Nederland stort zich op computer onderwijs Grote fouten bij bisschopsbenoemingen Reportage Leidse Onderwijs Instellingen verrast door stormloop Middellandse Zee grondig vervuild door industrie en toerisme DONDERDAG 4 OKTOBER 1984PAGINA 17 Nederland heeft de huiscomputer ont dekt. En wil er nu ook het fijne van we ten. De Leidse Onderwijs Instellingen ondervinden dat aan den lijve. Vorige week schreef de LOI - negen maanden na het het startsein - de tienduizendste cursist informatica in. Een topper van de eerste orde. Want jaren achtereen stond boekhouden - met vijfduizend cursisten - rotsvast op de eerste plaats. De run op de lessen computerkunde gaat nog altijd door. De LOI verwacht dat zich rond de jaarwis seling zo'n vijftienduizend studenten willen bekwamen in de micro-elektroni- Het computerwereldje is in beweging. Sterk in beweging zelfs. Maar waar het aan ontbreekt zijn deskundigen. Men sen die in staat zijn om hun kennis over te dragen op de leek. Voor de LOI een gat in de markt en aanleiding om in de loop van het volgend jaar te beginnen met een computeropleiding voor leer krachten van middelbare scholen. Het bedrijfsleven zit ook niet stil. De roep om deskundigheid wordt hier met de dag luider. De ondernemers hebben het initiatief genomen om een informa- tica-universiteit op te richten. De LOI en de informatica: adjunct-di recteur Chris de Vries vertelt hoe zijn instelling de lawine van computercur sisten heeft verwerkt. asiMOWUORlA' IBÖDTOAKES I Moraal vk zakeii poet met mmrpenmrs vermijt zelf m het sterfhuis. De hoos is nog altijd niet over. Praktisch elke dag mel den zich zo'n vijftien nieuwe computerstudenten. En dat is aanmerkelijk meer dan waarvan men bij de LOI in januari van dit jaar had durven dromen. De grote toeloop kwam als een overval. Met 1500 lessen en 100 computertjes dacht de LOI het te kunnen redden. Hoe anders pakte dat uit. Lichte paniek brak uit in Leiderdorp toen de aanmel dingen maar bleven komen. Met stapels tegelijk. Er kwam geen eind aan. Nederland leek zich massaal op de informatica te storten. Waaraan denkt de LOI die belangstelling te danken te hebben? Adjunct-directeur Chris de Vries: "Ik denk dat dat komt door de samenstelling van het pakket. We bieden niet alleen lessen, maar daarbij ook een computer. De mensen hoeven niet zelf nog eens zo'n ding te gaan kopen. Volgens mij ligt daarin de kracht van deze cur- Aanvankelijk was het de be doeling van de LOI om alleen maar een papieren cursus op po ten te zetten. Zonder oefenmate riaal. Men rekende op maximaal 500 cursisten per jaar. Toen zich de mogelijkheid aandiende om bij die cursus een computer te le veren, greep de onderwijsinstel ling die kans met beide handen aan. Nu kunnen de informatica studenten uit drie verschillende computers kiezen. Gekkenhuis Adjunct-directeur De Vries staan de eerste weken nog helder voor de geest: "Het was hier een compleet gekkenhuis. Duizen den telefoontjes, zakken vol met aanvragen. Ongelooflijk. Voor mij is het duidelijk: we hebben bij de massa een-gevoelige snaar geraakt. Men wil in dit tijdperk van technologie proberen in de pas te blijven, niet achterop te ra ken. Niet alleen op het werk, maar ook om over die moderne technieken met de kinderen te kunnen praten en hun - indien nodig - te kunnen helpen." Jong en oud hebben zich voor het opsteken van de computer kennis aangemeld. De Vries: "Globaal ligt de leeftijd tussen de twintig en zestig jaar. De cur sisten komen werkelijk overal vandaan. Personeel van dé Ne derlandse ambassade in China - om maar eens een voorbeeld te noemen - volgt de cursus infor matica." Een andere annecdote die De Vries aanhaalt is afkomstig van een gevangene. De adjunct-di recteur: "Op een dag kregen we een brief van die gedetineerde. Hierin vertelde de man dat hij al twee keer had ingeschreven voor door Jan