Bejaarden boos over hoge energierekening Overleg Hoogovens over korter werken in impasse Alphen stort zich op 'schatten' Kromme Aar Senaat VS: geen hulp anti-sandinisten DE TIJD DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - Als vliegen op de stroop zijn ze erop afgekomen, de 'schatgravers'. De bodem van de Kromme Aar, die tijdelijk is drooggelegd vanwege de aanleg van een bruggetje, wordt sedert een dag of tien be volkt door aspirant-archeologen en archeoloogjes, die, gewapend met een emmer of plastic tasje en een schep of een riek, de grond afzoeken naar zoals dat heet spo ren van het verleden. Enkele koperen duiten, stenen knikkers en een enorme hoeveel heid pijpestelen en pijpekoppen heeft de bodem tot nu toe prijs gegeven. Niet verwonderlijk, aangezien op de plaats waar nu de Aarhof staat, vroeger twee pij- penfabrieken hun onderkomen hadden. Voor wie hoopte na een dagje spitten de vondst van de eeuw te doen is dit wellicht een teleur stellende inventaris. Zo niet voor Leidenaar Hans van der Meulen, die zich, als verwoed pij pen ver zamelaar, op de Kromme Aar-bo dem in een waar Walhalla moet wanen. Emmers en emmers vol pijpekoppen en -stelen heeft hij het afgelopen weekend aan de bodem ontrukt, vertelt hij niet zonder trots. "Allemaal achttien- de-eeuws", verdedigt hij de in houd van zijn emmertje tegen over een toeschouwer, die aan de oudheid van het gevondene twij felt. De drooglegging van het wa tertje komt voor Van der Meulen als een geschenk uit de hemel. Hij is al enige tijd bezig met een onderzoek naar de geschiedenis van de Alphense pijpenmakers en hoopt door de opgravingen op nieuwe gegevens te stuiten. De historie van de Alphense pijpen- industrie wil hij te zijner tijd vastleggen in een boekje, dat moet uitkomen in een reeks his torische werkjes van de histori sche vereniging in Alphen. Hoewel hij zegt alle pijpen mooi te vinden, is hij vooral tuk op pijpen van originele Alphense makelij. De fabrieken in Alphen legden zich namelijk vrijwel uit sluitend toe op het namaken van de Goudse pijpen. Een sigaret opstekend - "Nee, ik rook geen pijp" - vertelt Van Hans van der Meulen uit Leiden is een van de velen die de bodem van de tijdelijke drooggelegde Kromme Aar afstruinen, op zoek naar historische voorwerpen. Een grote hoeveelheid pijpekoppen en -stelen heeft de (foto Wim Dijkman) bodem tot nu toe prijsgegeven. der Meulen er altijd als de kip pen bij te zijn wanneer er een stuk grond wordt blootgelegd. Net als vele anderen, ook deze keer. De bodem langs de kant vertoont sterke overeenkomsten met een maanlandschap door het grote aantal kuilen dat inmiddels is gegraven. "Ik wist waar een hele grote berg lag", zegt hij spij tig, wijzend naar een helemaal uitgegraven metalen afvoerpijp die uit de kademuür komt. "Maar je ziet 't, ze zijn me voor geweest". IJMUIDEN (GPD) - Na drie ver- gaderdagen in een week tijd zijn Hoogovens en de vakorganisaties gisteren uit elkaar gegaan zonder een akkoord te hebben bereikt over arbeidstijdverkorting (atv) in 1985 en het verlengen van de be staande vut-regelingen. De Indus- inebond FNV zou vandaag zijn ka derleden raadplegen, terwijl de In dustriebond en de Voedingsbond CNV hun leden voor volgende week dinsdag ter vergadering heb ben opgeroepen. In de lopende cao, die eind van dit jaar afloopt, hebben de werkge ver en de vakorganisaties vastge legd dat de arbeidstijd in 1985 met in totaal 68 uur zal worden verkort. 