RCL wacht moeilijke tijden Rijnsburgse Boys dankt Gillissen Noordwijk zonder inzet Debutant Oostkapelle verbijstert Quick Boys: 0-2 Verdiende nederlaag bij PPSC Remise op valreep bij Spijkenisse FC Lisse overtreft zichzelf Weer pech voor SIZO Barendrecht toont zwakte van Leiderdorpers aan MAANDAG 1 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 17 SPIJKENISSE - Zolang Rijnsburgse Boys door blessures en andere oorzaken niet kan beschikken over de ijzersterke middenlinie van vorig seizoen, zullen de geelzwarten meer via transpiratie dan inspiratie de punten bijeen moeten sprokkelen. SCHIEDAM - 'Beter teveel temperament, dan helemaal geen temperament', is een door veel voevbaltrainers gebezigde uitspraak. Ook bij John Eel- man, de oefenmeester van za terdageersteklasser Noordwijk, kwam de specifieke voetbal term over de lippen, nadat zijn formatie met 2-0 had verloren bij PPSC. "Het elftal beseft momenteel niet dat een wedstrijd bij het eerste signaal begint. Noord wijk toont pas agressie, wan neer er een achterstand op het scorebord staat. Het begon bij Quick Boys, vorige week tegen Heeijansdam was het idem dito en in Schiedam gebeurde het weer. Dit kan natuurlijk niet te lang doorgaan", confronteerde de Haarlemse voetbaldocent zijn formatie met kritiek. De laksheid kwam Noord wijk zaterdagmiddag duur te staan. Wellicht overmoedig ge worden door de niet bepaald hoge reputatie van PPSC, dachten de zeekanters met een LISSE FC Lisse heeft afgelopen zaterdag zichzelf waarschijnlijk overtroffen. Werd er tot nu toe uit de drie gespeelde duels zegge en schrijve één schamel puntje be haald, tegen kampioenskandidaat Vitesse Delft schoten de Lissena- ren uit hun slof en werd er een ver rassende 2-0 zege geboekt. Met deze uitschieter had nie mand bij FC Lisse rekening gehou den. In het begin van de wedstrijd zag het daar ook helemaal niet naar uit. Vitesse kwam uitstekend uit de startblokken en speelde de thuisploeg met snelle Combinaties van de mat. De achterste linie werd totaal overlopen en Frans van der Laan, nu voorstopper, moest han den en voeten gebruiken om zijn opponent Mario Flip's van de ope ningstreffer af te houden. Ook de sterk spelende Ronald Vermeulen was dicht bij de 0-1. Op het Delft- se middenveld was in deze begin fase een hoofdrol v/eggelegd voor Han Steutel, die zijn tegenspelers op pure snelheid herhaaldelijk het nakijken gaf. Al in de derde mi nuut moest René Warmerdam een boeking incasseren toen hij de doorgebroken Steutel onderui thaalde. De gasten speelden een klasse beter dan FC Lisse, maar hadden de pech dat doelman Nico Groeneweg niet wenste te capitule ren. Groeneweg was voor de Vites- se-spelers een ware plaag en ran selde schoten van Vermeulen, Hans Manger en Harry Garnaat uit zijn doel. Aanvallend kon FC Lisse daar weinig tot niets tegenover stellen. De voorhoede, bestaande uit Wim Diels, Gert van der Hulst en Erik Wijnhout, bakte er werkelijk niets van en het gevaar kwam dan ook van het Lisser middenveld met de broertjes Schalk en Jan van Sloo- ten. Na een half uur spelen ver baasde Peter Schalk publiek en Vi tesse-keeper met een houdbaar af standschot en de 1-0 was geboren. Vitesse was door dit doelpunt di rect van slag en Jan van Slooten was met een kopbal dicht bij 2-0. Ook in de tweede helft was Vites se de beter voetballende ploeg, maar onzuiverheid en Nico Groe neweg bleken de gelijkmaker in de weg te staan. FC Lisse kwam niet vercter dan wat counteren en ver kreeg hiermee enkele kleine kans jes. Een kwartier voor het einde werd de doorgebroken Jan van Slooten door doelman Paul Oort wijn neergelegd