Spaarbank hielp klanten bij fraude Problemen in zuivel stapelen zich nu op Ziektewetplan in SER afgekraakt 'Geen stem naar WD-CDA' Fors bedrag aan zwart geld ontdekt Bonn schaft belasting op rente af Bedrijfsleven scheept ondernemingsraden af 'Beeld trein en bus veel te negatief Voedingsbond voert actie bij slagerijen Banken steken premie voordeel in eigen zak' Japan meet welbehagen bevolking DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (GPD) - Na invallen in het hoofdkantoor in Nieuwegein en acht Amster damse bankfilialen van de Verenigde Spaarbank zijn tientallen rekeningen van cliën ten geblokkeerd. Voorts werden documenten en administraties in beslag genomen en enkele kluizen verzegeld. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Wooldrik gaat het in deze affaire "niet om kleine grijpstuivers, maar om belangrijke bedragen". Getallen wilde de offi cier niet loslaten. Wel vertelde hij dat het fraudebedrag lager ligt dan dat bij de zwartgeld-affaire van Slavenburg's Bank. Dat bedrag lag op 170 miljoen gulden. Leidinggevende functionarissen van de Verenigde Spaarbank (voorheen de Centrumbank) heb ben in deze zwartgeld-zaak een 'ac tieve rol' gespeeld. "Filiaalhouders hebben rekeningen van cliënten geopend op basis van valse gege vens", aldus de officier. Mr. Wooldrik verklaarde dat de invalsacties maandag bewust in al le stilte zijn uitgevoerd. Ook na de invallen is niets van het justitie-op- treden naar buiten gebracht. Wool drik: „Juist omdat de betrokken instelling een spaarbank is, wilden we de gang van zaken in dit bedrijf zo min mogelijk verstoren". De top van de Verenigde Spaar bank hult zich in een stilzwijgen omtrent de door justitie geuite ver denkingen. Na het afgeven van een summiere verklaring woensdag morgen, waarin een eigen intern onderzoek werd aangekondigd, heeft de raad van bestuur van de spaarbank elk verder commentaar geweigerd. Ook de voorzitter van de raad van commissarissen, de president van de Rotterdamse rechtbank mr. F. J. M. Nivard, zei geen toelichting te kunnen geven. „Op dit moment werk ik niet. Ik weet alleen, door een telefoontje van de voorzitter van de raad van bestuur, dat de ac tie van justitie er is geweest", aldus Nivard. De Verenigde Spaarbank is, na de Rijkspostspaarbank, de groot ste in ons land. De spaargigant ont stond door de fusie van de Cen trumbank, de Spaarbank Rotter dam, de Bondsspaarbanken in Kort zakelijk Data-netwerk In Rotterdam is Nederlands Eer ste Uitgever van Informatie op Computernetwerken Travor Data Centre met haar werkzaamheden begonnen. Het bedrijf houdt zich bezig met het geven van informatie (gegevensbanken) op computer netten zoals het Datanet. van de PTT. Begonnen zal worden met de aanleg van een algemeen bedrijfs- register. Het is de bedoeling, dat de informatievrager gratis toegang tot het gehele register zal hebben. Dit betekent, dat een bedrijf, dienst of instelling zich tegen een vergoe ding kan laten opnemen in het re gister door een abonnement. VAM Na enkele jaren met verliezen (1982: f 4,7 miljoen) heeft de Vuilaf voer Maatschappij VAM 1983 kun nen afsluiten met een positief re sultaat van ruim f 1 miljoen. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan een tariefsverhoging voor het aangeleverde afval door de con- tractgemeenten, nodig om de-sterk gestegen verwerkingskosten, in het bijzonder veroorzaakt door de steeds zwaardere milieueisen, te kunnen opvangen. Ook voor 1984 wordt een positief resultaat ver wacht, zo blijkt uit het jaarverslag. Werkloosheid Het aantal werklozen in West- Duitsland is de afgelopen maand met ruim 58.000 verminderd tot on geveer 2.143.000. Daardoor is het werkloosheidspercentage gedaald van 8,9 tot 8,6. Als de cijfers wor den gecorrigeerd voor seizoensin vloeden is er van een veel geringe re vermindering van het aantal werklozen sprake, namelijk van 2.316.000 tot 2.310.000. Het aantal mensen voor wie werktijdverkor ting geldt is in september met ruim 50.000 gestegen tot 262.000. Order Thomassen Akzo Engineering heeft Thomas sen International in Rheden op dracht gegeven voor de levering van drie gasturbine-generatoraan- heden met afgassenketels. Met de order is