Arbeid adelt voor RB 5 T Lof voor Quick Boys, punten voor NSW Vink geeft Noordwijk vleugels RCL mist felheid SIZO krijgt de smaak te pakken MAANDAG 8 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 17 NUMANSDORP Quick Boys de lof en NSW de punten. Zo laat het aantrekkelijke duel dat beide ploegen zater dag op de Zuidhollandse eilanden speelden nog het best typeren. Had NSW-trainer Jaap Vier gever enkele weken gele den geen goed woord over voor zijn collega Laurens Mouter, die RCL in zijn ogen veel te negatief had laten spelen tegen de afdelingskam pioen van vorig seizoen, voor Quick Boys en zijn trainer Van Vianen had de Drunense oefenmees- ter evenwel alle lof. Opgelucht omdat zijn ploeg een benauwde 2-1 overwinning had behaald, gaf Viergever ruiterlijk toe dat Quick Boys delen van de wedstrijd, vooral het laatste kwartier, de sterkere ploeg was geweest. "Er stonden twee posi tief ingestelde ploegen in het veld. Daarom werd het voor het publiek een aantrekkelijke wed strijd. Heel anders dus dan de wedstrijd die we hier laatst tegen RCL speelden", liet Viergever blijken dat hij 0-1 nederlaag van veertien dagen geleden nog altijd niet had verwerkt. Humeurig Deze keer was dus de beurt aan Martin van Vianen om hu meurig terug te blikken op de krachtmeting met NSW. "We waren de betere ploeg, maar we hebben dat weer eens niet in de score tot uiting kunnen brengen. We hebben een goede wedstrijd gespeeld, maar niet kunnen sco- Niet zo verwonderlijk dus dat Katwijkers na afloop hevig te leurgesteld de kleedkamer op zochten. Vooral omdat de ploeg in het laatste kwartier een paar keer dicht bij de verdiende ge lijkmaker was geweest. Van Via nen: "Toch hebben de jongens het verlies goed opgevangen. Ze weten dat ze goed spelen. Het wachten is alleen op het moment dat ze een keer gaan scoren". Dat deed Martin van der Plas tegen NSW overigens halver wege de eerste helft, door goed voorbereidend werk van onder andere Cees van Rooyen eenvou dig af te ronden, 0-1. Quick Boys had toen de gelegenheid om de wedstrijd vroegtijdig te beslis sen. Maar Cees van Rooyen en het volledige Van der Piassen-le gioen in de Katwijkse hoofd macht (Martin, Marco en Leen) weigerden de voorsprong te ver dubbelen. Angstzweet. Ook Viergever moest toegeven dat hij in die fase van de strijd met het angstzweet in zijn han den had gezeten. "Het rammelde toen bij ons in defensief opzicht aan alle kanten. We hadden niets te zeggen gehad wanneer Quick Boys op dat moment van ons was weggelopen. Maar gelukkig bleef die tweede treffer uit en konden wij ons herstellen". Sterker nog, NSW, dat enkele vaste krachten onder wie spits Hans Reedijk moest missen, put te moed uit de Katwijkse schot loosheid en zeven minuten voor rust kon Bert Grotenboer profi teren van aarzelend ingrijpen van de Quick Boys-defensie (1-1). Vlak voor rust raakte Quick Boys Marco van der Plas kwijt toen de jeugdige voorhoedespe ler bij een vrije doortocht grof werd gevloerd. Zijn vervanger heette Arnold Broers die in de tweede helft op zijn beurt met een gapende vleeswond aan het hoofd moest uitvallen, waarna Leo van Delft in de ploeg kwam. Op dat moment was het leed voor Quick Boys al compleet ge worden omdat zeven minuten na de pauze de defensie weer niet resoluut ingreep bij een NSW- aanval. Deze keer was het Rini van Trigt die na een pass van Pe ter Knoop net iets eerder bij de bal was dan doelman Theo Guyt (2-1). De aantrekkelijke strijd bleef daarna in evenwicht totdat Quick Boys een kwartier voor tijd NSW de duimschroeven aanzette. Ruim duizend toe schouwers zagen hoe doelman Jacob van der Ree een gang naar het net bespaard bleef, hoewel hij twee keer het nakijken had. Eén keer kreeg hij op de doellijn assistentie van één van zijn ver dedigers, terwijl hij tot zijn grote opluchting nog een uit Katwijk se