'Dit komt hard aan' Wunderlich helpt PSV RENTE 53A% Ajax slacht Red Boys Overdreven jubel in Eindhoven Pech achtervolgt motorcoureurs Rugbyteam Bonus voor Ueberroth DONDERDAG 4 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) Ajax heeft gisteravond van zijn eigen stadion De Meer een pretpark gemaakt, waarin het als exploitant goede zaken deed. Niet alleen werd de 'ver- rissing van Differdange' met een zege van 14-0 goedge maakt, bovendien hadden zich rond de schiettent veel meer belangstellenden verzameld dan was verwacht. Na het echec in Luxemburg, waar Jiet veertien dagen geleden 0-0 bleef, was op hooguit 8000 toe schouwers gerekend. In werkelijk heid waren er 13.000 waarmee eens te meer werd aangetoond hoe vluchtig voetbal kan zijn. In de uit wedstrijd was het spel van Ajax zo drempelverlagend dat het bijna even platvloers overkwam als de jscheldkannonades die de spelers later over zich heen kregen van de trouwste supporters. Al die verwensingen bleken ech ter al ver voor de return vergeten en behoefden ook niet meer in de herinnering te worden teruggeroe pen. Door het benutten van een strafschop legde Ronald Spelbos al fin. de vijfde minuut de basis voor een drietal records. Eerst verbeter de Ajax zijn uit 1979 daterende per soonlijke record: 10-0 tegen Omo- jiia Nicosia. Vervolgens werd Red Boys met een nieuw dieptepunt 'geconfronteerd (voor de vorige af- £ang was AZ'67 in 1977 met 11-1 (verantwoordelijk) en ten slotte |Werd de nationale topscore van Feyenoord (12-0 tegen Rumelange) overtroffen. Slechts één doel bleef (juist buiten bereik van de Amster dammers, namelijk het Europese record dat nog altijd op naam staat van het Portugese Sporting Lissa bon: 16-1 in 1963 tegen Apoel Nico- Overtuigend Ajax was overigens niet op de hoogte van de mogelijkheid om de eerste plaats op de Europese hit lijst over te nemen. De revanche van Ajax was niettemin overtui- Igend genoeg. Het tot de verbeelding spreken de resultaat in Amsterdam maakte het des te onbegrijpelijker dat Ajax in Differdange op de nullijn kon worden gehouden door amateurs voor wie voetbal niet meer dan een hobby is. „Ik vind dat niet zo vreemd", zo stelde De Mos zich op achter zijn spelers die hem eerder jin de week op hun beurt hadden (verdedigd door zichzelf verant- jwoordelijk te stellen voor de 0-0. („Ik blijf erbij dat in die uitwed strijd geen sprake was van onder schatting. Het zat ons toen gewoon niet mee. Er werd door Red Boys een muur van spelers opgeworpen daar wisten wij niet doorheen te komen". De Mos trok uit het falen in Dif ferdange de conclusie dat veel jmeer via de vleugels moest worden aangevallen. Hoewel die tactiek door een uiterst geconcentreerd en leerzuchtig Ajax goed werd uitge roerd (De Mos: „Vooral de rechter- 'kant was met Silooy, Vanenburg ,en Rijkaard voortreffelijk") was de explosie toch vooral een gevolg van de onvoorstelbare zwakte van de Luxemburgers. I De vrijetijdsvoetballers leken I met hun gedachten al snel op het Leidseplein waar zij na afloop het grote vergeetfeest hielden, dan bij een nieuwe stunt. I Vooral dat werkte de striptease I van Red Boys in de hand en leidde ertoe dat de verliescijfers I 8-0, v ning hadden gehouden, royaal j werden overtroffen. veel te veel. Maar goed, ik denk dat de penningmeester van Ajax deze ontwikkeling niet erg vindt. Als Ajax in Luxemburg met 6-0 