Dubbel verlies poloteam AZC L Libregts 'tevreden man' Blessures hinderen Rijvers Jan Reker 'solidair' met collega Pele wordt mogelijk minister Zesde titel voor Van As LEIDSCH DAGBLAD Buunk kondigt afscheid aan na eliminatie in Europa Cup Storm rond trainer luwt na zege Feyenoord ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION kamsteeg I VOORSCHOTEN MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 13 HAARLEM (GPD) PSV-trainer Jan Reker maakte zaterdagavond na afloop van de competitiewed strijd tegen Haarlem een opmerke lijk collegiaal gebaar tegenover Hans van Doorneveld. Reker legde een bankbiljet van 25 gulden op ta fel als bijdrage in de geldboete die Van Doorneveld moet betalen aan de KNVB. De tuchtcommissie ver oordeelde de technische leider van Haarlem vorige week vrijdag tot een schorsing van drie wedstrijden voorwaardelijk en een geldboete van 500 gulden vanwege zijn ver wijdering uit het veld vorige week zondag tijdens het duel Volendam- Haarlem. „Ik vind zo'n hoge geldboete ronduit belachelijk. Als je door acht rode stoplichten rijdt is de straf nog minder. Vandaar dit ge baar", zo lichtte Reker zijn opmer kelijke solidariteitsactie toe. Hans van Doorneveld haalde op zijn beurt spontaan ook een biljet van 25 gulden te voorschijn. „Wanneer PSV de derde ronde in de Europa Cup haalt mag je die 25 gulden van mij en die van jou houden, zo richt te de voetbaltrainer zich tot zijn Eindhovense vakbroeder. „Lukt het niet dan krijg ik mijn 25 gulden weer terug". RIO DE JANEIRO (AFP) - De vroegere stervoetballer Pele, wiens werkelijke naam Edson Arantes do Nascimento is, heeft volgens een Braziliaans persbureau een voor stel van de regering ontvangen om minister van sportzaken te wor den. De ambitieuze Pele, die niet wilde vertellen van wie de uitnodi ging kwam, zei veel te voelen voor die functie. „De ministerpost voor sport is een eerste stap naar het 'Palacio de Planalto' (de zetel van de regering), waar ik gearriveerd hoop te zijn voor mijn 55e". Pele, die bij andere gelegenhe den al eens heeft laten weten dat ook een taak als regeringsleider hem wel trekt, heeft al een aantal ideeën ontwikkeld voor een moge lijke politieke loopbaan. Zo wil hij voorstellen lanceren om een veel groter deel van de inkomsten uit weddenschappen naar de sport te laten vloeien en voetbal tot een verplicht vak maken op de scho len. LEIDEN - Judoka Laurens van As is gisteren voor de zesde keer kampioen van Nederland gewor den bij de heren onder de 21 jaar (tot 65 kilo). De Leidenaar had een 'makkie' in Slagharen. In de finale had Van As geen en kele moeite met zijn tegenstander Antonio Wurz uit Maassluis. Die partij was de kortste van alle fi nales. En dat terwijl Van As nog niet helemaal in vorm is. "Mijn piek moet ik volgende maand pas bereiken", aldus de ju doka. Dan worden in Cadiz (Zuid- Spanje) de Europese Kampioen schappen gehouden. 5D T UTRECHT (GPD) Blessures hebben de plannen van Kees Rij vers om een Nederlands elftal voor de interland tegen Hongarije op 17 oktober zeer tijdig bekend te ma ken gedwarsboomd. Van de zes tien uitverkorenen kwamen er drie het afgelopen weekeinde niet voor hun club in actie. Middenvelder Michel Valke moest de partij tegen Haarlem laten lopen door een ont steking in het scheenbeen en Feye- noord verrichtte de klus in Maas tricht zonder Ruud Gullit en Ben Wijnstekers, die beiden aan het bo venbeen geblesseerd zijn. Michel Valke is zodanig gewond dat hij zich vandaag niet meldt in het sporthotel Bosschenhoofd bij Breda waar Kees Rijvers zijn selec tie bijeen heeft geroepen. Ruud Gullit en Ben Wijnstekers zijn daar wel van de partij. De