Beelden tussen de spelende kinderen 'Leiderdorp had beter moeten weten' Kinderdagverblijf scoort behoorlijk 'Leiderdorp Aangenaam': week vol met culturele manifestaties Warmond treedt ook al uit regionaal woonwagenschap §00§@0§§ Plan voor Leiderdorps park Boete voor belediging van politie Startschot 177 woningen in Voorschoten HilttHnfrTM DONDERDAG 4 OKTOBER Initiatiefnemer meubelboulevard vreest miljoeneti schade Wethouder Bezemer: 'Procedure is mosterd na de maaltijd'. «archieffoto) DEN HAAG/LEIDERDORP - De initiatiefnemer van de bouw van een meubelboulevard in Leider dorp, de Beverwijkse meubelhan delaar Stoutenbeek, vreest een schade van tientallen miljoenen guldens te lijden als zijn bouwplan alsnog niet kan doorgaan. Hij zei dit gistermiddag in een reactie op het voorstel van PvdA-statenlid Andrioli om een extra statenverga dering te houden over het negatie ve advies betreffende de meubel boulevard van de provinciale Arob-beroepscommissie aan GS, het dagelijks bestuur van de pro vincie. De commissie heelt vorige week unaniem de GS-beslissing af gewezen die een goedkeuring vant het bouwplan inhield. Volgende' week maandagmiddag zullen de statenleden over de kwestie be raadslagen. De Arob-commissie heeft het ne gatieve advies over het goedkeu ringsbesluit van GS genomen odat volgens haar een meubelboulevard in Leiderdorp geheel tegen het Streekplan indruist. Andrioli vond bovendien dat als de provincie zich tegenover het rijk sterk maakt om werkgelegenheid in Den Haag te behouden, zij dan niet tegelijker tijd een meubelconcentratie in Lei derdorp kan toestaan. Gedeputeerde Borgman liet gis teravond nogmaals weten dat de fi nanciële gevolgen van een even tuele intrekking van het GS-be- sluit geheel voor rekening van de bouwer komen. Deze had volgens hem kunnen weten dat, zo lang de beroepsprocedures tegen het GS- besluit nog niet helemaal zijn afge rond, de zaak nog niet rond is. Ook de gemeente Leiderdorp, die als vervolg op het GS-besluit een bouwvergunning heeft afgegeven, had volgens Borgman beter moe ten en kunnen weten. "Onzin", zegt Leiderdorps wet houder Bezemer desgevraagd. Wat hem betreft is de procedure die nu speelt mosterd na de maaltijd. Hij vraagt zich af hoe een bouwver gunning, die met toestemming van de hoogste instanties is afgegeven, ooit kan worden ingetrokken. Be zemer is dan ook niet bang dat de gemeente Leiderdorp eventueel voor de schadeclaims zal opdraai en. Als er iemand moet betalen, is dat de provincie, aldus de wethou der. Overigens is het initiatief om een extra statenvergadering te laten uitschrijven een tamelijk unieke gebeurtenis. Het is in de provincia le bestuurlijke geschiedenis slechts één keer eerder voorgeko men dat zo'n extra vergadering door een statenlid wordt aange vraagd. Die mogelijkheid bestaat overigens sinds 1962. Andrioli heeft gisteren voor zijn initiatief al de steun gekregen van de statenfracties van D'66, SGP, GPV-RPF en de kleine linkse par tijen. LEIDERDORP - De Leider- dorpse Kunstkring is druk bezig met haar grootste on derneming tot nu toe: een permanente beeldenten toonstelling in park 'De Houtkamp'. Een maquette van het park is er al. Aan biedingen van kunstenaars die willen meedoen even eens. Nu het geld nog, en dan staat niets de komst van zo'n beeldengroep meer in de weg, want de gemeen te Leiderdorp staat ook niet afwijzend tegenover het plan. Een en ander zou al volgend jaar of anders in 1986 moeten worden gerea liseerd. G.W. Mul, de secretaris van de Kunstkring, zegt in 'De Houtkamp' steeds wisselende