Raadsleden willen meer weten over dood in politiecel Steeds 5Olympia met moeite door brug 'Lena' en andere oude schepen in Galgewater Bus botst tegen tankwagen in Stevenshof Hond twee dagen op balkon achtergelaten 1984 DINSDAG 2 OKTOBER 1984 LEIDEN - "Dat is nou stuurmans kunst". Reder Jaap Slingerland, op de kapiteinsbrug van zijn Ms. Olympia, stuurde gisteren zijn schip triomfantelijk door de Rem- brandtbrug heen het Galgewater in. "Als er meer wind had gestaan was het moeilijker geweest", luidde het commentaar van de 'stuurlui' aan de wal. Maar de mannen van de gemeentelijke dienst onderhoud waren het daar niet mee eens. "Het gaat gemakkelijk". Om de Rembrandtbrug is in haar korte bestaansperiode veel te doen geweest. Te smal zou zij zijn om de plezierschepen van de Leidse re ders doorgang te verlenen. Vooral Slingerland had het er moeilijk mee en vorig jaar kwam hij in on zachte aanvaring met ir. Baren- dregt van de gemeente. Barendregt meende dat het een kwestie van goed sturen was, een opmerking die Slingerland danig in het ver keerde keelgat schoot. Gisteren moesten de mannen van de onderhoudsdienst de brug door- vaarbaar maken. Dat betekende dat de brugleuningen er even van af moesten om de klappen hoger te kunnen ophalen. Toen dat kar weitje geklaard was, kon de brug wachter de burg optrekken, de laatste millimeters werden gewon nen door met klemmen de klappen vast te zetten. Vervolgens stoomde de Ms. Olympia door de ophaal brug heen. Niet met een 'koedikte' breedte, maar net aan. Vanavond en morgenavond is het dus als van ouds weer feest op het schip Van Slingerland nabij de Bostelbrug. Na 3 oktober zal de gemeente er op nieuw aan te pas moeten komen om de Olympia door de Rembrandt brug te laten. LEIDEN - De PvdA-raadsleden Van der Pluijm en Geradts zijn boos over de manier waarop informatie is versterkt over de dood van een arrestant in de Leidse politiecel. Zij vinden met name de informatie die eind vorige week is verstrekt - naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek door de rijksrecherche "zeer onzorgvuldig" naar buiten gebracht. Van der Pluijm en Geradts hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester Goekoop, hoofd van de politie. Het gaat net. De Olympia vaart door de Rembrandtbrug, nadat de brugleuningen Donderdagavond 31 mei verricht ten twee politiemensen een arres tatie in een flatgebouw aan de Smaragdlaan. Een 48-jarige Leide- naar werd meegenomen na moei lijkheden in een woning. De man, die onder invloed was, verzette zich echter en kreeg een klap, waarna hij neerging. De gewaar schuwde Eerste Hulpdienst kwam, maar toen stond de man alweer. Hij had alleen een bloedneus. Na een medisch onderzoek werd hij opgesloten in een Leidse poli tiecel. Hij werd daar om half tien dood aangetroffen. Uiteindelijk werd besloten de rijksrecherche in te schakelen om een onderzoek in te stellen naar het voorval. Afgelo pen donderdag werd de conclusie van het onderzoek door de Haagse officier van justitie, mevrouw Cou- zijn, bekend gemaakt. Het onder zoek van de rijksrecherche vormde geen aanleiding om tot strafvervol ging over te gaan. Over de dood soorzaak wilde de officier van jus titie geen details verstrekken. De korpsleiding van de Leidse politie was in eerste instantie fu rieus. Er was namelijk officieel nog niets meegedeeld aan de Leidse politie, terwijl daar toch afspraken over waren gemaakt. Alleen was er een telefonische mededeling ge weest, die echter door de korpslei ding niet was ontvangen. De brief met de officiële mededeling