In t voetspoor van Tromp en De Ruyter Diakenen: geen huisuitzetting wegens huurschuld Reportage Beatrix en Claus brengen staatsbezoek aan Denemarken Wankele vrijheid in communistisch China DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA 11 Koningin Beatrix en prins Claus zullen zich volgende week tij dens hun staatsbezoek aan Dene marken misschien soms even wanen in Nederland. Ze zullen merken dat de Nederlanders door de eeuwen heen duidelijke sporen in dit kleine Scandinavi sche land hebben achtergelaten. Over de eerste contacten tus sen de bewoners van de Lage Landen en Denemarken is wei nig bekend. Vast staat dat Friese kooplui al in de achtste eeuw handel hebben gedreven op Jut land, het vasteland van Dene marken. Die handel nam sterk toe in de middeleeuwen, zelfs toen onze koopvaarders tol moesten gaan betalen voor de strategisch zo belangrijke Sont. Het begin van de zestiende eeuw was een belangrijke perio de voor de Deens-Nederlandse betrekkingen. Koning Christiaan de Tweede van Denemarken trouwde met een Nederlandse: Elisabeth, de dochter van Philips de Schone. Omdat ze de Neder landse groenten erg miste, wer den op verzoek van de koning Hollandse boeren naar Denemar ken gehaald om de Denen de groenteteelt te leren. Deze Ne derlandse kolonie vestigde zich op het eiland Amager, vlakbij Kopenhagen. Het Amagermu- seum herinnert nog steeds aan het eeuwenlange verblijf van de Nederlanders. Rond 1600 vestigden veel Ne derlandse boeren zich ook in Sleeswijk, dat toen nog Deens was. Ze introduceerden er de Ne derlandse zuivelbereiding, die zich later over heel Denemarken heeft uitgebreid. Het waren niet alleen boeren die een nieuw be staan in Denemarken opbouw den. Vooral tussen 1560 en 1660 vestigden zich talrijke ambachts lieden, kooplui, industriëlen, ar chitecten, ingenieurs en kunste naars in Denemarken. Nederlandse ingenieurs bouw den dijken, havens en vestigin gen, zoals de Kastellet, een ves ting in Kopenhagen, gebouwd in een van de Zweeds-Deense oor logen. Deze vesting, die nu dienst doet als kazerne, zal wor den bezocht door koningin en prins. Niet ver daar vandaan ligt de wijk Christianshavn, die in 1617 is aangelegd door de Groninger Johann Semb, en die destijds Nieuw Rotterdam werd ge noemd. Wie langs de Nyhavn met zijn schitterende grachten panden loopt, heeft het idee dat hij in Amsterdam is. Voor het Deense hof hebben Nederlandse bouwmeesters, beeldhouwers en schilders gewerkt aan de bouw en inrichting van talrijke palei zen en kastelen in heel Denemar ken. Veel ambachten en technie ken, zoals de scheeps- en molen- bouw, zeepbereiding en en het maken van buskruit hebben de Denen van Nederlandse immi granten geleerd. Ook op militair gebied zijn de Nederlanders voor de Denen van grote betekenis ge weest. Menigmaal steunde de Republiek de Denen in hun oor logen tegen de Zweden. Zeehel den als Tromp en De Ruyter zijn hiervoor in de Deense adelstand verheven. In de achttiende eeuw werden de Denen en Nederlanders steeds grotere handelsconciir- renten van elkaar. Deense boter- exporteurs veroverden ongeveer een eeuw geleden een deel van de Britse markt, nadat Neder landse boeren hun boter met margarine waren gaan vermen gen. De handel tussen beide lan den nam snel in omvang af en staat ook nu nog op een beschei den niveau. De Nederlandse ex port naar Denemarken bedroeg vorig jaar ongeveer 3 miljard gul den, terwijl ons land voor bijna 2 Het Deens koninklijk gezin: v.l.n.r. koningin Margrethe, prins Henrik, prins Joachim en kroonprins Frederik <Foto GPD) miljard gulden uit Denemarken importeerde. Omdat er tussen beide landen geen noemenswaardige proble men bestaan, twijfelt eigenlijk niemand aan het succes van het staatsbezoek. Ook al niet, omdat