BAANVAK Provincie wil vaart zetten achter fusie van waterbedrijven Dodelijk ongeluk W assenaarseweg Winkeliers boos op stichting binnenstad PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 4 OKTOBER 198®ON Voor informatie en tips tel. (0711-144941, toestel 216 Bioloog werpt zich op de sport Na de studie biologie zes maan den geen werk, dan acht maan den voor de klas op de Prins Wil lem Alexandermavo in Leiden vervolgens weer zonder werk. Meer dan 400 sollicitaties - bij het onderwijs maar ook bij ande re instellingen - later ('Ik werd er helemaal lijp van') besluit de 26-jarige Leidenaar Joost Men- tink het sportorganisatiebureau Mentink Sport Produkties 2000 (MSP 2000) op te richten. "Wij stampen voor u elk denk baar en ondenkbaar sportfestijn uit het gras of uit de sportzaal", staat er in het foldertje dat MSP heeft verspreid. De mogelijke klanten: bedrijven, buurtvereni gingen en overheid. "Ik hoop in de verre, verre toekomst het peil van Joop Riethoven (de Leidse organisator van voornamelijk wielerevenementen) te benade ren", blikt Joost Mentink even vooruit. "Ongeveer een jaar geleden kwam ik op het idee om een sportorganisatiebureau te begin nen. Ik heb vroeger zelf veel ge sport. De laatste jaren heb ik mij georiënteerd op zaalvoetbal. Als je een sport beoefent ga je op een gegeven moment kijken of je zelf iets kunt organiseren". Eén van de gevolgen hiervan was de organisatie van een groot zaalvoetbaltoernooi op 22 januari van dit jaar in de Groenoordhal- len, een festijn dat de naam droeg van een sponsorende ke ten van 'fast food'-restaurants. Dat was een vingeroefening in een branche waarin blijkbaar meer toekomst zit dan in de bio logie. "Voor biologen is de ar beidssituatie slecht, er zijn er 1400 zonder werk en ik las in een krant dat het er over een paar jaar 2000 zullen zijn", zegt Joost Mentink "18 juni 1984 was de magische datum. Toen ben ik naar de Ka mer van Koophandel gestapt om MSP 2000 te laten inschrijven. Ik mag van de gemeente Leiden een halfjaar met behoud van uit kering aan de slag. Het doel is ui teraard om in mijn levensonder houd te kunnen voorzien. Na een halfjaar hoop ik te kunnen bekij ken of dat lukt. Zelf denk ik ze ker dat het mogelijk is. Een klei ne zaalvoetbalvereniging kan door een toernooi te organiseren een redelijk bedrag overhou den", verwijst Mentink naar het toernooi in Groenoordhallen. De voorbereidingen voor de opzet van MSP 2000 hebben tot dusver de meeste tijd en inzet gevergd. De directeur van het bureau is momenteel bezig met het leggen van contacten met be drijven die er wel een paar cen ten voor over hebben om bij de organisatie van een sportevene ment als sponsor te worden ge noemd. "Zonder sponsors kun je niets realiseren. Zij zijn heel be langrijk", vindt Joost Mentink. Ook het contact met de over heid is inmiddels gelegd. "Laatst had ik een vergadering met de schoolsportcommissie Leiden om te kijken of er mogelijkheden zijn iets op te zetten. Ik heb een aantal plannen als het organise ren van een sportdag voor zoveel mogelijk scholen, zowel in het la ger als het voortgezet onder wijs". De opzet van MSP 2000 is voorts om sportevenementen te houden voor bedrijven en ver enigingen. Maar wel zo dat een vereniging zelf na het sportfes tijn nog wat geld voor de clubkas overhoudt. Over hoe dat in zijn werk gaat is Mentink terughou dend. "Ik wil niet mezelf het gras voor de voeten wegmaaien. Het wordt leuk, dat kan ik je wel ver klappen. Maar ik ben niet van plan om nu andere mensen mijn plannen in handen te geven". Dat de beoogde instellingen MSP 2000 de organisatie van sportevenementen in handen zullen geven is, volgens Joost Mentink, niet