Om de maxima en de minima ME in hoofdstad houdt zich 'koest' D'66: pornowet moet strenger Eis tegen arts: boete en verbod beroepsuitoefening Voorlopig geen grootscheeps optreden lidmaatschap CP mag bij rijkspolitie Celstraf voor 'supporter' Morgen om 1 uur: Stuntje en drankje yan jarig Casino. Casino Scheveningen Cursusgelden Bezoek paus: 5,1 miljoen ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 MIMH.'II)?!»' AMSTERDAM (ANP) Vóór 11 oktober valt geen grootscheeps optreden van de Mobie le Eenheid (ME) van de Amsterdamse politie te verwachten. De NPB-afdeling houdt op 11 oktober een ledenvergadering over het principebesluit van afgelopen woensdag dat de leden geen ME-werk doen als daardoor het gewone politiewerk in het gedrang zou ko men. VOORBURG (ANP) - Het lid maatschap van de Centrumpartij is op zichzelf geen reden voor ontslag bij de Rijkspolitie. De partij is niet verboden en beschikt bovendien over een vertegenwoordiger in het parlement. Dit zei de nieuwe in specteur-generaal van het korps, W.F.K.J.F. Frackers, gisteren tij dens een bijeenkomst met journa listen in Voorburg. Volgens Frackers wordt het wat anders als een politiefunctionaris duidelijk laat blijken dat hij lid is en zich daar ook naar gedraagt. In zo'n geval wordt de vereiste on kreukbaarheid van het apparaat aangetast. De betrokkene zou in dat geval niet meer in contact mo gen komen met het publiek en moeten worden overgeplaatst naar een administratieve functie. Volgens de nieuwe politiechef wordt dit systeem ook gevolgd als rijkspolitiemensen te kennen ge ven dat zij gewetensbezwaren heb ben tegen het verrichten van be paalde diensten. Via indringende gesprekken wordt nog wel dan ge probeerd de man of vrouw op an dere gedachten te brengen. Vol gens Frackers heeft de rijkspolitie tot nu toe niet te maken gekregen met Centrumpartij-perikelen. Op de vraag of de rijkspolitie er net als verschillende gemeentepo litiekorpsen naar streeft meer ver tegenwoordigers van minderheden in dienst te nemen antwoordde de Dit heeft voorzitter A. Duursma van de Amsterdamse NPB-afde ling gisteren bekend gemaakt. Het besluit heeft afwijzende reacties opgeroepen van zowel burgemees ter Van Thijn van de hoofdstad (hoofd van de politie) als van de DEN BOSCH (ANP) - De politie rechter in Den Bosch heeft de 20- jarige J. G. uit Volendam gisteren veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en af trek van het reeds doorgebrachte voorarrest. Bovendien werd aan de supporter van de Volendamse voetbalvereniging een verbod op gelegd om tot 1 augustus 1986 de sportterreinen van de voetbalver eniging Volendam te betreden. Bo vendien moet hij zich bij uitwed strijden in de pauze melden op het politiebureau in Volendam voor zien van een geldige legitimatie. Zijn onmiddellijke gevangenne ming werd eveneens gelast. De verdachte was voor de wed strijd PSV-Volendam op 22 sep tember in Eindhoven aangehou den bij de ingang van het PSV-sta- dion, omdat hij gewapend was met een met kruit gevulde loden pijp. Bovendien bleek bij fouillering op het politiebureau dat de verdachte ook nog in het bezit was van een fïetsketting die hij verborgen had in zijn sjaal, een stanleymes met een lemmet van twaalf centimeter en een zelfgemaakte boksbeugel. landelijk voorzitter van de NPB, L. van der Linden. Beiden zijn van mening dat alleen het bevoegd ge zag bepaalt waar en wanneer de ME wordt ingezet. Als het vóór 11 oktober bij spon tane situaties toch nodig is dat er „enig ME-optreden" moet plaats vinden zal de korpsleiding de