Steeds in 1 umstadwiik Experiment met scheiden huisvuil Si np i *i Protest tegen ontslagen studie Duits kamsteeg Ivoorschoten 3 Straks mogelijk ook elders in Leiden ZEG MAAR TEGEN 'N Super Monster trekpleister Custom Car Show VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 O LEIDEN \KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEIDIJ HÉT OCCASIONCENTRUM Redactie: Wim Brands Bart Jungmann H» Tol ven M ?rg: LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel van B en W, dan zal begin 1985 in de Leidse Tuinstadwijk worden begonnen met een experiment om huisvuil ge scheiden op te halen. Een onderzoek van de dienst gemeentereiniging in samenwerking met de Leidse Universiteit heeft uitgewezen dat een dergelijk plan op voldoende mede werking van de Leidse bevolking kan rekenen. Mishandeling LEIDEN - Een 30-jarige Leide- naar die met drie vrienden woens dagnacht om half een over de Ha- venbrug liep, is daar door tien a twaalf jongens zonder enige aanlei ding in elkaar geslagen. De man liep een wond aan het achterhoofd op en zijn onderkaak was op drie plaaatsen gebroken. Hij is naar het AZL vervoerd, waar hij vandaag is geopereerd. Van twee van zijn vrienden werd de bril vernietigd. Van de groep geweldplegers ont breekt elk spoor. LEIDEN - Een 16-jarige jongen uit Leiden viel gistermiddag om even over zessen van het dak van een slooppand aan de Uiterste gracht, waar hij op was geklom men. Hij maakte een duik van vier meter en moest met een gebroken pols naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. De bedoeling van dit zogenaamde REAL-project (REAL staat voor Recycling Afval Leiden) is het huisvuil op te delen in drie soor ten: glas, papier en metalen (GPM), groente- en fruitafval en de rest die overblijft. Voor de Tuinstadwijk, het gebied tussen de spoorlijn Lei- den-Alphen, Lammenschansweg, Zoeterwoudsesingel en Heren straat, is gekozen omdat zij met haar ongeveer duizend 'aansluitin gen' min of meer representatief zou zijn voor Leiden. De huidige manier van huisvuil verwerking roept verscheidene problemen op: het storten van huisvuil vergt veel ruimte. De ver branding ervan is milieuvervui lend en bovendien blijven zoge naamde slakken over die in Wallo nië moeten worden gestort. Maar deze vorm van 'afvalexport' wordt in België steeds meer als een be zwaar gezien. Een derde vorm van vuilverwerking, composteren bij de VAM, is evenmin een goede op lossing. Door de aanwezigheid van zware metalen in het huisvuil is de verkregen compost slecht van kwaüteit. Beter gebruik In enkele andere steden in Ne derland zijn al experimenten aan de gang met het gescheiden opha len van huisvuil. In de meeste ge vallen gaat het om een scheiding in twee soorten: glas, papier en meta len enerzijds en het overige huis vuil anderzijds. In Leiden hoopt men, door de scheiding in drie soorten, een grotere betrokken heid van de bevolking met het af valprobleem te verkijgen. Het stre ven is om zo veertig procent van al het huisvuil beter te gebruiken dan nu het geval is. Wanneer het REAL-experiment een succes wordt, hoopt men begin 1986 in heel Leiden het huisvuil geschei den op te gaan halen. Dat zal overigens anders verlo pen dan in de Tuinstadwijk, waar in het kader van het experiment de bewoners twintig extra grote zak ken plus een doosje verstrekt krij gen voor het glas, papier en metaal (blik), evenals een afsluitbare em mer voor fruit- en groenteafval. In de wijk zelf komen dan nog mini- containers te staan, waarin de em mers op elk gewild moment kun nen worden geleegd. Eens per week komt de vuilnisophaaldienst de containers en de GPM-zakken legen, op een andere vaste dag wordt het overige vuil opgehaald. Aangezien het plaatsen van mini- containers in de binnenstad een moeilijke zaak zal zijn, wordt nog overwogen hoe het fruit- en groen- Inbraak in 't Veerhuis LEIDEN - Uit een woning in 't Veerhuis zijn een kleurentelevisie, cassettedeck, tuner, versterker, platenspeler, twee geluidsboxen en tientallen langspeelplaaten ont vreemd. De dieven verschaften zich toegang tot de woning door de voordeur te