'Hoogovens wil die 8,5 dag zoveel mogelijk in blokken collectief door alle werknemers laten opnemen. Dat wil zeggen dat men bijvoor beeld voorafgaand aan of aanslui-, tend op algemeen erkende feestda gen deze atv-uren moet opnemen. De bonden vrezen echter dat op die manier niet of nauwelijks nieu we banen worden geschapen. anderhalf jaar geleden v.r.We da®en indlen e?" werknemer een deel van de prijscompensatie werd ingeleverd. De vertegenwoordigers van de werknemers willen hooguit twee dagen, oftewel 16 van de 68 uur, collectief laten opnemen. In het ui terste geval is men bereid drie col lectieve dagen vast te stellen (twee dagen vóór Kerstmis en een dag na Hemelvaart) indien Hoogovens op een ander punt een concessie zou doen. Die concessie zou betrekking moeten hebben op compenserende MISHANDELING - De Amster damse politie heeft gisternacht in de omgeving van het Vliegenbos in Amsterdam-Noord acht jongens in de leeftijd van 15 tot 19 jaar aange houden. De politie is ervan over tuigd dat zich bij deze groep de da der of daders bevinden zijn atv-dag door ziekte verloren' ziet gaan. Het bedrijf heeft in eer ste instantie gesteld zo'n 'pechdag' niet te willen compenseren, maar bleek in het overleg bereid één en kele dag eventueel te verschuiven in geval van overmacht. Deze con cessie vinden de bonden onvol doende. De bonden hebben de gesprek ken met Hoogovens ook onderbro ken omdat het staalconcern geen enkele toezegging wilde doen over de financiering van de beide be staande vut-regelingen na het jaar PARIJS Oud-president Gis- card d'Estaing (onder) keerde gis teren terug als lid van het Franse 1987. Nu is er één regeling voor fiérder op 23 personeelsleden ouder dan 62 jaar septem5e7- bij tussentijdse verkie- 1 DOVen -wittt Wipfrinf -rriiti onhinliofi. mishandeling van de 54-jarige zonder dat daarmee i andere de 60 jaar. De eerste regeling wordt frheTivaal ver sloeg voor 40 procent door de werkgever scne nvaal versL°eg. betaald, de tweede door de werk nemers. Beide regelingen kunnen de ko mende jaren worden gehandhaafd Elbert van de Biezen op 25 septem ber, als gevolg waarvan hij i leed. gemoeid. Maar Hoogovens weigert zich vast te leggen op garanties drie jaar. VOETBAL - De FIFA heeft de Engelse manager Malcolm Allison een wereldwijd werkverbod opge legd, totdat hij een boete van onge veer duizend gulden heeft betaald. Van Gasthuishof in Katwijk KATWIJK Te hoge ener- gielasten, geen onderhoud en nauwelijks enige service. Dat zijn de drie voornaam ste klachten van een aantal bejaarde bewoners van het Gasthuishof in Katwijk. Zij hebben hun grieven inmid dels kenbaar gemaakt bij de huurcommissie en de oude renbond. Het meest dwars zit de bewoners de hoge energiekosten. Zij moeten nu maandelijks gemiddeld 137 gul den betalen aan de stichting be jaardenzorg hervormd gast- en weeshuis, eigenaresse van de wo ningen. Ongeveer 20 bewoners hebben dit jaar geweigerd een maandelijkse verhoging van 15 gulden te betalen. Ook achterstalli ge aanslagen over 1981 en 1983, res pectievelijk 205 en 259 gulden, be talen zij voorlopig niet. De stichting heeft inmiddels in een aangetekend schrijven duide lijk gemaakt dat wanneer het geld niet spoedig op tafel komt de rech ter zal worden ingeschakeld. De bewoners vinden het op hun beurt niet fatsoenlijk van de stichting om nog voordat de huurcommissie een uitspraak heeft gedaan zo'n bevel te versturen. De bewoners van het Gasthuis hof zijn tegen de hoge energielas- ten in het geweer gekomen omdat de prijs naar hun zeggen in verhou ding tot andere kleine- en bejaar denwoningen opmerkelijk hoog uitvalt. "Neem nu Zwanenburg. Dat gebouw bestaat voor een groot gedeelte uit glas, maar toch zijn de lasten veel lager", zegt een van de bewoners die zijn naam liever niet in de krant ziet. "Want ik krijg de zwarte piet toch al steeds toege speeld". De Katwijker vermoedt dat de ketel niet in orde is of dat foute be rekeningen worden toegepast. Hij sluit niet uit dat de bewoners voor een deel moeten opdraaien voor energielasten die in feite door an dere gebruikers van het pand moe ten