Afgescheidenen, een veracht volkje veracht volkje In Ulrum is het 150 jaar geleden allemaal begonnen maal begonnen ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 "Dingsdagavond den 14den october heb ben wij na biddend en knielend opzien tot den Heer ons afgescheiden van de valsche kerk en in de mogendheden des Heeren het ampt aller geloovigen aange nomen, hetwelk Hij, de Heere, de Almag- tige, de Eenige en Drieëenige God beves- tige! Met Psalmgezang en dankzegging is die plegtigheid besloten Dat schreef de predikant Hendrik de Cock, toen 33 jaar, de volgende dag in het notulenboek van de hervormde gemeen te in Ulrum (Noordwest-Groningen), waar in 1834 nu precies 150 jaar gele den - de eerste grote rechtzinnige af scheiding van de Nederlandse Hervorm de Kerk begon. Al werd deze afscheiding geen volks beweging - 50 jaar later telden de afge scheiden gemeenten zo'n 140.000 leden -, ze heeft het volksbestaan in het begin toch diep beroerd. Moord en doodslag bleven - in tegenstelling tot wat bij de Reformatie in de 16de en 17de eeuw ge beurde - weliswaar uit, maar het ru moer in godsdienstig en politiek Neder land over de 'dweperijen der fijnen' en hun radicale breuk met de 'vaderlandse kerk' was zo hevig, dat geen afgescheide ne mocht verwachten, er zonder kleer scheuren af te komen. Ze ondervonden, schrijft D. Vermeulen in de deze week ven trouw gescheiden', Christus' woorden: volgd hebben, zij zu gen". "De intolerant ten". "Hoogverlichte gingen op hun ven mensenliefde". heiding geen volks- later telden de afge- zo'n 140.000 leden ?staan in het begin Moord en doodslag ïlling tot wat bij de ie en 17de eeuw ge beurde - weliswaar uit, maar het ru moer in godsdienstig en politiek Neder land over de 'dweperijen der fijnen' en hun radicale breuk met de 'vaderlandse kerk' was zo hevig, dat geen afgescheide ne mocht verwachten, er zonder kleer scheuren af te komen. Ze ondervonden, schrijft D. Vermeulen in de deze week verschenen bundel 'In trouw gescheiden', de waarheid van Christus' woorden: "Indien zij mij ver volgd hebben, zij zullen ook u vervol gen". "De intolerantie van de toleran- ten". "Hoogverlichte mensen, die prat gingen op hun verdraagzaamheid en mensenliefde". Een clandestiene bijeenkomst van Afgescheidenen, ergens eenheid rond de belééfde belijde nis, met haar nadruk op de per soonlijke relatie met God, belang rijker dan een eenheid van belijden op papier. Geen eenheid zonder het hartelijk met elkaar eens te zijn over de 'waarheidsvraag'. Het boek is een bijdrage aan dit herdenkingsjaar. "Een geschenk aan de plaatselijke kerken ter her innering aan de trouw van God", schrijven M. Drayer en Van 't Spij ker in hun woord vooraf. Wat opvalt is, dat de schrijvers zich hoeden voor ophef. J. H. Vele- ma erkent onomwonden, dat er in de eerste jaren na de Afscheiding allerlei separatistische verschijnse len waren te signaleren. Een zucht tot scheiding en afzondering. Ook onder de afgescheidenen zelf. En de krasse taal van de rechtzinnige Kohlbrugge tégen de Afscheiding verzwijgt hij evenmin: vleselijk mensenwerk, uiting van kerkelijk activisme, voorbarig, een bewijs dat men zélf de wet wilde volbren gen en niet kon wachten 'op de dag des Heeren en op Zijn heil'. Toch concludeert Velema, dat in de 'Acte van Afscheiding' elk spoor van separatisme ontbreekt. "De Cock stond met de rug tegen de synodale muur. Hij kon geen kant meer op. Hij is de kerk niet uitgegaan - dan had hij veel eerder deze stap gezet -, maar is in feite de kerk uitgezet. Door 1816 was de kerk in haar wezen aangetast. Reglementair had ze toen geen be lijdenis meer". Vraag van Velema: "Scheidde men zich af van de kerk óf van een genootschap dat geen recht meer had op de naam kerk. ook al werd er nog gepreekt en al werkte de Here er nog met Zijn Geest?" "Het ging om gehoor zaamheid aan de Koning der kerk". Van 't Spijker erkent, dat De Cocks taal soms minder hoffelijk was. "Maar het was de taal van de profeten. Oprecht. Dicht bij de Schrift. Aan die Schrift wenste hij door middel van de belijdenis heel de kerk en al haar dienaren gebon den te zien". 