'Woningnood is nog lang niet opgelost' 'Operatie Manna' nog eens laten herleven Fusie Ouwehand met Parlevliet nagenoeg rond Stichting wil reünie voedseldroppers Van de Wouw over uitlatingen Br okx: Noordwij ks echtpaar bestolen Plan voor spoelerij van lege flessen Spoorwegen krijgen geen nieuwe locs Stropers bekeurd Immerzeel met naar buitengebied Brand in bar in de kiem gesmoord DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA 15 SASSENHEIM/LEIDER- DORP "Het was meer dan alleen voedsel. Het was een teken dat het einde van de oorlog in zich was". Lui tenant ter Zee W. J.J. Genes te uit Sassenheim herinnert zich de voedseldroppings in het laatste oorlogsjaar van uit geallieerde vliegtuigen nog als de dag van gisteren. Hij was toen acht jaar en woonde in Den Haag. door Thijs Jansen Samen met onder anderen kolonel A.P. de Jong uit Leiderdorp en me vrouw C.J. Straathof uit Oud Ade heeft hij de 'Stichting 40 jaar voed sel en vrijheid' opgericht die wil bemanningsleden van vliegtuigen die in april 1945 onder meer boven Valkenburg voedsel hebben ge dropt nog voor één keer naar Ne derland halen. Het gaat om ongeveer 250 oor logsveteranen uit onder meer Au stralië, Nieuw-Zeeland, Groot Brit- tannië, Polen, Canada en Amerika. De bedoeling is dat van ieder squa dron dat aan de bevoorrading van de randstad heeft deelgenomen, volgend jaar drie bemanningsle den naar Nederland komen. Ze zul len bij voldoende deelname wor den ondergebracht in Congrescen ter Leeuwenhorst in Noordwijker- hout. Op 29 april 1945 maakte de BBC tijdens de nieuwsuitzending van 12.00 uur het volgende bekend: "Op dit ogenblik stijgen RAF bom menwerpers op van hun thuisbasis om voedselvoorraden af te werpen, bestemd voor de hongerende Ne derlanders in door de vijand bezet Holland". Uniek Met deze simpele woorden werd een unieke maar ook gigantische operatie aangekondigd waaraan ongeveer 300 Britse Lancaster bommenwerpers en bijna 40C Amerikaanse Boeing B-17 Vliegende Forten deelnamen. Het is in 1985 al weer 40 jaar gele den dat de uitgehongerde bevol king in de randstad voedsel uit de lucht kreeg. Hoeveel landgenoten door de 'Operatie Manna' van een zekere hongerdood zijn gered is niet bekend. Wel staat vast dat vele Nederlanders deze voedseldrop pings aan de vooravond van de be vrijding nooit zijn vergeten. De mensen die het voedsel ont vingen, alsmede de vliegtuigbe manningen die het boven ons land afwierpen, zijn inmiddels een dag je ouder geworden. "Wij moeten er zelfs terdege rekening mee houden dat het op en rond 5 mei volgend jaar zeer waarschijnlijk de laatste keer zal zijn dat vele landgenoten en geallieerde bevrijders een lus trum bevrijdingsfeest zullen kun nen meemaken", aldus Geneste. Vorig jaar was er ook een ploeg geallieerde voedseldroppers in Ne derland. Ze brachten onder meer een bezoek aan het vliegkamp Val kenburg. Op grond van ervaringen met dit bezoek, vooral ook door de volgens Geneste hartverwarmende contacten, werd besloten nog zo'n bezoek te organiseren. Dit gebeurt onder de paraplu van het 'Comité Nationale Viering Bevrijding'. Dank Er werd daartoe een stichting op gericht. Het doel van de stichting is het 'levend houden van de herinne ring aan de bevrijding van Neder land in 1944/1945 en het overbren gen van de dank van het Neder landse volk aan de bevrijders'. Om de oud-bemanningsleden volgend jaar naar Nederland te kunnen laten komen is geld nodig want de veteranen wonen over de hele wereld. In totaal denkt de stichting 500.000 gulden nodig te hebben, waarvan ongeveer 80 pro cent zal opgaan aan reis- en ver Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dropt levensmiddelen boven hongerend Nederland. In totaal werd bijna 12.000 ton voedsel door geallieerde toestellen