LEIDSCH DAGBLAD Veldtocht tegen de mafia Arbeid aanpassen aan zwangerschap WORTELTJES EN VARKENSLAPPEN Verkeerd infuus: 4 baby's overleden Elke seconde tv-reclame teveel: boete 1000 gulden Groot aantal arrestaties in Italië Volksdefilé en parade in Peking S0 BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE Doventolk AZ 'School van Amerika's' nu gesloten MAANDAG 1 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37514 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tef.nrs. zie oololon VILLACH (AP) - In het gemeente ziekenhuis van de Oostenrijkse stad Villach zijn het afgelopen weekeinde vier baby's overleden nadat hen een verkeerd infuus was toegediend. In totaal kregen zes baby's een verkeerd infuus. Maar twee van hen maken het goed. De kinderen hadden een infuus met keukenzout gekregen in plaats van een infuus met een glucoseop- lossing. Het hoofd van de apotheek van het ziekenhuis heeft de volledige verantwoordelijkheid voor de dood van de kinderen op zich ge nomen. In zijn apotheek werden verkeerde etiketten op de infuus- flessen geplakt. HILVERSUM (GPD/ANP) - Om roepen die op televisie de recla meregels overtreden, krijgen voortaan een boete van duizend gulden per seconde. Voor de radio wordt de strafmaat honderd gul den per seconde. Minister Brink man (WVC) heeft dit vanochtend meegedeeld in NCRV's radio-ac tualiteitenrubriek Hier en Nu. Volgens de bewindsman zullen de maatregelen met ingang van het nieuwe omroepseizoen van kracht worden. Dat betekent met onmiddellijke ingang, want het nieuwe seizoen is vandaag begon nen. Het boetebedrag van duizend gulden is gelijk aan het seconden- Voor omroepen tarief van de STER-reclame. De boetes zullen ten goede komen aan de algemene reserves van de omroepen. Brinkman liet desgevraagd we ten dat er nog steeds geen beslis sing is genomen over de mogelij ke instelling van een derde televi sienet. Hij had eerder toegezegd dat hij hierover vóór 1 oktober een beslissing zou nemen. „Het is een van de kwesties waarover ons volk zeer verdeeld is. Het kabinet voelt er eigenlijk niets voor ter wijl dat in de Tweede Kamer wel het geval is. Het nemen van een definitief besluit kost daarom nog enige tijd. Ik doe m'n best om bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer de beslissing rond te hebben", aldus de minister. Auto duwt bromfietser van de weg (Van een onzer verslaggevers) LISSE - Omdat een bromfiet ser in zijn ogen veel te hard reed heeft een 27-jarige inwo ner van Lisse gistermiddag met zijn auto een 18-jarige plaatsge noot op de Heereweg in Lisse omver gereden. De bromfiets werd daarbij geheel vernield en de bestuurder liep schaafwon den op. De automobilist reed na het incident door en werd 's avonds door de politie aange houden. Volgens de politie zou er met snelheden van meer dan 80 kilometer per uur zijn gere den. De bromfietser was na het ongeluk geheel overstuur en kon pas vandaag worden ge hoord over de toedracht. ROME (GPD) Na onthullingen van een mafia-leider heeft een leger van drieduizend man politie en carabinie ri het afgelopen weekeinde in Italië de grootste actie on dernomen die ooit tegen de mafia is uitgevoerd. Van de 366 arrestatiebevelen die werden uitgevaardigd, werden er tot nu toe een zestigtal uitgevoerd, niet alleen in Palermo en andere plaatsen van Siciliè, maar in steden door het hele land: Rome, Milaan, Napels en Florence. Ongeveer tweehonderd vijftig werden er aan gezegd aan gedetineerden die zich al om andere redenen in hechtenis bevinden, terwijl een vijftigtal vooraanstaande mafialeiders nog .voortvluchtig is. De gearresteerden op Sicilië wer den via een luchtbrug naar Pisa vervoerd, van waar zij naar ver schillende gevangenissen in Noord-Italië en op het eiland Pia- nosa werden overgebracht. De DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Kappeyne van de Coppello (so ciale zaken, werkgelegenheid en emancipatiezaken) wil regels gaan stellen aan het werk en de arbeids omstandigheden van zwangere werkneemsters. Zij