NPB daarvan op de hoogte stellen zodat de bond in staat is zal zijn de opge roepen ME-ers te informeren over de ontstane omstandigheden. Op grond van die toezegging en andere afspraken (het inzetten van minimaal twee pelotons, met on dersteuning van brand- en traan- gasgroepen en/of waterwerpers, hondegeleiders, ruiters en motor rijders) kan ME-optreden dan plaats vinden, aldus de Amster damse afdeling van de NPB. Afdelingsvoorzitter Duursma laat verder weten dat de NPB geen krachtmeting tussen de 2250 Am sterdamse NPB-leden en burge meester Van Thijn beoogt. „Wij willen slechts dat de Amsterdamse politiemensen in de gelegenheid worden gesteld te werken op een wijze die redelijk aanvaardbaar is voor het individu, tegen een inko men dat zich daarmee verhoudt". Over Amsterdamse politiemen sen die na een opdracht daartoe toch weigeren bepaalde werk zaamheden uit te voeren zal rap port opgemaakt worden door hun chef die dit naar de korpsleiding zal sturen. Dit standpunt heeft hoofdcom missaris Valken van de hoofdste delijke politie aan het korps laten weten, aldus een politiewoordvoer der. De korpsleiding zal dan bekij ken of er maatregelen genomen móeten worden en zoja welke. inspecteur-generaal ,dat de bevol kingssamenstelling in gebieden waar de rijkspolitie het gezag uit oefent geen aanleiding geeft tot po sitieve discriminatie. Sollicitanten uit minderheidsgroepen kunnen op dezelfde behandeling rekenen als andere gegadigden voor een po- litiebaan, aldus Frackers. Het bestuur van de soldatenvak- bond WDM wil dienstplichtigen die lid zijn van de Centrumpartij weren uit de WDM. Soldaten die lid zijn van die organisatie zullen door de vakbond worden ge royeerd, zo luidt het voorstel dat eind deze maand in de Algemene Ledenvergadering van de solda- tenbond zal worden behandeld. De WDM acht het lidmaatschap van de Centrumpartij strijdig met de uitgangspunten van de bond. De WDM is informatiemateriaal aan het maken voor de kazernes, waarin wordt aangegeven welke juridische mogelijkheden er zijn wanneer soldaten met racisme worden geconfronteerd. „De krijgsmacht met haar sterk hiërar chische organisatie en gezagsstruc tuur staat mogelijkerwijze meer dan andere onderdelen van de Ne derlandse maatschappij open voor CP-sympathiën. Anderzijds maken etnische minderheden een steeds groter wordend deel uit van de Ne derlandse krijgsmacht", aldus WDM-voorzitter Hans van der Wal. STEENW1JK - Ter herdenking van de gevallen militairen van het zesde bataljon van het voormalige Regiment Infanterie Oranje Gel derland dat in de jaren 1962 en 1963 in Nieuw Guinea opereerde vond gisteren een plechtigheid plaats op de Johan van de Korput- kazerne in Steenwijk. Naast de ont hulling van een gedenksteen wer den door oud-luitenant-kolonel G.L. Snell versierselen ai vaandel van het bataljon gehecht. (foto ANP» DEN HAAG (ANP) - D'66 vindt dat alle pornografie waarbij voor de vervaardiging ervan een mis drijf is gepleegd strafbaar moet worden gesteld. Het voornemen van minister Korthals Altes (justi tie) om de kinderporno aan te pak ken door de bepalingen in het wet boek van strafrecht te verscher pen, gaat de democraten nog niet ver genoeg. Het kamerlid Groen man heeft daarom een wijzigings voorstel ingediend met het oog op de behandeling in de Tweede Ka mer van de nota inzake de porno grafiebepalingen. Als duidelijk is, dan wel het ver moeden bestaat, dat voor het ma ken van pornografie-afbeeldingen bij voorbeeld ontucht met minder jarigen, mishandeling, aanranding, verkrachting of dwang in