afgeworpen. (archieffoto blijfskosten. De rest van het geld is onder meer voor de representatie. De 'Stichting 40 jaar voedsel en vrijheid' heeft op dit moment ruim 20.000 gulden binnen. "Maar dat moet veel meer worden", aldus de Sassenheimer Geneste, die pen- ningsmeester is van de stichting. Begin november moet worden be keken hoe groot de stichting de herdenking volgend jaar kan aan pakken. Er worden op dit moment onder handelingen gevoerd met de ge meente Den Haag, die de verzor ging van een aantal reünisten wil betalen. "Dat drukt de kosten", al dus Geneste. "Wij verwachten dat we uiteindelijk zelf ongeveer 300.000 gulden op tafel zullen moe ten leggen". Het gironummer van de 'Stich ting 40 jaar voedsel en vrijheid' is 6768 in Den Haag. VOORHOUT - "Als dit wo ningbouwbeleid blijft ge handhaafd, dan verwacht ik met name voor de lagere in komens dat de woningnood nooit zal verdwijnen". Dat is de mening van burge meester M.Th. van de Wouw van Voorhout. Hij heeft vooralsnog weinig vertrouwen in het beleid van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. "Ik vraag me af hoe hij er aan komt dat de woningnood, wat de aantal len woningen betreft, binnenkort is opgelost", aldus Van de Wouw. Volgens hem is de vraag naar flats, ook in Voorhout, weliswaar aan het afnemen. "Maar dat zegt nog niets over de woningnood", aldus de burgemeester van de gemeente in deze regio die het meest mag groeien. Staatssecretaris Brokx liet afge lopen week voor de radio hele an dere geluiden horen. Hij zei onder meer zich te verheugen over de toenemende leegstand in de 17 grootste gemeenten in het land. Ook Leiden zou daar in dit geval volgens de bewindsman toe beho ren. Voorhout heeft hier zijdelings mee te maken omdat deze gemeen te in het verleden is aangewezen om de groei van de Leidse agglo meratie op te vangen. Brokx is van mening dat door die leegstand het einde van de wo ningnood in zicht is gekomen. Be rekeningen van zijn ministerie wij zen volgens de hem uit dat in het midden van de jaren 90 een einde aan de woningnood zal zijn geko- Flats De leegstand van woningen in de grote steden, maar ook in de klei nere plaatsen, neemt nog steeds toe, aldus de bewindsman. Ook in Voorhout is deze ontwikkeling niet aan de plaatselijke bestuurders voorbij gegaan. Besloten werd geen flats meer te bouwen in het bollendorp. Voorhout heeft één van de groot ste bouwlokaties in de regio: Oos thout. Voor het eind van de jaren tachtig moeten daar ongeveer 1600 woningen zijn gebouwd. Volgend jaar zullen de eerste 500 huizen zijn opgeleverd. Het merendeel daar van zijn koopwoningen. Een bere kening van de gemeente Voorhout leert echter dat bij de 1600 huizen minstens 640 woningwetwoningen moeten zijn, aldus Van de Wouw. "Op dit moment zijn er pas 14 in aanbouw", zegt hij. "Dat betekent dat als we volgens plan willen werken er in de komende zes jaar minstens 100 woningwetwoningen per jaar zullen moeten worden ge bouwd. Wat praat die staatssecre taris nou over oplossen van de wo ningnood?". Burgemeester Van de Wouw zegt dat de plaatselijke woningbouw vereniging geen problemen heeft met het verhuren van gestapelde woningen, zeg maar flats. "Maar ook de mensen in deze gemeente wonen het liefst in een huis met een tuin met een voor- en een ach terdeur. Door dergelijke huizen wat kleiner te bouwen dan gang baar was, kunnen ze betaalbaar worden gemaakt voor een grote groep mensen". Fabeltje Het is volgens Van de Wouw niet waar dat eengezinshuizen duurder zouden zijn dan flats. "Een fabel tje", meent hij. "Dat denken de mensen maar". Van de Wouw gaat er van uit dat de groep die behoefte heeft aan een kleinere woning met de dag groter wordt. En voor men sen die een modaal of een hoger in komen hebben is het