Kater voor PSV bij loting Europa Cup Doping normaal verse Manchester United tegenstander Nederburgh drie duels aan de kant Snelste trainingstijd Piquet Speelplan zaalcompetitie PAGINA 14 DO/ST SPORT ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 DEN HAAG (GPD) Na de feestelijke stemming woensdagavond kwam voor PSV vrij dag de kater. Immers, de Eindhovense ploeg krijgt in de tweede ronde van de Europese voetbalcompetitie de zwaarste kluif voorgeschoteld. Bekerwinnaar Fortuna en de tweede deelnemer aan de UEFA-Cup Ajax ontmoeten tegenstanders uit het Oostblok, de Lim burgers het Poolse Wisla Krakau, de Amsterdammers het Tsjechische Bohemians uit Praag. Weinig aansprekende namen, maar dat geldt niet voor Manchester United, de opponent van de Brabanders. „Het had een stuk gemakkelijker gekund", verzuchtte PSV-trainer Jan Reker na het bekend worden van de loting gistermiddag in Zue- rich. „Ik wilde in ieder geval geen Britse tegenstander. We zijn de laatste jaren steeds door hen uitge schakeld. Het spel van die Engel sen ligt ons niet. We hebben steeds een overwicht, maar winnen nooit". De laatste seizoenen liepen de PSV-ers zich stuk op de Glasgow Rangers (1978-1979), Dundee Uni ted (1982-1983) en Nottingham For rest (1983-1984), waar doelman Hans van Breukelen toen deel van de uitmaakte. Hij kent Manchester United goed: „Als we thuis op de nul spe len hebben we in de uitwedstrijd een kans. Op Old Trafford geeft Manchester United nog wel eens een kans weg. Ik herinner me dat Notts County, dat gedegradeerd is, in Manchester 2-3 speelde. Het publiek zweept de ploeg op en dwingt ze aan te vallen, daar liggen onze kansen. We starten als under dog tegen een echte Engelse ploeg: altijd maar gaan, fysiek sterk en verder de individuele kwaliteiten van Robson, Olsen, Stapleton en Strachan. Als sportman vind ik het een schitterende loting. En tenslot te is het natuurlijk ook zo: als je de cup wilt winnen, kom je deze te genstanders tegen. Bewijs het dan maar". De eerste wedstrijd speelt PSV thuis en ook dat vindt Reker een nadeel. „Ton Lokhoff kreeg zowel in de thuis- als uitwedstrijd tegen Vorwarts een gele kaart. Hij is er de eerste partij tegen Manchester niet bij en juist als we moeten aan vallen had ik hem graag in de ploeg gehad". Niet alleen voetbaltechnisch is PSV weinig gelukkig met de lo ting, de komst van Manchester be tekent ook de aanwezigheid van enkele duizenden Engelse suppor ters, die van Manchester staan niet bekend als het braafste gezelschap. Manchester, dat in de eerste ron de Rabo Eto Gyoer uit Hongarije uitschakelde (3-0, 2-2), neemt mo menteel in de Engelse league de vierde plaats in en doet al voor de dertiende keer mee aan een Euro pees bekertoernooi. De momenteel door manager Ron Atkinson gelei de club, die onder meer ook Ar nold Muhren onder contract heeft, heeft een keer de beker voor lands kampioenen gewonnen (in 1968, 4- 1 na verlenging tegen Benfica) en niet alleen daardoor een grote re putatie in Europa opgebouwd. Ajax Ajax kreeg vlak na de loting met een al de eerste domper in de twee de ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi te verwerken. De Amsterdam mers waren in eerste instantie erg blij met Bohemians Praag als te genstander, niet in de laatste plaats omdat zij eerst in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad zouden spelen. Kort na de loting in Zurich besloot de UEFA echter om Ajax met een thuiswedstrijd te laten beginnen. Die beslissing werd op reglemen taire gronden genomen, omdat, voor een andere club uit Praag, Dukla, in het Europa Cup 1-toer- nooi, eveneens een thuiswedstrijd (tegen het Deense Lyngby Kopen hagen) uit de bus was gekomen. „Voor ons", aldus Ajax-aanvoer- der Dick Schoenaker, „is dat een heel onaangename verrassing. We dachten: lekker eerst uit, dan kun- informatie zal hebben over de Oosteuropeanen. Zelf zal De Mos de Tsjechoslowaken aanstaande maandagmiddag in Praag gaan be kijken tijdens de competitiewed strijd tegen ZVL Zilina, en daar naast rekent hij erop dat