Lijst van klachten over giro en bank Beursweek WMife a Terugslag serieus van aard Liever zwart geld dan een 'ausweis' Lenende Jim Stacy zette RSV-top 'mes op de keel' Actie: Consumentenbond: Crisisvluchf Goekoop Bod van 239 miljoen op Corriera del Sera Videospellen zorgen voor speelgoedhausse ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 Bankdirecteur na nieuwe inval: DEN HAAG (ANP/GPD) - De Consumentenbond heeft deze week op de speciale klach tenlijn ongeveer 1.500 klachten binnengekregen van consumenten over de werkwijze van banken en giro. LEIDEN De burgerij van Leiden doet er goed aan burgemeester Goekoop voortaan op de voet te volgen. Hij zou eens last kunnen krijgen van een een 'mid-carreer-crisis'. Goekoop is beschermheer van een nationale conventie over dit onderwerp, die dit weekeinde in Leiden wordt georganiseerd door de plaatselijke Juniorkamer en kreeg gisteren een ereplaatsje in een vliegtuig van Transavia, dat vanaf vliegveld Valkenburg een speciale rondvlucht maakte. Uit een enquete onder 500 Nederlandse topmanagers, van 35 tot 45 jaar en van het mannelijk geslacht, is gebleken dat een kwart van hen last heeft (gehad) van 'overgangsproblemen' op het moment dat de tot dan toe voorspoedig verlopen opbouw van een carrière gaat hape ren. Een periode waarin kwellende vragen zich opdringen in de trant van 'waar ben ik mee bezig' of 'wat heeft het voor zin' en 'wat doe ik mijn gezin aan'. Goekoop (op de foto achter hem de echtgenote van premier Lubbers) zij dus gewaarschuwd. Hoewel, hij is al 51. (foto anp) Volgens D. Westendorp, directeur van de bond, zyn het bijna allemaal reële klachten die vaak gaan over te laat of verkeerd overmaken van geld. Veel mensen beklaagden zich over het gebrek aan privacy bij de betalingsinstellingen. Uit een eerste inventarisatie blijkt dat de helft van de klachten de banken betreft en de andere helft over de giro gaat. De Consu mentenbond komt binnenkort met een uitgebreid verslag van de actie, die vijf dagen heeft geduurd. "Onze vermoedens zijn door alle MILAAN (RTR) - Een door de Ita liaanse industriële en financiële elite ondersteund consortium Glasvezel Prins Bernard heeft in Hoogezand een nieuwe glasoven bij de glasve- zelfabriek Silenka in gebruik ge steld. Silenka BV is een gezamen lijke onderneming van Akzo Che mie, de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij en de Ameri kaanse glasproducent PPG. Ze produceert glasvezels die bestemd zijn voor de versterking van kunst stoffen voor onder andere de auto mobielindustrie en moderne elek tronica. Het bedrijf (ongeveer 800 werknemers) investeerde 3D_mil- joen en draait sinds 1982 weer met winst. de geregistreerde orders bedraagt 142,8 miljoen gulden tegen 79,4 miljoen gulden in de'eerste zeven maanden van het vorig jaar. Vol gens de Vimag blijkt duidelijk dat de ondernemers ernst maken met het moderniseringsproces van het produktie-apparaat. Veilingen De omzet van de Nederlandse groente- en fruitveilingen is in de eerste zes maanden van 1984 met tien procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In tataal werd op de veilingen voor 1,72 miljard gulden omgezet. Dit blijkt uit cijfers die het produkt- schap voor Groenten en Fruit be kend heeft gemaakt. klachten weer eens bevestigd. Er gaat nog steeds heel wat mis in het betalingsverkeer en de afwikke ling van die klachten laat te wen sen over", aldus Westendorp. „Hiermee komt wel vast te staan dat de financiële instellingen in ei gen huis orde op zaken moeten stellen door een behoorlijke inter ne klachtenprocedure te regelen". Ook stelt de Consumentenbond dat banken en Postgiro-RPS