geen pro bleem om een huis te kopen. "Voor deze groep zijn woningen, onder meer door de lage rente op dit mo ment, betaalbaar geworden", aldus Van de Wouw. De probleemgevallen zitten vol gens hem bij de lage inkomens. Hij wijst in dat verband ook op jonge ren die steeds vroeger het huis uit willen en op verstoorde relaties. "Iedere scheiding betekent dat er een woning extra nodig is". "Je moet duidelijk onderkennen bij welke groep de vraag het grootst is", aldus Van de Wouw. Volgens hem zijn dat op dit mo ment de één- en de twee persoons huishoudens. "En deze mensen Burgemeester M.Th. van de Wouw: "Nog lang geen einde aan woning nood voor lage inkomens". <foto Holvast) zijn het best gebaat bij kleinere wo ningen met een tuin". Van de Wouw zegt dat in Voorhout dan ook de laatste 24 gestapelde wonin gen in produktie zijn genomen. "En dan is het wat flats betreft af gelopen in Voorhout". Hoewel de optimistische gedach ten van de staatssecretaris van volkshuisvesting in Voorhout niet worden gedeeld, denkt burge meester Van de Wouw dat het al heel wat zal schelen als er meer geld op tafel komt voor de gesubsi dieerde woningbouw voor de lage inkomens. "In de bestemmings plannen van de gemeenten in de bollenstreek en daar omheen is ruimte genoeg om de woningnood het hoofd te bieden". NOORD WIJK - Een bejaard echt paar uit Noordwijk is gisteren voor ongeveer 2000 gulden bestolen. Uit hun woning aan de Clusiusweg werden onder meer waardepapie ren, geld en sieraden weggehaald. De politie vermoedt dat de diefstal is gepleegd toen drie dames die er volgens de politie keurig uitza gen bij het echtpaar aanbelden om de weg te vragen. Volgens een woordvoerder van de politie spraken de vrouwen slecht Nederlands en waren de be- jaarden daardoor 'gedwongen' uit voerig uitleg te geven. Vermoed wordt dat terwijl het echtpaar op deze manier werd beziggehouden, iemand anders via de achterzijde de woning is binnengedrongen en de slaapkamer van het echtpaar heeft kunnen doorzoeken. Naar de politie pas nu bekend maakt, hebben de drie dames vori ge week ook bij een bewoner van het bejaardencentrum Sint Jeroen aangeklopt. Daar is echter niets ge stolen. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De kans bestaat dat er in de duin en bollenstreek een spoelerij komt voor gebruikte flessen en potten. •De tien leden van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek alsmede een aantal gemeenten dat aan dat gebied grenst, hebben een verzoek gekregen een vergunning af te ge ven voor het ophalen van glas. Sinds februari van dit jaar zijn in Zuid-Holland al voorbereidingen aan de gang voor het huis-aan-huis ophalen van flessen en potten. De afgelopen maanden is bij wijze van proef in een aantal wijken in Lei derdorp, Voorschoten en Oegst- geest het glas opgehaald. Doel is het glas te reinigen en geschikt te maken voor hergebruik. "Zowel milieu als werkgelegenheid zijn met het project gebaat. Naar schat ting kunnen in Zuid-Holland 200 mensen met dit plan een eigen in komen verdienen", aldus de ver eniging 'Vrijbaan' die zich bezig houdt met initiatieven van en voor mensen zonder baan in deze pro vincie. In de drie dorpen rondom Lei den hebben de gemeentebesturen toegestaan dat een aantal werklo zen zich voorlopig met behoud van uitkering aan de uitvoering van het project heeft gezet. Belangrijkste beweegreden voor de 'glasboeren' mee te werken was dat op korte termijn was voorzien dat zij inko men zouden genieten. Maar inmid dels is gebleken dat de plannenma- kers daarover te optimistisch zijn geweest. Hoewel de medewerking van het publiek ronduit goed te noemen is, verwachtte men aan vankelijk veel meer flessen en pot- ten op te halen. Ook de afzetmoge lijkheden van het gebruikte glas