Mitterrand stemt Habré tevreden HAAGSE VLOOIENMARKT Pretoria gebaat bij vrede in Mozambique Acht Qostduitsers dringen Westduitse ambassade binnen 'Terugtrekldng Israëlische troepen bittere noodzaak' Labour wil gesprek met Argentinië Tsjaad aanvaardt akkoord Parijs-Tripoli In Tsjechische hoofdstad Over Falldand-eilanden Doodseskader dreigt met executie communisten Twee partijen in nieuwe België 'Hereniging Duitslanden onmogelijk' Kom dit weekend naar de ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (GPD) De Franse president Mitterrand schijnt erin geslaagd te zijn, zijn ambt genoot van Tsjaad, Hissene Habré, te overtuigen van de deugdelijkheid van het akkoord dat tussen Parijs en Tripoli is gesloten over de wederzijdse en gelijktijdige terugtrekking van troepen uit Tsjaad. Habré had tot nu toe het grootste wantrouwen in de bedoelingen van de Libische leider kolonel Gaddafi. Maar na een onderhoud, gistermiddag op het Elysée, verklaarde Habré dat hij erin geloofde dat de Libiêrs hun troepen uit het noorden van Tsjaad zullen terugtrekken. De president van half Tsjaad noordelijke helft wordt met Libi sche steun bezet door de troepen van zijn tegenstander Goukouni Oueddei - kreeg kennelijk ook ge noegdoening voor het feit dat Pa rijs hem volstrekt buiten de onde handelingen met Tripoli had j houden. Pas op het allerlaatste rr ment was hem meegedeeld dat een akkoord was bereikt. Habré weigerde in Parijs op nieuw de door Libië uitgekozen waarnemers uit Benin in het zuidelijke deel van Tsjaad te laten toezien op het terugtrekken van de Franse troepenmacht. Zolang de waarnemers uit Benin niet worden toegelaten, weigert Libië in het noorden de Senegalese waarne mers, die door Frankrijk werden gekozen, aan het werk te laten aan. Daardoor verloopt de wederzijdse terugtrekking ongecontroleerd en lijken beide partijen van enig wan trouwen vervuld. In elk geval gaat het terugtrekken van de Franse troepen de laatst dagen beduidend minder snel dan kort na 25 septem ber, de dag waarop het akkoord van kracht werd. Bijstand Het is niet bekend welke garan ties Mitterrand Jieeft gegeven Habré bondgenoten in Afrika - gerust te stellen over de naleving door Libië lix Houphouet-Boigny van Ivoor- Frankrijks andere kust. De twee laatsten verbleven privézaken in Frankrijk, Bon- er op officieel staatsbezoek. het akkoord. Vast staat dat Hij leefde om strikt persoonlijke Mitterrand heeft geweigerd gaan op een verzoek van Habré een permanente achter te laten ii N'Djamena. Wel blijft Frankrijk Tsjaad technisch militaire bijstand verschaffen, hetgeen wil zeggen dat Parijs het leger van Habré be wapent en opleidt. Het is waarschijnlijk dat een deel van de Franse troepen die Tsjaad verlaten, gestationeerd zullen wor den in Centraal-Afrika en in Ga bon, om in geval van nood sneller operationeel te kunnen worden in dien Gaddafi zich niet aan het ak koord zou houden. Deze surveil lance van dichtbij zou volgens de Franse redenering voldoende moe ten zijn om Libië aan het verdrag te binden. Pompeus Na het overleg tussen Habré en Mitterrand, gevolgd door een lunch, voegden zich nog drie Afri kaanse staatshoofden bij het gezel schap: Omar Bongo van Gabon, Joseph Moboetoe van Zaire en Fé- redenen de laatste maanden nogal onmin met Parijs, en om het troepenmacht goed te maken - Gabon is een be de hoofdstad langrijke handelspartner van Frankrijk en wordt ook om strate gische redenen door Parijs gekoes terd - dwong Bongo een uitermate pompeus staatsbezoek af, com pleet met rode lopers, fanfares en de Garde Républicaine in vol or naat. De Frans-Afrikaanse mini- top was vooral bedoeld om tegen over Gaddafi een gebaar te maken van Frans-Afrikaanse verbonden heid en vastberadenheid. President Moboetoe had het on deronsje bijna gemist. Zijn vlieg tuig, een toestel van Air Zaire, werd op de luchthaven van Nice 20 minuten opgehouden omdat een voormalige Franse piloot van de Zairese