exposities te willen houden. Om de twee a drie jaar zouden de beelden in het park moeten veranderen. De tentoon stelling moet wel permanent wor den. Mul: "De Houtkamp is een schit terend park, het leent zich uitste kend voor exposities. Het plan is nu er vijftien twintig beelden te plaatsen. Die beelden zullen wel aan bepaalde eisen moeten vol doen. Ze mogen niet te fragiel of te' breed zijn. Verder moet het mate riaal ook aan eisen voldoen". G. W. Mul is in het dagelijkse le ven medewerker van sociale zaken op het gemeentehuis van Leider dorp. Hoewel hij zelf niets aan kunst doet, werd hij secretaris van de Kunstkring omdat hij grote be langstelling heeft voor kunst. Mul: "Toen ik in 1980 in Leiderdorp kwam wonen, was de kring net in oprichting. Ik ging eens kijken en besloot meteen lid te worden". De Vereniging de Kunstkring werd in februari 1981 officieel op gericht en heeft momenteel rond de vijftig leden, van wie een groot deel bestaat uit belangstellenden. Doel: de belangstelling voor kunst in zo breed mogelijke zin te bevorderen. De kring wil deze be langstelling voor kunst bevorderen door allerlei activiteiten te organi- Op de vraag waarom kunste naars hun werk in een stadspark te grabbel zouden willen zetten, ant woordt Mul: "Kunstenaars hebben op hun zolders vaak al veel kunst werken staan, maar ook die zolders raken vol. Bovendien stellen de meeste kunstenaars het wel op prijs als hun werk tentoongesteld wordt". Hoe het idee Van de beeldenten toonstelling is ontstaan, weet de secretaris niet precies. Wel weet hij dat het al oud is. Mul: "Op een ge geven moment waren er even plan nen om op een strook gras tussen de Winkelhof en de Santhorst een soort promenade te maken door er beelden te plaatsen. De Kunst kring pakte het idee op en ging het verder uitwerken voor De Hout kamp". Volgens Mul wil de gemeente wel meewerken aan het beelden project. De gemeente zal dan be reid moeten zijn enige voorzienin gen te treffen zoals bijvoorbeeld het plaatsen van sokkels en het be- Bij opiniepeiling LEIDERDORP - Vier leden van de Leiderdorpse WD-fractie heb ben zich duidelijk uitgesproken voor de komst van een kinderdag verblijf. Dit deden zij in de jaarlijk se 'opininiepeiling', waarin raads leden aangeven wat hun wensen en voorkeuren zijn ten aanzien van 35 'nieuwe' projecten die in de ge meente moeten worden aangepakt. De raadsleden geven cijfers van 0 tot 10 punten voor zaken die in de komende jaren aan de orde komen. Van de 'jurering' wordt een gemid delde berekend, waaruit een door snee-mening van de gemeenteraad rolt. Samen met de financiële ge volgen van een bepaald project WARMOND - Twee jeugdige War- monders in een auto zijn gister middag door de politie vastgehou den omdat de bestuurder zich niet wilde laten controleren op alcohol gebruik. Rond 14.00 uur werd de auto voor een alcoholcontrole aan gehouden in de Dorpstraat. De be-, stuurder bleek licht onder invloed te verkeren. Maar omdat de politie niet met zekerheid kon zeggen of de bestuurder strafbaar was, werd hem verteld dat hij mee moest ko men naar het bureau. Daar was de passagier het niet mee eens en hij werd lastig. De zaak liep zo hoog op dat de politie het tweetal arres teerde en toch meenam naar het bureau. Daar bleek het alcoholpro- milage van de bestuurder niet strafbaar. De twee kregen evenwel toch een proces-verbaal wegens belediging en verzet tegen de poli tie. krijgt het een plaats op de uiteinde lijke prioriteitenlijst. Voor de komst van het kinder dagverblijf hadden de progressie ve