al te veel aan twij fel onderhevig. "Club- en buurt huizen hebben vaak niet de juis te mensen om iets te organise ren. Dat blijft dan klein van op zet. Als ze iets groters willen op zetten is daar geen tijd voor", denkt hij. "Bedrijven hebben in deze tijd minder personeel. Nu het econo misch weer wat beter gaat, krij gen ze meer werk. Ik denk dat er weinig mensen zijn die tijd heb ben om nog wat te organiseren. Een zaalvoetbaltoernooi dat 'doe' je niet even tussen neus en lippen door. Daar gaan maanden werk in zitten. Voor het toernooi in de Groenoordhallen ben ik drieëneenhalve maand van te vo ren begonnen met de organisa tie". In zijn folder belooft MSP 2000 dat buurthuizen en sportvereni gingen er financieel beter van worden als ze met het bureau in zee gaan. "Sponsoring is daarbij heel belangrijk. Voor het zaal voetbaltoernooi heb ik geld schieters geworven. Daar is be langstelling voor", verklaart Joost Mentink dit. Hij stelt zich voor bedrijven te benaderen, die dan een sponsorbedrag per jaar garanderen. MSP 2000 belooft dan in ruil daarvoor dat er bij voorbeeld tijdens vijf evenemen ten naamreclame voor deze be drijven wordt gemaakt. "Of het inderdaad zo gaat werken is punt twee. Ik ver wacht het wel. Het scheelt de be drijven veel tijd omdat ze zelf geen evenementen hoeven te or ganiseren en het bedrijf wordt toch genoemd. Bovendien gaat het niet om extreme kapitalen aan sponsorgelden". Een opleiding voor sportorga- nisator bestaat niet. Dat is ook niet nodig vindt Joost Mentink. "De know-how haal je uit de praktijk. Het opzetten van een sportorganisatiebureau is vrij. Er zijn geen opleidingen of cursus sen voor. Het is een vrij beroep. Je hebt er niets voor nodig, be halve datje logisch kunt denken, contacten hebt en kan organise ren. Mensen die denken dat ze een bureau kunnen opzetten, kunnen zich zo bij de Kamer van Koophandel laten inschrijven en beginnen". Joosts broer Paul, afgestu deerd aan de HALO (Haagse Shakespeare Het LAK zoekt zes mannen die mee willen doen aan een 'Shakespeare-spektakel'. Voor meer informatie: bureau LAK, Cleveringaplaats 1, tel. 124890 (tussen twee en vijf uur). Op hetzelfde adres kan men ook terecht voor twee cursus sen. Vrijdag begint de cursus smartlappen eri volgende jveek donderdag de cursus poppen- spel/poppenmaken. Swingavond Het Breehuys, Breestraat 19, begint het nieuwe seizoen zater dag met een swingavond voor iedereen tot 21 jaar. Rond negen uur wordt een bekende muziek film gedraaid. Expositie De stichting Kadercursussen Leiden houdt zaterdag tussen elf en drie uur haar jaarlijkse expositie van de tweejarige parttime-opleiding 'Kreatieve Bezigheidsbegeleiding'. Werk stukken van examenkandida ten, zoals haakwerken, vlecht werken, weefsel en dergelijke, zijn te zien in het K&O-gebouw, Oude Vest 45. Er is ook informa tie over de opleiding aanwezig. Wandelen De Wandelkring Leiden en omstreken houdt zaterdag haar 26e Hutspotwandeltocht. De start is bij de ijshal aan de Von- dellaah vanaf negen uur. De te wandelen afstanden zijn: vijf, tien, vijftien, 25 en veertig kilo meter. Inschrijven kan aan de start. Trimloop De atletiëkvereniging AV Holland houdt zondag de derde trimloop van dit seizoen. De loop vindt plaats in de Leidse Hout. De afstanden variëren tussen de 2,1 en 14,4 kilometer. Vanaf tien uur is inschrijving mogelijk op de atletiekbaan, de start is een uub later. PvdA De PvdA afdeing Leiden houdt vrijdagavond de maande lijkse ledenvergadering, om acht uur in 't Parlement (Nieuw- straat). Het thema van de verga dering is het minderhedenbe leid. Verder staan de actuele ge meentepolitiek en de discussie nota 'Sociaal-economische di lemma's' van het partijbestuur op de agenda. Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' houdt vrijdag weer een ruil- avond. Verzamelaars van post zegels, munten, bankbiljetten, lucifermerken, sigarenbandjes, stickers, bierviltjes en dergelij ke zijn van zeven uur welkom in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. LEIDEN - De zeventienjarige Re ne Orth uit Leiderdorp is vanoch tend bij een ongeluk op de Wasse- naarseweg in Leiden om het leven gekomen. Hij werd met zijn fiets door een bus aangereden. De Leiderdorper fietste vanoch tend iets na half negen op de Was- senaarseweg. Het is de politie niet duidelijk of hij gebruik maakte van het fietspad richting Endegeester- straatweg of op het pad naast de manege 'Moedig Voorwaarts' fiets te. Hij stak ter hoogte van de mane ge de Wassenaarseweg over, in de richting van de universitaire sport velden. Op dat moment naderde van rechts een autobus, die on danks krachtig remmen de fietser niet meer kon ontwijken. De jonge man werd aan het hoofd geraakt en is ter plekke overleden. De politie verzoekt getuigen van hét ongeluk (er reden op dat mo ment meer fietsers over de Wasse naarseweg) contact op te nemen met de verkeersongevallendienst. Telefoon: (071) 149961. LEIDEN - Overleden: P. van der Sleet, geb. 26-10-1901 man, A. Beu- mer, geb. 4-12-1911 man, F.N. Tomeü geb. 2-11-1906 man, J.J. Kemp, geb 30-11-1921 man, W. de Mol, geb 17-10-1907 vrl. echtg. van J.B. Zand vliet. A. Goedhart, geb. 31-7-1905 man J.L. van Deventer, geb. 27-5-1922 man G.C. Soontiëns, geb. 14-12-1905 man H. Bloemendal, geb. 23-12-1907 vr echtg. van H. van Gelderen. ALPHEN/LEIDEN - De provincie gaat vaart zetten achter een ingrijpende reor ganisatie van de drinkwa tervoorziening in Zuid-Hol land. De huidige dertig drinkwaterbedrijven zullen worden teruggebracht tot drie. Het provinciaal be stuur wil het reorganisatie plan al in november vol gend jaar voor goedkeuring opsturen aan de minister van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu beheer. De drinkwatervoorziening in Zuid- Holland is zeker niet optimaal te noemen, is de mening van de pro vincie. Er zijn tal van kleine be drijfjes, die vaak geen eigen labora torium hebben, drinkwater veran dert soms drie keer van eigenaar voordat het de klant bereikt, er zijn veel verschillen in tarieven, er zijn vaak onvoldoende inspecteurs, verontreinigingen bij de bronnen nemen toe. Zo voert de provincie nog tal van argumenten aan die pleiten voor schaalvergroting. Wat het aspect van de volksge zondheid betreft, merkt de provin cie in de 'nota reorganisatie drink watervoorziening' op dat de nor men voor goed drinkwater nog zijn gebaseerd op het kennisniveau van het begin van de zeventiger jaren. Gedurende de laatste vijfjaar is het echter duidelijk geworden hoe ge brekkig de kennis over de relatie drinkwaterkwaliteit-volksgezond- heid is. In 1955 waren er in deze provin cie nog 194 waterbedrijven, in 1975 al geslonken tot 113 bedrijven en thans zijn er in Zuid-Holland nog een dertigtal. Nog altijd 27 te veel, vindt de provincie. Het voorstel is om tot drie grote drinkwaterlei- dingbedrijven te komen, met elk een staf van enige honderden me dewerkers. Concentratie Het nieuw te vormen bedrijf Zuid-Holland-West zal onder meer de bedrijven in Den Haag, Leiden, Warmond, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Rijns burg en de bollenstreek omvatten. Zuid-Holland-Oost zal onder meer worden gevormd door de wa terleidingbedrijven Alphen aan den Rijn, De Rijnstreek, De Elf Ge meenten en Gouda. Het waterlei dingbedrijf Zuid-Holland-Zuid is voor Rotterdam en omstreken. Al eerder heeft het provinciaal bestuur