gelederen afgevuurd projec tiel langs de voor hem gunstige kant van de paal zag suizen. RIJNSBURG - In het treffen na de wedstrijd werden de rollen voor een keer compleet omgedraaid. Inplaats van elkaar licht geïrriteerd te bekampen, zoals hun spelers hadden gedaan, wedijverden Arie Lagendijk en zijn colle ga Laurens Mouter in hun nabeschouwing alleen in het spuien van lof op de tegenstander. De winnende trainer van Rijns- burgse Boys, dat de matige streek- derby zaterdag verdiend met 2-0 af sloot, vond het RCL van Mouter "een zeer lepe ploeg"; zijn vakge noot nam het voor hem op toen de vraagstelling in zijn ogen te nega tief werd. "Ik heb van die jongens toch leuke dingen gezien", mengde Mouter zich in de dialoog. "Het in schuiven van laatste man Manu- putty, maar ook de manier waarop die ploeg het spel dicteerde". Aardig natuurlijk, die bijval voor elkaar. Heel wat anders dan wat te doen gebruikelijk is in de voetbal wereld, maar de vraag is of de com plimenten wel zo terecht waren. RCL zal best een 'lepe ploeg' heb ben en het kan ook best 'een top per' worden, zoals Mouter stelde ("Want er lopen alleen goede voet ballers in"), maar de formatie toon de dat zaterdag op Middelmors zel den. En Rijnsburgse Boys mikt in derdaad op positief voetbal, werkt hard en schuwt het risico niet, maar de manier waarop het spel in de thuisbeurt werd 'gedicteerd' was allesbehalve groots. Lagendijk beaamde het enigszins cryptisch: "We bepaalden het'spel wel, maar we kwamen op het middenveld steeds een man tekort om de zaak echt vast te zetten. Dat leidde bij ons tot onvrede en onbegrip". Niet aardig Zo aardig als zou kunnen wor den afgeleid uit de eerdere opmer kingen was de samenkomst van de streekclubs dus niet. Integendeel; het treffen bleef te lang gespeend van spectaculaire momenten, pas in de laatste perioden van de twee helften was er sprake van de amu sementswaarde die de thuisblij vers veroordeelde. Voor hooguit duizend kijkers maakten de ploe gen alleen in die fasen duidelijk dat ze het in zich hebben tot res pectievelijk de toppers (RB) en de subtoppers (RCL) in de zaterdag eersteklasse te gaan behoren. De formatie van Lagendijk on derstreepte dat het duidelijkst met een fraai, maar afgekeurd doelpunt van Marcel van der Blom vlak voor de pauze en met de goals van inval ler Arie van Dijk en Rob Gillissen, waaraan in de slotfase dan wel goedkeuring werd gehecht. RCL toonde het heel wat minder en veel omslachtiger. Indirect door het heft even in handen te nemen hal verwege de tweede rondgang en direct met een kopbal van Dick van der Bijl op de lat, die een paar centimeter lager 1-1 zou hebben betekend. Nu het inplaats daarvan ver diend 2-0 voor RB was geworden in een duel dat in weerwil van de verhoudingen alle kanten op kon (Lagendijk: 'We zijn niet in de pro blemen geweest, maar het had wel 1-1 kunnen zijn". Mouter: "Voor die tijd had het ook al 3-0 kunnen staan en dan hadden we niets te zeggen gehad"), kon in elk geval de conclusie worden getrokken dat beide teams veel beter moeten kunnen. Mits ze gebruik maken van hun mogelijkheden en niet op hun beperkingen gaan voetballen. Dat deden ze namelijk beide, za terdag. De Rijnsbur'gers lieten zich teveel irriteren door het feit dat de trage opponent niet echt kon wor den vastgezet, ondermeer omdat de jonge Hans Zwaan moeite had zijn man voor zich te houden. De tegenstanders toonden te weinig felheid en agressie. Excuus Rijnsburgse Boys had daarbij ui teraard gebruik kunnen maken van het doorlopend geldende ex cuus dat Huug Aandewiel en Toon Houtekamer nog niet terug waren. Jan Hogewoning was dat wel, maar bij zijn rentree was Wim Drie bergen er weer niet als gevolg van een hersenschudding die hij in het duel bij Spijkenisse had opgelo pen. Achter de blessure van zijn spelmaker wil Lagendijk zich