Onbegonnen actief in I vrije tijd Opknapbeurt bedrijfsterrein aan Morsweg Jan met de Pet als gewone man in een opstartwijk Sloop meeste gebouwen VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Gewone man "De wensen van de PvdA-elite werden uitgewerkt in plannen en nota's". "De PvdA is verbureaucrati- seerd". "Het blijkt niet langer mogelijk te zijn alles door de linkse bril te bekijken en te bekritiseren". "De PvdA moet meer toeganke lijk worden gemaakt voor ieder een en niet alleen voor ambtena ren en studenten". Wat is dit voor rechtse priet praat? Moet het CDA soms weer van zijn rancunes getuigen? Is de VVD het mee-besturen moe? Of is het toch Klein Links dat zijn vuistje tegen de grote broer ver heft? Niets van dit al. Deze kritische opmerkingen zijn afkomstig van een groep leden van de PvdA zélf Een partij die kennelijk over een grote boezem beschikt, want de hand gaat er wel erg ver in. De citaten zijn afkomstig uit een artikel in 'PG', het plaatse lijk partijblad van de PvdA. Het is geschreven door een nieuw fe nomeen binnen de partij, het Om- budsteam. Dat is dus niet één Bom, nee, erger, een heel eskader! Dit ombudsteam nu, meent dat de Leidse afdeling van de PvdA, net als de VARA, de deur weer moet open zetten voor de gewone man. Het team verkeert daarbij in het voordeel ten opzichte van het VARAJPisa-duo Spaan en Vermeegen: het blijkt de gewone man te kennen. De ombudslieden weten al dat ambtenaren en stu denten geen gewone mannen en vrouwen zijn. Maar hun kennis reikt nog verder. Lees het artikel in PG maar. "De vergaderingen van de partij zijn zakelijk geworden en niet meer te volgen voor mensen die weinig kennis van de stof heb ben". De gewone man vergadert dus liever emotioneel, al heeft hij geen idee waar het over gaat. "Het bestuur van de Leidse af deling is geworden tot een groep van intellectuelen. Jan met de Pet blijkt het allemaal niet meer te kunnen volgen". Aha, ze weten zelfs al hoe de ge wone man heet: Jan met de Pet. "Stukje voor stukje zullen we het werk gaan opbouwen. We zijn reeds begonnen met wijk-activi- teiten in de Kooi". Daar woont de gewone man dus, in de Kooi. Dat is niet zo maar een stuk van Leiden, nee, het heet in het slobbertruienjar gon van het ombudsteam een "opstartwijk" te zijn. Verder vindt het ombudsteam dat de wijze van vergaderen moet verander'en en zelfs dit: "Behalve de vorm zal er ook moe ten worden gedacht over de men taliteit van sommige aanwezige partijgenoten". Het is duidelijk met welke ze kerheid de ombudsteamleden zichzelf gezegend achten: zij zijn weliswaar niet gewoon, maar deugen in mentaal opzicht zeer. Zij beschikken over de zekerheid van de predikant die zijn gelovi gen de juiste weg wijst en afvalli gen op hun plaats zet. Jan met de Pet in de Kooi is gewaarschuwd. Openbaar ln de vorige ledenvergadering van de PvdA is gesproken over het feit dat vergaderingen van de gemeenteraadsfractie bijna nooit meer in het openbaar wor den gehouden. Vroeger was dat anders en de PvdA onderscheid de zich daarmee in positieve zin van andere grote) partijen. komen uit een verschil in bele ving van de woelige jaren '60". Dat klinkt in elk geval deftig. De jaren zestig. Wij voorspellen dat de opvolger van prof. Bas- tiaans nog eens heel interessante syndromen bij mensen gaat ont dekken over die