het ge ding is geweest dan moet niet al leen de afgebeëlde handeling zelf, maar tevens het maken ervan, ver spreiden of aanbieden of vertonen ADVERTENTIE Casino Scheveningen bestaat 5 jaar. Dus is het feest En we moeten ook nog vieren dat er Baccara is bijgeko men. Dus dubbel feest Us en weder dienende komen er morgen 8 parachutisten in smoking uit de hemel zakken (met Baccara ro zen voorde liefhebsters!).Wordt er niet gesprongen dan valt er in ieder geval vanaf 2 uur gratis Campari te proeven in het casino. Waar overigens in het restaurant de Italiaanse week begint met lekkers uit Milaan tot Napoli. Kom het lustrum even gastronomisch meevieren. En proef ook 's wat van Roulette en Black Jack. Elke dag van 2 tot 2. Baccara van 9 tot 6. Legitimatie is verplicht, korrekte kleding ook. Benvenuti! Kurhaus, tel. 070-512621 ASSEN (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Assen heeft gisteren een boete van 25.000 gulden en twee jaar voorwaardelij ke ontzegging uit het beroep van arts - met een proeftijd van twee jaar - geëist tegen de 65-jarige huis arts H.G.R. uit Dalen. Officier van justitie mr. S. Zwer- Wer achtte bewezen dat de ver dachte aan een 29-jarige, 38 weken zwangere vrouw uit Dalen zo zwaar lichamelijk letsel heeft toe gebracht dat bij de bevalling de vrucht was overleden. De arts zou een verkeerd medicijn hebben toe gediend. RIJSWIJK (ANP) - De deelneming aan het VWO/HAVO-avondonder- wijs wordt weinig beïnvloed door de hoogte van het cursusgeld. Als de prijs met één procent wordt ver hoogd blijkt het aantal leerlingen na enkele jaren met 0,4 procent te zijn verminderd. Dit is een van de bevindingen van een onderzoek dat het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) dezer dagen onder de titel „De prijs van avondonder wijs" heeft gepubliceerd. Tijdens de zitting bleek dat de vrouw op 4 januari van dit jaar de arts met migraineklachten had ge consulteerd. Daar schreef R. een zetpil voor, die werd ingebracht. Die zetpil bevatte ergotaminetar- traat, welke stof dodelijk of scha delijk kan zijn voor de ongeboren vrucht. De vrouw had tot dan toe geen moeilijkheden gehad tijdens de zwangerschap. Na een half uur leidde deingebrachte pil tot hevige buikkrampen. De volgende dag werd de dokter weer geroepen, die de indruk wekte dat er niets aan de hand was. Vanuit het gezin werd hierop actie ondernomen om de patiënt in het ziekenhuis te Coe- vorden op te laten nemen. Op 8 ja nuari bleek daar dat het kind was gestorven, waarna de bevalling op gang werd gebracht. Het was nage noeg een voldragen zwangerschap. Volgens de twee getuige-deskun- digen kan het toegediende medi cijn de dood van de vrucht tot ge volg hebben gehad. Eén van hen meende dat de arts een dergelijke pil tijdens zwangerschap niet had mogen toedienen. Kennis van de bijwerking van medicijnen noem de hij een elementair onderdeel van het geneeskundig onderwijs. Volgens de tweede getuige weten artsen echter niet altijd alle neven werkingen. De verdachte zei dat hij het me dicijn willens en wetens had toege diend. Door de geringe dosering van de schadelijke stoffen in de zetpil had hij deze ernstige gevol gen niet verwacht. Hij meende dat het toepassen van een zetpil een goede bevalling zou bevorderen. Hij zei geen fouten te hebben ge maakt. Volgens de officier van justitie levert de zetpil onvoorspelbaar ge vaar op voor zwangere vrouwen. De dood van de vrucht is door het medicijn veroorzaakt, aldus de of ficier. Hij achtte niét dood door schuld, maar wel het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewe