Uw hond naar Timboektoe? Komt in orde M M ÏM 89 Es» ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 PAGINA 17 Het begon zes jaar geleden allemaal met een teckel die naar Jakarta moest. Maar vandaag de dag is het verzenden van een hond naar Timboektoe - met alle daarbij komende formaliteiten - al een normale aktiviteit in hetdagelijks leven van Wassenaarder Jaap Boersma. Als enige in Europa runt hij een reisbureau voor dieren. Inmiddels zijn er al zoveel reislustige viervoeters aan de balie van deze buitenissige touroperator verschenen, dat de klandizie hem boven het hoofd dreigt te groeien. Is hier sprake van de zoveelste vermenselijking van het huisdier? Een onderzoek ter plaatse leverde een andere conclusie op. Voor een tweewekelijks verblijf in Benidorm is men bij Boersma aan het verkeerde adres. Hij komt pas in actie als er gegronde redenen zijn voor een transfer. door Gerard van Putten 111 11 1IWIJ1 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Een afstandelijke blik op het leven van alledag geeft voer aan de gedachte dat mens en dier per generatie meer en meer naar elkaar toe groeien. Binnen de begrenzing van driezitsbank, kattebak en hondemand lijken de uiteen lopende gedragsnormen met het voortschrijden van de tijd te vervagen. Vandaag de dag vertoont menig hond of kat althans menselijke trekjes, nogal wat mensen verraden eigenschappen die recente lijk in hoofdzaak aan hun beestenspul werden toege schreven. Je zou ervoor ge studeerd moeten hebben om naar de achtergronden van dit opmerkelijke verschijnsel te kunnen speuren, maar wellicht dat het toenemende bezit van huisdieren er debet aan zal zijn. Waar je mee om gaat, daar pleeg je uiteinde lijk mee te worden besmet. Toegegeven: het uur is nog niet aangebroken dat de baas op zit en pootjes geeft ter vermaak van Bello. Niettemin laten de toenaderingspogingen van mens en dier de vraag open of er zich in de toekomst niet ooit eens een bekakt miauwende kat uit Was senaar bij een touroperator zal vervoegen om te boeken voor de een of andere 'cruise'. Een kla gend om haar voedsel mauwen de poes neemt in elk geval al ge regeld bezit van de buis als hoofdpersoon in een STER-spot. Dus de mogelijkheid dat van daag of morgen een reislustige kater zich ergens aan een balie vervoegt, hoeft niet bij voorbaat te worden uitgesloten. Een reisbureau voor dieren be staat trouwens al, aan de Zijde- weg in Wassenaar. Vanaf decem ber vorig jaar wordt het gerund door Jaap Boersma. Speelt hij met zijn 'Internatinal Animal Travel' in op de verwachting dat er op een goede of kwade (dit zelf te verkiezen!) dag een gegoede Siamees opbelt met de medede ling: „Verrèk sèg kaerl, ik hap zo een verdomde zin in een waerel- dreis, kim je effe twee tickets bij me bèk besürge". Maar navraag bij Boersma leert dat hij geen hoop koestert op de verwezenlij king van die bizarre toekomst droom. Integendeel. Hij, direc teur ook van de Vereniging Na tionale Dierenzorg, is van me ning dat de mens mens moet blij ven en het dier dier. „We hebben de natuur al genoeg gemanipu leerd", spreekt Boersma vanuit zijn praktijk als asielhouder, „dat gebeurt nog dagelijks en het houdt maar niet op. Soms vraag ik me af waar het eind is". Een tirade volgt dan. Boersma spuwt zijn gal over de invloed van de televisie die de mens laat verleiden tot de vraag en daarop volgende fok van de meest vreemde uitwassen van het huis dier. Hij zet zich af tegen het ten toonstellingswezen, tegen het bestaan ook van een honden Top tien. „De trend is dat de chiwa- wa, de kleinste hond, nog kleiner moet zijn dan klein. Er is een tijd geweest dat de hush puppies in waren. Iedereen wilde zo'n hond hebben, omdat er een rond ac teerde in een schoenreclame. Het liefst moesten ze dan nog hele lange oren hebben. De fokkers voldeden ook aan dat verzoek, op het laatst zag je die arme die ren struikelen over hun eigen oren. Schande! Zoals daarvóór ook die mode van de Schotse col lie. Want het was zo leuk om een Lassie in huis te hebben. Nu wordt de deur hier plat gelopen voor Dobermans. Dat zal wel weer komen door de tv-serie van die snor, hoe heet-ie ook al weer. o ja Magnum. Belachelijk is het". Nog meer grepen uit het leven doet Boersma om maar aan te ge ven hoe naar zijn mening de mens bezig is het toch al gedo