hij door twee oud-trainers van FC Den Haag, Jezek en Malatinsky, uitge breid op de hoogte zal worden ge steld. „Ik ken ze alle twee nog uit mijn Haagse periode. Voor hen is Ne derland nog altijd een tweede va derland. Jezek is nu technisch di recteur van de Tsjechoslowaakse voetbalbond, wat Malatinsky doet weet ik niet, maar daar kom ik via mijn contacten in Den Haag wel achter". Bohemians Praag maakte twee jaar geleden de nodige indruk toen het de halve finale bereikte van het UEFA-Cuptoernooi waarin het uit eindelijk werd uitgeschakeld door Anderlecht. Zowel in het eigen sta dion, da plaatst biedt aan niet meer dan 18.000 toeschouwers, als in Brussel werden de Tsjechoslowa ken toen verslagen. Het afgelopen seizoen reikte Bohemians als na tionaal kampioen niet verder dan de tweede ronde van het EC 1-toer nooi. Na winst op het Turkse Fe- nerbahce werd het aan de kant ge zet door Rapid Wien. In de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi dit seizoen rekende Bohemians zonodig thuis de zaken nog (met Banik Ostrava thans leider i_. rechtzetten. Wat nu is gebeurd, is de Tsjechoslowaakse competitie) erg vervelend. We zullen nu eerst op eigen veld een heel goe de uitslag moeten neerzetten om dat we niet weten wat ons daar te wachten staat. Natuurlijk blijft Bo hemians dezelfde tegenstander, maar het probleem is dat we zo weinig van die club afweten". De onbekendheid over de oppo nent, waarvan in eerste instantie nauwelijks een punt werd ge maakt, is door de ingreep van de Europese voetbalunie voor Ajax dan ook plotseling wel degelijk een handicap geworden. Niettemin is trainer Aad de Mos er van over tuigd dat hij op korte termijn volop gemakkelijk af met het Cyprische Apollon Limassol: 6-1 in Praag, 2-2 op Cyprus. Ondanks die goede staat van dienst is De Mos tevreden over het feit dat Ajax aan deze ploeg is ge koppeld: het is bekend dat teams die de finale halen, niet alleen zover komen omdat ze zelf goed spelen, maar ook omdat ze gunstig hebben geloot. Wat dat betreft heb ben wij het na Red Boys met Bohe mians niet slechts getroffen. Op dit moment kun je maar beter nog geen Engelse of Duitse clubs heb ben". i de UEFA, Jacques George. Ajax zal het in de eerste ontmoe ting in ieder geval nog moeten stel len zonder Edo Ophof, die de laat ste wedstrijd van zijn schorsing uitzit. Fortuna S Fortuna Sittard heeft gunstig ge loot. De met competitieproblemen worstelende club speelt in de twee de ronde van het Europa-Cuptoer nooi voor bekerwinnaars niet te gen AS Roma, Bayern München of Celtic Glasgow, maar tegen de Poolse staartploeg Wisla Krakau. Het lotingresultaat, dat gistermid dag om vijf over twaalf in Zürich uit de champagnekoeler te voor schijn werd getoverd, betekent voor trainer Bert Jacobs een hele opluchting. „Ik moet het eerst even verwerken, maar als ik het nuchter bekijk, schat ik onze kans op het bereiken van de derde ron de fifty-fifty". Fortuna speelt op woensdag 24 oktober eerst thuis te- ge Wisla. Ook dat deel van de lo tinguitslag is volgens Bert Jacobs, hoe gek het ook klinkt, een uiterst nuttige zaak. In zijn eerste reactie op de 'uit slag van Zürich' knoopt Bert Ja cobs meteen aan bij zijn EC-erva- ringen met Sparta vorig seizoen te gen Spartak Moskou en Carl-Zeiss Jena. „De Oosteuropese ploegen spelen allemaal ongeveer hetzelfde type voetbal: korte combinaties, goede speldiscipline, veel loopver mogen en fysiek sterk. Een soort voorspelbaar voetbal. Toch zeg ik niet dat het gemakkelijk wordt. Wij doen het niet goed in de competi tie, waarbij ik aanteken dat compe titie en Europa Cup twee heel ver schillende zaken zijn". Bert Jacobs gaat zo spoedig mo gelijk naar Polen om zich 'live' te informeren over de komende te Zurich verrichte Iting voor de tweede Europese bekerronde. Recht staat de president genstander. „Wisla heeft in de eer ste ronde laten zien dat het behoor lijk produktief is. Maar defensief is het ook kwetsbaar, want het kreeg drie tegendoelpunten om de oren. Voor de rest is het voor mij een on bekende