beide koninginnen goed met el kaar kunnen opschieten. De Deense vorstin Margarethe zei onlangs tegen Nederlandse jour nalisten dat ze regelmatig con tact heeft met haar Nederlandse „collega" en dat ze zich erg ver heugt over haar bezoek. Daarom zal het staatsbezoek vooral een bewijs zijn van de goede betrek kingen tussen Denemarken en ons land. Politiek Ook op politiek en sociaal-eco nomisch gebied vertoont Dene marken veel gelijkenis met Ne derland. Denen zijn over het algemeen erg nationalistisch en pacifis tisch, de monarchie (de oudste ter wereld) is mogelijk nog popu lairder dan in ons land, het land heeft een lange landbouwtradi- tie, is een lastige NAVO-partner, en wordt geregeerd door een centrum-rechts kabinet dat met impopulaire maatregelen het land economisch uit het slop probeert te halen. Die regering van premier Schlüter (Conservatieve Partij) is een minderheidskabinet dat nu ruim twee jaar aan het bewind is. Het bestaat uit conservatieven, liberalen, centrum-democraten en de christelijke volkspartij. Sa men hebben deze partijen 78 van de 179 zetels in het parlement (Folketing). Voor een meerder heid in het parlement is Schlüter vooral afhankelijk van de steun van de Radikaal-Liberalen, die met tien zetels een belangrijke machtsfactor zijn. Deze Radikaal-Liberalen steu nen het kabinet in zijn economi sche politiek, maar kiezen de kant van de sociaal-democraten en andere oppositiepartijen als het om buitenlands beleid en de fensie gaat. Juist op dit punt heeft de Deense regering de afge lopen tijd dan ook een aantal ge voelige nederlagen geleden. Zo moet Denemarken zich in november 1982 onder druk van een meerderheid van het parle ment onthouden van stemming wanneer in de Verenigde Naties wordt gestemd over een resolu tie over de bevriezing van het aantal kernwapens in Oost en West. De regering had samen met de andere NAVO-partners tegen willen stemmen. Nog geen maand later besluit het parlement - alweer tegen de zin van de regering - om de Deen se financiële bijdrage aan het NAVO-fonds waaruit de plaat sing van Pershing 2- en kruisra ketten wordt bekostigd, „tot na der order" te bevriezen. Dene marken is daarmee het eerste NAVO-land dat een dergelijk be sluit neemt. Een halfjaar later, in mei 1983, wordt het kabinet opnieuw in een lastig parket gebracht. Het parlement spreekt in meerder heid uit dat de regering binnen de NAVO moet bewerkstelligen dat er tijdens de onderhandelin gen met de Russen geen kernra ketten in West-Europa worden opgesteld. Deze uitspraak gaat in tegen het NAVO-dubbelbesluit van 1979 (onderhandelen, maar tegelijkertijd plaatsen). De Deen se pers eist het aftreden van het kabinet. Maar Schlüter blijft zit ten en beroept zich op de stem verklaring van de sociaal-demo craten dat wanneer de Deense actie niets uithaalt, de regering uitspraken mag blijven doen in de geest van het dubbelbesluit. De Deense premier, die zich fel heeft verzet tegen de motie, zegt dat Denemarken hard op weg is een tweederangs NAVO-lid te worden. In datzelfde jaar neemt het par lement nog een aantal moties aan die erop neerkomen dat de rege- ring-Schlüter een actieve rol moet spelen bij het verminderen van de wapenwedloop tussen Oost en West, en afstand moet nemen van de plaatsing van 572 kernraketten in West-Europa. Destructief Laatste wapenfeit dateert van mei dit jaar, wanneer de Folke ting de betaling van 15 miljoen gulden voor de plaatsing van de raketten in West-Europa blok keert. De Amerikaanse ondermi nister van defensie, Richard Per- Ie, spreekt van een „verschrikke lijk destructieve houding". Dat het Deense kabinet on danks deze nederlagen niet is af getreden heeft een aantal rede nen. Schlüter stelt zich op het standpunt dat hij rustig