Boskalis wil snel dochters verkopen WIEL FNV verdeeld over 32-uurs banen contactlenzen, das pas fijn. van der Labour steunt mijnstakers Met hulp banken en overheid Shell deelnemer in kapitaal gasproject Rotterdam Airlines vraagt bankroet aan Bakker investeert fors in vernieuwing kousenfabriek AbvaKabo vindt 'sprong' voor nieuwkomers te groot Britse bank gered van faillissement Goedkope borrel in opmars DINSDAG 2 OKTOBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 WOERDEN (GPD) - De Raad van Bestuur van het internationale bagger- en bouwbe drijf Boskalis wil zo snel mogelijk een aantal activiteiten afstoten en zich concentre ren op haar sterkste punt: het baggerwerk. Dochterondernemingen als het bouwbe drijf Dirk Verstoep, de agro-industriële tak HVA en Petrogas-pijpleidingen zouden verkocht moeten worden tegen reële prijzen. Zodoende zou de liquiditeitesposi- tie van het concern weer op aan vaardbaar peil gebracht kunnen worden. Daarvoor is echter wel de medewerking van de banken, met name de Amro-bank, noodzakelijk. En van de overheid, om het risico dat in Argentinië wordt gelopen - inmiddels tot 241 miljoen gulden opgelopen - te dekken. Dit plan heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Ko ninklijke Boskalis Westminster, J. Kraaijeveld van Hemert, gisteren aan de betrokken bonden gepre senteerd. Het plan om, via een zo genaamde 'management buy-out', een aantal dochterondernemingen te verzelfstandigen en zich terug te trekken op de harde kern van de onderneming, zou volgens Van He mert ook de beste garanties geven voor een minimaal verlies aan ar beidsplaatsen. Bij Boskalis werken 6100 mensen. Het organisatiebureau McKinsey onderzoekt deze dagen, in op dracht van de banken, de levens vatbaarheid van de dochteronder nemingen. Volgens A. Kamp, be stuurder van de Bouw- en Hout bond FNV, zijn er echter voor de banken drie scenario's mogelijk: in de woorden van Kamp „het laten ontploffen van de hele tent", ofte wel surséance van betaling en uit eindelijk faillissement; verzelfstan diging op de wat langere termijn van een of twee jaar, hetgeen mo gelijk kan gaan lijken op de zoge naamde 'sterfhuisconstructie', die bij het Ogem-concern is toegepast. Of het plan van Kraaijeveld van Hemert om terug te keren tot de harde kern, met een omzet van on geveer een miljard gulden, terwijl de management buy-out op reële termen plaats kan vinden. Dit laatste scenario heeft ook de voorkeur van de bonden van FNV, CNV, NCHP en de Unie BLHP. Behalve de pijpleidingen-dochter Nacap, dat grote verliezen maakt, zouden de andere dochteronderne mingen redelijk tot zeer rendabel zijn, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur. Het komt er nu op aan of de banken bereid zijn krediet te blijven geven en de over heid te hulp wil schieten voor wat betreft de achterstallige betalingen van Argentinië. Volgens M. Stek van de Hout- en Bouwbond CNV is het moedercon cern ook meer een soort last aan het worden voor bijvoorbeeld het bouwbedrijf Dirk Verstoep, dat op Kort zakelijk NOM De gunstige ontwikkeling bij de ondernemingen, waarin de Noor delijke Ontwikkelingsmaatschap pij NOM deelneemt, heeft zich in de eerste helft van dit jaar voortge zet. Het totale resultaat van deze deelnemingen gemeten aan het be lang van de NOM bedroeg f 8,7 mil joen, aanzienlijk meer dan in de zelfde periode van 1983. Over heel 1983 bedroeg het aan de de NOM toe rekeken resultaat f 5,8 miljoen. Eind juni bedroeg het aantal deel nemingen 23. Belastinginspectie Staatssecretaris Koning van Fi nanciën zal bekijken of het moge lijk is het salarispatroon voor be lastinginspecteurs zodanig aan te passen dat het verloop vermindert. Maar desondanks zullen bepaalde functies in het bedrijfsleven