'Wonderlijk veel' Starreveld, T. Brienen en Drayer schrijven in de laatste hoofdstuk ken over de verhouding tussen het 'Reveil' (1823-1860) en de Afschei ding, over de 'Nadere Reformatie' (tot halverwege de 18de eeuw), die innerlijke doorleving van het refor matorische geloofsgoed uit de 16de eeuw beoogde, en over de pogin gen na de Doleantie van 1886 om dolerenden en afgescheidenen sa men te brengen. Duidelijk wordt, hoe de Afschei ding van 1834 zich binnen het Ne derlandse protestantisme - en door emigratie ook daarbuiten - hecht heeft kunnen verankeren. Het boek gaat aan 'vandaag' voorbij. Dat viel kennelijk buiten de opzet. Drayer en Van 't Spijker vinden deze tijd ook 'wonderlijk veel' lijken op die van de Afschei ding. Er is eigenlijk niets nieuws onder de zon. "Daarom is er geen betere herdenking dan het hartelij ke voornemen om als leden én ambtsdragers getrouw te blijven bij de volkomen leer der zalig- van A. en H. Algral heid", zo besluit hoogleraar Van 't Spijker. Dat appèl lijkt al te gemakkelijk. Ook christelijk-gereformeerden worden beïnvloed door opvattin gen en ervaringen in en buiten de kerk. Over allerlei dingen kunnen ze verschillend denken. De schrij vers moeten dat weten. Wie na an derhalve eeuw opnieuw trouw vraagt en de breuk met de kerk van de Reformatie dus betekenis toe kent ook voor deze tijd, zal con creet op de actuele situatie moeten ingaan. Dan zal blijken, dat die in menig opzicht toch anders is dan ten tijde van De Cock. Ook kerke lijk. De kerk die de afgescheidenen verlieten heeft het koninklijke reglement inmiddels van zich afge schud en haar reformatorische or de hersteld. De rechtzinnige leer en prediking - 'naar Schrift en be lijdenis' heet dat - zijn onder het oude bestuur ook nooit verdwe nen. Zou de 'Koning der kerk' daar nog iets mee te maken kunnen hebben? Zoals destijds, naar De Cock stellig geloofde, met de Af scheiding? Is die oude kerk met haar oprichting uit het verval haar 'valsheid' dan toch nog te boven gekomen en weer betrouwbaar ge worden? En zou De Cock niet schrikken als hij kon zien, wat de versplinterde 'gereformeerde ge zindte' er in die anderhalve eeuw van heeft gemaakt? Dat gegeven vraagt al om een herbezinning op de motieven ach ter 1834. Een bescheiden aanzet tot die actualisering van de Afschei ding zou de waarde van dit herden kingsboek hebben verhoogd. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 e 10 t Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst, opendeurdienst. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Janse, 7 ds. Biewenga, Z.meer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. Baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. v. Breevoort, Katwijk. Geref. Kerk: 10 ds. Veenstra, Leiden. 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Stegeman, cantatedienst, mmv Leider dorps kamerkoor en Els van Onselen (sopraan); Hoofdstr. 10 prof mr. Reugebrink; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Cnossen. Delft, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Stroes. Nieuwer- kerk a d. IJssel, 5 avondgebed. laan 33): 9.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. Paardekooper. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Andel, Bergschenhoek, 6.30 ds. v. Roon, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Wallinga, L.dorp, 7 ds. Biewenga, Kamerik. Rk Kerk: i. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Schram, Abcoude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ontmoetingsdienst, ds. Boeyinga, Bloe- 14.30. ds. Visser. mendaal. Chr. Geref. Kerk. 9.30 e Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 dr. Haitsma, Boskoop, 7 hr. Kat, Ouderkerk a.d. Am- stel. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds v. Slie- dregt, Katwijk aan Zee; Vinkenl. 7 ds. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds. v.d. per; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Elgersma Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Fnedench, O.geest. Rk Kerk: Zee zat 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. Toen na de Franse tijd het land zich begon te herstellen, kwam ko ning Willem I, een 'verlicht' vorst, op het onzalige idee de Hervormde Kerk een nieuwe organisatie te ge ven. In 1796 was aan de bevoor rechte positie van de kerk een eind gekomen. Er werd een 'ministerie van eredienst' ingesteld en top ambtenaar J. D. Janssen moest er voor zorgen, dat een 'algemeen reglement' voor het kerkbestuur de Dordtse kerkorde van 1618 zou vervangen. Een eigenmachtige en