en Peter Schalk mocht vanaf de stip de wedstrijd beslissen: 2-0. WILL MOERER WIELRENNEN - Roger de Vlae- minck heeft zijn wielerloopbaan afgesloten met een overwinning in de 'kermiskoers' te Beernem. De 37-jarige Belg versloeg na 150 kilo meter zijn landgenoten Dirk de Mol en Alain de Roo. Vijftien jaar geleden deed Roger de Vlaeminck zijn entree bij de profs met een overwinning in de Omloop Het Volk. In totaal behaalde hij zo'n 250 overwinningen. minimum aan inspanning een maximaal resultaat te bereiken. Het pakte evenwel volledig an ders uit, omdat Arie Kurver zijn huiswerk goed had gedaan. De ex-hulptrainer van Quick Boys wist precies hoe Noord wijk in Schiedam zou spelen. Hij paste de speelwijze van PPSC daarbij aan en mocht na 90 minuten voetbal een "onver wacht" succes noteren. "Het speelveld moesten we erg groot houden", verduide lijkte Kurver, "want Noordwijk is erg gevaarlijk wanneer het veld klein wordt gehouden. Het is een echte counterploeg. Mijn laatste man heb ik daarom op dracht gegeven zich bij de ei gen zestienmeter op te houden. Daarnaast moest het centrum van het Noordwijkse midden veld goed worden afgedekt. De aanvoer naar voren zou zodoen de worden afgesneden". Een simpele, maar zaterdag middag uiterst doeltreffende taktiek van PPSC, dat pal voor de wedstrijd tot zijn genoegen LEIDERDORP - Wie RCL zater dag aan het werk heeft gezien te gen Barendrecht moet ongetwij feld tot de conclusie zijn gekomen, dat de formatie van Laurens Mou ter moeilijke tijden tegemoet gaat. Kennelijk geïrriteerd door de reac ties op de verdedigende speelwijze die in de duels tegen Oostkapelle en NSW gehanteerd was, be streed RCL Barendrecht met open vizier. De verdedigers werden er op uitgestuurd om hun aanvallers te ondersteunen en ook de mid denvelders stortten zich vol over gave in aanvallende avonturen. Een dergelijke speelwijze is voor alsnog echter te hoog gegrepen voor de Racing. Barendrecht kroop gretig in de gaatjes die de Leiderdorpers in hun aanvalsdrift lieten vallen en won volkomen ver diend met 1-2. Aanvallen Met Peter Siera als centrale mid denvelder voor de geblesseerde Paul Wesel en Marcel Brasker als constateerde dat André Wetzel in de Noordwijkse dug-out ach terbleef. De gymleraar verrekte vorige week een spiertje tijdens het gooien van medicin-ballen. De ex-prof probeerde het nog tijdens de warming-up, maar moest constateren dat voetbal len een onmogelijke zaak was. Gelukkig voor Noordwijk was Geert-Jan Bakker weer speelklaar. De blonde Noord- wijker vormde met Ivan Her mans de voorhoede, waardoor René van Hensbergen weer kon opereren op het midden veld. Dat bleek geen succes. Van Hensbergen kon de afwezig heid van Wetzel niet doen ver geten. Noordwijk opereerde zonder 'hoofd'. Het gebrek aan intelligentie kon daarnaast door het spelen zonder inzet niet worden 'weggemoffeld'. Halverwege de eerste helft kreeg de formatie van Eelman daarvoor de rekening gepre senteerd. Ron de Bruin kogel de vanaf 30 meter raak en zorg- linker vleugelverdediger maakte RCL al snel haar bedoelingen dui delijk. Niks geen verdedigende taktiek dit keer, er moest aangeval len worden. Mede doordat daarbij spelers werden ingeschakeld die daar weinig kaas van hebben gege ten, kwam er van die opzet niet veel terecht. RCL viel wel aan, maar deed dat zo onbeholpen dat het een wonder mag heten dat de ploeg toch nog een paar kansen kreeg. Overigens werd de thuis club al na tien minuten op achter stand gezet toen Ruud Boender maker, de beste verdediger nota bene, de bal na een voorzet van Piet Klepke ongelukkig in eigen doel werkte. RCL, toch