partijen een tien in petto. De WD-ers Gehner, Huigen, Kruide nier en De Waard gaven een acht voor het dagverblijf. Wanneer deze liberalen (als het op een stemming aankomt) voor stemmen, komt het dagverblijf voor kinderen van nul tot vier jaar in Leiderdorp. De frac tieleden van het CDA spraken zich duidelijk uit door een nul te geven. De relatief hoge kosten (100.000 gulden) van een kinderdagverblijf maken dat de plaats op de priori teitenlijst laag is. Het staat acht tiende op de lijst van 35 projecten. Het CDA-alternatief voor het kinderdagverblijf, uitbreiding van de peuterspeelzalen, scoorde erg laag, ondanks de negens die het CDA eraan toekende. De vier bo vengenoemde WD-raadsleden en de progressieve partijen hadden niet meer dan een 'nul' over voor de 'oplossiftg' van de christen-de mocraten. Erg hoog op de lijst met voorkeu ren staan de aanleg van een fiets pad langs de Hoogmadeseweg, uit breiding van de activiteiten van het Muzenhof en de aanschaf van een geluidsinstallatie voor dit cen trum. Verder staan hoog een mi lieu-actieprogramma, de oprich ting van een oudheidkamer en het opvolgen van de adviezen uit het momenteel gehouden verkeerson- derzoek. Grote projecten zoals een kunst grasveld voor hockeyclub Alecto en een sporthal kwamen niet hoger dan een gemiddelde van respectie velijk vier en drie. Wethouder J. Bezemer legt het belang van de 'jurering' uit:"Het betreft hier slechts een rekenkun dige lijst die bij de beleidsplanning wordt gevoegd. Het praten komt nog, het spel moet nog beginnen". Hoe het spel afloopt, zal blijken bij de algemene beschouwingen die eind november worden gehou den. handelen van de grond zodat de beelden niet kunnen wegzakken. Kleur De Kunstkring doet meer om de kunst onder de mensen te brengen. Zij organiseert ook de permanente tentoonstellingen in het gemeente huis en in de Muzenhof. Daar ex poseren steeds weer andere kun stenaars hun werk. Vorig jaar is de Kunstkring begonnen met het rondleiden van de lagereschool- jeugd. De organisatoren zorgden er dan voor dat de exposerende kun stenaar aanwezig is om tijdens de rondleiding tekst en uitleg te ge ven. Dit project is inmiddels een groot succes gebleken. Een ander succesvol project was het beschilderen van de viaducten. Onder het motto 'Geef Leiderdorp meer kleur' ging vorig jaar de plaatselijke schooljeugd, begeleid door kunstenaars, aan het werk met verf en kwast. Dit jaar hebben dergelijke activiteiten niet plaats gevonden. Mul: "Er moet eerst met scholen worden gepraat, maar daar hebben we echter dit jaar geen tijd voor gehad". De kunstkring werkt nauw sa men met de Hollandsche Tuyn, het cultureel centrum in de Hoofd straat. Volgens Mul zitten de twee instellingen niet in eikaars vaarwa ter. "Bij de Hollandsche Tuyn kun je de praktische dingen door mid del van cursussen leren. Bij de Kunstkring kun je naar lezingen over alle soorten kunst komen luis teren. Dat is dus meer de theoreti sche kant", aldus Mul. Oudheidkamer De Kunstkring is ook de initia tiefnemer van de oudheidkamer in Leiderdorp. Volgens de secretaris van de Kunstkring is er in Leiderdorp wel interesse voor de geschiedenis van het dorp. Inmiddels is een ruimte gevonden boven het café-gedeelte van de Hollandsche Tuyn. Die ruimte wordt nu mét subsidie inge richt. Mul: "De oudheidkamer is geen echt museum van oudheden. Het ook maar zo'n zeventig vier kante meter groot. Ook wordt er geen nadruk gelegd op kunst. De oudheidkamer staat dus eigenlijk naast het streven van de Kunst kring". Het museum zal zo rond de jaar