zorg vuldiger moeten omspringen met de privé-zaken van hun klanten. heeft een bod uitgebracht op de ge zaghebbende Italiaanse krant Cor- riere della Sera. Dit heeft Antonio Pizzi, een van degenen die is belast met het vinden van een koper voor het Rizzoli-concern waartoe de krant behoort, gezegd. De problemen van de Corriere della Sera worden toegeschreven aan de zeer nadelige verbintenis van Rizzoli met de ter ziele gegane Italiaanse Banco Ambrosiano. Na dat het Rizzoli-concern in 1982 bij na bankroet ging houdt de rechter lijke macht er toezicht over. Pizzi deelde mee dat de eigenaar van het concern, Angelo Rizzoli, een bod van het consortium heeft aanvaard om zijn aandelen in het concern, veertig procent, over te nemen. De groep wil daarvoor 130 miljard lire (239 miljoen gulden) betalen. Door een juridisch belet sels kan de overeenkomst echter nog niet worden beklonken, aldus Pizzi. Ook twee andere groepen van zakenlieden hebben al aange boden om de Corriere della Sera te kopen. AMSTERDAM (ANP) - De jaarom zet van de speelgoedhandel be draagt naar schatting een miljard gulden. Aanvankelijk werd die ge raamd op 700 a 750 miljoen, ver moedelijk door een onderwaarde ring van de opkomst van onder meer videospelletjes, spelcompu ters en elektrotechnisch speel goed, die nu ongeveer 17 procent van de omzet uitmaken. Dit heeft P. Boon, voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Speelgoedhandelaren (ANVS), gisteren gezegd op een persbijeenkomst naar aanleiding van de internationale beurs voor speelgoed en hobby-artikelen Speelgoed 84, die van 24 tot en met 28 oktober in de Rai wordt gehou den. Boon baseerde zich op cijfers Men noteerde enkele sprekende schendingen van de persoonlijke levenssfeer. Een kleine bloemle zing uit de klachtenstapel: Een medewerkster van een „Blijf-van-mijn-lijf'-huis komt aan het bankloket geld halen. Zij legiti meert zich met een pasje. De bank employé vraagt haar naar het adres van het huis, dat zij (om begrijpelij ke redenen) weigert te noemen. Een andere bankman springt zijn collega bij door luidkeels het adres te roepen. Een cliënte krijgt aan een bankloket het, voor iedereen ver staanbare, advies „naar een andere bank om te zien", omdat ze zo vaak rood staat. Iemand kreeg van de Postgiro het gericht dat een betaling niet zou worden verricht, omdat dege ne die moest betalen rood staat. Ettelijke meldingen kwamen over het langdurig en hardnekkig naar een oud of verkeerd adres stu ren van giro- en bank(dag)afschrif- ten. Vaak schrijven rekeninghou ders gelijktijdig bedragen bij en van hun rekening. Uit meldingen blijkt dat banken en Postgiro dan eerst afschrijven en pas later bij schrijven. Dit betekent dan dat men in ieder geval renteverlies lijdt en bovendien in geval van „rood staan" boeterente moet betalen en dat verdere betalingen worden geblokkeerd. DEN HAAG (GPD) - Het Rijn- Schelde-Verolme-concern heeft nooit een vinger kunnen krijgen Van Rijn (foto anp> van een marktonderzoekbureau dat de afgelopen winter de speel goedbranche onder de loep heeft genomen. Hij vroeg zich af of de specialist in speelgoed onvoldoende alert heeft gereageerd op de opkomst van de electronica omdat een belangrijk deel daarvan via de elektrotechni sche handel wordt verkocht. Uit achter mogelijke contractbreuk of fraude door James D. Stacy, de man die rijk wilde worden van de kolengravers van RSV in de Ver enigde Staten terwijl iedereen sliep. De financieel directeur en tegen woordig ook de enig overgebleven topman van RSV, J. van Rijn, ge tuigde gisteren voor de parlemen taire enquêtecommissie inzake RSV dat er in de loop van het