periode. En er nog jarenlang werk aan zal heb ben. Misschien dat een LSD-trip wonderen kan verrichten in die fractie. Omroep Rijnland Omroep Rijnland verzond ons eind september een persbericht, waaruit wij deze passage letter lijk weergeven: "Op 1 oktober was er een try- out van de programma samen stellers. Een groep van 11 mensen verzorden de informatie die dankszij de goede voorbereidin gen van de eindredakteur vlot en efficient verliepen". Van praten door een microfoon ga je kennelijk raar schrijven. Maar afgezien van dit steenkolen matig verlichte stukje Leiden om dat mannen daar in de toekomst de kleine boodschap moeten op houden? Scepsis en twijfel strijden om de voorrang. Zelfs klein links spreekt in deze zaak over "een symbolische daad die weinig zoden aan de dijk zet". De officiële politiecijfers wij zen niet uit dat vrouwen bij de Plesmanrotonde vaak worden lastiggevallen, "maar", zegt wet houder Peters, "als het afbreken van het urinoir kan helpen dat gevoel van onveiligheid van vrouwen tegen te gaan dan moe ten we dat doen". Tja, zó lusten we er nog wel eentje. Als je op deze natte-vinger toer tot afbraak van iets gaat be sluiten, kunnen we nog heel mooie dingen in Leiden beleven. Ach, gooi het maar tegen de grond, misschien helpt het. Wat hier gaande is, laat zich raden: Peters wil nu wel eens af Waarom blijven de deuren te genwoordig gesloten? Dat is na tuurlijk heel simpel. Met openba re vergaderingen loop je de kans dat het onderlinge gekibbel in de krant komt en dat andere leden daar dan weer lastige vragen over gaan stellenof dat andere partijen er hun voordeel mee doen. De ene fractievoorzitter vindt dat erger dan de ander, of anders gezegd: de een voelt zich sterker in zijn schoenen staan dan de ander in de hare. PvdA-lid Adam Vondeling, bij wie een goed gevoel voor demo cratische verhoudingen wel haast met de paplepel moet zijn binnengegoten, sprak er fractie leider Marietje v.d. Molen er in die vorige ledenvergadering op aan. Wat zegt PG, het partijblad, daar concluderend over? "Hun verschil van inzicht bleek voort te Nederlands, hoe wisten ze bij Rijnland eind september dat een testprogramma van een paar da gen later goed was verlopen? Het bericht zal wel van de afde ling sprookjesvertellingen af komstig zjn. Urinoir De actiegroep 'Vrouwen tegen sexueel geweld' eist de afbraak van het urinoir op het Stations plein bij de Plesmanrotonde en wethouder Peters (PvdA) van ruimtelijke ordening, stadsver nieuwing en piasgelegenheden vindt dat er maar gehoor aan moet worden gegeven. Een aantal raadsleden is het met hem eens. Wordt het nu veiliger voor vrouwen in dat wat, afgelegen. van dat gepraat over de veilig heid bij de Plesmanrotonde. Dus werpt hij de vrouwenactiegroep een lekker kluif je (nou ja) toe: na melijk zoiets uitgesproken mas culiens als het urinoir. In de hoop dat ze nu verder hun hoofd hou den over verdere verlangens: een betere verlichting ter plekke en een verlegging van het fietspad. Wajit die kosten géld. Maar de actiegroep komt na dit succesje natuurlijk terug, daar kun je donder op zeggen. Peters heeft a gezegd en zal nu met de rest van het alfabet over tafel moeten komen. Met dat al verdwijnt er weer een openbaar toilet in Leiden. En er zijn er nog maar zo weinig. De raadsleden hebben zich daarover ongerust