Rond geeft niet op Kabinet botst met fracties CDA/WD SKC tegen DAC op dreef Nederlagen voor Leidse zaalclubs Ondanks gescheurde enkelbanden Wielerkoers voor dames Geldschieters Over consumenten-wetgeving Lezers schrijven Akkoord EG-ministers over begrotingsruimte Garnaal minder in trek Oranjehuis (2) Autogordel Macht PAGINA 14 SPORT DINSDAG 2 OKTOBER 1984 LEIDEN - De meeste van de in het rayon uitkomende volleybal teams kwamen het afgelopen weekeinde voor het eerst in com petitieverband in actie. Het bij de heren (eerste klasse) als titelkandi daat getipte SKC startte in Alphen uitstekend met een simpele zege op debutant DAC 3: 5-15, 5-15 en 7-15. De Leidse studentenploeg kwam in de Rijnstreekhal geen moment in moeilijkheden. Het onlangs ge promoveerde DAC had de grootste problemen met de pass en kon bij het serveren de bal ook al moeilijk over het net krijgen. Het eveneens op dit nievau debuterende Sassen- heimse VCS werd door Novo 2 met de neus op de feiten gedrukt. De Noordwijkers wonnen gemakke lijk met 3-0 (15-4, 15-8 en 15-11). VCS deed wat het kon, maar om dat het drie vaste krachten miste was dat niet genoeg. Van de nieu welingen was bij VCS alleen Kees Ouwehand present. Op de bank bij de Sassenheimers zat Teus van de Tonnekreek, de nieuwe trainer/ coach. Het derde herenteam van Leython moest z'n meerdee erkennen in WVC, dat vorig seizoen nog in de promotieklasse uitkwam. De War- monders wonnen met 1-3 (17-15, 15-17, 6-15 en 10-15). WVC toonde zich fysiek wat sterker dan Ley thon, dat nieuwe krachten als Vin cent Schollaardt, Wim van der Laan en Ronald Hack moest inpas sen. In een spannend duel versloeg het tweede herenteam van DAC RW met 3-0. De krachtsverschil len waren gering in dit treffen. DAC won de strijd omdat de Rijns- burgse tegenstander geen ant woord had op enkele slimme plaatsballen. LUSV-Ridderveld eindigde in een Alphense overwin ning (12-15, 6-15 en 12-15). Ridderveld kon niet beschikken over Alex Kortenbach en Guus lingerer, maar was toch te sterk voor het gezelschap dat thans het eerste team van LUSV vormt. Orion 2, dat net als het eerste kampt met een gebrek aan spelver delers, debuteerde toch niet slecht in de Leidse eerste klasse met een puntendeling tegen Donar 2. In de eerste klasse van het rayon Gouda speelde het Bodegraafse Karssen/ VSTS zeker niet slecht. Deson danks moest het de punten aan IJsselvogels laten (3-1). Het tweede herenteam van Be Fair deelden de punten in Waddinxveen met DOS 3. In het rayon Haarlemmermeer kreeg het tweede herenteam van Waterlanders met 1-3 klop van Uni- tas (7-15, 15-9, 12-15 en 6-15). Dames Bij de dames toonde Ridderveld aan zo snel mogelijk terug te willen naar de promotieklasse. Gemini/ Kangeroes 3 had in Voorschoten bitter weinig in te brengen, het geen uit de cijfers wel blijkt: 5-15, 7-15 en 6-15. S'70. met Wil Hulsbos als debutant, drukte in de strijd met Orion het technisch overwicht uit in een 3-0 zege. Hoewel de Ha- zerswoudse tegenstander in princi pe over een sterkere aanval be schikt, was het toch de ploeg uit Woubrugge die op belangrijke mo menten de punten scoorde (15-8, 15-12 en 15-9). Het tweede dames team van DAC bleef in de wed strijd tegen debutant Liusna even eens aan de positieve kant van de score. De Lisser dames speelden voor hun capaciteiten een te moeilijk systeem. Dat leidde tot fouten, die DAC het leven in de tweede en der de set wel erg makkelijk maakten. Setstanden: 15-11, 15-2 en 15-6. Leython 3 opende het seizoen met een winstpartij tegen Gemini/Kan- geroes 4. Met Paula Strubbe uit het vijfde in de basis verloor Leython de eerste set met 15-8. Toen haar plaats werd overgenomen door Marjan Vreeswijk liep het beter in de