EIDSCH DAGBLAD 'Ziektewetplan niet uitvoeren' Plutomumschip op weg naar Japan Voor een tientje véél wijzer Bij lange wachttijd vrijstelling dienstplicht Nederlandsche Bank in SER: CIA: aanslag ambassade werk van moslimgroep 'Vriendelijke overval' van bejaarde vrouw data voor uw An üïl Vier doden bij ongeluk LEIDSCH DAGBLAD MERDAG 6 OKTOBER 1984 Directeur G Koopman Hoofdredacteur: dra J. W. E Metselaar Mj. hoofdredacteur R D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37519 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 Afl Leiden Voor M.nrs. zie colofon Jaap Boersma uit Wassenaar is niet alleen asielhouder, hij runt ook een reisbureau voor huisdieren. Als enige in Europa regelt hij vliegtickets en bijkomende formaliteiten voor viervoeters die het hier voor gezien houden. Een grap? Integendeel. PAGINA 1? Veel fraaie (en voor de mens nuttige) oude bomen leggen vroegtijdig het loodje door onzorgvuldig asfalteren en het leggen van kabels en leidingen in de stedelijke gebieden. Boomchirurg Jörn Copijn is daarover niet zo te spreken. Een nieuwe serie in EXTRA: De remmende achterstand'. Of: hoe Nederland en Europa achterlopen op het gebied van efficiënte produktiemethoden. De consument is onderschat, en daarvoor krijgen de ondernemers nu de rekening gepresenteerd. PAGINA 21 Robert de Niro over Sergio Leones nieuwste Him 'Once upon a time in America'. En over de moeite die hij zich doorgaans getroost om ineen rol te 'kruipen'. De Niro: 'Ik geloof niet DEN HAAG (ANP) - Dienstplichti gen die langer dan veertien maan- Iden op een oproep wachten, zullen voortaan buitengewoon dienst plichtig worden verklaard. Dit heeft staatssecretaris Hoekzema (defensie) geschreven aan de voor zitter van de vaste Kamercommis- 'oor defensie. Dienstplichtigen die al zijn ingedeeld bij de lich- tingsploegen van het volgend jaar, zullen al van dit besluit profiteren. Steeds minder dienstplichtigen doen een beroep op de vrijstel lingsregelingen. Het vrijstellings- beleid kan daardoor steeds minder worden benut om het overschot aan dienstplichtigen in te dam men. Door dit overschot ontstaan lange wachttijden, waardoor jonge mannen lange tijd in onzekerheid verkeren over het tijdstip van op komst. Dit kan een grote belemme ring zijn bij het zoeken naar een baan. Met de nu genomen beslissing wil Hoekzema de gemiddelde wachttijd terugdringen tot vier a vijf maanden. Daarbij is niet mee geteld de tijd die nodig is voor bij voorbeeld vrijstellingsprocedures i herkeuringsprocedures. Dienstplichtigen die gerekend vanaf het tijdstip waarop zij voor vervulling van de eerste oefening beschikbaar waren niet binnen veertien maanden zijn opgeroepen, zullen buitengewoon dienstplich tig worden verklaard, zo heeft de staatssecretaris nu besloten. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nederlandsche Bank is er onder de huidige omstandighe den geen voorstander van dat de ziektewetplannen van het kabinet worden doorgevoerd. Dat bleek in de Sociaal-Economische Raad (SER) tijdens de behandeling van het advies over de voorstellen. SANTIAGO (Rtr) Bij botsingen met de politie op de tweede dag van protesten van Chileense oppositiegroepe ringen hebben tien studenten verwondingen opgelopen en werden 35 mensen gearresteerd. Dit heeft de politie meegedeeld. Bij de universiteit van de hoofdstad Santiago gebruikte de Chileense politie hagelschoten, traangas en de wapenstok om ongeveer 1.000 studenten te verspreiden, aldus getuigen. De betogingen waren een steunbetuiging aan 18 studenten die van de universiteit zijn uitgesloten omdat ze vorige maand deelnamen aan protesten tegen het elf jaar oude militaire bewind van president Pinochet. De botsingen met de politie waren