bondscoach was in eerste instantie van plan zijn geselecteerden op te zoeken bij hun club, maar toen bleek dat er een mogelijkheid bestond om vrijwel de volledige ploeg (uitge zonderd Willem Kieft en dus Mi chel Valke) bijeen te krijgen, wij zigde hij zijn plannen. „Een beetje trainen, de video be kijken van Hongarijé-Oostennjk, en vooral veel praten en de balans opmaken. Hoe het staat met de blessures? De kwetsuur van Mi chel Valke leek het ernstigst, maar ik heb nu begrepen dat hij zaterdag alweer kan spelen. Hoe het met Wijnstekers en Gullit staat, weet ik niet, maar voetballen zij zaterdag niet met Feyenoord dan zullen we andere maatregelen moeten ne men", aldus de bondscoach. Kees Rijvers, die tegen de Hon garen voor de twintigste maal het A-team onder zijn vleugels heeft, moet in ieder geval behoorlijk im- BRATISLAVA - "Het is ge beurd". De woorden Piet van der Neut zouden wel eens een dubbele betekenis kunnen krij gen. Twee minuten voor de uit schakeling in de eerste ronde van de Europa Cup voor lands kampioenen verliet de AZC- manager het zwembad om zich voorlopig niet te laten zien. In Bratislava pakten zich zater dagavond namelijk donkere woken boven AZC samen. Niet alleen smakte Kosice de Al- phense ploeg middels een 9-8 zege uit de Europese beker, aanvoerder Ton Buunk kondig de na afloop tevens zijn nade rende afscheid aan. "Aan het begin van het sei zoen heb ik met Piet de af spraak gemaakt dat ik tot en met de Europa Cup door zou gaan. Die afspraak houdt nu op te bestaan", klonk het verras send uit de mond van de ster speler van AZC. Hij had wel aangekondigd dit seizoen zijn carriere bij de Alphense club te zullen gaan afbouwen, maar met een vroegtijdig afscheid hield nog niemand rekening. Buunk, die zijn hart inmiddels aan AZC verpand heeft, kon daar wel begrip voor opbren gen. Daarom houdt hij voorlo pig een slag om de arm. "Ik begrijp ook wel dat ik de ploeg niet zomaar aan zijn lot kan overlaten. Daarom zal ik in principe nog tot en met decem ber doorgaan. Per 1 januari neem ik namelijk het hove niersbedrijf van mijn moeder over. Daar gaat erg veel tijd in zitten. Ik heb tot nu toe de sport in de meeste gevallen steeds voorrang gegeven, maar voortaan denk ik eerst aan mijn werk. Alleen als dat te combi neren blijkt, zal ik het seizoen mogelijk nog afmaken. Maar als ik niet meer de tijd kan op brengen om te trainen, zal ik stoppen. Ik weet dat ik, zeker nu, die training hard nodig heb. Ik wil namelijk niet afgaan". Onmisbaar Buunks aangekondigde af scheid (Ruud Misdorp: "Is dat zo?") komt voor sommigen uit de lucht vallen. De vraag hoe AZC's toekomst er straks zon der hem uitziet is plotseling een stuk actueler geworden. Tegen Vasas werd die vraag al opgeworpen. Toen bleek dat de Amsterdammer in internatio naal verband momenteel nog onmisbaar is. Nu AZC na Veer zijn tweede topspeler kwijt dreigt te raken, moest het duel tegen Kosice andermaal aanto nen hoever het resterende deel van de ploeg qua ontwikkeling is. Die blijkt stil te staan. Jeug dige basisspelers als Van Win- sen, Jansen en Pielstroom kon den evenals de ouder gedien- den Van Es en Noordegraaf op nieuw geen opvallende rol voor zich opeisen. Alleen de per soonlijkheden Buunk en Mis dorp staken met kop en schou ders boven hun ploeggenoten uit. Europa Cup in Bratislava: Scoreverloop Kosice - AZC: le periode: 0-1 Jansen (m.m.), 1-1 Jaska (m.m.), 1-2 Van Winsen (m.m.), 2-2 Polacik. 2e periode: 3-2 Salonna, 4-2 Sa- lonna, 4-3 Buunk (strafw.), 5-3 Ba- cik (strafw.), 5-4 Van Es (m.m.). 3e periode: 6-4 Salonna, 6-5 Piel stroom, 7-5 Jaska, 7-6 Buunk (m.m.), 8-6 Polacik (m.m.), 9-6 Ba- cik, 9-7 Buunk. 