Geld struikelblok stadsvernieuwing Voorstel aan synode: avondmaal voor doopleden Reportage Nederland loopt voorop bij stadsvernieuwing PAGINA 6 MAANDAG 1 OKTOBER 1984 Nederland ligt op het ge bied van de stadsvernieu wing in tweeërlei opzicht voor op de overige landen in de wereld. Die conclu sie kan worden getrokken uit het congres over de re novatie van de binnenste den, dat deze maand door de internationale federatie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (IFHP) in Berlijn werd georganiseerd. In de eerste plaats be staat er voor de vernieu wing van de steden in ons land een zo grote politieke belangstelling, dat er on danks de economische te ruggang nog steeds grote bedragen overheidsgeld aan worden besteed. Ten tweede is in de afgelopen tien jaar sterk het besef gegroeid, dat stadsver nieuwing tot mislukken is gedoemd zonder de deel neming van de betrokken buurtbewoners. Beide aspecten de overheidsbijdrage en de aanvaarding van bewo nersparticipatie hebben in andere landen nog lang niet dat niveau bereikt als bij ons. Architecten, ste debouwkundigen en pla nologen, lieten zich daar om in Berlijn lovend uit over de Nederlandse si tuatie en uitten zich in sombere bewoordingen over de toekomst van de grote steden in hun eigen land. door Louis Engelman „Geld is bij ons het grootste probleem", vertelde de Engelse architect John Anderson, voor zitter van The Royal Town Plan ning Institute in Lincoln. „De rijksoverheid draait de lokale be sturen de duimschroeven aan. Er is wel geld, maar we mogen het niet aan stadsvernieuwing uitge geven. Daardoor stapelen we werk op dat in de toekomst toch zal moeten worden uitgevoerd, maar dan tegen veel hogere kos ten". Volgens Anderson wordt deze lijdensweg straks een nationaal probleem. „Men is zich dat niet zo bewust omdat de verpaupe ring van de binnensteden nog net niet tot het niveau van een crisis is gestegen. Maar als we niets doen, komen we daar wel in terecht. Ik voorspel dat we dan alle fouten van de vijftiger jaren weer gaan herhalen: afbraak van grote stadsdelen en de toepas sing van grootschalige systeem bouw. Juist nu we geleerd heb ben dat stadsvernieuwing een voortdurend proces van kleine ingrepen moet zijn wordt de geldkraan dichtgedraaid. Daar maken wij ons grote zorgen om". Soortgelijke moeilijkheden be schrijft prof. Hannes Wimmer, wetenschapper in Wenen. In de Oostenrijkse hoofdstad is er kwantitatief naar zijn oordeel nog veel te weinig door het ge meentebestuur gedaan. „Ik voorzie dat de zaak uit de hand gaat lopen", zegt hij. „Het verval schrijdt sneller voort dan er aan vernieuwing tegenover staat". Omdat de oude stadsdelen in Wenen niet geconcentreerd lig gen, vreest Wimmer dat de over heid onvoldoende zicht heeft op de dreigende problemen. „Ook het verschijnsel van scheiding tussen bevolkingsgroepen zo als tussen 'Weners' en buiten landse arbeiders manifesteert zich onder de oppervlakte al veel heftiger dan de bestuurderen willen geloven. Het wordt tijd dat hun ogen opengaan". De Oostenrijkse professor doet onderzoek naar de sociale struc tuur binnen de oude stadsdelen. Hij gelooft dat de buurtvernieu- wing op gang moet worden ge bracht door het oprichten van or ganisaties per wijk met eigen be voegdheden, budgetten en ver- In West-Duitsland dreigt het tekort aan geld ook de verbete ring van oude stadskernen in een wurgende greep te nemen. „Er wordt gewoon niet genoeg be schikbaar gesteld", meent SPD- afgevaardigde Halberstad uit Düsseldorf. Hij vindt bovendien dat bestuurders maar al te gauw tevreden zijn met de behaalde re sultaten. „Het komt in Duitsland voor dat enkele stadswijken prachtig worden opgeknapt om te laten zien hoe goed een ge