Leidse gelederen en werden drie set op rij gepakt: 10-15, 12-15 en 9-15. Leython 4 en Blok '77 kwa men in Leiden een gelijkspel over een (15-7, 8-15, 8-15 en 15-8). De RW-dames, die in de eerste klasse van het rayon Leiden zeker tot de titelkandidaten gerekend moeten worden, buitten het lengte voordeel tegen WVC uitstekend uit. Steunend op een goede serve en een harde aanval incasseerden de Rijnsburgsen maar weinig te- genpunten: 15-8, 15-0 en 15-3. Al leen in de eerste set mocht WVC even hopen op e?n goede afloop (2- 8). Het tweede damesteam van Be Fair verloor in het rayon Gouda de uitwedstrijd tegen Radius 2 met 3- 1. In het rayon Leiden ten slotte werkten de standaardploegen die niet in de eerste klasse uitkomen de eerste ronde van het bekertoer nooi af. Bij de dames plaatsten zich de volgende ploegen voor de twee de ronde: InUpGo, VCS, GGV, SKC. KPJ, DVO, Salvo en VCO. Bij de heren mogen Aarlander- veen, Blok '77, Liusna, LISC, WW, InUpGo, Fadjar, KPJ en Meerburg verder bekeren. ASSEN (GPD) - De eerste dag van de 59e internationale motorzesdaagse, die gistermor gen in Assen van start is gegaan, werd gedomineerd door de Nederlanders. In de tussenstand om de Trophy gaat ons land riant aan de leiding, terwijl bij de strijd om de Vaas Ne derland achter de DDR als tweede geklasseerd staat. Ook in de indivi duele rangschikking maken de AUTOSPORT - De formule 1- wagens van Renault worden ook het volgende seizoen bestuurd door de Fransman Patrick Tambay en de Brit Derek Warwick. De twee coureurs hebben van de leiding van de renstal te horen ge kregen, dat zij mogen blijven. Tij dens de strijd om de Grote Prijs van Portugal, vastgesteld op 21 ok tober, zal nog zal nog een derde wa gen van Renault, bereden door de jonge Fransman Philippe Streiff, op de baan komen. Kasparov: rust MOSKOU (AFP) - De achtste par tij van de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov en Garry Kasparov is op verzoek van de laatste uitgesteld tot mor gen. De wens van Kasparov, die met 0-3 achter staat, zijn tweede rustdag te nemen, bereikte de Joe goslavische hoofdscheidsrechter Svetozar Gligoric gisteren op het allerlaatste moment. Uranje-ryders de dienst uit. Zowel in de 125 cc (Henk van Mierlo), de 250 cc (Martin Schalkwijk), de 500 cc (Henk Poorte) als bij de viertak- ten (Simon Schram) voeren land genoten de lijsten aan. Het is overigens niet allemaal ro- zegeur en maneschijn, voor zover je daar tenminste in de Drentse blubber en drap over kunt spre ken, in het Nederlandse kamp. De situatie rond Gerard Rond baart zorgen. De captain van het Vaas team blesseerde tijdens de eerste crossproef in Anloo, die overigens door hem werd gewonnen, zijn en kel dermate ernstig dat het maken van röntgenfoto's noodzakelijk was. Die wezen uit dat het gekwet ste lichaamsdeel niet gebroken is, 'maar de enkelbanden bleken wel gescheurd. „Ik probeer het van daag in ieder geval", liet Rond we ten te zullen trachten de pijn van daag opnieuw te verbijten. Toen de coureur uit Ingen gister middag de laatste tijdklok op het TT-circuit in Assen passeerde, zag hij er getekend uit. 'Rondje' maak te een volledig 'uitgewoonde' in druk. „Mijn rechterenkel is onder een voetsteun doorgetrokken en daar heb ik vreselijk veel last van", beschouwde hij zijn belevenissen die dag op matte toon na. „Het gaat echt heel slecht met me", ging hij zo mogelijk nog triester verder. „Onderweg heb ik van de dokter pijnstillers gekregen. Die hielpen weliswaar iets, maar niet veel. Ik had wel een injectie willen hebben, maar dat kon niet, omdat ik met geen mogelijkheid mijn laars uit kon krijgen". Tijdens de tweede proef in het Kniphorstbos in Anloo vloog Rond tot overmaat van ramp