4e periode: 9-8 Van Winsen Eindstand: 1. Vasas B. 2. CH Kosice 3. AZC 2-4 (28-22) 2-2 (22-24) 2-0 (17-21) In z'n totaliteit kwam AZC te gen de Tsjechische kampioen tot een betere prestatie dan te gen Vasas. Maar de druk van het moeten winnen om de kwartfinales alsnog te bereiken was (te) groot. De ploeg straal de ook nu weinig bezieling uit en met name de jongeren zoch ten vaak geforceerd naar een oplossing, die niet de meest voor de hand liggende werd en vaak fouten opleverde. "Ik hoop dat ze (de jongeren) er van leren. Soms luisteren ze niet, soms wel. Hun niveau is nog niet constant genoeg. Dat Ton Buunk: 'Ik wil niet afgaan is een gebrek aan ervaring. Ze moeten nog leren hun conditie efficiënter te gebruiken. Jam mer dat ze in deze wedstrijden hun kop verliezen. In Los An geles is met Oranje hetzelfde gebeurd. Ze hebben in feite een heel zomerseizoen achter de rug waarin niets lukte. We moe ten met het Nederlandse polo opnieuw beginnen. Het zal tijd kosten en ze zullen veel tegen slagen moeten overwinnen. Maar als ze die kunnen opvan gen en er hard voor willen werken, dan zal het best wel lukken. In mijn beginperiode was het niet anders", aldus Buunk. Kosice bleek een snelle ploeg met redelijk goede schutters en een fantastische midvoor in de persoon van Roman Polacik. Dat laatste was AZC bekend. Goór dicteerde én introduceer de daarom een 2-1-3 zone-ver- dediging met een dubbele dek king op Polacik. De logische tactiek van de Hongaar werkte dermate goed dat Polacik niet verder dan twee treffers kwam. Diens ploeggenoten gebruik ten de extra vrijheid echter goed met knappe afstand- poeiers van Jaska. Salonna en Bacik. AZC struikelde opnieuw in de aanval. Hoewel de man meer ditmaal zonder mankeren (5 uit 6) verliep, boden passfouten (o.a Van Winsen en Jansen) Ko sice mogelijkheden tot succes volle uitbraken. Bovendien was het midvoorspelletje tot mislukken gedoemd omdat ook Kosice zich van een ruim te-defensie ging bedienen. Van afstand bleek alleen Buunk sterk, terwijl Pielstroom op die manier eenmaal doel trof. Het was mager. In de eerste periode hield AZC nog gelijke tred: 2-2 Daar na brak er een moeilijke fase aan. waarin de schade na een 2- 4 achterstand toch nog tot 4-5 beperkt bleef. De Tsjechen raakten voor eigen publiek in de derde fase op drift, waar door de achterstand bij 6-9 voor AZC niet meer te overbruggen leek. Buunk zorgde bij het scheiden van de markt droog Toen bleek AZC wel degelijk tot een (wanhoops)offensief in staat. Kosice werd verdedigend in de tang genomen. John Jan sen miste toen bij een man meer een dot van een kans. Remco Pielstroom schoot ver volgens op de lat. Dertig secon den voor tijd maakte Ewoud van Winsen (man meer) er nog 8-9 van. En na knullig balver lies van de Tsjechen kreeg Ed van Es met nog vijftien secon den te gaan zelfs de gelijkma ker in zijn handen. Van dichtbij faalde de international, waar mee het lot van AZC bezegeld Moe "Ik heb het geweten", sprak Goór niet uit het veld geslagen. "Vasas en Kosice zijn sterke ploegen, die dagelijks trainen. Mijn spelers wilden wel, maar in deze sport kom je er met zo weinig trainen niet. Vooral qua schieten en balvaardigheid kon je het verschil goed zien. Bo vendien waren de spelers moe, niet alleen fysiek, maar ook geestelijk". Hetgeen door 'youngster' Ewoud van Winsen werd be aamd. "Dit zou de nasleep van 'L.A.' kunnen zijn. John Jansen en ik werden uitgeselecteerd en de anderen kwamen beslist niet monter terug. Maar ook de trainerswisseling kan zijn vruchten nu nog niet afwerpen. Deze wedstrijden kwamen te vroeg. Ja, Veer mis je inder daad. En Buunk, de