Hog voor :e straf geëist ontvoerders Vergjxnning pijpleiding Waddenzee uitgesteld 'Overgang is geen ziektebeeld' Tovermiddel? CDA: koopkracht minima handhaven ]Tien en zestien jaar in Heineken-zaak De Boer: minister zou moeten aftreden 984 DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - „U moest u schamen", zei Frans M., een van de ontvoerders van bierbrouwer Heineken en diens chauffeur Doderer, tegen officier van justitie mr. Berger. De tot dan voor geestelijk gestoord versleten verdachte bleek als enige verrassend scherp te kunnen reageren op Berger die even tevoren gevangenisstraffen van 10 en 16 jaar had geëist tegen drie van de vijf ontvoerders, die gisteren terechtstonden. De andere twee hoofdverdachten verblijven nog in Parijs, in afwachting van hun uitwijzing. Mr. Berger achtte gisteren tijdens de tweede dag van het Heineken- proces bewezen dat Jan B. (30), Frans M. (31) en Martin E. (20) schuldig zijn aan afpersing en we derrechtelijke vrijheidsberoving. De officier beoordeelde deze mis drijven los van elkaar. Zo sloeg de Frans M., mr. Kraal en mr. Mosko- wicz, verzetten zich tegen de straf- verhoging. Zij vonden dat afper- Laat het zondag vrijheidsberoving slechts op de pe- >71-1*1 in uw Viar*' riode van drie dagen tussen de be- ^J11 111 uw IlcU 1 taling van het losgeld en de bevrij ding van Heineken en Doderer door de politie. Deze redenering leidde ertoe dat de maximale straf van twaalf jaar die op afpersing staat, met een der de kon worden verhoogd. De maxi mum-straf voor wederrechtelijke vrijheidsberoving is ruim zeven jaar, maar beide maximale straffen mogen niet bij elkaar worden op geteld. De zware straffen hebben vol gens Berger tot doel de risico's voor aspirant-ontvoerders onaan vaardbaar hoog te maken. Ook mo gen de straffen op geen enkele ma nier opwegen tegen het financiële voordeel dat het nog niet gevonden deel van het losgeld, ongeveer 8 miljoen gulden, oplevert. De officier eiste tegen Martin E. een gevangenisstraf van tien jaar. Hij vond het aannemelijk dat deze verdachte pas later rechtstreeks bij de ontvoering betrokken was ge raakt. Berger had ook rekening ge houden met de leeftijd van E. De eis tegen de twee andere verdach ten luidde 16 jaar cel. 'Onzorgvuldig' De advocaten van Jan B. en AMSTERDAM (GPD) - Zoals bij elke rechtszaak, hadden ook de drie verdachten in de Heineken- ontvoering gisteren recht op een laatste woord tegen de rechters. Al le drie maakten er op een geheel eigen manier gebruik van. Martin E. stond op en zei: „Ik zie wel in dat die mensen hierdoor veel verdriet hebben gehad. Ik hoop dat de mensen mij op korte termijn weer een kans willen ge ven in de maatschappij. Ik ben bang. Wat de officier eist, is schrik barend. Ik hoop dat ik, gezien mijn leeftijd, nieuwe kansen krijg". Jan B. had zijn laatste woord schriftelijk voorbereid. Hij bleef zitten en las voor: „Ik heb spijt wat ik de heren Heineken en Doderer heb aangedaan. Ik bied ook mijn excuses aan aan de families. Ik wist wat zij niet wisten dat het goed zou aflopen. Het is nooit mijn bedoeling geweest hen te doden. Als iemand dat had voorgesteld, had ik me daartegen zeer zeker ver zet". Frans M„ hield het, eveneens zit tend, bijzonder kort. Hij gaf de drie rechters als zijn laatste woord mee: „Laat het zondag zijn in uw hart". DEN HAAG (GPD) - WD-mi- nister Van Aardenne (economi sche zaken) is ontstemd over uit latingen van het CDA-Tweede- Kamerlid Joep de Boer, die gis teren in een interview in het dag blad Trouw suggereerde dat de bewindsman zou moeten aftre den. De Boer herhaalde zijn sug gestie gisteren nog eens voor de KRO-radio. In het artikel in Trouw spuit De Boer zijn gram over de wijze waarop bewindslieden de Twee de Kamer voorlichten over finan ciële debacles, zoals de RSV-af- faire en de uit de hand gelopen kosten van de Walrus-onderzee