Software massaal vervalst Onderschatting consument kost ondernemers kapitalen gXlUHAIII" Stichting probeert kopiëren van computerprogramma's aan banden te leggen ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 EXTRA PAGINA 21 Jaarlijks worden zo'n anderhalf miljoen computerprogramma's van zeer uiteenlopende snit illegaal gekopieerd. Dat is overigens niet veel moeilijker dan het opnemen van een plaat op een cassette. De onlangs opgerichte Stichting Beveiliging Software wil daar iets aan gaan doen. Twee invallen in Amsterdam leverden al flinke vangsten aan vervalst materiaal op. Ook de departementale werkgroep 'Piraterij' ziet niet stil. Een nieuw misdrijf onder de loep. door Jos van der Meer Enthousiast toonde een me dewerker van de firma Malm- berg onlangs op de Firato een gloednieuwe vondst aan het publiek: een geavanceerd leerprogramma voor school- computers. Het bedrijf had een showmodel speciaal uit Amerika laten overvliegen. „Heb ik al", zo riep een toe schouwer over de 'primeur', en hij toonde een kopie van de software als bewijs. Een vervalsing. Om gedonderjaag tijdens de beurs te voorkomen, liet de standhouder de man lopen. Maar met ingehouden woede. De dag erop haalde hij zijn gram. Acht Nederlandse bedrijven in micro- computerprogramma's maakten bekend dat ze de strijd tegen softwarepiraten gezamenlijk krachtig gaan aanpakken. De Stichting Bescherming Software (SBS) werd opgericht. De acht deelnemers bestrijken 75 procent van de markt van de kleinste programma's, die va rieert van computerspelletjes van twintig gulden tot eenvoudi ge boekhoudpakketten of educa tieve programma's van maxi maal 1085 gulden. Daarna komen de de minisoftware (enkele dui zenden guldens per programma) en het grote werk (totaan geauto matiseerde bedrijfsadministra ties van verzekeringsmaatschap pijen toe) die duurder dan een miljoen kunnen zijn. Kortom, 'de' software bestaat niet. Tikken uitdelen De oprichting van de SBS is niet voor niets, vertelt voorzitter H. van Heertum van het stich tingsbestuur. Van Heertum, di recteur van het Amsterdamse be drijf Prompt Computer Service: „Onze stichting moet de groeien de piraterij in software bestrij den. Als we niks doen krijgen wij binnen een jaar net zulke toe standen als in de videobranche, waar meer dan de helft van de banden illegaal is. Het kopiëren is nu eenmaal net zo simpel als het opnemen van een plaat op cassettebandjes, zeker als hand langers de originelen bij de ma kers weghalen. Daarom zullen we nu, in samenwerking met po litie en justitie, enkele flinke tik ken uitdelen aan de vervalsers. Wij sporen op, de politie houdt aan en justitie vervolgt". „Meteen al in de eerste week van ons bestaan hebben we twee successen geboekt. Bij een. win kel in Amsterdam en op een beurs voor hobbyisten, ook in die stad, is voor vele tienduizen den guldens aan vervalste soft ware in beslag genomen, die ove rigens voor belachelijk lage be dragen werd aangeboden. En we hebben meer invallen in het vat zitten. Op dergelijke beurzen is het merendeel van de software doorgaans vervalst". „Wij hebben duidelijk van de video geleerd hoe het niet moet. Toen de videopiraterij opkwam, wist de politie niets van verval singen af. Er bestond geen appa ratuur op de politiebureaus waarmee kon worden bekeken of er sprake was van namaak of niet. Wij zorgen ervoor dat de ap paratuur er nu wel staat. En we leggen uit aan de politie hoe ze daarmee stofware op echtheid kan controleren. Dat kun je zien aan kleine verschillen tussen ori ginele en namaak-program- Kechtszaak Niet alleen bedrijven in micro- software hebben last van verval sers. A. A. Kamp van Acoso, de sofware-afdeling vari computer bedrijf Copva uit Woerden, ver telt een rechtszaak te hebben lo pen tegen iemand die in-elk ge val één programma met een waarde van 25.000 gulden heeft nagemaakt. „Ik denk dat het hier uiteindelijk om tien falsificaties zal blijken te gaan", zegt hij. Het bedrijf voert jaarlijks vier van dergelijke procedures. „Vo rige week nog zijn we een verval ser op het spoor gekomen. Ie mand die problemen met zijn programmering kreeg meldde zich, omdat het een produkt van ons zou zijn. Zo lopen we meest al tegen kopieerders aan, maar lang niet tegen allemaal, denk ik". „De schade die je van namaak ondervindt, beperkt zich niet al leen tot de gederfde, inkomsten van niet verkochte software. Ook je training, begeleiding en dienstverlening ben je kwijt. Wij