Duitsland sluit ambassade Praag Mafia gewond, maar niet dood NIEUWE RENTETARIEVEN. Amerikaanse vrouw wacht de doodstraf Chili/Argentinië leggen geschil bij Reagan en Mondale zondag in tv-debat DDR-burgers bivakkeren in missie efficiency] beurs84 /8t|ml7oktober MP. Spaardeposito's. 5 jaar vast 8 7 jaar vast 8 6 jaar vast 8 8 jaar vast 8'/4% Maandrentedeposito's. 5 jaar 8% (eff. 8,3%) 10 jaar 8% (eff. 8,3%) LEIDSE SPAARBANK S DE DICHT BIJ HUISBANK. VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN De Bondsrepubiek Duitsland heeft haar ambassade in Praag voorlopig geslo ten. Minstens veertig, maar misschien wel honderd DDR-burgers bevinden zich op dit moment in het gebouw en willen daar niet eerder weg dan nadat zij de toezegging hebben gekregen naar West-Duitsland te mogen gaan. WASHINGTON - Nog tweemaal mag ze kiezen: eenmaal voor een ontbijt en dan nog tussen de gaska mer en een dodelijke injectie. De 51-jarige grootmoeder Margie Vel- ma Barfield heeft tot de vroege ochtend van 2 november te leven. Op die vrijdag wordt zij in Noord- Carolina officieel ter dood ge- door Henk Kolb bracht. Dit betekent dat zij vol strekt onkundig zal blijven van de mate waarin het besluit van goe- verneur James Hunt om haar exe cutie te handhaven, zal bijdragen aan zijn politieke carrière als aspi rant-Senator van de Verenigde Sta ten te Washington waarover op 6 november wordt beslist. Geenszins, zegt de Democraat Hunt, hebben die verkiezingen in zijn overwegingen een rol ge speeld. Doch Noord-Carolina heeft met de doodstraf minder proble men dan menige andere staat in de VS en Hunts tegenstander is de zeer conservatieve republikeinse senator Jesse Helms, die over het uiterste rechtsmiddel met het en thousiasme der onfeilbare rechtvaardigen pleegt te spreken. Margie Velma Barfield is de eer ste vrouw die wordt terechtgesteld sedert op 8 augustus 1962 in Cali- fornië Elizabeth Ann Duncan (58) tot overlijden werd genoopt omdat zij twee plaatselijke werklieden had gehuurd om haar schoondoch ter te vermoorden. In de Verenigde Staten wachten 1350 mensen op hun terechtstelling - 19 zijn vrou wen. (In totaal betroffen omstreeks 300 van ongeveer 14.300 terecht- stellingen-in-naam-der-wet vrou wen.) Goeverneur Hunt heeft zijn be sluit niet lichtvaardig genomen. Hij luisterde twee dagen naar een honderdtal getuigen, die Margie Barfield nogal gevarieerd beschre- vefi: 'grootmoederlijk', 'oplicht- ster', 'liefhebbend', 'kille moorde nares'. Hoe het ook zij: er kan geen twijfel aan bestaan dat zij in 1978 heeft gedaan waarvoor zij werd veroordeeld: haar 'verloofde' Stuart Taylor nog gauw ijsthee en een biertje met mierengif op arse- nicumbasis geven voordat zij een evangelisatiebijeenkomst van de succesvolle prediker Rex Hum- bard zouden gaan bijwonen. Bij nader onderzoek bleek zij te vens een 85-jarige tante, alsmede een bejaarde man die zij als hulp verpleegster verzorgde én haar moeder met gif over de grens tus sen het tijdelijke en het eeuwige te hebben geholpen. Die moorden hebben in haar veroordeling geen rol gespeeld. Het was niet haar bedoeling ver telde zij de politie om Taylor te la ten sterven. Zij wilde hem alleen maar ziek maken. Verderop in de verhoren bekende zij ook de moor den op moeder, tante en een oude re man die zij verzorgde. Alweer niet om hen te doden, maar om hen ziek te maken voor een tijdje, op dat zij gelegenheid zou krijgen voor de afbetaling van een lening waarmee zij haar verslaving onder hield. De DDR heeft Bonn officieel mee gedeeld dat zij die gevraagde toe zegging niet zal verlenen. Wel is be loofd dat de in de ambassade bi vakkerende mensen bij terugkeer naar Oost-Duitsland geen nadelige gevolgen van hun handelingen zul len ondervinden. Eerder dit jaar is de ambassade in Praag al eens door DDR-burgers als „vluchtweg" benut. Onder hen bevond zich toen de nicht van de Oostduitse minister-president Wil ly Stoph met haar familie. Inmid dels zijn al die mensen in West- Duitsland. Dat geldt ook voor de ruim vijftig Oostduitse mannen, vrouwen en kinderen die enige tijd geleden de permanente vertegen woordiging van de Bondsrepu bliek Duitsland in Oost-Berlijn be zetten en daar wekenlang bleven. Vanwege de „onhoudbare toe stand" moest, net als nu in Praag, het gebouw van de Westduitse ver tegenwoordiging worden gesloten. De deuren gingen pas weer open toen na een verbouwing verzekerd was dat DDR-burgers de perma nente vertegenwoordiging niet ADVERTENTIE "Uw computer De6"^u niet meer- .