jaar 1982 „barsten" kwamen in het ver trouwen in deze dubieuze Ameri kaan. Bewijzen van kwade trouw zijn er echter nooit gevonden. De eerste barst in het vertrouwen ontstond volgens Van Rijn toen Stacy en diens partner Friede- mann een lening bij RSV wilden opnemen van 2,5 miljoen dollar per persoon. Hoewel RSV er in 1981 toch al niet rooskleurig voorstond, hebben de twee in de onderhande lingen het concern „het mes op de keel gezet", aldus Van Rijn. RSV kon zich niet voldoende ver weren tegen de eisen van Stacy en Friedemann omdat de bouwkosten van de kolengraafmachine 500.000 dollar per stuk hoger dreigden uit te vallen en er dus een aanpassing in het contract tussen RSV en de het onderzoek is verder gebleken dat er in Nederland jaarlijks 380 gulden per kind besteed wordt aan speelgoed. De speelgoedbeurs wordt dit jaar voor de tweede maal gehouden. Er doen 142 fabrikanten en impor teurs uit binnen- en buitenland mee, 22 meer dan vorig jaar. Deze beide Amerikanen moest komen. Over de gecontracteerde 200 ma chines zou dat volgens Van Rijn een strop van 100 miljoen dollar hebben opgeleverd, als RSV niet in de leningen had toegestemd. Een tweede barst werd veroor zaakt door de Stacy's MMWOPS, de vennootschap met de illustere naam 'Making money while other people sleep' (geld verdienen ter wijl anderen slapen). Stacy had hierin een kolengraafmachine on dergebracht waarmee hij geld ver diende zonder dat hier ooit voor aan RSV betaald hoefde te worden. Tegen de commissie heeft Stacy dat ook gezegd: „Iedereen zat te slapen, behalve James D. Stacy" aldus Marcel van Dam. De derde barst werd veroorzaakt door de exorbitante nota's die Sta cy stuurde voor het onderhoud van de machines, maar die RSV geen juridisch houvast boden. Het ver weer van Van Rijn dat Stacy nooit is aangepakt was, dat er jaren ver loren zouden gaan met het vechten over de uitleg van de contracten, terwijl RSV al 400 miljoen in het project had zitten en in 1982 boven dien de Amerikaanse kolenmarkt volledig inzakte. keer zullen de kinderen de nieuw tjes niet alleen kunnen bekijken maar er ook mee mogen spelen. Zo kunnen bezoekers zelf aan de slag met zaken als bouwdozen en radiografisch bestuurde auto's, vliegtuigen en boten. Er zal zelfs een miniSAIL gehouden worden met op%afstand bestuurbare zeil schepen. Midden in de beurs is Duckstad gebouwd, waar Donald Duck en zijn vrienden de kinderen zullen vermaken. Verder zijn er ou derwetse speelgoedsoldaatjes te zien en hun moderne tegenhangers de robots, een rage die uit Amerika is komen overwaaien. Op 27 en 28 oktober is er in de RAI een kinder filmfestival, waar films te zien zijn die na de beurs in première zullen gaan. Hoe was het ook al weer met dat zwarte geld? Oh ja, banken die op een gefingeerde naam een reke ning openen voor een klant. Justi tie die eigenlijk alleen maar in de boekhouding van die bank mag neuzen als er namen genoemd kunnen worden en zware verden kingen zijn. Slavenburgs Bank was de eerste die met een inval werd geconfronteerd. Het leverde een bedrag van 170 miljoen zwarte gul dens op. Daarna kwamen banken en wet gever nog eens overeen: de banken zullen zich houden aan de richtlijn, dat zij nimmer geld zullen accepte ren als zij het vermoeden hebben dat er een luchtje aan zit. Afdoen de? Deze week werd de bankwe reld opnieuw opgeschrikt door een door Lex Brom inval, ditmaal bij een spaarbank. Bij elf filialen van de Verenigde Spaarbank om precies te zijn, voor heen de Centrumbank. Opnieuw gaat het om tientallen miljoenen, opnieuw worden filiaalhouders verdacht medewerking te hebben verleend bij het openen van reke ningen