kwam pas gisteren aan op het Leidse poli tiebureau. Veel vragen De PvdA-raadsleden Van der Pluijm en Geradts zijn dan ook vooral boos over de gevolgde pro cedure. Zij vinden dat de burge meester eerder op de hoogte had moeten zijn en dat hij als hoofd van de politie mededelingen aan de pers had moeten verstrekken. Van der Pluijm en Geradts wij zen er verder op dat veel vragen na het rijksrecherche—onderzoek nog steeds niet zijn beantwoord. "Met name de mededeling dat er geen nadere details over de doodsoor zaak bekend gemaakt zullen wor den, roept vragen op", aldus de twee raadsleden. Zij willen van Goekoop weten waarom er zo ge heimzinnig wordt gedaan. Zij vre zen dat de politie door deze mede deling niet geheel gezuiverd is van alle blaam. "Het gegeven dat de overledene vlak voor zijn dood een klap heeft gekregen, draagt daar in niet geringe mate toe bij". Burgemeester Goekoop moet van de twee raadsleden aan de offi cier van justitie nadere informatie over het onderzoek en de resulta ten gaan vragen. Bovendien willen zij dat Goekoop uitvindt waarom de officier van justitie juist deze handelwijze heeft gekozen. De ant woorden van de officier van justi tie zouden dan in een volgende ver gadering van de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegen heden moeten worden besproken. Aanrijding op Stationsplein LEIDEN - Een 24-jarige Zoeter- woudse is gistermorgen rond acht uur licht gewond geraakt na een botsing met een auto op het Sta tionsplein. De vrouw fietste daar, terwijl de 45-jarige Leidse automo bilist zijn voertuig het parkeerter rein naast het station op wilde rij den. Hij gaf daarbij geen voorrang. De vrouw is met een hoofdwond en waarschijnlijk een lichte her senschudding voor behandeling naar het academisch ziekenhuis gebracht. Leids motorbeurtvaartschip werd in een maand opgeknapt LEIDEN - Het Galgewater biedt op het ogenblik een beeld dat in de toekomst blijvend moet worden. Tot en met 4 oktober zijn er de his torische vlootschouwdagen, geor ganiseerd door de regio Leiden van de Landelijke Vereniging tot Be houd van het Zeilend Bedrijfsvaar- tuig. Het is de bedoeling dat het Gal gewater een permanente 'exposi- tieplaats' van historische schepen wordt. Zowel de gemeente als de vereniging streeft dit na, ondanks bezwaren daartegen van omwo nenden. Een bijzonder schip dat dezer da gen in het Galgewater een plaats heeft gekregen is de 'Lena'. Dit motorbeurtvaartschip heeft zo'n 25 jaar aan de Nieuwe Rijn gelegen als opslagschip. Eigenaar/schipper Cor van der Plas heeft het schip ruim een half jaar geleden voor de schrootprijs gekocht. Er was al die tijd nauwelijks onderhoud aan ver richt. Het opknappen dreigde een klus van vele jaren te worden, ware het niet dat Van der Plas met suc ces samenwerking zocht met de Hollandse Constructie Groep. De HCG onderhoudt historische ban den met de 'Lena', die vroeger ei gendom was van het Leidse trans portbedrijf Groenewegen. In op dracht van de HCW en de NEM, die in 1979 in de HCG zijn opgegaan, heeft Lena vele jaren het vervoer over water van zwaar materiaal zo als staalcontructies, vaten, brugde- len enz. verzorgd. De samenwerking tussen Van der Plas en de HCG heeft geresul teerd in de restauratie van het mo- torbeurtvaartscheepje, een karwei dat in een maand werd geklaard. Turf Een ander schip dat tijdens de vlootschouwdagen te bezichtigen is, is de tjalk 'De Goede Verwach ting'. Deze tjalk dateert uit 1899 en is geheel in oude staat gebracht. Ei genaar is schipper Osinga, die o.a. turf en brandhout vervoert en