kan aan blijven, zolang het parlement geen motie van wantrouwen aan neemt. Het herstel van de econo mie is de belangrijkste opdracht die het kabinet zichzelf heeft ge geven. En juist op dit punt weet het zich wël verzekerd van een parlementaire meerderheid. „Voor Denemarken is de hele kwestie van de raketten van on dergeschikt belang", zei Schlü ter onlangs in een interview met Nederlandse journalisten. Hoe wel er in het Deense parlement net zo heftig wordt gedebatteerd over de kernraketten als in de Nederlandse volksvertegen woordiging, is er op dit punt een belangrijk verschil tussen beide landen. Denemarken is niet aan gewezen voor de plaatsing van. raketten. De nogal pacifistisch en neutraal ingestelde Denen hebben al in 1955 laten weten nooit kernwapens op hun grond gebied te willen hebben. De NA VO heeft er ook nooit op aange drongen. Plaatsing van raketten in De nemarken zou het evenwicht in Scandinavië ernstig kunnen ver storen. Finland heeft in 1948 met de Sowjet-Unie een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand gesloten. Een van de belangrijkste bepa lingen in dat pact is dat de Fin nen zich teweer zullen stellen als de Bondsrepubliek Duitsland of een van haar bondgenoten via Fins grondgebied een aanval on dernemen tegen de Sowjet-Unie. Plaatsing zou dus de druk op Finland kunnen vergroten en bo vendien het neutrale Zweden in verlegenheid brengen. De Deense minister van bui tenlandse zaken, Uffe Ellemann- Jensen, „betreurt" de kritiek dat Denemarken niet solidair zou zijn in de NAVO. Met een kni poog naar Nederland spreekt het buitenland van „Deense Hollan ditis". „Maar", zegt hij, „de mees te NAVO-landen hebben begrip voor ons standpunt dat een sta biele economie een goede bijdra ge is aan het veiligheidsbeleid. Ik wijs erop dat ondanks alle dis cussies een grote meerderheid van het Deense volk en van het parlement vindt dat we lid van de NAVO moeten blijven". Inflatie Het kabinet richt dus al zijn aandacht op de verbetering van de economische en financiële si tuatie, die slecht was toen Schlü ter de macht overnam van de so ciaal-democraten. De inflatie be droeg ruim tien procent, de rente was met dik 20 procent tot onge kende hoogte gestegen, de staatsschuld was gigantisch en de handelsbalans vertoonde een groot tekort. Het kabinet ontwierp een nieuw economisch beleid, ge richt op terugdringing van de in flatie, verbetering van de han delsbalans en beperking van het financieringstekort. Er werd een strenge belastingpolitiek inge zet, het mes ging in de overheids uitgaven en sociale uitkeringen en de automatische indexering van lonen en prijzen werd afge schaft. De drastische bezuinigingen hebben er mede toe geleid dat de inflatie nu zes procent bedraagt, de rente naar 15 procent is gezakt en de investeringen en de export flink zijn gestegen. Het kabinets beleid slaat aan bij het volk: bij de vervroegde verkiezingen in ja nuari van dit jaar won de coalitie 12 zetels en verloren de sociaal democraten er twee. Wat verder opvalt in Denemar ken is de kleinschaligheid van het Deense bedrijfsleven. Van de ongeveer zevenduizend bedrij ven hebben maar 85 meer dan 500 werknemers. Verreweg de meeste firma's tellen minder dan honderd werknemers. Dat er zo weinig grote bedrij ven zijn, komt doordat de bin nenlandse markt klein is. Dene marken heeft ongeveer 5 miljoen inwoners. Verder beginnen veel mensen voor zichzelf en is de in dustrie vrij jong. Maar het heeft vooral ook te maken met de men taliteit van de Denen, die wars zijn van grote, ingewikkelde structuren. Het is bijvoorbeeld bekend dat bloeiende bedrijven niet wilden uitbreiden, omdat de doelmatigheid eronder zou lij den als niet alle werknemers el kaar persoonlijk zouden kennen. En