Westerlaken onze computercursus, maar dat de directie van de gevangenis het volgen ervan niet wilde toestaan. Wij hebben toen contact met die directeur gezocht. De angst die bij hem leefde was dat de gevan gene kans zou zien om bij gege vens te"komen waar hij niets mee te maken had. Daarom stond hij niet toe dat er een computer in de cel kwam. Toen wij hadden uitgelegd dat het om vrij eenvou dige elektronica ging waarmee niet in andere systemen kon wor den ingebroken, stond hij de ge detineerde het volgen van de op leiding toe." Verbouwen De LOI en de verwerking van de vele aanvragen: hoe heeft de onderwijsinstelling die niet ver wachte grote stroom - vooral in het begin - verwerkt? Heeft men de situatie nu onder controle? De Vries: "Het is wel duidelijk dat iedereen in die beginperiode van de cursus op zijn tenen heeft moeten lopen. Werkelijk, het was verschrikkelijk druk. Ik denk dat het opstarten en de gevolgen van die informatica-cursus door de hele LOI merkbaar zijn ge weest. Ons magazijn is mede hierdoor tot aan de nok gevuld. Ja, we hebben zelfs verbouwin gen moeten plegen om alles in goede banen te kunnen leiden. Een positieve uitwerking van de ze cursus is dat we ons perso neelsbestand met negen man hebben kunnen uitbreiden." De huiscomputer is in. Dat blijkt uit het grote aantal. Bete kent dat ook - relatief - veel afha kers? "Eigenlijk valt dat wel mee", aldus De Vries. "Kijk, die cursus duurt in totaal maar zes maan den. Tegen de tijd dat iemand dreigt vast te lopen, is alles al voorbij. Wat we wel merken is dat tegen het einde van de cursus steeds minder mensen hun uit gewerkte lessen ter correctie op sturen. Maar ze zeggen de oplei ding niet op. Ik denk dat dat nor male verschijnselen zijn." Chris de Vries: "De informatica is toekomst De ervaring van de LOI is dat heel wat cursisten de huiscom puter benutten om er spelletjes mee te spelen. De Vries: "Dat is natuurlijk niet wat ons in de op leiding voor ogen staat. Wij wil len dat de apparatuur wordt aan gewend voor serieuze doelein den. Zoals het bijhouden van een ledenadministratie of een een voudige voorraad-administratie. Voor het hele grote werk zijn de huiscomputers niet geschikt. Overigens heeft de cursist de handelingen die hij voor het werken op een grotere computer moet kennen, wel geleerd." Huiswerk Al wordt het inzenden van uit gewerkte lessen minder naarma te de cursus vordert, een feit is dat er behoorlijk wat mankracht nodig is om de correcties op tijd en naar behoren uit te voeren. Kan de LOI daaraan - wat betreft de informatica - wel voldoen? De Vries: "Dit was een heel groot probleem voor ons. Het is begrijpelijk dat we het aantal correctoren flink hebben moeten uitbreiden. Ik geloof dat er tus sen de twintig en dertig mensen voor dit werk zijn aangetrokken. Part time, wel te verstaan. Als onderwijsinstelling moet je er voor zorgdragen geen achter stand op te lopen. Een punt is wel dat je ook die mensen - de correctoren dus - van tijd tot tijd moet controleren. Nagaan of zij zich er niet met een Jantje van Leiden af maken. Want dat kun nen we niet hebben. De kwaliteit van de correcties is de hoeksteen van het schriftelijk onderwijs. Corrigeren moet niet alleen goed gebeuren, maar ook snel. Weken wachten is er niet bij." Computeronderwijs. De klacht die vooral vanuit het middelbaar onderwijs wordt geuit is dat de lessen chaotisch zijn. Het bos is door de bomen niet of nauwe lijks meer te zien. De Vries be aamt dat. Een enkele leraar wis kunde -zo is zijn ervaring - pikt de informatica op. De overgrote meerderheid hoeft niet zonodig. De leraar blijft bij zijn leest. An ders gezegd: hij houdt zich aan zijn leerplan. De LOI probeert daar nu wat aan te doen. De Vries vraagt zich af waarom men op dit terrein geen gebruik maakt van de kennis die het par ticulier onderwijs in huis