LEIDSCH DAGBLAD Boetes ten onrechte betaald Landbouwgif eist hoge tol in Derde Wereld wil Hoogovens buitenlanders [adidas^. Wegenverkeerswet vertoont groot gat Industriebond woedend Ajax loot Bohemians - FNV Uitspraak Faber valt verkeerd bij kerken Duitser geeft fietsna 40 jaar terug VLIETWIJK Verbouwings opruiming kortingen van 20-60% VRIJDAG 5 OKTOBER1984 Directeur: 6. Koopman Hoofdredacteur drs J W. E. Metselaar Mj hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37518 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttus 54 2300 48 Leiden Voor tel ras ze oololon NAIROBI (AP) - In ontwikke- lingslanden komen jaarlijks onge veer 10.000 mensen om het leven door vergiftiging met verdelgings middelen. Dat heeft een Brazi liaanse geleerde gisteren gezegd op een congres van de Verenigde Na ties. "Wij schatten dat er jaarlijks in de ontwikkelingslanden 370.000 gevallen van pesticidevergiftiging voorkomen, met ongeveer 10.000 doden," aldus professor Waldemar Almeida van de universiteit van Campinas in Brazilië. Andere specialisten betoogden op het congres in Kenia over che mische vervuiling, dat exacte cij fers niet te vinden zijn, omdat de meeste ontwikkelingslanden geen specialisten in huis hebben die de doodsoorzaak exact kunnen vast stellen. Zij zeiden de raming Almeida echter aan de lage kant te vinden. De meeste acute vergiftigingen met verdelgingsmiddelen komen volgens Almeida voor onder men sen die in de Derde Wereld met die stoffen werken. Veel sprekers wezen er tijdens de bijeenkomst op dat veel geïn dustrialiseerde landen stoffen heb ben die zij zelf hebben verboden wel blijven exporteren naar de Derde Wereld. Andere oorzaken van de vergifti gingen zijn slechte voorlichting, gebrek aan regels en het niet in acht nemen van vervuilingsvoor schriften door de industrie in de Derde Wereld. Ook neemt het aantal gevallen van maag- en slokdarmkanker in de Derde Wereld toe c ging geconstateerd va: halte in het bloed vai ontwikkelingslanden, als gevolg van het inademen van uitlaatgas sen van auto's. Door de doorgaans minder goe de gezondheidstoestand van men sen in arme landen, zijn zij extra gevoelig voor de gevolgen van che mische vervuiling. 30 PAGINA'S IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens heeft tot groot ongenoegen van de Industriebond FNV bij het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid een aanvraag ingediend om Poolse en Hongaarse specialis ten aan te trekken. Het gaat om maximaal 90 mensen die via een Westduitse Firma zullen worden geworven, zo heeft een woordvoer der van Hoogovens meegedeeld. Directeur-generaal F.Kruse van het ministerie van sociale zaken zegt nog geen aanvraag te hebben ontvangen, maar wel heeft hij Hoogovens per telex laten weten voorlopig geen toestemming te zul len verlenen. Hij zegt verbaasd te zijn gezien eerdere toezeggingen van Hoogovens dat geen buiten landers meer zouden worden aan genomen. Volgens Hoogovens gaat het om metselwerkzaamheden aan ovens, waarvoor in Nederland nauwelijks specialisten te vinden zijn. Be stuurder M. Neesen van de Indus triebond FNV toonde zich zeer ver bolgen over de aanvraag van Hoog ovens, omdat twee jaar geleden, toen zich eenzelfde situatie voor deed en de bonden zich onder pro test neerlegden bij het inzetten van Hongaren, een duidelijke afspraak is gemaakt die Hoogovens nu aan de laars heeft gelapt. De afspraak hield in dat voortaan in voorkomende gevallen vroegtij dig overleg zou worden gepleegd over bijvoorbeeld de mogelijkheid, Nederlandse bouwvakkers voor dit soort werk om te scholen. Nee sen is blij dat Sociale Zaken voor alsnog geen toestemming geeft voor het aantrekken van de Polen en Hongaren. De Industriebond FNV heeft aangedrongen op een gesprek met het ministerie en Hoogovens. PSV-Manchester United ZÜRICH (ANP) - Bij de vanmid dag in Zurich gehouden lotingen ZZ voor de tweede ronde van het Eu- Kunstrooi van schip ^0pfMPV0et],a!TS«eAftuA.jaxovu0r 1 de strijd om de UEFA-beker Bohe mians Praag uit Tsjechoslowakije geloot. De Amsterdammers spelen eerst uit. PSV lootte Manchester United. De Eindhovensc ploeg be gint