ech ter niet meer verschuilen. "Eén speler kan wel een bepalende rol hebben, maar mag niet bepalend zijn voor het vormen van een elf tal", merkte hij terecht op. Zijn collega had de absentie van de centrale man van de Rijnsbur gers "en zijn maatje", vooraf wel gebruikt om RCL erop te wijzen dat er meer mogelijkheden lagen dan anders om de "slag op het mid denveld te winnen". Achteraf moest Mouter constateren dat zijn team juist daar (waar Thijs Bruna de zieke Peter Siera verving) de noodzakelijke felheid miste. Niet alleen daar trouwens, ook op andere plekken in het elftal, dat dan wel uit een verzameling goede voetballers bestaat, maar dat nog wel enige tijd nodig zal hebben om te wennen aan de omschakeling naar een ander speltype, waarin van iedereen inzet wordt gevraagd. Mouter: "Nu valt het direct op als een aantal mensen dat wat minder heeft". Zeker tegen een tegenstander die wel wilskracht in de strijd gooit om het wegvallen van belangrijke personen te compenseren. En hoe verder ook over het voetbal kon worden gedacht, dèt deed RB wel. Winst in de streekderby was dan ook erg belangrijk voor de rege rend kampioen, die toch al onder druk stond door het geringe aantal punten dat was verzameld. De 'pitsstop' van drie weken vanwege de Singapore-trip van een paar spelers bleek niet alleen welkom (vanwege de blessures), maar ook een extra last. "Want je moet maar afwachten hoe de andere clubs het er in die tijd afbrengen", schetste Lagen dijk de negatieve kant. "In zo'n pe riode kun je ongewild nog dieper in de hoek worden gedrukt waar de klappen vallen en dan kun je weer opnieuw beginnen. En ieder een vergaapt zich nu wel aan de voordelige kanten en denkt dat over vier weken het team van vorig seizoen weer op het veld staat, maar dat moet je in alle opzichten nog maar afwachten. We moeten ook beslist niet denken dat we er nu al zijn". Gevaar Het geldt nog nadrukkelijker voor RCL, dat traag opbouwde en in balbezit te weinig woekerde met het zeker aanwezige talent. Het leer werd te snel ingeleverd en van de passes kwamen er maar zeer weinig aan. "Momenteel zijn we een groter gevaar voor onszelf, dan de tegenstander voor ons is", ty peerde Mouter plastisch de proble men van de omschakeling. Het werd door veel van zijn spe- Arie van Dijk wil dat weten ook. Op zijn knieën voor de tribune laat de Rijnsburger de toejuichingen Iers gedemonstreerd, maar vooral door Ruud Boendermaker. Een week eerder was hij nog uitblinker, nu liep de back verloren rond. Hij bood Rob Gillissen in de eerste helft eenmaal een vrije kans (paal) en de beslissende 2-0 vond zijn oor sprong ook bij hem. Op een ma nier, waarover hij nog wel enige tijd vervelend zal dromen. Arie van Dijk immers speelde hem de bal door de benen, op weg naar de voorzet op Gillissen, die het voor bereidende werk in blessuretijd eindelijk naar behoren waardeer de. Het had al veel eerder gebeurd moeten zijn, maar Gillissen miste nogal wat kansen en RB had de pech dat arbiter Van Ginneke zich de ene keer niet en de andere keer wèl formeel opstelde. Hij deed het niet toen Van der Post illigaal op trad tegen Jan Hogewoning. Mou ter: "Als hij RB een penalty had ge geven, hadden we niets kunnen zeggen". Hij deed het later wel bij de treffer van Marcel van der Blom vlak voor de pauze. Via de voet van Cees Ruis was de bal fraai het doel in gezeild, maar na overleg met zijn grensrechter Hans de Graaf (een oud speler van RCL..) streepte de spelleider de 1-0 door, omdat een andere Rijnsburger buitenspel zou hebben gestaan."Ik vond dat een zuiver doelpunt", bekende Mouter. Hoe dan ook, nu kwam het breekpunt van de wedstrijd halver wege de tweede helft. Juist op het moment dat RCL onder de druk uitkwam en sterker leek te wor den, reden waarom Van Gemerden werd ingebracht voor Van der Post. Mouter: "Voor de