ploeg". Fortuna Sittard is, vooral zake lijk gezien, blij dat het eerst thuis speelt. Bert Jacobs: „Normaal zeg je: liever eerst uit, maar als je faalt, ben je meteen je publiek kwijt. Nu zijn we er zeker van dat er veel toe schouwers komen. Het sfeertje van vorige week tegen Kopenhagen hangt nog steeds in De Baandert en daar kunnen we tegen Wisla een schepje bovenop doen. Ik reken op achttienduizend toeschouwers". Gistermiddag dus „een beetje feest in De Baandert, al gaan we niet meteen met het hoofd in de wolken lopen". Daarvoor is de ountensituatie te precair. Van avond wacht de competitieklus te gen NAC in Breda. Bert Jacobs: „Er zal heel wat gevergd worden van het karakter van de ploeg. Ge lukkig hebben Hoyer en Holverda in de thuiswedstrijd tegen Kopen hagen weer een stuk zelfvertrou wen opgedaan". Ook de spelers van Fortuna rea geren in het algemeen positief op de uitslag van de loting. Chris Dek ker: „Ik vind het voordelig dat we thuis beginnen. Wij kunnen in uit wedstrijden het spel, en dus ook de goals, moeilijk maken. Persoonlijk ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Jan Neder- burgh van FC Den Haag voor drie wedstrijden geschorst. Bovendien moet de doelman een geldboete van honderd gulden betalen. Ne- derburgh werd zondag in de eer- ste-divisiewedstrijd tegen RBC van het veld gezonden. Dat overkwam ook Hans van Doorneveld, de trainer van Haar lem in het duel met bij Volendam. Van Doorneveld moet 500 gulden in de kas van de tuchtcommissie storten. Verder kwam hij er met een voorwaardelijke straf af: drie achtereenvolgende wedstrijden moet hij buiten de afrastering van het veld blijven als hij binnen een jaar opnieuw een arbiter tart. Bei de zaken werden mondeling be handeld. ARNHEM (ANP) - De stichting ar beidszaken heeft vrijdag het Minis terie van Sociale Zaken geschre ven geen bezwaar te hebben tegen de komst van de IJslander Karl- Heimir Karlsson in het Nederland se betaalde voetbal. Karlsson is aangetrokken om de aanvalskracht van Excelsior te vergroten. De IJs lander tekende al een contract. Bundesliga In de Duitse Bundesliga werden gisteravond drie wedstrijden ge had ik liever dichterbij geloot, bij- 'speeld. Bayer Urdingen behaalde voorbeeld tegen een Engelse ploeg. Maar alles bij elkaar toch een goede uitslag. Als je tegen AS Roma loot, weet je dat je er gelijk uit ligt. Nu hebben we toch een re delijke kans dat we de kwartfinales bereiken". de derde zege op eigen veld. De Krefelders versloegen Fortuna Düsseldorf met 5-2. Borussia Dort mund won thuis met 2-1 van Bayer Leverkusen terwijl Karlsruher en Bochum elkaar in evenwicht hiel den: 1-1, Op de Nürburgring NÜRBURGRING (SID) - Tijdens de eerste kwalificatietraining voor ■de Grand Prix van Europa op de Westduitse Nürburgring heeft Nel son Piquet gistermiddag de snelste tijd gereden. Voor het afleggen van het 4.500 meter lange circuit had de regerend wereldkampioen met de Brabham-BMW 1 minuut 18,871 se conden nodig. Niki Lauda, die zondag bij de ra ce zijn derde wereldtitel kan beha len, reikte niet verder dan een vijf tiende tijd (1:22,643). Zijn beide McLarens - een voor de race en een voor de training - hadden wat klei ne problemen. Lauda: Liever nu dan in de ra ce". De enige man die hem nog van de titel af kan houden, stalgenoot Alain Prost, was met 1:19,175 de op een na snelste. De Nederlander Huub Rothengatter zal met zijn Spirit niet aan de Grand Prix deel nemen, omdat Mauro Baldi voor veel geld zijn plaats in het team - althans voor deze race - heeft over genomen. Van de eerste training kwam weinig terecht door de regen. Door het slechte weer konden de wa gens bijna de helft van het voorge schreven trainingsuur de baan niet op. Verscheidene wagens vlogen van de baan waarbij niemand werd verwond. Piquet had voor zijn tijd slechts drie ronden nodig en was uiterst tevreden. „De nieuwe Nürburgring is een uniek circuit", zo zei de Bra ziliaan. „Als ik ook hier uitval, zou ik het liefste vanaf de tribune de race bekijken. Alleen op het Brazi liaanse circuit van