ongeveer f 90 miljoen ge moeid. De ketels zullen in op dracht van Thomassen worden ge maakt door Machinefabriek Breda; de generatoren door Holec Machi nes en Systemen in Slikkerveer. De installaties zijn bestemd voor een warmtekrachtcentrale van De- lesto, een gezamenlijke onderne ming van Akzo Zout Chemie en het electriciteitsbedrijf voor Gro ningen en Drenthe. Océ Océ-van der Grinten (kopieerap paraten) heeft in het derde kwar taal van het lopende boekjaar (de maanden juni, juli en augustus) 25 procent meer nettowinst behaald dan in dezelfde periode vèn het voorgaande boekjaar. De omzet steeg in het derde kwartaal met 9,4 procent van f 398 tot f 435 miljoen. Dordrecht en omgeving, Noord- Brabant en Zeeland, de Spaarbank Goeree-Overflakkee en de BOAZ- bank in Vianen. De bank heeft meer dan een miljoen cliënten, bij na 2200 medewerkers en 339 vesti gingen in ons land. Begin volgend jaar wordt er een nieuw hoofdkan toor op het Kanaleneiland in Utrecht in gebruik genomen. De bank is deelnemer in het „col lege van overleg van de gezamen lijke banken", dat eind 1982 een extra richtlijn uitvaardigde over het omgaan met zwart geld. Daarin werd het employés van een bank verboden medewerking te verle nen aan rekeningconstructies of andere handelingen die tot doel hebben het aangeboden geld aan controle door de fiscus te onttrek ken. Gezien het optreden van justi- Voor buitenlander BONN (Reuter/UPI) - Het West- duitse kabinet heeft gisteren beslo ten tot afschaffing van de belasting van 25 procent op de rente die wordt uitgekeerd aan buitenlandse houders van Westduitse obligaties. De regering wil met de maatregel beleggers aantrekken en de positie van de mark ten opzichte van de dollar versterken. Minister van financiën Gerhard Stoltenberg zal binnenkort met een wetsontwerp komen dat de „coupon-belasting" op bestaande en nieuwe obligaties met terugwer kende kracht vanaf 1 augustus van dit jaar moet afschaffen. Het be sluit van de Westduitse regering is een reactie op soortgelijke Ameri kaanse maatregelen die de toch al omvangrijke kapitaalstroom van Europa naar de Verenigde Staten nog hebben versterkt. Nederland was vorig jaar overi gens na Groot-Brittannië en Cana da met een bedrag van 2,1 miljard dollar de grootste investeerder in de VS, zo blijkt uit een gisteren ge publiceerd jaarverslag van het Amerikaanse ministerie van han del. En dan ging het daarbij slechts om de verwerving door buitenlan ders van tenminste tien procent van het stemrecht in een Ameri kaanse onderneming of om de aan koop van onroerend goed, uitge zonderd landbouwgrond of parti culiere woningen. Bij de 382 trans acties in 1983 waarvan de waarde bekend was ging het om een totaal bedrag van 9,8 miljard dollar. In •het voorgaande jaar was met 370 aankopen 13,9 miljard dollar ge moeid. Behalve kleinere investeringen is ook de aankoop van obligaties in dit overzicht niet opgenomen. Door de hoge rentestand is het voor buitenlanders echter steeds aantrekkelijker geworden hun geld te steken in staatsobligaties dan in ondernemingen, ook al om dat de hoge koers van de dollar het duurder om in de VS te investeren. tie van afgelopen maandag lijkt de Verenigde Spaarbank zich aan dit bevel niet te hebben gehouden. UTRECHT (ANP) - Niet meer dan één van de 63 in een onderzoek be trokken ondernemingen voldoet volledig aan de wettelijk verplichte minimum-eisen ten aanzien van de jaarrekening, balans en winst- en verliesrekening die tezamen het fi nanciële beeld van een onderne ming (moeten) weergeven. Dat is volgens de Amsterdamse hoogle raar prof. A. Teulings onthutsende conclusie uit een door hem ver richt onderzoek dat hij gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van het blad OR-Informatie presen teerde. In het op een na beste geval wordt volgens de onderzoekers van de Vakgroep Arbeid en Orga nisatie van het Sociologisch Insti tuut van de Universiteit van Am sterdam voor 82 procent aan alle wettelijke verplichtingen voldaan. In het slechtste geval gaat het om een onderneming die maar voor zes procent de wettelijke norm haalt. Het onderzoek is gehouden on der 63 ondernemingsraden van grote en middelgrote ondernemin gen, waarvan tien