LEIDSCH DAGBLAD CDA-leider boos op kamerlid Leids handelaar in valse dollars krijgt 21 maanden Rij-examinator neergeslagen Nicaragua later naar de stembus Ruim 40 man op straat bij De Roos in Katwijk Uitspraak over meer kerncentrales voorbarig genoemd Politie en fiscus doen inval in Satanskerk Minister Donovan met verlof na verdenking CONTADORA Bode kraakt 'Amerikaans' inkomensbeleid regering DINSDAG 2 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37515 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J, W. E. Metselaar Ut. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie cololon Gezakte Leidenaar ontsteekt in woede (Van i r verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft vanochtend een 34-jarige Leidenaar veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf wegens de handel in valse honderd dollarbiljetten. Twee weken geleden werd twee jaar te gen hem geëist. De valsemunterij kwam aan het licht toen in mei van dit jaar drie personen werden gearresteerd in Holiday Inn in Leiden. Een van het drietal was in het bezit van 1900 valse honderd-dollarbiljetten. Het spoor liep naar twee Bra bantse aannemers die grote hoe veelheden valse biljetten hadden gekocht in België en die via de Lei denaar wilden afzetten. In totaal werden nep-dollars tot een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden in beslag genomen. De 54-jarige hoofdverdachte uit Sint Willebrord, die in België al vijf jaar celstraf kreeg, werd vanoch tend tot tweeënhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zijn 44-jarige compagnon uit Breda kreeg een jaar en negen maanden. Het onderzoek in de zaak, die ook een vertakking heeft naar West-Duitsland lóópt nog steeds. KATWIJK Het ingenieursbu reau De Roos in Katwijk is failliet. De in totaal 42 personeelsleden ko men op straat te staan. Volgens de Noordwijkse curator mr. Brink is het faillissement aan gevraagd nadat de bank het ver trouwen in het concern, dat uit vijf verschillende bedrijven bestaat, had opgezegd en geen krediet meer wilde verlenen. Het van oor sprong Haagse ingenieursbureau vestigde zich een aantal jaren gele den in het Katwijksé industriege bied 't Heen. Enige tijd terug kwam het inge nieursbureau nog in het nieuws na dat zij plannen had ontwikkeld voor het opnieuw op poten zetten van een havencomplex in Maleisië. Het zou daarbij om een miljoenen project gaan. Verder hield het inge nieursbureau zich onder meer be zig met ontwikkelen van vaartuigen. Er zijn inmiddels nieuwe arresta ties verricht. Tot de aangehouden personen behoren twee Leide- naars. OEGSTGEEST - Een 21-jarige Leidenaar die gistermorgen te ho ren kreeg dat hij voor zijn rijexa men was gezakt werd daarover zo kwaad dat hij de examinator het ziekenhuis in sloeg. De 38-jarige examinator uit Hazerswoude moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar hij vandaag zou worden ge opereerd aan zijn gebroken kaak. Verder liep de man een gebro ken neus en twee blauwe ogen op en moet hij twee voortanden mis sen. De Leidse politie hield de ex amenkandidaat gisteravond aan. Na afloop van de rijproef zat de Leidenaar in het Witte Huis in Oegstgeest aan een tafeltje toen de examinator meedeelde dat hij nog geen rijbewijs zou krijgen. De Leidenaar haalde onmiddellijk uit en raakte de man vol in het gezicht. De examinator viel achterover, waarna de kandidaat hem nog eens hard in de nek sloeg. Vervolgens vluchtte de Leidenaar het hotel aan het Wilhelminapark uit. Na zijn arrestatie gisteravond vertelde de dader dat hij zo had gehandeld omdat het rijbewijs erg belangrijk voor hem was. Hij zou anders zijn