Komst Macintosh op losse schroeven Straten zakken langzaam weg: 'half Leiderdorp moet omhoog Bloemerd II en Does-gebied gereserveerd voor woningbouw Komst golfbaan afgeketst in Voorschotense polder 00011001 Commissie ziet nog veel problemen Zestig jaar rust voor overleden Wassenaarders PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 2 OKTOBER 1984 E Leiderdorpse raad tnaakt na veel gepieker keuze LEIDERDORP Twee gebieden in Leiderdorp kunnen in de toe komst nog worden bebouwd: 'Bloemerd II' (begrensd door de provinciale wegen 5 en 6 en de Dwarswatering) en het gebied tus sen de Does en de dan doorgetrok ken Mauritssingel. Het kostte de raadsleden gister avond grote moeite om een keuze te maken uit de varianten, die ze kregen voorgeschoteld en waarvan het gevolg is dat er in Leiderdorp nog eens 1000 woningen extra bij komen. Maar ze moesten wel. Im mers, deze keuze vormt een onder deel van het proces om tot een ge meenschappelijk streekplan voor de Leidse agglomeratie te komen. In dit kader sprak Leiderdorp vo rig jaar nog de wens uit om van 21.000 uiteindelijk naar 25.000 in woners te groeien. De keus, des tijds gemaakt door de commissie ruimtelijke ordening, werd ge rechtvaardigd geacht omdat het aantal voorzieningen in Leider dorp al op zo'n 25.000 inwoners is gebaseerd. Hoe groter het aantal inwoners, des te dunner de spoe ling: de financiële lasten van de ge meente kunnen dan op meer men sen worden afgewenteld. Het probleem bij het kiezen van de juiste plekken was dat verschil lende varianten in strijd bleken te zijn met de eerder door de raad uit gesproken doelstellingen. Zo heeft men in het verleden gezegd dat de Boterhuispolder en het gebied ten oosten van de Does niet voor wo ningbouw bestemd zijn. En één van de drie modellen betrof juist woningbouw in deze Boterhuispol der, zowel op Leiderdorps als op Warmonds grondgebied. Alle frac ties vonden dat onaanvaardbaar. Eén model Uiteindelijk bleef er maar één model over: twee kleine bouwloca ties, één bij de Bloemerd en één bij de Does. Het CDA, bij monde van fractieleider Den Boeft, bleek voor bebouwing van het Does-gebied te zijn. Den Boeft wees er wel op dat de oostelijker gelegen Achthove- nerpolder wat hem betreft taboe was. In de Bloemerd II zag hij wel wat, zeker als een nieuwe brug over de Dwarswatering het gebied zou ontsluiten. WD-woordvoerder Kruidenier wees bebouwing van de Does af, in verband met de eerder uitgespro ken gedachte dat hier geen huizen mogen komen. Met Den Boeft was hij van mening dat de Bloemerd II wel mogelijkheden biedt. De WD- man stelde voor om te kijken wat er in 1990 al is gerealiseerd en wat dan nog mogelijk is. Ook vond hij dat niet per se aan het getal van 25.000 inwoners moest worden vastgehouden. Een dergelijke me ning bleek ook PvdA-fractieleider Wesseling er op na te houden. De PvdA-woordvoerder vroeg zich daarbij wel af of er wel voldoende woningen zullen zijn als de twee genoemde gebieden zijn volge bouwd. In de Bloemerd zouden on- Gedwongen D'66-fractieleider Stam had het gevoel "teveel gedwongen te wor den in het keurslijf van de model len". Maar als hij dan toch moest kiezen was De Bloemerd/Does voor hem wel bespreekbaar. Wethouder Meerburg maakte de raadsleden duidelijk dat er inder daad gekozen moet worden, wil men tot een totaal streekplan ko men. "Wij kunnen alleen voorkeu- aen zuuen ons wei loetsen. Het is a zeker niet mogelijk gemaakte keu- zes meteen te vertalen in bestem mingsplannen", aldus de wethou der. Nu de raadsleden gisteravond L merkten hoe moeilijk de afwegin- k gen in het hele proces zijn bleken d ze het te betreuren dat de keuze om C als gemeente nog te willen groeien si vorig jaar alleen binnen de raads- b commissies is gemaakt. Liever ti hadden ze in dat stadium daarover u als totale raad een oordeel gege- h OEGSTGEEST De komst van textielsupermarkt