Interlagos heb ben de toeschouwers meer over zicht over het hele circuit". Afkeurende reacties bleven toen uit. Er is best begrip voor dat een renner niet gestraft mag worden als hij om medicinale redenen neusdruppels gebruikt en niet ge lijkgesteld mag worden met een collega die efedrine gebruikt om het prestatievermogen op te schroeven. Toch vallen beiden nu door de mand. De discussie daarover is inmid dels geaccepteerd. „Wat nu speelt gaat een stap verder", vindt John IJzerman. „Het gaat inderdaad om de vraag of je erg intensief trainen de sportlieden niet onder goede medische begeleiding mag helpen om de hormoonspiegel op peil te houden. Die daalt namelijk bij zware arbeid. Dat weer op peil brengen bevordert het herstel van het lichaam met als gevolg dat zwa re training mogelijk blijft". Dus toch het hormonaal on dersteunen van extreem hard trai nende topsporters? Maar moet je als sportarts, als arts, niet heel sim pel zeggen: als je die belasting niet meer aan kunt zonder hormonale steun dan zou ik maar wat minder hard trainen. Per slot van rekening krijgt iemand dat ook te horen als hij overspannen bij de huisarts aanklopt. „Lag het maar zo simpel. Zo werk dat niet in onze maatschap pij. Ik heb er veel moeite mee dat die sport er zo uitgelicht wordt als het gaat om doping. Als nu bij die arts een directeur met klachten komt met daarnaast de nadrukke lijke mededeling dat hij niet ge mist kan worden. Vaak wordt er dan een oplossing gevonden. Of de huisvrouw die de kleurentelevisie moet afbetalen en het zich niet kan permitteren rust te nemen". „Mensen zijn in bepaalde situa ties gemanoeuvreerd en dat geldt ook voor de topsporter. Het niveau is erg hoog geworden, zeker in de atletiek. Je kunt je moeilijk permit teren trainingen te laten vallen. Het aantal internationale wedstrij den is veel groter geworden. Bo vendien heeft de commercie ook in de atletiek toegeslagen. Zelfs op de Olympische Spelen waar een spon sor 40.000 dollar voor een gouden plak betaalde. Het geld dus, de pu bliciteit, de toejuichingen van het publiek". „Tegenwoordig willen de men sen ook veel sneller dan vroeger iets bereiken. Als het waar zou zijn dat bijvoorbeeld mede door een bepaald voedingspatroon dezelfde effecten bereikt worden als bij het gebruik van hormonen, maar dat die weg via de voeding een langere zou zijn, kiest men toch gauw voor Dokter John IJzerman: "Het lijkt wel of de materie voor sommige media echt nieuws is" de snelste weg", aldus John IJzer- Midden in die ontwikkelingen staat de sportarts die ook benaderd wordt door sporters met vragen. „Hoewel ik durf te zeggen dat het gebruik binnen de Nederlandse at letiek meevalt, krijg je vragen. Die vragen nemen toe en beslist niet al leen van de topsporters. Zoals de doping toeneemt, ongeacht de ver scherpte controles", weet John IJ zerman, die zich niet laat misleiden door uitkomsten van controles bij grote toernooien. Daar op afgaan zou je de indruk krijgen dat het al lemaal best meevalt. „En echt inzicht krijg je pas als je ook in de trainingsperiode contro leert. Dat wil bijvoorbeeld de inter nationale atletiekfederatie, maar of dat over de hele wereld mogelijk is? Dan praat ik nog maar niet over de gigantische kosten". John IJzerman krijgt in de prak tijk ook te maken met sportlieden die hormonen gebruiken. „Body builders die er openlijk over spre ken. Als sportarts kun je niet zeg gen: met die sporters hou ik me niet bezig. Als je hulp biedt in de vorm van begeleiding - en na drukkelijk ter verduidelijking niet via het zelf geven van hormonen - kun je het vertrouwen winnen. Je kunt bereiken dat ze het vaak hoge gebruik gaan verminderen. Sluit je je ogen. dan maak je de zaak veel erger. Help je ze niet dan laat je ze in handen van dezelfde scene als achter het drugsgebruik. De omge ving hoest, hij gaat toch door, al leen heb je dan geen enkele vat op hem". „Ik kan ook niet aankomen met de opmerking dat het „spul" niet werkt. Er is geen twijfel mogelijk dat bijvoorbeeld anabole steroiden spierversterkend