voorafgegaan door schermutselingen, zoals op de foto, tussen voor- en tegenstanders van het bewind Pinochet. In Valparaiso, 120 km westelijk van Santiago, verspreidde de politie eveneens studenten toen ze een mars wilden houden door het stadscentrum. Volgens de politie zijn er 15 arrestaties verricht. (foto upd De onafhankelijke deskundige (kroonlid) drs H.H. van Wijk zei na mens de Nederlandsche Bank dat maatregelen als die rond de Ziekte wet alleen steun verdienen als mag worden verwacht dat de nage streefde effecten inderdaad wor den bereikt. Hij wees erop dat de uitkomst van de maatregelen af hankelijk is van de bereidheid van werkgevers en werknemers eraan mee te werken. Die bereidheid is niet aanwezig. Van Wijk vreest dat de lastenver lichting voor het bedrijfsleven, die Kunstmaan in baan om aarde HOUSTON (AFP) - Het Ameri kaanse ruimteveer Challenger heeft gisteravond een Amerikaan se kunstmaan in een baan om de aarde gebracht, die gegevens moet verzamelen over de zonnestraling die van het aardoppervlak wordt teruggekaatst in de ruimte. De lancering van de kunstmaan ERBS had enige uren vertraging opgelopen doordat de zonnepane len van het instrument zich - waar schijnlijk als gevolg van koude - eerst niet wilden ontvouwen. a.pieterse ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 "Ons advies kost u niets" Greenpeace: misdadig transport ASSURANTIE*B.V. Westeinde 12 Noordwijk PARIJS (AFP) - Het Japanse vrachtschip „Seishin Maru" is gis termiddag met 250 kilo plutonium uit Cherbourg vertrokken naa1- Ja pan. De milieubeschermingsorga nisatie Greenpeace, die dit mee deelde, zei dat het ruim 10.000 ton metende schip kort na halfzes zee koos. WASHINGTON (AP) Ameri kaanse inlichtingendiensten zou den beschikken over bewijzen dat militante moslimgroepering die opereert onder de naam Hez- ballah (de partij van god) verant woordelijk is voor de bomaanslag op de dependance van de Ameri- Buien Veel bewolking en nu en dan buiten. Afnemende wind uit westelijke rich ting. Minimumtemperatuur rond 6 gra den, middagtemperatuur rond 13 gra den. 7 oktober 1984 Zon op: 06.51 uur, zon onder: 18.03 uur. Maan op: 17.48 uur, maan onder: 04.38 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.45 en 14.06 uur, laagwater 10.00 en 22.06 uur. 8 oktober 1984 Zon op: 06.52 uur, zon onder: 18..00 uur. Maan op: 18.00 uur. maan onder: 05.48 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.18 en 14.39 uur, laagwater 10.44 en 22.45 uur. kaanse ambassade in Beiroet. Daarbij werden springstoffen ge bruikt die uit Iran afkomstig zijn, aldus Amerikaanse regeringsfunc tionarissen gisteren. Eén van de functionarissen, die anoniem wenste te blijven, zei dat de groep nog over enkele van die springstoffen beschikt. De vrijwel onbekende groepe ring zou vanuit het Oostlibanese Baalbek operéren, maar de leiders reizen veelvuldig en verkeren zel den in eikaars gezelschap om wraakacties nagenoeg onmogelijk te maken. De Hezballah is één van de vele splintergroeperingen die onder de paraplu van de 'islamitische jihad' (heilige oorlog) actief zijn. Andere regeringsfunctionarissen zeiden in de New York Times dat de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) op de hoogte was van een transport van explosieven van uit Iran naar Libanon via Syrië. De CIA zou echter niet hebben kun nen achterhalen wat de uiteindelij ke bestemming of het doel van de explosieven was. Onder strenge veiligheidsmaat regelen is gistermorgen in de Fran se havenplaats Cherbourg 250 kilo van het zeer giftige en sterk radio actieve plutonium ingeladen. Het plutonium is afkomstig uit de Franse opwerkingscentrale te La Hague en moet naar de experi mentele snelle-kweekreactor in het Japanse Joyo. De