mesticeerde, aan de grillen van het meest beschaafde zoogdier aangepaste huisdier nog' verder te ontdoen van oorspronkelijk uiterlijk en gedrag. Hij verhaalt dan van konijnenfokkers die lan goren kweken met witte beffen op de borst met een oppervlakte van zoveel vierkante centimeter. Jaap Boersma met assistente: "Ik z Van duivenhouders die azend op een aantrekkelijke prijs op een expositie pronkstukken fokken met abnormaal grote kroppen, zodat de landing na een vlucht een gevleugelde vriend van der gelijke lichaamsafmetingen evenveel moeite oplevert als de studie Engels een paard. Hij ver telt over hondebezitters, die hun geliefde viervoeters in de huiska mer achter speelgoedkatten aan laten rennen. Hij verraadt zijn af keer van dierenliefhebbers die hond, kat en cavia opsieren met strikjes. Stelt vast dat talloze honden worden gebruikt als sta tussymbool en als wegwerppro- dukt. Hij ziet met leedwezen aan dat er honden zijn die dag in, dag uit huisarrest hebben en hun be hoefte uitsluitend op het balkon mogen doen. Gecoupeerde oren en staarten, Boersma heeft er geen goed woord voor. „Het is al lemaal je reinste waanzin". Er lo pen, zegt hij ook, teveel dikke honden rond. Omdat de baas bang is dat het dier tekort komt en daarom het zoveelste pak hapklare brokken maar weer openmaakt. K'ortom, in zijn on schuld doet de mens het dier wat leed aan volgens Boersma. Te „We gaan met z'n allen in een heleboel dingen te ver", stelt hij mismoedig vast. „Vooral van de hond wordt te vaak menselijk ge drag verwacht, terwijl ik het mis dadig vind als een hond niet in zijn hondse waarde wordt gela ten. Twee miljoen honden zijn er nu in Nederland. Gezien dat be lachelijk grote aantal kan er van worden uitgegaan dat niet iedere bezitter weet hoe er met een hond moet worden omgegaan. Van oorsprong leefde de hond in roedels, in groepen met een on derlinge rangorde met daarbo ven een leider. De hond ziet de mens als hond, vandaar dat de mens ervoor moet zorgen dat-ie de leiding heeft over de hond. Voor menigeen zou het daarom goed z^n om eens in een dieren park te gaan kijken naar een wol- venkolonie, dan krijgt-ie een beetje een idee over het denken van een hond". De essentie van zijn betoog is derhalve dat overdreven gemelk met het huisdier geen pas geeft, dat het dier prijs stelt op een dierlijke benadering van de mens in de goede zin des woords. Hoewel de wet tegenwoordig een bewijs van vakbewaamheid voorschrijft voor beroepsmatige omgang met dieren, kan Boers ma dat niet overleggen. Maar hij zegt over voldoende ervaring te beschikken om te kunnen weten wat wel en wat niet goed is voor het dier. Wie mocht denken dat hij na de oprichting van zijn reis bureau in een gat in de markt is gedoken, opengehouden door mensen die hun levende speel goedbeesten bij voorkeur ook nog een eendaagse bustocht naar de Efteling of de Bedriegertjes willen aandoen, slaat de plank dan ook mis. Degene die zijn of haar edele viervoeter wil boeken voor een tweewekelijks verblijf in Benidorm of Lloret del Mar, is bij Boersma al evenzeer aan het verkeerde adres. Echt in actie komt Boersma pas als hij het van belang acht dat het dier blijvend in het vizier van de mens blijft. geld is om zoveel uit te geven voor een vakantie in Spanje. Wie toch het dier wil meenemen naar Spanje, moet het transport zelf maar regelen. Dergelijke mensen geef ik altijd het advies het dier als overbagage mee te nemen". In beginsel laat Boersma zich evenwel aan weinig barrières of grenzen gelegen liggen om dier met reizende mens mee te laten gaan, geen zee gaat hem wat dat betreft ook te hoog. Vraag hem of een hond in Timboektoe in quarantaine moet en zo ja, hoe lang, Boersma weet het. Vraag hem of het mogelijk is een ham ster gezond en wel in Los Ange les te laten landen en ook dan zal de eigenaar van het unieke Was- senaarse reisbureau feilloos kun nen inspelen op de wens van de geachte clientèle. land, moeten i den in quarantaine". Boersma zegt nu te beschik ken over contacten in de hele we reld. In Europa begeeft hij zich als enige op het pad van het die- renreiswezen, zodat hij met zijn bureau geregeld hand en span diensten verricht voor Canade zen die worden overgeplaatst naar pakweg München en die hun geliefde dieren ook in den vreemde in hun onmiddellijke nabijheid