'Acteren is wel iets anders dan kameleonnetje spelen' Robert de Niro weer ster in gangster-epos ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 PAGINA 23 Vorige week ging het veelbesproken gangster epos 'Once Upon a Time in America' in de Nederlandse bioscopen in première. Daarin is andermaal een sterrenrol weggelegd voor Robert de Niro, die eerder schitterde in films als 'Taxidriver', 'The Deerhunter' en 'Novecento'. Dezer dagen was hij in verband met de première even in ons land. Pieter van Lierop sprak met hem. Robert de Niro: „Ik ontmoet te Sergio Leone tien jaar ge leden, want hij wist toen al dat hij mij wilde hebben voor de hoofdrol in Once Upon a Time in America. Het project leek te zijn vergeten, maar op zeker moment werkte ik aan King of Comedy en de produ cent daar deed ook de voor bereidingen voor Sergio's film. Zo kwam het opnieuw ter sprake. Leone wipte re gelmatig binnen en vertelde me dan over het verhaal. In twee speciaal belegde bijeen komsten van beide drieëneen half uur heeft hij me alles uit eengezet over zijn ideeën en bedoelingen met Once Upon a Time in America. Hij heeft het shot voor shot uitgelegd, al blijken ze achteraf toch nogal anders te zijn terecht gekomen, trouwens. Maar in elk geval op basis daarvan heb ik de rol geaccepteerd". „Ik mag Sergio erg graag, kan goed met hem overweg, anders zou ik er ook niet aan zijn begon nen. Want geen geld ter wereld kan het waard zijn om een jaar van je leven kwijt te raken aan zomaar een film. Ik moet gesteld zijn op de mensen met wie je toch een lange periode min of meer 'getrouwd' zult zijn. Een jaar in dit geval. Het vertrouwen is nodig dat juist die rol, die film iets heel speciaals voor me zou kunnen betekenen". „In dit geval is het geen film geweest waarmee ik weer eens lekker aan een karakter heb kun nen bouwen. Once Upon a Time i America moet het i lijk hebben van zijn verhaal en daaraan is door een heel stel schrijvers meegeschreven, wat voordelen heeft, maar ook nade len. Voor mij werkt het enigszins onoverzichtelijk. Er zat in dit epos betrekkelijk weinig hou vast. Het was een kwestie van vertrouwen op Sergio". Muziek „Het was heel bijzonder om op een set te werken waar voortdu rend de muziek gedraaid werd uit Once Upon a Time in The West. Dat deed Leone om de juis te stemming op te roepen. Tij dens opnamen had ik dit nog maar zelden meegemaakt, maar het is een methode die ik zelf vaak toepas als ik me op een rol "voorbereid. Als het tijdens opna men gebeurt, is de consequentie natuurlijk wel dat de stemmen later gedubt moeten worden. Ik vind dat wel prettig, want dan kan je later de dialogen, nog bij- polijsten". „Maar een eis is natuurlijk wel dat er tijdens de opnamen wel degelijk met de juiste dialogen en direct geluid gewerkt is, dus niet zoals in Italië waar iedereen maar zo'n beetje „een, twee, drie, vier" staat te mompelen en het ook niet uitmaakt dat sommige gastacteurs niet eens Italiaans kunnen spreken, want de dialo gen die maken ze er dan later wel bij". „Leones film is de droom van een Europeaan over Amerika. Ik kon dat deels wel en deels niet volgen, omdat ik zelf een Ameri kaan ben. In Amerika wordt deze film anders gewaardeerd dan in Europa en ik denk dat zoiets lo gisch is. Dit is een Europese, Ita liaanse visie op Amerika, althans een bepaald segment van de Amerikaanse samenleving". „Toen ik de wereldpremière in Cannes bijwoonde, heb ik gepro beerd om tijdens het kijken op te vangen hoe de Europeanen op Once Upon a Time in America reageerden. Ik