betoond. De wethouder heeft hen gesust door een 'toilet- tennota' in het vooruitzicht te stellen. Een nauwelijks nog sub LEIDEN Het voormalige bedrijfsterrein van Wernink tussen Rijn en Morsweg krijgt een opknapbeurt. Behalve een hal van Wernink beton en het bij dat bedrijf horende kantoorgebouw worden alle percelen in de toekomst ge sloopt. Daarna zal er nieuwbouw komen voor milieuvrien delijke bedrijven. Het industrieterrein aan de Rijn. Deze foto is vorig jaar gemaakt, toen de nieuwe Churchillbrug nog niet was geplaatst. De contouren zijn uiterst rechts al wel te zien. Naast de Churchillbrug begint gelijk het industrieter rein. Op de hoek zit het watersportbedrijf De la Bije. De Amphoraweg maakt dan een bocht en precies daar staat de loods van Metavo. een bedrijf dat allerlei zaken zoals buttons en stickers maakt. Linksonder en uiterst links staan de twee hallen met betonmolens van Wernink beton met daartussen steenopslag en het kantoor. Het is de bedoeling dat alleen de hal geheel links blijft staan, evenals het kantoorgebouw. (luchtfoto Frans Rombouts) "Het is nu een rommeltje", vertelt D. Halfwerk, werkzaam op de ge meentelijke afdeling ruimtelijke ordening en belast met het maken van een nieuw plan. "Als het achteraf zou liggen dan zou je het misschien zo kunnen laten als een soort broeinest voor nieuwe be drijfjes. Die zouden daar dan rede lijk goedkoop kunnen beginnen en dan later - als het bedrijf goed loopt - kunnen verhuizen naar een ander bedrijfsterrein. Maar dat kan hier echt niet met de woningen, de spoorlijn en de Rijn langs het ter- Halfwerk geeft hierboven gelijk de redenen aan om tot een opknap beurt van het 50.000 vierkante me ter grote terrein te komen. Het is op dit moment geen gezicht voor al die treinreizigers die langsrazen op de druk bespoorde lijn langs het terrein. Bovendien is het voor de omwonenden ook geen prettig uit zicht. "En de andere reden is", gaat Halfwerk verder, "dat het terrein Guinee-Bissau Werkgemeenschap De Ratel nieuwe bedrijven zal aantrekken, omdat het zo goed ligt. En dat le vert dus werkgelegenheid op. En daar draait het allemaal om". Subsidie De gemeente Leiden heeft in middels voor de opknapbeurt al ruim een miljoen gulden subsidie van het rijk gekregen. Het geld werd beschikbaar gesteld in het kader van het terugploegexperi- ment 1984/1985 waarbij uitkerings- gelden worden gebruikt om pro jecten op te zetten. Voorwaarde is dan wel dat tachtig procent van de werknemers bestaat uit langdurig werklozen. Het is de bedoeling dat de mees te gebouwen op het terrein worden gesloopt. Slechts een hal en het kantoorgebouw van Wernink be ton blijven staan. Wernink is nu ruim gehuisvest en kan volgens de gemeente, de eigenaresse van het terrein na het faillisement van Van der Vliet-Wernink, best toe met een hal. De rest gaat tegen de vlak- houdt zondagochtend een bijeen komst waarop het Afrikaanse land Guinee-Bissau centraal zal staan. Dirk-Jan Lekkerkerker die er in het kader van de ont wikkelingssamenwerking enige tijd verblijf, getuigt daar in woord en beeld van en tevens wordt de film 'Van de regen in de drup' vertoond. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de MEAO aan het Lammen- schanspark 4. Aanvang half elf (de zaal gaat om tien uur open). Postzegels In de kantine van de HCG, in gang Vijf Meilaan, wordt maan dag de maandelijkse ruil-, con té om ruimte te maken voor nieuw bouw. Waar de rest van de bedrij ven heen moet, is nog niet bekend. Daar zijn of worden in de toekomst onderhandelingen over gevoerd. De bedrijven, Metavo, De la Bije en Heras hekwerken dat daar een op slag heeft, kunnen desgewenst te rugkeren op het nieuwe bedrijfs terrein. Daar kan namelijk zo'n tiendui zend vierkante meter worden uit gegeven. De hoeveelheid vierkante meters vloeroppervlak zal afhan kelijk van het aantal lagen waarin wordt gebouwd iets of veel hoger zijn. Wat er precies gaat komen, weet Halfwerk nog niet. Wel is dui delijk dat het schone en milieu vriendelijke bedrijven moeten zijn, waar de buurt geen overlast van heeft en die er ook redelijk uitzien voor de langssuizende treinreizi gers. tact- en veilingavond van 'De Postzegelvrienden' gehouden. De zaal gaat om zeven uur open. Om half acht is er gelegenheid tot be zichtigen van de kavels. Voor meer inlichtingen: A. Vermond, tel. 765828. Volksdansen Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor beginners bij de volksdans groep Misirlou. Dinsdagavond 9 oktober begint de groep. Aanmel den kan in het Leidse Volkshuis aan de Middelstegracht 5-7 of te lefonisch 125324. Woningbouw Het is echter duidelijk dat die be drijven nu niet zouden komen, ver telt Halfwerk: "Die bedrijven, groothandel en produktie, gaan niet achter een botenopslagterrein zitten, zoals dat er nu uitziet". Ove rigens speelt hij nog met de ge dachte op de bedrijven een flat te bouwen. "Driekamerappartemen ten, daar is nog vraag naar. Je hebt daar een mooi uitzicht: de molen van Noortman, de Rijn, Ter Wad ding en je kan de hele Churchill- laan afkijken". Halfwerk is niet bang dat het op geknapte bedrijfsterrein lang braak blijft liggen. Het ligt er uit stekend, meent hij: "Langs de Rijn, nu met de Churchillbrug en de Dr. Lelylaan een uitstekende wegverbinding. Als dit soort ter- reintjes niet meer zou gaan, dan gaat het nergens meer". Leidse historie In het Leidse Volkshuis (tijde lijk gevestigd aan de Middelste- gracht 5-7) begint op woensdag avond 10 oktober een korte cur sus over de geschiedenis van Lei den. Vanaf de middeleeuwen wordt Leidens historie in vijf bij eenkomsten behandeld. Aanmel ding kan telefonisch: 149180. Indiase muziek Het is sinds kort mogelijk pri- vé- en groepslessen Indiase mu ziek in Leiden te volgen. Diverse instrumenten kunnen worden be speeld. Voor meer informatie: In dian Muziek Instituut, tel. 212974. LEIDEN - Geboren: Sylvia Catharina dv. M.W. Devilee en T.W. van Strijp, Bu- rak zv. F. Kaya en E. Gülmez, Bart Geor- gios zv. G. Bordonis en C.A.G.M. Bou- mans, Maria Cornelia Catharina dv. W.G.P. van der Krogt en A.M.W. Grim bergen, Jannetje dv. C. Rijsdam en S. Scheurwater, Margreet Geertje dv. P. Haasnoot en M.C. van Rhijn, Tjitske dv. H. Storm en A.C. Piebenga, Gerard zv. M. van Duijn en W.C. van der Bent, Mi chael zv. E. van der Plas en W. van Bee- len, Josse zv. J.N. Samson en L.M.M.J. Poppe, Hendrik-Jan zv. H. van Beelen en H.B. van Duijn, Parisia Rozemarijn Janke dv. N.J. de Rooij en Y.E.M. Blom- mesteijn, Wendy dv. H.A.L. Rigthart van Gelder en M. van der Vos, Maarten zv. E.J. Reij en C.E. Jonkheer, Paul Mar ten zv. G. Beunk en M.J. Duiverman, Jeanette dv G.N. Ketting, Adayanti In geborg