Advies over vergoeding van abortus Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen Marine boos op 'de politiek' 1 CDA/WD: één opslagplaats voor kernafval Enquête: WD zou 7 zetels verliezen, PvdA naar record Deetman: voor nascl geen geld idling arts Belangrijker rol voor de verkeersbrigadier DINSDAG 2 OKTOBER 1984 Kabinet schuift beslissing op DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten de Zie kenfondsraad advies te vragen over het al of niet opnemen van abortus in het ziekenfondspakket. De Ziekenfonds raad zal het advies in november uitbrengen. bedrag van ongeveer tien miljoen gulden. 'Vrij slordig' Het PvdA-Tweede Kamerlid Haas-Berger noemde het gister^ middag „vrij slordig" van minister Brinkman dat hij nu pas da Zie kenfondsraad om advies gaat vra gen. „Het kabinet weet al bijna vier jaar dat de Kamer vindt dat abor tus in het ziekenfondspakket moet. Als je hoort dat hij nu pas een ad viesaanvraag bij dé Ziekenfonds raad gaat indienen, vind ik dat een hele onjuiste gang van zaken", al dus Haas-Berger voor dé NCRV-ra- dio. Volgens haar moet er geen spe ciale regeling komen voor gewe tensbezwaarden (mensen die tegen abortus zijn en er dus ook niet aan willen meebetalen). Ook is ze geen voorstander van een systeem waar bij mensen zich extra kunnen ver zekeren voor een abortus. Dat zou volgens haar betekenen dat man nen, jonge vrouwen en oude vrou wen zich niet verzekeren. „En dat betekent weer dat je een heel be perkte groep overhoudt, waardoor de premie zo hoog wordt dat nie mand die kan betalen", aldus het PvdA-kamerlid. In zijn adviesaanvraag geeft de mi nisterraad verschillende mogelijk heden aan, waarbij wordt aangete- kenend dat een deel van de bevol king (ruim dertig procent) niet on der de ziekenfondsverzekering valt. Een van de mogelijkheden is handhaving van de huidige situa tie: het ziekenfonds vergoedt abor tussen in ziekenhuizen wel en die in abortusklinieken niet. Als ook abortussen in klinieken in het zie kenfondspakket worden opgeno men, moet er een speciale regeling komen voor gewetensbezwaarden, zodat die voor dit onderdeel niet zijn verzekerd en dan ook minder premie betalen. Een derde mogelijkheid is vèrze- kering van abortus in klinieken via de aanvullende verzekering van het ziekenfonds. Het pakket daar van kan door de ziekenfondsen zelf worden vastgesteld. Voor pro bleemgevallen zou in dat geval een financiële tegemoetkoming nodig zijn in het kader van de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz). De laatste twee alternatieven die het kabinet noemt zijn subsidië ring van de klinieken uit het fopds van de awbz of uit de algemene middelen. Het gaat hierbij om een Rovers gijzelen pompbediende UTRECHT (ANP) - Een 36-jarige pompbediende uit Utrecht is giste ren korte tijd gegijzeld door vier mannen, nadat een van hen een greep in de kassa van zijn pomp station aan de Utrechtse Vleuten- seweg had gedaan. De buit be draagt rond de tweeduizend gul den, zo heeft de Utrechtse politie laten weten. De overval gebeurde tegen zeven uur gisteravond. Een klant, die eerst voor zeventig gulden benzine had getankt, kwam het winkeltje bij het tankstation binnen en be dreigde de pompbediende, die daar alleen was, met een vuurwa pen. Na een greep in de kassa dwong hij de bediende, met het vuurwapen in de rug, mee naar buiten te gaan en in zijn auto te stappen, waarin nog drie mannen bleken te zitten. De ontvoerders namen hun slachtoffer mee naar Vinkeveen, waar ze hem, na een woordenwisseling, aan de kant van de weg weer uit de auto zetten en er vandoor gingen. DEN HAAG (GPD) - CDA en WD, de meerderheid in de Tweede Kamer, zijn voor een centrale opslagplaats voor laag, middel en hoog radioac-, tief afval. Een commissie on der leiding van de WD'er Geertsema, oud-commissaris van de koningin in Gelderland, gaat tien plaatsen selecteren waar de centrale opslagplaats eventueel kan worden geves tigd. Deze Commissie Lokatiekeuze Op slagfaciliteit Radioactief Afval (LOVRA) moet vóór 1 oktober 1985 drie lokaties hebben uitgezocht die voor de opslag het meest in aan merking komen. De regering kiest uit deze drie de definitieve plek. De keuze moet