ook nog eens over de kop, waardoor zijn toch al danig aangetaste moreel nog eens een geduchte knauw kreeg. Lichamelijke schade bleef bij zijn tweede buiteling trouwens achterwege. Het zat Rond bepaald niet mee, want hij arriveerde ook nog eens een paar minuten te laat bij de laat ste tijdcontrole, omdat het hem bij het nakijken van zijn motorfiets de kracht ontbrak om een tandwiel los te krijgen. Vandaag verwacht Rond vanwege zijn fysieke onge mak opnieuw in de problemen te geraken. „Maar misschien", klonk er nadat hij zich een beetje had op gefrist en weer enigszins toonbaar was geworden, toch nog enige hoop in zijn stem door, „misschien dat het er na een zorgvuldige medi sche behandeling en een goede nachtrust morgen allemaal wel weer een stuk gunstiger uit ziet". De Nederlandse ploegen, die vooral uit crossers zijn samenge steld. sloegen met name in de cros Gerard Rond in actie tijdens de Motorzesdaagse. De zijn enkelbanden. sproeven in Anloo, die door circa 2500 toeschouwers werden be zocht, hard toe. Door de aanhoudende regenval kwam de organisatie aan de voor avond van de eerste dag, wat be treft de te verrijden route, behoor lijk in de problemen. „Veertig man hebben de hele nacht door moeten werken om de wedstrijd correct te kunnen laten verlopen", zo deed wedstrijdleider Jos Vaessen uit de doeken. (foto ANP) Door het slechte weer Zes daagserijders vinden dat overigens mooi weer (Henk Poorte: „Anders was het een optocht geworden") kwam een aantal coureurs op de route, die vooraf als tamelijk een voudig was omschreven, zodanig in moeilijkheden dat zij op moes ten geven. Italië, Nieuw-Zeeland, Zwitserland en Canada zijn daar door al kansloos geworden voor de Trophy, omdat zij allen één of meer rijders verloren. LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie le den de Leidse vertegenwoordigers gisteravond gevoelige nederlagen. De Zwarte Wolf verloor met 2-5 van het danig versterkte Ceverbo, Lugdunum ging onderuit tegen De Rozet (6-3), terwijl Ju/De Singel zijn meerdere moest er kennen in FC Grovo (7-2), dat nu koploper is. Alleen Van der Plas kwam met een 4-4 gelijkspel tegen De Maas goed voor de dag. In de hoofdklasse speelde Glasbergen gelijk tegen Van Duuren (2-2). THB Boys verloor thuis van Men- ken/Landbouw 2-3. De Zwarte Wolf-Ceverbo 2-5 Een overwinning had de Leide- naars weer op het goede pad kun nen brengen. Nu werd verloren van kampioenskandidaat Ceverbo is de Leidse ploeg de aansluiting al direct verloren. Hennie Koet bracht de thuisploeg aanvankelijk op voorsprong, maar via Arie Rie- dijk (teruggekeerd van het Belgi sche Hoboken) en Johan Versluys kwam Ceverbo terug. Koos Siera zorde weliswaar voor de gelijkma ker, maar nog voor de pauze sloeg de ploeg uit Dordrecht via Frans Bouwman (eveneens terug van Ho boken) toe: 2-3. In de tweede helft stelden de Leidenaars alles in het werk, maar doelpunten bleven uit. Sterker nog, Ceverbo sloeg via Bouwman en Versluys nog twee keer toe: 2-5. De Rozet-Lugdunum 3-6 In Rozenburg waren twee coun- terploegen aan het werk. Via tref fers van Kees Schouten en Ronald van der Pot (voor Lugdunum) en Leen van Es en Rinus de Nooyer voor de thuisploeg verscheen er bij de rust een 2-2 stand op het bord. Geïrriteerd door de matige leiding raakte Lugdunum hierna van slag. Na de 3-2 van Moerkerken (man meer) kwam de ploeg via Wim de Roo (man meer) nog op gelijke hoogte, maar daarna was het ge daan met Lugdunum. De Nooyer en Schwilems (2x) scoorden. FC Grovo-Ju/De Singel 7-2 Een gevoelig verlies voor de Lei denaars tegen de koploper. Tot de rust ging het allemaal nog wel (2-0), maar in een kort tijdsbestek werd Ju hierna weggespeeld. Ries Klein maakte de nederlaag