bleken geringer dan verwacht. Voortzetting Er is dan ook een tweede proef periode nodig. Aan de gemeente besturen van Voorschoten, Oegst- geest en Leiderdorp is toestem ming gevraagd het project voort te zetten. De verwachting is dat de medewerkers aan het eind van die tweede periode van een half jaar wel inkomen uit hun bedrijfje kun nen halen. Een werkgroep bestaande uit tal van organisaties die zich met alter natief werk bezighouden, studeert al langer op de mogelijkheid een spoelerij te vestigen in de duin- en bollenstreek. Dat is enerzijds om het project een bredere opzet te ge ven door ook de gemeenten in die regio erbij te betrekken en ander zijds om de kosten te drukken. Het vervoeren van glas naar spoelerij- en verder dan die regio betekent een zware financiële last als gevolg van hoge vervoerskosten. Waar die spoelerij moet komen is voorlopig nog onduidelijk. De voorbereidingsgroep, waarin on der meer gemeenten en 'Vrijbaan' zijn vertegenwoordigd, zijn in on derhandeling met een spoelerij in Hoornaar nabij Gorinchem. Met die glasspoelerij wordt onderhan deld over deelname in dat bedrijf en over het sluiten van leverings contracten voor de glasboeren. Zolang de spoelerij er in de duin en bollenstreek nog niet is, kunnen de glasboeren hun spullen leveren aan de spoelerij in Hoornaar. Dat betekent dat een groter percentage van het opgehaalde glas gespoeld gaat worden dan tot nu toe moge lijk was. Uitbreiding Omdat die spoelerij niet kan draaien op het opgehaalde glas van slechts twee glasboeren die in Voorschoten, Oegstgeest en Lei derdorp werken, moet het werkge bied worden uitgebreid. Ook in de gemeenten in de duin- en bollen streek moet huis-aan-huis gebruikt glas worden opgehaald. Om die ac tiviteiten te bundelen bestaan plannen om de vereniging van mi- lieuboeren op te richten. Die ver eniging is over hooguit twee maan den een feit. Zodra in de duin- en bollen streek glasboeren aan het werk gaan moet er in dat gebied een ver zamelpunt komen. Daarmee kan dan worden bewerkstelligd dat grote hoeveelheden gelijkvormig glas aan de spoelerijen en uiteinde- jk aan de bottelarijen kunnen worden aangeboden. De kosten per stuk kunnen dan worden ge drukt, aldus stelt Carlo de Korte vast in een rapport naar aanleiding van een half jaar ophalen van glas in dorpen rondom Leiden. Het project in deze regio wordt zo'n beetje het toonbeeld voor an dere nog op te zetten spoelerijen in Zuid-Holland. Het is de bedoeling dat er in totaal vier of vijf van die bedrijven in deze provincie ko men. Meer werk Het Regionaal Platform voor Al ternatief Werk in de duin- en bol lenstreek heeft inmiddels een ver zoek gehad mee te werken aan tot standkoming van het project in zijn gebied. De verwachting van de plannenmakers is dat de provincie in het begin financieel wil bijsprin gen. Volgens J. ten Doeschate, se cretaris van het SOB en het Regio naal Platform, lijkt het een goed initiatief dat zeker tot bevordering van de werkgelegenheid leidt. "Maar voor het Regionaal Plat form gaat het eigenlijk te ver. Dat kan geen bedrijven steunen. Het zal een aangelegenhied worden van het bestuur van het Samen werkingsorgaan Bollenstreek", licht hij toe. Waarschijnlijk in de vergadering van november zal de kwestie in die overkoepelende or ganisatie van gemeenten in de duin- en bollenstreek ter sprake komen. KATWIJK De fusie tussen 'Ou- wehand's rederij en visverwerking' en rederij en haringhandel N. Par levliet jr. is in feite rond. De over dracht is de notaris reeds gepas seerd. Gisteren zijn de collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) op elkaar afgestemd. Slechts enkele formaliteiten moeten nog volgen. Verwacht wordt dat op zeer korte termijn de fusie officieel wereld kundig wordt