vóór het eind van het jaar worden gemaakt om een belofte aan de gemeente Zijpe na te komen. De toezegging aan deze gemeente, waar het laag- en middel radioactief afval tijdelijk ligt opge slagen, houdt in dat vóór 1 januari 1986 bekend moet zijn waar dit af val rond 1993 definitief heengaat. De nieuwe opslagplaats wordt ook geschikt gemaakt voor het hoog radioactief afval van de kern centrales van Borssele en Dode- waard. De lopende contracten met Frankrijk en Engeland voor de op- werking van de bestraalde splijt stof bieden de mogelijkheid dat nog niet opgewerkt materiaal in de jaren '90 wordt teruggestuurd. Dan moet er een opslagfaciliteit aanwe zig zijn. De centrale opslagplaats zal ook weer tijdelijk zijn, hoewel dat een rekbaar begrip is. Het kabinet denkt aan een termijn van 30 tot 100 jaar. In die tijd moet een defini tieve oplossing worden gevonden in ondergrondse geologische for maties in binnen- of buitenland. Nog dit jaar wordt er begonnen met een onderzoek naar mogelijke opbergtechnieken voor het op slaan van het gevaarlijke afval in steenzout. Aan de hand van de re sultaten en de ontwikkelingen in het buitenland zal worden besloten of vervolgonderzoeken, zoals het doen van proefboringen, noodza kelijk zijn. Het eerste ondérzoek duurt twee jaar en kost 17 miljoen gulden. Minister Winsemius (milieube heer) zei gisteren in de Tweede Ka mer dat het vinden van een goede lokatie voor de centrale opslag plaats vooral een bestuurlijk pro bleem is. Volgens hem gaat het er om dat de mensen de 20 hectaren met radioactief afval in hun omge ving accepteren. „Als ik toch moet kiezen, kies ik de plaats waar het maatschappelijk beter geaccepteerd wordt", zei de minister. De plek die het minst ver zet biedt, krijgt de opslagplaats. Er zijn geen milieuhygiënische moei lijkheden. De opslag is veilig, aldus de bewindsman. „Een opslagplaats op land is de best beheersbare en controleerbare methode". Winsemius zei geen dwangmid delen te willen gebruiken om de opslagplaats in een gemeente on der te brengen. In goed overleg met hej. gemeentebestuur moet overeenstemming worden bereikt. Een van de taken van de LOVRA- commissie van Geertsema is het peilen van de weerstand bij de di verse gemeenten. Het Kamerlid Lankhorst (PPR) vreesde dat Winsemius niet in staat zal zijn om vóór eind 1985 een ak koord met een gemeentebestuur te bereiken zonder democratische procedures aan de kant te zetten. PPR en de andere linkse partijen vonden dat de produktie van het radioactieve afval tot een absoluut minimum moet worden beperkt. Dat betekent geen bouw van nieu we kerncentrales. „Het is een on oplosbaar probleem. Er kan niet worden gegarandeerd dat het afval duizenden jaren veilig kan worden opgeslagen". Deze partijen zeiden dat de bestaande kerncentrales hun eigen afval moeten opslaan. Aanklacht wegens intimiteiten HOOFDDORP (ANP) - De 34-jari- ge mevrouw W.M.C. Roessink uit Zwanenburg heeft vanochtend voor het kantongerecht in Hoofd dorp haar werkgever aangeklaagd wegens ongewenste intimiteiten. Bij monde van haar raadsvrouwe mr. G. van Driem, is de rechtbank gevraagd om ontbinding van de ar- beidsoyereénkomst „wegens ge wichtige redenen", om een aanvul ling op de uitkering die zij dan zal ontvangen, tot de hoogte van haar huidige salaris en om een bedrag van tienduizend gulden wegens ge leden immateriële schgde. Mevrouw Roessink is werkzaam bij een accountantskantoor in Bad hoevedorp. Het afgelopen halfjaar heeft zij echter niet gewerkt, om dat zij overspannen is. „Zij moest constant op haar hoede zijn voor insinuerende opmerkingen, kneepjes in haar bil en dergelijke, totdat zij het werk niet meer aan kon", aldus mr. Van Driem. LEIDEN (GPD) - Minister Deet man (onderwijs en wetenschap pen) is niet van plan de nascholing van huisartsen en specialisten voor zijn rekening te nemen. De minis ter wil wel zorgen voor de voorzie^ ningen voor dit onderwijs, maar vindt verder dat de „bedrijfstak ge zondheidszorg" voor de kosten moet opdraaien. Dat zijn dan de artsen en de verzekeringsmaat schappijen. Dat bleek gisteren bij de ondertekening van een contract dat de nascholing van artsen re gelt. De Landelijke