op gefingeerde namen. Lex Brom sprak naar aanleiding van de nieuwste actie van de Fisca le Inlichtingen en Opsporings dienst (FIOD) met directeur Harte lust van de Bondsspaarbank, die toevallig een centrale computer deelt met de Verenigde Spaar bank. "Een legitimatieplicht? Ne derland zou op z'n kop staan bij de invoering van zo'n ausweis". Verrassing De voorzitter van de directie van de Bondsspaarbank huivert bij de gedachte, maakt een kwartslag in zijn draaistoel in het Amersfoortse hoofdkantoor en zegt: „Wij hebben gelukkig nog nooit zoiets bij de hand gehad. En ik denk ook niet dat wij met zo'n verrassing zullen worden geconfronteerd". Drs. B. Hartelust maakt zich niettemin zorgen. Hij verwacht dan misschien dat zijn spaarbank gevrijwaard zal blijven van een fis cale actie zoals nu gehouden bij de Verenigde Spaarbank, maar hij vreest niettemin de gevolgen. „Dat doet het imago van het bankwezen bepaald geen goed. De Nederland se bevolking heeft over het alge meen veel vertrouwen in de ban ken. Wij moeten nu trachten dat vertrouwen overeind te houden". De topfunctionaris van de Bondsspaarbank ontkent niet dat na de geruchtmakende affaire bij de Verenigde Spaarbank de pu blieke opinie wel eens het stand punt zou kunnen innemen van: „Zie je wel dat er iets loos is bij die banken". Hartelust: „Maar dat is een generaliserende opmerking. Want laten we niet vergeten dat er in het geval van de Verenigde Spaarbank slechts sprake is van een vooronderzoek. Het zijn ver moedens. Die moeten eerst nog worden omgezet in daadwerkelijke feiten". Ontsparing Als reactie op de invallen bij de Verenigde Spaarbank verwacht Hartelust een periode van ontspa ring. „Veel mensen die een spaar rekening hebben, en of daar nu zwart of wit geld op staat dat maakt niet uit, zullen nu denken: hé misschien komt de FIOD ook wel bij mijn bank. Ik wil niet dat er in de papieren en boeken wordt ge snuffeld. Laat ik mijn geld maar van de bank halen". Ook bij de Bondsspaarbank wor den de algemene instructies ten aanzien van zwart geld gehanteerd. Hartelust: „Wij voerden deze richt lijnen zelfs al in 1978 in. Een paar keer per jaar controleren wij of de instructies worden nageleefd. Ge beurt dat niet dan is dat voor be trokkenen aanleiding voor ontslag op staande voet". Na de invoering van de alge mene instructies zijn twee spraak makende bankaffaires aan het licht gekomen. Betekent dat dat de richtlijnen onvoldoende zijn? Hartelust: „Ik vind van niet. Die bestaande instructies voldoen uit stekend. De thans gebruikte ge dragscode is bovendien destijds af gesproken in overleg met het mi nisterie van financiën". Een concreet geval: een klant komt binnen met een koffer met geld. Hij wil een naamloze reke ning openen. V/at dan? Hartelust: „Dat kan niet. Er wor den geen naamloze rekeningen ge opend". Okee, hij zegt: „Ik heet Piet Jansen en woon in de Stations straat". Wat dan? „In dat geval openen wij een re kening. Wij controleren niet of hier sprake is van een gefingeerde naam. In Nederland kennen we geen legitimatieplicht. Het is dus niet onze taak om te kijken of die man echt Piet Jansen heet. Als wij echter een vermoeden hebben dat het hier om het aanbieden van zwart geld gaat, dan stoppen wij, volgens de instructies, de mede werking". Iemand kan onder valse naam een rekening openen. Dat betekent dus dat banken, zij het te goeder trouw, gelegenheid geven om zwart geld te deponeren. Met andere woorden bij de banken is zwart geld te vinden. Hartelust: „Dat is uw conclusie". Hij vervolgt: „Maar laten we nou ophouden over dat verhaal van de man met de koffer geld. Daarmee worden wij altijd