onwettige daad van de koning, oor deelt Vermeulen, want hij was hiertoe niet bevoegd en het ge beurde zonder medewerking en zelfs zonder medeweten van de kerk. Bezwaren werden afgewezen. De predikanten moesten maar beden ken, dat ze dankzij de koning hun salaris hadden ontvangen - dat in de Franse tijd niet was uitbetaald - en dat de vorst nu op zijn beurt dankbaarheid en vertrouwen van hen verwachtte. Het nieuwe reglement had niet alleen gevolgen voor de organisa tie, maar ook voor de leer van de kerk. W. van 't Spijker schrijft in zijn opstel: "De kerk was een ver lengstuk van het staatsapparaat ge worden. Op papier werd de belijde nis niet veranderd, maar de band aan die belijdenis ging los. Hen drik de Cock zag, dat de waarheid van Gods Woord, zoals in de belij denis vervat, in het geding was". door S. J. de Groot K. Boersma die deze uitgave van Kok in Kampen, 150 bladzij den, prijs f 25, opent met een 'korte vertelling' over de Afscheiding stelt vast, dat de kerk niet meer volgens de bijbelse regels werd ge regeerd. "Er was één landelijk ge nootschap gekomen met plaatselij ke afdelingen, van bovenaf gere geerd door een kleine groep, die nog wel 'algemene synode' heette, maar die naam niet mocht dragen, omdat ze niet van onderop door het verband van vrije plaatselijke kerken zelf was gekozen. Men wil de geen binding meer aan de Schrift als het Woord van God en aan de belijdenis. Wie dat wenste, mocht daaraan natuurlijk blijven vasthouden, mits hij de ander maar de vrijheid liet om zijn eigen den ken hoger te stellen dan een ach terhaalde bijbel en een verouderde belijdenis. Scherp gezegd: de leu gen kreeg evenveel ruimte als de waarheid". Stalvee De moeilijkheden met De Cock begonnen, toen hij iri een brochure fel te keer ging tegen een paar 'ver lichte' geschriften met aanvallen op de gereformeerde leer. Ook doopte hij kinderen uit andere ge- LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey-Meulendijk, mmv cantorij, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer, ha; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driflstr.) 10 dr. P. B. Dirk- Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha, voor nam. zie Vredeskerk; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, bevestiging ds. H. E. Schouten, en ds. Schouten, intrede, 5 gezinsdienst herv. en geref. jeugdwerk, ds. Westera-Fran ke, 5.45 broodmaaltijd, 6.30 musical 'Ruth, een verhaal over vrouwen' door jeugdkoor Singelkerk A.dam; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. W. de Leeuw, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk en Oudevest- Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Boven berg; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha, 4 leerhuis Zuiderkerk ('gevangenispastoraat en nazorg'), 5 avondgebed; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Key- ser, Utrecht, ha; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 ds. Jansen. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 ds. Hout man, 5 ds. De Putter. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk Pieterskerkstr.): 10.30 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Ryn 3): 10 ds. Bos veld, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3). 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 film 'Meer dan een tim- Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (hoek Groenesteeg-Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7 verlos- singssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. Genootschap der Vrienden (Quakers): 10.30 (Rapenburg 6). Koning Willem J, die in 1816 de Hervormde Kerk de 'reglementen' oplegde. meenten, omdat ouders bezwaren hadden tegen de preken van de do minee ter plaatse. Uit wijde omge ving kwamen mensen in Ulrum naar de kerk. Eerst werd De Cock gesehorst, aanvankelijk met behoud van, daarna zónder salaris. Maar na een eis tot onvoorwaardelijke onder werping (2 oktober 1834) - waar aan hij niet voldeed volgde zijn definitieve afzetting door het pro vinciale kerkbestuur van Gronin gen. Hoe kan iemand, die vroeger een gezond verstand had, zich nu aan het hoofd stellen van zulken, die wat kennis in de godsdienst be treft door hun stalvee schier wor den overtroffen! Zo schreef een collega over de rebel van Ulrum. J. C. L. Starreveld in een opstel over 'Reveil en