dv. P.G. de Borst en N.J. Ber nard, Petrus Johannes Nicolaas zv. J. Brederode en A.M.M. van Bohemen, Cornelis Jacobus zv. M.A.A. Salman en A.G.P. Warmenhoveh, Cornelis zv. C.P.H. Houwer en A. van der Plas, Jas per Leonardus zv. A.L. de Jong en J.P. Laurier, Anne dv. L.D. Varkevisser en Z. Molhoek, Linda dv. J. Hogenes en M. Koppe, Maartje Désirée dv. A.J. de Vor mer en A.J.A. Kwint, Michael zv. N.L. Borst en S.M. van der Meer, Danny zv. J.W. Hogervorst en W.H. Pijnnaken, Yu ri Johannes zv. L.L. Steenbeek en E.M. van de Linde, Ermina Gerritje dv. G. van der Marei en G. van Dijk, Bart Jo- han zv. S.H. van der Poel en K.G. Doets, Stefan zv. W.J. van Dijk en B.L. Niels, Cornelis Jan Pieter zv. C. Roon en M. Wijling, Linda dv. R.N.J. Thijssen en J. Rijsbergen, Carline Marie Alice dv. E.H.E. Nabbe en C.J.J. Aijkens, Sjoerd Cornelis zv. C.J.P. van Steijn en E.J.M. van Steijn, Lisette dv. W.F. Pronk en J.P. Ros, Khalid zv. M. Aouladsellam en O. Youssoufi, Charles Nicolaas Adria- nus zv. K.H. Beusenberg en J.E.M. Roo- denrijs, Shierley Petronella Jacoba dv. P. Nagtegaal en B. van Gijzen, Richard Jozef Jean zv. A.M. van der Westen en E.I.M.T. Baptist. LEIDEN - Geboren: Sigrid Stephanie, dv. R. Ligtvoet en A. H. Steenbergen; Kevin, zv. A. Bekooij en B. C. M. Pie- ters; Jan, zv. J. van der Plas en N. van Leeuwen; Eric, zv. J. Passchier en J. Verhoeven; Natascha Hubertina Arnol- dina, dv. R. G. P. de Rooij en M. J. L. Snelderwaard; Henk, zv. H. A. Colijn en J. B. M. Vos; Jacob, zv. J. Ouwehand en J. van der Boon; Matthijs Eelco Abram, zv. F. E. Boonstra en I. Caton; Radouan. zv. M. Imaghri en K. Darhout; Johannes Burgerlijke stand Leendert, zv. J. Brinkman en P. van der Torre; Nicole Padvardy, dv. C. A. Trini dad en E. A. Willems: Maximilian Ale xander, zv. W. E. Grun en G. A. E. Ei- den; Anaïse, dv. C. K. Ho en S. F. Ip; Savita Vilochana, dv. S. Chintoe en T. Kalicharan; Richard Alexander, zv. J. Hoek en M. C. Mannaert; Eric, zv. T. F. P. van der Holst en J. van de Kamp; Wil lem Frederik Karei, zv. W. E. Fibbe en F. Eefting; Stefan, zv. J. H. Touw en G. Oudshoorn; Michael, zv. J. A. J. van der Zon en E. Mars; Rozemarijn Elise, dv. R. Stokkel en P. M. Groenendijk; Arian, zv. H. van Santen en A. de Heer; Adria- nus, zv. T. Hulters en C. IJzendoorn; Tim, zv. J. L. Rothfusz en F. Schudde- boom; Hans, zv. J. J. Jonker en A. D. Star; Alice Anita, dv. G. Vletter en J. A. Fransdonk; Joep, zv. H. Dragt en M. J. E. Coenraads Nederveen; Leonie, dv. R. Pottinga en A. Schiebroek; Willem, zv. D. A. Hoek en C. G. Ros; Vincent Rob bert, zv. J. P. M. Sluijters enm E. F. Guijt; Tiffany, dv. A. J. T. F. Vester en A K. van der Ree; Cornelis Willem, zv. W. C. de Mooij en A. C. van Delft; Viona Susanna, dv. W. Borreman en C. A. P Munsterman; Said, zv. A. El Boussaidi en C. P. Eland; Gordon Ferdy, zv. P. F. Hehanussa en M. W. M. C. Baak; Martin, zv. M. H. J. de Graaf en E. de Wolf; Sas- kia Marjoleine, dv. R. P. van Manen en J. A. Heijstek; Mouna, dv. B. Hadri en F. Behkane; Mohamed, zv. L. Aboulghit en R. Hamdaoui; Lisette Marije Chris- tianne, dv. M. M. J. J. R. Jaspers en M. E. C. Raijmakers; Manouk, dv. G. J Dubbeldeman en C. de la Rie; Arnold, zv. H. van Duursen en H. Heinen; Ab- delfetah, zv. D Lahdidioui en H. Mouk- tassi; Eveline, dv. A. J. S. M. Cortvriendt en E. J. van