luchtlijn beslag op het vliegtuig probeerde te laten leg gen. Hij zou van zijn vroegere werkgever nog 5 miljoen franc te goed hebben. Na enig onderhande len kon het toestel, met een zeer knorrige president aan boord, ten slotte toch naar Parijs vertrekken. Hisssene Habré is gerust gesteld door de Franse president Mitterand. de eerste man van Tsjaad ziet de deugdelijkheid in van het akkoord Parijs/ Tripoli met betrekking tot de wederzijdse terugtrekking van de troepen uit zijn land. f3(foto a: PRAAG (UPI/RTR/AFP/DPA) - Acht Oostduitse politieke asielzoe kers zijn gisteren over de muur van de Westduitse ambassade in Praag geklommen. Zij hebben zich ge voegd bij de ruim 90 DDR-burgers die al hun toevlucht hadden ge zocht tot het gebouw van de West duitse diplomatieke vertegenwoor diging in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Officieel sloot de Bondsrepubliek overigens donder dag haar ambassade. De Westduit se bewaking binnen de ambassade deed niets om de nieuwe vluchte lingen tegen te houden. Libanese premier Karami in YN-vergadernig: NEW YORK (RTR/UPI) - Volgens de Libanese premier Rashid Kara mi is een totale Israëlische terug trekking uit zijn land tot achter de internationaal erkende grenzen bittere noodzaak en absolute prio riteit. Libanon is vast van plan zijn controle over de bezette gebieden LONDEN (GPD) - Als de Britse Labourpartij aan de rege ring komt, zullen direct onderhandelingen met Argentinië worden gestart over de toekomst van de betwiste Falklan- deilanden. Daartoe heeft het congres van de Labourpartij in Blackpool besloten. binnen afzienbare tijd te herstel len, aldus Karami gisteren in een toespraak tot de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Karami riep de VN, de Verenigde Staten en alle andere bevriende landen op te bemiddelen of Liba non te helpen in het vinden van een oplossing voor de veiligheids- NEW YORK (UPI) - Senegal heeft de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, laten weten dat het deze maand zijn uit 559 militairen be staande detachement bij de VN- vredesmacht in zuidelijk Libanon (UNIFIL) zal terugtrekken. Labour sloot gisteren de conferentie in Blackpool af op traditioneel Britse wijze. V.l.n.r. de bestuursleden Tony Benn, Alan Hadden, partijlei der Neil Kinnock en algemeen secretaris Jim Mortimer. (foto ap> problemen in het zuiden van het land. De premier loofde het werk van de 6000 man sterke en uit tien landen bestaande VN-vredes- macht (Unifil) in Libanon. Hij drong erop aan dat de vredesmacht wordt uitgebreid en dat deze in een groter gebied zal gaan opereren, zodra de Israëlische zoldaten zich hebben teruggetrokken. Volgens Karami zijn de Israëlische troepen in het zuiden van Libanon er op uit de economie van het ge bied te vernietigen en staan de be woners bloot aan onderdrukking en vervolgingen. Hij vindt het daarom logisch dat de bevolking gewapend in verzet komt en zei dat „Libanon daar trots op is". Karami die niet specifiek inging op de aanwezigheid van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) in zijn land, verwierp de beschuldi ging van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzak Shamir, dat de PLO Libanon ge bruikt als een terroristisch cen trum. Deze beschuldiging, aldus Karami, is een verdraaiing van de feiten en een excuus om de Israëli sche bezetting te laten voortduren. Op een donderdag gehouden pers conferentie maakte Karami be kend dat hij in het bijzonder de VS om bemiddeling had gevraagd. Di recte onderhandelingen tussen Li banon en de Israëlische regering sloot hij uit. SAN SALVADOR (UPI)- Een ui terst-rechts Salvadoraans dood seskader heeft vrijdag aangekon digd door te zullen gaan met "toepassing van gerechtigheid en executie van alle communisti sche elementen die zich militant opstellen". Ook vakbonden die stakingen organiseren zullen "door onze troepen worden uit geroeid". Tevens liet het doodseskader, dat