Huisartsen Ver eniging heeft geprotesteerd tegen de overheidsbemoeienis in deze zaak. In het verleden hebben de huisartsen zelf hun nascholing be taald. Zij vrezen dat, nu de over heid de voorzieningen gaat verzor gen, die nascholing onder meer door bureaucratie duur en slecht zal worden. Gisteren is in het academiege bouw van de Leidse universiteit van Leiden het contract getekend tussen de overheid en de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst. Daarin wordt bepaald dat het mi nisterie een miljoen gulden bij draagt aan de nascholing. Veel te weinig volgens de artsen. De KNMG schat de kosten van de na scholingsprogramma's op onge veer tachtig miljoen pér jaar. De bijdrage van Deetman is dan ook vooral bedoeld voor het opbouwen van de scholingsvoorzieningen. In de toespraak die Deetman ter gelegenheid van de ondertekening van het contract hield, maakte hij duidelijk dat hij de opleiding tot basisarts tot zijn verantwoordelijk heid rekent. De nascholing moet in zijn ogen voor rekening van de art sen komen. Die wijzen er echter bij monde van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) op dat zij die kosten moeten betalen uit het geld dat ze van de ziekte kostenverzekeraars krijgen. De LHV probeert al jaren met de ziektekostenverzekeraars tot over eenstemming te komen over een bijdrage van de verzekeraars in de kosten van de nascholing. Tot op heden is daar echter niets van te rechtgekomen. De LHV maakt overigens deel uit van de KNMG. Die laatste partij stelt zich echter gematigder op dan de huisartsen vereniging en heeft de verleiding om uit protest de één miljoen van Deetman te weigeren, kunnen weerstaan. ADVERTENTIE EN VERGEET HET 'Kabinetten zijn schuldig aan kostenstijgingen Walrus' DEN HAAG (GPD) Niet de ma rine, maar de achtereenvolgende kabinetten hebben schuld aan de grote kostenstijgingen bij de bouw van Walrus-onderzeeboten. En als het kabinet op de huidige voet doorgaat, zijn soortgelijke ontwik kelingen te verwachten bij de bouw van de nieuwe M-fregatten. door Hans Geleijnse Een waarschuwing van kapitein luitenant ter zee S. F. Marang, voorzitter van de Koninklijke Ver eniging van Marineofficieren (KVMO). Uit de woorden van Ma- rang blijkt dat in marinegelederen met woede en verbittering is gade geslagen hoe „de politiek", zoals hij het noemt, vorige week om sprong met de affaire-Walrus. In 1978 werd bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij de bouw van twee onderzeeboten aanbe steed ter vervanging van de verou derde onderzeeboten van de Dol fijn-klasse. Prijs toen: 210 miljoen gulden per stuk. Tijdens de bouw is het oorspronkelijke ontwerp, geënt op de huidige Zwaard visklasse, zo gewijzigd, dat in 1987 een totaal nieuw type onderzee boot de eerste proefvaart kan ma ken. Meerkosten voor de beide schepen gezamenlijk: een slordige half miljard gulden. Staatssecretaris Van Houwelin- gen (materieelzaken) geeft de schuld aan de marine. Marang zegt echter: „De regering zadelt ons op met problemen en als daaruit kos tenstijgingen voortvloeien krijgt de marine de Zwarte Piet". 'Haastwerk' Marang doelt op het vervroegd aanbesteden van grote projecten als de Walrussen en begin dit jaar de M-fregatten als gevolg van het RSV-debacle. Volgens hem is en wordt er „haastwerk" verricht met „krappe begrotingen" en wordt de marine gebruikt als „economisch en politiek stuurmiddel" zpnder dat er voldoende fondsen beschik baar zijn om tegenvallers op te van gen. Ook verwondert het hem, dat het ministerie van economische zaken niet voor „aanvullende financie ring" zorgt, omdat aan de ene kant werkgelegenheid en industriële vernieuwing in het geding is, ter wijl aan de andere kant de marine door personeels- en geldgebrek dergelijke projecten onvoldoende kan begeleiden. En waar op zo'n manier wordt gewerkt, worden fouten gemaakt, zegt hij. Marang spreekt dan ook over „halve waarheden" van „de poli tiek" als hij terugblikt op de con frontatie vorige week tussen Van Houwelingen en de defensiecom missie van de Tweede Kamer over de "Walrus-affaire. Volgens Van Houwelingen heeft „informatie over het Walrusproject het hoogste niveau op het ministerie