wisseling worden geopend. De ini tiatiefnemers hebben al beslag kunnen leggen op een aantal histo rische voorwerpen. Het museum zal worden gerund door vrijwilli gers van de Kunstkring totdat er misschien een vereniging wordt opgericht die het kan overnemen. Over de toekomst kan Mul nog niet zoveel zeggen. Hij zegt dat de Kunstkring geen grootse plannen heeft. "We gaan door met het orga niseren van tentoonstellingen en bijeenkomsten, met als doel de kunst onder de aandacht van de Leiderdorpers te brengen. Daar naast willen we in deze gemeente gestalte geven aan een kunstbe leid. Onze grootste wens is betrok ken te worden bij de ontwikkeling van nieuwe woonwijken. We wil len bereiken dat er rekening met ons wordt gehouden en er in de nieuwe wijken ruimte wordt ge schapen voor kunstwerken". DONDERDAG Leiden Leidse Werkgroep Homoseksualitei Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan I spreekuur 20-21 uur. Hooglandse Huys - Hooglandse Kei gracht/hoek Moriaansteeg, bijeenkon Ver. O.K.W. waar de componist Leo J mama spreekt over eigen werk, 20 ui International Centre - Rapenburg 6,1 gmnerscursus Leidse Go-Club, 20 uu. Troef - Stationsweg 32, voorlichting j begeleiding dienstweigeren, 20-21. uur, inl. 149324/216180. Jongerenbeweging - Koppenhinkstej 2, swingavond, 20.30 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voorstrai vergadering raadscommissie openba) zaken, woningbouw, economische a ken, 20.30 uur Kasteel Duivenvoorde - Veursewe concert, 20.30 uur. Liridehoeve - Burg. v.d. Haarplein, m| ziekcafé, 21.30 uur. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - open hul square dansen met de Sjelter Squej zers, gratis dansles voor 10-14 jaar vi 19-20 uur, voor volwassenen van 2| 22.30 uur. APOTHEKEN Apotheek Tot Hulp der Menscheij Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, td 763439. I Apotheek Voorschoten, Leidseweg 6| Secretaris Mul van de Leiderdorpse Kunstkring: 'De Houtkamp leent zich uitstekend voor die beelden'. LEIDERDORP 'Leiderdorp Aangenaam' zal de komende da gen heel wat evenementen met zich meebrengen. Anders dan vo rig jaar wordt de manifestatie van buitenlandse culturen uitge smeerd over meerdere dagen. Ge kozen is voor de periode van vrij dag 5 tot en met zaterdag 13 okto ber. Ongewijzigd is het doel van 'Leiderdorp Aangenaam': een bij drage leveren aan een groter we derzijds begrip tussen buitenland se en Nederlandse inwoners van Leiderdorp. Dit jaar staan er weer heel wat culturele gebeurtenissen op het programma. Komende vrijdag wordt de manifestatie om acht uur 's avonds geopend door wethouder I. Gehner. Plaats van handeling is die avond de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4. Het wordt een avond met proza, poëzie, muziek theater uit Turkije, Marokko, Suri name en Latijn-Amerika. Er wordt onder andere opgetre den door 'Alibaba', een zeventien man tellende Turks-Nederlands muziektheater. De groep zingt in het Turks, Arabisch en Neder lands. De Chileen Ricardo Cua- dros, in 1979 uit Chili gevlucht, zal gedichten voordragen in het Spaanse en Nederland^. Boven dien zullen Mohamed Nasr uit Ma rokko èn de Surinaams schrijver Jit Narain een voordracht houden. De Leiderdorpse schrijver Kees Holierhoek introduceert de gasten. 