binden klanten via een service contract voor zes jaar aan ons be- van 1912 moet worden genoemd als ander te beschermen goed (bijvoorbeeld boeken en platen). Ook stelt ze voor om niet alleen het verkopen van software straf baar te stellen, maar ook het ma ken, invoeren en in voorraad hebben ervan. Wie die regel over treedt, moet een celstraf van ten hoogste twee jaar of een boete van maximaal 100.000 gulden kunnen krijgen, vindt de werk groep. Nu is alleen een maximale boete van 25.000 gulden moge lijk. Overigens vindt de werkgroep dat de softwarebedrijven zelf de eerste verantwoordelijkheid hebben bij het bestrijden van na makers. „Pas in het uiterste ge val zullen ze hun heil bij het strafrecht moeten zoeken", schrijft ze. „Allereerst moeten bedrijven zorgen voor een zo hoog mogelijke graad van tech nische beveiliging van hun pro dukt. Bovendien moeten ze door samenwerking en het maken van een keurmerk piraten van het lijf proberen te houden". Beschermen F. Kraag, directeur van de Cos- se in Amsteram (overkoepelende organisatie van Computer Servi ce en Software Bureaus) vindt deze aanbevelingen reëel. „Het eerste doel van een ondernemer is niet om iemand in de bak te helpen, maar om zijn produkt te beschermen. Hoewel de straf maat bij een kort geding nihil is, heeft het als voordeel dat het snel werkt. Een vervalser kan via het civiel recht binnen een paar weken worden uitgeschakeld. Alleen bij hardnekkige naapers zal celstraf nodig zijn om ze met hun activiteiten te laten stop pen". Kraak, die de belangen behar tigt van de bedrijven die de grote computerprogramma's maken: „Aan de andere kant vraagt een softwarehuis, dat zijn eigen pro dukt niet goed beschermt, om moeilijkheden. Er zijn nogal wat gisse mensen die bijna elk sys teem kunnen kraken. Als je ziet wat sommigen van de 30.000 le den van de Hobby Computer Club kunnen, dan sta je al ver steld. Maar er zijn technische methoden om kopiëren moeilijk of zelfs onmogelijk te maken. Je kunt een klok inbouwen die van tijd tot tijd moet worden gevoed. Laatje dat na - bijvoorbeeld om dat je als piraat niet weet dat die drijf. Daarvoor ontvangen wij een vast bedrag van bijvoorbeeld 1200 gulden per jaar bij een pak ket van achtduizend gulden. Al met al lijden wij een schade van vijftig- tot honderdduizend gul den per jaar door de piraterij". Onder coltrole Ook het computerbedrijf Ap- ple-Nederland in Zeist onder vindt last van naapers, maar di- recteur-Benelux J. ter Wisse zegt dat probleem onder controle te hebben gekregen. „Vorig jaar heeft het kopiëren ons elf mil joen gulden aan omzet gekost, en het jaar ervoor ook. Zo'n 1500 vervalsingen zijn er toen jaarlijks in omloop gebracht. Die kostten gemiddeld 7500 gulden per stuk. De vervalsers hebben er minder aan verdiend, want de spullen gingen dik onder de prijs van de hand. Ons grootste probleem was dan ook dat er zogenaamde Apple-programma's in de winkel lagen die hetzelfde deden voor een lagere prijs. Dat scheelde ons omzet en daarmee geld voor de ontwikkeling van nieuwe pro- dukten. En dus kostte het ook werkgelegenheid". Mr. F. Mutsaerts van het Utrechtse advocatenkantoor Derks en Partners vertelt dat hij de meeste van de veertig hande laren in Apple-namaak die de af gelopen twee jaar actief waren, heeft weten te ontmoedigen door ze voortdurend aanschrijvingen te sturen dat ze moesten ophou den. Deden ze dat niet, dan span de hij een kort geding tegen ze aan. „Je moet laten weten dat je er bent, datje op ze let", zegt hij. Een groot succes behaalde Mutsaerts eind augustus bij de rechtbank in Roermond. Een pi raat moest van de rechter alle software en ook namaakcompu- ters compleet met het beeld merk van Apple - die hij in voor raad had, laten vernietigen. Hem werd verboden zijn handel ooit nog te hervatten. En hij werd veroordeeld tot het terugkopen van alle spullen die hij al had ver kocht. „Het is de meest vergaan de uitspraak die tot nu toe in Ne derland op dit gebied is gedaan", zegt de jurist. Werkgroep De rijksoverheid maakt nu plannen die Mutsaerts en Ter Wisse behulpzaam zullen zijn bij de strijd tegen de vervalsers. De minister van justitie heeft de werkgroep 'Piraterij' gevormd. Daarin zitten ambtenaren van de ministeries van justitie, econo mische zaken en WVC. Op 29 au gustus kwam de werkgroep met een tussenrapport. Daarin be veelt ze aan softwarebedrijven meer middelen in handen te ge ven om zowel via het kort geding (civiel