Beusekom; Aukje Jacoba, dv. A. L. Hofman en B. G. van Leeuwen; jonkheer Maurits Willem Ewoud, zv. jhr. J. W. E. Storm van 's-Gravesande en M. E. Schuiling; Kim Esther Nicole, dv. M. van Goethem en J. P. Olijerhoek; Ga- lid, zv. A. Maayad en R. Ajgou; Bob Je rome, zv. J. F. Marijt en D. C. Behloul; Danielle, dv. A. van der Boon en C. Kuijt; Merijn, zv. P. van der Velden en G. M. Parlevliet. LEIDEN - Gehuwd: J.G.T. Wijsman en C.A. Claassen, J.W. Severijnen en P.A.M. van Buuren, G.L. Nachtegeller en A.A. Philipse, C.P. de Bes en E.J.M. Kempers, P.J.M. Zonderop en C.C.M. van der Klaauw, E. van Vliet en C. Har- tevelt, S.P. van der Zwan en H. van der Klaauw, T.B.C. Oomen en M.J. Schenk, I. Groennou en A.B.M. Donders. W. van der Scheun en J.H. Hoogendoorn, J.G. Kreuger en S.M. van der Zwan, G. den Butter en J. van den Kieboom, H.R. Douwes en C.J. Slegtenhorst, R. Zee en G E. Zweistra, J. van Groningen en G.B.S. Cuypers. LEIDEN - Overleden: W.J. Sturrus, geb 9-9-1910 man, B. vpn der Harst, geb 14-4-1984 vrl, A. Nolles, geb 20-5-1899 man, A.J.F.M. Schellingerhout, geb 26- 6-1984 man, C.M. Langerak, geb 27-4- 1917 man, M. Hinzer, geb 27-1-1904 vrl. geh. gew. met A. Schrijvers, P. de Groot, geb 17-10-1901 man, P. Kwestro, geb 19- 12-1909 man, W.A.M. Vreeswijk, geb 1- 11-1922 vrl. echtg. van J C. van den Berg, A- Tuinenburg, geb 5-12-1928 vrl. echtg. van A.F.J. de Groot, W. Mudde, geb 30-11-1912 man, J.P. van Veen, geb 27-5-1910 man, N. Vonk, geb 25-4-1923 man, H.R. Zandvliet, geb 8-7-1934 man, R. Losier, geb 20-2-1984 man, P.J.M. Overdevest, geb 22-5-1938 man, G. de Boer, geb 22-1-1898 vrl. geh. gew. met J. Kanbier, P C. Bostelaar, geb 10-3-1923 man, C. Ouwehand, geb 1-1-1906 man, C. de Best, geb 26-10-1947 man, J. Zaal berg, geb 26-8-1908 vrl, J. Krol, geb 30-3- 1917 vrl. geh. gew. met C. Koot, J. Hoek, geb 5-9-1919 man, M. Boom, geb 9-11- 1925 vrl. geh. gew. met I. Kramers, C.H.P. Dekkinga, geb 24-2-1892 man, J. Nijgh, geb 25-10-1916 man, T. van der Bent, geb 9-1-1912 man, L. van Beelen, geb 14-11-1908 vrl. echtg. van J. van Beelen. LEIDEN - Overleden: L. B. Schouw, geb. 27-8-1902, vrl. geh. gew. met J. J. de la Court; J. M. Taffijn. geb. 31-7-1913, vrl. echtg. van P. T. Honsbeek; J. den Hoed, geb. 4-7-1919, man; J. P. Chris- tiaanse, geb. 30-4-1907, vrl. geh. gew. met H. J. N. van Oosten; F. van Driel, geb. 18-7-1921, man; M. A. de Boer, geb. 21-1-1971, man; M. Jonker, geb. 8-9-1984, man, H. Neuwahl, geb. 5-5-1904. man; J. J. van Raad. geb. 3-6-1960, man; W. van der Plas, geb. 29-11-1907, man; V. P. Olijerhoek, geb. 17-11-1930, vrl. echtg. van J. H. W. Uiterdijk; C. Beij, geb. 8-11- 1916, vrl. geh. gew. met C. Hak; A. Gal- jaard, geb. 7-5-1915, man; R. Wierstra, geb. 29-5-1903, vrl. geh. gew. met H. van der Woude; A. van der Zwaan, geb. 10-2- 1915, man; G. W. L. Nierath, geb. 29-8- 1913, man; C. T. A. van der Hoeven, geb. 1-8-1925, vrl. echtg. van G. C. Ammer- laan; J. H. Rijken, geb. 16-4-1917, man; S. M. Meerts, geb. 25-1-1905, vrl. geh. gew. met M. W. Hiemenz; M. Brouwer, geb. 14-7-1911. man. - Een openbaar herentoilet in Leiden. Deze foto bewijst maar weer eens hoe hard ze nog nodig zijn. Daar kan geen toilettennota iets aan veranderen tiele manier om iets op de zeer lange baan te schuiven. En als die nota er over een paar jaar komt, zid je zien dat ze dat ding heel snel op een zekere plaats hangen. Liberaal? Het VVD-raadslid Van der Nat toont zich in vragen aan het col lege van B en W verbaasd dat het clubhuis 'In de Vroolijcke Arke' 9000 gulden heeft geschonken aan buurtvereniging 'Noord-Rij- nevestH er eng racht/Z ij Isingel) om mee te helpen aan de tot standkoming van een eigen club huis. Hulp van buurt tot buurt. 