had gewonnen hadden hier misschien drieduizend mensen gezeten. Nu waren het er veel meer". Die aanhang leefde zich 90 minu ten uit en hief zelfs de historische kreet „15, 15', aan. Red Boys, de nummer 424 van de Europese ranglijst allertijden, bleef een der gelijke afgang echter juist be spaard, omdat Ajax als nummer 13 van Europa de laatste zeven minu ten niet meer aan het passeren van de enige uitblinker van Red Boys, doelman Valli, toekwam. Daarvoor hadden Spelbos, Rij kaard, Vanenburg, Schoenaker, Bosman (2x), Koeman (3x) en voor al Van Basten, die vijfmaal scoor de, voor een onvergetelijk schut tersfeest gezorgd. EINDHOVEN (GPD) De feeststemming na afloop van PSV-Vorwarts deed overdreven aan. De Eindhovense ploeg versloeg een middelmatige Oostduitse formatie in de eerste ronde van de Europa Cup met 3-0 en vierde dat alsof in de eindstrijd een internationale topper aan de kant geschoven werd. De spelers maakten een rondedans, de 17.000 toeschouwers op de tribune klommen op de banken en het ontbrak er nog maar aan dat trainer Jan Reker niet op de schouders rondgedragen werd. i Red Boys Differdange is e ASSEN (GPD) - Evenals vorig jaar in Wales is Di- nand Zijlstra ook in deze editie van de Zesdaagse weer de grote 'schlemiel' van het Nederlandse Trophy- team. Destijds vermorzelde de coureur uit Daarler- veen al op de eerste dag alle illusies in het vaderlandse kamp, doordat hij direct na de start vanwege een to taal geruineerd motorblok moest opgeven. Gisteren sloeg het noodlot voor Zijlstra opnieuw toe. Op een van de speciale proeven in Havelte brak de ketting van zijn motor hetgeen 23 minuten tijdverlies tot ge volg had en het Trophy-team de eerste plaats kostte in de tussenstand halverwege de Internationale Motor- zesdaagse. Nederland zakte terug naar plaats vijf. De nationale kampioen in de 125 cc bestreed dat hij teveel risico zou hebben genomen. „Onzin, ik rijd voor het team, wat kan ik er nu aan doen dat die ketting kapot gaat? Helemaal niets toch". Je wilt natuurlijk graag je klasse winnen, maar individueel is het voor mij nu wel afgelopen. Ik moet nu maar weer gewoon helemaal voor het team rijden". „Persoonlijk prestige speelt zeker ook een rol", oor deelde Henk Poorte, de Enduro-specialist uit Nijver- dal, „als motorcoureur ben je een jaar lang individueel bezig en als er een Zesdaagse wordt gehouden wil je natuurlijk graag je eigen klasse winnen". De grossier in Nederlandse betrouwbaarheidstitels beschouwde het als onzin om te veronderstellen dat Zijlstra de belangen van de nationale ploeg uit het oog zou hebben verloren. „Dinand treft geen enkele schuld. Onderweg een kapotte ketting krijgen kan ie der van ons overkomen". De tussenstand - eerste vijf - is als volgt: 1. Zwe den 1674,12 pnt; 2. Oost-Duitsland 2056,77; 3. Polen 2374,43; 4. West-Duitsland 3261,79; 5. Nederland 3274,32. In de 17e en 18e minuut maakte PSV de blamage van 14 dagen te rug, toen aan de Poolse grens met 2-0 verloren, goed en drie minuten voor het einde mikte Michel Valke de winnende treffer binnen. „Die derde goal moest vallen. Was hij niet in de negentig minuten geko men dan hadden we hem in de ver lenging gemaakt". De zekerheid die uit de woorden van PSV-trai- ner Jan Reker sprak kenmerkte niet het spel van zijn elftal. Een verkeerde timing van doelman Karl-Heinz Wienhold stelde voor- stopper Ernie