baan kwijt raken. Nu zal hij binnenkort moeten voorkomen. deze nieuwe benadering op ge spannen voet met het verkiezings program van de christen-democra ten, zo gaf hij toe. In dat program wordt gezegd dat het aantal kern centrales 'nu' niet mag worden uit gebreid. Lansink meent echter dat er na de BMD nieuwe energie- en mi- lieupolitieke argumenten alsmede nieuwe sociaal-economische en in dustriepolitieke overwegingen in het geding zijn gekomen, die een uitbreiding van het aantal kerne nergiecentrales wenselijk maken. (zie verder pagina 5) MEER - De 28-jarige Marokkaanse chauffeur Boughaleb Hasnoui van een Nederlands transportbedrijf uit Geldermalsen werd vanochtend bij de Belgisch-Nederlandse grens hartelijk verwelkomd door zijn baas en collega's. De chauffeur werd in Tanger na drie weken gevangenschap vrijgelaten nadat hij was opgepakt wegens vermeende hasjsmokkel. In hasj bleek (foto ANP) Verkiezingen onverwacht uitgesteld MANAGUA (GPD) De verkie zingen in Nicaragua worden uitge steld tot januari volgend jaar. Au- gustin Jarquin, een Nicaraguaanse oppositieleider, heeft althans ver klaard dat de sandinisten en verte genwoordigers van de oppositie hierover tot een akkoord zijn geko men in Rio de Janeiro. Onder auspiciën van de Socialis tische Internationale, die op het ogenblik in Brazilië bijeen is, werd een gesprek gearrangeerd tussen Bayardo Arce, politiek coördinator van de sandinisten, en de opposi tionele presidentskandidaat Artu- ro Cruz. De sandinisten hebben het bericht over het uitstel van de ver kiezingen nog niet officieel beves tigd. Buiig Het ziet er naar uit dat de Leidse 3-ok- toberfeesten morgen het weer tegen hebben. Volgens het KNMI wordt er" een wisselende bewolking verwacht met enkele buien, waarvan sommige Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 7 graden en kan er mist ont staan. Bij een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind kan het kwik morgen overdag tot ongeveer 15 gra den oplopen. 3 oktober 1984 Zon op: 06.43 uur, zon onder: 18.12 pur Maan op: 16.29 uur, maan onder: Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 09.41 en 22.19 uur, laagwater om 04.48 en 17.30 uur. De verkiezingen zouden officieel op 4 november worden gehouden. Het uitstel van de verkiezingen komt volkomen onverwacht. Mi guel d'Escoto, de sandinistische minister van buitenlandse zaken, zei dit weekeinde nog dat er van uitstel geen sprake zou zijn. d'Escoto beschuldigde Cruz er toen zelfs nog van een marionet te 2ijn van Washington, die de op dracht zou hebben om de weg vrij te maken voor een Amerikaanse invasie in Nicaragua. Wellicht heeft de topconferentie tussen Europa en Midden-Amerika een belangrijke rol gespeeld bij de beslissing van de sandinisten. In San José bleek dat Europa weinig waarde aan het stembusspektakel hecht als de conservatieve opposi tie daaraan niet zou meedoen. Cruz had de afgelopen weken uitstel geëist om tijd te hebben voor het voeren van een verkie zingscampagne. De sandinisten zouden in ruil voor het uitstel van Cruz hebben geëist dat hij de VS oproept om de financiële, materië le en coördinerende steun bij de contra-revolutionaire strijd te sta ken. De Tweede Kamer zal uiterlijk morgen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) te ho ren krijgen of er waarnemers wor den gestuurd naar de verkiezingen in Nicaragua. Dat deelde de woord voerder van het ministerie vanoch tend mee. Hij herinnerde er aan dat Van den Broek dit weekeinde in Costa Rica heeft gezegd „te neigen naar het sturen van waarnemers". Het CDA heeft hier sterk op aange drongen. AMSTERDAM (ANP) - Onge