Macintosh naar Oegstgeest is alsnog op losse schroeven komen te staan. De gecombineerde commissie van openbare werken en verkeer damde gisteravond de voortvarendheid in waarmee burgemeester en wethou ders van Oegstgeest het pad voor het bedrijf wil effenen. De commissieleden vonden de economische en verkeerstechnische aspecten onvoldoende onderzocht en voorzagen grote problemen als ze nu positief beslissen. De tijd gaat dringen voor zowel de gemeente als het bedrijf, omdat Macintosh 1 januari 1985 als uiter ste datum heeft bepaald waarop een beslissing moet zijn genomen. De textielgigant dreigt zich elders te vestigen wanneer de besluitvor ming langer duurt. De commissie leden weigerden zich gisteravond onder tijdsdruk te laten zetten. B en W van Oegstgeest willen de ze maand de gemeenteraad een uit spraak laten doen over de zaak-Ma- clntosh. De raad zou een procedu re in gang moeten zetten om de huidige garage van Kamsteeg aan de Geversstraat een andere be stemming te mogen geven. Eerst willen de politici echter het naadje van de kous weten. In het rapport dat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) over de vesti ging van Macintosh in Oegstgeest heeft opgesteld, staat dat "enkele kledingzaken in Oegstgeest te ma ken zullen krijgen met continul- teitsproblemen". De liberaal A.C.H. Kuntze kon dit niet anders opvatten dan dat deze winkels op de fles zullen gaan. "Er ontstaat een wisselwerking. De paar ar beidsplaatsen die je wint door Ma cintosh hier naartoe te halen, ver lies je dan gelijk weer". Kuntze vroeg zich voorts af of je voor het geringe aantal inwoners van Oegstgeest die minder voor hun kleding willen betalen een tex tielsupermarkt moet laten komen. Zijn christendemocratische col lega, J.C.J. van der Bend-den Ou den, meende dat dit zou moeten. "Voor bijvoorbeeld een bijstands moeder met drie kinderen is er ei genlijk geen geschikte kledingzaak in Oegstgeest. Een kinderhemdje voor zo'n 2,50 gulden is hier niet te krijgen", aldus Van der Bend. Parkeren Het commissielid G. Wuisman (D'66) voorzag problemen met be trekking tot de parkeer- en ver keerssituatie. "De potentiële klan ten van Macintosh zullen hun auto zo dicht mogelijk bij de winkel wil len parkeren. Ook alle parkeer plaatsen die eigenlijk voor de om wonenden zijn bestemd, zullen worden benut". Wuisman adviseerde de textiel- super om zich elders te vestigen omdat de woonfunctie van Oegst geest wordt aangetast door de komst van de textielgigant. Ook vreesde hij het ontstaan van een verkeerschaos. Wuisman tipte Lei derdorp als redelijk alternatief voor Oegstgeest. Hier is volgens de democraat een groot tekort aan winkels met niet-dagelijkse goede ren. Een ander struikelblok voor de komst van Macintosh naar de Gre- verstraat is het parkeerprobleem. De plannen om aan de overkant van de huidige garage van Kam steeg een parkeerterrein te maken, noemde Wuisman "een holle kies in een gaaf gebit". Met name uit welstandsoverwegingen noemde hij dit "geen fraaie planologische ontwikkeling". Ook uit het oogpunt van ver keersveiligheid kraakte Wuisman het plan: "Het is typerend voor de hopeloosheid van de situatie dat men door bij het parkeerterrein paaltjes met kettingen te plaatsen moet worden gedwongen over te steken op de bestaande beveiligde oversteekplaatsen. In het verkeers- leefbaarheidsplan 1978 vonden we dat al een waardeloze situatie". Ook politiefunctionaris Gelder- blom had geen goed woord over voor de maatregel met de paaltjes. "Mijn ervaring is datje een kleuter niet achter een hek houdt, dus een volwassene houd je niet achter een ketting", spreidde hij een staaltje gedragsleer ten toon. Gelderblom vreesde een zeer onveilige ver keerssituatie vanwege de openin gen die ontstaan door de komst van uitritten. Cruciaal Wethouder Th. van Hazel consta teerde gisteravond dat een cruciaal punt