vindt dat deze zoveel mogelijk moeten worden aangepast aan hun situatie. Kappeyne heeft de kamercom- neemsters' aangeboden, dat is op gesteld door de werkgroep ar beidsvraagstukken en welzijn van de Leidse universiteit. De be windsvrouw heeft daarin aanlei ding gevonden met enkele plannen te komen. De staatssecretaris gaat ervan uit, dat zwangerschap in principe geen belemmering mag zijn om te hoofdofficier van justitie in Paler mo sprak zaterdag van een histori sche operatie: „Het gaat deze keer niet om het een of andere mafïa- proces, dit is hèt proces tegen de mafia. Eindelijk zijn wij erin ge slaagd door te dringen tot het hart van de mafia-structuur". De onthullingen waarop deze operatie is gebaseerd waren af komstig van de 56-jarige Tommazo Buscetta, een belangrijke figuur in de internationale drugshandel, die in juli van dit jaar door Brazilië aan Italië werd uitgeleverd. Hij was naar Zuid-Amerika uitgeweken na dat hij in de meedogenloze mafia- oorlog van de laatste jaren op Sici lië het onderspit had moeten del ven. Sirrds zijn vertrek uit PalermQ werd bijna zijn hele familie daar uitgemoord en het is praktisch ze ker dat ook hijzelf op de dodenlijst van de overwinnaars staat. Dat hij na zijn arrestatie het voornaamste punt van de mafia-code, de zwijg plicht, heeft overtreden, moet wor den gezien als een wraakoefening tegen zijn doodsvijanden in Paler- Tijdens zijn verhoren op de ge heime plaats waar hij gevangen wordt gehouden, heeft Buscetta licht geworpen op ruim 120 mafia- misdaden uit de afgelopen veertien jaar, van de moord op rechters Grootste sinds 25 jaar Feyenoord gretig Feyenoord heeft de club-slogan 'Geen woorden, maar daden' bijgesteld. De Rotterdamse voetballers praatten vorige week heel wat af, na het debacle tegen Volen- fdam, maar na die woorden, was 'het gisteren de tijd voor de da den. FC Twente werd met een 5-3 nederlaag afgevoerd uit de Kuip, waar de formatie van de geplaagde trainer Libregts zich eindelijk weer eens gretig toon de. Zelfs een vroege tegentreffer van Sanchez Torres kon de ploeg niet in verwarring bren- gen' PAGINA 13 Lugdunum toont karakter Lugdunum toonde gistermid dag in het eerste klasse-duel met Hilversum aan over veer kracht en karakter te beschik ken. De ploeg van trainer Cle ment Koster zag al snel Henri van der Weijden uit het veld worden gestuurd, waarna Leo Wetselaar een penalty miste. Ondanks die tegenslagen boek te Lugdunum een 2-2 gelijkspel. PAGINA 15 Tegenvaller RCL Na twee overwinningen kreeg RCL zaterdagmiddag een tegen valler te verwerken. Baren- drecht bleek op sportpark De Bloemerd te sterk voor de zater dageersteklasser. Quick Boys i Noordwijk incasseerden ge voelige nederlagen. Rijnsburg- LEIDSCH DAGBLAD Manuel Sanchez Torres scoort 0-1 se Boys forceerde in de slotfase van het duel met Spijkenisse een gelijkspel. Valse start De volleyballers van Leython gingen vals van start. Tegen Brother/Martinus konden de Leidenaars, in het verleden uit- Tijdens de militaire parade toonde het Chinese leger e politieambtenaren tot die op de „ij- sche raketten. e wapens waaronder deze strategi- missies tegelijkertijd het rapport werken. Ze wil de Stichting van de 'Faciliteiten voor zwangere werk- KLACHT TEGEN BOSKALIS - De Vereniging Verontruste Aan deelhouders van Boskalis is van daag een juridische procedure te gen het concern begonnen. Er werd een klacht ingediend bij de Rotterdamse officier van justitie. De aandeelhouders voelen zich benadeeld door het „wanbeleid" bij het bedrijf en vinden de finan ciële berichtgeving misleidend en onvoldoende. De vakbond heeft vandaag een gesprek met de concerntop bij Boskalis. DRUKKERIJ DELTABACH Or9a?i: .satie*. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden, middagtemperatuur rond 15 graden. Zuidwestenwind, in het binnenland vrij krachtig, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. 