het is deze wijze van den ken die zo typerend is voor dit kleine, soms wat eigenzinnige, maar toch vooral sociaal voelen de land. Pas de laatste jaren tekent zich de volle omvang af van de poli tieke stormen die in China heb ben gewoed sinds de communis tische machtsovername, giste ren, op 1 oktober, precies 35 jaar geleden. De Grote Sprong Voor waarts (1958 tot 1961) en de Cul turele Revolutie (1966 tot 1976) hebben miljoenen en nog eens miljoenen slachtoffers gekost, en diepe littekens nagelaten bij de genen die overleefden. Maar China anno 1984 is geen land dat gebukt gaat onder de last van dit verleden. Overal waar je komt, vooral op het plat teland, heerst een sfeer van 'schouders eronder', zoals die in veel landen bestond na de Twee de Wereldoorlog, inclusief China in het begin van de jaren vijftig. Voor de onbetwiste leider van het nieuwe China, Mao Zedong, was de gestadige economische opbouw van de jaren vijftig niet voldoende. Hij wilde China om toveren tot het eerste echte so cialistische paradijs op aarde, en dat betekende in de eerste plaats voorkomen dat de Chinese Revo lutie de weg op ging van de Sow jet-Unie. Dus propageerde Mao een strijd tegen alles wat rook naar bureau cratie en alles wat ontleend werd aan China's rijke geschiedenis. Het ware doel van de revolutie bestond eruit, het denken van de mensen om te ploegen en een nieuwe mens te creëren. Econo mische groei kwam op de tweede plaats voor Mao, die de Sowjet- communisten belachelijk maak te met hun verliefdheid op pro- duktiecijfers. Toen de geest eenmaal uit de fles was en Rode Gardisten een ter reurbewind instelden, was er ook voor Mao geen houden meer aan. Volgens Mao's voormalige secretaris wist de Grote Roer ganger nauwelijks wat er gaande was, en bleef hij onwetend hoe het gros van zijn oude kamera den werd uigeschakeld. Liu Shiaoxi, voormalig president, werd de dood ingedreven. Deng Xiaoping, secretaris-generaal van de partij, werd verbannen naar een afgelegen dorp, terwijl zijn zoon verlamd raakte door toedoen van Rode Gardisten. Ongenade Dezelfde Deng Xiaoping, die in augustus zijn 80-jarige verjaar dag vierde, is nu de sterke man van China. Twee keer viel hij in ongenade, twee keer kwam hij terug, de laatste keer in 1979 en nu voorgoed. Sindsdien heeft hij zijn stempel gedrukt op het Chi na van na de dood van Mao in 1976. De veranderingen die China de laatste vijf jaar heeft ondergaan, zijn duizelingwekkend. Op het platteland zijn de volkscommu nes opgeheven en heeft de col lectieve landbouw plaats ge maakt voor particulier initiatief en eigen voordeel. Het is weer mogelijk voor jezelf te beginnen en de miljoenen kleine bedrijfjes die overal zijn ontstaan, worden al evenzeer gedreven door eigen belang. In de industrie worden soortgelijke hervormingen door gevoerd, hoewel het tempo daar wat lager ligt. China blijft een arm land, maar de groei van de ACHTERGROND door Ruud Kreutzer inkomens is, vooral op het platte land, spectaculair. Het lijdt geen twijfel, dat de hui dige politiek van Deng Xiaoping steun geniet van de Chinese be volking, maar binnen het leger en de communistische partij, de feitelijke machtselite, zijn er nog tal van tegenstanders, vooral in de lagere regionen. De weer stand die zij bieden is vooral pas sief. Zij verdragen de invoering van de liberalisering en de ver vanging van oude kaders door jongeren met een goede oplei ding. Tijdens de laatste zitting in mei van het Nationale Volks Con gres, niet langer louter een wil loos instrument van de commu nistische partij, was veel kritiek te horen, die valt samen te vatten onder de noemer 'geen woorden, maar daden'. Dat weerspiegelt de stemming onder de bevol king, voor wie de veranderingen niet snel genoeg