is bereikt met betrekking tot het afwegen van de verschillende belangen. Niet alleen de belangen van Macintosh en de thans geves tigde ondernemers in Oegstgeest, maar ook die van de consument en de omwonenden. PPR-commissielid A.M.J. van Eisen vroeg zich af of de gemeente nog wel 'nee' tegen het hele plan kon zeggen. Burgemeester iócheenstra verzekerde hem dat Oegstgeest nog zo vrij is als een vo geltje in de lucht. De aanwezige omwonenden van de Geversstraat hadden veel moei te hun woede te bewaren. Zij ver weten de commissie nauwelijks in spraak te hebben gehad en alle in formatie in de krant te moeten le zen. De woordvoerder van de om wonenden vreesde een enorme verkeersdrukte voor de achterlig gende lanen en filevorming in de Geversstraat. Andere verontruste bewoners vroegen zich af wat er gebeurt na een mogelijk faillisse ment van Macintosh. "Komt er dan een Hema of V&D in het pand"? Burgemeester Scheenstra kon de bewoners de gewenste in spraakronde niet meer beloven. Daarvoor is de tijd te kort omdat Macintosh de gemeente met de rug tegen de muur heeft gezet door te eisen dat er voor 1 januari een be slissing moet zijn. De gemeenteraad moet zich op 25 oktober uitspreken over het al dan niet in gang zetten van de pro cedure om Macintosh in het pand van Kamsteeg toe te staan. Havenstraat 12 - Rooie Vrouwen-bijeen komst met 2e kamerlid W. Jabaaij plus discussie 25-urige werkweek, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadscom missievergadering financiën en econo mische zaken, 20 uur. Gemeentehuis - raadscommissieverga dering ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, ge zelligheidsavond. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissieverga- derng Financiën, 19.30 uur. Zoetérwoude Gemeentehuis - raadscommissieverga dering welzijn, 20 uur. Dit stukje groen in Voorschoten blijft ook in de toekomst onberoerd. De provincie heeft besloten om in deze Duivenvoordse polder af te zien van de aanleg van een golfbaan. (archieffoto) DEN HAAG/V OORSCHOTEN - Er komt geen golfbaan aan de Voorschotense Papelaan op het ge bied dat eerder bestemd was voor de aanleg van de Leidse Baan, een autosnelweg tussen Den Haag en Leiden. De provincie ziet af van het plan omdat door de aanleg van een golfbaan het resterende opper vlakte landbouwgrond te klein wordt voor andere recreatieve doe len, zoals wandelpaden, en de eco nomische mogelijkheden voor de landbouwbedrijven erdoor zouden worden ondermijnd. De Hollandsche Maatschappij voor de Landbouw, afdeling Was senaar-Voorschoten e.o., de Land en Tuinbouwbond afdeling Voor schoten, de Werkgroep Milieube heer Leiden, en het Centrum voor Landbouw en Milieu hadden tegen de golfbaanplannen geprotesteerd. Zij hebben ervoor gepleit dat de provincie voor meer jaren afspra ken maakt met de boeren die nu van de gronden gebruik maken. Die zouden de grond graag in ei gendom krijgen of door langjarige contracten zekerheid verkrijgen over het gebruik ervan. Tot nu toe worden de Leidse Baan-gronden telkens voor een jaar aan de boeren verhuurd. De provincie stelt de belangenor ganisaties nu in het vooruitzicht dat nadat de plannen voor wandel paden in het gebied nader zijn uit gewerkt en onder meer de moge lijkheden voor herverkaveling voor de zuidelijk van de Papelaan gelegen grond is onderzocht, de verdere wijze van beheer van de betreffende grond opnieuw wordt bezien. Nieuwe namen voor Haaswijk OEGSTGEEST - De straatna men in deelplan V van het be stemmingsplan Haaswijk zijn bekend. Overeenkomstig de beslissing van de Oegstgeester gemeenteraad zullen de straten ten oosten van de Haaswijklaan namen krijgen die zijn ont leend aan Nederlandse schrij vers en dichters. In deelplan V zijn Nederland se dichters aan de beurt om hun naam aan lanen en paden te lenen. In het verlengde van de Martinus Nijhofflaan komt het Frederik van