boten voor de marine. Uit de verhoren van de RSV- enquêtecommissie is naar voren gekomen dat Van Aardenne des tijds de Kamer niet heeft verteld dat hij RSV min of meer een blanco cheque had verstrekt voor het afdekken van toekom stige verliezen. Tegenover de Ka mer deed Van Aardenne het voorkomen alsof de staat slechts een beperkt risico liep. In het dagblad Trouw' van De Boer: 'doodzonde', (foto anp» keerde conclusie getrokken. „Een persoonlijke aanval op wie dan ook heeft allerminst in mijn bedoeling gelegen". Hij bena drukte desgevraagd dat het hem er niet in eerste instantie om te woensdag omschrijft De Boer doen is geweest dat minister Van het onjuist inlichten door Van Aardenne aftreedt. Centraal in Aardenne van de Tweede Kamer als „ongeveer de ergste doodzon de die je tegenover het parle ment kunt begaan". Hij vindt dan ook dat de Tweede Kamer dit niet zondermeer mag laten passeren. Van Aardenne wilde gisteren niet officieel reageren op de uit latingen van De Boer, maar te genover de NCR V-radio zei hij wel dat De Boer niet goed op de hoogte is, nooit een vergadering over de RSV-zaak heeft bijge woond en dat als er iemand moet aftreden dat beter De Boer zelf kan zijn. Het kamerlid werd onmiddel lijk door fractieleider De Vries op het matje geroepen. In de CDA-fractie, die gisteren toch bijeenkwam, werden bovendien' De Boer's uitlatingen bekriti seerd. Ook in WD-kringen werd verontwaardigd gereageerd. Volgens De Boer zelf wordt echter uit zijn woorden een ver zijn kritiek staat dat de Tweede Kamer het niet over zijn kant moet laten gaan wanneer een mi nister haar verkeerd voorlicht. Op de vraag of dit betekent dat De Boer vindt dat de Tweede Ka mer Van Aardenne eventueel tot aftreden moet dwingen, reageer de het kamerlid wel bevestigend. „Het gaat mij immers om de po sitie van de Tweede Kamer", al dus De Boer. "Gewone mensen kunnen naar aanleiding van dergelijke affai res tot geen andere conclusie ko men dan dat het hier in Den Haag een pot nat is, dat de linker hand de rechter schoonwast en dat iedereen elkaar de hand bo ven het hoofd houdt. Ik zou zeg gen, in geval van twijfel moet er beslist worden ten gunste van de democratie. Maar hier in Den Haag komt de schutter (de be windsman) er altijd zonder kleer scheuren vanaf. Het is helaas niet anders". ADVERTENTIE Nee, maar wel een héél bijzondere shampoo. Folay kalmeert bij regelmatig gebruik de hoofdhuid, daardoor wordt vet haar en roos bestreden. Voor gezond en 1 glanzend haar: folav Folay teershampoo met de ■iin frisse dennenaalden geur. (e verkrijgen bij uw drogist en/of parfumeriezaak sing en vrijheidsberoving bij el kaar horen. Ook keerden ze zich te gen de eis van een maximale straf. „Als dit een voorbeeld moet zijn", zei mr. Moskowicz, „dan hoe ven nieuwe ontvoerders zich bij een keuze voor wel of niet gebruik van lijfelijk geweld zich niet meer te laten leiden door de strafmaat. Meer dan een maximale straf is er niet". De advocaat noemde het op treden van de officier van justitie buitengewoon onzorgvuldig. Ook mr. Kraal, de verdediger van Jan B., pleitte voor een lagere straf dan het maximum. Hij vergeleek de ontvoering met andere misdrij ven en kwam tot de conclusie dat een moord of zware mishandeling minder zwaar wordt bestraft. De advocaat vond dat vreemd omdat juist de geraffineerde plan ning van een ontvoering de kans van de slachtoffers op overleven vergroot. Slechts drie procent van de ontvoeringen eindigt met de dood van een slachtoffer. Mr. Kraal wees erop dat de ver dachten Heineken niet gruwelijk hadden behandeld. Hij suggereer de daarom dat de officier tot zijn hoge straf was gekomen door de bekendheid en rijkdom van het slachtoffer en de grote publiciteit die er rondom de ontvoering is ge weest. „Meneer Heineken heeft om een zware straf gevraagd. Hij wordt door het Openbaar