heb gelet op de gezichten, de ogen, van de men sen in het publiek en denk dat ik het enigszins begreep. Bij Taxi- driver heb ik indertijd ook ge probeerd het publiek te peilen en toen waren de reacties duidelij ker r mij joodse afkomst, na in The Godfa ther een gangster gespeeld te heb ben van Italiaanse afkomst. U bent legendarisch geworden, al leen al door de intensieve wijze waarop u zich eerst op een rol oriënteert. Voor Once Upon a Ti me in America bent u een tijdje bij een joodse familie gaan wo nen. Kunt u iets zeggen over de invloed die dat gehad heeft op uw rol? Robert de Niro: „Ik geloof niet dat in Amerika de verschillen tussen joodse gangsters en Ita liaanse gangsters erg groot zijn, maar het is waar dat ik bij die fa milie gewoond heb. Maar ik ver tel liever niet over de manier waarop ik dat in deze rol ver werkt heb. Dat is tè persoonlijk. Het probleem is dat je dan iets vertelt en dat wordt later weer betrokken op de andere dingen die je gedaan hebt. En iedere si tuatie is anders en het zou werkelijk te gecompliceerd wor den om alle details van al mijn rollen te gaan verklaren. Dat doe ik alleen als iemand die bijvoor beeld een acteeropleiding volgt, mij heel gericht een vraag stelt, waar ik ook een heel precies ant woord op kan geven en daar wil ik dan best bij vermelden: let hierop en daarop, doe nooit zus of zo, maar het zou fout zijn om van al de door mij opgebouwde personages te gaan verklaren hoe ik tot mijn visies ben geko men. Da's heel persoonlijk en, met betrekking tot die films, niet van wezenlijk belang. Maar het is voor mij wel altijd een kwestie van bijna een wetenschappelijk probleem oplossen, hoewel de problemen telkens totaal anders liggen. En over sommige praatje eerder dan over andere...". Problemen „Er zaten verschillende proble men aan deze film. Allereerst moetje natuurlijk de visie van de regisseur eerbiedigen en dan is er je eigen visie. Sergio heeft een onmiskenbaar eigen stijl die ik ook erg kan waarderen, maar ik ben anders. In het begin was er werkelijk sprake van misver- -standen soms, over wat hij dacht te gaan doen en wat ik dacht dat hij hebben wilde...". „Er zat meer fantasie, meer sti lering in Once Upon a Time in America dan ik gedacht had dat er zou zijn. Kijk, ik kan me op zeker moment storen aan dingen die voor mijn gevoel niet klop pen. Dat kunnen details zijn: de plaats van een kopje, een glas. Je meet dingen aan je eigen erva ring en ik heb dan de neiging om te wijzen op iets dat volgens mij ernaast zit. Ik ben tenslotte zelf een Amerikaan. Stel je voor dat ik naar Holland kom en een film wil maken over Hollanders, dan wordt dat tóch een Hollywood- film over Nederland waarvan jul lie zeggen: leuk dat ze een film Robert de Niro: "Ik kon wel een paar eigen ervaringen kwijt' door Pieter van Lierop over ons maken, maar we zijn ei genlijk heel anders". "Dit was net zoiets. Het gaat over Amerika, maar de Amerika nen herkennen zichzelf er niet in Wat ook niet hoeft natuurlijk want het is een film, een soonlijke visie, een fantasie zelfs. Maar voor mij is het dan moeilijk om in te voelen waar de afwijkin gen opzettelijk bedoeld zijn er waar het gaat om onnodige gissingen". „Nou ben ik er primair van overtuigd dat een echt goede film het overal goed zal doen, maar bepaalde elementen in een film hebben voor de ene groep mensen belang en voor de ande re niet. In Europa telt het idee achter een scène, achter een ver haal veel zwaarder dan in Ameri ka, waar men wil zien wat het te betekenen heeft. Iets