geconfronteerd. Dat is geen realistische gang van zaken. Slechts één procent van de transacties vindt aan de balie plaats". Verwacht u hernieuwde poli tieke druk ten aanzien van de in voering van de legitimatieplicht? Hartelust: „Dat weet ik niet. Ik stel mezelf de vraag: wat is in zo'n geval de prijs van de privacy? Ik ben nog van een generatie die de oorlog heeft meegemaakt. Neder land zou volgens mij op z'n kop staan als het ausweis wordt inge voerd". Nou... ausweis. „Jazeker... dat is 't", aldus Harte lust. door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - Wall- street bleef onevenwichtig. Dit maal deed onder leiding van Wallstreet de internationale beurswereld een geduchte stap terug. Vooral toen ook Tokio zwaar overstag ging durfde Am sterdam niet achter te blijven. Hoewel vooral de lokale indus trie maar uiterst schoorvoetend volgde. Meer verloren de banken die onder druk kwamen te staan door het sterk verslechterde bankklimaat in de VS. Na drie dagen beurshandel had Wall street 25 punten vèrloren en viel bijna zonder weerstand tot ver beneden de magische grens van 1200. Maar ook in Amsterdam ging het onder leiding van de twee topfondsen Koninklijke Petro leum en Unilever behoorlijk in neerwaartse richting. Na vier da gen handel zagen de vijf interna tionals op hun index die vorige week nog een nieuwe historische top had bereikt van even 199 zes punten verloren gaan. Dankzij een licht herstel van Wallstreet op donderdag sloot het Damrak de week boven het laagste ni veau af. Het bedenkelijke van de situa tie is dat de terugslag van deze week verder lijkt te gaan dan lou ter van technische aard. Voor de Amsterdamse effectenbeurs die in september een flinke hausse heeft afgedraaid zou dat laatste nog volgehouden kunnen wor den. Maar voor Wallstreet die september lager afsloot dan au gustus en in feite dus al terrein had moeten prijsgeven, lijken de nieuwe dalingen toch op diepere gronden te berusten. Alle kort durende pogingen tot licht her stel ten spijt. Het belangrijkste lijkt steeds meer het feit van de economi sche afkoeling die nu al enige maanden aan de gang zou zijn. Helemaal bewezen is deze groei vertraging niet want er zijn ook gegevens bekend geworden die anders uitwijzen zoals bijvoor beeld het gestegen conjunctuur cijfer over augustus met een hal ve punt tegen nog dalingen in de juni- en julimaand. Maar de meeste economische data geven toch de indruk dat het economi sche herstel in Amerika ver traagt. Nu zou dat volgens populaire beleggerstheorieën zelfs gunstig zijn want een economische over verhitting werkt de inflatie in de hand en vergroot dus de kans op rentestijging. Maar de meer we tenschappelijk gevormde analis ten hebben zich tegen die opvat ting altijd terughoudend opge steld wetend dat elke vertraging in de economische groei onge merkt kan overgaan in een stag natie en voor men het weet ver woestende gevolgen met zich mee kan brengen. Een ander punt dat Wallstreet deze week nogal heeft verontrust is de nadelige invloed die de gro te schuldenlanden hebben op de gang van zaken van de Ameri kaanse banken. Dit probleem heeft over geheel '84 al een grote seliauuw gticgu uii komt op on regelmatige tijden tot uiting. Vooral als de kwartaalcijfers be kend worden of kunnen worden verwacht, zoals thans. Zo liet deze week een grote Amerikaanse bank weten met een verliescijfer voor het dag licht te zullen treden omdat te gen de grote financiële risico's in Zuid-Amerika aanzienlijke voor zieningen in het ook in ons land beruchte stroppenpotje gestopt moeten worden. Eerder al had een bekend effectenkantoor voor City Bank, Amerika's