kunnen gaan. Terwijl er nog altijd een strikte censuur heerst, zijn er zoveel nieuwe boekenstalletjes, zelf standige culturele activiteiten en zelfs kranten bij gekomen, dat zij onmogelijk allemaal kunnen worden gecontroleerd. En dat leidt tot vormen van 'decaden tie', die weer koren op de molen zijn voor de behoudende geesten in de partij-hiërarchie. Zo ook met de opening voor buitenland se investeringen, die in hun kiel-' zog buitenlandse invloeden bin nenbrengen, hetgeen voor ortho doxe communisten een gruwel Opvolging Intussen hebben Deng Xiaoping en zijn medestanders een andere zorg, die al het andere overscha duwt. Namelijk hoe voorkomen kan worden dat het huidige be leid wordt teruggedraaid, bij voorbeeld na de dood van Deng. De kleine grote man zegt daar over zelf, in zijn vorig jaar gepu bliceerde verzamelde werken: "Weest maar niet zo zeker dat de grote wanorde niet opnieuw kan ontstaan... In de tempels is slechts plaats voor een bepaald aantal boeddha's. Als de ouden niet vertrekken, kunnen de jon geren er niet in". De verjonging van de partij-orga nen en ministeries is een weinig spectaculair proces, dat echter bepalend is voor het lot van Chi na. Deng heeft dan wel aanhan gers van zijn pragmatische lijn op de allerhoogste posten, zoals premier Zhao Ziyang en partijse cretaris Hu Yaobang, maar die hebben nog te weinig persoonlij ke steun om het zonder Dengs patronage te kunnen stellen. Een van Dengs meest geliefde uitspraken tegenover buiten landse gasten is, dat je socialis me niet kunt eten. Wat overigens niet betekent dat Deng vindt dat China het socialisme beter op kan geven. Integendeel, Deng is van mening dat het socialisme China het snelst kan ontwikke len en de rijkdom het best ver deelt. China's 35 jaar communis me zijn zeker geen overtuigend bewijs voor deze stelling. Maar de laatste vijf jaar geven wel grond voor optimisme over Chi na's toekomst. Rotterdamse diakenen vragen in een brief het gemeentebestuur van deze stad, te voorkomen dat mensen wegens huurschuld uit hun huis worden gezet. "Na zorg vuldige afweging van de feiten mag in de meeste gevallen niet tot uitzetting worden overge gaan", zeggen de diakenen. "Huisuitzetting zou beteke nen, dat de oorzaak van de huu rachterstand in de eerste plaats bij de individuele huurders moet worden gezocht. Gelet op de on rechtvaardige verdeling van de woonlasten over de bevolking lijkt ons dat niet terecht. Het mag niet gebeuren, dat de zwak- sten de rekening krijgen gepre senteerd voor een structurele on rechtvaardigheid". Aanleiding tot de diakonale brief was, dat woningbouwver enigingen in Rotterdam bezig zijn de huurachterstanden met een strak incassobeleid weg te werken. In het uiterste geval zul len zij via de rechter proberen mensen uit hun huis te zetten. Volgens de diakenen is een op lossing van het probleem alleen mogelijk door structurele maat regelen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hasselt G. C. Kunz Dordrecht, die bedankte voor Wageningen; aangenomen naar Sprang L. van Wingerden Zijderveld, naar Doorn C. Fieren (voorheen zen dingspredikant) Ede; bedankt voor Wijk (bij Heusden) R. van Kooten Zeist. Gereformeerde Kerken: be roepen te Linschoten kandidaat mevrouw J. C. Colenbrander Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Monster H. G. Gunnink Drachten; be dankt voor Harlingen S. Braaks- ma Den Bosch. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Assen W. Janse Katwijk. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Wageningen J. Mol Elspeet, voor Benthuizen en voor Rijssen M. Mondria Waar denburg, voor Vlaardingen P. Blok Capelle aan de IJssel, voor Enkhuizen F. Harinck Den Haag, voor Tricht-Geldermalsen H. Paul Vlissingen. Zondag zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat dr. H. N. Ridder bos (75), gepensioneerd hoogle raar van de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen, in Eefde- Gorssel tot predikant werd be vestigd. Hij werkte in Rotter- dam-Charlois, toen hij (in 1943) werd benoemd tot hoogleraar in de nieuwtestamentische vakken. In 1975 ging Ridderbos met pensioen. Daarna is hij in Kam pen nog actief geweest als bui tengewoon hoogleraar. Deken J. M. Schlatmann van Leiden zal op zaterdag 13 okto ber om 7 uur 's avonds tijdens een feestelijke eucharistieviering in de Petruskerk (Lammen- schansweg) in Leiden pastoor A. W. C. Heijster installeren tot pas toor van de Petrusparochie. Pauskrant De eerste 'Pauskrant' - on derdeel van de voorbereiding van het pausbezoek - zal volgen de week in een oplage van 975.000 exemplaren worden ver spreid. Oud-chef N. J. Adema van de ANP-rubriek 'geestelijk leven' en de perschefs van de rooms-ka- tholieke kerkprovincie en de bis dommen Rotterdam en Haarlem voerden de redactie van de acht pagina's tellende krant. Pater dr. J. Hulshof, studiese cretaris van de kerkprovincie en secretaris van de Stichting Paus bezoek, schrijft over het thema van het bezoek, het 'Onze Vader'. Verder bevat de krant de bis schoppelijke brief over het paus bezoek, die zondag in de rooms- katholieke kerken wordt voorge lezen, het programma, een ge sprek mét aartsbisschop Simo- nis, een overzicht van de activi teiten van het Hoger Kateche- tisch Instituut in Nijmegen, het Katholiek Pedagogisch Centrum in Den Bosch en de KRO met be trekking tot dit bezoek, en een geschreven portret van de paus. Wat Hulshof zegt-over het 'On ze Vader', is het lezen zeker waard. Dit bijvoorbeeld: "Je kunt niet bidden om de heiliging van Gods naam en je tegelijk la ten paaien door alles wat in naam van de mode, de veiligheid, de economische groei of het natio nale prestige wordt gepropa geerd". Afschrikking. De algemene vergadering van de 'Hervormde Bond' binnen de Evangelische Kerk van Duitsland zegt in een verklaring, dat de synode en het bestuur van deze kerk het poli- tiek-militaire afschrikkingssys teem ondubbelzinnig moeten af wijzen. (De 'Hervormde Bond' is de calvinistische tak van de Evangelische Kerk. De algemene vergadering was in Mön- chengladbach bijeen). "De waar de van het afschrikkingssysteem weegt niet meer op tegen het risi co van de bewapeningsspiraal". De vergadering sprak zich ook uit voor een actiever regerings beleid tegen de Zuidafrikaanse apartheid, bijvoorbeeld door op schorting van het culturele ak koord en het tegengaan van toe risme en emigratie naar dat land. Tsjecho-Slowakijc. De paus is bezorgd over de situatie van zijn kerk in Tsjecho-Slowakije. De meeste bisdommen hebben geen bisschop. Tegenover stu denten van een pauselijk college noemde de paus dat 'zonder twij fel treurig'. Ongeveer 50.000 pelgrims, van wie ruim de helft jongeren, na men het afgelopen weekeinde deel aan een Maria-bedevaart naar Sastin in het westen van Slowakije. Volgens kerkelijke woordvoerders hebben de auto riteiten de pelgrims op allerlei manieren gehinderd. Er was haast geen openbaar vervoer, ter wijl omleidingen de weg naar het bedevaartsoord bemoeilijkten. Ook de rooms-katholieke vre desbeweging 'Pax Christi' heeft bij de Tsjechoslowaakse autori teiten aangedrongen op verbete ring van de rechtspositie van de rooms-katholieken in dat land. Graham. De Amerikaanse evangelist Billy Graham over weegt in 1986 opnieuw een we reldcongres voor rondreizende evangelisten in Amsterdam te houden. "Het is zeer waarschijn lijk, dat dit plan doorgaat", ver klaarde een medewerkster van de 'Billy Graham Evangelistic Organization'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11