worden bekostigd. Commissie gedaan aan klachten in de nog vrij nieuwe huisjes. "Er wordt steeds gezegd: dat kan je zelf toch wel even opknappen". Naar zijn zeg gen vertonen de wanden in ver schillende huizen zelfs al scheuren. De ouderenbond heeft geadviseerd de stichting door middel van ge richte vragen te confronteren met de grieven. "Maar onze vragen worden nooit beantwoord", klaagt de hoogbejaarde Katwijker. Secretaris L. Bezemer van de stichting ontkent alle beschuldi gingen ten stelligste. "Die mensen zitten echt fout. Wij willen graag met ze praten. We hebben ze ook aangeraden een bewonerscommis sie in het leven te roepen, maar dat doen ze niet". Volgens Bezemer vergeten de bewoners dat de huizen van het Gasthuishof 'onvoordeliger' zijn gebouwd dan flatwoningen. "En dan nog betalen zij echt niet meer", zo meent hij. Bezemer spreekt te gen dat een van de ketels defect is of dat de lasten onjuist worden om geslagen naar de verschillende ge bruikers. "Maar een paar bewoners willen het maar niet begrijpen. Zij stoken de rest op". DEN HAAG (GPD) - De Prof. mr. B. M. Teldersstichting, het weten schappelijk instituut van de WD, vindt dat de huidige ziekte-, ar beidsongeschiktheids- en werk loosheidswetten moeten worden vervangen door een algemene in- komensdervingswet (aiw). Via de ze wet moet er een volksverzeke ring komen met een basisuitkering voor zowel werknemers als zelf standigen bij ziekte en werkloos heid. WD-stichting wil minimale uitkering voor iedereen nog betalen, eerst bij het loon van de werknemers moeten worden ge trokken. Als aanvullende eis geldt dat de basisuitkering bij werkloos heid alleen wordt verstrekt indien ten minste vijf jaar premie is be taald. Met een dergelijk systeem kan volgens de Teldersstichting wor den bereikt dat minimumuitkerin gen kunnen worden betaald tot aan het 65ste levensjaar. De uitke ring zou inkomensonafhankelijk Volgens de Teldersstichting sommige gevallen een 100-pro- moeten worden, waardoor het stel- moeten volgens de uitkeringen centsuitkering mogelijk is. se* spoort met de richtlijnen van de daarbij niet hoger worden dan het Het wordt in de studie van de EG- minimumniveau, dat wil zeggen Teldersstichting aan de mensen Hit houdt in dat iedereen, on een bedrag dat voldoende is om de zelf overgelaten zich individueel of fïcacht het laatstverdiende loon, collectief (via cao-onderhandelin- dezelfde uitkering krijgt. Hoe hoog gen) bij te verzekeren voor een aan- die uitkering moet zijn geeft de vulling op de basisuitkering. Teldersstichting niet aan. Via bij- De basisuitkeringen zullen uit- voorbeeld een uitgebreid onder sluitend moeten worden opge- zoek onder de bevolking zou een bracht door werknemerspremies, bestaansminimum kunnen wor- Om dit te kunnen bereiken zullen den vastgesteld, dat uitgangspunt de premies die de werkgevers nu voor de uitkering is. bestaanszekerheid te garanderen. Alleenstaanden krijgen recht op 50 procent van dat niveau. Gehuwden en samenwonenden en alleen staande ouders met kinderen kun nen daarop een toeslag krijgen, die varieert van 20 tot 50 procent van het bestaansminimum, zodat in WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren een compromisvoorstel afgewezen om de veiligheidsdienst CIA voor de laatste maal een bedrag van 6 mil joen dollar ter beschikking te stel len om de steun aan het anti-sandi- nistische verzet in Nicaragua af te bouwen. Het bijvoegsel van VN beschrijft tot in detail de geschiedenis van de Irene Brigade. Een dertienhonderd man sterkere legereenheid die in 1941 werd opgericht, tot aan de in vasie gelegerd was in Engeland en twee maanden na D-Day in Nor- mandië aan land werd gezet om vervolgens door een hel te gaan ('Heil Fire Corner') in de strijd te gen de Duitsers. Enkele oud-mili