'Leiderdorp Aangenaam' wordt aanstaande zondag vervolgd met een volksdansavond in de Sjelter aan de Heemraadlaan 67. Optreden zullen een Turkse en een Suri naamse dansgroep. Aanvang 14.00 uur. Volgende week woensdag begint om 20.00 uur in de Muzenhof een informatieavond over de Islam. Professor Baljon zal een lezing houden over de verschillen tussen de Islam en het Christendom. Ook aan de orde komen de 'Ramadan', het rituele slachten, de positie van de vrouw, de bedevaart naar Mek ka en de dienst in de moskee. Na de pauze zal een forum, bestaande uit Islamieten van Nederlandse, Turkse en Marokkaanse afkomst. ingaan op vragen uit de zaal. Voor kunnen belangstellenden kennis het forum zijn uitgenodigd de he- maken met eten en drinken uit - -- Turkije, Marokko, Suriname en Latijns-Amerika. Slotmanifestatie Op zaterdag 13 oktober ten slotte zal tussen 11.00 en 17.00 uur in een tent in de Houtkamp tegenover het gemeentehuis een slotmanifestatie worden gehouden. Optreden zul len onder andere een Turks koor en diverse muziékgroepen. Verder Het Comité Leiderdorp Aange naam, dat de manifestatie voor de tweede keer organiseert, is een door de stuurgroep Minderheden ingestelde werkgroep. Het Comité bestaat uit leden van de Stichting Welzijn Buitenlanders Leiderdorp, de Stichting Jeugdwerk Leider dorp, de Stichting Rijn en Lek en uit buitenlandse en Nederlandse inwoners van Leiderdorp. Gebroken neus door verkeerde inhaalpoging VOORSCHOTEN - Bij een on geval op de Veurseweg in Voor schoten is vanacht om half één een 22-jarige inwoner uit Rijp- wetering licht gewond geraakt. De onder invloed verkerende man probeerde met zijn auto een andere auto in te halen. Hij reed over de middenberm en ramde aan de andere kant van de weg een boom. De auto en de boom werden totaal ver nield. De bestuurder kwam er vanaf met een gebroken neus. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd. Automobilist schept fietser in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 57-ja- rige fietser uit Leiden is gister middag in Zoeterwoude aan het hoofd gewond geraakt na een aanrijding met auto, be stuurd door een 24-jarige man uit Oegstgeest. Het ongeval ge beurde om 15.15 op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de bier brouwerij, toen een fietser op een oversteekplaats door een auto werd geschept. De fietser verklaarde, net als de automo bilist door groen licht te zijn ge reden. De fietser werd met on bekend hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. De politie onder zoekt wie van de twee door rood is gereden. Na Leiderdorp en Zoeterwoude Concert Vios De Zoeterwoudse drumfanfare Vios verzorgt komende vrijdag avond een concert in Huize Em- maeus. Van half acht tot ongeveer half tien zullen de blazers en tam boers de bewoners van dit bejaar dentehuis vergasten op gezellige muziek. Enige nieuwe tamboers van Vios maken die avond hun 'debuut'. Fancy-fair De afdeling welfare van het Ro de Kruis organiseert zaterdag en zondag aanstaande een fancy-fair in Zoeterwoude. Plaats van han deling is bejaardencentrum 'Hui ze Emmaus' aan de Bennebroek- weg. Er zullen allerlei artikelen worden verkocht, die gemaakt zijn door bejaarden uit Stomp- wijk en Zoeterwoude. De op brengst is bestemd voor de aan koop van nieuw materiaal. De fancy-fair biedt diverse attrac ties, zoals een rad van avontuur, grabbelton en sjoelen. Zondag middag zal iemand van het rheu- mafonds laten zien hoe sieraden worden gemaakt. Openingstijden: zaterdag van twee tot zes en zon dag van elf tot twaalf en van twee tot vijf uur. WARMOND Na de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude gaat ook Warmond uit de gemeen schappelijke regeling 'Regionale woonwagencentra rayon Leiden'. Deze week hebben twee raadscom missies dit in principe besloten. De voornaamste reden dat Warmond de