zich "geheim anti-commu nistisch leger" (ESA) noemt, we ten dat het zich niets zal aantrek ken van de commissie van on derzoek naar paramilitaire een heden, die door president Jose Napoleon Duarte is ingesteld. De commissie van onderzoek naar de "zogenaamde doodseskaders is niet aanvaardbaar omdat ze niet onpartijdig zal zijn", aldus een communique dat het ESA heeft gestuurd aan de Salvado raanse krant El Mundo. De Britse socialisten vinden dat er zo snel mogelijk een eind moet ko men aan de huidige politiek van militarisering van de eilanden, die 600 miljoen pond (2,6 miljard gul den) per jaar kost. „Die 600 miljoen pond is de prijs die wij voor me vrouw Thatcher's ijdelheid moeten betalen", aldus vice-partij leider Roy Hattersley. Souvereiniteit De regering-Thatcher wil niet met Argentinië over de Falklandei- landen praten, omdat de Argentij nen erop staan over de souvereini teit van de archipel te onderhande len. De consequentie van de uit spraak van het Labour-congres is, dat met de socialisten over die sou vereiniteit wél gepraat kan wor den. door Henk Dam Het Labourcongres stemde ook in met een motie, die vraagt om een onafhankelijk juridisch onder zoek naar de omstandigheden rond het tot zinken brengen van de Ar gentijnse kruiser Belgrano. Deze kruiser werd aan het begin van de Falklandoorlog door een Britse on derzeeboot aangevallen; 368 Ar gentijnen verloren daarbij het le- Rus waarschuwt Westerse pers PARIJS (UPI) - De Sowjettroepen in Afghanistan zullen elke westelij ke journalist doden die illegaal het land binnenkomt samen met op standelingen, maar de Franse ver slaggever Jacques Abouchar zal worden vrijgelaten. Dit heeft de ambassadeur van de Sowjetunie in Pakistan, Vitaly Smirnov, gisteren verklaard tegenover een Franse tv- journalist. BRUSSEL (ANP) - België heeft gisteren kennis kunnen maken met de geboorte van twee nieu we politieke partijen. In Brussel werd de oprichting bekendge maakt van het (Franstalige) „Bel gische Nationale Front" (FNB) dat een evenbeeld is van het „Franse Nationale Front" van Jean-Marie le Pen. In Charleroi werd de oprichting van de „Ge meenschappelijke Nationaal-Eu- ropese Partij" (PCN) bekendge maakt. Het „Belgische Nationale Front" (FNB) streeft, zo werd in Brussel gezegd, naar het meedoen aan de Belgische parlementsverkiezin gen van volgend jaar. Het FNB wil voorts alle rechtse partijen en groeperingen verenigen „om sa men het communistische kan kergezwel te bestrijden". De oprichting van het FNB werd in Brussel bekendgemaakt door een zekere Mayne, voorzitter van een groepering die zich de „Bond voor Vernieuwing en Economische Ontwikkeling" noemt. Hij zei dat zijn nieuwe po litieke partij niet rechtstreeks ge steund wordt door de Fransman Le Pen, „maar wel sympathie heeft voor diens boodschap van rede en humanisme". Bij voorgaande gelegenheden heeft Oost-Berlijn de vluchtelin gen steeds naar het Westen laten gaan, nadat Bonn daar fiks voor in de beurs had getast. „Wij zijn er al tijd in geslaagd dergelijke situaties op te lossen, maar de situatie is zeer moeilijk en wij verwachten dat de onderhandelingen zeer moeilijk zullen verlopen", zo zei de Westduitse regeringswoordvoer der Peter Bönisch, gisteren op een persconferentie. In februari van dit jaar zochten 36 Oostduitsers onder wie de nicht van de Oostduitse premier, Willy Stoph, hun toevlucht in de West duitse ambassade in Praag om uit eindelijk naar de Bondsrepubliek Duitsland te kunnen gaan nadat een bepaald bedrag was betaald aan Oost-Berlijn. In juni vluchtten 54 Oostduitsers in de Westduitse missie in Oost-Berlijn. Zij werden uiteindelijk .losgekocht' voor de somma van, naar verluidde, omge rekend ruim 5 1/2 miljoen gulden. Zoals bekend weigert Bonn de tweedeling van Duitsland niet te erkennen. Daardoor kan elke Oost duitse burger een Westduitse am bassade in het buitenland binnen wandelen en om Westduitse reis documenten vragen. Praktisch