'In de Vroolijcke Arke' krijgt gemeente-subsidie en Van der Nat vraagt zich nu af of die schenking ten koste gaat van ei gen activiteiten en zo nee of het clubhuis dan niet te ruim in zijn slappe was zit. Van der Nat wijst er op dat in zo'n geval de gemeenteraad een nieuwe bestemming aan het geld dient te geven. Formeel is dat juist. In die Ark mag alles zitten, maar geen ouwe kous met negen mille. Maar dat nu uitgerekend een VVD-er daar vragen over moet stellen. De liberalen roepen im mers voortdurend dat je mensen bij alles wat ze doen niet voort durend in de portemonnaie moet gluren. En ze zijn er toch ook zo voor dat de overheidsinvloed wordt teruggedrongen? Ondersteuning Een ambtelijke werkgroep die zich heeft gebogen over het van dalisme in Leiden zou gaarne zien dat er "persoonlijke onder steuning komt van jongeren van 10-18 jaar die met betrekking tot het plegen van vandalisme een risicogroep vormen". Ze wil verder o.a. de vorming van een 'spijbelgroep'. Jongeren van 12-16 jaar die de school niet meer bezoeken en zich met be paalde vormen van vandalisme en kleine criminaliteit bezighou den, moeten worden geholpen bij het zoeken van "een nieuwe school, een stageplaats en werk". Heel nuttig. Zal niemand iets kwaads van zeggen. Het negatie ve wordt positief tegemoet getre den, zoals het een christelijke na tie betaamt. De menselijke warmte straaltje tegemoet. Maar hoeveel wordt er eigen lijk gedaan voor in de knel ge raakte jongeren die nog niet de plunderhouding hebben aange- Heilzame klap? Heeft het Leidse VVD-raadslid Nico Langerak de chef voorlich ting van de gemeente Leider dorp, Willem IJ do, nu wel of niet geslagen op de jubileumreceptie van de Leidse Courant? IJdo wil er aanvankelijk niets over zeggen, maar verklaart ten slotte zuchtend dat hij inderdaad een "kaakslag" van de liberaal heeft gehad. "Het was een woordenwisse ling van niks. De heer Langerak zei nógal agressief dat hij het ontslag van allerlei mensen, on der wie ik, zou gaan bewerkstelli gen. Ik zei daarop iets terug wat hem kennelijk heel slecht beviel en toen haalde hij uit. Om erger te voorkomen, het was immers een receptie, heb ik mij toen maar teruggetrokken. Ach, wat mij betreft is het incident geslo ten". Langerak heeft, na enige ge peuter in zijn herinnering, een gans andere lezing van de zaak. "Tegen een roodharige dame in zijn gezelschap heb ik iets gezegd over haar bestuursfuncue bij 'Sail Amsterdam'. Je weet hoe ik ben, ik plaag nog wel eens. Nou, dat viel verkeerd bij die man en daarna ontstond er een woorden wisseling. Maar geslagen? Nee, hoor, absoluut niet. Wat zullen we nu beleven? Zoiets dóe ik niet". IJdo wijst op zijri beurt de pas sage met de roodharige dame ferm van de hand. Hij weet daar niets van. Zoveel te meer van de klap. "Die heeft ook een heilzame werking gehad, hoor. Ik had last van kiespijn en die was na die slag over".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4