veer zestig belastingambtena ren en politiemensen hebben gisteravond een inval gedaan in vier gebouwen van de 'Satans kerk' in de rosse buurt van Am sterdam. Een van de leidende figuren van deze 'kerk', de 37- jarige M.J.L., werd daarbij aan gehouden. Verder heeft de belasting dienst de boeken, administratie en andere spullen in beslag ge nomen. Dat is gebeurd omdat de fiscus nog enkele miljoenen aan omzet- en inkomstenbelas ting van de 'Satanskerk' en L. te vorderen heeft. De belastingdienst en de po litie deden eerder dit jaar al in vallen in de 'Satanskerk'. Om herhaüng te voorkomen span de de kerk een kort geding aan maar de rechter verklaarde de eis niet ontvankelijk. Politie en fiscus zijn van me ning dat de activiteiten van de deze kerk meer met seks dan met religie te maken hebben. Bij de inval van gisteravond waren, behalve ambtenaren van belastingen en politie, ook enkele rechters-commissaris en een officier van justitie aan wezig. -De vier gebouwen waar de in val plaatshad zijn: 'De Abdij', 'Het Theater', 'De Walburgia Abdij' en 'De Poeff. Volgens de politiewoordvoerder gaat het in de meeste gevallen om doodgewone sekshuizen. In 'De Abdij' zouden religieuze diensten in de sfeer van de 'Sa tanskerk' worden gehouden. DEN HAAG (GPD) - Het CDA-kamerlid Lansink heeft zich de woede van zijn fractieleider De Vries op de hals gehaald door te suggereren dat de regeringspartijen zul len instemmen met de bouw van twee of drie nieuwe kerncentrales in ons land. Lansink zei gisteravond ervan uit te gaan dat zijn fractie een uitbrei ding van het aantal kerncentrales positief zal beoordelen. Maar een boze De Vries liet vanochtend we ten dat het kamerlid "weer voor zijn beurt" had gesproken. Enkele maanden geleden kreeg Lansink ook al een uitbrander na dat hij publiekelijk had verkon digd dat er meer kerncentrales moesten komen. Volgens De Vries doet Lansink alsof het standpunt van de CDA-fractiecommissie voor economische zaken die vóór uit breiding is - ook het standpunt van de fractie inhoudt. Volgens De Vries moet de CDA- fractie - zoals al eerder is afgespro ken - over deze materie nog dis cussiëren. Dat gebeurt eind okto ber. Lansink is daarop ten onrech te vooruit gelopen. „Lansink moet gewoon zijn mond houden", aldus een boze De Vries. Lansink verklaarde gisteravond voor de NOS-tv dat het CDA moet meewerken aan een volgend jaar te nemen besluit tot uitbreiding van het aantal kernenergiecentrales. Hij verkondigde daarmee de me ning van de fractiecommissie voor economische zaker), die de visie van Lansink en diens fractiegenoot Van der Linden deelt en een rap port van die strekking heeft door gestuurd voor behandeling in de voltallige fractie. Volgens Lansink moet de elek triciteitsvoorziening tussen 1990 en 2000 voor 15 tot 20 procent, ofte wel 3000 megawatt, door kerncen trales worden gedekt. De huidige twee kerncentrales in Borssele en Dodewaard zijn goed voor 6 tot 7 procent van het totale elektrici teitsvermogen in ons land. Lansink erkende dat deze visie op belangrijke punten afwijkt van de bevindingen van de Brede Maatschappelijke Discussie over het energiebeleid (BMD). Ook staat 20 PAGINA'S 'Nooit welkom bij Feyenoord geweest' PAGINA 13 Marine is boos op 'de politiek' PAGINA 5 Boskalis wil snel dochters verkopen PAGINA 9 Koninklijk bezoek aan Denemarken PAGINA 11 WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister van arbeid Ray Donovan, voorheen aannemer, is met onbetaald verlof gegaan, omdat een jury in New York hem op verdenking van diefstal en fraude in staat van beschuldiging heeft gesteld. Volgens een 'grand-jury' in