2 oktober 1984 Zon op: 06.42 uur, zon onder: 18.14 uur, maan op: 15.50 uur, maan onder: 23.54 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 08.15 en 20.45 uur, laagwater 03.39 en 16.02 uur. Arbeid vragen regels op te stellen voor zowel bedrijfstakken als on dernemingen. Als de zwangere vrouw met haar werkgever niet tot een geschikte regeling kan komen, dan kan de arbeidsinspectie wor den ingeschakeld. Deze kan arbeid aan vrouwen verbieden als haar werk een te grote krachtsinspan ning vergt of als haar werk op een andere manier gevaar oplevert voor de gezondheid, schrijft Kap peyne. Uit het onderzoek blijkt dat bui ten het zwangerschaps- en beval lingsverlof 'waarschijnlijk' een derde van de werkneemsters ver zuimt om redenen die verband houden met de zwangerschap. Ge middeld zijn ze 66 dagen afwezig. Ook vrouwen die zich tijdens hun zwangerschap geen enkele keer ziek melden, zijn omstreeks de be valling vaak langer afwezig dan mag worden verwacht. Het gemid delde verzuim is dan 96 dagen, ter wijl de wettelijke verlofperiode 84 dagen bedraagt. De duur van het zwangerschapsverlof bedraagt twaalf weken. Van de vrouwen vindt 44 procent de duur lang ge noeg; 43 procent acht deze periode te kort. In sommige sectoren duurt de verzuimperiode langer dan 110 da gen. De hinderlijkste arbeidsom standigheden zijn volgens de on derzoekers: lichamelijk inspan nend werk, veel staan, veel tillen, bukken, uitrekken en een hoog werktempo. Van de ondervraagde zwangere vrouwen had 41 procent behoefte aan extra rustpauzes en 48 procent aan tijdelijk aangepaste werktijden. zeren prefect" van Palermo, Carlo Alberto dalla Chiesa in september 1982. De onthullingen hebben zich echter beperkt tot het operationele niveau van de mafia en geven geen aanwijzigen over de medewerking en bescherming die de mafia heeft genoten op het hogere niveau van de politiek, de financiële wereld en vermoedelijk ook de justitie zelf. Toch is men er in Palermo van overtuigd dat er met de bliksemac tie van dit weekeinde een belang rijke stap in die richting is gezet. „We zijn niet van plan het hierbij te laten", zei een van de leden van het justitiële team dat de actie heeft ge leid, rechter van instructie Antonio Caponnetto. „De operatie gaat door tot wij aan de hoogste top van de mafia zijn doorgedrongen". PEKING (AFP/Rtr.) - Honderddui zenden Chinezen hebben vandaag op het Tien An Minplein in Peking de militaire parade en het grote volksdefilé bijgewoond die werden gehouden ter gelegenheid van de 35ste veijaardag van de Chinese Volksrepubliek. De militaire parade was de groot ste in omvang sinds 25 jaar. Behal ve tanks, kanonnen en militaire vrachtwagens voor troepenvervoer waren er ook voertuigen met inter continentale raketten voor de lan ge en middellange afstand in de stoet opgenomen. Op het plein waren tribunes op gericht voor de Chinese leiders Deng Xiaoping, premier Zhao Ziyang, de secretaris-generaal van Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, CQ zak 500 gram Magere varkenslappen, 500 g 638 4.98 QQQ kilo litlSÖ.i/O de CP Hu Yaobang en president Li Xiannian en voor buitenlandse gasten. In een korte toespraak sprak Deng zijn vreugde uit over de re sultaten die zijn bereikt op econo misch gebied sinds hij in 1978 een politiek van pragmatische hervor mingen begon. Over Taiwan zei Deng: „Wij spreken ons uit voor een vreedzame hereniging met Tai wan, dat een deel is van ons gehei ligde grondgebied. Vroeg of laat zal de vreedzame hereniging van ons vaderland gestalte krijgen", al dus Deng Xiaoping. Het Russische dagblad Prawda schrijft vandaag dat de Sowjet- Unie naar betere betrekking met China streeft maar dat Peking on aanvaardbare voorwaarden stelt. De Russische president en partij leider Tsjernenko, wordt aange haald zeggende dat „er nog ver schillen van mening zijn over een aantal principe-kwesties". Maar, aldus de Prawda, de wederzijdse economische, culturele, weten schappelijke en andere banden worden geleidelijk aangehaald. l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor in Leiden op woensdag 3 oktober tot 12.