helemaal geen jaarverslag kregen en nog eens tien geheimhouding opgelegd had ge kregen of zichzelf geheimhouding oplegde. Kreeg zestien procent helemaal geen jaarrekening, 43 procent kreeg maar een zeer onvolledig beeld. In de overige gevallen was de jaarrekening enigszins tot vrij volledig. Vooral lokale ondernemingsra den (bij dochterondernemingen) moeten het zonder jaarrekening doen. Bij tweederde daarvan wist de or zelf niet dat er tenminste een wettelijke verplichting bestaat tot verstrekking van een kort verslag. de Wet op de Ondernemingsraden in de ogen van prof. Teulings troef, erger wordt het als er ook nog naar de professionaliteit van de jaar stukken wordt gekeken.' Dat is de mate waarin deze tegemoet komt aan externe, bedrijfseconomische criteria van volledigheid. De hoogst genoteerde jaarreke ning (maar dat is volgens Teulings dan ook een eenzame topper) vol doet voor 83 procent aan die regels. Teulings concludeert dat de kwali teit van de jaarrekening niet of nauwelijks bepaald wordt door de wetgever, maar veeleer door het sociale krachtenveld in de onder neming: de instelling van het ma nagement en een al dan niet atten te ondernemingsraad. Uit het onderzoek blijkt dat slechts elf procent van de Centrale en Zelfstandige Ondernemingsra den een jaarrekening krijgt die voor meer dan 75 procent aan de eisen voldoet. Nog bedenkelijker is het volgens de onderzoekers ech ter dat 18 procent van de zelfstan dige raden een jaarrekening krijgt die nog niet voor de helft aan de wettelijke voorschriften tegemoet komt. Het wordt volgens prof. Teulings hoog tijd dat ondanks de comple xiteit van de jaarstukken (waarin nogal wat versluierd wordt opge voerd) het niveau van de informa tieverstrekking wordt opgevoerd tot tenminste het wettelijk voorge schreven niveau. Teulings wijst er op dat de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amster dam, indien de ondernemingsraad de zaak aanhangig maakt, de jaar rekening integraal en in volle om vang en niet alleen marginaal zal toetsen. Dat betekent dat de jaarre kening door de Kamer vernietigd kan worden en dat precies wordt aangegeven waar de stukken moe ten worden verbeterd. HOOGEVEEN (ANP) - Het ge vaar dreigt dat openbaar ver voer een synoniem wordt van vandalisme, voetbalgeweld, zakkenrollers en zwartrijders. Er zijn nu al potentiële reizigers die wegblijven uit angst voor iets dat ze alleen uit de media kennen. Dit heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport-Onder nemingen (KNVTO), ir. J.M. Ossewaarde, vandaag gezegd op een bijeenkomst van zijn vereniging. Volgens Ossewaarde moeten de vervoerbedrijven en de overheid het imago van het openbaar vervoer opvijzelen „uit het doemdenken van van dalisme en tariefsverhogin gen". Veel te veel wordt ook op officieel terrein openbaar ver voer verbonden met negatieve maatschappij problemen en wordt de indruk gewekt dat het eigenlijk onbetaalbaar is, zei hij. Ossewaarde verklaarde dat elke dag honderdduizenden mensen veilig, comfortabel en niet duur naar werk en huis worden gebracht. Hij vindt de aandacht voor excessen in trein, tram, bus en metro over trokken. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren hun nieu we 'dubbeldekker' gepresenteerd, die volgend jaar op drukke tijden zal worden ingezet. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Een overgrote meerderheid van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) is tegen de plannen die het kabinet met het ziektegeld heeft. Werkgevers, werknemers en een aantal onaf hankelijke deskundigen (kroonle- den) wijzen de voorstellen af. Dat blijkt uit het ontwerp-advies over de plannen dat de SER morgen be handelt. Het kabinet wil het ziektegeld per 1 januari terugbrengen tot 75 procent van het loon en in 1986 naar 70 procent. Bovendien zullen er over het ziekengeld sociale pre mies worden geheven. Omdat in veel cao's is afgesproken dat de werkgever de ziekengeld-uitkering aanvult tot honderd procent van het loon en verlaging van het wet telijk uitkeringspercentage de werkgevers dus op extra kosten zou komen te staan stelt het kabi net een overgangsmaatregel voor die die aanvulling tot 100 procent beperkt. De