ge sproken kunnen zij dit alleen in Tsjechoslowakije. Dit is het enige land waar Oostduitsers zonder vi sum naar toe kunnen, nadat in 1980 een verbod is ingesteld om zonder documenten naar Polen te reizen. Maar omdat de Oostduitsers in de Westduitse ambassade in Praag niet beschikken over een officieel Tsjeehoslowaaks inreisvisum kun nen zij Tsjechoslowakije niet uit op de reispapieren die zij in de West duitse ambassade krijgen. NEW YORK (DPA) - Hereniging van de twee Duitslanden is even onmogelijk als verenigen van wa ter en vuur, zo heeft de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Oskar Fischer gisteren in de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties in New York verklaard. Honecker Bijna woordelijk hetzelfde ver klaarde de Oostduitse staats- en partijleider, Erich Honecker, giste ren in een artikel in ht Sovjetpartij blad Pravda. Bedrogen Volgens de Labour-partij staat vast dat de waarheid over het tot' zinken brengen van de Belgrano nooit boven water is gekomen. Even vast staat het, aldus Roy Hat tersley, dat mevrouw Thatcher in de Belgrano-affaire „het Lagerhuis bedrogen heeft, en via het Lager huis het land tjedrogen heeft". De Labourpartij wil verder gaan dan alleen de Belgrano-affaire, en eist een onderzoek naar de rol die mevrouw Thatcher bij de Falk landoorlog gespeeld heeft, met na me op die momenten dat een vreedzame en eervolle oplossing voor het geschil met Argentinië mogelijk leek. ADVERTENTIE Het akkoord tussen regering en opstandelingen in Mozambique „houdt grote beloften in voor de toekomst na meer dan twintig jaar oorlog". Dit zei een westerse diplomaat woensdag in de Mo- zambikaanse hoofdstad Maputo nadat het staatspersbureau AIM de totstandkoming van de wa penstilstand uit Pretoria had ge meld. Met bemiddeling van Zuid- Afrika hebben vertegenwoordi gers van de Frelimo-regering en van de Nationale Verzetsbewe ging van Mozambique (MNR) af gesproken zich van oorlogshan delingen te onthouden. Voorts heeft het MNR president Samora Machel erkend als „het wettige staatshoofd van de Volksrepu bliek Mozambique". Een datum voor het in werking treden van het akkoord is niet genoemd. Di plomaten in Maputo meenden dat dit nog wel even zou kunnen duren nadat woensdagavond in Maputo officieel werd verklaard dat de strijd tegen rebellen toch doorgaat. De overeenkomst zegt dat Zuid-Afrika „een rol heeft te spe len in de naleving van deze ver klaring". Er wordt een commis sie in het leven geroepen waarin het apartheidsbewind van Preto ria ook zitting krijgt. De Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof „Pik" Bo tha, verklaarde in Pretoria dat Zuid-Afrika troepen naar het buurland zou sturen. Hun taak is niet alleen beide partijen uit el- - kaar te houden, maar ook het herstellen van wegen, ploegen van akkers, bouwen van zieken huizen en het geven van andere hulp, zei de minister. De guerrillastrijd van het MNR begon acht jaar geleden. Na de met het geweer bevochten onaf hankelijkheid van Portugal in 1975 waren de socialistische staat slechts twee oorlogsvrije ja ren gegund. Het onafhankelijke Mozambique was een belangrij ke wijkplaats voor guerrillastrij ders tegen de blanke minder- heidswbewinden in Zimbabwe, het toenmalige Rhodesië, en Zuid-Afrika. Door binnenlands verzet te steunen probeerde Zuid-Afrika de marxistische re gering in Maputo te verzwakken. Tevens deed Pretoria herhaalde lijk invallen gericht op bases van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de belangrijkste verzets beweging tegen apartheid. Hongersnood Strijders van het MNR kregen opleiding en wapens van Zuid- Afrika en de radiozender van de beweging opereerde vanaf Zuid afrikaans grondgebied. De rege ring in Maputo moest steeds meer geld en energie in de strijd steken. Na een droogte van drie jaar, in sommige streken vier jaar, schrompelde de voedselpro- duktie ineen en begin dit jaar stond Mozambique