iets draaglij ker: 7-2. Van der Pias-De Maas 4-4 Een goede prestatie van Van der Plas tegen het sterke De Maas. Via Ron van der Kolk en Marco van der Plas kwamen de Katwijkers op voorsprong. Treuzelen van Fred Eysberg betekende 2-1, waarna een dubieuze beoordeling van de arbi ter (die hands van keeper Kees de Best constateerde) de oorzaak was (er werd een strafschop toegekend) van de gelijkmaker: 2-2. Vlak voor rust werd het zelfs nog 2-3. Na de pauze werd het ook 2-4, maar Fred Eysberg (penalty) en Jaap van Duyn zorden er voor dat Van der Plas alsnog één punt pakte. Hoofdklasse Glasbergen-Van Duuren 2-2 In de eerste helft nam Van Duu ren dankzij twee doelpunten van Fred van Haarlem met 0-2 de lei ding. Glasbergen schoot een paar keer op de paal, terwijl ook Wij nand Sloos de nodige goede red dingen verrichtte. In het tweede part kwam het team van Nico Glas bergen via Jan en Peter Hoge wo ning terug tot 2-2. THB Boys-Menken/Landbouw 2-3 Een minieme overwinning voor de Noordwijkers, die Peter Ruyg- rok twee keer zagen scoren. De res terende treffer kwam op naam van Rob van Kersbergen. Fred Muller en Gerard van Beek doelpuntten tegen. LEIDEN - De 3 oktober-feesten worden morgenochtend opgeluis terd met een wielerkoers voor da mes. Coryfeën als Mieke Havik, Petra de Bruin, Hanneke Lieverse, Heieen Hage en Hennie Top zullen de feestende Sleutelstad morgen aandoen. Om 10.00 uur wordt er bij de Douzastraat gestart. Het par cours wordt gevormd door de Dou zastraat, Rapenburg, Kaiserstraat en de Boisotkade. De wedstrijd duurt een uur. DEN HAAG (ANP) - De firma's Skala TV en Gazelle Rijwielen heb ben besloten gedurende drie jaar een professionele wielerploeg te sponsoren. Het is de bedoeling, dat ongeveer vijftien jonge Nederland se renners een contract krijgen. MW op zondag DEN HAAG (ANP) - Het duel in de eredivisie tussen MW en Feye- noord zal op zondag 7 oktober wor den afgewerkt en niet op zaterdag avond, zoals was aangekondigd. DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen CDA en WD zijn gisteren met minister Kort hals Altes van Justitie in conflict gekomen over nadere regels voor overeenkomsten tussen bedrijven en consumenten die zou moeten worden opgenomen in het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Dit bleek tijdens een vergadering van de vaste kamercommissie van justitie met de bewindsman. De minister heeft in een wetsontwerp een serie standaardvoorwaarden voorgesteld waaraan dergelijke overeenkomsten zouden moeten voldoen. Dit zou dienen ter be scherming van consument. De CDA'er Van der Burg noemde een dergelijke regelgeving verstarrend en de WD'er Korthals meent dat ondernemingen daardoor in hun bedrijfsvoering belemmerd wor den. Korthals zei „fundamentele be zwaren" te hebben tegen het wets voorstel van de bewindsman. Van der Burg uitte zich iets minder af wijzend, maar plaatste tal van kriti sche kanttekeningen bij de voor stellen. De opstelling van de beide rege ringsfracties kwam zowel voor de rest van de Kamer als voor minis ter Korthals Altes (lid van de WD) als een grote verrassing. In de schriftelijke voorbereiding voor de behandeling van het wetsontwerp was namelijk van een dergelijke kritische tot afwijzende houding van CDA en WD niet gebleken. Korthals Altes zei maandagmor gen naar de Kamer te zijn gegaan in de vaste overtuiging dat zijn voorstellen zonder al te veel pro- LUXEMBURG (ANP) - De minis- aftreksel van de denkbeelden over ters van financiën van de EG heb- begrotingsdiscipline die in diverse ben gisteravond laat in Luxem- documenten eerder op papier wa- burg een akkoord bereikt over wat ren gezet. „Nederland was dan ook genoemd wordt de Europese „bud- liever nog wat