ver koopt. Dat doet hij ook tijdens de vlootschouwdagen. Ook in de ja ren 1920-1940 werd veel turf in Lei den aangevoerd voor het stoken van kachels en voor de ovens van de broodbakkerijen. De turf is af komstig uit noord Duitsland. Een derde schip dat het Galge water dezer dagen aandoet is het vikingschip 'Orm'. Dit scheepje is gebouwd door Henri Houben uit Zuid-Scharwoude en is een kopie van het Noorse Oseberg viking schip dat in 1904 is opgegraven en nu in een museum in Oslo staat. Vi kingen gebruikten dit type schip, daterend uit 900 na Christus, op hun rooftochten. ADVERTENTIE ggl981 ■■chateau 5 DU CAUZE digd na een botsing met een tank wagen op de Stevenshofdreef. De chauffeur van de tankwagen, een 31-jarige Hagenaar, had de wagen daar geparkeerd om dieselolie te lossen. De bus, bestuurd door een 27-jarige man uit Lisse, ging er langs, maar moest daarvoor via de middenberm. Op het moment dat de bus pas seerde, gleed hij echter weg, door dat er modder op de middenberm lag. De bus raakte de tankwagen en werd aan de rechterzijde be schadigd. Ook een ruit van de bus werd vernield (zie foto). Na de botsing begon de tankwa gen dieselolie te lekken. Er be stond echter geen direct gevaar, omdat het een kleine lekkage be trof. De dieselolie is later overgela den in een andere tankwagen. Niemand raakte bij de botsing gewond. Er zaten geen passagiers op de plaats waar de bus werd ge raakt. (foto Holvast) wijn gedistilleerd Tel. 015)569324 LEIDEN - De Leidse politie heeft zich gistermiddag ontfermd over een onverzorgd achtergelaten hond. De hond zat op het balkon en jankte en blafte al twee dagen en nachten. Met deze mededeling belden omwonenden gistermiddag rond één uur de politie op. De poli tie ging naar de flat aan de Hoflaan en forceerde de voordeur. De hond werd inderdaad aangetroffen op het balkon zonder eten of drinken. Toen de politie de hond in de au to had geladen, kwam de bewoon ster van de flat thuis. Zij bevestig de dat zij twee dagen was wegge weest, maar wilde de hond toch te rug. Zij zou proberen een nieuw te huis voor de hond te vinden. Nog geen uur later stond zij echter weer op het politiebureau, waar zij de hond achterliet. De politie heeft de hond toen overgebracht naar het asiel. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Three October (1) De Canadees David S. Moyer kwam in '71 naar Leiden om te promoveren. De cultureel antro poloog wilde aan de Leidse uni versiteit zijn onderzoek afronden omdat zijn onderwerp alles met Indonesië te maken had. "En wie zich met Indonesië be zighield moest hier zijn: de Leid se universiteit had - en heeft nog steeds - een reputatie op dat ter- Wat zal Moyer van Nederland hebben geweten? Dat de Nederlanders allemaal op klompen lopen, in molens wo nen en rauwe vissen eten? Het zal wel meevallen, maar het kan niet missen dat de Canadees een enigszins vertekend beeld van dit land heeft gehad, want dat is onontkoombaar. Zelfs weten schappers stappen in de valkuil van het cliché. Dat Moyer niets afwist van de viering van 3 oktober zult u niet verbazen. Want welke buitenlan der - behalve dan zij die van Ne derlandse afkomst zijn - weet nou dat er op die dag feest wordt gevierd in Leiden? "Ik weet nog goed dat ik de viering te. Het zal gebeurt ei het eerst meemaak- '71 zijn geweest. Wat ou dan, dacht ik. Al op straat. What s going on!" "Naarmate ik meer vragen ging stellen, groeide het misver stand alleen nog maar. Goed, ik begreep op een bepaald moment dat die haringen niet voor niks werden gegeten, maar al die pa lingen