grootste bank, zijn winstverwachtingen over het derde kwartaal en ge heel '84 danig teruggeschroefd. Het waren daardoor deze week de bankaandelen die Wallstreet omlaag zogen. Voor Nederlandse beleggers is dat een extra teleurstelling want het zijn vooral de bankaandelen in Amsterdam geweest die in de septembermaand zijn opgelo pen. Want zonder invloed is de ontwikkeling in Wallstreet voor het koersbeloop van onze bank aandelen natuurlijk niet geble ven. Ook zij moesten ditmaal flink inleveren. Trouwens de oorzaak van de financiële tram melant, de financiële nood van de zware schuldenlanden gaat ook in ons land dieper dan indi rect bij ons bankwezen. Grote concerns als Volker Stevin, RSV en nu weer Bos Kalis zijn er door in moeilijkheden geraakt. De bankaandelen stonden ech ter niet alleen. Vele aandelen moesten deze week op onze beurs behoorlijk terug. Maar hier was het koerspeil rijp geworden voor winstnemingen omdat Am sterdam in september flink was gestegen. Vorige week was al duidelijk dat bij de beleggers een toenemende aandrang tot ver koop viel waar te nemen nu het merendeel van de halfjaarresul taten bekend is en er voorlopig geen bedrijfsnieuws meer te ver wachten valt. Na vier dagen han del stond het algemeen beursge- middelde dan ook 4.5 punt lager dan vorige week vrijdag hetgeen grotendeels het gevolg was van de koersdalingen van Koninklij ke Petroleum en Unilever ge volgd door banken en de verze kering. Later in de week nam de weer stand toe en boekten sommige aandelen enig herstel. Maar dit nam niet weg dat Unilever rond tien gulden verpeeldc en Ko ninklijke Olie zes gulden. Ook Heineken moest zes gulden te rug nu er een accijnsverhoging in Amerika zou worden overwo gen. Rond vijf gulden verloren verder ABN, NMB, KLM, ACF, KNP, Verenigde Glas en Norit. Holec ging echter op raadselach tige wijze sterk omhoog en sprong over de honderd gulden met een saldowinst van vijftien gulden. De obligatiemarkt begon na enige aarzeling met een lichte rijzing. Klompen Het is vanwege de stagnerende omzet noodzakelijk dat er meer en beter wordt samengewerkt in de Nederlandse klompenindustrie. Dat betoogde K. van der Velden, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Klompenfabrikanten, gisteren bij de opening van de 57s- te klompenbeurs in St.Oedenrode. Van de zestig klompenfabrikanten in Nederland is ruim de helft bij de vereniging aangesloten. Zij zijn verantwoordelijk voor zestig pro cent van de produktie, die zo'n drie miljoen paar klompen per jaar be draagt. Metaalindustrie De investeringen in machines in de metaalindustrie zijn in de eerste ze ven maanden van dit jaar sterk ge stegen. De vraag naar robots is ver dubbeld van 42 tot 97. De Vereni ging van Importeurs van Machines en Gereedschappen voor de Metaalindustrie (Vimag) spreekt van een ommekeer. De waarde van Financiën: blad voor scholieren DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van financiën heeft gisteren het nieuwe onderwijsblad Finesse ge presenteerd. Het blad is bedoeld voor scholieren, geeft informatie over financiëel-economische zaken en verschijnt eens per jaar in een oplage van 100.000 exemplaren. Fi nesse verschijnt naast het even eens jaarlijks gepubliceerde blad Per Saldo. In beide bladen, die voortaan kort na prinsjesdag zullen uitko men, wordt melding gemaakt van een aarzelend economisch herstel. In Finesse staan verhalen over staatsleningen en winkeliers die belasting innen. In Per Saldo wordt informatie gegeven over het huishoudboekje van de staat, over omzetbelasting, de staatsloterij en andere zaken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9