Nijpels: Lubbers begaat blunders Natuurschoon. i ■sesSs1 SSasl Kinderen slachtoffer van problemen ouders Opwinding over koopkracht ministers Organisaties: functie wethouder in gevaar Twee waarnemers naar Nicaragua efficiency beurs 34 VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 DEN HAAG (GPD/ANP) - WD-fractieleider Nijpels vindt dat premier Lubbers 'een tweede psychologische blunder' heeft begaan door onwaarheden te vertellen over de inkomens van de ministers in 1985. Lubbers zei vorige week voor de tv dat de koopkracht van de bewindslieden 'ongeveer gelijk' zou blijven, maar uit een berekening van Binnen landse Zaken blijkt dat ze er gemiddeld zo'n 9.000 gulden in salaris en 3.000 gulden in koopkracht op vooruit gaan. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Het 5-jarige Indonesische meisje Netha Leiwakabessy wordt niet uitgewezen. De advocaat van het kind, mr. P. Boeles uit Amsterdam heeft gisteren verklaard dat de rechtbank in Amsterdam vorige maand de adoptie heeft uitgespro ken, waardoor het meisje automa tisch de Nederlandse nationaliteit heeft. Een woordvoerder van justitie zei desgevraagd dat het ministerie weliswaar nog niet op de hoogte is gesteld van de rechterlijke uit spraak, maar zich daarbij zal neer leggen en de uitwijzingsprocedure stopzetten. Het meisje mocht van staatsse- Nijpels noemde gisteren in het VA RA tv-programma Haagse Bluf ook de Troonde waarin ten onrech te was gezegd dat de koopkracht van de sociale minima zou worden gehandhaafd. Hij wil volgende week op beide zaken terugkomen bij de algemene beschouwingen over de Miljoenennota, omdat hij meent dat de politiek hiermee niet is gediend. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft gisteren tegengespro ken dat de koopkracht van minis ters volgend jaar sterker zou toene men dan die van topambtenaren Premier Lubbers verklaarde giste ren dat dat ook niet de bedoeling is. Als mocht blijken dat de minis- ters" toch worden bevoordeeld ten opzichte van de ambtenaren, dan moet dat verschil worden gecorri geerd, zei hij. 'Onduldbaar' Rietkerk en Lubbers reageerden gisteren vrijwel onmiddellijk op vragen van CDA-fractieleider De Vries. Deze vroeg de bewindslie den om opheldering naar aanlei ding van een bericht in het dagblad Trouw, waaruit bleek dat de minis ters er volgend jaar op vooruit zou den gaan. Het blad signaleerde net als onze krant dat Lubbers dus eer der onwaarheid had gesproken. De Vries noemde gisteren een verho ging van de koopkracht van de mi nisters 'onduldbaar', maar slikte dat enkele uren later weer in na de mededelingen van minister Riet kerk. De Vries constateerde met Riet kerk dat de voorgestelde bezuini gingsmaatregelen voor het over heidspersoneel volledig doorwer- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als de financiële vergoeding voor wethouders niet snel verbetert leidt dat tot ernstige aantasting van de gemeentelijke bestuurskracht. Gevreesd moet worden dat vakbekwame raadsle den bij de collegevorming na de verkiezingen in 1986 hierdoor geen trek meer zullen hebben in een wethoudersfunctie. Dit schrijft de vereniging van christen-democratische .gemeente en provinciebestuurders, de ver eniging van Staten- en Raadsleden van de WD en de Sectie Gemeen te, Gewest en Provincie van de PvdA in een brief aan de vaste commissie voor binnenlandse za ken van de Tweede Kamer. De drie organisaties uiten hun verontrusting over de financiële positie van wethouders naar aan leiding van de begroting van bin nenlandse zaken. Hierin zeggen zij niets terug te vinden van de door minister Rietkerk (binnenlandse zaken) eerder toegezegde verbete ring van de rechtspositie van wet houders. Onder druk van door de Tweede Kamer aanvaarde moties zegde Rietkerk onder meer toe dat het full-time wethoudersschap zou gaan gelden voor gemeenten met 24.000 of meer inwoners. Die grens ligt thans bij 30.000 inwoners. Mi nister Rietkerk stelt in de begro ting voor volgend jaar nu dat het hem aan geld ontbreekt om de po sitie van wethouders te verbeteren. Volgens de voorzitter van de christen-democratische bestuur dersvereniging, de Oegstgeester burgemeester S. Scheenstra, legt Rietkerk een ongewenste koppe ling tussen een verhoging van de vergoedingen voor wethouders en een gelijktijdige verlaging van de vergoedingen