forceren. De diefstal moet op 3 oktober tussen acht uur 's avonds en drie uur 's nachts zijn gepleegd. DIEFSTAL Uit de in aanbouw zijnde woningen op het Doelenter rein zijn drie cv-ketels en circula- tiepompen gestolen. De schade be draagt 3200 gulden. ADVERTENTIE teafval daar het best kan worden opgehaald. Werkgelegenheid Op den duur kunnen door het ge scheiden ophalen van huisvuil vijf tien arbeidsplaatsen worden ge schapen. Nu de experimentele fase nadert heeft de reinigingsdienst dringend behoefte aan vier vrijwil ligers. Belangstellenden die niet ouder zijn dan 23 jaar, al negen maanden of meer zonder werk zit ten en in het bezit zijn van een rij bewijs wordt dringend aangeraden zich te melden bij het arbeidsbu reau of de gemeentereiniging. Zij kunnen met behoud van uitkering een jaar lang twintig uur per week aan het werk, want van hun aan melding hangt het al of niet door gaan van het experiment af. Ook zal, in het kader van de werkverrui- mende maatregel (wvm) een coör dinator voor 32 uur per week wor den aangesteld. Berekend- is dat wanneer de proef eenmaal wordt omgezet in een vaste werkwijze, de kosten van het gescheiden ophalen van huis- Studenten Duits lieten gisteren tijdens een college blijken tegen het pro filering srapport te zijn, waarin staat dat er drastisch moet worden be- zuindigd op het onderwijs. (foto Holvast) Studenten en docenten: onverantwoord en onzorgvuldig LEIDEN - Bij de studierichting Duitse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit zullen tenmin ste vijf wetenschappelijk mede werkers moeten worden ontslagen. Dit blijkt uit het profielplan dat is opgesteld door een door de facul teit der letteren ingestelde com missie. Zowel studenten als docen ten hebben gistermorgen fel gepro testeerd. Zij vinden het rapport "onzorgvuldig" en "onverant woord". De decaan van de faculteit der letteren, prof.dr. H. Hennephof, die van de studenten in een overvolle collegezaal een handtekeningen lijst kreeg aangeboden, wilde aan vankelijk "niet heulen met de vij and". Toch liet hij zich kort daarna ontvallen dat er in het rapport "on evenwichtigheden voorkomen en zelfs onjuistheden staan". Oorza ken daarvoor noemde Hennephof de tijdsdruk en de vakantieperio de. Zijn advies aan de studenten luidde: "Toon de zwakheden van het rapport aan". De reden voor het ontwikkelen van een profielplan voor de studie richting Duits zijn de beleidsaf spraken tussen minister Deetman en de Leidse universiteit en de te rugloop van het aantal studenten bij Duits. Volgens student Peter v.d. Mortel heeft de terugloop te maken met het aanvankelijke plan van de minister om Duits in Lei den op te heffen in verband met de nieuw ingestelde studierichting Europese studies in Amsterdam. "Maar je ziet dat dat weer bijtrekt". Wetenschappelijk medewerker M.F. Prangel kan dat beamen. "We hebben nu alweer vijf studenten meer dan toen de telling plaats vond". Ook de samenstelling van de commissie en de wisselende afwe zigheid van de leden tijdens de vier vergaderingen voorafgaand aan dit rapport, zit ze hoog. "Er is geen eensluidende mening". Het twee tal wil zich echter niet verliezen in details. "Het gaat erom dat er nau welijks criteria zijn ontwikkeld voor het ontslag van vijf personen. Er wordt lukraak gesnoeid". Kwalitatief komt Duits in het rapport zeer goed naar voren. Het onderwijsprogramma van Duits steekt volgens de commissie zelfs heel gunstig af bij dat van de ande re moderne talen. Engels en Frans; Duits is minder traditioneel van opzet. Ook heeft de commissie geen aanleiding gevonden om het onderzoeksprogramma te wijzi gen. De onderzoekers hebben een vrij regelmatige produktie. Echter, de commissie kreeg de opdracht te bezuinigen. Zij liet de keus vallen op het onderwijs. "Wel bezuinigen op onderwijs, maar het programma niet ingrijpend wijzi gen, dat betekent overvolle werk groepen. Gevolg: overbelasting van de docenten waardoor het on derzoek weer in de knel komt", al dus Mortel. "Taalvaardigheid en taalkunde, de belangrijkste onder delen van met name de propaedeu- se, moet bijvoorbeeld door twee