Afscheiding': "De taal van De Cock en de onderwer pen die hij aan de orde stelde vie len als stenen in de stille vijver van de op rust en eenheid bedachte kerkmens van de 19de eeuw. Een tegendraadse beweging". Hij ddPsde er niet voor terug, kerkelij ke leiders als 'verleiders' te ont maskeren en herders als 'grijpende wolven'. Zijn zinspreuk was: 'Zien de op het gebod, blind in de uit komst'. Boersma zegt het onbewimpeld: "De Cock was rondborstig en on genuanceerd". Maar vele gemeen teleden verkommerden in het geestelijke klimaat van die dagen. Hij gaf stem aan hun gevoelens. "De kracht ging uit de kerk. In de theologie van de 'Groninger rich ting' werd heel veel anders uitge legd dan men gewend was. Een voudige mensen klaagden dat er iets veranderd was in de prediking, maar zij konden er geen naam aan geven. Leerstukken als 'verzoe ning door het bloed van Christus' en 'vernieuwing van het leven door Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10; Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7 (mmv jongerenkoor The Lord's Folks), zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat, 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. v.d. Schans, Utrecht. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.45 ds. v. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Op- st.kerk 10 en 5 ds. v.d. Heiden; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderk. 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. MoLl; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 (jeugddienst) ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar; Ashram 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam.; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Smits, A.foort; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Stolk, 6.30o ds. Verhoeven, Haarlem; Salv- .kerk 10 ds. v. Es, Hoofddorp, 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Spijker, 6.30 ds. Mouissie. Njed. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, ha. 4.30 br. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2 ds. Beek huis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek en dr. Kits, mmv koren. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- dnkstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batensteïn 16): 10. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Baas, Molenaarsgraaf, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Bregman, Rijs- sen, 11 okt. 7.30 ds. Hage. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef: geloof en bekering' moesten wor den omgebogen. Er was een gewel dig verlangen naar geloofsbele ving, naar de verborgen omgang met God". Zo ontstonden al in de 18de eeuw steeds meer godsdienstige gezelschappen ('conventikels') naast de officiële kerk, "die de hon ger naar het levende brood moes ten stillen". Die gezelschappen en hun godsdienstige sfeer hebben voor de Afscheiding veel bete kend. Zonder deze is er veel van wat in 1834 en daarna is gebeurd en gezegd niet te begrijpen. 'Fijnen' pesten De kerkbesturen en ook indivi duele predikanten hebben er in sa menwerking met overheid, politie en justitie alles aan gedaan om de onrust in hun kalme kerk de kop in te drukken. De straf voor De Cock (f150 boete en drie maanden ge vangenisstraf) wegens het stichten van wanorde in de kerk werd het sein voor een eindeloze reeks ver volgingen: boetes, arrestaties, in kwartiering van soldaten (zonder de verplichte vergoeding), huisuit zetting, openbare verkoping van meubels en kleding, vernieling van eigendommen, ontslag, bedrei ging, spot en straatterreur, het ver bieden van bijeenkomsten met meer dan 20 personen en het uit eenjagen van godsdienstoefenin gen in de openlucht of in boeren schuren, brandstichting en zelfs aanrandingen. Meestal waren het arme mensen die met de Afscheiding meegin gen. Ook wel wat boeren. En hier en daar zelfs een intellectueel, zo als de Amsterdamse advocaat Maurits van Hall, en een fabrikant. Maar in het algemeen konden be ter gesitueerden het tegenover hun vrienden niet maken om achter een geminacht groepje mensen met een afgezette dominee aan te gaan. Aan de pesterijen kwam een eind, toen in 1853 een nieuwe wet op de kerkgenootschappen werd ingevoerd. Pas veel later had de re gering er geen bezwaar meer tegen, dat de afgescheidenen zich 'gere