Brandts in staat de score te openen, een minuut later dook dezelfde keeper over een zwakke schuiver van Kenneth Brylle. „Komen we met 2-0, voor dan ne men we geen risico meer", had Re ker op de voorbespreking gezegd, „vanaf dat moment stond het voor komen van een tegengoal voorop. Met gedisciplineerd en rustig voet ballen moest die derde treffer ko men". Reker kreeg gelijk, maar de derde maal had de koploper in de vaderlandse competitie daarbij de hulp van de tegenstander nodig. Aanvaller Bernd Wunderlich ver- ATHENE (GPD) Het internationale spel van Feyenoord is uit, het lokale geharrewar rond Thijs Libregts dreigt nu pas echt te beginnen. Na de uitschakeling voor het Euro pa-Cup-1-toernooi door Panathinaikos (2—1, na de 0—0 van Rotterdam), zal de trainer met zijn ploeg in het weekeinde met argusogen worden gevolgd in het competitietreffen bij MW. Het resultaat van die wedstrijd lijkt plotseling erg belangrijk te worden. Er zijn twee mogelijkheden: wint de Kuip-formatie in Maastricht, dan is er nog even niets aan de hand, gaat Feyenoord ook daar neer, dan zal het opgestoken stormpje rond de oefenmeester on getwijfeld aanwakkeren. De spelers beseften gisteravond in Athene vrijwel allemaal dat tij dens de venijnige botsing met Pa nathinaikos (19 om 33 overtredin gen) meer op het spel had gestaan dan winst en verlies alleen. „Het was: Feyenoord is terug, of Feye noord wat nu?", stelde aanvoerder Ben Wijnstekers achteraf zelf vast. „Het is het laatste geworden, want 'de spelers* zeïfreke" morgen telt a"eenn°g he» Valies en niet meer hoe je hier hebt ge voetbald. Dan speelt niet mee dat we het hier redelijk hebben gedaan en dat we zeker geen afgang heb ben meegemaakt. Het enige wat dan nog overeind staat, is dat bij de loting voor de volgende ronde de naam van Feyenoord ontbreekt, terwijl het maar een paar centime ter heeft gescheeld. Als die kopbal van Gullit er ingaat, in plaats van tegen de paal, zouden we „terug" zijn geweest: nu wordt automa tisch die andere vraag gesteld". Feyenoord wat nu?, dus. Die vraag lijkt ook zeer gerechtvaar digd, hoewel het ten slotte inder daad maar een heel klein stukje scheelde of in Athene was de vol gende ronde bereikt. „Met wat Niet normaal i „Daarom", aldus trainer Albert Adams, „zijn we toch wel erg te- leurgesteld. We wilden dat het pu bliek een leuke wedstrijd zou zien. I Dat is dacht ik wel gebeurd, maar anders dan wij hadden gewild. We hoopten dat het niet meer dan tien j goals zouden worden. Dit komt hard aan. Ik wil best toegeven dat j die 0-0 bij ons niet normaal was, omdat Ajax toen erg veel pech had. Maar 14-0 is natuurlijk ook niet I normaal. Maar wat wil je met ama- i teurs, die acht wedstrijden in der tig dagen moeten sDelen? Dat is meer geluk komen we nog op 2-2 en dan zijn we er wél", kon ook Thijs Libregts aanstippen. „Toen wij tegenscoorden werd Panathi naikos toch zeer onzeker". Allemaal waar, maar daar tegen over stond wel dat zo'n succes voor dit Feyenoord niet verdiend zou zijn geweest. Daarvoor moest de ploeg gisteravond te veel achter zichzelf en de tegenstander aanlo pen; daarvoor ging er te veel mis in het spelletje dat in Nederland tot beroep en door de Grieken ook tot religie is verheven. Aangeslagen ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUT5SPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank 5 Feyenoord kon de