zen. De verdachte zou hoogst on doordacht hebben gehandeld. De verdediger van R. voerde aan dat zijn cliënt geen nadelige gevol gen van het medicijn had ver wacht. Volgens hem brengt elk medicijn bij zwangerschap risico's met zich mee. Verdachte kan hoog stens schuldig worden verklaard, maar kan niet worden vervolgd, zo meende verdediger mr J.Possel. De rechtbank zal op 16 oktober vonnis wijzen. strafbaar worden gesteld, aldus het D'66-amendement. De fractie van D'66 in de Tweede Kamer vindt verder dat de over heid meer dan tot nu toe het geval is het goede voorbeeld moet geven bij het realiseren van arbeidstijd verkorting. Volgend jaar zou de ar beidstijdverkorting voor ambtena ren vier procent moeten zijn (het kabinet heeft één procent voorge steld) met inlevering van loon en een herbezetting van 70 procent. Verder wil D'66 de koopkracht van de echte minima volgend jaar zo veel mogelijk op peil houden. In plaats van de 200 miljoen gulden waaraan het kabinet denkt, zou daarvoor een bedrag van 428 mil joen gulden moeten worden uitge trokken. Als de arbeidstoeslag bij de belastingheffing voor werkenden niet doorgaat, zou er volgens de democraten zelfs een bedrag van 528 miljoen gulden be schikbaar zijn voor de minima. D'66 ontvouwt deze voorstellen in een alternatief voor het rege ringsbeleid zoals het kabinet dat heeft neergelegd in de begroting voor volgend jaar. D'66 vindt dat de kortingsoperatie van drie pro cent van begin dit jaar op de uitke ringen en de salarissen van de ambtenaren ongedaan moet wor den gemaakt. D'66 bepleit een ver laging van de loon- en inkomsten belasting, het achterwege laten van de verhoging van de aardgasprijs en het beperken van de huurverho ging tot 1,5 procent. UTRECHT (ANP) - Het bezoek van de paus aan Nederland volgend jaar in mei kost volgens de voorlo pige begroting 5,1 miljoen gulden. Deze kosten moeten door de Ne derlandse katholieken op vrijwilli ge basis worden bijeengebracht. Op dit moment is al 1,75 miljoen gulden binnen. Dit heeft mr. J.M.C. Klok, penningmeester van het dagelijks bestuur van de Stich ting Pausbezoek Nederland, giste ren tijdens een persconferentie in Utrecht medegedeeld. Volgens aartsbisschop dr. A.J. Simonis van Utrecht zijn de mede werkers van de paus akkoord ge gaan met het programma dat de Nederlandse bisschoppen het Vati- caan hebben voorgelegd. De paus zal een bezoek brengen aan Den Bosch, Utrecht, Den Haag en Maastricht. Hij zal naar alle waar schijnlijkheid door koningin Bea trix in particuliere audiëntie wor den ontvangen. De algemene financiële en poli tieke beschouwingen over Troonrede en Miljoenennota zul len volgende week vooral een strijd om 'de maxima' en 'de mi nima' worden. Om de vraag hoe de koopkracht van ministers, staatssecretarissen en topambte naren wat kan worden beperkt, en die van de minimuminko mens kan worden opgekrikt. door Hans de Bruijn Of om met VVD-fractieleider Nijpels te spreken: het gaat vol gende week vooral om het her stellen van twee 'psychologische blunders' van het kabinet-Lub- bers. De eerste is de leugen (of zo u wilt: de halve waarheid) uit de Troonrede over de koopkracht van de minima die gelijk zou blij ven. De tweede leidt ertoe dat be windslieden en topambtenaren er in 1985 duizenden guldens op vooruit gaan. Iedereen in de Tweede Kamer is het erover eens dat dit laatste niet door de beugel kan. Maar dat is makkelijker gezegd dan veranderd. Immers, de salarissen van de bewindslieden zijn ge koppeld aan die van de ambtena ren. En