meente het wel doet, terwijl an dere delen van de stad rustig ver der in verval raken". Halberstad noemt dit arrogan tie van de lokale overheid. Hij ge looft dat hierdoor het vertrou wen van de individuele burger en daarmee ook het toekomst perspectief voor de stadsver nieuwing als continu proces ern stig worden geschaad. In Berlijn levert prof. Hardt- Walther Hamer een illustratief voorbeeld. Als medewerker van het IBA, het bureau dat de „be hoedzame stadsvernieuwing van Kreuzberg" (een oude wijk in Berlijn) gestalte geeft, was hij in januari van dit jaar zeer ver heugd over de financiële mede werking van de kant van de ge meente. Op basis van schriftelij ke toezeggingen konden verbete ringsplannen op grote schaal aan de bewoners worden gepresen teerd. De uitwerking ervan kon vrijwel onmiddellijk beginnen. Huurders schoven hun vakan ties op, maakten afspraken over tijdelijke verhuizingen enz. Maar in juni liet de gemeente telefo nisch aan het IBA weten dat er geen geld genoeg was. Prof. Hamer: „En dat terwijl de mensen uit Kreuzberg in de antwoordelijkheden. „Zij zullen veel flexibeler kunnen werken dan de gemeentelijke dienst, om dat per gebied bijzondere oplos singen moeten worden gevon den, terwijl een gemeente altijd uit wil gaan van één algemene krant konden lezen dat het totale budget voor stadsvernieuwing was opgevoerd. Zij begrijpen daar niets meer van. Klaarblijke lijk is het voor deze wijk gereser veerde bedrag ergens anders heengegaan. Op zo'n manier wordt de lokale overheid natuur lijk heel ongeloofwaardig". Volgens Hamer kan zo'n in greep gevolgen hebben voor het beleid in andere Duitse steden. „Kreuzberg vervult een voor beeldfunctie. De wijk is na de ve le bezettingen van huizenblok ken erg in het nieuws geweest. Dat heeft ertoe geleid dat een verfijnder stadsvernieuwingsbe leid moest worden ontwikkeld. Als dat nu weer wordt terugge draaid, zal het er ook elders in Duitsland niet gemakkelijker op worden". Veel van de bijna zevenhon derd congresgangers legden een bijzondere belangstelling aan de dag voor de problematiek van Kreuzberg. De „behoedzame" verbetering van de stadswijk met een vrij grote inbreng van de kant van bewoners werd revolu tionair beschouwd in vergelij king met de toestand in eigen land. De Amsterdamse architect en gemeente-ambtenaar J. H. Engel kon daarom tijdens één van de plenaire zittingen niet na laten erop te wijzen, dat er in één jaar tijd in zijn stad méér huizen worden opgeknapt dan er voor een lange periode in de Berlijnse wijk op het programma staan. Ook onderstreepte hij dat buur- tinspraak in Nederland een niet meer weg te denken onderdeel van het vernieuwingsproces uit maakt. Deze betrokkenheid van bewo ners werd door de congresgan gers als één van de hoofdvoor waarden beschouwd voor een geslaagde verbeteringsoperatie. In de slotconclusie werd voorts opgenomen, dat burgers zich pas werkelijk thuis kunnen voelen in een woonomgeving wanneer zij aan de vormgeving daarvan zelf hebben bijgedragen. Want ook uit de recente geschiedenis zijn immers lessen te trekken. Wat dat betreft weten de Berlij- ners hoe verkeerd het in deze stad in het verleden is gegaan. Burgemeester E. Diepgen erkent dat er veel teveel monumentale gebouwen zijn afgebroken, voor al na de oorlog. De burgerij had daarop nauwelijks enige invloed. De Westduitse overheid werd pas wakker toen zij door de huis bezettingen werd opgeschrikt. Deze gerechtvaardigde protesten tegen een 'barbaars' sloopbeleid Huisbezettingen in de Berlijnse wijk Kreuzberg leidden tot de stadsvernieuwing. worden overigens ook nu nog door sommigen in het politiek gevoelige Berlijn gezien als door de DDR geïnspireerde acties. De Amerikaan