dan?" "Fascinerend was het in elk ge val wel. Het was een schitterend volksfeest, dat had ik al snel door. Mijn vrouw vond het ook prachtig. Ze was hoogzwanger maar wist van geen ophouden. Als ik voorstelde om even te rus ten, kreeg ik van haar te horen: Three October (2) In '77 ging Moyer weer terug naar Canada. Hij werd hoogle raar culturele antropologie aan de universiteit van Victoria, een stad die je kunt vergelijken met Den Haag. Sinterklaas kon hij maar niet vergeten. In zijn colleges ging Moyer daarom steeds meer aandacht besteden aan typisch Nederland se gebruiken: de viering van Sin terklaas en het 3 oktober-feest in Leiden. Waarom? "In het algemeen kun je stellen dat deze onderwerpen tot het ter rein van de culturele antropolo gie behoren. Het is mij om het volgende te doen: wat is de func tie, de aard van zo'n viering. En dan is er nog een interessante vraag: in hoeverre heeft de sa menleving invloed op zo'n ge bruik?" Over open deuren gesproken! "Voorzichtig... iedereen zegt: natuurlijk worden de gebruiken anders als de samenleving veran dert, maar als je de materie goed bestudeert, dan valt je op dat dat eigenlijk niet het geval is". "Ik bestudeer deze Nederland se gebruiken ook in verband met het feit dat er een Nederlandse gemeenschap is in Canada. Even tussen haakjes: de Canadees be staat eigenlijk niet, het volk is een mengelmoes. Juist daarom is het zo interessant om te bestude ren of de Nederlandse gemeen schap de gebruiken uit het land van herkomst heeft overgeno men. En zo ja, hoe vieren ze dan bijvoorbeeld Sinterklaas". In Victoria heeft Moyer de in tocht van Sinterklaas wel eens meegemaakt. "Dat wordt georga niseerd door de Nederlandse ge meenschap en het is wel een grappig gezicht. Hij komt binnen op een sleepboot, op die boot hangt een groot spandoek en daarop staat: from Spain". Three October (3) Over drie oktober zijn al een paar Canadese werkjes versche nen. Zo werden op de universi teit van Victoria op basis van in terviews met Nederlanders zoge- David S. Moyer poseert op de kermis. Deze man gaat morgen 3 Oktober nader onderzoeken. "Een schitterend volksfeestvindt hij nu naamde 'papers' gemaakt. Uitge werkte interviews waren het en niet meer. Maar daar zal verandering in komen, want dezer dagen is Moyer in Leiden om materiaal te verzamelen voor zijn project dat uiteindelijk behoort uit te mon den in een boekwerk over Sin terklaas en de viering van 3 okto ber. Schrik dus niet als een fors man u in een melange van En gels en Nederlands aanspreekt op drie oktober. Hij wil u niet be roven, doet geen oneerbare voor stellen, wat hij wil vragen is.... ja, wat eigenlijk? Moyer: "Eerst even dit: ik ben vooral van plan om die dag sa men met mijn Nederlandse assis tente goed rond te kijken in de stad. Observeren, dat is belang rijk. Verder zal ik ook mensen aanschieten en ze vragen: wat zijn de belangrijkste aspecten van 3 oktober". "En ik zal bijvoorbeeld ook vragen of de mensen hun hut spot zelf maken". Zo ja, so what? Three October (4) "Het mooie van de viering van 3 oktober vind ik dat het een on gebruikelijk verschijnsel is in het noorden van Europa", vindt Moyer, die vervolgt: "In het zuiden van Europa heb je veel van dit soort feesten. Carnaval". "Maar hoe hoger je komt, hoe minder volksfeesten. Dat is grap pig nietwaar? Ook leuk is het dat zo'n massaal gebeuren in calvi nistische regionen wordt gehou den. Was het geen tegenstrijdig heid, ik zou zeggen: dit is een cal vinistisch carnaval".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3