omdat in 1985 het vakan tiegeld voor ambtenaren niet meer wordt afgetopt, stijgt ook het inkomen van al die over heidsdienaren die meer dan f 75.000 verdienen, toch niet de meest beklagenswaardige groep in onze samenleving. Dat rechttrekken ,kan slechts op twee manieren: of het vakan tiegeld wordt opnieuw afgetopt, of het inkomen van de ministers en staatssecretarissen wordt ex tra verlaagd. Beide maatregelen zijn echter niet zo simpel te reali seren als het lijkt. Aftopping van vakantiegeld is een zaak voor het arbeidsvoor waardenoverleg tussen regering en ambtenarenbonden. Het lijkt onaannemelijk dat het kabinet (en in zijn kielzog CDA en WD) nu al zal willen overgaan tot een maatregel die dat overleg ernstig kan bemoeilijken. Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) gaat met de ambtenarenbonden toch al een hete herfst tegemoet, zoals AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur deze week ondubbelzin nig duidelijk heeft gemaakt. Verlaging van de inkomens van ministers en staatssecretaris sen is onmogelijk, omdat dat dan ook voor talloze topambtenaren zou moeten gelden, teneinde te voorkomen dat straks ambtena ren meer gaan verdienen dan hun hoogste bazen. Met andere woorden: de kamerfracties kun nen zich wel heel druk maken over dit douceurtje voor minis ters en hoge ambtenaren, veel kans dat er volgende week al iets aan wordt veranderd is er niet. Vals beeld Dat probleem wringt des'te meer omdat het kabinet niet heeft geschroomd de lage inko mens wel fors aan te pakken. In beide gevallen heeft premier Lubbers echter de waarheid pro beren te verhullen achter verkla ringen die naderhand op zijn minst misleidend bleken te zijn. In de Troonrede werd een vals beeld geschetst van de positie van de minima, terwijl Lubbers vorige week op de televisie nog de indruk wekte dat er met de ministersinkomens niets onoir- baars aan de hand is. Naar de letter klopt dat alle maal misschien nog wel, maar dat is bij de presentatie van het beleid lang niet altijd de enig gel dende factor. Lubbers heeft het er gewoon erg moeilijk mee om het beleid van zijn club goed over te brengen. Zelfheeft hij on langs toegegeven dat de daden drang van het kabinet en de zorg vuldige presentatie van het be leid elkaar nogal eens in de weg zitten. Maar tot nog toe lijkt hij weinig te hebben geleerd. Het zal im mers honderdduizenden mensen ontgaan waarom de hoge inko mens er op vooruit moeten gaan, terwijl de sociale uitkeringen ge lijk blijven of fiks worden ge kort. Het zal ze ook ontgaan waarom huizenbezitters met du re huizen een flinke verhuisaf- trek kunnen krijgen, terwijl mensen met een meerjarige mi nimumuitkering er tot drie pro cent op achteruitgaan. En waar om moeten mensen met een baan een belastingvoordeel krij gen, alleen omdat zij een baan hebben? Het is een bekend probleem wie draagt de zwaarste lasten van de economische crisis? En daar is deze vraag bijgekomen: waarom profiteren, nu het eco nomisch weer wat beter gaat, Lubbers: weinig geleerd (foto GPD) juist diegenen van dat herstel die het minst onder die crisis gele den hebben? Schokeffect Het kabinet-Lubbers heeft de politieke beleidskeuze gemaakt dat de overheidsuitgaven en de lastendruk omlaag moeten. De hoge kosten van de sociale zeker heid en de hoge loonkosten zijn er immers mede de oorzaak van dat ons land de wereldwijde eco nomische crisis slecht heeft doorstaan. Dat betekent dat de sociale uitkeringen omlaag moe ten en de belasting- en premie druk dient te zakken. Verande ringen daarin -kunnen