heeft. Lerarencursus "We zijn op dit moment druk bezig met het ontwikkelen van een computercursus voor leer krachten", vertelt De Vries. "Als voorbeeld hebben we genomen de opleiding informatica die in Engeland aan middelbare scho lieren wordt gegeven. De Engel (foto Holvi se minister van onderwijs neen bepaald dat elke school met het zelfde systeem moet werken. Daar mankeert het bij ons aan. Een schoolleiding mag zelf uit maken welk merk computer zij aanschaft." Wat die nieuwe lerarencursus betreft: het is de bedoeling van de LOI dat de opleiding in de loop van het volgend jaar gaat draaien. Alle scholen zullen er van op de hoogte worden ge steld. Er zullen bijeenkomsten worden belegd waarin wordt uit gelegd hoe een docent zich kan bekwamen. Niet alleen om er zelf wijzer van te worden, maar ook om te leren hoe hij de kennis op de leerling moet overbrengen. De opzet: leraren worden vrijge maakt om andere collega's op te leiden. De minister, vindt De Vries, moet daar maar geld voor beschikbaar stellen. Van de grond af wordt de opleiding op gebouwd: hoe gegevens in de computer worden gestopt, hoe ze eruit gehaald kunnen worden en zovoorts. De Vries: "De cursus is in En geland een groot succes. Je kunt de situatie niet helemaal met die in Nederland vergelijken. De En gelsen hebben een straatlengte voorsprong in deze materie op ons. Ondanks het feit dat elke' school in ons land mag uitmaken met welk systeem zij aan de slag gaat, willen we toch proberen die Engelse methode in te voeren. Voor de leerkracht is er in Neder land zo goed als niets wanneer hij zijn kennis wil vergroten. De studenten die - bijvoorbeeld - naar een meao of heao willen, zijn er de dupe van. Ze worden dan ineens geconfronteerd met informatica-problemen die ze niet weten op te lossen. In het hogerberoepsonderwijs vallen heel wat studenten af. Ik wiit dat zeker niet aan het ontbreken van computerkennis. Maar dat het er wel mee te maken heeft, geef ik je op een briefje. Met het pakket dat wij nu samenstellen, kan de leraar de scholier van dienst zijn." Open Universiteit De Open Universiteit heeft ook een opleiding informatica. Rij den zij en de LOI elkaar niet in de wielen? De Vries: "Je kunt onze cursus niet vergelijken met die van de Open Universiteit: de onze is niet wetenschappelijk. De Open Uni versiteit gaat wel wat verder. Op andere terreinen - zoals de rech tenstudie - zijn we ekaars con current." De Vries voorspelt dat de com puter in ons wetenschappelijk onderwijs binnen niet al te lange tijd een belangrijke rol zal gaan spelen. "Hoorcolleges", zegt hij, "zijn achterhaald. Met een paar honderd man luisteren naar wat een hoogleraar te vertellen heeft, past niet meer in deze tijd waarin de technologie voortsnelt. De studenten zullen in de toekomst steeds meer gebruik gaan maken van de mogelijkheden die de elektronica hun biedt. Universi teitsbibliotheken overbodig? Ook zij zullen vaker dan nu infor matie in de computer gaan op slaan. De student kan dan veel selectiever te werk gaan. Als hij bepaalde dingen wil weten, roept hij die pagina's uit het geheugen van de computer op waarop die informatie voorkomt. Meer heeft hij niet nodig. Nu moet een stu dent het boek kopen waarin die gegevens vermeld staan. Dat is niet meer nodig als hij van een computer gebruik kan maken. Het wetenschappelijk- en het ho ger beroepsonderwijs zouden hun studenten de eerste jaren wegwijs moeten maken in de in formatica. Als dit achterwege blijft, lopen de docenten de kans dat de leerlingen straks meer we ten over deze materie dan zij. Want die leerling gaat op zoek. Pikt zelf de kennis op die hij op school niet leert. Dat zou een ont wikkeling zijn die het onderwijs niet kan hebben. De informatica is toekomst. Dat moeten de scho len goed beseffen. Ze kunnen er niet omheen." UTRECHT (GPD) - Jaarlijks be zoeken honderd