Ministe rie op zijn wenken bediend". Ook verweet mr. Kraal de offi cier geheel voorbij te zijn gegaan aan een wetsvoorstel over kidnap ping dat op het ogenblik bij de* Tweede Kamer in behandeling is. Het wetsontwerp, gebaseerd op in ternationale verdragen, geeft als maximale straf 10 jaar. In samen hang met andere delicten hoog stens 13 jaar. „De eis van 16 jaar is nog meer dan het maximale in de nieuwe wet, zelfs als de ontvoerde wordt vermoord". Omdat niet bekend de twee hoofdverdachten van de ontvoering die nu nog in Parijs ver blijven, worden uitgeleverd, is het denkbaar dat zij wel onder de nieu we wet vallen. Kraal vond dat een enorme rechtsongelijkheid, vooral omdat hij ten minste een van deze verdachten als leider van de groep beschouwt. Kraal zei er van overtuigd te zijn dat het brein van de ontvoering achter de schermen is gebleven. „Er was een superteam dat het leeuwedeel van het losgeld opeis te", zei Kraal. Hij sprak over de frappante overeenkomsten me( de ontvoering van de Amsterdamse zakenman Caransa. Ook meldde hij dat de politie steeds sterker het idee krijgt dat achter beide ontvoe ringen dezelfde mensen schuil gaan. Mr. Moskowicz, de verdediger van Frans M., zei zijn cliënt niet op verantwoorde wijze te kunnen ver dedigen. De geestelijke gesteld heid van M. is dusdanig dat een zinnig gesprek niet mogelijk was, zei hij. Hij drong aan op een onder zoek van M. in een psychiatrische observatiekliniek. De uitspraak is op 17 oktober. KATMANDU (AP) - Als alles goed gaat zal voor het eind van de week een Nederlandse expedititie voor het eerst de top van de Mount Everest hebben bedwongen. In een radioboodschap uit het basis kamp heten de alpinisten, vijf mannen en een vrouw, gisteren weten dat zij binnen 48 uur een po ging zouden wagen. Hans Timmers en twee Sherpa's zouden als eersten moeten aanko men, een dag later gevolgd door drie anderen. Hans Timmers, de expeditielei der, is een 34-jarige Amsterdamse psycholoog die momenteel een al- Nederlandse alpinisten dicht bij top pinistenschool leidt in de Verenig de Staten. Het is de tweede keer dat Timmers een poging doet de top van de 8848 meter hoge berg te bedwingen. In 1982 maakte hij deel uit van een andere Nederlandse ex- peditite die de top door slecht weer en onderlinge ruzie niet wist te be reiken. De expeditie volgt de traditione le route naar de top langs de zuid oostelijke helling. Dezelfde route die sir Edmund Hillary en de Sher pa Tenzing volgden toen deze 30 jaar geleden als eersten de top van de berg bereikten. Ook expedities uit Tsjecho-Slo- wakijke en Nieuw Zeeland zijn be zig met een beklimming van de Mount Everest. De expeditie uit Nieuw Zeeland wordt aangevoerd door de 29-jarige Peter Hillary, zoon van sir Edmund. CDA: verbod op geweld in porno handhaven DEN HAAG (GPD) - Pornografie met als onderwerp dwang of ge weld moet wettelijk verboden blij ven. Deze wijziging heeft het CDA ingediend op het wetsvoorstel van minister Korthals Altes (justitie) waarin het verbod op pornografie wordt afgeschaft. De bewindsman wijzigde dins dag zelf al zijn wetsontwerp door de produktie en verspreiding van kinderporno uit te zonderen van het vrijstellen van porno. Het CDA wilde aanvankelijk alle pornografie, die onder dwang of geweld tot stand is gekomen, blij ven verbieden. Navraag op het mi nisterie van justitie leerde de chris ten-democraten dat een dergelijke bepaling juridisch niet houdbaar Het CDA vindt echter de wijzi ging die Korthals Altes heeft voor gesteld „niet genoeg om alle uit wassen te bestrijden". De CDA-ka- merleden Van Dam en mevrouw Evenhuis-van Essen stellen daar om voor dat producenten en han delaren van pornografische afbeel dingen „waarbij kennelijk dwang of geweld wordt aangewend" straf baar worden gesteld. Hiermee vermijden de christen democraten de uiterst moeilijk be wijsbare