tairen van de Irene Brigade verha len over de ontberingen en de mis kenning. "Iedereen denkt altijd dat het de Amerikanen en de Engelsen waren die voor de bruggen hebben gevochten. Maar dat klopt niet. De brug bij Grave, dat waren wij". Maurits de Brauw, de ex-minister, was erbij, raakte gewond en loopt nog steeds rond met een mortier- scherf in zijn longen. Hij toont zich, net als vele andere Brigade leden, gegriefd over de misken ning die de Brigade na de oorlog ten deel viel. "...kabeldikke netten zijn er gespannen om het leed na de oorlog op te vangen, maar er was geen visnetje voor de mensen van de Irene Brigade". In het omslagartikel constateert VN dat twee recente banenplan nen voor jongeren - die van .minis ter De Koning en van de metaalin dustrie -14 dagen na de Troonrede alweer van de baan zijn. Alle FNV- bonden en de werkgevers wijzen het ministeriële plan af en een vier tal bonden binnen de FNV doen hetzelfde met het banenplan van de metaal, omdat dit de rechtsposi tie van oudere werknemers zou be dreigen. Maar over het hoe en waarom blijft het blad nogal in het vage. Verder in VN: de vervolging van intellectuelen in Joegoslavië, Bi- beb ondervraagt Lucebert, inter views met de schrijvers Sera An- stadt en Paul Theroux, alsmede het eerste deel van een serie over de ontwikkelingen achter de scher men bij het voetbalbedrijf Ajax. zijn. "Het gaat ook om avonturisme". Tien jaar HP-boeken top tien blijkt een fenomeen in de literaire wereld. De kwaliteit wordt door betrokkenen goed geacht, het ef fect is daarom groot. Sommige uit gevers vinden "te groot", maai een rondgang blijkt dat vrijwel mand de boeken-hitlijst wil i "Het pientere pookje zou rijk dom en werk in Tilburg brengen" In een reportage wordt de kater schetst nu het daarvan allemaal niet is gekomen. Het voorstel was van het standpunt vanAfgevaardigden.dat middellijke stopzetting .van alle Stevens. CIA-acties is, en dat van de rege ring Reagan die de steun voorlopig wil voortzetten. Senator Dodd (democraat) be toogde dat sommige van de door de VS gesteunde activiteiten van Nicaraguaanse "contra's" niet an ders kunnen worden aangemerkt dan als "terrorisme". Hij wees on der meer op berichten dat rebellen onlangs een medische post hadden 'an hun acties regelmatig burgers het slachtoffer worden. Volgens de waarnemend leider van de republikeinse meerder heidsfractie in de Senaat, Ted Ste vens, houdt de redenering van Dodd in dat ook "de Israëliërs, Af- S—JSS/SS-S Amerikaanse steun worden bui compromis tengesloten. "Wat voor de één een het Huis terreurdaad is, is voor de ander een daad van patriottisme", betoogde mee: door dollars te kopen. Ban kier Teunis van Dort van de Mor gan Bank Nederland, bevestigt in de Tijd: "De inflatie in de VS is on der, maar niet dankzij Reagan ge zakt; de dure dollar remt daar de nlatee^brand inflatie ook. Maar feiten tellen min- plal?eDran° der dan verwachtingen. In deze zin is Reagan een succesvol presi dent". Reagan komt verder aan bod in een artikel over de ruimte wapenwedloop. "De keuzen die hij maakt wijzen er op dat hij niet be grijpt wat afschrikking en weder zijdst niet" Staatssecretaris Van Houwelin- gen die op het ministerie van de fensie is belast met het materieel kreeg een HP-verslaggever op be zoek in de namiddag van het debat over de Walrus-affaire. "Stemer- dink heeft dingen gezegd die hij uitsluitend kon weten omdat hij bewindsman is geweest. Dat vond ik wel op de grens van het toelaat bare". Van Houwelingen is tevre den over de afloop van het debat, vermoedt niet dat het financiële debacle rond het onderzeebootpro ject is ontstaan omdat de marine- top moeite heeft met democrati sche structuren en daardoor de po litieke leiding te laat op de hoogte heeft gebracht. Het voormalige