'Kinderen zijn in de wieg al zo verschillend' Pleidooi om jeugdpsychiatrie eerder bij hulpverlening te betrekken m 4J70 70 306 Drie-oktoberfestiviteiten begonnen ALLE KNOWHOW MAANDAG 1 OKTOBER 1984 LEIDEN LEIDEN - De kinder- en jeugdpsychiatrie is vaak de laat ste schakel voor jongeren met ernstige gedragsstoornis sen. Prof.dr. Ph. Treffers pleitte er onlangs voor om de jeugdpsychiater van meet af aan bij de hulpverlening te betrekken en niet aan het eind van de piramide te plaat sen. - Prof. Treffers: "Goede raad ut duur, slechte raad nog duurder Treffers (38) is hoogleraar in de kinderpsychiatrie, medisch direc teur van het academisch centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie Curium in Oegstgeest en weet der halve waarover hij spreekt. "Voor al in de polikliniek van Curium ko men kinderen waaraan al veel is gesleuteld. Op grond van de gege vens die in een eerdere fase be kend waren, meen ik te mogen zeg gen dat ze indertijd beter voor een andere vorm van hulp hadden kun nen kiezen". De psychiatrie bijvoorbeeld? "Ja, en ik zal ook vertellen waar om. Specifieke hulp is onmisbaar in de diagnostische fase. In de ja ren zeventig had men de gewoonte de kinderen met gedragsstoornis sen nauwelijks te onderzoeken, maar direct met een gezinstherapie of een oudercursus te beginnen. De bijdrage van het kind aan de problemen werd veronachtzaamd. Pas in een veel later stadium bleek dan dat het ging om een kind met een hersenbeschadiging. Onder tussen was de familie in rep en roer gebracht en zaten de ouders al op cursus. Man bedreigd met pistool LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag door vier Leidenaren in het Plantsoen bedreigd met een pi stool. De man stond met twee vrienden te praten toen het viertal, in de leef tijd van 15 tot 22 jaar, hen lastig viel. De 20-jarige werd daarbij met pistool, naar later bleek een gaspi stool, bedreigd. Omdat de man wegrende en onmiddellijk alarm sloeg kon het viertal even later door de politie worden aangehou den. De vier zeiden er op uit te zijn homoseksuelen, die zich in het park zouden ophouden, bang te maken. door Saskia Stoelinga Eenzelfde geval deed zich voor met een kind dat epilepsie had. In eerste instantie was dat gewoon over het hoofd gezien. Dit zijn pun ten waarvan ik erg geschrokken ben. Er kon geen goede hulp wor den verleend, domweg omdat de diagnose was gemist. Daarbij komt nog dat veel men sen op dit gebied - ik denk aan on derwijzers en maatschappelijk werkers - hoe goed bedoeld ook, zich een beetje deskundig voelen en eerst zelf allerlei therapieën be denken en het nog eens een jaar aan zien alvorens andere deskundi gen om advies vragen". Te duur Kortom, Treffers is niet zo geluk kig met de herstructureringsplan nen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, waar in volgens hem de kinderpsychia trie weer niet uit de verf komt en slechts een plaats krijgt aan het eind van een hulpverleningspro ject. "Een paar redenen zijn daar voor wel aan te wijzen", meent de jeugdpsychiater. "Wij zijn in verge lijking met de psychologen en or thopedagogen natuurlijk dure krachten. Daarnaast wordt de psy chiatrie sterk geïdentificeerd met ernstige situaties. Ben ik het ook wel mee eens, maar niet uitslui tend. Psychiaters zijn er ook om vast te stellen dat problemen niet zo ernstig zijn". Psychologen, orthopedagogen en psychiaters worden toch vaak vereenzelvigd? "Inderdaad, daar heb ik ook veel problemen mee. In feite is dat ook de kern waar het om draait, maar de overheid doet daar niets aan. Nu is het zo dat ie dereen zo'n beetje hetzelfde doet. De deskundigheid van de beroeps groepen is nauwelijks omschre ven. Dat is niet goed voor de kwali teit". In samenwerking met het Neder lands Centrum Geestelijke Volks gezondheid in 2Utrecht komt de sectie kinderpsychiatrie van de Rijksuniversiteit Leiden nu zelf met een reorganisatieplan. Een on derdeel daarvan is: precies uitzoe ken