-i ItticiencyBeorsbezoeken^ meer als vluchtweg kunnen ge bruiken. In feite hebben Oostduitsers al tijd al gebruik gemaakt van wester se missies om hun vaderland uit te komen. Lange tijd kon dat „onder hands" geregeld worden. Maar toen begin dit jaar in de openbaar heid kwam dat vele Oostduitsers in de Amerikaanse ambassade in Oost-Berlijn zaten, was „het hek van de dam". Zowel de Bondsrepubliek Duits land als ook andere westerse staten zijn, net als de DDR, van mening dat ambassades of vertegenwoor digingen niet als „vluchtsluizen" mogen dienen. De „eerste arbei ders- en boerenstaat op Duitse bo dem" viert binnenkort, op 7 okto ber, zijn 35-jarige bestaan. Moge lijk zullen de DDR-burgers in de Westduitse ambassade in Praag daarvan profiteren. |l5eani6oktl,an10_'7uur [Amsterdam »*aïl gST* Efficiency Beu Komsten gehouden contsresse- 54l1411.tst.608j 1 IntmhtingmvO^jji^jgg^ MEXICO-STAD - Chili en Argen- tinië zijn het in principe eens ge worden over de Beagle-eilanden, een uit het begin van deze eeuw stammend dispuut, dat eind 1978 bijna tot een oorlog leidde. Het ak koord is een resultaat van de be middeling van paus Johannes Pau- lus II. door Rob Sprenkels „Dit is goed nieuws voor de Ar gentijnse en Chileense moeders", zo luidde het eerste commentaar van Raul Alfonsin, de Argentijnse president. Het principe-akkoord werd gelijktijdig bekendgemaakt in Vaticaanstad, Santiago en Bue nos Aires. Het draait om drie piepkleine, zo goed als onbewoonde eilanden aan de uiterste zuidpunt van het Ame rikaanse continent. Tegen kerst mis 1978 maakte Chili bekend dat het enkele oorlogsschepen naar de eilandjes had gestuurd om een eind te kunnen maken aan drei gende manoeuvres van de Argen tijnse marine. Op verzoek van het Vaticaan werden de Chileense oor logsbodems op het allerlaatste mo ment teruggeroepen. De vrede waarover men het nu in principe eens is geworden zou bij na dezelfde overeenkomst zijn als reeds in 1980 door het Vaticaan werd voorgesteld: de drie eilanden voor Chili, maar de zeerechten in het Atlantische deel van de oceaan voor Argentinië, belangrijk vanwe ge mogelijk aanwezige olie en de eventuele exploitatie van de Zuid pool. De destijds in Argentinië heersende militaire dictatuur vond dat compromis echter onaanvaard baar. Sinds de Falkland-oorlog is de Beagle-kwestie wellicht nog ge voeliger geworden binnen het Ar gentijnse leger. Burger-president Alfonsin heeft daarom besloten om de vrede met Chili te onderwerpen aan een volksstemming. Deze zou moeten worden gehouden maxi maal dertig dagen nadat het ak koord in Vaticaanstad is onderte kend. In Chili is onderwijl voor 30 ok tober een nationale 24-uursstaking aangekondigd tegen het bewind van dictator Augusto Pinochet. De stakingsoproep staat los van de Beagle-kwestie. NICOSIA De resten van een geëxplodeerde auto bij de Israëlische ambassade op Cyprus worden door de politie onderzocht. Bij de aanslag raakte niemand gewond. Wel was er enige materiële schade. Een Pale stijnse organisaties heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. (foto ap> BLACKPOOL (Rtr.) - Het Britse Labourcongres heeft gisteren met overweldigende meerderheid een resolutie verworpen, waarin de partijleiding werd opgeroepen wetsovertredingen te steunen die worden begaan ter verdediging van de vakbondsrechten. Onder degenen die tegen de mo tie stemden, waren afgevaardigden van de mijnwerkersbond NUM. Driekwart vtai de leden van deze bond is nu al zeven maanden in staking om te voorkomen dat er mijnen worden