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van sleuteltjes en advertentieopdrachten voor onze edities van donderdag 4 oktober geldt als uiterste inle veringstermijn: woensdag 3 oktober 10.00 uur. Directie komend onder de naam LUSV, het niet bolwerken en gingen met 2-3 ten onder. De waterpo- loërs van De Zijl/LGB zegevier den met 8-12 bij Zian/Vitesse. LZ'86 deed het een stuk minder, getuige de 8-6 nederlaag tegen Merwede. PAGINA 20 LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden maakt sinds kort gebruik van doventolken om de communicatie met dove en slecht horende patiënten te verbeteren. In het AZL zijn op afroep tolken beschikbaar. Het AZL en de Stich ting Nederlandse Dovenraad heb ben hierover afspraken gemaakt. Doven en slechthorenden wo den in het ziekenhuis vaak gecon fronteerd met allerlei problemen "Zo kunnen misverstanden ont staan over de aard en de behande ling van de ziekte, omdat de pa tiënt met door een beperkter taal schat zijn klachten onvoldoende duidelijk kan maken en de instruc ties verkeerd kan begrijpen", aldus het AZL. Tbc-onderzoek op Albanianae ALPHEN AAN DEN RIJN - Alle leerlingen van de scholengemeen schap Albanianae uit het vorige schooljaar zullen via de Mantoux- test worden onderzocht op longtu- berculose. Het gaat om ongeveer 1400 leerlingen. Voor de zomervakantie is er bij twee leerlingen longtuberculose geconstateerd. Uit voorzorg zijn toen alle medewerkers en de klas sen waarin de betreffende twee leerlingen zaten, onderzocht. Het ging hier om leerlingen van één eerste klas en alle vijf havoklassen, totaal ongeveer honderd medewer kers en tweehonderd leerlingen. Dit onderzoek heeft tot op heden niets bijzonders opgeleverd. albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PANAMA (AFP) - 'De school van de Amerika's', het belang rijkste militaire opleidingscen trum op het Latijnsamerikaan- se continent, is gisteren in Pa nama gesloten. Sinds 1946 zijn er ongeveer 45.000 militairen opgeleid onder toezicht van het zuidelijk commando van het Amerikaanse leger. Het instituut ging dicht op grond van de Panamakanaal- verdragen die in oktober 1977 zijn getekend door de Ameri- kaanse en Panamese presiden ten Carter en Torrijos. De school die openstond voor alle militairen in Latijns-Amerika had tot doel op te leiden in de bevelvoering toegespitst op de technieken in de strijd tegen guerrillastrijders. Onder de oud-leerlingen be vinden zich de Chileense presi dent generaal Augusto Pino chet, de Argentijnse presiden ten generaal Roberto Viola en generaal Jorge Videla, de voor malige Nicaraguaanse dictator kolonel Anastasio Somoza en de Paraguayaanse president generaal Alfredo Stroessner. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Leiden, Botermarkt 2, (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Die klemmende vragen worden beantwoord in hel leuilleton dat vanaf aanstaande zaterdag dagelijks zal verschijnen De titel verraadt het al een beetje, het verhaal SD^elt inleiden En m welke tijd9 Het speelt indé moeilijk© jaren van het beleg tot en mpt de goede alloop. het ontze$a§|^ Deze week staat de stadö kop, we vieren het 3 oklg[ Maar hoe ging dat in 15|ij®pp wat ging daaraan voorat9 11 De hootdliguur van Aernd van de Geregracht, is een slagersjongen die werkt opeen slagerij Of op zijne aan deBpommarkt. Hij maakt het allemaal mee. Wilt u hel ook meemaken? Lees iedere (Jag het feuilleton, knip het desnoods Uit en bewaar het. Want het Leidsch Dagblad organiseert ook een "^tekenwedstrijd en een quiz over dit •Spann^fe verhaal. En de prijzen puilen royaat zijn, dat spceeky/anzelf. Bent u nog geen abonneió? Dan heeft u nu een reden te meer om de bon hieronder vlug in te vullen, leef mee mei de avonturen var Aerod In het belegerde Leiden. Lees De misdaad bij de HogewoerdspóortDageli|ks in het Leidsch Dagblad, vanaf aanstaande zaterdag Ja, ik wil deze komplete krant over werelrf, stad eriTand graag 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam AdresTel U kunt ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1