al geen toonbeeld van rust, werd er nog zenuwachtiger van. Bovendien toonde Baren drecht zich een vaardig team, dat althans volgens duidelijk waar neembare patronen voetbalde. Bij RCL was daar geen sprake van. Op het hoogpolige grastapijt van sportpark De Bloemerd werd er de daarmee voor een verdiende Schiedamse voorsprong. Noordwijk was daarmee wel wakker geschud, maar kon op het kleine speelveld van PPSC niet echt overtuigen. Daarnaast ontbeerden de roodwitten het geluk, want probeersels van Siem van Beveren en Geert- Jan Bakker hadden in de twee de helft beter lot verdiend. Het doelpunt viel evenwel aan de andere kant. Erik Jacopp bracht Noordwijk definitief op de knieën. Fout "Noordwijk moet de fout voor deze nederlaag bij zichzelf zoeken", analyseerde John Eel man, "inderdaad waren de om standigheden verre van ideaal. Maar dat mag nimmer reden zijn voor de fouten die zaterdag zijn gemaakt. Als de pootjes bij de diverse duels worden terug getrokken, dan ben je verkeerd bezig". "Noordwijk speelde gewoon laf', wist PPSC-trainer Arie Kurver, "en dat vind ik met zo'n ploeg onbegrijpelijk. Met zo'n elftal naar Schiedam ko men en het in je broek doen, het is ongelooflijk. Maar Noordwijk wordt vriendelijk bedankt. Voorlopig is PPSC al vier punten verwijderd van de onderste plaats. Daar moet de ze vereniging zich op concern treren". vooral in taktisch opzicht zwak ge speeld. Trainer Mouter moet bij kans grijze haren hebben gekregen van het geklungel van zijn verdedi gers, die de grootste moeite had den de bal van verdedigingslinie naar middenveld of aanval te trans porteren. Het feit dat de midden velders zonder uitzondering onbe reikbaar waren in dergelijke geval len droeg ook al weinig bij tot een zinvolle opbouw. Kansen Ondanks dat alles kreeg het voor deze gelegenheid in het blauw ge stoken RCL kansen in de eerste helft. Een schot van Pierre van Ge- merden werd op het laatste mo ment geblokkeerd door een Baren- drechtse verdediger. Ben Heems kerk schrok zo van een plotseling voor zijn voeten stuitende bal dat hij vergat te schieten en René Kammenga zag de door hem inge kopte bal van de doellijn gewerkt worden. Ook in de tweede helft was RCL van goede wil. Het slaag de er echter nimmer in enige lijn in Zaterdag tegen Spijkenisse lever den de Rijnsburgers een werkstuk af zoals er dit voetbaljaar vermoe delijk nog wel een aantal zal vol gen. Zonder kwalitatieve hoog standjes maar met harde, noeste arbeid bevocht de de afdelings kampioen een gelijkspel (1-1). Op het nippertje overigens. Pas twee minuten voor tijd kwamen de Rijnsburgers, verdiend, naast Spij kenisse. Het siert trainer Arie Lagendijk dat hij de kwetsures niet langer meer als excuus wil opvoeren. "Met blessures kampt ieder elftal op zijn tijd. Dat weetje als trainer. Nu kan ik eindeloos bliiven door- het spel te brengen. Desondanks verscheen Sieto Schalkers na een kwartier in kansrijke positie. Hij faalde evenwel, waarna Baren drecht de aanval overnam, een nu merieke meerderheid uitbuitte en er via Paul van der Mijn 0-2 van maakte. Die tweede goal was voor de Lei derdorpers aanleiding alles op de aanval te gooien. Laatste man Cees Ruis, die voordien in opbouwende zin al aardig door de mand was ge vallen, werd merkwaardig genoeg uitverkoren om als extra midden velder dienst te doen en zou later zelfs zijn kunsten in de spits verto nen. Het slim counterende Baren drecht zag dat alles met genoegen aan, maar verzuimde in de daarop volgende fase RCL definitief de nek om te draaien. Achtereenvol gens Peter Bruggraaff, Paul Koo ien en Van der Mijn verschenen in riante