niet be reikt". Marang: „Het is uitgesloten dat wanneer het gaat om aanschaf van materieel de directeur marine- materieel op het ministerie niet op de hoogte was". Marang („Van Houwelingen is niet zo pro-marine") tekent daar overigens bij aan niet te weten of bepaalde wijzigingsvoorstellen door de bij RDM gestationeerde „projectofficier" van de marine zo samenhangend aan de ambtelijke top in Den Haag zijn gepresenteerd dat men daar kon becijferen welke meerkosten uit één bepaalde wijzi ging zouden voortvloeien. En ook zegt hij niet te weten welke infor matie en op welke manier de direc teur materieel van de marine, schout bij nacht Kool, heeft door gespeeld aan staatssecretaris Van Houwelingen. Dure aanpassingen Het vervroegd bestellen heeft als gevolg, dat ontwerpen niet af zijn (in het bouwproces worden geïnte greerdheet dat), zodat bij de aan vang van de bouw nog absoluut niet duidelijk is hoe het schip er na een aantal jaren definitief zal uit zien, zegt Marang. Zo kon het bij voorbeeld gebeuren dat gegevens over een in 1962 verongelukte Amerikaanse onderzeeboot (de Tresher) pas tijdens de bouw van de Walrus hebben geleid tot dure aanpassingen ter wille van de vei ligheid van schip en bemanning. In februari dit jaar rapporteerde Van Houwelingen een kostenstij ging van 185 miljoen gulden per schip aan de Tweede Kamer, waar van 95 miljoen als gevolg van wijzi gingen in het ontwerp. Dat hogere bedrag werd, „gezien de materiële en operationele kwaliteit van het Walrusprodukt, verantwoord geacht", schreef hij. Ook werd hoog opgegeven over de export- kansen van het zeer moderne schip. Vijf maanden later kwam er nog eens 70 miljoen per schip bij en staat „de politiek" op zijn kop. Ma rang: „Dat is veel ja. Maar wie zegt me dat er begin dit jaar, met be langstelling uit het buitenland, Au stralië bijvoorbeeld, niet de angst was meteen al het correcte bedrag te noemen?" Volgens de KVMO-voorzitter zal de geschiedenis zich gaan herhalen bij de M-fregatten. De bouw daar van werd begin dit jaar gegund aan Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. De kosten worden geschat op zo'n 350 mil joen gulden per schip. Ook nu is er sprake van „haastwerk"; de mari ne had ze liever over een jaar of drie, vier besteld. Marang: „Ik zeg niet dat er kos tenstijgingen zullen komen op Walrus-niveau. Maar als je weet dat bijvoorbeeld de precieze indeling van de compartimenten voor de bemanning nog niet bekend is, dat er nog geen beslissing is genomen over de bepaalde typen wapensys temen, dan kun je je voorstellen dat ook hier wijzigingen moeten worden doorgevoerd". Pieter van Vollenhoven en een groot aantal verkeersbrigddiers uit heel Nederland waren gisteren naar Haar lem gekomen om de nieuwe landelijke regeling voor verkeersbrigadiers ten doop te houden. (foto anp> HAARLEM (GPD) - Verkeersèrigadiers in Nederland hebben sinds gis teren meer bevoegdheden ren een betere bescherming. Voor het publiek is er weinig veranderd, maar de positie van de brigadiers is verbeterd. Belangrijk is dat er nu een landelijk stopteken is. Bovendien zijn de kleding, de spiegeleieren en de verzekering van de verkeersbrigadiers overal gelijk. De nieuwe landelijke regeling is gisteren in de Eenhoorn- school in Haarlem ten doop gehouden door Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Stichting Nationaal Verkeersveiligheidsfonds en staats secretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat). Er zijn in ons land 18.000 jeugd- en 30.000 volwassen brigadiers die op 2700 oversteekpunten per jaar zo'n 300 miljoen kinderen naar de over kant helpen. De meeste van hen zijn geïnstrueerd door de politie, maar dat hing tot nu toe af van de bereidwilligheid van de politie. Het was niet verplicht dat de politie verkeersbrigadiers opleidde. Sinds gisteren is dat wel zo. De uitrusting van de voetgangershulpen is nu ook gelijk. Er is stan daard kleding voor alle brigadiers, zodat ze makkelijk als zodanig zijn te herkennen. De 'spiegeleieren' zien er nu allemaal eender uit en zijn bo vendien erkend als stopteken. Dat brengt met zich mee, dat een automo bilist die niet stopt als de brigadier dat aangeeft, een