milieubeschermingsorgani satie Greenpeace, die in augustus voor het eerst meldde dat het transport -- voor zover bekend het eerste van een vracht plutonium over zee - zou plaatshebben, zei ih een verklaring voor een zeeramp te vrezen als de Seishin Maru een on geluk krijgt. ,,Het gaat om een schip dat niet is onderverdeeld in compartimenten en daarom is het kwetsbaar in geval van een onge luk. Het transport als zodanig is dwaasheid, maar om het in zo'n schip te doen is misdadig". Uit welingelichte bron in Cher bourg verluidt dat het Japanse schip op zijn tocht - om veilig heidsredenen door het Panamaka naal en niet via het Midden-Oosten - permanent ge éscorteerd zal wor den door Franse, Britse en Ameri kaanse oorlogsschepen. Ook zal een Amerikaanse satelliet de Seis hin Maru voortdurend volgen. Grote hasj slag LONDEN (RTR) - De Britse doua ne heeft in een haven in Essex op een grote zeilboot bijna tien ton hasjiesj met een marktwaarde van 'ruim 45 miljoen gulden inbeslagge- LONDEN (UPI)- Een 70-jarige reumatische weduwe, die heeft ge probeerd met een lege parfumfles in haar jaszak een bank te bero ven, is gisteren in de rechtszaal van de Old Bailey in Londen tot negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De rechter vermaande de berouwvolle dame dat ze nooit meer "zoiets idioots" mag ondernemen. De dame had zich, steunend op een wandelstok, naar een bij kantoor van de National Westminster Bank in het centrum van Londen begeven. Daar nam ze een klant in gijzeling, onder bedrei ging met de lege parfumfles in haar mantelzak. Ze eiste de kas van de beheerder en stelde de gijzelaar gerust met de woorden "houd je rustig en er zal je niets overkomen". De beheerder wist echter het alarm in werking te stellen. Maar toen de politie arriveerde gaf de vrouw zich nog niet zonder slag of stoot gewonnen, zo verklaar de een getuige voor de rechtbank. Tijdens de ondervraging vertelde ze dat ze, geinspireerd door televisiefilms, een "zachtaardige, vriendelijke" overval had willen plegen. Ze had geld nodig omdat ze na de dood van haar man boven haar stand had geleefd. Olievlek niet te bestrijden Het schip, met een Britse beman ning, kwam uit het oosten van de Middellandse Zee. Het zou een van de grootste has- jiesjslagen in Europa tot dusverre zijn. Het schip was in de gaten ge houden vanaf het moment dat het Gibraltar was gepasseerd. NIJMEGEN (ANP) - De ruim 30 ki lometer lange olievlek, die dinsdag na een scheepsongeluk bij het Duitse Oberwesel op de Rijn is ont staan, zou vannacht rond drie uur ons land bereiken. In verband daarmee zijn waterleidingmaat schappijen die hun water uit de Rijn halen, gisteren gewaar schuwd. Dit heeft een woordvoer der van de rijkspolitie te water in Nijmegen gisteravond meege deeld. Bij een botsing tussen twee sche pen kwam dinsdag in Duitsland ruim 150.000 liter lichte stookolie in de Rijn terecht. Vanwege de sterke stroom is de verontreiniging volgens deskundigen niet te be strijden. Ook in ons land zullen daartoe te water geen pogingen worden ondernomen. De olievervuiling zal in ons land IPARDOEZA i Vanavond 22.30 uur Trio Karei Boehlee I Doezastraat 43, Leiden I het kabinet met de maatregelen beoogt, niet wordt bereikt of zelfs in haar tegendeel omslaat. Van Wijk zei er verder tegen te zijn dat het kabinet ingrijpt in de vrijheid van werkgevers en werknemers om contracten over arbeidsvoor waarden af te sluiten. Zoals eerder duidelijk werd keerde een overgrote meerderheid van de SER (werkgevers, werkne mers en zeven kroonleden) zich te gen de kabinetsplannen. Volgens die plannen moet het ziekengeld per 1 januari terug van 80 naar 75 procent van het loon en in 1986 naar 70 procent en zullen er over het ziekengeld