voor raadsleden. „Van zo'n koppeling wil ik niets weten", aldus Scheenstra. Hij is er overigens geen tegen stander van dat indien de vergoe dingen voor raadsleden iets om laag moeten om in de pas te blijven lopen met bijvoorbeeld de ambte narensalarissen, dat dit dan ook ge beurt. „Maar hieruit mag de verho ging van de vergoedingen voor wethouders niet worden betaald, en dat heeft de Kamer ook uitge sproken. Dat de minister nu de conclusie trekt dat hij de vergoe dingen voor wethouders dus niet kan verhogen omdat die uitspraak van de Kamer er ligt, is verbazing wekkend", aldus burgemeester Scheenstra. Uit de brief blijkt verder dat de organisaties als gevolg van de si tuatie nu al vermindering van de arbeidsmotivatie bij wethouders constateren. De totale kosten van de voorgestelde positieverbetering van wethouders zijn begroot op tien miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) stuurt twee officiële waarnemers naar de verkiezingen die op 4 no vember in Nicaragua worden ge houden. De Tweede Kamer ont vangt vandaag een brief van de mi nister waarin hij dat bekend zal maken. De meerderheid van c Kamer (CDA, WD, PvdA) zal m nister Van den Broek steunen i Indonessich meisje (5) mag blijven cretaris Korte-Van Hemel (justitie) niet in Nederland blijven en dreig de in juli naar Indonesië te worden gestuurd. Zij woonde al een jaar in Nederland bij haar nieuwe ouders, die haar in 1981 in Indonesië had den geadopteerd. Hoewel de adop tie volgens de advocaat geldig was, weigerde Korte-Van Hemel om op grond, daarvan een verblijfsver gunning af te geven. Het meisje diende daarop samen met haar Nederlandse adoptieou ders een klacht in bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. De staatsse cretaris schortte daarop, mede op aandringen van de PPR-kamerle- den Beckers en Lankhorst. de uit wijzing op tot de Commissie zich had uitgesproken. Overigens heeft deze commissie tot op heden geen uitspraak gedaan. De echte ouders van Netha heb ben indertijd afstand van haar ge daan en weigeren haar verder te verzorgen. ken in de salarissen van ministers en staatssecretarissen. Hij zei giste ren het daarom niet nodig te vin den deze zaak volgende week als nog aan de orde te stellen tijdens de algemene beschouwingen. Volgens Rietkerk gaan de hoogstbetaalde topambtenaren, en dus ook de bewindslieden, er vol gend jaar 0,5 procent in koop kracht op vooruit. Het gaat daarbij onder anderen om secretarissen- generaal van de ministeries en commissarissen van de koningin. In de lagere regionen gaan ambte naren er in sommige gevallen op achteruit of blijft hun koopkracht gelijk. Ambtenarenbond boos op Rietkerk DEN HAAG (ANP) - Het Ambte- narencentrum is boos op minister Rietkerk (binnenlandse zaken), omdat hij een onvolledig overzicht zou hebben gegeven van de inko mensontwikkeling voor ambtena ren in 1985. Uit het gisteren gepu bliceerde overzicht blijkt dat een modale ambtenaar die nu netto 28.467 gulden verdient, er op 1 ja nuari 283 gulden op vooruitgaat. Voorwaarde is dan wel dat het door Rietkerk voorgestelde ar beidsvoorwaardenpakket wordt uitgevoerd. Bij deze berekening is inbegre pen dat de ambtenaar zelf aow/ aww-premie gaat betalen en daar slechts een gedeeltelijke loonsver hoging voor terugkrijgt. Bruto gaat zijn inkomen dan van 31.500 naar 34.200 gulden. Als de aow/aww- operatie achterwege blijft, is de netto-vooruitgang groter: 548 gul den. Het gaat om ambtenaren met een volledige betrekking, die al leenverdiener zijn en twee kinde ren hebben van tussen de 7 en 16 jaar. Het Ambtenarencentrum noemt het op verzoek van de ambtenaren- centrales verstrekte overzicht 'on fatsoenlijk' omdat de groepen die het zwaarst door Rietkerks maatre gelen worden getroffen (deeltijd werkers en gepensioneerden) niet in het overzicht zijn opgenomen. Volgens het ministerie zijn de cij fers over de inkomensontwikke ling voor ouderen, deeltijdwerkers en zieken eind van deze week te verwachten. De christelijke ambtenarencen- trale CCOOP vreest dat het kabinet met het overzicht goede sier zal proberen te maken, maar het ver geet dan wel dat de koopkracht ontwikkeling in het bedrijfsleven er veel gunstiger uitzien, waardoor de ambtenaren nog verder achter blijven, aldus de centrale. Subsidie isolatie verhoogd GRONINGEN (GPD) - De subsi die voor moeilijk te isoleren wo ningen, zoals flats, zal binnenkort worden verhoogd tot 50 procent van de isolatiekosten. Tot nu toe bedroeg deze subsidie 33,3 pro cent. Het gaat hier om buitenisola tie van huurwoningen met muren, waar geen spouwmuurvulling kan worden toegepast. In het algemeen zijn dat de wat oudere woningen. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) maakte dat gisteren in Groningen bekend, waar de. 275.000e woning in het noorden van het land van isolatie werd voorzien. De 50-procentsregeling zal ver der gelden voor isolerende begla zing vanaf de vijfde bouwlaag in flatgebouwen en voor aanpassin gen van schuiframen en niet-hou- ten kozijnconstructies. Voor de fi nanciering van deze isolatiesubsi die heeft het ministerie 35 miljoen gulden uitgetrokken. ADVERTENTIE Minister Van den Broek heeft lang geaarzeld voor hij een positie ve beslissing nam over deze zaak. Hij was bang dat het sturen van s door de sandinisten in Nicaragua opgevat zou worden als een legitimatie van de verkiezin gen. Het is bekend dat de minister ernstige bedenkingen heeft tegen het democratisch gehalte van deze verkiezingen. SCHEVENINGEN - Voormalig NAVO-secretaris-generaal Luns onthulde gisteren de foto die dit jaar het Oranje Wisselobjectief won als beste koninklijke persfoto van het afgelopen jaar. De foto toont prinses Irene tijdens haar op vallende toespraak op het Haagse Malieveld tijdens de grote vredes demonstratie in oktober. Hij werd gemaakt door fotograaf Rob Kroes van het fotopersbureau Anefo. (foto ANP) 'Plaats meer mensen in één cel om tekort op te lossen' ALKMAAR (ANP) - De Alkmaar- se hoofdofficier van justitie mr. A.N.A. Josephus Jitta vindt dat in een gevangeniscel meer dan één gedetineerde moet kunnen worden geplaatst. Op die manier kan vol gens hem het cellentekort op korte termijn worden verminderd. De hoofdofficier zei dit gisteren op een symposium ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Alkmaarse gevangenis Schutters- wei. Josephus Jitta acht de maatregel gewenst tegen de achtergrond van de maatschappelijke onaanvaard baarheid van het wegzenden van gedetineerden wegens plaatsge brek. Hij denkt daarbij aan de pu blieke verontwaardiging die in ja nuari ontstond toen om die reden een Amsterdamse aanrander moest worden heengezonden. De hoofdofficier zei er voorstan der van te zijn dat, in navolging van het buitenland, het beginsel niet meer dan één gedetineerde per cel, wordt heroverwogen. Dit be ginsel is in 1983 nog door de Twee de Kamer bevestigd. Josephus Jitta meent dat het plaatsen van meer personen in één cel ook een eind kan maken aan „het gesol" met verdachten. Inval in gokhuis A'dam: meer dan 200 arrestaties AMSTERDAM (ANP) - Bij een inval in het illegale gokhuis Mata Hari aan de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam, waarbij ongeveer 120 politiemensen waren betrokken, zijn gisteravond ongeveer tweehonderd mensen gearresteerd onder wie dertig personeelsleden. Veruit de mees ten van hen zijn of worden na verhoor weer naar huis gestuurd. Acht personeelsleden en de 57-jarige eigenaar van de gokclub en diens 59-jarige broer blijven in arrest. Negen van de arrestanten bleken illegaal in Nederland te verblijven en zijn overgedragen aan de vreemdelingen dienst. Een politiewoordvoerster zei dat Mata Hari één van de oudste gokhui zen in Amsterdam is. De club is vorig jaar na de waarschuwingen van justitie dat er opgetreden zou worden enige tijd gesloten geweest, maar later weer geopend. Bij de inval werd een peloton van de ME ingezet voor de afzetting van straat en gebouw. 8t|mi7oktoberl j dagelijks van 10-17 uur I I '5 en 16 okt, van Vo, f J zalerd. en zont? gesloten l [Amsterdam rail efficiency beurs I conferenties l inlichtingen: Eklciency Beurs ADVERTENTIE La Paz Cherie, puur tabak, per 10,20 en 50 stuks, 54 et per stuk. Vereniging brengt jeugdboek over kindermishandeling Iedere ouder geeft zijn kind wel eens een tik of flinke klap. Maar het regelmatig slaan, schoppen, afranselen, treiteren, vernede ren, verwaarlozen of seksueel misbruiken van kinderen heeft weinig meer met opvoeden te maken. Dat is mishandeling, die des te pijnlijker is omdat het je vader of moeder is die het doet. Uit cijfers blijkt dat zich in 1980 (de meeste recente cijfers) ruim 1600 