verder gegaan", zo getdiscipline", met andere woor- luidde het commentaar van minis- den over regels die ervoor moeten ter Onno Ruding. Toch is Ruding zorgen dat er in de toekomst een van mening dat wat men nu be zuiniger Europees beleid wordt ge- reikt heeft „de basis legt voor en voerd. Nu dit akkoord er is, er lig- betere greep op de EG-uitgaven in gen overigens nog voorbehouden het algemeen en die van de Euro- op van Frankrijk en Denemarken, bestaat er een goede kans dat de ministers van buitenlandse zaken vandaag in Luxemburg grote vor deringen maken by het oplossen van de financiële problemen van de EG. Dat laatste betekent dat die mi nisters dan besluiten nemen over een aanvullende begroting voor 1984 voor de EG en dat ze het eens worden over de financiering van de gaten die er zitten in de begro ting voor 1985. Het gisteravond laat door de mi nisters, van financiën bereikte com promis is overigens maar een slap pese landbouw in het byzonder". blemen zouden kunnen worden af gehandeld. Mevrouw Salomons signaleerde de merkwaardige posi tie waarin zij zich als woordvoer ster van de oppositie bevond, nu zij, anders dan de woordvoerders van de regeringspartijen, de voor stellen van de regering van harte ondersteunde. Door het formule ren van standaardvoorwaarden krijgt de consument volgens haar de mogelijkheid om als volwaardi ge partner in het economisch ver keer te opereren. De Consumentenbond noemt de houding van de regeringsfracties bij de behandeling van het wets ontwerp in een reactie „onaan vaardbaar". Directeur D.M. Wes tendorp spreekt van „een onbegrij pelijke reuzezwaai". De bond verwijt beide fracties dat zij de uitgebreide commissie vergadering in het honderd heb ben laten lopen door een volkomen andere opstelling te kiezen dan tij dens de schriftelijke behandeling. Tijdens de schriftelijke behande ling was de commissie unaniem voor het doorgaan van het huidige ontwerp, aldus de bond. Het wetsontwerp is onder meer bedoeld om onredelijke leverings voorwaarden van leveranciers uit te bannen. De Consumentenbond zegt uit ervaring te weten welke onredelijke voorwaarden leveran ciers en winkeliers nu vaak hante ren. Daarom moet, zo meent de bond, het ontwerp zo snel mogelyk tot wet worden verheven. ZOUTKAMP (ANP) - Een kwart van de liefhebbers van garnalen is in 1984 gestopt met het eten daarvan. Dit blijkt uit een telefonisch markton derzoek, in opdracht van het Produktschap voor Vis en Visprodukten uitgevoerd door het Instituut voor Telefonisch Marktonderzoek in Am sterdam. Toch zou de houding van het publiek tegenover de garnaal niet ingrijpend veranderd zijn. Voor het produktschap is dat een reden te meer om een reeds geplande promotiecampagne voor garnalen toch door te zetten. Dit werd gisteren in Zoutkamp bekend gemaakt tijdens een forumbijeen komst ter gelegenheid van het in gebruik nemen van een uitbreiding van de vissershaven van Lauwersoog. Het garnalen eten kwam de afgelopen tijd tweemaal negatief in het nieuws. Ik beschouw Wim van Noort (zie zijn brief in deze krant van 26 sep tember) als een republikein van de ergste soort. Het Paleis Noordein de heeft veel gekost, maar het heeft toch werk opgeleverd voor veel mensen. Prins Christina en prinses Irene krijgen geen cent van het rijk, omdat ze niet meer tot ons ko ninklijk huis behoren. De woning in Wassenaar moet Christina zelf betalen. Een president zoals die van de VS, Frankrijk en niet te vergeten van de landen die links geregeerd worden, kost veel meer dan het ko ninklijk huis. Het geld dat ons ko ninklijk huis van de staat krijgt, daar zyn ook de kosten van onge veer 400 man personeel bij inbe grepen. Dus ongeveer 400 werklo zen minder. En wat