een poging gedaan tot sa nering van de waterleidingbedrij ven in Zuid-Holland. Een poging die volledig mislukte. Allerlei werkgroepen en rapporten hebben de provincie nauwelijks een stap dichterbij gebracht. De drang om zelfstandig te blijven is bij de wa terleidingbedrijven erg groot. Voor een doelmatige drinkwater voorziening, die ook voor de toe komst garanties biedt, moet er - zo oordeelt de provincie - nodig iets gebeuren. Om de recreatie in het Zuidhollandse duingebied veilig te stellen, waarbij ook veel zorg aan het behoud van de natuur kan wor den besteed, is het noodzakelijk de waterwinning in het duingebied te beperken. Dit geldt temeer, daar in Kralingen bij Rotterdam en op de Beerenplaat een forse overcapaci teit aan drinkwaterproduktie be staat. De duinwaterbedrijven in Den Haag en Leiden zullen zeker niet meer dan in 1982 (65 miljoen kubieke meter) mogen produce ren. De provincie spreekt zelfs van een teruggang naar 40 miljoen kuub. De vele gemeenten om Leiden en in de bollenstreek, die nu nog zelfstandige waterbedrijven heb ben, moeten voor de waterleveran tie voortaan in het grote bedrijf Zuid-Holland-West meedoen, vindt de provincie. De fusie zal in één keer haar beslag moeten krij gen, is de provinciale opvatting. Een fasering is hier niet gewenst. Op basis van de cijfers uit '82 zal 'West' een gebied van ruim een miljoen inwoners bestrijken. In 1990 wordt een drinkwaterbehoef te van 76 miljoen kuub verwacht. Het grootste deel zal nog uit de dui nen komen en de rest zal door 'Zuid', zeg maar Rotterdam, moe ten worden geleverd. Rijnstreek In de Rijnstreek zijn het gelijk namige waterleidingbedrijf en de Goudse Waterleidingmaatschappij al een eind op weg om te fuseren. Deze ontwikkeling wordt door de provincie van harte ondersteund. Het nieuwe waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Oost, waarin ook De Rijnstreek en Gouda zullen op gaan, zal evenwel veel groter moe ten worden. Het nieuwe bedrijf zal een gebied van ongeveer 700.000 inwoners bedienen. De grondwaterwinning, zoals in deze streek gebeurt, wordt steeds problematischer en vereist een uit stekend toegerust bedrijf. In Al phen wordt de onttrekking van het grondwater, onder andere in ver band met het chloridegehalte van het water, volgens de provincie steeds problematischer. Soortgelij ke problemen doen zich ook voor op de twee onttrekkingslokaties in Hazerswoude. Noch Alphen, noch De Rijnstreek beschikt over een ei gen laboratorium. De provincie vindt het verder be langrijk, dat de drie nieuwe water leidingbedrijven ongeveer even groot zijn, zodat de drinkwater voorziening niet teveel döor één groot bedrijf wordt beheerst. De beschikbaarheid van goed drink water is van wezenlijk belang en de drinkwatervoorziening dient daar om, aldus de provincie, aan een goede democratische controle on derworpen te zijn. De provincie spreekt daarbij een voorkeur uit voor een NV-vorm, waarvan alle betrokken gemeenten deel uitma ken. Procedure Op 18 oktober zal de adviescom missie voor waterhuishouding en waterschappen uit de Provinciale Staten een eerste politiek oordeel vellen over de inhoud van de nota. Aangezien de schaalvergroting ook door het rijk van harte wordt on dersteund en min of meer wordt voorgeschreven in de gewijzigde waterleidingwet, hoopt gedepu teerde J. Noorland op een positief advies. Het vervolg van de proce dure is dan dat de betrokken wa terleidingbedrijven mondeling en schriftelijk inspraak kunnen leve ren. In november 1985 willen Ge deputeerde Staten het reorganisa tieplan ter vaststelling aan Provin ciale Staten voorleggen, waarna het plan nog koninklijke goedkeu ring behoeft. Leiden uit de