in eigen stadion. Voor het be kertoernooi voor bekerwinneaars speelt Fortuna Sittard tegen Wis- la Krakow uit Polen. Fortuna voetbalt eerst thuis. De wedstrij den worden op 24 oktober en 7 no vember gespeeld. in Puerto Banus MARBELLA AFP) - Van een zeer luxueus jacht in de Spaanse haven Puerto Banus bij Marbella zijn bij na 200 schilderijen en tekeningen van Pablo Picasso en Salvador Da- li gestolen. De waarde van de kunstwerken wordt geschat op ruim twee miljoen gulden. Een kunsthandelaar uit Madrid had op de boot een tentoonsteling georganiseerd. Het jacht werd dag en nacht bewaakt door een specia le dienst. CAPE CANAVERAL - Even na het middaguur is het Ameri kaanse ruimteveer Challenger vandaag aan de dertiende ruim- tevlucht begonnen. Het is de eerste keer dat de 'shuttle' ze ven mensen tegelijk aan boord heeft. Dat stelt volgens gezag voerder Robert Crippen grote eisen aan de ruimtevaarders. 'Aan boord zal een strenge dis cipline gelden', aldus Crippen, die vanochtend met zijn be manning aan boord van het ruimteschip ging. Met de reis, die acht dagen zal duren, gaan ditmaal twee vrouwen mee. De 33-jarige Sal ly Ride, die vorige maand in de Discovery haar 'ruimtedoop' kreeg, heeft gezelschap van de 32-jarige Kathryn Sullivan die voor het eerst een ruimtereis maakt. Zij zal de eerste Ameri kaanse zijn die een 'ruimtewan deling' maakt. Als alles volgens plan ver loopt zal nog vandaag een aard observatiesatelliet in de ruimte worden geplaatst. De kunst maan moet gegevens verzame len over de weerkaatsing van de zonnestraling door de aarde. Andere werkzaamheden tij dens de ruimtevlucht zijn het fotograferen van de aarde met twee hypermoderne camera's. Verder is er een nieuw radarap paraat aan boord waarmee on zichtbare structuren op aarde kunnen worden vastgelegd, zo als oude vulkanen en onder grondse De Challenger die april van dit jaar voor het laatste vloog heeft een grondige revisiebeurt gekregen. De lancering dreigde vanochtend aanvankelijk te worden uitgesteld in verband met slechte weeromstandighe den op de noodlandingsplaat sen in Spanje en en West-Duits- land. (foto ap: Veel wind Half tol zwaar bewolkt buien. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Krachtige noordwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer hard, mogelijk enige tijd stormachtig. 6 oktober 1984 Zon op: 06.49 uur, zon onder: 18.05 uur. Maan op: 17.34 uur, maan onder: 03.27 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.00 en 13.21 uur. laagwater 09.05 en 21.19 uur. I Adidas - type 'Super Grip' Wit rundboxleder sportschoen Mt. 36-47 Adviespr. 94.95 alléén deze week 0. Am*. gmk I B^ê/<BV Leiden - Lange Gracht 5 I B C9 4a BB B BB (naast Digros) tel. 071 142864 I Jm UK#Jdonderdag koopavond ASSEN (GPD) Boetes voor verkeersovertredingen die op kenteken worden uitgeschreven worden vaak ten on rechte betaald. De Wegenverkeerswet vertoont een fors gat, waardoor bekeuringen zonder meer in de prullen bak kunnen verdwijnen. Het gaat om boetes die worden uitgedeeld voor door rood licht rijden, verkeerd parke ren, of wanneer een auto bij te hoge snelheid wordt gefo tografeerd. Ed Nijpels (VVD) over ministerssalarissen (foto ANP) 'Psychologische blunders Lubbers' PAGINA 5 De Wegenverkeerswet vermeldt namelijk dat alleen de bestuurder kan worden bekeurd, niet de eige naar van de auto. Het is volgens po litie en justitie aan de eerlijkheid en de gebrekkige wetskennis van de Nederlandse automobilist te danken, dat de Staat de afgelopen tien jaar toch enkele honderden miljoenen guldens uit verkeers overtredingen heeft kunnen innen. Het betreft bekeuringen die 'op kenteken' worden uitgeschreven. De Wegenverkeerswet stelt dat slechts de persoon kan worden be keurd die op het moment van de overtreding de auto bestuurde. Maar wanneer de politie de be stuurder niet heeft gezien of deze op de gemaakte foto niet te herken- 5 de bekeuring waardeloos. De overtreder kan dan namelijk gebruik maken van het zwijgrecht, wanneer de politie schriftelijk of mondeling bij de eigenaar van het voertuig informeert wie de be stuurder was. Voor de politie is het