denkt u dat onze burge meester Van Thijn van Amsterdam niet kost: dure reizen naar Los An geles en Tokio met zo'n twintig ambtenaren. Ik wou dat ik zo'n ambtenaar was, maar dan wel een hoge en geen lage, want die moch ten niet mee. Het laatste is maar scherts, maar het is wel zo. En dan die dure reizen van onze vriend de burgemeester van Rotterdam, Pe per, naar Cuba en China, wat ons niets heeft opgeleverd. Over ge meenschapsgelden gesproken. En dan de zogenaamde voorstan ders van een republiek: ze kraken maar, gooien winkelruiten in, ste len als de raven (het zogenaamde sociaal stelen), vernielen straten en auto's. Ze worden nog gesteund ook door zogenaamde democrati sche partijen zoals CPN, PPR en PSP. De PSP, voorstander van de re publiek, steunt dit alles in woord en geschrift. Ze doet niet anders dan opruien tegen alles wat demo cratisch tot stand is gekomen en predikt burgerlijke ongehoorzaam heid. Dat de PPR met zo'n partij wil samenwerken is onbegrijpelijk. De PSP is tegen geweld, maar ze bejubelen geweld als het maar links is. Geef mij dan maar ons konink lijk huis en geen republiek, zoals de heer Van Noort en de PSP wil len. Want dan zijn we onze vrijheid kwijt en overgeleverd aan dicta tuur en onderdrukking. Over rechtse en militaire dictatu ren wordt veel geschreven, ze wor den bekritiseerd en uitgemaakt voor fascisten. Maar over linkse dictaturen leest men maar spaar zaam, ze worden eerder verheer lijkt dan afgekeurd. Als in Zuid-Afrika een aantal de monstranten is doodgeschoten, wordt er ach en wee geroepen, maar als door de Sowjet-Unie in Afghanistan hele dorpen worden uitgeroeid en op beestachtige wijze vrouwen en kinderen worden ver moord, wordt er gezwegen in alle talen. Daarom: leve ons koninklijk huis, dat altijd op de bres heeft ge staan voor onze vrijheden, zoals ook onze godsdienstige en politie ke vrijheid. P.L. Biesheuvel Joseph Elststraat 16 Sassenheim Naar aanleiding van uw reportage over het sterk verminderde ge bruik van de autogordel moet mij van het hart dat u mijns inziens voorbijgaat aan twee wezenlijke oorzaken. Geen van deze twee tref ik ooit in deze pleidooien aan. Het draait allemaal om angstpercenta ges en een steeds meer als dwin gend gevoelde bedilzucht. Wanneer iemand mij (zo'n 60 jaar benzinegebruiker) twintig jaar ge leden voorspeld zou hebben dat een minister mij zou verplichten mezelf vast te binden in mijn eigen auto, had ik onmiddellijk naar 'dat gaatje in het hoofd' geïnformeerd en hem vlug duidelijk gemaakt dat ik dit zelf wel zou bepalen. Slechts over mijn (eigen) lijk: de binnen kant van de auto beschouw ik nog evenzeer als privéterrein als een Nederlands schip in een buiten landse haven. De dwang roept dus weerstan den op en dat is nog erger gewor den sinds het niet dragen strafbaar is gesteld en men ging bekeuren. Ook ik heb deze weerzin en weer stand sterk gevoeld - gezien het bo venstaande, wat recht uit het hart komt - tot ik er enige jaren geleden iets op had gevonden. Het grootste nadeel van de huidi ge gordel is dat doorklemmende 'vast en zeker', dat zo gehuldigd wordt in elke slogan maar dat juist een overbodig nadeel blijkt. Mijn gordels kunnen worden afgesteld op de persoon. Ze liggen dan ge woon 'aan', zonder dat voortduren de 'terugklemmen' van de oprol- veer. En de functie blijft volkomen dezelfde. Dit is bereikt door een wig van thermoplastische stof (stroef en vormbaar) aan te brengen tussen de 'inlaat' van de gordel. Deze ver hindert op een bepaalde lengte het terugrollen (zie afbeelding) van de gordel, die dus zonder spanning over het lichaam ligt, maar verder eender functioneert. Dit heeft ons van onze aversie te gen bovengenoemd gevoel van verplicht 