op de rand van de afgrond. Door de honger was het trans port van voedsel de belangrijkste zwakke plek van de regering. Door sabotage-acties van het MNR ontvingen bepaalde gebie den geen voedsel meer uit de ha vensteden. In verschillende de len van het land ontstonden dra matische situaties. Journalisten vergeleken de hongersnood in de westelijke provincies Tete en In- hambane met die in Biafra tij dens de Nigeriaanse burgeroor log in het midden van de jaren zestig. Tete was door acties van het MNR zo goed als afgesneden van de rest van het land. Om te overleven was, zo stellen diplo maten in Maputo nadrukkelijk, vrede nodig. Het Frelimo-bewind restte met een dreigende militaire ineen storting in maart weinig anders meer dan het ondertekenen van het Nkomati-akkoord met Zuid- Afrika. De twee landen beloof den gewapende steun te staken aan verzetsbewegingen die vanaf hun grondgebied de ander be stookten. Mozambique stuurde verzets strijders van het ANC weg. Slechts een diplomatiek gezel schap van tien man mocht in Ma puto blijven. Maar de acties van het MNR namen toe. Medewer kers van hulporganisaties en an deren die achter de frontlijn tus sen de regering en de rebellen kwamen, vertelden dat de guer rillastrijders uiterst goed waren voorzien van wapens, voedsel en kledij. Maputo tekende protest aan bij de Zuidafrikaanse rege ring omdat het Nkomati-ak koord niets opleverde voor Mo zambique. In augustus vond een aanval plaats op vijf kilometer van de hoofdstad Wegen bleven gevaar lijk. Dit zelfs ten nadele van Pre toria zelf, omdat Zuidafrikaanse konvooien door Mozambique in hinderlagen van de rebellen vie len. Het Zimbabwaanse leger deed vergeefse pogingen om de weg van Malawi naar Zimbabwe door Tete open te houden voor graantransporten. Prestige Het betere weer en de inspan ningen van internationale hulp organisaties hadden in de loop van dit jaar de voedselsituatie wat verbeterd. Daardoor dreigde Zuid-Afri ka's poging te stranden om met akkoorden met buurlanden pres tige te winnen op het diplomatie ke front. Na de succesvolle door braak met het bezoek van presi dent Pieter Botha aan zeven Eu ropese hoofdsteden was de glans met de rellen in Zuid-Afrika zelf al verdwenen. De nieuwe grond wet met drie kamers, voor blan ken, kleurlingen en Indiërs, was bedoeld om het imago van apart heid op te poetsen. Maar door de ongeregeldheden en de lage op komst bij de verkiezingen in au gustus schoot dit zijn doel voor bij. Ook het vastlopen van de on- afhankelijkheidsbesprekingen over Namibië deden Pretoria geen goed. In dit licht was Pretoria gebaat bij redding van het akkoord van Nkomati, zo onderstrepen diplo maten in Maputo. President Bo tha verklaarde woensdag: „Het voornaamste is dat we Nkomati kunnen laten werken". Zuid- Afrika wil „vrede zien in Mozam bique", aldus Botha. „Het is nu het moment dat mannen en vrouwen van goede» wil samen beginnen te werken in de geest van deze verklaring en het Nko mati-akkoord", zei hij. De gesprekken tussen de Mo zambique en Pretoria waren vol gens diplomaten in Maputo al weken aan de gang. Berichten uit Pretoria duidden erop dat de legaties van het MNR ook druk de Zuidafrikaanse hoofdstad be zochten. Volgens minister Botha wilde de MNR ministersposten in de regering. Dit was voor het Frelimo onaanvaardbaar. Het MNR heeft hier bakzeil moeten halen, naar in Maputo wordt ver moed onder druk van Zuid-Afri ka. In Maputo vragen zich af, welk voordeel het MNR bij een wapenstilstand heeft. Af gezien van een amnestie voor de guerrillastrijders werd er in Pre toria niet gerept over concessies van Frelimo. Maar de waarne mers betwijfelen of Zuid-Afrika het MNR helemaal laat vallen. Een Mozambikaanse journalist: „Het is voor het apartheidsbe wind in Pretoria erg handig om het MNR nog even achter de hand te houden". (IPS) HOUTRUST Den Haag 9~18u za6en zo ToktQOOOm2

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7