finan cieel zoveel aantrekkelijker blij ven, dat de verschillen met de ambtelijke rangen niet te over bruggen zijn. Aldus Koning giste ren in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Kombrink en Vermeend (PvdA) op het verloop, vooral op de inspecties vennoot schapsbelasting. Volgens Koning is er geen sprake van een noodsi tuatie. Binnenvaart Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is bereid een sloopre geling in de binnenvaart de eerste twee jaar te financieren voor een bedrag van 35 miljoen gulden. Voorwaarde is wel dat de binnen vaart zelf daarop bereid is ook twee jaar voor hetzelfde bedrag aan een sloopregeling bij te dragen. Smit- Kroes is bereid het bedrijfsleven van hun verplichting tot mee-fi- nancieren te ontslaan indien blijkt dat de sloopregeling geen succes is en er onvoldoende tonnage wordt onttrokken. Ruwe olie Saoedi-Arabië is van plan de uit voer van zware ruwe olie behoor lijk te vergroten, aldus het gezag hebbende blad op het gebied van olie „Middle East Economie Sur vey" (MEES). De export van Saoe di-Arabië bestaat voor twintig pro cent uit zware olie, voor twintig procent uit halfzware en voor zes tig procent uit lichte olie. Met in gang van 1 oktober wordt het aan deel van zware olie in de export echter verhoogd tot 35 procent. de Nederlandse markt moet kun nen concurreren. De Raad van Be stuur van Boskalis was al eerder in 1981 met de filosofie komen aandragen dat het verbreden van de activiteiten - zo'n tien jaar gele den - geen succes is geweest en dat teruggevallen zou moeten wor den op de harde kern van het be drijf. De Raad van Commissarissen heeft dat idee toen teruggewezen, maar de directie is er begin dit jaar opnieuw over begonnen. De indruk bij de bonden is in middels dat wanneer het „Argenti- nië-project omvalt de hele zaak om kan vallen. „Wat dat betreft zijn wij in handen van de overheid", zou Kraaijeveld van Hemert tegen de vakbondsdelegatie gezegd hebben die maandag op bezoek is geweest. Maar de Boskalis-dochter die het grote Argentijnse project heeft uit gevoerd, Cogaso, is behalve het 90 procent aandeel van Boskalis ook voor 10 procent in handen van de Gasunie. Zodat de overheid er toch al bij betrokken was. Tot de Falk- landoorlog is het hele project ook verzekerd door de Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij, SCHIJNDEL (ANP) - Bij de Ko ninklijke Textielfabriek Jansen de Wit met vestigingen in Schijndel en Emmen kunnen 320 tot 340 ar beidsplaatsen behouden blijven. Dat is meer dan aanvankelijk werd gedacht. Dat heeft de aspirant-ko per van het uitstel van betaling ver kerende bedrijf J. Bakker uit Aer- denhout gistermiddag desge vraagd meegedeeld. Bakker is van plan het atelier van Jansen de Wit in Tunesië te sluiten. In dat atelier, een dochter onderneming van het Nederlandse bedrijf, werken honderd mensen. Er worden in Emmen gemaakte panty's afgewerkt en geverfd. Dat zal, aldus Bakker, in de toekomst in Nederland gebeuren. Bij Jansen de Wit werken volgens directeur Willemsen momenteel 440 mensen. Omdat de produktie in het be staande pand in Schijndel niet kan worden voortgezet wil Bakker een nieuwe fabriek bouwen in de bu- rengemeente Veghel. Verder is Bakker bereid om ma- MELBOURNE (ANP) - Shell is een van de deelnemers in een op stapel staand, zeer groot offshore project in Australië. Het plan is om aard gas, dat voorkomt voor de kust van Noord west-Australië, in vloeibare vorm (LNG) naar Japan te exporte ren. De totale kosten voor het pro ject worden geraamd op 10 miljard Australische dollar, ofwel f 28 mil jard. De bijdrage van Shell in het project komt neer op 1,7 miljard Australische dollar. Volgens Theo Oerlemans, die bij Shell Australia verantwoordelijk is voor de