willen houden. „Maar er zijn dieren die ongeschikt zijn voor een langdurige vlucht. Die daar te oud voor zijn of onvol doende in conditie. De eigenaars moet ik een dergelijke onderne ming dan afraden, hoeveel ver driet een dergelijk advies ook ontlokt". Spelletje' Goedkoper" „Deels is dit reisbureau na tuurlijk een commercieel object. Maar het moet vooral worden ge zien als service naar de klanten toe, ik ben er niet op uit iemand op overdreven kosten te jagen", laat Boersma weten. „Iemand die met vakantie naar Spanje gaat, kan zijn huisdier hier in pension onderbrengen. Dat is zo veel goedkoper. Zou ik zeggen oké, ik boek dat dier, dan was ik bezig met zakloperij. Want voor het transport naar Schiphol moet ik al 145 gulden rekenen, voor de afhandelingskosten op het vlieg veld 45 piek. Voeg daarbij nog de kosten voor de rit naar de dieren arts om het dier te laten inenten en het is duidelijk dat het zonde- Teckel Officieus is Jaap Boersma een jaar of zes, zeven geleden begon nen met zijn reisbureau-activitei ten. Destijds werd hij benaderd door een dame die verhuisde naar Jakarta. Of hij de overtocht van haar teckel maar wilde rege len, want zij wist de weg niet. „Ik ben me toen rot geschrokken van de formaliteiten waaraan al lemaal moest worden voldaan". Al maalden de ambtelijke mo lens trager dan traag, de bewuste teckel mocht tot vreugde van zijn bazin ten slotte vier voeten zetten op Indonesische bodem. Huisdieren overbrengen naar In donesië kon dus. Maar hoe werd er op de komst van een Neder lands dier gereageerd in Saoedi- Arabië? Hoe lang sluiten Ameri kanen of Engelsen dieren van de buitenwereld af, voordat hereni ging mag plaatsvinden met de ei genaar? Boersma wilde het naad je van de kous weten, belde stad, land, en welke uithoek van de wereld dan ook. „Ik heb informatie ingewon nen in Amerika, ik heb Engeland bezocht om te zien hoe die ken nels er daar uitzien. Dieren die worden geïmporteerd in dat Hij haalt het voorbeeld aan van een Amerikaan die met zijn kat al de hele wereld had rondge sjouwd. De man had enkele jaren gewerkt in Den Haag en werd overgeplaatst naar Dharhan in Saoedi-Arabië- „Die kat was in middels 14 jaar, hij wilde dat beest meenemen naar dat land. Dat is uitgesloten, heb ik toen ge zegd, die kat verkeert in een te slechte conditie om eerst de vlucht te doorstaan en vervol gens die warmte in dat land te verdragen. Die man ging jan kend de deur uit, de kat liet hij hier achter. Ik wilde dat arme dier nog ergens onderbrengen, maar hij kreeg het zo naar z'n zin hier dat ik alsnog heb besloten hem die vlucht naar Saoedi-Ara bië te laten maken. Ik heb zijn baas gebeld, dolgelukkig was hij dat ik zijn kat de laatste levensja ren toch nog bij hem liet door brengen. Maanden later kwam die man vanuit Londen speciaal hier naartoe om me uitbundig te bedanken. Ik vond het ook prachtig, ik zie dit hele werk als een spelletje en het geeft mij al tijd weer voldoening als een dier bij die en die man aan die en die balie in dat en dat land op tijd is afgeleverd". Tot nu toe is hem dat steeds ge lukt, al geeft Boersma wel toe dat bepaalde landen erg moeilijk doen als het gaat om de invoer van dieren. „Australië ligt heel erg dwars, de landen in het Mid den-Oosten ook. In Maleisië moeten de dieren drie maanden in quarantaine en die periode kan erger zijn dan de zes maan den opsluiting in Engeland". Diervriendelijk Aan de overkant van de Noord zee worden de ingevoerde dieren in elk geval wel 'diervriendelijk' behandeld, weet hij. Op zijn om zwervingen daar heeft hij in de kennels mogen kijken, meestal zijn die prima verzorgd. „Ik kan mijn klanten die naar Engeland gaan precies aangeven in welke kennel zij hun dier moeten on derbrengen. Het liefst niet die in de buurt van het vliegveld Heathrow, van die kennel ben ik me kapot geschrokken. Het eten is er goed, daar niet van. Maar de hele dag daveren die vliegtuigen er overheen, de beesten worden er compleet gestoord van. Ik heb er ooit eens een hond onderge bracht. Nou was die gelukkig niet één van het zenuwachtige type, maar toch, na vijf weken bespeurde ik een psychische achteruitgang bij dat dier. Afwe zig was hij, helemaal apathisch. Nee, dan kunnen die dieren be ter ergens in een rustige omge ving die gevangenschap van een halfjaar ondergaan. De