scoringspositie zonder daar gebruik van te maken. Met Ron van der Post voor Schalkers kreeg RCL in de slotfase van het duel wa rempel nog even de geest. zeuren dat Aandewiel er niet bij is en dat dat wel even wat scheelt, dat Toet zonder Hogewoning minder tot zijn recht komt en nog zo wat dingen, maar wat schiet ik er mee op? Ik vind dat ook niet fair tegen over de spelers die op dit moment in het veld staan. Met deze groep moeten we óók behoorlijk kunnen meedraaien". Toch zal het Lagendijk zeker niet onwelkom zijn dat Rijnsburgse Boys (als leverancier van spelers voor het naar Singapore reizende Nederlands elftal), na komende za terdag een aantal weken voor de competitie vrijaf krijgt. Dat geeft de geblesseerden tijd voor herstel. Lagendijk hoopt die pauze te be reiken met vijf punten uit vijf wed strijden. "Dan zou ik zeker niet on tevreden zijn. Maar ja, dan moet straks wel van RCL worden ge wonnen en dat is geen eenvoudig klusje". Wat ook niet simpel bleek, was Spijkenisse zaterdag op eigen, kleffe grond te bestrijden. Op het zware, oneffen veld spelen ploegen uit deze regio hoogstzelden een goede partij en Rijnsburgse Boys maakte geen uitzondering op die regel. Lagendijk had zijn spelers aangeraden op deze grasmat veld niet ingewikkeld te manoeuvreren, de spitsen rechtstreeks aan te spe len en ook niet te schromen uit de tweede lijn te vuren. Controle Het kwam er lang niet altijd van. De Rijnsburgers zagen zich nogal eens gedwongen langer met de bal te lopen dan normaal, eenvoudig omdat dat nodig was om het speel tuig onder controle te krijgen. Het gevolg was dat het geelzwarte spel, trouwens ook dat van Spijkenisse, een wat rommelige aanblik bood. Spijkenisse was het best uit de startblokken. Binnen tien minuten had de gevaarlijkste spits, Kees Vlug, doelman Van der Star zwaar op de proef gesteld en zag de be weeglijke centrumspeler Evert Trouw een kopbal door de paal ge keerd. Pas na dik een kwartier prikte RB krachtig terug. Na goed werk van Driebergen en Gillissen miste Zwaan met een kopbal op een haar na het doel. Diezelfde Zwaan kon ook net niet profiteren toen uit een hoekschop van Marcel v.d. Blom Driebergen inkopte en doelman Veenman de bal losliet. In de 31ste minuut leek RB op ongelukkige wijze op achterstand Capituleren De daarvoor niet imponerende Pierre Scheffers ranselde evenwel schoten van Siera en Van der Post uit zijn doel en moest alleen twee minuten voor tijd nog capituleren voor een inzet van Heemskerk. Voor Barendrecht-trainer Rab was die goal later aanleiding op te mer ken dat hij niet tevreden was met de score. Het verschil in doelpun ten had in zijn ogen veel groter moeten zijn. Ook niet tevreden ui teraard was collega Mouter. Hij: "We zijn bezig met een omschake lingsproces. Ik wil dat mijn verde digers zich ook in aanvallend op zicht inschakelen. Maar zoiets kost tijd. Dat gaat niet van de ene op de andere dag als je dat nooit eerder hebt gedaan. Dat we dan een keer verliezen calculeer ik in. Hoewel daar natuurlijk beperkingen aan verbonden zijn. Ik wil met RCL bij voorbeeld wel in de eerst klasse blijven CHRIS HARTMAN te worden gezet. Trouw maakte duidelijk hands, maar de overigens behoorlijk leidende scheidsrechter Van der Velde ontging dat. Trouws voorzet bracht Vlug in scoringspo sitie - Driebergen kon hem echter tijdig tegen de grond werken. En zo kwam alles weer goed, want van een strafschop wilde Van der Vel de niets weten. Rommelig was ook de tweede helft. Rijnsburgse Boys toonde zich wat sterker zonder bij machte te zijn grote druk op de Spijkenis- ser defensie uit te oefenen. Verras send nam