welke hulp een psycholoog, pedagoog of een psychiater kan verlenen. Treffers: "Dan pas kun je zien waar de kinderen heen moe ten". Waar liggen die grenzen dan? "De kinderpsychiater is vertrouwd met de medische diagnostiek en de psychodynamische manier van denken. Wij proberen begrip voor het gedrag van het kind te krijgen vanuit de emotionele ontwikke ling, een gebied dat door de psy chologie erg is verwaarloosd. De orthopedagogiek is historisch ge zien een wetenschap die vooral is ontstaan uit onderzoek naar hulp verlening aan gehandicapte kinde ren, maar geleidelijk aan die gren zen steeds meer verlegd zijn. Er van uitgaand dat ook de psy chiater bij de directe jeugdhulp verlening zal worden betrokken. zal de fase dat er een diagnose bij het kind moet worden gesteld toch duurder uitvallen. "Oh ja, dat heb ik ook al eerder in dit verhaal ge steld, dat wil ik ook niet ontken nen. Toch denk ik dat deze metho de uiteindelijk besparend zal werken, omdat de behandelingen gerichter kunnen plaatsvinden. Goede raad is duur, slechte raad nog duurder". Curium is een academische psy chiatrische kliniek waar op dit mo ment zo'n 54 kinderen in de leeftijd van vier tot achttien jaar worden behandeld. Op de polikliniek ko men ook nog eens evenzoveel jeug digen. Komen er vandaag de dag meer kinderen in aanmerking voor psychiatrische hulp dan vroeger? "Er zijn meer patiënten die om hulp vragen en er is een duidelijke verzwaring van de problemen die moeten worden behandeld. Ja, daar zijn natuurlijk oorzaken voor: echtscheidingen, jeugdwerkloos heid, ontbreken van perspectief, zo kun je nog even doorgaan. Er is ei genlijk nog betrekkelijk weinig on derzoek gedaan naar het welzijn van kinderen". De interessante vraag in de psy chiatrie is in feite: wat maakt kin deren kwetsbaar? Je hebt kinde ren die afschuwelijke dingen mee maken en daar toch redelijk onge schonden doorkomen, terwijl an deren door een speldeprik al aan het wankelen zijn gebracht. We we ten dat de leeftijd, constitutionele eigenschappen, temperament, maar ook de mogelijkheid om pro blemen niet voortdurend op zich zelf te betrekken, belangrijke aan wijzingen zijn". Wat mijmerend zegt hij: "Het is buitengewoon moeilijk. Kinderen zijn in de wieg al zo verschillend. Sommige baby's schrikken al bij het kleinste geluid en anderen sla pen rustig door". Treffers veroor zaakte drie jaar geleden nog enige hilariteit toen hij promoveerde op een studie over de glimlach bij zui gelingen. Hij heeft het over onderzoek. Het woord academisch dat voor Cu rium staat betekent dat er ook in zijn instituut aan onderzoek moet worden gedaan. "Inderdaad, wij staan voor drie taken: patiënten zorg, onderzoek en onderwijs. Nu we weer op volle sterkte zijn (75 formatieplaatsen verdeeld over 100 mensen) en een reorganisatie ach ter de rug hebben, zijn we daar weer volop mee bezig. De contou ren van de eerste onderzoeken zijn al zichtbaar. We zijn bezig met de voorbereidingen voor opvang van jeugdige deliquenten. Op dit mo ment is het zo dat deze mensen worden geplaatst in een instituut dat plaats heeft. Er wordt nauwe lijks gekeken naar hun achter grond en problemen. Zo kan het ene kind verzeild raken in een Zib- internaat, zeer goed werkende in stituten met een intensieve behan deling. terwijl de ander naar een psychiatrische kliniek wordt ge stuurd en de derde naar een ortho pedagogische afdeling gaat. Eigen lijk heb ik dit probleem aan het be gin van dit verhaal ook al ge schetst. Er zijn geen criteria". Vlag Twee andere onderzoeken heb ben duidelijk te maken met het welzijn van het kind. Zijn broertjes en zusjes gunstig voor de ontwik keling van een kind, of is het er een probleem bij? Weer een ander on derzoek gaat over de betekenis van plaatsing in een crèche. En zelf vindt Treffers het nog steeds erg boeiend om meer te weten over zwangerschap en bevalling. Hij vraagt zich af of het tijdstip van be valling bepaald wordt door