dwang bij de produktie, terwijl de door de christen-demo craten meest verwerpelijk geachte vorm van porno wordt verboden. •DEN HAAG - Drie kamerleden klommen gisteren op de zesmans- tandem samen met enkele Amster damse politiemannen. Zij boden de kamerleden gisteren op het Binnen hof een petitie aan in verband met de zakgeldregeling bij politieoplei dingen. (foto GPD» Amsterdamse politiebond weigert ME- werkzaamheden AMSTERDAM (ANP) - De afde ling Amsterdam van de Nederland se Politiebond (NPB) heeft giste ren besloten zich „niet meer te la ten belasten met nog meer negatie ve werkzaamheden, zoals ME-op- treden". Er bestaat toch al een „puur onwerkbare situatie" in het Amsterdamse korps, aldus voorzit ter Duursma van de Amsterdamse NPB-afdeling. Duursma zei dit na afloop van een vergadering van de afdeling, waar ruim 130 leden aan wezig waren. Duursma kondigde aan dat er op korte termijn een buitengewone vergadering van de NPB-leden zal worden gehouden tijdens een vie- rurige werkonderbreking. Voor die vergadering zal het hoofdbestuur van de Nederlandse Politiebond worden uitgenodigd „om aan te ge ven op welke manier het zich zal inzetten om op korte termijn een eind te maken aan die Amsterdam se situatie". „Voortduring van de huidige si tuatie in Amsterdam, waarbij con sequent wordt voorbijgegaan aan de belangen van het politieperso neel, neemt de afdeling Amster dam van de Nederlandse Politie bond niet langer voor haar verant woording." Onduidelijkheid en onzekerheid bestaat ook over het uitblijven van de herwaardering van de politie-in- komens wegens de verzwaring van de werkdruk en het feit dat de nieuwe ongemakkentoeslag die voor februari van dit jaar tot stand zou komen - nog steeds op zich laat wachten. DEN HAAG (ANP) - Het verlenen sing (PKB) waarin de kwelders van een vergunning aan de NAM voor de noordkust van Groningen voor de aanleg van een oliepijplei- worden verklaard tot beschermd ding door de Waddenzee zal wor- natuurgebied. Voor de pijpleiding den uitgesteld totdat daarover met wil de regering een uitzondering de gehele Tweede Kamer is over- maken. legd. Minister Braks (landbouw en Het PPR-Kamerlid wil van mi- visserij) beloofde dit gisteren in nister Winsemius, die de planolo- een gesprek met de kamercommis- gie inclusief het aanwijzen i voor de Waddenzee. Deze wil zo spoedig mogelijk, liefst al over twee weken, een ka merdebat over de aanleg van een pijpleiding voor olie en gas van blok F-3 op het continentaal plat van de Noordzee via de Waddenzee langs de noordkust van Groningen naar de Eemshaven. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft half juni de eerste vergunning nietig verklaard. Minister Braks schrijft dat toe aan het ontbreken van milieu-beveili- gingsvoorwaarden in de oorspron kelijke vergunning. In de nieuwe vergunning is dat ondervangen, zo meent Braks. De minister handhaaft zijn oude standpunten dat verlegging van het tracé van de pijpleiding niet meer ter discussie kan staan, dat de vergunning mag worden ver leend voordat er een goedgekeurd rampenbestrijdingsplan is opge steld en dat de kans op een milieu ramp zeer gering is. Een essentieel punt in de hele af faire is dat een meerderheid (CDA en WD) van de Kamer niet onmid dellijk bezwaar heeft gemaakt te gen het verlenen van een vergun ning. Het CDA heeft maar één be denking te hebben: er moet een waterdicht rampenbestrijdings plan zijn. De oppositie heeft bezwaren te gen de opzet van het F-3 project. Lankhorst (PPR) vond voor zijn standpunt veel bijval. Hij voerde aan dat de Kamer heeft ingestemd met een Planologische Kernbeslis- tuurgebieden in zijn portefeuille heeft, opheldering over de vraag of die Planologische Kernbeslissin gen in de praktijk daadwerkelijk iets voorstellen. Voor wijziging van het tracé van de pijpleiding is geen kamermeer derheid te