'ingesnoerd' zitten, volle dig afgeholpen, zodanig dat wij ons nu 'los', dus onveilig, niet happy zouden voelen. Dit impliceert dat wij thans de gordels altijd gebrui ken, ook voor een boodschapje in de stad en bij het kleinste ritje. Als de grote massa dit gevoel van veiligheid (zonder enige hinder) bijgebracht zou kunnen worden, kwam men mijns inziens veel ver der. Een opsomming van percenta ges en van het aantal doden raakt de mensen niet meer; dwang en be keuren, hoe goed bedoeld ook, werken averechts. Dus heren uitvinders, het blij vend terugspannen er uithalen kan ertoe bijdragen dat dat ellendige gevoel vermindert voor diegenen die dit lichamelijk of geestelijk be slist niet kunnen verdragen. Alle ministers en voorgerekende le venskansen ten spijt. T.C. Vermeulen Hoge Morsweg 97 Leiden Uw commentaarkolom op de voor pagina van deze krant lees ik steeds met interesse; dit wel om de gedegenheid, waarin een grote ma te van objectiviteit tot uiting komt. Ditmaal wil ik echter reageren op het artikel dat luidt: "Reagan". Daarin lees ik onder meer: "Het is niet duidelijk wie in Rusland aan welke touwtjes trekt". Nu, ik weet het evenmin en het verbaast mij niets dat u en vele anderen het ook niet weten. Wat ik echter wel weet is dat er in Rusland geen oliebaron nen, staalkoningen en wapenleve ranciers aan de voor "Jan-publiek" verborgen touwtjes trekken. Om de doodeenvoudige redenen dat zulke essentiële "zaken" door de Staat beheert worden. Echter: bent u er van op de hoogte met wie er in de U.S.A. aan welke touwtjes trek ken? Neen toch! Geen excuses, mijne heren, daar zullen we, vrees ik, wel nooit achterkomen; het is allemaal zo geraffineerd en hoogst ingewik keld! In elk geval zo problematisch dat we in gemoede de vraag kun nen stellen: wat is 'precies demo cratie? Wat interpreteren wy met dat mooie Griekse woord, dat toch heerschappij van de massa bete kent? Enige opmerkingen ter verdui delijking: Voor Nixon verkiezings campagne gaf 'GulF, u weet wel, dat oliemannetje, aan het verkie zingsfonds miljoenen dollars (zie in dit verband Vrij Nederland van 17/l/'76). Wat de Gulf-affaire betreft daar hebben de heren-adviseurs, met name Schmelzer, Roolvink en Hoogendijk, toch wel even wakker van gelegen. jDe "nacht(merrie) van Schmelzer" zogezegd! En wat te denken van Henri Kis singer? Deze heer werd ook het deze krant vermeldde het destijds een groot bedrag aan dollars aan geboden indien hij wilde meewer ken aan het plan om de verkiezing van Salvador Allende in Chili te voorkomen. (Graag gedaan heren, een paar miljoen dollars zijn nooit weg). Welke "democraten" zouden daar achter gezeten hebben? De Noordamerikaanse "eigenaren" van de koper-mijnen wellicht? Desondanks werd Allende toch op de meest democratische wijze tot president gekozen, doch werd hij op de elfde september '73 door zijn oppermachtige tegenstander vermoord; sorry, in de U.S.A. heet j dit 'suïcide'. Mijn gedachten gaan terug naar de dertiger jaren in Duitsland; ook daar kende men de geniepige macht der 'touwtrekkers'. Ik denk daarbij aan het illustere trio Krupp, Sir Henri Deterding en Frits rnieisse(?) Zij waren het im- j mers die 'Der Jugend-Sturm" fi nancieel steunden en hen gratis uniformen verstrekten. Welke belangen zij daarbij op het oog hadden, is genoegzaam be kend; het noemen van Bakoe in Azerbajdzjan aan de Kaspische Zee is voldoende. Zo krijgen we dus enig begrip van wie er nu ei genlijk de touwtjes in handen heb ben. Nog onlangs hebben we via de Duitse televisie kunnen vernemen welk een betrekkelijk kleine groep 'uitverkorenen' de dienst uitma ken. A. Hollebeek P. de la Courstraat 48 Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14