recht) als via het strafrecht tegen piraten te kunnen optre den. De werkgroep vindt dat het computerprogramma met even veel woorden in de Auteurswet systeem zichzelf op". „Zoiets loont heus de moeite wel, want het maken van softwa re kan veel geld kosten. Soms zijn knappe koppen er maanden mee bezig. In een groot program ma kan vijf manjaren werk zit ten. Dat kost vijf ton, misschien wel 'n miljoen. Als je zo'n inves tering niet beschermt, moet je er wel van uitgaan dat minder goedwillende lieden die gaan jat ten. Dat kost een vervalser een floppy disc van vijftien gulden plus een beetje narigheid, en ver volgens kan hij een fantastische winst boeken". Het gebouw ziet er niet eens zo nieuw meer uit. Maar een paar auto's op de parkeerplaats. Het is vandaag een werkdag. Uit de fabriekshal dringt het geluid van stampende machines door. Vriendelijk knikt de portier de bezoeker vanachter een serie beeldschermen toe. Een man in een witte jas wacht de gast op en gaat hem voor, de lawaaierige fabriek in. Eén en al activiteit. Er rijden karretjes rond met onderdelen, aan een monorail bewegen grote stalen werkstukken langzaam door de hal, robotarmen doen schijnbaar volstrekt willekeurige grepen uit de optocht die onophoudelijk voorbijtrekt. Zonder duidelijke regelmaat zetten de armen ook weer voorwerpen terug op karretjes of op de lopende band. Achter glas Geen pretje om je dagelijks brood te verdienen tussen deze herrie, zo lijkt het. De man in de witte jas blijkt gedachten te kunnen lezen. In zijn beste Engels legt hij uit dat de werknemers van het bedrij f achter glazen wanden opereren. Hij zal het bezoek aan hen voorstellen. Even later, in hun met dubbel glas omgeven besturingscentrum, stellen vier technici zich voor. Eén blijkt de computers te bedienen, twee zijn verantwoordelijk voor het opladen van de 'gietstukken', eentje blijkt zich bezig te houden met het constant controleren van de produktieapparatuur. Met de twee collega's die zich in de produktiehal ophouden, vormen ze de helft van het totale personeelsbestand van de fabriek die per maand 1400 computergestuurde draaibanken in vele typen produceert. De gastheer, die voor de gelegenheid speciaal van het hoofdkantoor is overgekomen, vertelt dat de fabriek zeven dagen per week 24 uur per dag werkt, 's Nachts, zo legt hij de verbaasde bezoeker uit, doen de robots en de computer het helemaal alleen. Slechts een nachtwaker houdt het ultramoderne machinepark dan via televisieschermen gezelschap. Een science fiction verhaal? Yamazaki Machinery Works in het Japanse Nagoya draait al zo sinds oktober 1981. Het beeld van de helemaal onbemande fabriek, het logische vervolg, bezorgt de Japanners geen slapeloze nachten. Ze weten maar al te goed wat het oplevert als je bereid bent je nek uit te steken. Bovendien: het geestdodende, ongezonde of zelfs gevaarlijke werk wordt immers door steel collar workers (stalen boorden werknemers, robots dus) gedaan. Niet bang Japanners zijn niet bang voor de computer. Integendeel. Ze maken al jaren, op allerlei manieren, volop gebruik van de mogelijkheden die de chiptechnologie biedt. Daarom produceren ze kwalitatief hoogwaardige produkten en zijn daarmee de westerse concurrentie, ook die van de machtige Verenigde Staten, al dikwijls een stap voor geweest. Waar het gaat om de ontwikkeling van dergelijke nieuwe technieken spelen de VS de eerste viool in de wereld. De Japanners hebben zich vooral bedreven getoond in het praktisch toepassen ervan. Tussen deze twee economische grootmachten bevindt zich het verouderde industriële apparaat van Europa. Hier breken ondernemers, politici en wetenschappers zich sinds kort massaal het hoofd over de vraag hoé de 'Oude Wereld' kan bijblijven in de concurrentieslag op de wereldmarkt. Terwijl Japanners in het begin van de jaren zeventig al kapitalen investeren in nieuwe produktietechnieken (waarbij onder verouderde takken van nijverheid een ware slachting wordt aangericht), concentreert het beleid in Europa en de VS zich "vooralsnog op 'industriële bejaardenzorg'. Scheppen geld worden hier uitgegeven om het leven te rekken van ten dode opgeschreven bedrijven of bedrijfstakken. De achterstand groeit De werkloosheid ook. Het Europese bedrijfsleven kan minder meekomen, zo wordt ook in EG-verband vastgesteld. Wat is er veranderd? Op een in de jaren zeventig steeds verzadigder wereldmarkt, stelt 'de' consument almaar hogere eisen aan kwaliteit, prijs