het zeer broze herstel weer teniet doen. De wijze waarop de hierboven genoemde voorstellen uit de Mil joenennota voor 1985 uitpakken, heeft geleid tot een soort scho keffect. Bij veel politici in het re geringskamp rees een stemming in de trant van: hier moet iets te gen worden gedaan. En of die stemming nu werd bepaald door de hoop op meer kiezers of echte sociale bewogenheid doet weinig ter zake, het resultaat telt. Het staat nu al vast dat de Tweede Kamer volgende week het kabinetsbeleid op een aantal punten zal corrigeren om de koopkracht van de mensen met een meerjarig minimuminko men in elk geval te handhaven. Over een aantal maatregelen be staat al dan niet van harte 'kamerbrede' overeenstemming: - de bevriezing van de kinder bijslag gaat niet door. Hierdoor stijgt de koopkracht van ieder een met kinderen (dus niet alleen de minima) met 0,04 tot 0,36 pro cent. Kosten: 155 miljoen gul den, waarvan 45 miljoen op de rijksbegroting drukt; - de huren gaan volgend jaar niet met 4 maar met 3 procent omhoog. Ook daarvan profiteren alle huurders. Hun koopkracht stijgt met ongeveer 0,25 procent. Kosten: 90 miljoen gulden; - de schoolgeldheffing voor 12- tot 16-jarigen gaat niet door. In plaats daarvan komt er een verhoging van de studielasten voor oudere leerlingen en stu denten. Eenmalige uitkering Zelfs wanneer we hierbij de 200 miljoen gulden voegen die het kabinet wil uittrekken voor de eenmalige uitkering ten be hoeve van de echte minima in 1985, dan zijn deze maatregelen bij lange na nog niet voldoende om hun koopkrachtverlies op te vangen. Daarvoor zijn nog enke le honderden miljoenen guldens meer nodig. En dan hebben we het nog niet eens gehad over het koopkrachteffect van de kortin gen op het ziektegeld, die door het kabinet buiten de 'koop krachtplaatjes' zijn gehouden. In elk geval zal het bedrag voor de eenmalige uitkering omhoog moeten. VVD-leider Nijpels noemde een bedrag van 100 mil joen extra, maar ook dat zal niet voldoende zijn. Het CDA wil nog meer en zal met het (door de PvdA gesteunde) voorstel ko men om de belachelijke 'arbeids toeslag' in de belastingen niet te laten doorgaan. Aangezien daar voor dik 560 miljoen is gerese- veerd, kan zo een flink deel van de minima-problematiek worden opgelost. Tegelijk wordt daarmee uiting gegegeven aan iets van de solida riteit van werkenden met niet- werkenden, ook al leveren de werkenden dan iets (0,3 procent koopkracht) in dat zij nu nog niet eens hebben. De WD is daar fel op tegen en zou de arbeidstoe slag zelfs alleen aan tweeverdie ners willen geven. Maar het VVD-alternatief om de solidari teit met de Nederlandse minima te vragen van de buitenlandse werknemers (via het woonland beginsel in de kinderbijslag) maakt geen schijn van kans. De politiek interessante vraag wordt welk weerwerk het kabi net volgende week tegenover dit verlanglijstje van de Kamer zal leveren. Het niet doorgaan van de arbeidstoeslag betekent bij voorbeeld dat de lastendruk minder zakt, een hoofddoelstel ling uit het regeerakkoord. En een extra uitkering voor de mini ma jaagt de regering ook in de komende jaren weer op extra kosten. Minister Ruding (financiën) heeft al dreigend laten weten dat elk gat in de begroting moet wor den gedekt door een andere be zuiniging. Maar dat hoeft niet meteen. De Kamer krijgt de re kening wel gepresenteerd bij de Voorjaarsnota van 1985, aldus Ruding. Naar welke bevolkings groep die rekening dan weer wordt doorgeschoven valt slechts te gissen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5