Spijkenisse in de 60ste minuut de leiding. Middenvelder Buvens en Vlug kopten zich door de voor het overige zeer hechte Rijnsburgse verdediging heen en Vlug legde er op sublieme wijze de laatste hand aan. Daarna ontond er een merkwaar dige intermezzo rond Wim Drie bergen. Tijdens een duel met De Heer werd de RB-voorstopper aan het hoofd geraakt. Suizebollend, als had hij zich te lang in de draai deur opgehouden, zette hij de strijd nog voort, ging naar de kant, kwam terug, maar ten slotte moest hij zich toch laten vervangen door Martin de Jong. Spijkenisse trok zich na de tref fer meer en meer terug, waardoor de rest van de strijd zich op de helft van de thuisclub afspeelde. De wis sel Martin de Louw voor Marcel v.d. Blom gaf de RB-aanval wat meer felheid. Te vaak overigens zochten de Rijnsburgers hun heil over rechts, zodat Spijkenisse zich daar op kon instellen. De gelijkma ker kwam ook voort uit een actie op de andere vleugel. Johan de Kroon zette twee minuten voor tijd scherp voor en Gillissen, weinig opvallend spelend, stond waar hij moest staan: zijn kopbal liet doel man Veerman geen enkele kans: 1-1. RUUD PAAUW AMSTERDAM - Zaterdagtwee deklasser SIZO bivakkeert mo menteel in de hoek waar zware klappen vallen. Raakte de Hille- gomse ploeg twee weken geleden topscorer Eltjo Vijn door een been breuk kwijt, zaterdagmiddag kre gen de roodzwarten door het uit vallen van doelman Jan de Ruiter in Amsterdam wederom een ge voelige klap te verwerken. Na een botsing in de 12de minuut van de confrontatie met Vlug en Vaardig met zijn eigen voorstopper Scot van der Belt moest de poortwach ter met een zware hoofdwond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Omdat De Ruiter zijn geheugen was kwijtgeraakt, moest hij in het hospitaal worden achtergelaten. Gisteren bivakkeerde De Ruiter nog in het ziekenhuis. Vervanger Louis Balkenende kon de nederlaag van SIZO niet voorkomen. Vooral in de tweede helft konden de Hillegommers niets tegen de betere tegenstander uit de hoofdstad uitrichten. In de eerste helft had SIZO zich nog van zijn beste zijde laten zien. Welis waar was de Amsterdamse tegen stander het meest aan de bal, de kansen waren voor de ploeg van trainer Kalkman. Pas in de 25ste minuut was het raak. Een doel puntrijke minuut overigens, want binnen 60 seconden werd er drie maal gescoord. Eerst trof Peter Boll uit een strafschop (toegekend wegens onderuithalen van Roel Staal) de roos, waarna Ge Uiter- wijk praktisch na de aftrap gelijk- maake. Peter Boll copieerde na mens SIZO dat 'kunstje' weer op zijn beurt: 1-2. Na de rust zakte SIZO terug. Edo van Hattem en Ge Uiterwijk bogen de score in Amsterdams voordeel om. Gert Kardol zorgde met de ge lijkmaker nog voor hoop, maar 6 minuten voor tijd sloeg het noodlot toe. Edo van Hattem zorgde voor de overigens verdiende winnende treffer voor Vlug en Vaardig. René Kammenga kopt namens RCL in de richting van het Barendrecht doel. Een treffer zou de stijlvolle actie niet opleveren. (foto Holvast) KATWIJK - Het goed verzorgde pro grammablad van Quick Boys hief in zijn voorwoord de waarschuwende vinger omhoog: de thuisclub moest waken voor onderschatting van de bezoekende de butant Oostkapelle. Hoe waar de angsti ge voorgevoelens van de redacteur ble ken te zijn, werd bewezen via een volko men verdiende 0-2 overwinning van de gasten uit Zeeland, die zich een aan winst toonden voor het zaterdagvoetbal op het hoogste niveau. Een zeer positie ve spelopvatting ging hand in hand met de broodnodige individuele kwaliteiten, zodat de gastheren op sommige momen ten wanhopig en misschien ook wel met