baas mag daar nog langskomen ook". Denk overigens niet dat Jaap Boersma (inderdaad, er zijn meer honden die Fikkie heten) hele maal is ingenomen met de diere nopvang van de Engelsen. Enig gevoel voor improvisatie schijnt afwezig, gehandeld moet er wor den volgens de wettelijke regels en daar moet fiks voor worden gedokt. „Alleen hun inenting te gen rabies, tegen hondsdolheid, is goed. Dat moet dus daar ge beuren. Het dier mag je niet zelf naar de kennel brengen, daar moet de hulp van een 'special transporter' met een 'licence' voor worden ingeroepen. Kost 250 gulden. En het verblijf in de kennels kost nog eens 22 gulden 50 per dag, dat zes maanden lang, de eigenaars van die honden worden dus uitgekleed". Zooitje Ook sommige luchtvaartmaat schappijen willen nog wel eens slaatje slaan uit het vervoer van een huisdier. Boersma be weert dat althans. Die Fransen bijvoorbeeld, zegt hij, bestaan het om te streven naar maximale winst met minimale verzorging als tegenprestatie. „Een zooitje is het. Zeer anti-dier. Ze laten een hond gerust 26 uur in z'n eigen urine liggen zonder er ook maar een moment naar om te kijken. Met die maatschappijen laat ik dus geen dier meer vliegen. Ik werk nu alleen nog met de Luf thansa en de KLM. Dat gaat pri ma, de KLM heeft zelfs een die- rensteward in dienst". Meer nog dan voor de baas is de vaak lange vlucht voor het dier naar een vreemd land een hele onderneming. In het vlieg tuig tijdelijk gehuisvest in een kennel, laat vijfennegentig pro cent het verblijf boven het aard se oppervlak rustig over zich heen gaan, ook al omdat ze 'tran quillizers' krijgen toegediend. „Maar ook als het hele vervoer van huis tot huis op papier tot in de puntjes is geregeld, kun je nog voor verrassingen komen te staan", zegt Boersma. Eén van die onverwachte ge beurtenissen werd hem opge diend door een hond die door gaans in alle rust de dagen van de week placht door te sjokken. Maar uitgerekend toen Boersma hem naar Schiphol moest ver voeren, raakte de zich kennelijk ontheemd voelende viervoeter overmand door paniek. „Hij beet een gat in het dak van mijn aan hangwagen". voor een r Safari Een andere hond, van een „Amereikaanse olieman", bleek al evemin veel te voelen voor een vliegreis, in dit geval naar Bogota. „Dat beest werd vervoerd in een nogal gammele kennel. Vijf jaar eerder was dat ding gebruikt om de desbetref fende hond van Zuid-Afrika naar Nederland over te brengen. Ik had die man van tevoren gezegd beter 238 gulden we kon uittrekken, hij zag dat anders. Toen was het goed gegaan, waarom zou het nu niet goed gaan. Nou, het ging dus niet goed. Destijds was die hond een pup'pie, nu een volwassen hond van vijf jaar. Ik had hem net afgeleverd bij Luf thansa, werd ik vanaf Schiphol gebeld met de mededeling dat die hond het dak van de kennel er uit had geramd en op het plat form rondholde. Moest ik weer terug naar Schiphol om een soort safari op touw te zetten. Het vliegtuig was inmiddels opgeste gen en ik moest met dat beest weer terug naar Wassenaar. De eigenaar moest uiteindelijk 1390 gulden aan extra kosten betalen, maar achteraf was hij toch tevre den". Zijn klantenkring breidt zich nog dagelijks uit, de mond tot mond-reclame leidt ambassade personeel, zakenlieden en „pijp leidingjongens" met hun Lorres, Fikkies en hoe hun huisdieren allemaal mogen heten naar het reisbureau van Boersma. „Alleen aan apen en slangen begin ik niet, dat zijn geen huisdieren. Maar in principe verzorg ik het vervoer van elk ander dier naar het buitenland. Met uitzondering van het vervoer naar Schiphol doe ik alles telefonisch en schrif telijk af. De kosten worden be paald aan de hand van het aantal handelingen dat ik moet verrich ten. Moet er voor een transport maar één handeling worden ver richt, dan zeg ik tegen de mensen dat ze het zelf maar moeten doen. Ik wil de mensen niet op kosten jagen, bovendien heb ik al werk zat aan dit bureau. In vergelij king met december heb ik 40 procent meer klanten. Het wordt hoog tijd dat ik iemand kan vin den om dit bureau te runnen, het dreigt me allemaal boven het hoofd te groeien". En dat alles dank zij die ene teckel. Vette kluiven en teckels, zé horen blijkbaar bij elkaar. Wij len Wim Kan had destijds toch gelijk...

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17