maatregelen gaan volgens de grote meerderheid van de SER uit FNV gaat politiek ldeur bekennen AMSTERDAM (ANP) - De FNV gaat zich voor de Tweede Kamer verkiezingen van 1986 politiek dui delijker profileren. Het politieke kleurbekennen van 's lands groot ste vakcentrale zal volgens vice- voorzitter Bode echter niet zover mogen gaan dat de FNV zich ge heel bindt aan één politieke partij. Het is dan ook niet de bedoeling, aldus Bode, dat de FNV met één partij de verkiezingsslag ingaat. Wel zal de vakcentrale vóór de ver kiezingen moeten aangeven welke partijen wat de FNV betreft de voorkeur hebben als het gaat om het beleid dat de FNV voor ogen staat. Bode reageerde hiermee gisteren op de tweede dag van het FNV- congres op de aandrang van de meerderheid van de FNV-bonden om de politieke macht van de vak centrale met zijn bijna één miljoen leden bij de verkiezingen in 1986 meer in te zetten. Hoewel de FNV zich de afgelopen jaren steeds afzij dig hield van een duidelijk stemad vies, is volgens de meeste bonden door het beleid van het huidige ka binet, dat de vakbeweging aan hoort maar zich er verder weinig of niets van aantrekt, de tijd gekomen om daar verandering in te brengen. "Bij de volgende verkiezingen mag er geen stem van ons naar BREDA (GPD) Door de beper king van de melkproduktie wor den in de zuivelindustrie honder den ontslagen verwacht. De coöpe raties en de boerenbedrijven zijn druk bezig om zich op de toekomst te heroriënteren. In de praktijk is thans gebleken dat de EG met de invoering van de superheffing op te veel geproduceerde melk een verkeerde weg is ingeslagen. Dit zei voorzitter drs. Rinse Zijl stra op het congres van de coöpera tieve zuivelfabrieken verenigd in de FNZ. De FNZ zal zich, samen met het Landbouwschap en de drie centrale landbouworganisa ties, gaan bezinnen op een andere methode van beperking van de melkproduktie. „Door het vastleg gen van de hoeveelheid melk die iedere boer mag produceren, is de overheid direct op de stoel van de boer gaan zitten. Die overheid zal dat niet lang kunnen volhouden. Ook daarom zal er een andere op lossing gevonden moeten wor den", aldus Zijlstra. Fel gekant zijn de zuivelfabrie ken tegen de manier waarop tegen de boeren die teveel melk produce ren opgetreden wordt. De eerste aanslagen met hoge boetes zijn reeds in de brievenbussen geval len. Zijlstra: „Dit terwijl de boeren nog niet eens weten hoeveel ze mo gen produceren. We vragen ons af of de nu gevolgde handelwijze juri disch wel juist is. In zeer veel boe rengezinnen heerst grote onzeker- Rinze Zijlstra. (foto anp> heid over de zeer nabije toekomst. Die onzekerheid moet zo snel mo gelijk worden weggenomen". De klacht van minister Braks van landbouw als zouden de boe ren in onze zuidelijke provincies geen gehoor hebben gegeven aan de uitvoering van de maatregelen ter beperking van de melkproduk tie, wees Zijlstra naar het land der fabelen. Op dit moment is de melk produktie in Brabant, Zeeland en Limburg met 4 procent vermin derd. Verwacht wordt dat over het gehele land in de komende maan den de aan ons land opgelegde ver mindering ongeveer zal worden ge haald. De schade die wordt toege bracht, is echter groot. Zijlstra be rekende die op een halve cent per geproduceerde liter melk. Ook zei hij te verwachten dat de melkpro duktie in de wintermaanden zeer sterk zal teruglopen. In enkele de len van ons land is dat nu al 10 pro cent. Een neveneffect van de uit voering van de superheffing is dat de omzetten van krachtvoer met een kwart zijn teruggegaan. Volgens Zijlstra zijn de gevolgen van de beperking van de melkpro duktie in de gehele EG al merk baar. De magere-melkpoederberg slinkt vrij snel. In september kon voor het eerst een klein gat worden geslagen in de Europese boterberg die nog steeds een miljoen ton be draagt. Ondanks de tegenslagen zei Zijlstra dat in de bedrijfstak zuivel zeker perspectief zit. Onze nationale export zal in 1984 naar verwachting zeven miljard gulden bedragen. Evenveel als vorig jaar. Een ander probleem waar de boeren mee kampen, is dat door de verlaging van de melkproduktie veel vee wordt afgestoten. Als ge volg daarvan zijn de rundveeprij- zen thans 