bewondering de ragfijne combinaties van de Zeeuwen over zich heen moesten laten gaan. Reeds m de beginfase werd duidelijk, dat er twee ploegen in het veld stonden, die graag wilden voetballen en nog lie ver wilden winnen. Immers, de beide opponenten hanteerden het helaas zo zelden, geworden 4-3-3 systeem, waarbij de mannen van trainer Jan Meulmeester zich herhaaldelijk bedienden van verra- delijke plaatswisselingen voorin. De hierdoor regelmatig ontstane ruimte, met name aan de rechterkant, werd steeds weer goed benut door opkomen de mensen. Vooral linkermiddenvelder Floor van Duyn van de thuisclub, nor maal gesproken toch een toonbeeld van loopvermogen, maakte een heel verve lende middag door, want juist zijn direc te tegenstander Eugène Gaff bleek een tweede Gerard Nijboer te zijn en bleef negentig minuten lang diepgaan. Omdat ook rechtervleugelverdediger Peter Groenewegen het aanvallende werk niet schuwde, had de gehele Katwijkse lin kerzijde een bepaald niet plezierige za terdagmiddag. Tegenover het uitstekend verzorgde tikspelletje van Oostkapelle, stelde de thuisclub zijn gebruikelijke opportunis tische aanvalspogingen. In een hoog tempo werd keer op keer de vijandelijke helft opgezocht en het directe spel lever de naast het logische balverlies ook een aantal riante mogelijkheden op die niet werden benut. Gevolg van dit alles was een bijzonder aantrekkelijke eerste helft met uitstekend doelverdedigerswerk van zowel Theo Gu.yt als Jaap Pijnen burg. Eerstgenoemde verijdelde na tien minuten een openingstreffer door schit terend te reageren op een dito vrije trap van Jos Staps. De volgelingen van Martin van Vianen werden gaandeweg iets sterker, maar de aanvallen van Oostkapelle bleven ge vaarlijk, vooral wanneer de individueel bijzonder sterke centrumspits Gerard Schipper zich er mee bemoeide. Aan de andere kant bracht het gehaast spelende Quick Boys tweemaal een aanvaller oog in oog met goalie Pijnenburg. In eerste instantie schoot Marco van der Plas te gen de uitlopende Zeeuwse sluitpost op en vervolgens plaatste Mart van der Plas een te kort uitgevallen boogballetje, waardoor Pijnenburg een achterstand voor zijn ploeg kon voorkomen. Na de thee verkregen de bezoekers een gigantische overwicht op het mid denveld; waar de Katwijkers longen aanvallend onzichtbaar bleven en bij zonder matig terugverdedigden groei den de middenvelders der Geelblauwen in de partij. Dit gegeven gevoegd bij een zogenaamde gouden wissel van oefen- meester Meulmeester, die rechterspits Piet Goeree verving door Ad Poortvliet, zorgde voor een nog gevaarlijker aanval lend Oostkapelle. Vijf minuten na zijn entree werd Poortvliet aangespeeld op de rand van het zestienmetergebied. Even keek hij om zich heen om vervolgens met een schitterende schuiver zijn ploeg een 0-1 voorsprong te bezorgen. Vier minuten later werd de linkerzijde van het Kat wijkse verdedigingsblok zoek gespeeld, waarna aanvoerder Stoffel Schipper Ad Poortvliet op maat bediende. De invaller aarzelde geen seconde en scoorde koel bloedig (0-2). Vanaf dat moment gingen de gasthe ren terecht alles of niets spelen, maar steeds weer werden de ballen van achteruit hoog in de doelmond ge plaatst, in plaats van de vleugels op te zoeken en van daaruit, liefst van de ach terlijn, de voorzetten te laten vertrek ken. Frans Pattenier en Klaas van Bel- zen heersten in de lucht en hoewel er aan beide kanten nog diverse scorings mogelijkheden te zien waren, bleef de terechte eindstand op het scorebord staan: 0-2 voor debutant Oostkapelle. JAN VAN DUYN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17