Quintus L. Greene toonde tijdens het con gres aan welke dramatische ver anderingen een stad kan onder gaan, wanneer over de hoofden van de bevolking heen een kro- topruimingspolitiek wordt ge voerd. In de jaren vijftig gebruikte het gemeentebestuur van Detroit een federale wiet, die de steden tot een goed hoofdwegennet ver plichtte. Deze snelwegen werden dwars door de wijken met de laagste huren aangelegd. Duizen den kleine huizen gingen plat, de merendeels zwarte bewoners trokken naar flats in het centrum van de stad. Tegelijkertijd wer den in de randgemeenten van Detroit grote aantallen duurdere woningen gebouwd. Dit had tot gevolg dat de welvarende blanke bevolkingsgroep daarheen ver huisde. Door het uitblijven van maat regelen werd dit proces bespoe digd en ontstond in het hart van Detroit een aan zijn lot overgela ten verarmende zwarte bevol kingsgroep. Gelijksoortige ont wikkelingen vonden in andere Amerikaanse steden plaats, waardoor de overheid thans voor de schier onmogelijke opgave van grootscheepse stadsvernieu wing is gesteld. Programma's zijn er wel, maar geld om ze uit te voeren ontbreekt. Mel Hague van de Londen Dockland Ontwikkelingsmaat schappij gelooft niet dat alle heil van de (lokale) overheid is te ver wachten. Hij kent ook het parti culiere initiatief een belangrijke taak toe. „Een sterke economi sche ontwikkeling is de motor van de stadsvernieuwing", is zijn devies. Hague propageert de oprich ting van nieuwe organisaties, die een eigen beleid kunnen voeren. „Ze moeten snel kunnen hande len, de stad kunnen 'verkopen' door aan de economische voor delen ervan ruime bekendheid te geven, en ze moeten nauw met de private sector kunnen samen werken". Volgens Hague zijn de meeste gemeentelijke apparaten tot zo'n flexibele werkwijze al lang niet meer in staat, omdat ze teveel vastzitten een hun eigen verleden". Ook ir. Cees Wentink, hoofd van de onderzoeksafdeling van projektontwikkelaar Empeo uit Utrecht, bepleitte in Berlijn een hechtere samenwerking tussen de lokale autoriteiten en het za kenleven. Hij voorspelde dat de ze coalitie tot een economische opleving van de binnensteden zal leiden. Zeker als gemeenten ondernemers tegemoet komen met fiscale maatregelen, vereen voudiging van de procedures en gezamenlijke planontwikkeling van woning- en bedrijfsbouw. De Duitse lector aan de univer siteit van Aken, dr. J. Klein, isd ar huiverig voor.Hij bespeurt hier een adder onder het gras en vreest dat onder die omstandig heden bewonersparticipatie op nieuw in het gedrang zal komen. Eerder is hij er een voorstander van dat een gemeente zelf veel particulier bezit opkoopt om daarna met minder kostbare re novaties te volstaan. Met deze werkwijze heeft de Rotterdamse ex-wethouder Jan van der Ploeg naam gemaakt. Deze noemde bij de opening van het congres „achterbuurten een vergif voor de stad zowel als voor de bewoners ervan". Niettemin was Van der Ploeg één van de weinige sprekers met enig optimisme. „Er komt een re naissance van de stad", beweer de hij met stelligheid. „Stadsbe woners houden nu eenmaal van uitdagingen. Zij zijn dynamisch, hebben ideeën, zijn niet bang voor nieuwe technieken en ande re cultuuruitingen". Volgens Van der Ploeg liggen in de huidi ge binnensteden daarom de blauwdrukken van' de toekom stige leefgemeenschappen. ADVERTENTIE Donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 oktober a.s. SUBARU-aktie show'met extra korting en HOGE inruilprijzen bij aanschaf van SUBARU Sedan of Stationwagen. Er is al een SUBARU Mini-Jumbo v.a. f 9995,- enwagens SUBARU dealer(s) 'deze aktie geldt alleen vi AUTOBEDRIJF C. VINK HERENWEG 65 WARMOND 01711-11491 b.v. Sedan 1300 f 18.495,- Aktieprijs f 16.995,- AUTOBEDRIJF VAN DER BOON B.V. BILOEROAM 16 LEIMUIDEN 01721.