gemeenschappelijke regeling wil verlaten, is de bezorgheid over de toenemende hoogte van de ex ploitatielasten van het Leidse kamp aan het Trekvaartplein. War mond verwacht financieel voor deel te hebben van uittreding uit de regeling. Warmond voert al enige jaren strijd met het rijk over de kosten van de aanleg van de standplaatsen aan de Burgemeester Ketelaar- straat, op de 'speelweide. Het rijk wil niet de volledige aanlegkosten betalen, zodat Warmond met een gat van ongeveer dertig mille blijft zitten. Om dit gat te dichten kreeg Warmond de suggestie om de aan legkosten van het kampje te verla gen. De gemeente vreest echter dat dit alleen kan wanneer ook de hele planologische procedure opnieuw begint. Dit zou volgens de gemeen te tot "onaanvaardbare vertraging" leiden. De dertigduizend gulden die in de dekking van de aanleg ontbre ken, zullen dus voor rekening van de gemeente blijven. Hoeveel het uittreden uit de gemeenschappelij ke regeling gaat kosten is nog niet bekend. De rekensom kan pas wor den gemaakt wanneer bekend is hoeveel de afkoopsom is die War mond bij uittreding moet betalen. Warmond verwacht echtec dat uit treden altijd goedkoper is dan in het woonwagenschap te blijven. Onzekerheid Burgemeester en wethouders van Warmond hebben hun voor waarde laten vallen dat eerst uit de gemeenschappelijke regeling moet worden getreden, alvorens einde lijk tot aanleg van een kampje kan worden overgegaan. "Aangezien de afwikkeling van de uittreding nog de nodige tijd zal vergen, heb ben wij besloten de kandidaten voor de Warmondse standplaatsen niet langer in het onzekere te laten. Wij zijn inmiddels ongeveer 10 jaar bezig met de voorbereiding van de oprichting van dit kampje", aldus B en W in een brief aan de gemeen teraad. Uittreding betekent dat War mond de exploitatie van het kampje op zich moet nemen. Dit betekent dat de verhuur van stand plaatsen, het onderhoud van de al gemene ruimten en het opstellen van een aantal regelingen door Warmond moet gebeuren. De ge meente streeft ernaar om de kosten van de exploitatie te bestrijden uit de huur van de standplaatsen. Deze maand zal de Warmondse gemeenteraad het krediet van 130.000 gulden moeten toekennen. Daarna moeten gedeputeerde sta ten van Zuid Hollland de plannen goedkeuren. In januari 1985 kan de dienst gemeentewerken met de voorbereiding beginnen. Verwacht wordt dat voor de zomer van 1985 de nieuwe inwoners van Warmond de twee standplaatsen aan de Bur gemeester Ketelaarstraat zullen in- VOORSCHOTEN - Het startschot voor de bouw van 177 woningen aan de Admiraal de Ruytersingel in Noord-Hofland is vanmiddag gegeven. De eerste paal ging rond vier uur de grond in voor 43 wonin gen in de vrije sector, 26 premie-A woningen en 128 huurhuizen. In deze laatste categorie worden veer tig eensgezinswoningen gebouwd, de rest bestaat uit appartementen. Era Bouw bv uit Zoetermeer zet de huizen neer in opdracht van de ge meente Voorschoten. De eerste paal wordt geslagen door de plaatsvervangend hoofdin genieur directeur van volkshuis vesting in de provincie Zuid-Hol land, L. van Dijken. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN rncassokösten" Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Commentaren W F J Wirtzen A A. van Brussel M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n.v. Damiate Holding BV Directie: G Koopman Adj.dirN Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Ad|. Hooldredacteur: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïro, Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2