aanvallen de impulsen en hij kan een bal vasthouden en goed meeverdedi gen". Na het antwoord van Lagen dijk (Van Dijk en De Louw, voor De Jong en Marcel van der Blom), pakte dat precies andersom uit. Niet gehinderd door Van Gemer den kon Martin Toet oprukken en uit zijn voorzet brak Arie van Dijk de ban: 1-0. Achterin óók één-op-één spe lend, met libero Cees Ruis als spits, kreeg RCL één kans op de gelijk maker, maar nadat Van der Bijl op de lat had gekopt, wreekte zich het vormverlies van Boendermaker. RB kwam drie keer in drie tegen twee situaties door, maar kon door onervarenheid (Hans Zwaan) niet profiteren. Dat lukte pas in blessu- i Dijk (foto Holvast) :n Rob Gil- retijd lissen 'Verdiend. Niets op af te din gen", vond Mouter. "Maar wacht maar af, we worden echt een top per". Hoewel de arbeid adelde en RB meer perspectieven heeft, sprak Lagendijk voorzichtiger taaL "We lopen op de goede weg, maar we zijn er nog lang niet". PAUL DE TOMBE Zilveren Molentoernooi L.F.C. a.s. dinsdag 20.00 uur Quick_Boys Lugdunum Henny Blikman Woningdecoratie 01718-73035 [Perfect />$childerWerken Hilversum 035-40925 HILLEGOM - SIZO heeft, on danks de nodige tegenslagen, de smaak in de tweede klasse te pak ken. Na het verlies van topschutter Eljo Vijn en keeper Jan de Ruiter eerder dit seizoen, bleek de Hille- gomse ploeg zaterdag over veer kracht te beschikken en speelde met 2-2 gelijk tegen DESTO. Een terechte deling overigens, want geen van beide ploegen ver diende te verliezen. De thuisploeg kwam goed uit de startblokken en dat resulteerde in de 15de minuut in het openingsdoelpunt van Peter Boll, die de bal na een voorzet van Herman van der Schrier achter de DESTO-keeper kopte: 1-0. De opponent bleek evenwel niet aangeslagen. Sterker nog, de ploeg oefende op zijn beurt druk uit op het vijandelijke doel. Na een half uur viel de terechte gelijkmaker, al geurde het doelpunt van Boer sterk naar buitenspel. In de tweede helft zette SIZO al- les-op-alles om een gunstig resul taat te bereiken. DESTO werd in de kraag gevat en op eigen helft vastgezet. Via Roel Staal en Stefan Schotman kregen de Hillegom- mers kansen. Zij misten echter de scherpte, die Gert Kardol even la ter wel bezat: 2-1. Maar een minuut later was het al weer gelijk toen van Oosten brugge profiteerde van een fout van inval ler-keeper Henk Nieuwenhuis: 2-2. De Hillegommers leken aangesla gen door de gelijkmaker. Althans, de ploeg kwam niet meer tot aan vaardbaar voetbal en dat stelde DESTO in de gelegenheid aanval lende initiatieven te ontplooien. Boer en Oostenbruggen kregen zéér goede kansen, maar Nieuwen huis redde zijn ploeg voor een ne derlaag. Toch wedstrijd om supercup ROME (Rtr) - De Europese beker winnaars Liverpool en Juventus hebben, in tegenstelling tot wat UEFA-woordvoerders eerder be kend maakten, toch een akkoord bereikt over een begin volgend jaar te spelen wedstrijd om de Super cup. Na langdurige onderhandelin gen kwamen de vertegenwoordi gers van de clubs overeen het duel in januari of februari van het vol gend jaar af te werken. Liverpool voorkwam vorig sei zoen een Italiaans onderonsje voor deze ontmoeting door de Europese beker voor landskampioenen te veroveren. De Engelse kampioen nam in de finale de nodig gewor den strafschoppen beter dan AS Roma. Deling met Kozakken Boys, maar spel biedt perspectief NOORDWIJK - Noordwijk lijkt weer terug te zijn op het goede pad. Na de zwakke ver toningen tegen Heerjansdam en PPSC liet de ploeg van trainer John Eelman zaterdag tegen Kozakken Boys een heerlijke pot voetbal zien die meer had kunnen opleve ren dan het 1-1 gelijke spel. De Noordwij- kers slaagden er echter niet in de in de tweede helft opgebouwde 1-0 voorsprong te vergroten en dat kostte ze tenslotte een punt. Aan het goede spel van Noordwijk was de terugkomst van Klaas Vink