New York zou het aannemingsbedrijf, waarvan Donovan vice-president was, met valse rekeningen hebben gepoogd te ontkomen aan inschrij- vingsvoorwaarden die eisen dat tien procent van de arbeid voor de overheid aan minderheidsbedrij ven wordt gegund. Reagan heeft zo kort voor de ver kiezingen geen risico willen nemen door Donovan in de regering te handhaven. Hij 'mocht' onbetaald verlof vragen, 'om het Witte Huis niet in verlegenheid te brengen'. Reagan liet verklaren nog steeds het volste vertrouwen te hebben in een minister die vanaf zijn aantre den in Washington het middelpunt is geweest van beschuldigingen over contacten met de georgani seerde misdaad. Een speciale aan klager ontdeed hem eerder van verdenking, 'wegens gebrek aan bewijs', dat zijn bedrijf vakbonds functionarissen had omgekocht. Donovan is de eerste minister in de VS, tegen wie een strafvervol- In en rond Midden-Amerika volgen interessante ontwik kelingen elkaar de laatste tijd in snel tempo op. De aartsvijan den Nicaragua en de Verenigde Sta ten voeren al enige maanden op hoog niveau besprekingen over een verbetering van de betrekkingen. De bemiddelingspoging van de groep van Contadora-landen die onlangs vorm kreeg in een herziene versie van een vredesregeling is nu door al le betrokken landen aanvaard en heeft eveneens de steun van Europa en de Verenigde Staten. Bovendien werd gisteren bekend dat de sandi nistische regering in Nicaragua de verkiezingen van 4 november met twee maanden wil uitstellen, om het de oppositie mogelijk te maken als nog nu te doen. De spanningen ontstonden nadat de sandinistische revolutionairen met succes het rechtse bewind van de Somoza-dynastie omverwierpen en sedertdien de opbouw ter hand heb ben genomen van een 'volksdemo cratie'. In het naburige El Salvador woedt een soortgelijke strijd van een deel van de bevolking tegen de jaren lange onderdrukking. Een strijd die ook na de verkiezing van de nieuwe president Duarte overminderd voort gaat. Het verlangen naar een rechtvaardige democratie in de regio is onmiskenbaar, al is daar zeker in een land als Guatemala nog geen en kel zicht op. Nog geen half jaar geleden zag de situatie er in de regio aanmerkelijk minder rooskleurig uit. Nicaragua wees bemiddelingspogingen van de hand, bevreesd als het was voor door de Verenigde Staten ingefluisterde motieven. President Reagan heeft er in zijn eerste termijn geen misver stand over laten bestaan dat hij Nica ragua zag als een dependance van het duivelse Sowjet-imperium en heeft ook niet willen ontkennen dat een militaire interventie uitgesloten zou zijn. De Verenigde Staten steun den in het verleden niet alleen het omstreden regime van Somoza, maar ook de dictaturen in El Salvador en Guatemala. De landen van de Europese Ge meenschap kozen daarentegen voor kritische steun aan zowel de sandi nisten als de Salvadoraanse rege ring, ten/vijl de onderdrukking in Gua temala steeds werd afgekeurd. Dit weekeinde is duidelijk gewor den dat die keuze van Europa meer effect heeft dan de dreigende taal en acties van de Verenigde Staten. Ster ker nog, de Verenigde Staten die steeds hebben geëist dat de bemid deling van Contadora door alle lan den werd onderschreven - ervan uit gaande dat Nicaragua dat toch nooit zou doen - staan nu min of meer met lege handen. In Washington verluidt nu plotseling dat het Contadora-plan onaanvaardbaar is, omdat het te wei nig zekerheden biedt. Het is natuurlijk naïef om het Nica raguaanse besluit om de dialoog te aanvaarden, los te zien van de druk die de Amerikanen hebben uitgeoe fend met hun militaire operaties in on