Eedenpad. Het vervolg van de Anton van Duinkerkenlaan gaat Adriaan Roland Holstlaan heten. De Willem de Merodelaan wordt vervolgd met de Ida Gerhardt- laan. De overige straatnamen in deelplan V zijn: Hans Lodei- zenlaan, Jan Campertlaan, Hé- lène Swarthlaan, Willem Kloos- pad en de Victor van Vriesland laan. WASSENAAR - Overleden Was senaarders mogen over enige tijd maximaal zestig jaar op de algeme ne begraafplaats in Kerkehout blij ven liggen. Het Wassenaarse colle ge wil de beheersverordening voor begraafplaatsen zodanig wijzigen dat het huidige maximum van der tig jaar wordt verdubbeld. Drie jaar geleden werd het kerk hof geopend en er werd toen reke ning mee gehouden dat er druk ge bruik van zou worden gemaakt. Daarom mochten in één graf maxi maal twee lijken worden begraven voor twintig jaar met de mogelijk heid om deze termijn één keer met tien jaar te verlengen. Die verlen ging is, aldus het college, met opzet nogal krap gehouden 'omdat de be- graafcapaciteit nogal beperkt leek'. De afgelopen driejaar zijn echter slechts negen graven uitgegeven. Onlangs kregen B en W het ver zoek van nabestaanden van een jeugdig overledene om de verlen gingstermijn te verruimen. Het col lege heeft daar geen moeite mee en wil de een verlenging met twee ter mijnen van twintig jaar mogelijk maken onder voorwaarde dat de ruimte op de begraafplaats dat toe gaat. Overigens kost iedere verlen ging wel 2.600 gulden. Auto te water Voor de tweede keer dit seizoen wordt in Leiderdorp een cursus 'Auto te water' gegeven. Veilig Verkeer Nederland laat door mid del van films, dia's én door 'de praktijk' zien hoe mensen uit een ie water geraakte auto kunnen ontsnappen. De cursus wordt ge geven in zwembad De Does, met medewerking van de Leiderdorp- se Reddingsbrigade en het duik team Amfoor. Aanvang zondag •één uur. Voor inlichtingen en aan meldingen: telefoon 410655/ 894453. LEIDERDORP - De Peppel schans, Bosdreef, Grotiuslaan, Coornhertdreef, Steenbakkers laan, Splinterlaan en Meijelaan: het lijkt er verdacht veel op dat het halve stratennet van Leiderdorp momenteel wordt opgehoogd. Zakt het dorp aan de Rijn lang zaam weg in de drassige klei grond? Immers, het verschil tus sen stoep en straat is op sommige plaatsen zelfs 40 tot 45 centimeter? Een aantal tuintjes-bezitters heeft zich al verontrust afgevraagd of, en zo ja, hoe ook hun bezittingen moe ten worden opgehoogd. Wegzakken doet Leiderdorp ab soluut niet, meldt ambtenaar ge meentewerken ing. G. Voorvelt. Het is volgens hem gewoon een ge geven dat nieuw aangelegde stra ten en wegen na verloop van tijd inzakken. (Liever heeft Voorvelt het over inklinken. Dat klinkt min der vervelend). De gemeente Leiderdorp wil nu alle knelpunten inventariseren om zo een beter 'wegbeleid' te kunnen voeren. Eind dit jaar zal een en an der vermoedelijk rond zijn. Juist omdat er jarenlang niets is gedaan, is bijvoorbeeld het weg dek van de Grotiuslaan ernstig ver zakt. Ophoging is natuurlijk nood zakelijk. De bewoners van diverse straten waar die werkzaamheden plaatsvinden worden nu plotsklaps met de gevolgen gecon fronteerd. Mensen uit de Coorn hertdreef bijvoorbeeld hebben al bij de gemeente aan de bel getrok ken omdat niet alleen de stoep en straat, maar ook hun paden en tui nen moeten worden opgehoogd. En dat kost een lieve duit. Gemeentewerken onderkent dat probleem, maar: bezitters van een tuin dienen hun eigen grond onder handen te nemen. Inmiddels heeft wethouder Meerburg wel laten we ten zich te bezinnen op de kosten en de schade die dat werk voor huiseigenaren met zich meebrengt. Dat het erop lijkt alsof alles tege lijk gebeurt komt doordat Ge meentewerken, vooruitlopend op de B en W-notitie, alvast aan de slag is gegaan. Men wil de schade in korte tijd inhalen. Schade die in een gemeente als Leiderdorp nu eenmaal eerder ontstaat dan in, pakweg, de