zwaarder vergrijp pleegt dan tot nu toe. Tot nu toe gaven de brigadiers een aanwijzing, voortaan geven ze een stopteken, dat net zo bindend is als het stopteken van een agent. De brigadier zal bij een overtreding het kenteken van een auto opnemen en dat doorspelen naar de politie. De brigadiers hebben nu ook de bevoegdheid om de verkeersstroom te onderbreken. Voorheen moesten ze wachten tot er een gat in het verkeer viel zodat er voldoende ruimte was om er tussen te komen. Daarom is het van het grootste belang dat iedere verkeersbrigadier goed wordt opgeleid zodat ze in staat zijn zelfstandig te beoordelen of ze er tussen kunnen komen of niet. DEN HAAG (ANP) - Koning Hoessein van Jordanië en zijn echtgenote Noor zijn gistermiddag op het vliegveld Ypenburg aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. De Jordaanse koning, die enkele uren later arriveerde dan de bedoeling was, werd verwelkomd door koningin Beatrix en prins Claus. Hij inspecteerde vervolgens damen met Beatrix de militaire erewacht en had gisteravond een gesprek met premier Lub bers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek. De Jordaanse vorst dineerde gisteravond in paleis Huis ten Bosch en zou vandaag ver gast op een receptie in het Binnenhofcomplex. (foto gpd) DEN HAAG (GPD) - Als er nu verkiezingen werden gehouden, zou de WD 7 zetels in de Tweede Kamer verliezen en 29 zetels over houden. Het CDA zou op het huidi ge aantal zetels van 44 uitkomen.- De PvdA zou bijna 40 procent van de stemmen vergaren en uitkomen op 57 zetels in de Kamer, dat is 10 meer dan nu. Een en ander blijkt uit een in op dracht van de AVRO in september gehouden onderzoek van het bu reau Lagendijk onder 1050 Neder landers. Daarbij verklaarde 38,2 procent zijn stem aan de PvdA te zullen geven indien er nu verkie zingen zouden worden gehouden. Dit betekent een enquêterecord voor de sociaal-democraten. Volgens het Lagendijk-onder- zoek zou 29,3 procent van de on dervraagden CDA stemmen, dat is precies evenveel als bij de Tweede- Kamerverkiezingen van 1982. De WD daarentegen moet een flinke veer laten. Van de 23,1 procent in september 1982 daalt de WD naar 19,5 procent in september van dit jaar. CDA en WD zouden samen dus geen meerderheid in de Twee de Kamer meer hebben. Blijkens de enquêteresultaten zou D'66 worden gehalveerd (van 4,3 naar 2,1 procent) en zou deze partij in de Tweede Kamer nog slechts drie zetels overhouden. Bij de kleine linkse partijen zijn slechts geringe verschuivingen te noteren. De PSP blijft gelijk, de CPN daalt (van 3 naar 2 zetels) en de PPR maakt een zeer geringe stijging door (van 1,6 naar 1,8 pro cent), terwijl ook de EVP zo goed als gelijk blijft. Opmerkelijk is dat de kleine rechtse partijen enigszins terrein verliezen. De SGP zou zakken van 1,9 naar 1,4 procent (van 3 naar 2 zetels), de RPF zakt van 1,5 pro cent in 1982 naar 1,1 procent nu (in beide gevallen 2 zetels) en het Ge reformeerd Politiek Verbond stijgt van 0,8 procent naar 1,1 procent, een verdubbeling van het huidige zeteltal tot 2. Ten slotte zou vol gens het Lagendijk-onderzoek de Centrumpartij bijna verdubbelen van 0,8 naar 1,5 procent, wat neer komt op 2 zetels. DEN HAAG (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 28- jarige C.Y., die vorig jaar april zes mensen doodschoot in het Delftse café 't Koetsiertje. Mr. K.H. Meij- ring volgde daarmee het vonnis van de Haagse rechtbank in maart van dit jaar. Hij zei dat de bescher ming van de maatschappij het Levenslang geëist noodzakelijk maakt Y. blijvend van zijn vrijheid te beroven. De twee psychiaters die Y. heb ben onderzocht, verschillen van mening over de vraag of de ver dachte destijds al of niet 1 derd toerekeningsvatbaar zelf, die in hoger beroep 1 gaan tegen het vonnis van de recht bank, pleitte er gisteren voor hem een kans te geven op terugkeer in de maatschappij. Zijn advocaat, mr. Imkamp, stelde dat alle bewij zen voor moord en doodslag zijn gebouwd op drijfzand en verweet de psychiaters 'wetenschappelijk falen'. Hij achtte vrijspraak onont koombaar, maar liet de conclusie geheel over aan het hof.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5