vinden. Mevrouw Jor- ritsma (WD) is daar principieel op tegen. Lansink (CDA) wil in ieder geval het gas met de pijpleiding via het gekozen tracé aan land bren gen in de Eemshaven. Scheiding van olie en gas op de winplaats, waarbij de olie eventueel naar IJ- muiden zou kunnen worden getransporteerd, wees minister Braks gisteren bij voorbaat van de hand. DEN HAAG (GPD) De meerder heid van de Tweede Kamer, CDA en de linkse partijen, wil dat de koopkracht van alle mensen met een minimum-inkomen volgend jaar gehandhaafd blijft. De CDA- fractie in de Tweede Kamer be sloot gisteren om volgende week, bij de algemene beschouwingen over de Miljoenennota, een derge lijke koopkrachtbescherming te ei sen. Het CDA kan daarbij rekenen op de steun van alle linkse partijen. In de kabinetsplannen voor 1985 was slechts een koopkrachthand- having voorzien voor alle mensen die volgend jaar voor het eerst een minimuminkomen of uitkering ontvangen, alsmede alle mensen met een hoger inkomen. De men sen die dit jaar al op dat minimum niveau zaten en daarvan een heel huishouden moeten onderhouden, de zogenaamde echte minima, zou den er anderhalf tot drie procent op achteruit gaan. Tienjarig bestaan Vrouwen in de Overgang UTRECHT (GPD) - In 1974 be gonnen als initiatief van een vrouw uit Uithoorn, die last had van aller lei overgangsklachten en daarom stap voor stap de eerste praatgroep opzette, is de VIDO (Vrouwen In De Overgang) nu uitgegroeid tot een landelijk netwerk van 175 werkgroepen. Vandaag viert de stichting haar tienjarig bestaan. Nog steeds ligt in de maatschappij de nadruk op 'jong, mooi en vitaal', is immers gedaan en wat blijft er dan nog over? Meer dan genoeg, meent Nel Verwey uit Utrecht, die sinds 1979 bij VIDO-Utrecht kwam. Ze bena drukt dat de menopauze niet moet worden gezien als ziektebeeld, want dat is niet zo, vindt ze. „Het is gewoon de overgang naar een nieu we fase, vergelijkbaar met wat er met pubers gebeurt. In de maat schappij ligt de nadruk overal op r de overgang - of menopauze J°ng. mooi en vitaal. Ben je dat niet wordt inmiddels over de hele li nie serieuzer genomen. De menopauze - de laatste nor male menstruatie treedt, in zo rond het 50e jaar, maar daaraan vooraf gaat het zogeheten climac terium, een overgangsperiode van vruchtbaar naar onvruchtbaar. Van de in ons land levende vrou wen tussen de 40 en 60 (op 1 janua ri 1983 waren dat er ruim anderhalf miljoen) hebben velen in die tijd te kampen met geestelijke en licha melijke klachten waarvan de de pressies, huilbuien en opvliegers wel het meest bekend zijn. Het is voor de meeste vrouwen ook de tijd dat de kinderen uit huis gaan en zij, al of niet met echtgenoot, achterblijven in 'het lege nest'. Ze voelen zich dan vaak nutteloos en overbodig, het zorgen en opvoeden het arbeidsproces is weggeweest, om maar een baantje te zoeken, is dan ook vrij overbodig want wie zit op hen te wachten? Maar vroeger was er niets te kiezen, het krijgen van kinderen ging niet bewust maar overkwam je. Tegenwoordig hebben meisjes en vrouwen geluk kig wel de mogelijkheid om be wust te kiezen". Nel Verwey is optimistisch als ze vermoedt dat er daarom over tien jaar geen VIDO meer nodig is. Niet iedere vrouw in die leeftijd krijgt last van overgangsverschijn selen. Wie er wel of geen last van krijgt, is moeilijk te zeggen. Nel Verwey: „Soms hoor je: ik was vroeger zo sterk, ik kon alles. Maar juist die sterke vrouwen weten niet wat ze dan overkomt. Onze erva ring is dat als je het maar over je heen laat komen en je er niet al te duk om maakt, het dan meevalt. Maar ook dat verschilt van geval tot geval". De houding van'de buitenwacht' is volgens Nel Verwey in de loop 4 - van tien jaar in gunstige zin veran- leerd om te regelen en te organise- derd. Deden veel artsen de klach- ren, niet in het groot maar in het ten vroeger nog