gasactiviteiten, zal de be slissing over het al of niet doorgaan van het project nog dit jaar vallen. Aan een aantal voorwaarden is al bijna voldaan. Zo zullen behalve Shell in het project deelnemen Bri tish Petroleum, Broken Hill Pro prietary (het grootste Australische concern), Caltex en de Japanse be- driiven Mitsui en Mitsubishi als- mede Woodside, een Australische olie- en gasmaatschappij. Die wordt hoofduitvoerster van het project. Shell heeft een belang heeft van 21,3 procent in Woodsi de. Besprekingen worden gehouden met de Australische overheid over de afdrachten aan de staat. Verder wordt met Japan onderhandeld over langdurige (twintigjarige) af nemerscontracten. Gesproken wordt met vijf Japanse elektrici teitsbedrijven en drie gasdistribu- tiebedrijven. Het eerste LNG zal in april 1988 geproduceerd moeten kunnen worden, zo zei Oerlemans tegen een gezelschap Nederlandse journalisten. Het offshore-project omvat de bouw van opslagcapaciteit voor het gas, installaties om het gas vloeibaar te maken, twee produk- tieplatforms alsmede zeven LNG- tankers. De plannen vormen de tweede fase van het zogenaamde North west Shelf project. Voor de kust die het weer voor politieke risico's bij de Staat herverzekerd. Volgens Kraaijeveld van Hemert zou minister van financiën Ruding dan ook gezegd hebben dat Cogas- co „nooit failliet mag gaan", aldus Kamp. Vandaag hebben de minis ters Ruding en Van Aardenne (eco nomische zaken) hierover een mondeling overleg met de kamer commissie voor economische za ken. Hier zullen de consequenties dan moeten blijken, aldus Kamp. Een sleutelrol voor de banken is ook weggelegd bij het instandhou den van Boskalis als baggerbedrijf op de langere termijn. Volgens M. Arntz van de NCHP zijn de concur renten van Boskalis bezig met het „defensief investeren" in grote (bagger-)schepen. Hoewel er op dit terrein momenteel veel werk is bij Boskalis en er zelfs personeel van collega-bedrijven moet worden in gehuurd, doet het Sliedrechtse baggerconcern niet mee met deze investeringsronde. J. Twigt, de bagger-specialist van de Bouw- en Houtbond FNV, vraagt zich dan ook af in hoeverre de banken be reid zijn hieraan voorrang te geven. ROTTERDAM (GPD) - De directie van Rotterdam Airlines gaat vandaag faillissement aanvragen, zo heeft de leiding van het bedrijf maandag ver klaard. Uitstel van die aanvraag werd met het oog op de belangen van het personeel niet langer verantwoord geacht. De werknemers waren echter van plan via een kort geding zelf ook het faillissement van de RAL aan te vragen, omdat zij al enkele maanden geen salaris meer hebben ontvan gen. Volgens RAL-directeur F. Lammers willen de aandeelhouders on danks het faillissement opnieuw beginnen. Zij zouden „vol vertrouwen zijn dat de benodigde financiële middelen binnen niet al te lange tijd beschikbaar komen"; zowel om de schulden af te betalen als om een nieuw begin na te streven. Rotterdam Airlines, opgericht door André Verlinden, begon op 1 de cember vorig jaar met lijndiensten van Rotterdam naar Londen Gatwick, later ook naar Innsbruck. Een dag eerder had minister Smit-Kroes er een hele dag voor uitgetrokken om de openingsvlucht mee te maken. De maatschappij beschikte overeen Boeing-737, die tot 1 april was gehuurd. Het vervoer liep echter zo slecht, dat de Boeing al op 26 maart terug ging. Er kwamen nieuwe aandeelhouders, directeur Verlinden werd ont slagen, maar de nieuwe directie huldigde zich in stilzwijgen en er kwam geen ander vliegtuig. Begin september liet de Rijksluchtvaartdienst Rot terdam Airlines weten dat de vergunning ingetrokken zou worden als hij nog lang ongebruikt bleef. Scargill toegejuicht; zwarte dag Kinnock BLACKPOOL - De Britse La- bourpartij heeft zich vierkant ach