steunpilaar van het team, straks ook. Ik hoop dat Ton, zolang hij er ple zier in heeft - daar zullen wij ook voor moeten zorgen - blijft. Hoe we dat anders op moeten vangen, zal moeten blijken. Maar in principe zijn we nog te jong om, zoals nu, een hele wedstrijd te moeten presteren. Je kunt nu al zien dat we door die smalle basis te behoudend spelen. Dat heeft ons toch wel opgebroken". De vraag lijkt gerechtvaar digd of dat AZC straks zonder Buunk niet verder zal opbre ken. Na zeven vette jaren zou den er voor de nationale titel houder wel eens magere tijden kunnen aanbreken. Buunk, die nog een voorbehoud blijft ma ken - ook ten aanzien van het Nederlands team ("de deur staat nog open, maar ik heb er met George Geurtsen niet over gesproken") - -heeft de sleutel in handen. WIM VAN WANROOY proviseren bij Jong Oranje. Zon dag werd eerst Jos Roossien van FC Groningen als zestiende man aangewezen, daarna kwamen de afvallers. Jan Wouters van FC Utrecht werd door de bondscoach uit de selectie voor Jong Oranje ge zet wegens de rode kaart tegen Sparta. Rijvers: ,.0p het wedstrijd formulier staat dat hij en slaande beweging gemaakt heeft, de grens rechter heeft dat aan scheidsrech ter Geurds laten weten. Ik vind niet dat we hem dan in de vriend schappelijke wedstrijd tegen Frankrijk moeten opstellen en heb hem in afwachting van de straf zaak afgevoerd". Verrast Onaangenaam verrast werd Rij vers door de afzegging van Gerald Vanenburg. De Utrechter, die bij de wereldkampioenschappen voor junioren in Mexico twee jaar terug uit het veld gestuurd werd, is door de FIFA voor twee wedstrijden ge schorst, maar mag wel met Jong Oranje onder de vlag van de UEFA voetballen. Kees Rijvers heeft het stapje terug van A-team naar de jeugd doorgepraat met de betrok ken speler en Ajax. Achteraf moet de Amsterdamse club weinig ge lukkig zijn geweest met de aanwe zigheid van Vanenburg in de vriendschappelijke wedstrijd te gen Jong-Frankrijk. Zuinig Vanenburg schitterde woensdag tegen Red Boys en maakte tegen Go Ahead Eagles gisteren niet de indruk een patiënt te zijn. Hij ver keert in topvorm. „Op zo'n man moet je zuinig zijn", sprak Aad de Mos gistermiddag. „Vanaf de voor bereiding heeft Gerald last van een rugblessure. De medische staf van Ajax heeft daarom negatief geadvi seerd over zijn meespelen". Rijvers kreeg uit de televisiebeelden niet de indruk dat daar een geblesseer de Vanenburg over het veld draaf de. De bondscoach: „Ik kan me voorstellen dat ze zuinig met hem zijn, ik kan zelfs begrip opbrengen als ze hem niet willen afstaan voor een vriendschappelijke wedstrijd van Jong Oranje, maar laten ze me dat dan wel eerlijk zeggen". Rijvers heeft in overleg met Jan Rab en Dick Advocaat inmiddels Graeme Rutjens van Excelsior en Michel Boerebach van GA Eagles, de maker van de twee treffers te gen Ajax, toegevoegd aan Jong Oranje. TENNIS - Michiel Schapers heeft zich zondag geplaatst voor de hoofdronde van het tennistoernooi in Bazel. De nationale kampioen moest daarvoor in het kwalificatie toernooi drie tegenstanders van re delijke bekendheid overwinnen. Zaterdag begon Schapers goed met een zege op de Tsjechoslo- waak Jiri Granat (6-4 6-4). Zondag ochtend wees Schapers een andere Tsjechoslowaak, Stanislav Birner, terug met 6-4 6-3. Tot slot boekte de Rotterdammer ook een over winning op de Zweed Magnus Ti- deman: 6-2 4-6 6-3. André Hoekstra glipt langs Dijkstra op weg naar 0-1 MAASTRICHT (GPD) Feye noord lijkt het Europees fiasco voorlopig te boven. De ploeg (ge havend door de afwezigheid van de geblesseerden Gullit, Wijnstekers en Rep) rekende kinderlijk een voudig af met MVV (04) en