binnenstad van Lei den. Want als geen ander dorp is Leiderdorp de afgelopen tien, twintig jaar fors gegroeid. Hele weilanden werden omgedoopt in nieuwbouwwijken Zo lang alleen koeiepoten de grond beroeren is er niets aan de hand. Maar als er eenmaal noodza kelijke ophogingen plaatsvinden voor te bouwen huizen krijgt de grond ineens veel meer gewicht op zich. Die grond voelt dan veel ster ker de neiging 'na te zakken'. Versnellen Voorvelt: "Natuurlijk weetje dat voordat je gaat bouwen. Vandaar dat wij in nieuwbouwwijken, zoals nu in Buitenhof, er technisch van alles aan doen om een versnelde zetting teweeg te brengen, zoals dat heet. In plaats van jaren af te gaan wachten totdat de grond van nature zakt, brengen we zo'n proes versneld teweeg door middel van het verticaal draineren, in combi natie met belasting van bovenaf. De slappe grondlagen worden via 'zandpalen' gedraineerd. Bij dat proces ga je er vanuit dat het water in de verschillende grondlagen naar de zandpalen toevloeit. Slap pe onderlagen verdrogen dan en klinken door de bovenbelasting in. We proberen dus in korte tijd de grootste zetting te bewerkstelli gen". Een technisch, maar onvermijde lijk verhaaltje om duidelijk te ma ken hoe de vork in de steel zit. Het dekt echter niet de hele lading. De Grotiuslaan bijvoorbeeld is be paald geen recente nieuwbouw te noemen. Toch is het wegdek er verzakt. Dat komt volgens Voor velt weer doordat er jarenlang niets aan kon worden gedaan. Al leen de ergste nood kon, vanwege geldgebrek, worden gelenigd. Ook het asfalt van de Grotiuslaan moet eigenlijk regelmatig worden opge hoogd. Want, verzucht de man van Gemeentewerken: "In principe ben je nooit klaar met een weg. Dat merk je niet als je in een oude stad loopt, maar hier in Leiderdorp des te meer". Uiteindelijk is ophogen ook een kwestie van moeten, omdat de we gen een meter hoger moeten liggen dan het grondwaterpeil. Daar zit ook weer een technisch verhaal achter, maar het komt in het kort hierop neer: hoe groter de afstand tussen grondwaterspiegel en ver harding, des te kleiner het vorst- schaderisico. Grillig De grond die de gemeente rijk is, heeft (helaas) niet de neiging ge lijkmatig te zetten. Gemeentewer ken kan er, alle onderzoeken ten spijt, geen peil op te trekken, zegt Voorvelt. "Grond in één en dezelf de wijk kan zelfs ontzettend van el kaar verschillen. We weten dat Voorhof-zuid wat beter is dan Voorhof-noofd bijvoorbeeld. Er is nu eenmaal niets zo grillig als grond. Moeder aarde laat zich niet vangen". Wel weet Gemeentewerken dat bewoners van het 'oude' dorp het beter hebben getroffen dan die in de nieuwbouw. Dat bijvoorbeeld de bodem bij de toekomstige Meu belboulevard en de Simon Smit- weg weer van betere kwaliteit zou zijn dan aan de overkant. Voorvelt heeft het in dit kader over de 'slechte hoeken' van Leiderdorp. "Het is een feit dat de grond in het oude deel van het dorp stabieler is dan die in de nieuwbouwwijken", weet hij. "Waar het aan ligt, wij we ten het ook niet precies. We ver moeden dat de ligging van de Rijn er veel mee te maken heeft. De ri vier heeft in de loop van de eeuwen zand en ruwe steentjes afgezet en dat heeft de grond steviger ge maakt dan de kleigrond in de rest van Leiderdorp". Waarmee Voorvelt niet wil bewe ren dat bewoners van de nieuw bouwwijken meteen angstvallig met zakken zand moeten gaan sle pen. "Ik neem aan dat het wel zal meevallen met de kwaliteit van die grond", lacht hy. "Er hebben toch al die jaren koeien op gelopen?" LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag v n kunnen dageli|ks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 240,50 Per post 330,- Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse nummers 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: W F.J.Wirtzen A. A. van Brussel P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2