Jongeren moeten 'verdriet van de Merenwijk' oplossen Actiecomité wil aktiekomitee bouw school aan REDT DE VLIET Vliet voorkomen nee Ontzegging rijbevoegdheid en boete geëist tegen Leidenaar Miljoenen nodig om flats leefbaar te maken 1984 -ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Op 15 juli 1972 werd in St. Louis, Amerika, een achttien jaar oud flatgebouw op geblazen. De spectaculaire beelden van die vroegtijdige sloop zijn in de televisie-journaals over de hele wereld te zien geweest. Bouwtechnisch mankeerde er niet zoveel de flats, er zat geen gif in de grond en er waren geen plannen voor een autoweg over het ter rein. Vandalisme, gebrek aan onderhoud, leeg stand en een slecht woonklimaat waren de be langrijkste oorzaken van deze afbraak. Het geval staat intussen niet meer op zich zelf. In Engeland zijn een aantal flatgebouwen, op minder spectaculaire wijze, afgebroken. In Frankrijk hebben enkele complexen renova tiebeurten ondergaan en ook in Nederland zijn grote problemen ontstaan waardoor flatgebou wen ver voor hun tijd aan reconstructie of soms zelfs aan afbraak toe zijn. In Middelburg, bijvoorbeeld, liggen plannen klaar om van drie flatgebouwen van elf verdie pingen de bovenste zeven lagen af te halen. Deze lagen zullen elders in de stad weer wor den opgebouwd in de vorm van woningcom plexen van drie en vier bouwlagen. In de Amsterdamse Bijlmermeer zijn vorig jaar de huren van 13.000 flatwoningen ver laagd om de toenemende leegstand te kunnen bestrijden. Een aantal complexen is, soms zeer ingrijpend, verbeterd en er ligt nog tachtig miljoen gulden klaar om in de komende jaren meer flatgebouwen in de Bijlmermeer aan te pakken. De gemeente Leiden heeft inmiddels ook haar probleemflats. Niet in die mate als elders, maar, moeilijkheden zoals in de Amsterdamse Bijlmermeer blijken ook in Leidse woning complexen (met name in het Morskwartier en de Merenwijk) de kop op te steken. Vandalis me, kleine criminaliteit, een verslechterend woonklimaat, hoge onderhouds- en beheers kosten en dreigende leegstand bezorgen ook de Leidse volkshuisvesters hoofdbrekens. Tijdens een internationaal congres, deze week op de TH in Delft, zijn ervaringen uitge wisseld over hoe men de kans op een effectie ve oplossing voor de problemen kan vergro ten. In Leiden gaat men intussen de proble men te lijf door ruim zestig flatwoningen (in beheer bij de Leidse Woningstichting) te be stemmen voor de huisvesting van studenten en werkende jongeren. Het verhaal van de Merenwijk: hoe de flats werden verziekt en miljoenen guldens nodig zijn om ze weer leefbaar te maken. LEIDEN - Tweeënzestig flats in de Leidse Meren wijk (bouwjaar 1973) staan sinds vorige maand figuur lijk 'in de steigers' voor een kleine renovatie. Kosten van de opknapbeurt: 1,2 miljoen gulden. door Jan Rijsdam Bijlmermeerachtige toestanden zijn er de afgelopen jaren oorzaak van geweest dat de flats van de Leidse Woningstichting (LWS) praktisch onverhuurbaar zijn ge worden. Dat heeft er weer toe ge leid dat getto-achtige situaties zijn ontstaan: een concentratie van bui tenlandse gezinnen, krakers, van- dalen, hasjdealers en prostitutie. De twee woonblokken zijn nage noeg onleefbaar geworden. Op het laatst bleek ongeveer de helft van de 62 flats gekraakt of leeg te staan en raakte het gemeen telijke bureau huisvesting de wo ningen aan de straatstenen niet meer kwijt. De directeur van de di rectie woonruimteverdeling, Van der Valk, sprak destijds van "een ongehoorde situatie" en van "het verdriet van de Merenwijk". De toestand waarin de flats thans verkeren is bijna onbeschrijflijk. Veel keukenblokken, kasten, was tafels, bergingen en lichtarmatu- ren op de galerijen zijn gesloopt. Sommige woningen waren totaal verwoest, vervuild en zaten vol on gedierte. De gemeentelijke reini gingsdienst moest er aan te pas ko men om de flats te ontsmetten, al vorens de aannemer er wilde in trekken. :r- Schaamte ie "Ik wist niet wat ik zag toen ik er cs voor het eerst kwam, zo vreselijk ici was er huisgehouden", verklaart ook ambtenaar H.W.A van Leeu- ,t( wen, van de gemeentelijke afde- k ling renovatie. "Hoe dit in vredes ki naam mogelijk is geweest begrijp ik eigenlijk nog niet. Ik mag wel zeggen dat we ons als gemeente er een beetje voor schamen dat het 2 zover heeft kunnen komen". 