docenten minder worden onder wezen dan nu het geval is". Voor Prangel is het onbegrijpe lijk dat op een studierichting die het goed doet zo drastisch moet worden bezuinigd. "Ze breken op deze manier het onderwijs en het onderzoek tot op de grond toe af. En dat is toch niet de bedoeling?". Slechtzienden (1) Honden zijn verboden in mu sea en waren dat tot voor een paar jaar ook in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Voor één categorie wordt tegenwoordig een uitzon dering gemaakt: blindegeleide- honden. Onder leiding van Phita Over- dijk probeert het museum ach tergestelde groepen binnen te krijgen. Een ringleiding is aange legd voor slechthorenden, over een jaar word het museum be reikbaar gemaakt voor mensen in een rolstoel en het 'gehandi capten-offensief werd geopend met slechtzienden. Doeltreffend ook, want de tentoonstelling over Groenland is gedeeltelijk zichtbaar gemaakt voor slecht zienden die er dan ook in groten getale op af komen. Vijf jaar geleden werd de eer ste aanzet gedaan tot dit goede werk gedaan. "Tot die tijd ge beurde er ontzettend weinig". Phita Overdijk formuleerde een aantal doelstellingen, maar liet het daar niet bij. "Nee, ik wilde niet wachten tot we geld zouden krijgen. Dan ben je gelijk al een paar jaar verder. Ik wilde alvast iets doen". Zo nam ze contact op met ver enigingen van slechtzienden en "er bleek een enorme belangstel ling voor te zijn". Een expositie over Japan werd haar vuurdoop. Overdijk maakte het mogelijk voor slechtzienden de tentoon stelling in groepsverband te be zichtigen. Dat sloeg aan. "We kregen zelfs verzoekjes uit Lim burg en Zeeland". Overdijk maakte cassetteband jes, zorgde voor toelichting in braille, loopstrips op de grond en aangepaste trapleuningen. Per fect was het overigens en natuur lijk nog niet. De belichting bij voorbeeld was ondermaats waar door de goedzienden minder ple zier aan Japan beleefden. "Het was ook een beetje saai", zegt Phita Overdijk er achteraf over. "Voor ziende mensen niet zo in teressant". Slechtzienden (2) Een goede les voor Groenland. "We hebben het nu uitgebreid, andere voorzieningen. Wat meer gespeeld met de ruimte. Het is nu veel beter geïntegreerd". Het balletje is kortom aan het rollen gebracht. Phita Overdijk enthousiast: "Het is nu echt in het beleid van het museum opge nomen. Elk jaar brengen we ook voor slechtziende mensen wat nieuws. Volgend jaar een project over Indonesië. Zo'n aanpak is volgens mij echt uniek en het loopt prima". Ze hoopt ook dat het balletje het museum uitrolt. Ook andere musea moeten zich geschikt maken voor slechtzien de mensen. "Je merkt ook wel dat het langzaam wordt overge nomen. Uiteindelijk moet het zo worden dat een blinde op vakan tie kan zeggen: goh, ik ga van daag naar een museum". Maar kunnen musea zich der gelijke aanpassingen wel veroor loven? "Dat het te duur zou zijn, is echt een misvatting. Het kost helemaal niet zoveel". Niet zo veel geld misschien, maar wel de nodige inspanningen. Overdijk: "Ja, je moet er wel zin in hebben, want het is erg veel werk". Ze verwijst daarbij ook dank baar naar de andere medewer kers van 'Volkenkunde'. "Ik heb echt een geweldige medewer king gehad. Van iedereen. Van de mensen die exposities organi- Phita Overdijk bij het gedeelte van de Groenland-expositie die ook voor slechtzienden de moeite waard is. Naast haar de bordjes met brailleschrift (foto Holvast) seren, tot de suppoosten die de mensen opvangen". Ze glijdt aan het eind van het gesprek met haar hand over de Groenland-affiche. "Ook in brail le", zegt Phita Overdijk, alweer een beetje trots. De tekst is veel zeggend: 'Groenland. Een tast baar verleden'. Bulgia Een marineschip dat de rivier op gaat, eigenlijk is dat natuur lijk hetzelfde als een walvis die verdwaalt en in de Rijn terecht komt. Vragen om moeilijkheden, ook. Niemand hoefde dus vreemd op te kijken toen bekend werd dat het marineschip Bulgia, dat jaarlijks rond 3 oktober afmeert in het Galgewater, op weg naar de feestelijkheden slaags raakte met bruggen. Eenmaal ging het zelfs fout, zo als politievoorlichter Graveland