sociale premies worden geheven. Omdat in veel cao's is afgespro ken dat de werkgever het zieken geld aanvult tot honderd procent van het loon (bovenwettelijke uit kering) en verlaging van het wette lijk uitkeringspercentage de werk gevers dus op extra kosten komen te staan, stelt het kabinet een over gangsmaatregel voor. Die moet de aanvulling tot honderd procent via een ingreep in de cao's beperken. Vakbeweging en werkgevers stonden gisteren in de SER lijn recht tegenover elkaar wat betreft de bevriezing van de laagste inko mens en de kinderbijslag. De kroonleden waren sterk verdeeld, de werknemers wezen elke bevrie zing af en de werkgevers steunden de kabinetsplannen. CNV-bestuurder Molendijk be toogde dat „sinds 1980 de wet die deze laagste inkomens moet aan passen aan de lonen een dode let-, ter is geworden, omdat het kabinet ieder jaar heeft ingegrepen". VNO- directeur Dordtland merkte daar entegen op dat tussen 1973 en 1984 de koopkrachtontwikkeling van het minimumloon aanzienlijk gun stiger is geweest dan die van mo daal. „Daardoor ligt het nettoloon van een modale werknemer nu nog slechts 20 procent boven het netto minimumloon". Stijging van prijzen dit jaar weer lager DEN HAAG (GPD) - Het gaat er op lijken dat de prijsstijging dit jaar onder de 3 procent blijft. Nu er negen maanden voorbij zijn, is de totale stijging op 2,1 procent geko men. Vorig jaar was half septem ber 2,3 procent bereikt en werd de stijging hele jaar 3 procent. Tenzij de dollar nog voor extra effecten zorgt valt nu eerder op 2,5 procent te rekenen, een nieuw record. Tussen half augustus stegen de gemiddelde kosten van levenson derhoud met 0,4 procent; een jaar geleden voltrok zich een zelfde stij ging. Duurder werden kleding, koffie, schoeisel en benzine; goed koper werden aardappelen, bloe men, kamerplanten en tweede handsauto's. De inflatiegraad bleef op 3,2 procent staan. Het verschil in prijspeil tussen half augustus vorig jaar en nu bleef 2.8 procent. De officiële ramingen, zoals die op Prinsjesdag werden gepresen teerd, houden het voor de stijging der gemiddelde kosten van levens onderhoud nog op 3 tot 3,5 pro cent. Daarin zit een onzekerheids marge vanwege het moeilijk i spelbare gedrag van de dollar. Voor volgend jaar geeft het Cen traal Planbureau een geraamde prijsstijging van slechts 1,5 pro cent op. data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16.45. Sachstraat 254 Studio Haarlemmerweg 5a bovenwoning Haarlemmerweg 6 herenhuis Gerbrandylaan 29 townhouse Boekweitkamp 37 eengezinswoi 750.- p.m. 110.000.- k.k. 175 000.- k.k. 299.000.- k.k. naar verwachting overigens geen grote problemen veroorzaken. „Een deel vervliegt en de rest komt uiteindelijk in zee terecht", aldus een woordvoerder van rijkspolitie te water. Er zullen volgens hem tengevolge van de vrij hoge rivier waterstand mogelijk wel olieresten op de uiterwaarden achterblijven. POSTERHOLT (ANP) - Vier inwo ners van Roermond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door een verkeersongeval in de gemeen te Posterholt (Limburg) om het le ven gekomen. Een vijfde persoon raakte door het ongeval zwaarge wond. Zij waren de inzittenden van een personenauto die in een bocht tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de 20-jarige K.J. Kinder, de 36-jarige mevrouw E.W.G. Beckmann, de 26-jarige mevrouw J. Balendonk en de 30- jarige J. Tobben. Leiderdorp Boekweitkamp 37 eengezinswoning 185.000.- k.k. Leiderdorp Anna v. Burenlaan 6 eengezinswoning 174.000.- k.k. Zoeterwoude Servatiusslraal 15 eengezinswoning 179.000.- k.k. Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur Buiten kantooruren tel. 071-891447 Ja. ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1