gemaakt. Geruime tijd geleden maakte de bedrijfsleidingen van de twee vis- verwerkende bedrijven reeds mel ding van de op handen zijnde sa menwerking. De overname werd door Ouwehand gewenst, omdat dit bedrijf al langer naar mogelijk heden tot een uitbreiding zocht. "Wij streefden naar een grotere ca paciteit. De overname van Parle vliet paste goed in wat wij zoch ten", aldus mede-directeur A. Ou wehand. Parlevliet zal binnen de Ouwehand-groep worden opgeno men als zustermaatschappij. Mede omdat de jaren bij de twee broers, die gezamenlijk de directie vormen, zijn gaan tellen en er geen directe opvolger beschikbaar is, kwam het bedrijf voor Ouwehand 'in de markt'. Het door Parlevliet gevoerde beleid in de afgelopen ja ren sprak Ouwehand daarbij aan. Bij Ouwehand werken momen teel ongeveer 600 personeelsleden. Parlevliet heeft ruim 60 man in dienst. A. Ouwehand verwacht dat wanneer de visserij met niet al te veel tegenslagen te kampen krijgt het personeelsbestand in de toe komst mogelijk wordt uitgebreid. Om hoeveel man dat zal gaan kan hij nog niet zeggen. "Dat hangt he lemaal af van de ontwikkelingen binnen de visserij", zegt Ouwe hand. De directie en staf van de twee bedrijven worden samengevoegd. Directeur D. Parlevliet het al eer der weten dat hij door de fusie een groter afzetgebied wordt bereikt, ook al omdat de twee bedrijven ge bruik kunnen maken van eikaars UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen mogen geen nieu we locomotieven bestellen voor het goederenvervoer. Voorlopig zal men het nog moeten doen met de 250 verouderde diesellocomotie ven uit de jaren vijftig. Staatssecre taris Scherpenhuizen heeft een NS-investering voor een bedrag van 150 miljoen gulden afgewezen. De locs zullen de komende jaren nog maar eens moeten worden op geknapt vindt de bewindsman. Mocht NS locomotieven tekort ko men, dan kan het bedrijf in het bui tenland materieel lenen of huren. Volgens NS zijn de diesellocs niet alleen aan het einde van hun technische levensduur, maar vol doen ze ook niet aan de eisen van deze tijd. „Ze zijn lawaaiig, stinken en tochten". Opknappen van de oude locs brengt hoge onder houdskosten met zich mee. verkoopapparaat. Zij zijn samen in staat een scale aan visprodukten te leveren, waarbij de haring de be langrijkste plaats inneemt. NOORDWIJK - De politie heeft gisteren twee Noord wijkers be keurd die aan de Katwijkse Wete ring in hun woonplaats illegaal pa ling aan het vangen waren met een fuik. De fuiken van de Noordwij- kers - die respectievelijk 28 en 31 jaar oud zijn - zijn in beslag geno men. De paling die ze hadden ge vangen, is teruggezet. DEN HAAG/NOORDWIJK - Noordwijker M.C. Immerzeel mag zijn loonbedrijf niet verplaatsen van de dorpskern naar de Brons- geesterweg. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft besloten dat de gemeente terecht een bouwvergunning heeft gewei gerd. Immerzeel was bij de Raad in be- roep gegaan omdat hij meende dat de gemeente Noordwijk hem wel medewerking moest verlenen. Vol gens hem is uitbreiding van zijn bedrijf noodzakelijk en kan die niet op de huidige plaats worden verwezenlijkt. Maar het bestem mingsplan 'Buitengebied', waar onder ook de Bronsgeesterweg valt, staat nieuwbouw om land schappelijke redenen op die plaats niet toe. NOORDWIJK - In de bar 'De Stoof aan de Kerkstraat in Noord- wijk is vannacht brand uitgebro ken. Volgens de politie bleef de schade beperkt. De brand was al gedoofd voordat de brandweer ter plaatse was. Het pand was zo her metisch afgesloten dat het vuur is uitgegaan wegens zuurstofgebrek. De politie heeft een echtpaar moeten wekken dat in een woning boven de bar lag te slapen. De oor zaak van de brand is nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15