gesloten. Het bittere stakingsconflict heeft samen met de anti-vakbondswet- ten van de conservatieve regering- Thatcher in de Labourpartij tot een discussie geleid over de vraag in hoeverre arbeiders de wet moeten eerbiedigen als het gaat om de ver dediging van hun baan. Labour: de wet moet nageleefd Arthur Scargill, de leider van de met Labour verbonden NUM heeft daarentegen meermalen ge zegd er niet voor terug te schrik ken de wet te negeren als het gaat om de verdediging van werk. Hij voegde gisteren de daad bij het woord door te weigeren voor een Londense rechtbank te verschij nen, waar hij zich naar aanleiding van recente uitspraken had moe ten verantwoorden voor minach ting van het hof. Toch stemden eni ge NUM-afgevaardigden tegen de resolutie, waarin de Labour-lei- ding werd opgeroepen in sommige gevallen wetsovertredingen te steunen. Dit deden zij, zoals ze la ter verklaarden, omdat de motie ook een oproep bevatte tot een al gemene staking van 24 uur ter on dersteuning van de stakende mijn werkers. Zij menen dat zo'n sta king niets zal uithalen. De vierde dag van het Labour congres stond in het teken van de werkloosheid die, zoals gisteren bekend werd, voor het eerst boven de drie en een kwart miljoen is uit gestegen. Het aantal werklozen in Groot-Brittannië bedroeg eind vo rige maand 3,28 miljoen. In verge lijking met eind augustus zijn er bijna 168.000 werklozen bijgeko men. De werkloosheid, 13,6 pro cent van de beroepsbevolking, is nog nooit zo groot geweest. Is de strijd tegen de mafia nu ein delijk beslist? Als men de triom fantelijke uitspraken van de ma gistraten in Palermo, na de arres- tatiegolf van het afgelopen week einde, zou geloven, wel: „Dit is niet zomaar een mafiaproces, dit wordt hèt proces tegen de mafia. Eindelijk zijn we doorgedrongen tot het hart van de mafiastruc- tuur". Gelukkig geloven ze het achteraf zelf niet, en blijken ze vast van plan de operatie voort te zetten. door Hein ten Kortenaer Tenslotte zijn er, op enkele uit zonderingen na, geen 'grote na men' onder de gearresteerden: Giuseppe Greco, zoon van Mi- chele, bijgenaamd 'de paus', is er een van, maar 'de paus' zelf, al eerder tot levenslang veroor deeld wegens de moord op een rechter, is al jaren spoorloos en ook bij deze gelegenheid niet achterhaald. Er is een Coppola bij, neef van Frank 'Three Fin gers' en broer van Kapellan Agostino, veroordeeld wegens de organisatie van ontvoeringen. En de eens legendarische Ger- lando Alberti staat op de lijst, met Giovanni Bontade, beiden al in de gevangenis als eigenaars van heroineraffinaderijen. Juist het feit dat ongeveer 250 van de nieuwe arrestatiebevelen in verschillende gevangenissen aan gedetineerden werden aan gezegd, bewijst dat de operatie niet de enige en niet de eerste is geweest. Honderden mafiosi werden de afgelopen jaren gear resteerd, met name op last van de rechter van instructie Carlo Palermo in Trente, die een uitge breid onderzoek naar wapen- en heroinesmokkel instelde, en van zijn collega in Palermo, Giovanni Falcone, ook de leider van het Een mafia-aanslag in Palermo. Een autobom die behalve e ter, ook zijn twee lijfwachten en een voorbijganger doodde team dat verantwoordelijk was voor de jongste operatie. Successen Deze successen waren te dan ken aan de wet op de bestrijding van de georganiseerde misdaad, die in 1982 door het parlement werd goedgekeurd, een week na dat de indiener van het wetsont werp, de communistische af gevaardigde Pio la Torre door de mafia was vermoord. Enkele van de voornaamste punten van deze wet zijn de op heffing van het bankgeheim in geval van -gegronde verdenking van mafia-lidmaatschap en de mogelijkheid tot beslaglegging op het vermogen van mafiale- den. De gevolgen hiervan waren, dat er onomstotelijke bewijzen voor onwettige verrijking boven water kwamen tegen lieden die tot dan toe altijd „wegens gebrek aan bewijs" moesten worden vrijgelaten, en dat de illegale rchieflbto AP) transacties van een aantal voor aanstaande mafiosi