miljoen toeristen het Middellandse-Zeegebied, on der wie veel Nederlanders. Zij zou den meer rekening moeten houden met het milieu door bijvoorbeeld geen vuurtjes meer te stoken en het watergebruik te beperken. Het pubhek zou daarover moeten wor den voorgeücht. Dit schrijven Jan Swart en Gerrit Vonkeman in het gisteren versche nen oktobernummer van het maandblad Natuur en Milieu. „Moeilijker zal het zijn om mensen ervan te overtuigen niet vlak aan zee, maar in een dorp twintig kilo meter landinwaarts te gaan zitten. Mogelijk kunnen de reisbureaus hier nuttig werk verrichten. Ook is een betere vakantiespreiding no dig om de enorme pieken in het seizoen af te vlakken", aldus de beide auteurs. Het beeld dat zij van de vervui ling van de Middellandse Zee schetsen, is uiterst somber. Er wo nen 110 miljoen mensen omneen, waarbij zich in het seizoen 100 mil joen toeristen scharen. Het afval water van al die mensen komt gro tendeels ongezuiverd in zee te recht. Dr. Vonkeman zei gisteren op een persconferentie in Utrecht dat het veelbezongen blauwe water in de buurt van steden als Genua en Marseille 'stinkend smerig' is. Dat komt ook doordat de Middellandse Zee slechts op één plaats - de vrij ondiepe Straat van Gibraltar - in verbinding staat met de Atlanti sche Oceaan. „Zo wordt het zeewa ter slechts ongeveer eens in de tachtig jaar ververst", aldus Von keman. De milieutechnische voorzienin gen, door de beide auteurs 'in het zuiden toch al een zwak punt' ge noemd, worden bovendien niet of nauwelijks uitgebreid. „Hoogstens legt men de afvoerpijp vanaf hotel of camping wat verder de zee in. Er komt nog bij dat het strand door het geringe tijverschil nooit 'schoonspoelt', zoals bij ons". Naast huishoudelijk afvalwater komt er veel chemisch afval de zee in, dat vissen, schaal- en weekdie ren plaatselijk massaal het loodje doet leggen. Ook zeezoogdieren en planten hebben ernstig te lijden. In 1975 aanvaardden in Barcelo na alle kuststaten behalve Albaniè een actieplan voor de Middelland se Zee, maar daarvan is nog maar heel weinig terechtgekomen. De recente bisschopsbenoe mingen zijn 'onnodig kwetsend' verlopen. In een verklaring le vert de Katholieke raad voor Kerk en Samenleving - het ad viesorgaan van deze kerk voor maatschappelijke vraagstukken - kritiek op de gang van zaken. Pogingen tot bemiddeling en sa menwerking, tot overleg en ge- dachtenwisseling zijn onnodig belemmerd. "Hoe correct de be noemingen kerkrechtelijk ook zijn gegaan, in de sfeer van zorg vuldig omgaan met mensen zijn grote fouten gemaakt". De raad doet een beroep op de bisschoppen, de curie in Rome en de paus om bij zulke benoe mingen de communicatie met de gelovigen te behouden, ook ja juist als van de voordracht van de kathedrale kapittels wordt af geweken. Overigens zal het op den duur moeilijk aanvaardbaar zijn, als telkens een zorgvuldig opgestelde voordracht ter zijde wordt geschoven en bij verras sing een volslagen onbekende wordt benoemd. Bisschoppen oefenen het be stuur van de kerk uit en de bis schop van Rome is de eerste on der hen, erkent de raad. Ook dat het bisschopsambt universeel is, wat tot gevolg kan hebben dat er een bisschop wordt benoemd die niet uit het desbetreffende bis dom afkomstig is. Maar met handhaving van deze beginselen kan toch een andere manier van benoeming worden gevolgd, meent de raad. "Zo'n andere pro cedure is zelfs noodzakelijk". De raad betreurt het zeer, "dat het bisschoppencollege inzet en partij in de polarisatie binnen de kerk is geworden". Hij vraagt dan ook om procedures en be noemingen, die de eensgezind heid bevorderen en het ambt toe vertrouwen aan mensen die voor alle partijen herder willen zijn. Hervormde Kerk: beroepen te Colijnsplaat kandidaat J. B. Beijer Utrecht, te Noordhorn- Niezijl-Saaksum (Gr.) J. Quist Tange-Alteveer; aangenomen naar Aalburg