20 tot 30 procent lager dan vorig jaar. „Op deze manier wordt van de boeren grote offers gevraagd". WD en CDA gaan", zo verwoord de voorzitter Draijer van Druk en Papier gisterenmiddag de mening van velen op het FNV-congres. Ook de Dienstenbond toonde zich voorstander van afspraken met po litieke partijen in ruil voor even tuele steun bij verkiezingen. Al eerder hadden de Abvakabo en de Bouw- en Houtbond, die het idee dinsdag lanceerden, zich hierover positief uitgelaten. De journalis- tenbond NVJ toonde zich als enige tegenstander van dergelijke plan- UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV zal vanaf maandag pro beren de werknemers van slagerij en in het westen en het noorden van het land warm te maken voor protestacties, omdat de werkge vers van plan zijn de lagere loon- groepen in de slagerij branche dras tisch te verlagen. Voor jongeren kan dat volgens de bond een loons verlaging van 34 procent beteke- De Voedingsbond protesteert al geruime tijd tegen de cao-voorstel len van de werkgevers. Behalve de jongeren zullen ook de lager be taalde volwassen werknemers, waaronder verkopers en verkoop sters, een aanzienlijk loonoffer moeten brengen. Dat kan volgens de bond oplopen tot vijftien pro cent. De Voedingsbond FNV zal maandag met opgetuigde wagens door het land gaan en het slagerij- personeel oproepen lot werkon derbrekingen. Echte stakingen verwacht de bond niet, omdat de gezagsverhoudingen in de slagers wereld vanouds nogal sterk zijn. Dat komt mede doordat slagerijen vaak kleine bedrijfjes zijn, waarin het personeel rechtstreeks met zijn baas te maken heeft. Ook de slage rijen in grootwinkelbedrijven als Vroom en Dreesmann en Konmar zullen het doelwit zijn van acties, evenals de slagerijketen Vleesch- meesters. Een woordvoerder van de FNV- bond zei niet uit te sluiten dat de bond later ook het personeel van de vleesproduktiebedrijven tot ac ties zal oproepen. „Daar zijn sta kingen waarschqnlijker, ook om dat we daar veel beter georgani seerd zijn. Met die acties wachten we nog even, omdat we niet al ons kruit in een keer willen verschie ten", aldus de woordvoerder. Het Federatiebestuur van de FNV zal zich de komende tijd bera den op de vorm waarin de politieke profilering van de FNV zou moe ten worden gegoten. In ieder geval zal er vóór de verkiezingen een be leidsplan voor de jaren 1986 tot en met 1989 worden gepresenteerd. Dit zal aangeven wat de FNV van een volgend kabinet verwacht, al dus Bode. In een brief aan de Tweede Ka mer, waarin de vakcentrale nog eens op een rijtje zet wat er alle maal in haar ogen mankeert aan het kabinetsbeleid, dringt de FNV aan op hernieuwd overleg tussen overheid, vakbeweging en werkge versorganisaties. De FNV herhaalt dat voor een consequente aanpak van het enor me werkloosheidsprobleem cen trale afspraken over en weer over de hoofdlijnen van het te voeren beleid dringend gewenst zijn. De FNV is bereid, aldus de brief, om in bedoeld overleg haar eigen op vattingen ter discussie te stellen, maar uiteraard slechts onder de voorwaarde dat die bereidheid ook aan de andere kanten bestaat, al dus de FNV. Als de plannen zoals het kabinet die heeft opgesteld, worden door gezet, zal dat ongetwijfeld conse quenties hebben voor de opstelling van de FNV in het komende ar beidsvoorwaardenoverleg, aldus de brief. Dat zal dan zwaar onder druk komen te staan. Het eindoor deel van de FNV over de gepresen teerde miljoenennota is „zonder meer negatief', zo wordt in de brief gesteld. van een theoretisch onderscheid tussen zieke en niet-zieke werkne mers als afzonderlijke categoriëen. De maatschappelijke werkelijk heid is echter dat de grote meer derheid van de werknemers enkele dagen per jaar wegens ziekte ver zuimt. Daarom is het vanzelfspre kend dat werkgevers en bonden bij een cao niet alleen afspraken ma ken over beloning, maar ook over bij ziekte geldende arbeidsvoor waarden. De ziektegeldverzeke- ring functioneert dan ook niet uit sluitend als werknemersverzeke ring, maar via herverzekering ook als werkgeversverzekering, aldus de SER-meerderheid. Werkgevers, werknemers en een aantal kroonleden vinden dat de bezuinigingsplannen rond het ziektegeld het overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid doorkrui sen. Dat klemt volgens de SER- meerderheid te meer, omdat de maatregelen niet-beoogde lasten verschuivingen tussen bedrijfstak ken en risicogroepen - en daarin tussen individuele bedrijven en werknemers - teweeg brengen. Dit komt door de verschillen in het ziekteverzuimpercentage en in de loonniveaus. De vakcentrales FNV en CNV voegen hieraan toe dat het vergro ten van inkomensverschillen tus sen zieke en niet-zieke werkne mers past in het kabinetsbeleid steeds grotere inkomensverschil len te scheppen tussen werkenden en uitkeringsgerechtigden. Deze centrales vinden dat de overgangs maatregel een diepe inbreuk is op de sinds tientallen jaren in cao's en invidividuele arbeidsoverenkom- sten vastgelegde verworvenheden van werknemers. Zo'n ingrijpen is volgens hen in strijd met het demo cratische recht van werknemers en hun organisaties in vrijheid ar beidsvoorwaarden overeen te ko- Minimumloon Lijnrecht tegenover elkaar staan werknemers en werkgevers in de SER waar het gaat om bevriezing in 1985 van het minimumloon, de sociale uitkeringen en van de kin derbijslag. De ondernemersleden zijn het ermee eens dat het Kabinet de aanpassing van het minimum loon, de sociale uitkeringen aan de .loonontwikkeling achterwege wil laten. De vakbeweging wil dat de aanpassingen in 1985 wél plaats vinden. Het minimumloon en de sociale uitkeringen zouden op 1 januari 1985 en op 1 juli 1985 met respec tievelijk 0,3 en 0,2 procent omhoog moeten gaan. Hierbij is uitgegaan van twee procent loonmatiging in de marktsector. De kinderbijslag- bedragen zouden met 1,5 en 0,5 procent stijgen. De ondernemers verwachten van de bevriezing van het minimum loon een gunstige invloed heeft op de totale loonontwikkeüng in ons land. De laatste jaren zijn de laag ste lonen en de grote groep daarbo ven (modaal) teveel naar elkaar toegegroeid, zo stellen zij. AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis, een belangenvereni ging van bezitters van een eigen huis, verwijt een aantal grote hypotheek instellingen dat zij in het geval van koopwoningen met premie A-subsi dies ten onrechte rentevoordelen in de zak steken die volgens de vereni ging moeten toevallen aan de kopers. De subsidie die de overheid aan kopers verstrekt volgens de premie A-regeling bedraagt maximaal f 50.000. De koper krijgt dat bedrag niet in handen. Het wordt van de totale hypotheek afgetrokken. Iemand die een huis koopt van bij voorbeeld f 40.000 behoeft derhalve slechts rente en aflossing te betalen over f 90.000. De f 50.000 lost de overheid rechtstreeks af b(j de bank en wel met f 5500 jaarlijks gedurende ongeveer 22 jaar. Van die f 5500 mag de bank eerst een rente-percentage van 9,6 procent aftrekken. Op het moment ligt de hypotheekrente rond de 8,5 procent, bijna een procent onder de rente die de overheid vergoedt. De overheid betaalt dus een voor de bank zeer profijtelijke rente. De Amrobank, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en Stad Rotterdam behoren volgens de Vereniging Eigen Huis tot de groep die het rente voordeel zelf opstrijkt. TOKIO (Rtr) - Japan krijgt wel licht binnenkort een index die het welbehagen van de bevol- king uitdrukt. Het voorstel voor een dergelijke index voor „netto nationale tevredenheid" is opge steld door enkele medewerkers van premier Yasuhiro Nakasone. In een gisteren gepubliceerd rap port zeggen zij dat Japanners meer in geestelijk dan materieel welzijn geinteresseerd zijn. De NNS-index omvat indicato ren zoals de consumentenprij- zen, stakingsuren, werkloosheid, jeugdmisdaad, scheidingsper centage, vrije t(jd, vakantie, ge zondheid en levensverwachting. Politieke waarnemers geloven dat het onderzoek deel uit maakt van de campagne van Nakasone om herkozen tot worden tot lei der van zijn Liberaal-Democrati sche partij en tot premier. Die verkiezingen vinden in novem ber plaats. Het ziet er niet slecht voor hem uit. Een opiniepeiling van een Tokiose krant wees uit dat 58 procent van de Japanse kiezers Nakasone steunt, het hoogste perecentage sinds zijn aantreden in november 1982.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9