ernstig ge hinderd konden worden door geldgebrek. Toch is er wel degelijk reden om deze keer te spreken van een 'historische gebeurtenis'. Een van de onmisbare pijlers van de mafiamacht is altijd de 'omerta' geweest, de absolute plicht om „niets te horen, niets te zien, niets te zeggen". De enige keren dat deze wet werd overtreden, gebeurde dat door knechten op de onderste tree van de mafialad- der, die hun verraad meestal niet lang genoeg overleefden om hun getuigenis voor de rechter te her halen of anders bij het proces al hun vroegere verklaringen her riepen. Het is nu voor het eerst, dat een mafioso van het kaliber van Tommaso Buscetta zich bereid verklaart met de justitie samen te werken en alles te vertellen wat hij van de organisatie weet. En dat is veel, want van zijn 56 jaar heeft Buscetta er meer dan veertig in de organisatie doorge bracht. Omhoog gekomen in de mafia-oorlog van de jaren '50, is hij in 1961 al belangrijk genoeg om op het politiebureau in Paler mo een brief van een Siciliaans kamerlid te kunnen overleggen, waarin deze verzoekt „een pas poort uit te reiken aan de heer Buscetta, die mij zeer ter harte gaat". Spoorloos Hij krijgt het terstond en ver dwijnt voor een tijdje uit Paler mo, waar hij door de justitie wordt gezocht en bedreigd wordt door mafia-rivalen. In Amerika treedt hij op als vertegenwoordi ger van dè moederorganisatie, tot hij in 1970 wordt gearresteerd en na storting van een borgsom van 70.000 dollar spoorloos ver dwijnt. Twee jaar later vindt men hem terug in Brazilië, waar hij schatten heeft verdiend aan de drugshandel en intussen leiding is blijven geven aan zijn familie in Palermo. Na uitlevering aan Italië wordt hij tot 13 jaar gevangenis veroor deeld, maar krijgt van een Sici- liaanse rechter wegens goed ge drag huisarrest opgelegd, zodat hij opnieuw naar Brazilië kan uitwijken. Daar blijven zijn za ken floreren, maar in Palermo is een nieuwe bendeoorlog uitge broken, waarvan zijn familie het slachtoffer wordt: in vier maan den tijd verdwijnen twee van zijn zoons, en worden zijn schoon zoon, twee neven, een broer en diens twee zoons vermoord. Wanneer hij dit jaar opnieuw door de Braziliaanse politie wordt gearresteerd, weet hij dat nu waarschijnlijk ook zijn laatste uur is aangebroken. Voor zijn uitlevering aan Italië doet hij een mislukte zelfmoord poging, en in het vliegtuig naar Rome is van de machtige bende leider niet veel meer dan een psychisch wrak over. In die om- standigheden weten Giovanni Falcone en zijn medewerkers hem over te halen tot samenwer king in ruil voor bescherming voor hemzelf en voor zijn overge bleven familieleden. Sindsdien heeft hij maandenlang gepraat en de onderzoekers een inzicht gegeven in de structuur van de organisatie, de families met hun onderlinge raden en de opper machtige raad van tien in Paler mo, alles met naam en toenaam. Hij noemde de daders en op drachtgevers van tientallen moorden, de bereiders, vervoer ders en handelaars van verdo vende middelen, met een over vloed van controleerbare feiten en omstandigheden. Uitgeleend Het voorlopige resultaat van dit alles is de arrestatiegolf van vorige week, maar de onderzoe kers leggen de nadruk op 'voor lopig'. De eerste uitlopers zijn al te zien in de VS, Canada en Bra zilië, waar op aanwijzingen uit Italië enkele tientallen arresta ties zijn uitgevoerd, en het staat al vast, dat Buscetta over een tijdje aan de Amerikaanse justi tie zal worden 'uitgeleend' om ook daar verhoord te worden. Dat de mafia hiermee de dood steek heeft gekregen, is te mooi om te geloven, maar dat zij een zware klap heeft opgelopen, is in ieder geval duidelijk aantoon baar. WASHINGTON - President Rea gan heeft bijna vier jaar geregeerd bij de gratie van de Teleprompter de slimme machine die het doet voorkomen alsof Fred Emmer zijn tekstjes uit het hoofd kent. Maar als zondag in Louisville (Kentuc ky) de lichten aan gaan voor het eerste televisiedebat tussen Rea gan en zijn Democratische tegen strever Walter 