21 De meeste (legale) bewoners zijn intussen elders gehuisvest. Slechts zeven (begane grond) woningen blijven bewoond door bejaarden. Verwacht wordt dat de overige r- flats ook na de opknapbeurt moei- Met het herstel van de Ravenhorstflats i maakt. aanvang ge- (fol lijk verhuurbaar zullen zijn aan ge zinnen omdat een eengezinswo ning elders in de stad (bijvoorbeeld in de Stevenshofpolder) veelal goedkoper is. De flats worden om die reden, na herstel, verhuurd aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en aan de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. Wethouder Tesse- laar van volkshuisvesting zegt er voorstander van te zijn, indien het experiment met de 62 flats in de Ravenhorst slaagt, om in de toe komst meer flats aan de genoemde stichtingen te verhuren. Renovatie Vorige maand is een begin ge maakt met wat gerust een beperkte renovatie van de ruim tien jaar ou de woningen genoemd mag wor den. De herstelwerkzaamheden betreffen voornamelijk het ver nieuwen van keukens, kasten, toi letten, wastafels en deuren en het verrichten van behang- en schil derwerk. Ook de voorpui van de trappenhuizen met brievenkastjes en een omroepinstallatie moet worden vernieuwd. De kosten van het opknappen zijn nog niet helemaal te overzien maar worden geschat op 1,2 mil joen gulden. Dat is zo'n 19.000 gul den per woning. Volgens gemeen te-ambtenaar Van Leeuwen geeft dat bedrag een iets vertekend beeld van de werkelijke opknap- kosten omdat ook werkzaamheden worden uitgevoerd die tot het ge bruikelijke onderhoud gerekend zouden moeten worden. Ongeveer een derde deel van de verbeteringskosten zal worden be taald uit de zogenaamde terug- ploegregeling, waardoor werkloze bouwvakkers aan het werk kun nen met geld dat anders aan uitke ringen zou worden betaald. Het resterende deel van de opknapkos- ten moet komen uit de Algemene Bedrijfsreserve van de woning stichting. Drie jongeren De 62 flats zullen hun huidige in deling behouden. Alleen een door geefluik tussen woonkamer en keuken wordt dichtgemaakt. De 5- kamerflats zijn straks geschikt voor bewoning door drie jongeren. Elk van hen zal één grote woon/ slaapkamer ofwel twee slaapka mers (voorzien van een degelijk slot) tot zijn/haar beschikking krij gen. Keuken, doucheruimte en toi let zijn voor gezamenlijk gebruik. De begane-grondwoningen kun nen kunnen worden bewoond door (studenten)paren. De Leidse Woningstichting blijft formeel eigenaar van de flatwonin gen maar draagt het beheer over aan de Stichting Studenten Huis vesting en de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Die zul len voortaan de huurpenningen in nen en aan de LWS overdragen. De opknapkosten worden niet in de huren doorberekend en door de ge zamenlijke bewoning van de flats ontstaan heel betaalbare kamerhu- Het is de bedoeling dat de 62 flats half januari door de aannemer worden opgeleverd. "Ze zullen dan weer in goede staat zijn", aldus ge meente-ambtenaar Van Leeuwen. Volgens wethouder Tesselaar wor den de overige Merenwijkflats goed bewoond-en staan problemen elders in geen verhouding tot wat in de Ravenhorstflats is gebeurd. Afbraak De wethouder acht het evenwel niet uitgesloten, gezien de dreigen de leegstand in de nabije toekomst, dat meer flats worden afgestoten voor jongerenhuisvesting. Op dit moment bestaan daarvoor geen concrete.plannen en wil men eerst afwachten hoe het straks in de Ra venhorst toegaat. Van het afbreken van flats of het verkleinen door er een aantal woonlagen af te halen wil Tesselaar niets weten. "We kunnen ze nog beter voor nop ver huren dan kapitaal te vernietigen", aldus de wethouder. Een flatgebouw in de Merenwijk in de steigers. Het betreft hier niet de Ravenhorst maar de Havikshorst, onderhoudswerkzaamheden worden verricht. LEIDEN - Er is een actiecomité opgericht dat de bouw van de bin- nenstadsschool aan de Vliet wil voorkomen. Het comité noemt zich 'Redt de Vliet te Leiden' en is bezig huis-aan-huis handtekeningen te vergaren onder een nieuw be zwaarschrift. Al eerder werd een honderdtal bezwaarschriften ingediend tegen de voorgenomen bouw van de school. Die werden door de ge meenteraad afgewezen, maar deze procedure wordt nog voortgezet Bijeenkomst voor diabetici LEIDEN - De Diabetes Vereni ging Nederland afdeling Leiden e.o. begint het nieuwe seizoen met een informatie-avond over neuro pathie bij diabetes. De neuroloog Hogenhuis uit Sittard zal dinsdag avond iets over deze mogelijke complicatie bij diabetes en over de eventuele behandeling daarvan vertellen. Neuropathie uit zich bv. door een prikkelend gevoel in de voeten of plotselinge pijnscheuten in de armen of benen. De bijeenkomst wordt gehouden in de centrale po likliniek (gebouw 5) van het AZL, in de recreatiezaal op de zesde eta ge. Aanvang acht uur. bij de provincie en de Raad van State. In het nieuwe bezwaar schrift, dat zich vooral richt tegen de vormgeving van het complex, wordt er op gewezen