wat visueel niet helemaal overtuigend is, kan in Europa geapprecieerd worden op grond van andere elementen en nuances. Een Amerikaan wil alles zien en het kunnen geloven. Zo ben ik ook eigenlijk". Gangster U speelt een gangster van De Niro als joodse gangster in 'Once Upon a Time Klikken Hoe komt het nou dat u hoofdzakelijk gespeeld heeft on der Amerikaanse regisseurs van Italiaanse afkomst en in Europa onder uitsluitend Italiaanse re gisseurs. Scorsese, Cimino, Cop pola, De Palma, Bertolucci, Leo ne. Vanwaar die beperking? „Ik weet het niet. Toeval mis schien. Of toch niet. Misschien heb ik met al deze regisseurs meer gemeen dan met andere re gisseurs. Mensen met wie je wei nig gemeen hebt, daar kun je niet mee werken ook. Het moet klik ken". Is het wellicht de opera-ach- tige stijl van al die regisseurs, waarbij u zich thuis voelt? Want zelfs toen u met Ulu Grosbard „True Confessions" maakte, over Amerikanen van Ierse afkomst, was dat een film van toch ook hetzelfde type, met ook weer een zwaar aanwezige muzikale kant. Robert de Niro: „Dat is abso luut waar. Het zijn allemaal nog al lyrische films geweest. Hoewel de Italo-Amerikanen in opvattin gen fors afwijken van de Italia nen, hebben ze toch een bepaald soort gevoeligheid gemeen. Ik probeer me voor de geest te ha len waar het precies in zit, maar het gekke is: Scorsese ken ik dus het beste, met hem heb ik een heel stel films gemaakt, maar daarbij is voor ons alle twee het leukste geweest dat we telkens denken toch iets heel anders te hebben gemaakt dan de vorige keer... Het is waar dat ik meestal gevraagd wordt voor het spelen van sterke, individualistische ka rakters, maar ik zoek ze daar niet op uit. Ik speel ze omdat het goed geschreven rollen zijn, de beste die ik onder ogen krijg ten minste". Oud In Once Upon a Time in Ame rica werd ik aangetrokken door twee aspecten van de rol. Er zit een lang gedeelte in de film waarin ik verondersteld word een jaar of zestig oud te zijn en dat leek me een interessante ui- daging, hoewel ik meestal niet zo gek ben op dat woord uitdaging. En het ging niet om één scène, maar om een hele reeks van scè nes die echt moesten overtuigen. Dat heeft me gedwongen een manier te zoeken om die oudere man te spelen met alle registers die ik kon opentrekken. De an dere scène die me fascineerde is die aan het einde van de film: de confrontatie met die vroegere vriend die me bedrogen had. Dat was van een oeverloze droefheid, waarvan ik dacht dat het een grootse scène zou kunnen ople veren, als het zou lukken". "Ik weet niet of de scène echt goed uit de verf is gekomen, maar toen Sergio het me uitlegde werkte het. En dan die drie hoeksverhouding met die jeugd vriendin die tot het verraad zou leiden, dat intrigeerde me en leek me eveneens waard om me ervoor in te spannen. En ik denk dat juist die scènes in Europa be ter effectueren dan in Amerika. Ja, ik weet dat de film zwaar is ingekort in Amerika, maar ik be twijfel of het daar voor het pu bliek verschil zou hebben ge maakt. Ik kan me vergissen..." Het leuke van acteren is voör mij dat het me in staat stelt om dingen uit te zoeken, om dichter te komen bij zaken waar ik in mijn privéleven alleen nooit ach ter zou zijn gekomen. Proberen - op wat voor beperkt niveau dan ook te begrijpen hoe ande re mensen leven, zich gedragen. Ik leef de levens van mensen met wie ik ergens iets gemeen moet hebben, maar die voornamelijk anders zijn. Dat vind ik interes sant. Acteren voor mij is niet leuk kameleonnetje spelen, het is een