formeerd' noemden. Tegen de muur 'In trouw gescheiden', een bun del van zeven opstellen, is geschre ven vanuit een christelijk-gerefor- meerde gezichtshoek. Eén kwaad woord over de beweging van De Cock en de zijnen zal men er niet in vinden. De Christelijke Gerefor meerde Kerken van nu zijn met hun meer dan 75.000 leden een vi taal overblijfsel van wat anderhal ve eeuw geleden in Ulrum is be gonnen. Zij lieten zich in 1892 - trouw als ze waren aan de geest van de Afscheiding - ook niet ver enigen met de dolerenden (de hui dige Gereformeerde Kerken) van Abraham Kuyper. Voor hen was de Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Oos- terom, A.dam-Watergraafsmeer. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg. 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. Rave, Monnickendam, ha. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 hr. Smouter, Rhoon, 5 hr. Cornelisse, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Boogaard: HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Wolters, Wassenaar, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Noordam, Bleiswijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 5 ds. Kris pijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Eerland, Putten. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Germans. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 drs. Wamelink, Noord- wijk, 5 ds. v. Breevoort. Kapel vliegkamp Valkenburg: 10 oe- cum. dienst, aalm. L. v. Doorn en ds. L. M. Verseput. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon. 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Heemskerk, Maartens dijk, 6 ds. Franken, Zeist, gecomb. dienst doven en horenden, met belijde nis en.doop; Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. Bouman, Scheveningen; Pniêlk. 9.15 zang, 9.30 ds. Schuurman, gezinsdienst, 6 ds. Heemskerk; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank" te Katwijk (au la P. Groen-college): prof. dr. Berkhof, Leiden. LEIMUIDEN: He™. Gem. 9.30 en 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Averes. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7 30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. Broer, Ter Aar, 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (Salvaton): 10 en 5 kand. Bruins, Zwolle. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij- Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v 't Hof, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. v.d. Mev. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 mevr. drs. Eggink-Hoog; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Verdonk. 7 ds. Kooman. Geref. Kerk 10 ds. Heemskerk Geref Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10 30 ds De Putter. 7 ds. v.d. Scheer, Bergschenhoek. Ned Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. W. de Leeuw, ha. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv Gem. 9.30 ds. De Korte, ha Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11: Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE He™ Gem 9.30 ds. v.d. Kamp. 7 ds. Klein Kranenburg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG He™. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling. ha. 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel; De Vlietste- de 3 ds. Smaling, ha. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Snel, ha, 5 ds. Cziria, ha; Imm.kerk 8.45,10.30 en 5 ds. Ribberink, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Damsma, ha. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): ds. De Jong. Denekamp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETER1NG: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM He™. Gem. 9 en 10.30 ds. Koldewijn, De Kaag, 7 ds Ferwerda. Geref. Kerk lOds Baas. 7 ds. Ferwerda. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: He™. Gem. 9 30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. v d. Kamp. Geref. Kerk: 9.30 ds. Boswijk, Lisse, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vryg 9.30 leesdienst, 5 ds. Heida. Kapel vliegkamp Valkenbnurg: 10 oe- cum. dienst, aalm. L. v. Doorn en ds. L. M. Verseput. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; Leiden. Het hervormde en gere formeerde jeugdwerk in Leiden houdt morgenmiddag om 5 uur een gezinsdienst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan (dus niet in de Hooglandse kerk, zoals eerst aangekondigd). Voorganger is ds. H. Westera-Franke. Thema van de dienst is: 'Ruth, een eigentijdse vrouw'. Van kwart voor 6 tot half 7 is er een broodmaaltijd. Daarna geeft het jeugdkoor van de Amster damse Singelkerk onder leiding van Dick Klomp een uitvoering van de musical 'Ruth, een verhaal over vrouwen'. Iedereen is wel kom. Voor de allerkleinsten is er een crèche. Leiden. Het leerhuis van de Zuiderkerk begint morgen in de kerk Oude Vest 133 een serie van drie bijeenkomsten met als thema: 'Gevangenispastoraat en nazorg'. Ze staan onder leiding van Jan Eerbeek en Joop Spoor, gevange nispastores in Scheveningen. Mor gen (de bijeenkomst begint om 4 uur) wordt de theologische achter grond van het gevangenispastoraat belicht. Op 14 oktober brengen de deelnemers aan het leerhuis een bezoek aan het huis van bewaring en het jeugdhuis 'De Sprang' in Scheveningen. Op 21 oktober ten slotte staat de pastorale nazorg aan ex-gedetineerden centraal. Na het leerhuis volgt op de zondagen 7 en 21 oktober nog een kort avondge bed. Leiden. Morgen viert de uit Leiden afkomstige broeder Adel- phus Lindenhoff zijn gouden kloosterjubileum. Om kwart voor 11 is er in de Hartebrugkerk (Haar lemmerstraat) een plechtige en feestelijke viering en daarna kan iedereen in de Romanuszaal bij de kerk broeder Lindenhoff geluk wensen. Al lange tijd woont Lin denhoff in een klooster in Weert, waar de ziekenverpleging nog steeds een voornaam onderdeel is van zijn taak. Leiderdorp. Het Leiderdorps kamerkoor, de sopraan Els van On selen en de organist Aart Berg- werff werken morgenavond om half 7 mee aan een cantatedienst in de hervormde kerk (Hoofdstraat) in Leiderdorp. Uitgevoerd wordt de cantate 'Hór' mein Bitten' van Felix Mendelssohn. Voorganger is de plaatselijke predikant G. Stege- Alphen aan den Rijn. De Raad van Kerken in Alphen aan den Rijn houdt morgenmiddag om 5 uur in de remonstrantse kerk (voormalige synagoge) aan de Van Mandersloo- straat 36 een oecumenische 'dienst van boete, gebed en offer ten aan zien van Israel' Voorganger is de hervormde emeritus-predikant dr. H. van Vliet. Aan het eind van de dienst, waarvoor alle kerken en re ligieuze groepen zijn uitgenodigd, wordt het avondmaal gevierd. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule, zangdienst, mmv kerkkoor Hille- gom. He™, evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 kand. De Man. Sprang. 4.30 kand. Hoek, Al- blasserdam. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. British School in The Netherlands (Jan van Hooflaan 3): 10.15 anglicaanse dienst. Rk Kerk Laur kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7. zo. 10. WADDINXVEEN: He™. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Jongkind; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 kand. Graafland; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Roet- Imm.kerk 10 kand. Paap, Utrecht, 5 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk. Kruisk. 10 ds. De Bruin, Den Haag, 5 ds. Moet, Berkel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WARMOND: He™. Gem. 10 en 5 ds. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: He™. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 open deurdienst, ds. Steenstra, thema: 'De brede en de smalle Weg'; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Plaisier, Scher- penzeel. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 zie Dorpskerk; Zuid (Bloemcamplaan) zie Kievietkerk Ned Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 be- zinningssamenkomst, dr. R. M. Nepveu. WOUBRUGGE: He™. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9 30 ds. Aalders. 6.30 ds. Buikema. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. dr. Meijering, O.geest Rk Kerk zat. 7, zo. 10 ZEVENHOVEN: He™. Gem. 9.30 ds. Nicolai. Nieuwendyk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman. Bode graven, 7 ds. Rang, Nieuw-Vennep. ZOETERWOUDE: He™. Gem. 10 ds. Wolthaus, 12 oecum. dienst in Janskerk. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30, 12 Chr. Dienaark! zat. 7. zo. 10; H. Rijndyk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM He™. Gem 10 en 6.30 ds. Eysenga. ha. Geref. Kerk 10 ds. Buikema. 6.30 ds. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11