ter de stakende mijnwerkers opge steld, en de politie de schuld gege ven van het geweld waarmee de staking de afgelopen maanden ge paard is gegaan. De radicale mijnwerkersleider Arthur Scargill was dé grote man Vooral Eric Hammond van de als behoudend bekend staande bond van elektriciteitswerkers moest het ontgelden. Hij veroordeelde dan ook in bittere bewoordingen onder meer het geweld waarmee de stakende mijnwerkers hun actie levend hebben gehouden. Het was Hammond ook, die erop wees dat ximaal twee miljoen gulden te in vesteren in de spinnerij Geldrop in Geldrop om de positie van dit be drijf te versterken. Deze spinnerij maakte tot voor een jaar deel uit van Jansen de Wit. Het bedrijf is gevestigd in een pand dat eigen dom is van de textielfabriek. Een kwart van de produktie gaat naar Jansen de Wit. De rest wordt ver kocht aan derden. Volgens Hub Frissen van de Industriebond FNV staan zonder de extra investerin gen van Bakker de commerciële activiteiten van de spinnerij Gel- drop er niet florissant voor. Hij is dan ook ingenomen met de plan nen. Volgens Bakker zullen de voor lopige overnamecontracten dins dag of woensdag worden gete kend. Het is de bedoeling dat het voltallige personeel via een proce dure bij de kantonrechter ontsla gen zal worden. Daarna zal Bakker weer 320 tot 340 personeelsleden aannemen om de sokken- en pan- typroduktie in afgeslankte vorm voort te zetten. op de eerste dag van het jaarcon- de uitspraak van het congres de gres van de Labourpartij in Black- Labourpartij veel stemmen zal pool. Zowel voor als na zijn emo- tionele rede werd hij minutenlang door het congres toegejuicht. door Henk Dam gaan kosten. Om diezelfde reden was Labour- leider Neil Kinnock ook allerminst over de motie te spreken. Zijn par tij is juist de afgelopen weken ge- Scargill maakte er opnieuw geen geheim van, de nu al meer dan ze ven maanden durende staking van de mijnwerkers als een politieke staking te zien, gericht tegen de re- gering-Thatcher. Hij had ook harde woorden over voor de politie, die de afgelopen maanden werkwillige mijnwerkers tegen hun stakende collega's hebben beschermd. „Georganiseerd geweld tegen de mijnwerkers", van een „onconsti tutionele staatspolitie", noemde hij dat. Een motie van Scargills bond, de National Union of Mine workers (NUM), waarin dit standpunt ver woord stond, werd met een over weldigende meerderheid aangeno men. Sprekers die zich tegen de motie durfden uit te spreken, wer den weggehoond. kelderd in de opiniepeilingen, een regelrecht gevolg van de mijnwer kersstaking die door het overgrote deel van het Britse volk veroor deeld wordt, en dan met name de gewelds- en intimidatiepraktijken van de stakers. Conservatieve politici reageer den direct op Labours ongetwij feld bij het electoraat slecht vallen de veroordeling van de politie. Mi nister Brittan (justitie) gaf als com mentaar: „De Labourpartij bewijst hiermee de naam oppositiepartij niet eens waardig te zijn, laat staan dat zij een regering zou kunnen vormen". In nog een ander opzicht was de eerste congresdag een zwarte dag voor Labourleider Neil Kinnock. Het congres sprak zich uit tegen zijn voorstel, de herverkiezing van zittende parlementsleden demo cratischer te laten verlopen. Kin nock wilde met dit voorstel voor komen, dat de linkse activisten in de partij een te grote vinger in de pap hebben bij het bepalen wie een kiesdistrict in het Lagerhuis mag vertegenwoordigen. Rechtse La- bour-parlementariërs met een soms zeer lange staat van dienst dreigen het slechtoffer van dezé ac tivisten te worden. Maar het congres ging niet mee met Kinnock, die van de zaak van de herverkiezing zo ongeveer een motie van vertrouwen had ge- maakt. Die afwijzing is een zware