vicaris P. J. Visser Amsterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vlaardin- gen L. M. van der Meij Zaamslag. Euthanasie Een goede pastorale ster vensbegeleiding kan de vraag naar euthanasie voorkomen of helpen oplossen. Achter een ver zoek om euthanasie schuilt vaak een 'schreew om hulp'. In plaats van euthanasie zou de hulpverle ning zich daarop moeten concen treren. Tot die conclusie komt de stichting 'Schuilplaats', een re formatorische anti-abortus- en anti-euthanasie-organisatie, na een onderzoek onder 23 artsen en 17 predikanten die overwe gende bezwaren hebben tegen de huidige ontwikkelingen rond euthanasie. Het rapport, bedoeld om de le galisering van euthanasie tegen te houden, werd gisteren in Utrecht aangeboden aan verte genwoordigers van de Hervorm de Kerk, de Christelijke Gerefor meerde Kerken, de Gereformeer de en Oud-Gereformeerde Ge meenten en de Gereformeerde Bond en de Confessionele Ver eniging in de Hervormde Kerk. Vandaag kreeg minister Brink man een exemplaar. Tegen de zogenaamde 'passie ve euthanasie' - het niet meer toedienen van medicijnen - be staan weinig bezwaren bij de art sen en predikanten. De meerder heid van de predikanten staat achter de vrijgemaakt-gerefor- meerde hoogleraar J. Douma, waar deze zegt: "Wie een patiënt verantwoord laat sterven door in gepaste bescheidenheid zijn han den terug te trekken en geen bij zondere ingrepen meer toe te passen, doet in zijn liefde jegens deze naaste, wat God van hem vraagt". Graf. Bij opgravingen in de hervormde kerk van Dongen in Noord-Brabant is een bijna vijf eeuwen oud pastoorsgraf bloot gelegd, waarschijnlijk van pas toor Dierick Willemszoon, die van 1485 af de parochie diende. Verscheidene delen van de grafkleren waren nog goed te on derscheiden, zoals de zalmrose mozaieken, het koperdraad van de kazuifel en stukjes franje. Ook de leren muilen van de pastoor en delen van de kelk waren niet vergaan. Het lichaam lag met de voeten naar de toren. Ook dat duidt er op, dat het hier om een pastoor ging. Mislukking Volgens Stephen Beachy zijn de evangelisatiecampagnes tij dens de Olympische Spelen deze zomer in Los Angeles een mis lukking geworden. Hij leidde een evangelisatieprogramma van de Amerikaanse doopsgezinden en geeft nu een indruk daarvan in het Amerikaanse doopsgezin de weekblad. "De bezoekers", schrijft Bea chy, "hadden het te druk met de sportieve festiviteiten om tijd te hebben voor andere attracties in de stad. Onze verwachtingen wa ren duidelijk te hoog". Vrouwen. Uit een onderzoek van de Lutherse Wereldbond is naar voren gekomen, dat vrou wen die predikant willen worden in een Amerikaanse lutherse kerk veel meer problemen on dervinden dan mannen. Veel ge meenten weigeren zelfs met af gestudeerde vrouwen te praten over een mogelijke aanstelling. Van de 16.700 lutherse predi kanten in de Verenigde Staten zijn er op dit ogenblik ongeveer 500 vrouw. Zo'n 3 procent dus. Bij de presbyterianen is dat 5 en bij de methodisten 6 procent. Tegen gebed. Lutherse bis schoppen in de Verenigde Staten hebben zich uitgesproken tegen herinvoering van het gebed op Amerikaanse scholen. Dat kan niemand voordeel brengen, vin den zij. Het is niet alleen schade lijk voor de veelsoortige samen leving, maar ook voor het gebed zelf. President Reagan is vóór her invoering. Bisschop James Crumley zei daarover, dat de pre sident niet eens kerklid is en ook geen giften verstrekt aan kerke lijke hulporganisaties. Rijst. Als het aan de lutherse bisschop Martin Kruse van West- Berlijn ligt. worden pas getrouw de paren niet meer met rijst be strooid. "In een wereld met zoveel honger mogen wij zo niet met ons dagelijks brood omgaan", zei hij in een gesprek. Hij zou graag zien, dat bruiloftsgasten het jon ge paar een boompje voor de tuin gaven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17