gevallen van kinder mishandeling hebben voorge daan. Vólgens de onderzoekers slechts het 'topje van een ijs berg': het getal kan rustig met tien worden vermenigvuldigd, een aantal van rond de zestien duizend. Achttien kinderen zijn in 1980 zelfs aan hun verwondin gen overleden. door Margot Klompmaker De meeste ouders die hun kin deren mishandelen zijn geen misdadigers of geestelijk ge stoorden. Het kwellen van hun kinderen komt vaak voort uit problemen die hen boven het hoofd zijn gegroeid. Geen werk, flink drinken, ziektè, slechte huisvesting, huwelijksmoeilijk heden. Factoren die een grote rol spelen. Sommige ouders hebben zelf problemen in hun jeugd ge had. Of zijn teleurgesteld omdat achteraf blijkt dat het hebben van een kind geen voortdurend feest is: het kost vrijheid en tijd. Als een kind in zo'n gespannen situatie iets doet dat in de ogen van de ouders 'verkeerd' is, barst de bom. Kindermishandeling komt voor in alle lagen van de bevol king: in de achterbuurt, maar ook in de 'keurige' gezinnen. Een kind dat stelselmatig is mishan deld draagt de littekens daarvan (lichamelijk en geestelijk) zijn hele leven mee. Zonder vertrou wen in zichzelf of anderen, met angst voor relaties, of lichamelijk verminkt. Er wordt slechts bedekt over kindermishandeling gepraat. Buren, familie of kennissen wil- Het vignet van de Vereniging tegen Kindermishandeling. len zich er vaak niet mee be moeien. En er zijn zelden ouders die uit zichzelf naar iemand toe stappen met de kreet 'help me, ik mishandel mijn kind'. Naar aanleiding van kranten berichten over kinderen die als gevolg van mishandeling waren overleden, richtte een aantal par ticulieren in 1970 de Vereniging tegen Kindermishandeling op. Doel: het publiek voor te lichten over de oorzaken van kindermis handeling, onderzoek te verrich ten en hulpverlening te bevorde ren. In 1972 werden door de heid de Bureaus Vertrouwen sarts ingesteld. Daar kunnen ge vallen van kindermishandeling anoniem worden gemeld en wordt gezorgd voor hulp. Om niet alleen ouderen maar ook kinderen zelf over mishan deling voor te lichten heeft de Vereniging deze week een boek je uitgegeven met verhalen, be stemd voor de jeugd vanaf 9 jaar. Het is geschreven door de beken de jeugdboekenauteur Hans Dorrestijn, op initiatief van enke le studenten pedagogiek aan de Amsterdamse universiteit die bij de Vereniging een welwillend oor vonden voor hun idee. Staatsecretaris Van der Reijden (WVC) heeft vandaag het eerste exemplaar van 'Brandnetels en andere verhalen over kindermis handeling' aangeboden gekre gen. Het boek bevat verhalen en ge dichten over kinderen die licha melijk of geestelijk door hun ou ders worden gekweld. Een vader duwt zijn zoon in de brandnetels. Buren die weten dat een vader zijn kinderen slaat, maar zich er niet mee willen bemoeien. Een meisje probeert tevergeefs Blau we plekken van het knijpen en slaan te verbergen. Of de jongen die doodsbang is zijn vader boos te maken: altijd waneer het ge zellig is krijgt hij opeens een op lawaai om iets dat al lang gele den is gebeurd. De verhalen zijn sc wekkend, maar niet zonder hu mor geschreven. Dorrestijn heeft veel van wat hij zelf vroeger als kind meemaakte in z(jn boek verwerkt. De verhalen zijn op verschillende lagere scholen ge stest. Daar bleek dat volwasse nen de verhalen veel gruwelijker vonden dan de kinderen zelf. De reacties van de kinderen waren over het algemeen positief, aldus Gerard Dukker, voorlichtings medewerker van de Vereniging. 'Veel kinderen herkenden situa ties. 'Dat gebeurt bij mij in de buurt ook', riepen ze'. De bedoeling van het boekje is kinderen te laten zien dat kinder mishandeling bestaat. Maar vooral ook om een kind dat mis handeld wordt het idee te geven dat het niet alleen staat. Boven dien wordt achterin het boek aangegeven wat een kind kan doen als het problemen heeft of waar mishandeling moet worden gemeld. 'Brandnetels en andere verha len over kindermishandeling' is bedoeld voor thuis en op school. Het is voor f 12,50 in de boekhan del verkrijgbaar met een handlei ding voor leerkrachten (f 2,50). Meer informatie over kinder mishandeling kan worden aan gevraagd bij de Vereniging tegen Kindermishandeling, Van Speijkstraat 36, Den Haag, tel. 070-631923.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5