eerste veertig minuten dan wel controleren, maar dat was een controle zonder bal en op het moment dat het mis ging, ging het ook direct goed fout. „We hebben de wedstrijd hier in drie minuten verloren", keek Libregts achterom en hij had gelijk. Na de 1-0 die Mavridis in de 40e minuut binnenkopte bij de zoveelste cor ner, verloor zijn team het hoofd. „We waren aangeslagen en hingen uitgeteld in de touwen", had hij ge constateerd. De 2-0 van Rocha was er het logische gevolg van. Voor hetzelfde geld was die voor sprong na de rust door de Hellenen fors uitgebouwd. Alleen omdat Mavridis en Saravakos uitgelezen mogelijkheden lieten liggen, of ge dwongen werden daarvan af te zien (Wijnstekers haalde Sarava kos bij een doorbrak hard onder uit), kon Feyenoord terugkomen in de wedstrijd. En inderdaad: vanaf het moment dat invaller Rep te- genscoorde werden de Hellenen uiterst onzeker. „Je had ze zo een schepje willen geven om zich in te graven", merkte doelman Joop Hiele sarcastisch op. „Het is ook echt geen wonderploeg; een wat sterkere tegenstander werkt die jongens er in de volgende ronde zo uit". 'Verwend' Met die woorden echter, riep hij ook het oordeel af over zijn eigen team. Natuurlijk: Feyenoord kon wijzen op het vermoeden van par tijdigheid bij arbiter Christov uit Tsjechoslowakije. Hiele: „Hij heeft een grote naam, maar ik denk dat hij hier voor de wedstrijd aardig is verwend. Een uitballetje gaf hij ons gemakkelijk mee, maar als het maar even gevaarlijk werd, koos hij steeds voor Panathinaikos. Ty perend was dat wij zoveel vrije- trappen rond de 16-meterlijn tegen kregen. Ontreddering bij Feynoord: Mavridis kopt Panathinaikos De Rotterdammers konden ook opmerken dat de spelleider te wei nig tijd had bijgeteld na de vele overtredingen, de blessurebehan delingen (na de botsing Hiele-Sara- vakos) en de twee „tactische" wis sels van de Grieken in de slotfase. Het waren allemaal argumenten in de marge. Waar het echt om ging was hoe Feyenoord zich had gepresenteerd in het warme Athene, waar het er voor 80.000 uitzinnige toeschou wers heet aan was toegegaan, ge tuige de gele kaarten voor Peturs- son, Van de Korput en Rocha. Dat was andermaal niet best waar het de taakopvatting betrof en dat gold zowel de ploeg als afzonderlijke spelers. Spits Houtman bijvoor beeld trok zich terug uit de tackle, waar hij bij de eerste grote kans van de wedstrijd in had moeten gaan, indirecte mogelijkheden werden door een gebrek aan scherpte niet benut (Troost en later zijn vervanger Hoekstra, die in kansrijke situatie met vallen be gon). Vedette Gullit viel bovendien letterlijk en figuurlijk te ver terug in die eerste helft. Als aanvallende rechtermiddenvelder opereerde hij te vaak achter het mandekkersduo Stafleu-Duut waardoor de verkeer de mensen weer belangrijk werden gemaakt. En aangezien het tussen de zwakke Mario Been en Peturs- son aan de andere kant niet klikte en de IJslander ook steeds verder terugging, had Feyenoord voorin aanvankelijk geen enkel aanspeel punt. Libregts: „We konden de bal niet in de ploeg houden, waren hem veel te snel kwijt. Er waren geen afspeelpunten en er was zowel op links als op rechts geen druk". Duut In plaats 1 de tegenstander on rustig te maken, wat de bedoeling was met het spelen op de nul, riep Feyenoord daarmee het gevaar over zichzelf af. Na een serie cor ners werd de