ook voor trainer Thijs Libregts ziet de toekomst er weer rooskleuriger uit, nadat er rond zijn persoon een klei ne storm was ontstaan. „Als trainer van een topclub moet je rekening houden met bepaalde maatregelen als de prestaties wat minder zijn. Ik hecht daarom ook veel waarde aan deze twee punten. Je behoudt in de eerste plaats de aansluiting met de kopgroep en in de tweede plaats zijn ze goed voor het zelfver trouwen", ventileerde een zicht baar opgeluchte coach na de partij Zijn collega Barry Hughes zit duidelijk met de handen in het haar. Na elf tegentreffers in vier thuiswedstrijden en slechts één doelpunt aan de positieve zijde van de balans, lijkt de vraag ge rechtvaardigd: MVV, wat nu? ,,Een blinde kan zien dat cr wat moet ge beuren. Er wordt niet geknokt en we hollen te veel achter de tegen stander aan reageerde Hughes fel en duidelijk speculerend op een aantal nieuwe spelers. „Als ik ech ter contact opneem met bestuurde- ren, wordt er meteen gegoocheld met bedragen van zes cijfers. Fes- kens 4,5 ton, Loggy 3,5 ton en ga zo maar door. Je moet dan bovendien nog afwachten of ze in het team passen. Ik blijf echter zoeken. Er is contact met Peter Bijl van Heeren veen, maar die moet 7,5 ton kosten. Bovendien is er woensdag weer een gesprek met de Deen Kim Christopce en dan hopen we tot een eerste akkoord te komen", stel de een gebelgde Maastrichtse oe- fenmeester. MW was bij. lange na geen partij voor de gelouterde landskam pioen. Feyenoord hield het spel goed onder controle en had het de fensief keurig voor elkaar met Nielsen en Van de Korput. Aanval lend zorgde vooral Mario Been voor de nodige impulsen. André Hoekstra werd regelmatig gelan ceerd en diens acties waren meest al erg gevaarlijk. MVV opereerde star en kan op dit moment gewoon niet beter. In de eerste helft kon de „sterrenformatie" de Rotterdam mers nog redelijk partij geven. Vermeulen (goed aan banden ge legd door Nielsen) en Van Bommel hadden echter nauwelijks iets in de melk te brokkelen Omdat Hughes vast wilde hou den aan de nuloptie werd Nannin- ga bovendien geposteerd als voor stopper. Desondanks kon ook hij niet voorkomen dat André Hoek stra (vrij tussen twee verdedigers) in de negende minuut de wens van ADVERTENTIE altijd keus uit 200 c KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEIDE hét occasioncentrum zijn ploeg (een vroege openings treffer) gestalte gaf. „Een treffer die nooit had mogen vallen", aldus Hughes. „Op dat moment knapte er iets in de ploeg en dan weet plots niemand meer wat hij moet doen. Duidelijk een kwaliteitsge brek". Het publiek, dat overigens nau welijks warm liep voor de ontmoe ting (7000 toeschouwers), zag ver volgens nog enkele fraaie acties van Delahaye (tegen de paal). Van Marwijk (afstandschoten). Hoek stra en Houtman, maar doelpunten bleven uit. Thijs Libregts hief in de pauze in de kleedkamer ongetwijfeld een klaagzang aan De wankele 0-1- voorsprong werd in de tweede pe riode binnen vijftien minuten uit gebouwd door Hoekstra MVV liet zich vervolgens gewillig naar de slachtbank leiden, maar bleef ge spaard voor een grotere afgang. Of schoon Been en Petursson nog doel troffen, werden legio andere mogelijkheden om zeep geholpen. „Ik ben een tevreden man", meen de Libregts, „en heb vooral respect voor de ploeg, want je mist toch Gullit en Wijnstekers". In het an dere kamp algehele misère. „We moeten de komende weken maar eens rond de tafel gaan zitten, want zo raak je alleen maar dieper in de put", gaf MW'er Van Staveren als commentaar. „Als er geen verster king komt, kunnen we het wel schudden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13