'Fighting Fritz' Mondale, staat hij met geen ander hulpmiddelen voor de camera's dan zijn acteurservaring en een met speciale luidsprekertjes uitge ruste lessenaar, die zijn doofheid moet verbergen. Walter Mondale is een van de saaiste presidentskandidaten die zich ooit in de strijd voor het Witte Huis hebben geworpen. Zoals ten tijde van Gerald Ford klagen 's lands voornaamste cartoonisten dat van dit gezicht nauwelijks een goede spotprent te tekenen valt. Hij probeert zondag zijn laatste kans te grijpen, maar velen verge lijken zijn inspanningen spottend met het rechtzetten van de dek- stoelen op de 'Titanic'. Een politieke naaikrans, de 'Liga van Vrouwelijke Kiezers', treedt eenmaal in de vier jaar naar voren als de sponsor van zulke 'debat ten'. Met het oog op de absolute on partijdigheid zijn de gebeurtenis sen bij voorbaat zó gesteriliseerd, dat zij die naam nauwelijks nog verdienen. Het gaat niet - grove blunders daar gelaten - zozeer om wat je zegt, maar om hoe je eruit ziet. James A. Johnson, Mondale's campagneleider, zegt dat „dit de bat zal worden beschreven als het grote keerpunt" tegen de tijd dat volgende maand de kranten vol staan over Mondale's verrassende verkiezingsoverwinning. De kan didaat zelf heeft zich teruggetrok ken in zijn betrekkelijk eenvoudi ge woning in Cleveland Park te Washington. Hij kauwt daar, gerie felijk voorzien van gymschoenen, op een sigaar terwijl hij zorgvuldig video-banden doorneemt van Rea gan en van zichzelf. Oefendebatten worden opgenomen, afgedraaid, van kritiek voorzien. Mondale is in training en oefent zich om in bok- stermen te spreken op de zware zak. Wanhopig De Democraat heet hard te werken aan zijn in de ogen van het publiek al grondig bedorven beeld, maar hij heeft nog onlangs wanho pig tegenover een verslaggever uit geroepen: „Hoe kun je jezelf nu veranderen?" Hij bekende zich niet op zijn gemak te voelen voor camera's of voor een groot publiek, doch daarentegen op zijn best te zijn in een kleinere bezetting. De president van de Columbia Universiteit en zijn medewerker Richard Leone hebben Mondale voorbereid op de beleefde vragen die een journalisten-panel aan bei de kandidaten zal stellen. Ant woorden van twee en een halve mi nuut, Tepliek van één minuut. Dat 90 minuten lang, zondag, over on derwerpen van binnenlandse bete kenis. Mondale heeft nog nooit een de bat verloren, zeggen zijn medewe- kers trots. Mondale zal ook agres sief zijn en de aandacht vestigen op Reagans gebrek aan zorg voor on derwijs, het milieu, zijn bevoorde ling van rijk boven arm en zijn fa len om gedetailleerde plannen over te leggen omtrent het beleid dat hij in de komende vier jaar denkt te voeren. Voorts kent hij de lange lijst van zo'n veertig door Reagan aangestelde functionarissen die bij schandalen betrokken heetten te zijn, en de kortere lijst van tien die inderdaad moesten worden afge voerd, zo ongeveer uit het hoofd. Mondale zal met veel nadruk waarschuwen voor het gevaar dat televisiedominees als Jerry Fal- well, leider van de Moral Majority, invloed krijgen op de benoeming van 's lands hoogste rechters, zoals deze heeft beweerd. Mocht Reagan zich vergissen, zo beweren Monda le's secondanten, dan staat de De mocraat „gereed om hem aan stuk ken te scheuren". Ten Witten Huize heeft men een andere strategie gekozen. Van een verkiezingsstrijd is nauwelijks nog sprake, het publiek heeft zijn be langstelling verloren en een zege van Reagan bij voorbaat aanvaard. De president behoeft dus niet alles te weten. Integendeel. Het is zelfs beter als hij niet alles weet. Zo'n debat draait om de vraag hoe de kandidaten overkomen. Om toon, om 'taal van het lijf, om instinct voor camera's, om het talent de massa achter de camera's te berei ken. ADVERTENTIE Met ingang van 5 oktober 1984 zijn voor de volgende produkten nieuwe rente tarieven vastgesteld. Minimum inleg f 1.000,- Minimum inleg f 15.000,- De overige tarieven blijven ongewijzigd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7