stress- factoren tijdens de zwangerschap? Er is volgens hem altijd nog weinig bekend over de gevolgen van een te vroege geboorte evenals zuur stofgebrek tijdens de bevalling. Een nieuwe ontwikkeling is de psychofarmaca (behandeling met medicijnen). Treffers: "In de vol- wassenpsychiatrie is dat een be langrijke behandelingsmethode geworden. Wij willen ons richten op de toepassing bij kinderen en de bijwerkingen". Onlangs was er ook een Boer- haavecursus gewijd aan de kinder en jeugdpsychiatrie. Maar liefst ze venhonderd gegadigen hadden zich daarvoor aangemeld. "Dat deed mij zeer veel deugd. Deze rui me belangstelling kun je vergelij ken met het planten van een vlag. Het is een mijlpaal, daarom ben ik ook niet alleen maar pessimistisch over de herstructureringsplan nen". Kind in auto zorgt voor consternatie LEIDEN Een peuter die slapend in een aan het Kort Galgewater ge parkeerde auto lag, heeft zaterdag avond voor grote consternatie ge zorgd. Het kind werd opgemerkt door voorbijgangers die, toen de ouders niet kwamen opdagen, de politie waarschuwden. Twee agenten bra ken later de auto open en namen het kind, een anderhalf jaar oud meisje, mee naar het bureau. De vader kwam daar ruim een uur la ter opdagen met het verhaal dat hij op verjaarsvisite was in de Mors- straat en het kind in de auto te sla pen had gelegd. Botsing door hartig hapje LEIDEN - Een taxichauffeur uit Alphen aan de Rijn is zaterdag avond met zijn auto op een ver keersheuvel gebotst toen hij van zijn passagiers een slaatje kreeg aangeboden. De chauffeur wilde het hartige hapje aanpakken net toen hij, on der het spoorwegviaduct aan de Floris Versterlaan, een bocht naar rechts moest maken. Hij knalde daardoor boven op een verkeers heuvel en reed een verkeerspaaltje plat. Chauffeur en passagiers ble ven ongedeerd. Inbraak bij Roodenburg LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in het clubhuis van de voetbalvereniging Roodenburg aan de Bothastraat. De inbrekers, die het gebouw bin nenkwamen door een hangslot te vernielen, hebben dertig nieuwe voetballen en negentien kratten met pils meegenomen. Kamer uitgebrand LEIDEN - Bij een binnenbrand in een studentenhuis aan het Kort Rapenburg is zaterdagavond een kamer geheel uitgebrand. De brand woedde op de tweede ver dieping van het pand en is ont staan door kortsluiting in een cas setterecorder. De brandweer heeft de brand geblust en kon het vuur beperken tot de ene kamer. Andere kamers in het huis liepen wel flin ke water- en rookschade op. Pastoor Douma. H.P. Domna pastoor van Antoniuskerk LEIDEN - De franciscaanse pater B.P. Douma (60) is zaterdagavond geïnstalleerd als pastoor van de Antoniuskerk aan de Boshuizer- laan. Douma werd geïnstalleerd door de deken van Leiden, J.M. Schlatmann in een dienst waarin ook pater Van Haasteren voorging. Na de plechtigheid togen vele parochianen naar het Ontmoe tingscentrum aan de Vijf Meilaan om kennis te maken met hun nieu we pastoor. ADVERTENTIE ^oktober diere. dag FFOUC VOEDERBAK i MET250QPAM FPOU6 2.50 Terug viabartkofgiro PAL HONDE- hu BROKKEN %L BONZO HAPKLWF BUK /500GBQM KON 16 V/S &t VLEESBALLETJES HOLS LUST/E KATTESNOERJES PiTTAU WUEP& rfifrirf HONDEVOEDSEL BAAL 5 KILO +500 QT2AM GBXTTSf Leiden - Het 3-oktoberprogramma voor de komende dagen ziet er als volgt uit: DINSDAG 2 OKTOBER 12.00-24.00 uur Vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen en Hr. Ms. Bulgia, Galgewater 17.00-24.00 uur Groot Lunapark, meer dan 100 attracties Lammermarkt, rond Molen de Valk, Schuttersveld Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt 18.00-24.00 uur Feestelijke warenmarkt 2de Binnenvestgracht, Nieuwe Mare, Turfmarkt en Oude Singel 19.30 uur Start grote Taptoe van Leidse verenigingen op de Kaasmarkt. Kranslegging bij het standbeeld van burge meester P.A. v.d. Werf en het Jan van Hout-monument 21.15 uur Spelen van een volledige Taptoe door de Show Marching band K&G Stadhuisplein, Vismarkt WOENSDAG 3 OKTOBER 7.00 uur Reveille door het Leidsch Politie Muziekgezelschap op het bordes van het stadhuis 7.30-9.30 uur Uitreiking Haring en Wittebrood Waaggebouw Vanaf 7.30 uur Inkomst van de Geuzen bij het Waaghoofd 8.