CDA-kamerlid blijft kritisch over de afloop van de kruisraketten kwestie en ziet voor de toekomst een "hergroepering van Europa" als enige oplossing van de 'crisis' in het NAVO-bondgenootschap. De veelbesproken architect Piet Blom die onlangs de Spaanse kade lijks werk. Hij zit in de ww in af wachting van nieuwe projecten. Blom heeft veel van zijn idealen verloren, maar houdt vol dat een architect meer is dan een "coördi nator", die goed luistert naar wat De Kleine Aarde, dat 'kleine heil- staatje waar zo milieubewust wordt geboerd', is in beroering. De Tijd toog naar Boxtel en consta teerde dat de cursus paddestoelen kweken een splijtzwam heeft opge leverd. De bolwoning wordt al ja ren niet meer bewoond, er zijn schulden, er zijn ruzies. Een van de boosdoeners is de (ontslagen) me dewerker David Douwes, die De Kleine Aarde te klein vond. "Wij vinden het krankjorum alleen maar oog te hebben voor onbe- sproten spruitjes, terwijl de kruis raketten ons bij wijze van spreken om de oren vliegen. De alternatie ve beweging moet wakker den". Bij de komende presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten stemt de rest van de wereld (nu al) Minister Jan de Koning doet er alles aan om de Antillen bij elkaar te houden. Is hij roomser dan de paus? "Ja, dat mag u best zeggen. We zeggen ronduit dat samenwer king beter is voor de Antillen". Ex- premier Evertsz is het met hem eens: "Zes min één is niet vijf, zes min één is nul". De Tijd consta teert dat Nederland in de tang zit. Aruba zijn onafhankelijkheid ont- zeggen is kolonialistisch; lijdelijk functk>narissen toezien hoe de Antillen uiteen val len brandmerkt Nederland als een zeer slecht kolonisator. Verder in de Tijd, deze week biXu hebben'genömèn' verdikt met een kantoor-adver tentiebijlage, onder slag Bloemendaal maakte nadat zij BRANDENDE LIEFDE - Een brandende, doch onbeantwoor de liefde van een 28-jarige Ita liaanse studente voor haar leraar heeft haar in de gevangenis doen belanden. De 43-jarige docent Francesco Periti had al 79 maal de hulp van de politie moeten in roepen omdat Carmela Piacenti- ni hem niet met rust liet en hem overal met haar liefdesbetuigin gen achtervolgde. Toen de politie deze week op nieuw werd gealarmeerd, dit maal omdat de studente de wo ning van Periti was binnenge drongen, werd de vrouw zo agressief, dat er reden was haar te arresteren op beschuldiging van verzet tegen het openbaar gezag. Amerikaanse luchtmacht wil raketbasis onder de grond WASHINTON (DPA/AFP) - De Amerikaanse luchtmacht wil een reus achtige ondergrondse raketbasis bouwen die een kernaanval kan overle ven, zo meldde The New York Times gisteren. Volgens deze gezaghebbende Amerikaanse krant, die zich beroept op tnctionarissen van Defensie, heeft minister van defensie Caspar Wein berger in juli een zeer geheim schrijven gekregen van de luchtmacht. Daarin verkondigt zij de opvatting dat het zowel militair als technisch ogelijk is een dergelijke basis te bouwen. Weinberger zou nog geen haar intercontinetale raketten beschermen tegen een kernaanval mao o r«a o -711*1,00 aj|en ^ijje de mogelijkheid te behouden een aanval te vergelden, wat de ingestort 'Wat een dametje uit Eu- afschrikking jnstandhoudt. ropa zoal beleven kan Hervormd Nederland en Else- viers Magazine waren niet tijdig beschikbaar. De basis zou 750 tot 1000 meter onder de grond moeten komen met e wegennet van ongeveer 600 kilometer. Ze zou zich ten minste een jaar zelf moeten kunnen verzorgen. De kosten van het project worden geschat op 50 miljard dollar (ongeveer 170 miljard gulden). Maar dat is afhankelijk van het type en het aantal raketten en van de geografische omstandighe den op de plek waar zo'n basis zal komen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19