Scargill, grote winnaar op de eerste slag voor Kinnock, wiens gezag als dag van het Labour-congres. partijleider nu fundamenteel aan- (foto AP) getast is. UTRECHT (ANP) - De FNV is in- onderwijzersbond Abop vinden de tern verdeeld over de vraag of het sprong ineens naar 32 uur te groot, wenselijk is om de komende jaren Zij achten een 36-urige werkweek in de cao's voor nieuwkomers op voor nieuwkomers voorlopig vol de arbeidsmarkt banen van 32 uur doende, gezien het tempo van de verplicht te stellen. De ambtena- algemene arbeidstijdverkorting, renbond Abvakabo (de grootste De bonden hebben op dit punt bond binnen de FNV), de Voe- daarom wijzigingen voorgesteld in dingsbond, de Vervoersbond en de de FN V-beleidsnota „Arbeid en Solidariteit", die behandeld wordt ADVERTENTIE op het driedaagse FNV-congres, dat vandaag, morgen en donder dag in het RAl-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. De nota moet de basis worden van het beleid van de FNV-bonden in de komende jaren. Een 32-urige werkweek voor nieuwkomers komt wat betreft de vier bonden pas aan de orde wan neer de werkweek van alle werkne mers is verkort tot 36 uur of daar omtrent en er uitzicht komt op een 32-urige baan voor iedereen. Het FNV-bestuur zegt wel oog te heb ben voor de bezwaren tegen de in voering van 32 uur ineens voor een speciale categorie werknemers, maar wil toch niet van dit beleid afstappen. Met name de Industrie bond is binnen de FNV een voor stander van kortere banen voor nieuwkomers, en dan vooral voor schoolverlaters. Het FNV-beleid van „Arbeid en Solidariteit" haakt meer dan de vo rige congresnota van 1981 in op veranderingen op sociaal en econo misch gebied. Zo wordt de voort gaande automatisering nu positie ver tegemoet getreden. Daarbij pleit de FNV er bijvoorbeeld voor dat er in ons land goede scholings- en opleidingsvoorzieningen ko- de werknemers een volwaardige rechtspositie dienen te hebben. Deeltijdwerkers kunnen volgens de FNV niet worden verplicht om mee te doen aan arbeidstijdverkor ting, wanneer zij al minder dan 32 uur werken. Het beleid van algemene ar beidstijdverkorting zal de komen de jaren moeten worden voortge zet om de grote werkloosheid in te dammen, waarbij het doel voorlo- het bereiken van een 32-urige De FNV wil de komende jaren ook meer werk maken van het sti muleren van produktiecoöperaties die door de werknemers zelf wor den bestuurd. Uitbreiding van de OR-wetgeving zal ervoor moeten zorgen dat de zeggenschap van de' werknemers overal op een hoger plan komt. van Noordwest-Australië wordt een gasreserve vermoed van 1500 tot 2000 miljard kubieke meter gas. Dat komt ongeveer overeen met de gasbel van Slochteren. In de eerste fase van het project werden hier een produktieplatform en gasbe- handelingsinstallatie neergezet, waaruit sinds mei van dit jaar het gas stroomt. Het gas is bedoeld voor de energievoorziening van West-Australië. Bij de eventuele tweede fase zal Shell Den Haag een deel van het voorbereidende ontwerpwerk voor haar rekening nemen. Een team van Shell is al samen met mensen in Japan en Australië aan het werk voor het ontwerp van de installatie voor het vloeibaar maken van gas. Er worden totaal nieuwe technolo gieën gebruikt. Oerlemens kon nog niet zeggen of en hoeveel werk er eventueel aan de Nederlandse in dustrie toevloeit. LONDEN (Rtr.) - Johnson Matthey Bankers wordt overgenomen door de Bank of England, de centrale bank van Groot-Brittannië. Dit heeft de centrale bank maandag in een korte verklaring bekendge maakt. Johnson Matthey Bankers is een dochter van Johnson Mat they PLC, een van de grootste Lon- dense handelaren in edele metalen. In de verklaring van de centrale bank is gezegd dat besloten is tot overneming omdat de bank pro