luchtop 3 oktober LEIDEN - Zo ziet Leiden er uit op 3 oktober. Althans het juist die dag zo belangrijke gedeelte bij molen De Valk: daar waar de kermis zich bevindt. De kermis, de financiële kurk waar de vie ring van Leidens Ontzet op drijft. Tienduizenden Leide- naars en niet-Leidenaars slaan er hun centen stuk. Het is een van de grootste kermissen van Neder land. Het kermisterrein verschuift de laatste jaren steeds een stuk en zal dat in de toekomst blijven doen, naarmate het Schutters veld bebouwd raakt. Werd eerder al de Nieuwe Beestenmarkt bij het kermisgebeuren betrokken, dit jaar was dat ook het geval met de (op de foto niet zichtbare) Beestenmarkt. Deze foto is gisteren in de och tenduren gemaakt. De Nieuwe Beestenmarkt is linksonder te zien, voorzien van diverse kra men. Zij komt uit op het kruis punt met de Lammermarkt, de Molenwerf en de Rijnsburgersin- gel. Rechts daarvan bevinden zich de meer luidruchtige onder delen van de kermis, zoals de achtbaan. Links van al het spek takel staat, als een oase van rust, molen De Valk. Rechts van het kermisterrein, grenzend aan het water van de Maresingel, zijn de nieuwe woningen zichtbaar die op het voormalige terrein van de Leidsche Brood Fabriek zijn ge bouwd. De Maresingel naar links afvarend, bereiken we de Valk- brug, de schakel naar het volgen de gedeelte van het kermister rein: het Schuttersveld. Rechts daarvan, ten noorden van de Maresingel, is de Maredijkbuurt te zien. Links van de Valkbrug staat de bebouwing langs de Rijnsburgersingel en noord waarts daarvan de school De Twee Sleutels. (luchtfoto Frans Rombout) Academie voor Lichamelijke Op voeding), gaat bij MSP 2000 op free-lance basis cursussen op sportgebied organiseren: onder meer jazzballet, skigymnastiek. "Je hebt veel mensen die van de HALO komen en nevenactivitei ten opzetten. Deze mensen kun je bij een bureau onderbrengen", zegt Joost hierover. Het voordeel van deze werk wijze is dat de kwaliteit gewaar borgd blijft. "Daarmee voorkom je dat het uit de hand loopt, zoals bij sportscholen. Dat is ook een vrij beroep, maar er zijn beslist minder goede scholen. Boven dien ligt een cursus niet op zijn achterste als de cursusleider ver huist of geen zin meer heeft. Dat kunnen wij dan garanderen". Subsidie krijgt MSP 2000 niet. Wel kan het bureau 55 vierkante meter voordelige ruimte in het bedrijfsverzamelgebouw (Olga- complex huren): een kantoor en een cursusruimte. Van de Stich ting Werkgelegenheid Leiden is tegen een vriendelijke renteper centage een lening gekregen. Per 1 oktober is MSP 2000 aan de Evertsenstraat 90 gevestigd. Daar kan men de hele Randstad bestrijken. De Leidenaars Joost (rechts) en Paul Mentink spelen elkaar de bal toe bij de vestiging van het sportorganisatiebureau MSP 2000 in het Olgacomplex. Joost, een werkloze, afgestudeerde bioloog heeft dit bu reau opgezet. (foto Holvast) LEIDEN - De ondernemersvereniging Stationsweg/Steenstraat is boos op de Stichting Leidse Binnenstad. Die stichting vindt dat de verkeerssi tuatie rond de Stationsweg moet blijven zoals die is. Een mening neerge legd in een brief, die wordt gedeeld door de Kamer van Koophandel en een meerderheid in het College van B en W. De ondernemers van de Stationsweg en omgeving vinden dat de Stich ting Leidse Binnenstad eerst naar hen had moeten luisteren. "Ik dacht dat de stichting er ook voor onze belangen was. Maar er is niet met ons overlegd en we hebben niet eens een afschrift van de brief gekregen", aldus voorzitter Barning. De winkeliers blijven bij hun standpunt dat de Stationsweg weer in beide richtingen voor autoverkeer moeten worden opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4