werken. Die bo dybuilders laten je dat via test waarden zo zien", heeft John IJzer man ondervonden. „In de genees kunde is dat al onderkend sinds een bij de sport betrokken arts schreef over het met anabole ste roiden lichamelijk op de been brengen van concentratiekamp slachtoffers". controle op doping is namelijk dui delijk in opmars. Dit, ondanks het feit dat controles het dopingge- bruik niet hebben kunnen terug dringen. Het tegendeel is zelfs waar. Het ergste is nog dat die sporters op zoek gaan naar midde len die niet op de dopinglijst staan. Middelen die meer risico's met zich meebrengen. Het groeihor moon is daarvan een voorbeeld. De mens is toch niet af te remmen in zijn drang om zijn grenzen te leren kennen", aldus John IJzerman, die het erg moeilijk heeft met die on genuanceerde opstelling van velen als het om doping in de sport gaat. „Doping is een maatschappelijk verschijnsel. De controle heeft daar geen oog voor. Er worden spo ren gevonden van een op een lijst staand middel en eigenlijk automa tisch volgt dan de straf. Dit terwijl van nogal wat middelen helemaal niet vaststaat of ze schadelijk zijn, en zo ja bij welke hoeveelheden". Ook voor wat betreft de anabole steroiden staat dat niet exact vast. De gesignaleerde bijverschijnselen hebben veelal betrekking op pa tiënten die er mee behandeld zijn. Natuurlijk zijn er sterke aanwijzin gen dat er risico's zijn bij gebruik bij sportbeoefenaren. Maar heel extreem gezegd: wie zegt mij wat gevaarlijker is, vrij regelmatig ge bruik van asperines of van testos teron, het mannelijk geslachtshor moon dat bovendien lichaamsei gen is en herstelbevorderend werkt. En dan natuurlijk bij welke hoeveelheid dat testosteron risi co's inhoudt, die je dan weer moet afwegen tegen dat intensieve trai nen zonder hormonale ondersteu ning? „Vragen die niet opgelost zijn. Ik zou heel graag eens willen weten hoe een goed epidemologisch on derzoek bijvoorbeeld in Amerika, waar anabole steroiden al sinds 1950 gebruikt worden, zou uitpak ken. Een goed wetenschappelijk onderzoek waaraan waarde ge hecht mag worden. Ik kan moeilijk uit de voeten met die publicatie over de hoge sterftecijfers van Rus sische medaillewinnaars. Ja, twee en een half keer zo hoog als in Amerika, West- en Oost-Duitsland. Je zult dan toch eerst het gewone sterftecijfer in die landen moeten weten. Zo weet ik dat het aanial in fecties na operaties in Rusland be duidend hoger ligt dan elders. Ook zijn de doodsoorzaken van die Russische winnaars niet precies bekend", reageert John IJzerman als hij wordt geconfrontonteerd met een publicatie van de Stich ting Boekowski. Publikatie Een publicatie die ook leert dat Oost-Duitsland het minste aantal „topsport-doden" kent ondanks het gebruik" van hormonale trai ningsondersteuning aldaar. Maar aan dat laatste wil John IJ zerman nu ook weer niet de con clusie verbinden dat de schadelij ke effecten dus wel meevallen. „Wat ik voor alles wil is dat het op een goede manier bespreekbaar wordt gemaakt; dat er duidelijk ge streefd wordt naar een andere weg dan alleen die vaak op heksenjach ten lijkende dopingcontroles; dat er erg goed onderzoek op gang komt en dat daar ook geld voor komt, zoals dat er wel is voor die controles". „Je mag ook als vaststaand aan nemen dat bijvoorbeeld in de DDR gewerkt wordt met hormonen die het herstel na harde trainingen be vorderen. Dat gebeurt daar onder deskundige begeleiding. Je kunt zeggen dat dit een vervolg is op het geven van extra vitamines of ijzer als daaraan in het lichaam een te kort is. De bonden hebben echter hun spelregels, zoals er ook techni sche zijn. Geen twee valse starts maken bijvoorbeeld. Zo bepalen de sportorganisaties ook welke middelen niet gebruikt mogen worden". „Daarvoor-zijn ook argumenten. Er zou ongelijkheid ontstaan, maar die is er al zo lang. Neem alleen al het verschil in trainingsmogelijk heden in verschillende landen, het verschil in benadering van de top sport en dus het verschil in steun aan die topsporters". „Een op doping betrekking