dat het schoolgebouw volledig moet pas sen in de historische woonomge ving van de Vliet. Het ontwerp is volgens de bezwaarmakers even wel "een architectonisch mon ster". Het gevolg is, meent het co mité "dat het cultuur-historisch beeld van dit uliieke grachtje volle dig uit zijn verband wordt gerukt". De strakke, glazen gevel die de ar chitect in gedachten heeft, wordt door het comité volstrekt afgewe zen: "Het is droevig dat opvulling van de ruimte aan de Vliet door een fantasieloze vlakke facade zou worden vervuild, terwijl wel dege lijk acceptabele alternatieven voor handen zijn". Op een pamflet heeft het actieco mité aangegeven waar het de voor keur aan geeft voor de bebouwing van het voormalige Sijthoff-ter- rein: huizen in de stijl van de wo ningen die al aan de Vliet staan. Het comité zegt in een toelichting op het bezwaarschrift dat de buurt massaal protesteert tegen het bouwplan dat nu ter inzage ligt bij de gemeente. De actievoerders wij zen erop dat gezien het lage kinder tal in de buurt er helemaal geen be hoefte aan de school bestaat, er bo vendien al een school in de nabij SCHOOLT Met dit pamflet geeft het actiecomité duidelijk aan wat zijn bedoeling i heid is gevestigd (de Haanstra) en dat op de beschikbare ruimte aan de Vliet de bouw volgens de huidi ge normen eigenlijk niet is toege staan. "Maar dat deert de 'deskun digen' niet". De gemeente wil de openbare ba sisschool aan de Vliet bouwen ter vervanging van de huidige Lucas van Levdenschool aan de Aal markt. de Drie Oktoberschool aan de Drie Oktoberstraat en de kleu terschool de Boterbloem aan de Rijnsburgersingel. Spelcursus In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Steenstraat 1. begint op 10 oktober een spelcursus rond het thema dierenverhalen uit an dere delen van de wereld. De cur sus die acht bijeenkomsten om vat, is bestemd voor kinderen van tien tot en met twaalf jaar. Voor meer informatie en opgave: tel. 132641, toestel 119. Verhuisd, Het vrouwenrechtsspreekuur is met het Leidse Volkshuis tijdelijk meeverhuisd naar de Middelste- gracht 5-7. Het spreekuur wordt elke vrijdagmorgen van half tien tot ha,lf twaalf gehouden. Vrou wen kunnen er terecht met vra gen over wonen, werken, uitke ringen en huwelijksproblemen. Praatgroep De Stichting Interkruis Leiden begint op 25 oktober in het ge zondheidscentrum aan de Bern- hardkade 36 een praatgroep voor ouders van zuigelingen in de leef tijd van nul tot negen maanden. Tijdens de ochtenden die worden begeleid door een wijkverpleeg kundige en een opvoedingsvoor lichtster komen onderwerpen als voeding, slapen en verwennen aan de orde. Voor meer informa tie en inschrijving: tel. 121753 134604. Opgave is ook mogelijk tijdens de uren dat het consulta- tieburo geopend is in het gezond heidscentrum. Lezen en schrijven In het Leidse Volkshuis wordt begonnen met groepen voor man nen en vrouwen die niet of slecht kunnen lezen en schrijven. Er waren al speciale groepen voor vrouwen, maar nu kunnen man nen en vrouwen terecht op de dinsdagavond. Tijdelijk worden de groepen gehouden in het pand aan de Middelstegracht 5-7 in verband met de verbouwing van het Leidse Volkshuis. Voor meer informatie: 149180. Langskomen mag ook. Met auto te water: vriendin verdronken DEN HAAG LEIDEN - Een boete van 1500 gulden en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid is gistermorgen voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 23-jari- ge Leidenaar die vorig jaar oktober met zijn auto te water is geraakt waarbij zijn vriendin is verdron ken. Het meisje verdronk in de Haagse Laakhaven waar de Leide naar, vermoeid en met wat drank op, met zijn auto ingereden was De officier van justitie vond dat nem nierdoor dood door schuld ten laste kon worden gelegd. De enige reden waarom hij geen cel straf eiste was het feit dat de dood door schuld in elk geval niet met opzet was gebeurd. Maar de man had volgens hem moeten weten dat hij te moe was om nog goed een auto te kunnen besturen. De raadsman van de Leidenaar weersprak de beschuldiging dat deze te hard, zestig km per uur. zou hebben gereden of niet had ge remd toen hij plotseling het water voor zich zag. „Agenten die het on geluk hebben zien gebeuren, heb ben nooit verklaard dat de man te hard zou hebben gereden en bo vendien wijzen remsporen uit dat hij wel degelijk heeft geremd", zo zei hij. Hij wees er bovendien op dat het verkeersbord was bescha digd dat de Leidenaar duidelijk had moeten maken dat hij een doodlopende straat inreed en dat de buurt hem onbekend was. De rechtbank doet 19 oktober uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3