een ondoenlijke zaak - ook met de wet in de hand - om de verdachte van de overtreding op te sporen als de eigenaar van de auto zwijgt. Alleen als via de centrale kente kenregistratie de eigenaar van de auto is opgespoord en deze de poli tie antwoord geeft op de vraag wie er heeft gereden, kan de procedure worden vervolgd. De ondervraag de is dan volgens de wet informa- tieplichtig geworden. Een tweede ontsnappingsmoge lijkheid is, om als opgespoorde au to-eigenaar iemand als bestuurder van de auto op te geven, die op een onbekend adres buiten Europa woont. Voor politie en justitie is het een vrijwel ondoenlijke zaak om dit na te trekken. „Het sop is de kool dan niet waard. Alleen bij gro te zaken gaan we hiermee verder", aldus een justitie-woordvoerder. In 99 van de 100 gevallen verdwijnt zo'n proces-verbaal in de prullen bak. Het ministerie van justitie heeft in 1980 de strafrechtexpert prof. Enschede gevraagd een nieuw arti kel te ontwerpen voor de Wegen verkeerswet. Dat is inmiddels ge reed. Prof. Enschede stelt voor weer terug te gaan naar de oude si tuatie, waarbij de eigenaar-houder aansprakelijk kan worden gesteld. Het is nog niet bekend wat met dit voorstel gaat gebeuren. Bonn sluit Praagse ambassade voorlopig FNV bindt zich niet op 32 uur Socialisme en vrede 35 jaar één in DDR PAGINA 19 (LEIDSE KEES Bedankt voor je inzet op 2 en 3 °kt Bar Dancing DE SMIOSCHE j ARNHEM (GPD) - Een Duitser, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als militair in Arnhem was gesta tioneerdgaat een destijds door hem ingepikte fiets teruggeven aan de stichting Peuterspeelzalen in de Gelderse hoofdstad. Zijn keuze is op deze instelling gevallen omdat hij de eigenaar van het rijwiel niet kent. De man raakte bij de slag om Arnhem gewond en wilde zo snel mogelijk naar een veldhospitaal. Bij gebrek aan een vervoermiddel eiste hij van een toevallige voorbij ganger diens fiets op met de verze kering dat hij hem later zou terug geven. Die belofte is hij destijds niet nagekomen. Een verzuim waarover hij steeds een beetje wroeging is blijven houden. De 40ste herdenking van de slag om Arnhem maakte zoveel emoties bij hem los dat hij contact opnam met de Nederlandse consul in Ham burg. Dat resulteerde in contacten met de stichting Peuterspeelzalen die het geld voor de fiets binnen kort op de giro krijgt bijgeschre- HILVERSUM (GPD/ANP) - Mient Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, heeft zich de woede op de hals gehaald van de Raad van Kerken. De raad is boos over de uitspraak van Fa ber in het CDA-blad 'CD/Actueel' van deze week, dat de Gerefor meerde Synode theologie en poli tiek ten onrechte met elkaar heeft vermengd. De IKV-secretaris doelt daarbij op de uitspraak van de sy node in maart van dit jaar tegen de plaatsing van kruisraketten. De secretaris van de Raad van Kerken, dr. H. A. M. Fiolet, zei gis teren in een radioprogramma van de IKON 'verbijsterd' te zijn over 'deze salto mortale' van Faber. „Zo kunnen we niet verder met het IKV zei Fiolet. Hij vindt dat het IKV zich nu eens duidelijk moet uitspreken over de vraag of de kerk zich politiek moet uiten of niet. Faber toonde zich in dezelfde uitzending verbaasd over de ver wijten van Fiolet. Hij is van me ning dat de kerk zich zeker politieke vraagstukken moet uit spreken. Maar het mag nooit zo zijn, dat een theologische discussie leidt tot een politieke conclusie. In geen geval mag volgens Faber de indruk worden gewekt, dat wie an ders denkt, geen goed christen is. Hij verwees daarbij naar de Gere formeerde Kerken, waar door de uitspraak van de synode 'grote pro blemen' zijn ontstaan. VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Het congres van de FNV jFsjftgS heeft de afgelopen dagen een duidelijke demonstratie gegeven van zijn afkeer ten opzichte van het kabinetsbeleid. Premier Lub bers werd ter plekke bestookt met kri tiek en gisteren besloot het congres tot harde acties tegen de voorgeno men kortingen op uitkeringen en ziek- tegeld. Het komt allemaal niet onverwacht. De vakbeweging heeft de regerings ploeg al vaker voorgehouden dat de huidige bezuinigingspolitiek