heb bend argument is het gezondheids aspect. Je beweegt je dan op glad ijs. Zeker zoals men nu bezig is. De ZEIST (ANP) - Het programma voor de competitie in de zaal van het betaalde voetbal staat op pa pier. De 36 verenigingen uit het be taalde voetbal, die in de periode van de wintercompetitie geen toe stemming zullen krijgen elders uit te komen, zijn verdeeld in zes groe pen. De groepen, die regionaal wer den samengesteld, zien er als volgt uit: Groep A (Amsterdam): Ajax, AZ '67, Haarlem, Telstar, Utrecht en Volendam. Groep B (Arnhem): Go Ahead Eagles, De Graafschap, NEC, Twente, Vitesse en Wageningen. Groep C (Leeuwarden): Cambuur, Groningen, Heerenveen, Heracles, PEC/Zwolle en Veendam. Groep D (Den Bosch): Den Bosch, NAC, RBC, RKC, PSV en Willem 2. Groep E (Kerkrade): Eindhoven, Fortuna/Sittard, Helmond Sport, MW, RODA JC en VW. Groep F (Dordrecht): Den Haag, DS '79, Excelsior, Feyenoord, Sparta en SW. In de groepen zal een halve com petitie worden gespeeld op 27, 28, 29 en 30 december en 2 januari. De nummers een en twee uit de groe pen gaan over naar de kwart-fina les op 3 januari in Amsterdam, Arnhem, Den Bosch en Dordrecht. De winnaars van de kwart-fina les ontmoeten elkaar op 5 januari in Rotterdam voor de halve eind strijden en de finale. In iedere zaal zullen op een wedstrijddag drie wedstrijden worden gespeeld. De VARA heeft een optie voor de tv-uitzendingen van de zaalcompe titie. Men denkt aan een totaal van ongeveer twee en een half uur zendtijd. Het bod (60.000 gulden) van de VARA, die ook vorige win ter aandacht aan het zaalvoetbal toernooi van de KNVB besteedde, ligt echter onder het bedrag dat de KNVB als vergoeding in gedachte heeft. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Met één aspect is hij gelukkig. Sinds de pu blicaties rond de uitspraken van Harm Kuipers is de dis cussie over doping in elk geval op gang gekomen. Nooit weg in het jaar waarin het Nationaal Instituut voor de Sport Gezondheids Zorg (NISGZ) het jaarthema 'Do ping en Sport' uitdraagt. Bovendien valt de publica- tiegolf aardig samen met de voorbereidingen op het vol gende maand in ons land te houden internationale con gres over doping. Een aardi ge opwarmer dus al die aan dacht nu voor Kuipers op vattingen. „Maar dat is dan ook wel het enige voordeel. Ik kan me namelijk niet aan de indruk onttrekken dat veel publicaties in de sensationele sfeer zijn getrokken. En dan die getoon de verbazing over de uitspraken van Harm Kuipers. Het lijkt wel of de materie voor sommige media echt nieuws is". Nee, John IJzerman is niet zo blij met de vorm die de discussies heb ben aangenomen zo kort voor dat congres, dat zich naar het zich nu laat aanzien in het teken zal staan van een wat meer genuanceerde benadering van de dopingproble- matiek. „Iets dat Kuipers ook wil en hem kennende ben ik er van overtuigd dat hij alleen maar beoogd heeft een goede discussie op gang te brengen". Opzet Die opzet is dus niet gelukt, of is in elk geval heel anders uitgepakt, want bijna heel sport geïnteres seerd Nederland leek over de in Maastricht actieve wetenschapper- sportfysioloog heen te vallen. Dat is overigens al eens anderen over komen. Elf jaar geleden liet de voorzitter van de Technische Commissie van de KNAU, Hes Grewer, zich al eens uit over het inroepen van de hulp van hormonen om de Neder landse atleten in staat te stellen de buitenlandse concurrentie bij te houden. Grewer heeft het geweten. Trouwens ook recenter probeer den atletiektrainers de discussie in elk geval op gang te brengen. In tern dan, want als je je naar buiten toe wat soepeler opstelt maak je je niet populair. Wat anders lag het begin van dit jaar toen het NISGZ het themajaar doping introduceerde en daarbij heel duidelijk liet doorschemeren dat het bepaald oneerlijk is betrap te sportlieden te straffen of ze nu een paar milligram van een be paald doping-geduid middel had den gebruikt of een grotere hoe veelheid die wel doeltreffend moest zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14