der meer Honduras. Anderzijds heeft de praktijk wederom uitgewezen dat met behoedzame diplomatie uitein delijk veel meer wordt bereikt. Europa heeft daarmee onmiskenbaar meer aanzien in Midden-Amerika verwor- dan de Verenigde Staten. De ging wordt ingesteld terwijl hij nog veel r"imer® ,inanc'ële Amerikaanse steun doet daar niets aan af. POLITIEKLUISJE LEEG - De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de verdwijning van enkele tienduizenden guldens uit een po- litiekluisje in Rotterdam. Het geld was door de afdeling verdovende middelen in bewaring genomen. In afwachting van een beslissing van het Openbaar Ministerie wat er met het geld moest gebeuren borg met het in een kluisje op. Onlangs bleek dat het geld er uitgehaald Arnoldus keukens vraagt uw aandacht en waarom? 3 oktober houden open huis in onze nieuwe keukenstudio in Lei derdorp, Karolusgulden 42 naast het Winkelhof achter het nieuwe raadhuis. Geopend van 1.30-17.30 uur, tel. 071-890163. lennMgfe&e srndvandeGe AMSTERDAM (ANP) - De kabi netsplannen zullen er toe leiden dat er binnenkort 700.000 gezinnen in Nederland zijn die tot de aller armsten kunnen worden gerekend. Dit zei FNV-vice-voorzitter Her man Bode vanmiddag bij de ope ning van het driedaagse congres van de vakcentrale in Amsterdam. Volgens Bode leidt het rege ringsbeleid tot een 'Amerikaans' inkomensbeeld, waarbij de zwak keren moeten bloeden zodat de sterken sterker kunnen worden. "Wat er aan groei is komt vooral ten goede aan de bedrijfsrende- menten. De werkenden in de parti culiere bedrijven wordt een koop krachtverbetering beloofd van 2 procent, maar dan mogen ze niet ziek worden. Wij verkopen ons zelfrespect niet voor zo'n schotel linzen, want uitkeringsgerechtig den, zieke werknemers en over heidspersoneel moeten daarvoor opdraaien", aldus Bode. Met een "volstrekt uit het lood geslagen" inkomensverdeling komt volgens hem ook het korter werken op een dood spoor. Verla ging van de uitkering bij ziekte zal de FNV niet accepteren. Volgens Bode zal de lastenverlichting die het kabinet het bedrijfsleven in het vooruitzicht stelt bij ongewijzigd beleid door de FNV worden op geëist in de cao-onderhandelingen. De FNV heeft oog voor het terug brengen van het financieringste kort, maar als het herstel niet in de kiem wil worden gesmoord, zal het tempo waarin het tekort wordt ver minderd geleidelijker moeten wor den dan de regering nu wil, aldus Bode. (Zie ook pagina 9) Er is inderdaad een slagersjongen Aen Maar of hij zo gelukkigs mei zijr wetenschap? Hij haalt heel wat op zijn hals ai uitgaat Dal doet hij wanneer de stad wordt Spanjaardenen honger, pest en krijgsh. Om dat allemaal te kum meer ruimte nodig dan kolommetje in de krant een heel feuilleton zaterdag dagelijks mhet lektech Dagblad Wie de speurtocht naar de dader(s) wil meemaken, en daartij veel jn tegenkomt, moet er iedsrodag maar even voor gaan zitten. kjyDe dagelijkse aflevering kunt u natuurlijk ook voorlezen aan uw kinderen of kleir|roj0ren. Zij leren dan het nodige van degelchiedenis en het is nog spannendook. Bovendien kunnen ze dan gemakkelijk meedoen met de grote tekenwedstrijd die helUMach Dagblad |gzalorfcariseren. rijven is Bent u nog geen abonwie. «Bar wilt u uzelfen uw kinderen (of 4IW kleinkinderen) een groofpteÉier doen? Neem dan vlug een abonnement Zaterdag beginnen we met de eerste aflevering Dan kan het lezen en/of het voortezen beginnen Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en lantT graag 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam AdresTel. U kunt ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1