rekening gepresen teerd in de vorm van de treffers van Mavridis en Rocha. Het moet gezegd dat aan het belangrijke tweede doelpunt een overtreding vooraf was gegaan. Tegen Henk Duut, die op het middenveld grog gy was geslagen en zijn neus had gebroken. „Ik voelde opeens een vuist en ik was van de wereld af. Pas in de rust merkte ik dat we met AMSTERDAM (ANP) - Het Neder landse rugbyteam, dat zondag 14 oktober in Hilversum een wed strijd voor de B-poule van de FI- RA-competitie tegen Zweden speelt, telt één debutant. Het is Chris Gale van NFC. Tegen de ver wachting in beginnen bas van Kas teel en Henny Vermeulen op de re servebank. De opstelling van het nationale vijftiental is: Jan Heinen (Castricum), Rob Boske (Hilversum), Cees Koemans (Den Haag), Michel van der Loos (Den Haag), John Dam (Castri cum), Mare Visser (Hilversum), John Dudink (AAC), Dirk Jan Straathof (Den Haag, aanvoerder), Hans Marcker (Castricum), Chris Gale (NFC), Rien Kroeze (Ascrum), Michel Laterveer (Den Haag), Paul Hengeveld (NFC), Edwin Jansma (NFC) en Andre Marcker (Castri cum). Reserves zijn: Henny Vermeulen (Hilversum), Anton Huizing (Rot terdam), Ton Nuyen (Den Haag), Willem van Altena (Hilversum), Sep van Canten (Wasps) en Bas van Kasteel (Delft). 2-0 achter stonden". Maar dat gold eigenlijk voor al zijn ploeggenoten. Er was in de pauze nog wel degelijk hoop, maar het besef dat er kansen lagen, dien de zich te laat aan. Met Rep op links voor Petursson en Gullit meer vooruitgeschoven op rechts, konden de Rotterdammers hun op ponent in het verloop van de twee de helft wel vastzetten. Zodanig zelfs dat Rep de 2-1 kon binnen brengen na 69 minuten en dat 2-2 na de wissel Troost-Hoekstra tot de mogelijkheden behoorde. Gullit miste de gelijkmaker op een haar, met zijn enige kopbal („ik durfde niet te koppen vanwege mijn ge broken neus"), van de partij. Had de paal het speeltuig niet gekeerd, dan was Feyenoord „terug" ge weest. Nu restte slechts de vraag „hoe verder?". Moeilijker In de competitie draait de ploeg bij elke thuiswedstrijd met dik ver lies en de mogelijkheid om dat goed te maken via Europa-Cup wedstrijden is verdwenen. In zo'n situatie is de zwarte Piet snel uitge reikt. Libregts („de 0-0 van Rotter dam was erger dan de 2-1 hier, we hebben het thuis verspeeld") weet wat hem te wachten staat. Nog meer kritiek, wellicht ook minder bevoegdheden. Tussentijds ontsla gen zal hij niet worden omdat Feyenoord daarvoor het geld niet heeft, maar het kan hem nog wel moeilijker worden gemaakt. „Ik ben niet bang voor mijn positie", hield hij zichzelf groot, „want als ik dat na elke vier dagen opnieuw moest zijn, zou ik niet kunnen werken. We gaan gewoon verder en of men alles wat er voor deze wedstrijd is gebeurd expres heeft laten uitlekken, laat ik aan het oor deel van de attente lezer over". PAUL DE TOMBE dedigde bij een Eindhovense coun ter mee. Hij had de voorzet van Lokhoff weg kunnen koppen, maar de Oostduitser nam in zijn overmoed de bal op de borst, een onderdeel van het voetbal dat hij nog onvoldoende beheerste. Mi chel Valke doorzag de actie en kon vanaf dichtbij simpel scoren. Was het de verdienste van PSV of lag Oostduits falen in eerste in stantie ten grondslag aan het Eind hovense succes? Meer het laatste dan het eerste. Op de werklust van PSV viel weinig af te dingen. Het grootste verwijt dat de Brabanders