-8142 GARAGE DE WIT HOGEWGERD 56-58 LEIDEN 071 -12 02 06 De gereformeerde synode krijgt volgende week een voor stel op tafel om onder voorwaar den doopleden tot het avond maal toe te laten. In 1977 besloot de synode, plaatselijke kerken niet te hinde ren in het onder bepaalde voor waarden toelaten van kinderen tot het avondmaal. De reacties waren niet onverdeeld positief. Twee jaar later sprak de synode van Delft uit, dat het ongewenste pastorale gevolgen zou hebben, als dit besluit ongedaan werd ge maakt. De synode van Bentheim stelde in 1981 een commissie ('deputaatschap') in, die de kwes tie nader zou bekijken. Van die commissie is nu een voorstel ee komen. Eén commissielid, dr. B. van Oeveren (Leek, voorheen Rijns burg), wil de regel handhaven dat de toelating tot het avond maal gebonden is aan de openba re belijdenis van het geloof. 'Fa sering' van die belijdenis ten be hoeve van kinderen en jongeren wijst hij af, evenals de zogenaam de 'kindercommunie'. Je ont neemt de openbare belijdenis op die manier haar specifieke waar de en betekenis, zegt Van Oeve ren. De meerderheid van de com missie is voor een tussenoplos sing: het onderhavige kerkorde artikel handhaven - wat Van Oe veren ook bepleit -, maar bij dat artikel een paar uitvoeringsbepa lingen opnemen die het mogelijk maken, dat doopleden onder be paalde voorwaarden aan het avondmaal gaan. Hervormde Kerk: beroepen te Wijngaarden T. Wegman Sint Anthoniepolder; bedankt voor Kinderdijk A. van Vuuren Ka- merik. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Zuid- wolde-Ruinerwold-Koekange (Dr.) J. Dronkers Wetsinge-Sau- werd. Kerk in stad slecht uit. Dat zei de hervormde diakonale predikant van Den Haag, F. N. M. Nijssen, zaterdag in Ede op de najaarsvergadering van een aantal lutherse organisa ties. Nijssen houdt er rekening mee, dat de christenen van van daag de 'voorlaatste generatie van christenen' zijn. Opmerkelijk is, dat de verkon diging van het evangelie toch doorgaat. "Soms moet men ech ter met een paar mensen op nieuw beginnen. Als je God op het spoor wilt komen, dan heb je de randfiguren nodig. Het gaat nü om het apostolaat van het luisteren. De kerk moet niet al leen hulpverlener zijn voor men sen in nood, maar ook luisteren naar mensen in de marge van de samenleving". Als voorbeeld noemde Nijssen het Aandachtscentrum in Den Haag, waar hij zelf bij betrokken is. "Het is verrassend, dat er steeds weer voldoende mede werkers hiervoor beschikbaar zijn. Er is geen gebrek aan en thousiasme". Nijssen schrijft dat toe aan het nieuwe karakter van deze activiteiten buiten de paden van de traditionele kerk. "Uit al les blijkt, dat de kerk een hero riëntatie en reorganisatie nodig heeft. De organisatie moet ge schikt gemaakt worden om die heroriëntatie mogelijk te ma ken". Pausbezoek (zaterdag 11 tot woensdagmorgen 15 mei). De Nederlandse bisschoppen ver moeden, dat de reizen van de paus zo aanslaan omdat de paus laat zien, wat zijn 'herder-zijn' in houdt. Hij schuwt noch inspan ningen, noch risico's. Zij schrijven dat in een brief aan de rooms-katholieke gelovi gen, die in het aanstaande week einde in alle kerken zal worden voorgelezen. Volgens de Nederlandse bis schoppen zal het bezoek van de paus de verbondenheid met de- wereldkerk én de eigen plaats van de Nederlandse kerkge meenschap onderstrepen. - Pas in november, na uitvoe rig overleg met hun achterban, zullen de joodse kerkgenoot schappen beslissen of zij de uit nodiging om de paus volgend jaar te ontmoeten zullen aanne men. Dat meldde het 'Nieuw Is raëlitisch Weekblad'. 1

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6