Baring wetenschappelijk ontdaan van ingewanden 3 oktober rustig verlopen Foto's Jan Holvast Cultureel antropoloog vol met indrukken LEIDEN De schone Olympia, een sprekende pop uit de opera Hoffman's Vertellingen van Jacques Offenbach. De toneelgroep Imperium, die de eerste akte speelde op de praalwagen, oogstte veel applaus van het veelkoppige publiek. LEIDEN Symboliek. De Cana dese cultureel antropoloog David Moyer wilde vooral de symboli sche aspecten van de 3-octobervie- ring bestuderen voor zijn onder zoek over Nederlandse feester Vandaar dat de geleerde gisteroch tend in alle vroegte al in het Waag gebouw present was om de uitrei king van het haring wittebrood aan een wetenschappelijke analyse te onderwerpen. door Wim Brands Een wetenschappelijke analyse van de uitreiking van het haring wittebrood? Staan die mensen niet gewoon in de rij omdat ze het voed sel gratis krijgen, met andere woor den: zouden ze ook niet in de rij staan als ze bij wijze van spreken rookworst en zuurkool voor niets kregen. Hoe dan ook, Moyer en zijn Ne derlandse assistente Els Jacobs stonden driftig notities te maken. "Wat ik nou op dit moment op schrijf?" Els Jacobs kijkt lichtelijk verbaasd: "Ik heb dus genoteerd dat de Poolse ambassadeur hier rondloopt". En is dat een belangrijke notitie, wetenschappelijk gezien? "Je moet gewoon veel noteren. Net heb ik bijvoorbeeld een dia loog opgeschreven tussen iemand van het comité en de burgemees ter. Je speelt je rol fantastisch, zei die man tegen de burgemeester. Voor een cultureel antropoloog is dat een interessante opmerking, want het bewijst weer eens dat zo'n viering in zekere zin ook een to neelstuk is". Moyer wil wel kwijt dat hij dit een gezellig spektakel vindt, een mededeling die hij non-verbaal be nadrukt door een paar swingende bewegingen met zijn heupen te maken. (Even daarvoor is 'De Burcht' al roffelend en tetterend de Waag binnengekomen.) Moyer prevelt vervolgens wat in het oor van Jacobs. Een geheime mededeling? "Nee", zegt de geleer de, "we gaan wat eten". En hij beent naar de ingang van het Waaggebouw alwaar een man zich bezighoudt met het schoonmaken Van haringen. Geïnteresseerd kijkt Moyer toe. "Is dat nou die Canadees?" vraagt een Leidenaar aan zijn vrouw. "Volgens mij wel", antwoordt ze. "Agoh... wat enig hè. Kijk toch eens hoe die man opgaat in het schoonmaken van de haringen. Volgens mij wil hij leren hoe je dat moet doen. Leuk trouwens, dat die schoonmaker zo'n engelengeduld heeft". Acht haringen later neemt Moyer het mes ter hand. (Het ontgaat ons wat het wetenschappelijke belang van deze handeling is, maar voor uit.) Echt professioneel gaat de Ca nadees niet te werk, maar voor een beginner ontdoet hij die haring aardig van z'n ingewanden. Els Jacobs kijkt geamuseerd toe. "En toen viel ons onderzoek dus in duigen". Even later heeft Moyer de haring verslonden. "That was lekker", zegt hij in zijn onnavolgbare men geling van Engels en Nederlands. Een Leidenaar schiet ons in de Waag aan. "Is dat die Canadees dan? Kijk eens aan, dat is dus de man die het feest wil onderzoeken. Wat mij betreft, ik zou zeggen: in 1574 ben ik er niet bijgeweest, ik vier dit gewoon omdat het een leuk feest is. En je krijgt er nog een vrye dag voor ook". Aan Moyer de opdracht om dit soort mededelingen van weten schappelijke noten te voorzien. Ga er maar aan staan. Hopelijk heeft hij ook nog een gesprek gevoerd met de oude man die op een bankje bij de Pieters kerk zat, mistroostig voor zich uit kijkend. een nat shaggie in zijn mond. Die man had Moyer het an dere verhaal over de viering kun nen vertellen. "Ach meneer, ik heb dit al zo vaak meegemaakt. Voor mij is nieuwigheid eraf. En dan. wat moet ik nou, ik heb geen centen". In de categorie Hollandse poppen de boerinnetjes uitgevoerd in Delfts Blauw. o verzekerde burgemeester nieuwe plek zoeken. Het grote vuurwerk voor het laatst op het Schuttersveld. Het vuurwerk keert terug, Goekoop, in samenwerking met de 3 Octobervereeniging zal de gemeente Leiden ee LEIDEN - Volgens de Leidse politie is de viering van 3 oktober dit jaar rustig verlopen. Er gebeurde wel het een en ander, maar in vroeger jaren is het wel eens erger geweest, aldus de politievoorlichter. Omstreeks negen uur gisterochtend moest een 71- jarige vrouw naar het Diaconessehuis worden ge bracht met een scheurtje in haar oor. De vrouw was gevallen bij het ophalen van haring en wittebrood. Doordat een 25-jarige Leidenaar onoplettend over stak tijdens de wielerkoers voor dames kwamen vier vrouwen gistermorgen om kwart over elf ten val op de Boisotkade. Twee van hen moesten met letsel naar het Diaconessehuis worden gebracht. Twee jongens, elf en twaalf jaar oud, werden gister middag om half twee door de politie aangehouden omdat ze uit een kermiskraam twee horloges hadden gestolen. De politie trof rond het middernachtelijk uur op de Schipholweg twee jongens - beiden zeventien - en een veertienjarig meisje aan die in zwaar beschonken toe stand verkeerden. In verband met alcoholvergiftiging werd het drietal naar het AZL gebracht. Op de Haarlemmerstraat sneuvelde half twee 's nachts de ruit van een modehuis. Van de daders geen spoor. Op de Maredijk werd enkele uren later, omstreeks half vier, een 34-jarige Leidenaar aangetroffen die lag te ronken in zijn auto. Het werd een duur slaapje: ook zijn motor ronkte al geruime tijd en was kapotge- draaid. Even na vieren sneuvelde op de Botermarkt een ruit van C A. Van de daders geen spoor. Twee uur later werd een ruit van een schoenenwinkel aan de Donker- steeg vernield. De reinigingsdienst heeft van vanochtend vier i tot vanmiddag twaalf ruimd in de stad. "Dat voorlichter, die vervolgt: vuil over de hele stad w hoorlijke klus geweest". i totaal 26 ton vuil opge- behoorlijk veel", aldus de "Probleem was wel dat het is verspreid. Het is een be- Variétêdemonstro.ties van de Nederlandse circusschool waren er gistermiddag op de Breestraat voor het stadhuis. Een van de jeugdige toeschouwers gebruikt een pauze in het programma om zijn acrobatisch talent te tonen. Ingespannen en een beetje ang stig wachten deze jonge toeschou wers op de komende gebeurtenissen in de poppenkast. Het Leids Pop pentheater gaf een voorstelling op *e Hogewoerd. 'Hollands welvaren' biedt de Spaanse ambassadeur, toeschouwer bij de grote optocht, een verzoeningsoffer aan. De vrede lijkt nu echt getekend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3