blemen heeft in de commerciële kredietverlening. De afschrijvin gen op activa van de bank zijn hier door sterk toegenomen. De Bank of England verzekerde echter dat de rest van het gehele concern niet is betrokken bij de problemen. Johnson Matthey PLC is een van de vier grootste Londense handela ren in edele metalen die samen twee keer per dag overleggen over de officiële vaststelling van de goudprijs die over de hele wereld wordt gebruikt als leidraad. Door de problemen was de groep maan dag korte tijd afwezig op de markt waardoor de prijs van goud twee dollar zakte tot 345,25 dollar per ounce (31,1 gram). De verklaring van de Bank of England volgde pas later. Details van de problemen zijn niet bekendgemaakt en in de ver klaring is evenmin ingegaan op de omvang van de reddingsoperatie. Wel is gezegd dat de getroffen bank zal worden voorzien van li quide middelen door de Bank of England, grote Londense handels banken, handelaren op de Londen se goudmarkt en andere financiële instellingen, opdat de activiteiten kunnen worden voortgezet en aan de verplichtingen kan worden vol daan. Johnson Matthey PLC zelf draagt vijftig miljoen pond sterling (212 miljoen gulden) bij aan de red dingsoperatie. Ook is Charter Con solidated, voor 27,9 procent eige naar van Jonhnson Matthey Ban kers, bereid gevonden om nieuw kapitaal te plaatsen. AMSTERDAM (ANP) - Voor zitter drs. Ch.E.A.H. Marres van de Vereniging van Groot winkelbedrijven in Alcohol houdende en Alcoholvrije dranken verwacht dat de con sument dit jaar negen procent minder alcoholhoudende drank zal nuttigen dan in 1983. De slijterijen constateren vol gens Marres groeiende twijfel van de consument bij aanko pen van sterk alchplische dran ken. Het op de markt brengen van goedkopere zogenoemde Belgische jenever met een alco holpercentage van dertig pro cent is daarom voor de consu ment een aantrekkelijk zaak. In de huidige jeneverafzet hebben deze laaggradige jenevers (die overigens officieel niet zo mo gen worden genoemd) een aan deel van ongeveer tien procent. Volgens Marres mag worden verwacht dat de tendens naar de zogenoemde zwak alcoholi sche dranken zich in de komen de jaren zal voortzetten. Uit een onderzoek blijkt dat acht pro cent van de consumenten ande re alcoholhoudende dranken gebruikt dan vorig jaar. Drank jes die meer genuttigd worden zijn met name de zwak alcoho lische, waarbij wijn erg veel wordt genoemd. Ook blijkt de consument bij de aankoop van alcoholhoudende drank het percentage alcohol af te wegen. ADVERTENTIE r het gebruik van de nieu- werkweek voor iedereen in 1990. we technieken. Speciale technologie-overeen komsten in de cao's zullen er voor moeten zorgen dat de werknemers niet het onderspit delven bij de au tomatisering. Het ontwikkelen van nieuwe produkten en diensten heeft de volle steun van de vakcen trale, waarbij zij vindt dat vooral kleine, beginnende ondernemin gen moeten worden geholpen. De FNV is vergeleken met drie jaar geleden ook positiever gaan denken over werken in deeltijd. De vakcentrale bepleit nu een ruimer aanbod van deeltijdbanen, waarbij Nieuwkomers moeten daarop al vast een voorschot nemen, en zij hoeven de komende jaren verder dan ook niet mee te doen aan het atv-beleid. De ruimte die voor het betalen van het korter werken beschikbaar is bestaat volgens de nota uit de groei van de produktiviteit in de bedrijven en de prijscompensatie, waarbij de FNV verwacht dat er in veel gevallen zoveel van deze ruim te overblijft dat de koopkracht van de werknemers de komende jaren niet verder hoeft te worden aange tast, zoals de afgelopen jaren wel steeds het geval was. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialisl Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9