funest is voor de zwakkeren en gunstig voor de sterken. Waar het echter nu om gaat is de vraag hoeveel ruimte er nog is voor serieus overleg tussen vakbeweging, kabinet en werkge versorganisaties over het beleid voor de komende jaren. Over veertien da gen komen de drie partijen bijeen om daarover te praten, maar de kans op eenstemmigheid is twijfelachtig. Eind dit jaar loopt het centraal ak koord van 1982 af en vóór die tijd moeten er dus nieuwe afspraken wor den gemaakt over een eventuele voortzetting van rendementsherstel en herverdeling van arbeid. Daarbij zal veel afhangen van het standpunt dat het kabinet inneemt over het ziek- tegeld en de arbeidstijdverkorting. Zowel de werkgevers als de vakbe weging hebben het plan voor een ziektegeldverlaging naar de prullen mand verwezen. Zij vinden dat dit plan het arbeidsvoorwaardenbeleid doorkruist, omdat het beperkingen oplegt aan de vrije onderhandelings ruimte tussen beide partijen. Werkge vers zullen niet langer geneigd zijn het ziektegeld aan te vullen tot 100 procent van het loon, terwijl de vak beweging een volledige doorbetaling van het loon in geval van ziekte zal blijven opeisen. In zo'n sfeer kunnen onderhandelingen over rendements herstel en arbeidstijdverkorting wel worden vergeten. Ook op het FNV-congres bleek, dat de bezuinigingspolitiek van het kabi net onlosmakelijk is verbonden met de mogelijkheden voor werktijdver korting en rendementsherstel. De Ab vaKabo wees een werkweek van 32 uur in 1990 af, omdat de ambtenaren al zoveel koopkracht hebben moeten inleveren dat zij zich een dergelijke werktijdverkorting niet kunnen ver oorloven. Maar zelfs het streven naar een 36- urige werkweek - hoe wenselijk ook - blijft twijfelachtig. De vakbeweging verschilt fundamenteel van mening met kabinet en werkgevers over de wijze waarop het korter werken moet worden betaald. Zij voelt weinig voor het opnieuw inleveren van loon en doet nu een beroep op de produktivi- teitsstijging in het bedrijfsleven in combinatie met maatregelen in de premie- en belastingsfeer. Daarbij zou de koopkracht van werkenden en niet-werkenden op peil moeten blij ven; de bezuinigingsplannen van het kabinet moeten dus van tafel. Tot nu toe heeft het kabinet echter niet laten blijken in die richting con cessies te willen doen. Het schuift de arbeidstijdverkorting volledig op het bord van de werknemers (via de vrije loonruimte) en piekert er niet over de voorgenomen bezuinigingen los te la ten. Misschien zal het kabinet nog eens gaan beseffen dat met een der gelijke politiek het incasseringsver mogen van de werknemers zo lang zamerhand zwaar op de proef wordt gesteld. Anders kunnen er in dit land nog roerige tijden aanbreken. PARDOEZA Vanavond 22.30 uur Trio Karei Boehlee Doeza8traat 43, Lelden met MANOU—T.QTAAL n*iet (Scetiek ba st belegerde Leiden Maar is et daarom alleen maar leuk voor de leidenaars die belangstelling hebben voor ,-r iedere stoeprand als die maar Leids is'Zo A dat niet helemaal, want de schrijver van dit verhaal, de 75-jange oud-onderwqzer Stougie, heeft deze'detective'zoin elkaar gestoken dat de lezer aan z^nhand wordt meegenomen naar een anderetqd met andere verhoudingen Leiden anno 1574 wat het toneel van de stnjd tussen eöerta soorten protestanten en de Roomse papen van verschillen tussen n|k en arm. van barre $ch»dmg in oortogs*|d tij ^■?'-ng*n en verraders Natuurt-|k is het vernaai behoort.|k Leids. maar de harde kem is jneande^k van atie tijden het gaat over het lot van «anten m uiterst moeide cmovtfghaden Maar zant lezer, n.vu jdgk nog meer boe en alt nu nog hen.enba» plekjes en h stonsdieramen opmag* voor u gaan leve*, tennfj alles meer dan 400 taar ge adangebaurii U k urn he» aiie-maai meegeven ,n net Leidsch OagtHad,ie to ant die van plan «s nog heel lang mee te gaaa OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit Alkemadetaan 1, Roelotarendsveen 100 StukS tel. 01713-2866 - 2073 Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad enTand graag 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. U kunt ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1