gemaakt moet worden is dat zij pas 180 se conden voor het einde de verlos sende treffer scoorden tegen deze zwakke tegenstander. Via Jan Heintze en Michel Valke en met behulp van de chaotisch verdedi gende Oostduitsers die aan het op bouwen van aanvallen in het ge heel niet toekwamen kregen de Brabanders kans op kans, maar sprongen veel te nonchalant met de mogelijkheden om. Ernie Brandts (sterk spelend met Kees Rijvers op de tribune: „Alles is nog open, we verkeren voor het eerst in lange tijd weer in de omstandighe den dat we wel dertig mensen voor het Nederlands elftal hebben") nam de openingstreffer voor zijn rekening, een minuut daarna werd het 2-0 via Brylle en leek de Oost duitse ploeg rijp om over de rand van de afgrond geduwd te worden. In de rust herstelde trainer Jur- gen Grossheim de discipline bin nen de ploeg en vanaf dat moment kreeg PSV nauwelijks nog kansen, op die ene na in de 23e minuut na rust. Brylle heeft in de competitie tot nu toe zeven doelpunten ge maakt, rolde vorig jaar met Ander- lecht in de Europa Cup al Spartak Moskou via drie doelpunten op, maar had nu de uitschakeling van PSV op z'n geweten kunnen heb ben. Hij werd voor een leeg doel gebracht door Huub Stevens en de met Jan Heintze uitblinkende Mi chel Valke. Brylle faalde. Een misser die zonder gevolgen bleef omdat Willy van de Kerkhof nog net z'n handen weg kon stop pen bij de enige gevaarlijke Oost duitse counter. Op rechts werd Berry van Aerle geklopt door Volk- mar Kuhlee, de linkerspits van Vorwarts prikte de bal langs Hans van Breukelen. „Ik kon weinig an ders doen dan de bal uit het doel slaan", zei Willy van de Kerkhof. „Maar net toen ik m'n hand uit wil de steken zag ik dat de bal naast moest gaan". De timmermansblik van de jubi laris (80ste cupduel) bleek juist, centimeters vloog de bal naast de paal. De misser van Brylle bleef ook zonder gevolgen omdat Bernd Wunderlich in de slotfase z'n on vergeeflijke fout maakte. Valke profiteerde daarvan en zorgde dat de partij vergeleken werd met 1978 toen in de kwartfinale van de UE- FA-Cup het Oostduitse Magden- burg in de laatste minuut versla gen werd. LOS ANGELES (REUTER) - Peter Ueberroth, de vertrekkende voor zitter van het organisatiecomité voor de Spelen van Los Angeles heeft voor zijn werk over de afgelo pen zes jaar bij LAOOC een bonus premie ontvangen van 475.000 dol lar, ruim 1,6 miljoen gulden. Ue berroth, die zijn functie overdroeg aan general manager Harry Usher, is als directeur (commissioner) in dienst getreden bij de Amerikaan se honkbalorganisatie. De 46-jarige Ueberroth heeft door zijn commerciële opzet van de spelen van 1984 veel meer geld verdiend voor het organisatiecomi té, dan was voorzien. Naar de eer ste ramingen zal er een batig saldo zijn van 150 miljoen dollar, meer dan een half miljard gulden, het tienvoudige van wat werd ver wacht. Usher, die de lopende za ken zal afhandelen, kreeg een Uit kering in de winst'van 350.000 dol lar. Volgens een woordvoerder van LAOOC heeft Ueberroth gezegd dat hij zijn extra-inkomsten zal ge bruiken voor zaken die hem boeien. De uitkering aan Ueber roth heeft zijn inkomsten over de zes jaar bij LAOOC, bijna verdub beld. Algemeen werd aangenomen dat zijn salaris, onkostenvergoe ding uiteraard niet meegerekend, 100.000 dollar per jaar bedroeg.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13