en service. De consument wordt kritischer. Hij vraagt vaker een op zijn wensen en behoeften toegesneden produkt. Japan heeft die nieuwe trend snel begrepen. Flexibiliteit wordt het sleutelwoord. Snel inspelen op de met grote regelmaat veranderende eisen van de consument. De klant is koning, de fabrikant past zich aan. Massaproduktie tmmm In West-Europa en in de VS ligt in de jaren zeventig nog de nadruk op massafabricage. Uitgestrekte parkeerplaatsen vol met nog niet verkochte auto's, magazijnen vol televisietoestellen die op een nieuwe eigenaar staan te wachten. Massaproduktie bedoeld voor massaconsumptie. Over kwaliteit maken de fabrikanten zich nog niet echt druk. De consument koopt toch elke paar jaar een nieuwe televisie of een nieuwe auto. De variëteit in de produkten is gering, de voorraadkosten zijn enorm. Maar die betaalt uiteindelijk de consument in de prijs van het produkt. Voor het minachten van de consument krijgen ondernemers in Europa en de VS de rekening gepresenteerd. Stormenderhand verovert Japan het Westen met kwalitatief hoogwaardige produkten, die dank zij de verregaande flexibele automatisering van de fabricage in grote verscheidenheid kunnen worden geleverd. Deze vorm van automatisering, waarbij de producent razendsnel kan reageren op de vraag van de consument, heeft meer tot gevolg. De prijs van het produkt kan omlaag. Er werken immers minder mensen in de fabriek, het moderne machinepark levert bovendien een constante kwaliteit. Geen maandagmorgen- of vrijdagmiddagauto's meer. Bijkomend voordeel: voorraden zijn nauwelijks nodig. Het lenige produktieapparaat volgt de vraag uit de markt op korte afstand. De voorraadkosten, waarvoor de consument van Europese of Amerikaanse produkten nog opdraait, hoeft de Japanse ondernemer niet of nauwelijks meer door te berekenen. Zo is het voor hem mogelijk een prijs te vragen die ondanks hogere transportkosten en extra kosten die hij moet maken om de Europese en Amerikaanse markt te bewerken - een stuk lager ligt dan die van zijn concurrenten, ook al spelen die in feite een thuiswedstrijd. Maatregelen mhh In plaats van als vrije ondernemers te reageren en pijlsnel in kwaliteit en efficiëntere produktiemethoden te investeren, rent het topmanagement in VS en West-Europa massaal naar de overheid om protectionistische maatregelen te eisen. Die komen er dan ook. Speciale heffingen aan de grens op Japanse video-apparatuur, zodat die duurder wordt; allerlei wettelijke bepalingen die de Japanners verplichten om ook in 'importland' te produceren, kortom allerwegen wordt geprobeerd de Japanse indringer beentje te lichten. Maar die rent gewoon door. Binnen de kortste keren gaat de Amerikaanse audio-industrie onderuit. En ook de de machtige auto-industrie in de VS moet een diepe knieval maken. De VS reageren uiteindelijk het eerst, geruggesteund door de enorme hoeveelheid know how die er ligt opgeslagen. De veerkracht van de Amerikaanse economie laat zich gelden. De computerindustrie slaat als eerste terug. In ijltempo wordt vervolgens de automobielindustrie aangepakt. Dat kost in eerste instantie veel banen, maar al snel blijkt dat de investeringen in flexibele produktiesystemen en robots hun vruchten afwerpen. Nieuwe hightech-bedrijven schieten tegelijkertijd als paddestoelen uit de grond. Er wordt goed verdiend, het aantal nieuwe banen is groot, miljoenen werklozen komen de laatste paar jaar weer aan de slag, ook natuurlijk omdat de economie weer opleeft. In Europa gaat intussen de afbraak door. Nog altijd worden miljarden geïnvesteerd in de instandhouding van werkgelegenheid in de 'ouderwetse' bedrijfstakken. Schoolvoorbeelden van deze gang van zaken vallen te bewonderen in Nederland. Daar komen we in de volgende afleveringen dan ook uitgebreid op terug. Volgende week aflevering 2: Onderzoek en ontwikkeling zwaar onderbedeeld. Enkele voorbeelden van computersoftware. De grote schijf rechts kost zo'n 2000 gulden. Midden boven de z.g. floppy disc die ongeveer 15 gulden kost. Daaronder een cassette van slechts enkele guldens om informatie van de ene naar de andere computer over te brengen. De band is spotgoedkoop en kan veel informatie opbergen. De grote cassette links onder ten slotte, kost enkele tientjes en wordt gebruikt óm informatie van middelgrote systemen periodiek te kopiëren voor het geval een grote of kleine schijf wordt beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21