bepaald niet vreemd. De gemakkelijk scorende spits had de competitiestart vanaf de zijlijn moe ten meemaken vanwege een schorsing, maar was nu weer nadrukkelijk binnen de lijnen aanwezig. Met Ivan Hermans en Geert Jan Bakker vormde hij een uiterst ge vaarlijke aanvalslinie die achter zich een sterk spelend middenveld wist. André Wet zel en Jos Smits strooiden met passes en de altijd hard werkende Frans van der Veen was overal te vinden. De gebruikelijke de fensie Mark Vink, Siem van Beveren, And- ries Wendt en Sjaak Sluys zorgde ervoor dat doelman Dick Dortmundt niet al te veel in actie hoefde te komen. Er stond dus een Noordwijk in het veld dat de vele toeschouwers flitsend voetbal voorschotelde met af en toe oogstrelende combinaties. Maar ook het door Gert Bals getrainde Kozakken Boys beschikt over een goed team dat een technisch verzorgd hiefToto) spelletje speelt. Aanvoerder Philip den Haan is de strateeg in het geheel die met een prachtige traptechniek aan de basis staat van alle aanvalspogingen. Niettemin was Noordwijk zeker in de eer ste helft de betere ploeg. Er werd in hoog tempo fel op de aanval gespeeld en de te genstander werd op eigen helft aangepakt. Het veldoverwicht leverde een aantal kan sen op. Hermans stuitte echter op doelman Ottevanger, terwijl Wetzel in vrije positie over het doel kopte. Na een half uur leek Noordwijk toch de verdiende voorsprong te nemen na een su blieme combinatie. Wetzel vond Smits die direct doorkopte naar Bakker. Vanaf links leverde Bakker een gave voorzet af die door Wendt werd afgewerkt. Zijn kopbal pas seerde doelman Ottevanger maar werd door De Vries uit het doel gewerkt, volgens Noordwijk achter de doellijn volgens arbi ter Afman echter erop. Vlak voor rust was Wendt opnieuw dicht b(j de openingstreffer maar alleen voor Ottevanger speelde hy de bal te ver voor zich uit. Geen geluk Het geluk was niet aan dc zijde van Noordwijk toen Geert Jan Bakker even na rust een vrije trap fantastisch in de kruising lepelde. Via het houtwerk sprong de bal het doel in, maar alweer zag de scheidsrechter het anders dan de geelhemden. Met de ster ke wind in de rug bleef Noordwijk het spel dicteren en na tien minuten werd het prima spel beloond. Een door Bakker genomen hoekschop werd door iedereen gemist en Siem van Beveren reageerde attent. Simpel liep hij de 1-0 het doel in. Een minuut later had hij die actie kunnen herhalen maar nu kwam hij net te laat. Kozakken Boys, dat er nog niet in was geslaagd het goede veldspel te vervolgen binnen het Noordwijkse strafschopgebied en niet één echte kans had gekregen, was aangeslagen en Noordwijk leek het werk te gaan afmaken. Frans van der Veen mikte echter centimeters voorlangs en een spetter van Klaas Vink ging net naast. Het keerpunt in de wedstrijd kwam met een overtreding van Mark Vink op Van Reijn. Kozakken Boys was al geirriteerd door de achterstand en de grove charge van Vink was het begin van een chaotische slot fase met vele overtredingen, waartegen spelleider Afman onvoldoende optrad. Noordwijk raakte uit het spel en kwam in de problemen. Kozakken Boys ontketende een furieus slotoffensief met vele gevaarlij ke situaties voor het doel van Dortmundt. Toch hadden de Werkendammers met le ge handen naar huis moeten worden ge stuurd. De voor Bakker in het veld geko men René van Hensbergen waagde bij een uitval echter een schot terwijl Klaas Vink naast hem vrij voor het doel stond. Pal nadat Timo Gerlof Klaas Vink was komen vervangen sloeg Kozakken Boys toe. Uit een scrimmage voor Dortmundt punterde Bert Schouten 1-1 op het score bord. De laatste tien minuten slaagde Noordwijk er niet meer in de volle winst in huis te houden. Het vertoonde spel kan echter zeker als winstpunt worden be schouwd. PETER VAN LEEUWEN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17