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark 8.45-9.30 uur Caarillonbespeling stadhuistoren 9.00 uur Concert op het Waaghoofd door Muziekvereniging 'De Burcht' 9.00-24.00 uur Feestelijke Warenmarkt 2de Binnenvestgracht, Nieuwe Mare, Turfmarkt en Oude Singel 9.00-24.00 uur Groot Lunapark Lammermarkt, rond Molen de Valk, Schuttersveld, Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt 9.30-12.00 uur Poppenkasten - Hartebrugkerk (Haarlemmerstraat) - Gangetje-Hogewoerd 9.30-11.30 uur 'Custora-cars' show Optocht van Groenoordhallen, via Haarlemmerstraat naar Breestr. 9.30-10.30 uur Touwtrekken Garenmarkt 10.45-12.00 uur Finale straatvoetbaltoernooi Garenmarkt 10.00-16.00 uur Muziek is 'troef op het Stadhuisplein 10.00-11.00 uur Wielerkoers voor dames Doezastraat, Rapenburg, Kaiserstraat, Boisotkade 10.00-24.00 uur Vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen en Hr. Ms. Bulgia in het Galgewater 10.00-12.00 uur Museum de Lakenhal geopend 10.00-11.30 uur Cross-fiets demonstraties Breestraat 10.00-12.00 uur Variété demonstraties Nederlandse circusschool Breestraat 10.15 uur Herdenkingsdienst in de Pieteerskerk 13.00 uur Grote Optocht 'Poppedeinen' 23.30 uur Groot vuurwerk achterterrein Schuttersveld LEIDEN De 3-oktoberviering is het afgelopen weekeinde in volle hevigheid losgebarsten. Zaterdag morgen begon het 3-oktoberfeest in de Stadsgehoorzaal traditioneel met een gezellige bijeenkomst voor geestelijk gehandicapte kinderen. De kinderen werden 's ochtends vermaakt door de carnavalsver eniging 'De Hutspotten', de boeren- blaaskapel 'De Bierkouwers'. de acrobaat Mister Walter, de clowns Les Bensons en als uitsmijter Con- ny Vink. In vervoering gebracht door haar liedjes hingen de kinde ren aan haar lippen (foto links). Zondag werden de feesten al weer voortgezet met een druk be zochte bridge drive in de Stadsge hoorzaal (foto rechtsHonderd twintig paren streden daar om de 3-oktoberwisseltrofee: de z'ilveren hutspot. De strijd werd gewonnen door de heren HeinsmanlBreei^wer uit Leiden en Koudekerk aan de Rijn. Zij behaalden 3460 punten. Tweede, met 53 punten minder, werd het herenduo Halvemaan/ Krijgsman. Ook de derde plaats werd ingenomen door twee heren. De Vries en Baas met een totaal van 3343 punten. (foto's Holvast) Gewonde bij ruzie in café LEIDEN - Een 42-jarige man is af gelopen nacht, na een val in het ca fé De Bierbengel aan de Lange- brug, met een breuk in zijn kaak en rechter oogkas in het academisch ziekenhuis opgenomen. De man, die een borrel teveel op had, zou zich in het café hinderlijk hebben opgedrongen aan twee Lei denaren. Eén van de twee duwde de man op een gegeven moment weg. De 42-jarige kwam daarbij te vallen en met zijn hoofd tegen de bar terecht. Toen de man op het politiebureau aangifte wilde doen van mishandeling poogde men hem duidelijk te maken dat hij te rug moest komen als hij nuchter was. De man weigerde evenwel het bureau te verlaten en maakte zo veel kabaal dat men hem in een cel opsloot. Eenmaal bij z(jn positieven geko men klaagde de man over pijn in het hoofd. De EHD bracht hem voor onderzoek naar het AZL waar men een breuk m de rechter oog kas en in de bovenkaak constateer de. ADVERTENTIE Akron: een compoct reclamebureau. Dus snel, alert en helder (u praat met de juiste persoon). Met alle disciplines in huis: marketing, media, creatie (zie onze bro chure!) en een kostenbewuste produktie-afdeling. En boven al met inzet, enthousiasme en betrokkenheid. Bel voor een brochure of maak een af spraak met de heer Luijpen. Akron reclame en marketing bv Zijldijk 25 postbus 69 2350 AB ~J f u t Leiderdorp Tel. 071 - 899366*

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3