bezigheid waardoor ik an dere mensen leer begrijpen. Dat is voor mij van groot belang". Ontwennen Is het moeilijk om u als ge woon mens telkens de dingen te ontwennen die voor een rol zijn aangeleerd? „Dat valt ontzettend mee, maar mijn omgeving merkt er wel iets van natuurlijk. Als ik zoveel uur per dag iemand anders ben ge weest. Ze zien als ik met ze ga eten of zo, kleine gebaren en tics, praten in een speciaal ritme, din gen die bij zo'n rol horen. Maar die slijten later weer snel weg en een half jaar later zien ze weer andere merkwaardige maniertjes bij me. Maar het is puur de bui tenkant en ze kunnen het plaat- "Met de oude man die ik in On ce Upon a Time in America ge speeld heb, lag het weer anders. Toen schijn ik op iedereen de in druk te hebben gemaakt dat ik oud en versleten was, maar ik voelde me ook zo. Dat kwam om dat ik veel te weinig nachtrust had. Het grimeren kostte elke dag opnieuw vier, vijf uur werk en dan moesten de eigenlijke op namen nog beginnen. Daarna was het een kwestie van snel eten en gaan slapen om de vol gende morgen heel vroeg op nieuw te worden gegrimeerd. En dat heeft lang geduurd, alles bij elkaar. Drie maanden. En dat was uitputtend. We waren zo wijs geweest om de oude man- nenscènes het allerlaatst op te nemen. Het kostte me toen wei nig moeite om uitgeput en afge leefd over te komen". "Veel lastiger was het destijds om de gedaante aan te nemen - en weer kwijt te raken - van Jack la Motta in Raging Buil, als de bokser op latere leeftijd. Vier maanden om dertig, veertig pond zwaarder te worden en vier maanden om het gewicht weer kwijt te raken. Ik hield nogal ri goureus op met eten en dat gaf snel resultaat, maar zoals ieder een weet die wel eens een dieet gevolgd heeft, zijn de laatste tien pond het moeilijkst kwijt te ra ken. Dat is een heel gedoe ge weest". "Het was makkelijker geweest om die rol te spelen met een stel kussens onder mijn overhemd, maar het maakt verschil. Als je die zwaarlijvigheid werkelijk voelt in je hele lichaam, speel je die rol beter, want je gedraagt je anders, je denkt anders, je bent anders. Voor The Godfather ben ik een tijdje in Palermo gaan lo geren. Voor Bang the drum slow ly ben ik een tijdje in Georgia gaan wonen om het accent op te pikken. En ik heb er weken over gedaan om overtuigd te leren pruimen. Zulke ervaringen heb ik dan nodig". Afstand - U bent geboren in net zo'n Newyorkse buurt als waar uw personage in Once Upon a Time in America vandaan komt. Hielp dat? „Ik ben geboren en getogen in Lower Manhatten en ik kon wel een paar eigen ervaringen kwijt. Niet veel. Meer in Mean Streets misschien, maar er zitten ook zo veel andere dingen in die rollen waardoor beide personages toch ver van mezelf af zijn komen te staan. Ik geloof niet zo in auto biografisch acteren. Ik ken ac teurs van wie gezegd wordt dat ze zichzelf spelen. En men schijnt dan niet te beseffen wat men zegt, want er is niets zo moeilijk als jezelf spelen. Ik ken acteurs met een uitgesproken et nische achtergrond en die wor den dan speciaal daarop gecast en raken onmiddellijk in moei lijkheden. Om een rol goed te kunnen spelen moet je afstand kunnen nemen, analyseren en begrijpen. Het is makkelijker om in een vreemd karakter iets van jezelf te ontdekken en dat te ge bruiken om de rol aan te pakken, dan om echt jezelf te spelen. Want de meeste mensen zien zichzelf totaal anders dan ze zijn". Robert de Niro (tweede van links) temidden aantal 'partners in crime'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23