ons meedeelde. Bij de Rijnzicht- brug kwam het dak van de ma chinekamer in aanraking met de brug. Wat vinden de marinejongens daar nou van'' Op naar de Bulgia. De gezagvoerder blijkt niet aan boord, maar één van de Jantjes wil ons wel te woord staan. Het blijkt een vermoeiende tocht te zijn geweest. Logisch, want het marineschip - het kleinste model - is niet gebouwd voor de rivier vaart. Echt leuk heeft deze marine jongen de tocht ook niet gevon den. Hij zit liever op zee naar ei gen zeggen Eén van zijn colle ga's beaamt dat trouwens grif. "Kijk, het lijkt wel leuk, al die mensen aan boord die vragen stellen, maar eigenlijk is het dat niet. Ik bedoel, je bewijst die mensen dan wel een dienst, maar als er nou een paar honderd op het schip zijn, ja. "Dan hoeft het voor ons niet meer zo", vult de ander aan. Zo denken sommige brug wachters er waarschijnlijk ook Dode kat (2) Mari Tol, voorlichter van de ge meentereiniging, laat het boe tekleed dat hij woensdag zo royaal aantrok weer ietsje van de schouders glijden. In deze ru briek van eergisteren gaf Tol rui terlijk toe de gemeentereiniging soms te lang wacht met het op ruimen van dode katten. Maar een opmerking van direc teur Raaymakers van de Diere nambulance die suggereert dat de reiniging geld krijgt voor het opruimen van huisdierkadavers, wil hij rechtzetten. Dat is niet zo. Tol: "We moeten het gewoon van ons eigen budget doen". Waarvan akte, zoals journalis ten dan altijd schrijven. vuil niet hoger zullen zijn dan nu het geval is. Het enige probleem is dat de gemeente aan de vuilver branding, die dan minder krijgt te verwerken, toch nog negen ton moet bijdragen. Kosten die men hoopt te dekken door meer afval van bedrijven te gaan verwerken. Voorlichting Roy Inca helpt het Super Monster een handje bij zijn verwoestende werkzaamheden. Rita lacht naar de fotograaf (fotoHolvis Op 10 oktober zullen de raads commissies voor economische aangelegenheden, ruimtelijke or dening en financiën zich op over het experiment buigen. Gehoopt wordt dat op die dag het groene licht voor het begin van het experi ment zal worden gegeven, al moet de gemeenteraad zich er op 5 no vember over uitspreken. In elk ge val begint vandaag in de Tuinstad wijk een intensieve voorlichtings campagne aan de bewoners. Wie nog meer wil weten over het REAL-experiment, kan contact opnemen met de chef van de afde ling reingiging, Riemer, telefoon 212411, of met het Centrum voor Miliekunde aan de Leidse Univer siteit, telefoon 148333, toestel 2427 of 2429. LEIDEN - Het 'Super Monster' is de grote trekpleister van de 'Cus tom Car Show', die komend week einde in de Groenoordhallen wordt gehouden. Het gigantische voer tuig is in staat kleinere auto's on der zijn wielen te vermorzelen en zal dat ook bewijzen. Dat deed het monster gistermid dag trouwens al. Twee oude Re- naultjes kregen de zwaargewicht op hun dak (zie foto). Organisator Roy Inca had "een welgevormde dame" uitgenodigd om het geheel meer cachet te geven. Hij wist ver der te melden dat het 'Super Mon ster' zowel morgen- als zondagmid dag een paar keer zijn krachten zal tonen. Filmliefhebbers hebben het voertuig, dat het midden houdt tussen een jeep en een vrachtauto, mogelijk al gezien in 'Cannonball Run 2' (met onder andere Burt Reynolds). Het 'Super Monster' weegt 6.500 kilogram, heeft 450 pk, is 3.24 meter lang, 4.11 meter breed, 3.85 meter hoog en heeft 2.5 meter hoge banden. Op de 'Custom Car Show' zijn dit weekeinde zo'n "120 te gekke voer tuigen". Inca: "Andy Saunders komt met een Citroën die is omge bouwd tot een soort space shuttle. Er komt een bus waar een zee aquarium is ingebouwd. Vraag me niet hoe die dat geflikt heeft. En er komt een Parijse bus, helemaal van zwart leer". Daarnaast is er zondagmiddag een rock and roll-optreden en mor genavond een horror-programma "met fakirs en Dracula". Verder is er een uitgebreide collectie aan ge reedschap, onderdelen en litera tuur. De openingstijden van de 'Custom Car Show': zaterdag van 10.00 tot 24.00 uur, zondag van 10.00 tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3