af met een valium klein. En daar heelt de maatschap- recept, tegenwoordig pij geen behoefte aan. Het advies vaak door naar een a (meer), dan tel je niet mee. Veel vrouwen tussen de 40 en 60 hebben een oud gevoel. Bovendien is hen vaak geleerd: moeders moeten flink zijn en niet zeuren, waardoor velen er niet eens met anderen over durfden praten. Juist dat pra ten is heel belangrijk. Want pas als alle ellende is opgeruimd, kun je verder". „Wij horen vaak van vrouwen dat ze zich nutteloos en dom voe len, en 'deskundigen' hebben voor die fase de term 'lege-nestsyn droom' bedacht. Maar in het huis houden hebben vrouwen juist ge- die dertig jaar uit groepen in het land. Die verande- 035—858255. ring komt voor een groot deel doordat vrouwen mondiger zijn ge worden en zich niet meer zo snel laten wegwimpelen. Er wordt openlijker over gepraat en niet meer gefluisterd, zoals vroeger. Toch vinden volgens Nel Verwey nog veel mannen het griezelig dat hun vrouw naar een VIDÓ-groep gaat; in huis kunnen dan dingen die altijd heel vanzelfsprekend wa ren, opeens veranderen. „Vrouwen hebben zo geleerd al les glad te strijken, zichzelf weg te cijferen: „geef mij dat kapotte ei of het kleinste stukje vlees maar". In een gezin waar dat al dertig jaar is gebeurd, kan de revolutie losbre ken als zij op een dag zegt: ik ben moe, wie schenkt er koffie voor mij in? Maar dergelijke veranderingen hoeven niet altijd ruzie te geven". Ter gelegenheid van haar tienja rig bestaan organiseert VIDO ove rigens vandaag de première van dc film 'Tussen veertig en zestig' in The Movies, Haarlemmerdijk 161 in Amsterdam. Op 20 oktober is in het Utrechtse college Blaucapcl (Winklerlaan 373) een symposium met als titel Vrouwen boven de veertig. Meer informatie is ver krijgbaar bij VIDO-Nederland, De Tweede Kamer wil daar nu een stokje voor steken. Daarmee wordt een gat in de rijksbegroting geslagen van enkele honderden miljoenen guldens. Hoe dat gat moet worden opgevuld, is nog on duidelijk. De CDA-fractie, die gisteren ruim acht uur over de Miljoenen nota sprak ter voorbereiding op de debatten van volgende week, heeft drie voorstellen op tafel gelegd die moeten leiden tot koopkrach- thandhaving ook voor de echte mi- Ten eerste mag volgens het CDA de bevriezing van de kinderbijslag niet doorgaan. Voorts zou de huur verhoging per 1 juü 1985 geen 4 maar 3 procent moeten worden. En tenslotte vindt het CDA dat het be drag dat beschikbaar is voor de zo genaamde eenmalige uitkering aan de echte minima (nu 200 miljoen gulden) volgend jaar moet worden verhoogd. Minister Ruding (financiën) heeft binnenskamers al laten we-, ten niets te voelen voor wijzigin gen die geld kosten. Elke verande ring van de kabinetsplannen moet volgens hem worden opgevangen door een bezuiniging elders. Het CDA heeft nog meer geldei- sende wensen. Zo vindt de fractie dat volgend jaar 100 miljoen extra moet worden uitgetrokken voor het scheppen van extra werkgele genheid in de bouw. In totaal zou het verlanglijstje van het CDA zo'n half miljard gulden gaan kosten. Hondebeten AMSTERDAM (ANP) - In de ziekenhuizen worden jaarlijks 16.000 slachtoffers van een hon- .debeet behandeld. Ruim de helft van de gebetenen is jon ger dan 30 jaar met een opval lende piek in de leeftijd 10-19 jaar. De Stichting Consument en veiligheid begint met deze cij fers in het achterhoofd een voorlichtingscampagne onder de jeugd omdat „die een be langrijke invloed heeft op het opnemen van een hond in het gezin". Veel honden wonen „te klein": ze zijn te groot in ver houding tot de ruimte die ze ter beschikking hebben. Dat is vol gens de stichting een belangrij ke oorzaak van hondebeten. Problemen met honden lopen meestal slecht af voor het dier zelf: de hond gaat naar een asiel waar hij vaak niet levend uit komt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5