Gelijkspel als overwinning... Tweede nederlaag werpt SJC naar de middenmoot Gras zorgt op valreep voor winst Blauw Zwart LFC 'veegt' Laakkwartier 'Rode kaart' voor woedende Van Doorneveld Lugdunum houdt ook met tien spelers stand UDO: van 2-0 naar 2-3 verlies Docos ontbeert afmaker Oefenwinst van UVS op DOSR: 5-0 MAiNDAG 1 OKTOBER 1984 NOORDVIJK SJC weet weer waar het thuishoort. Werd de ploeg vorige week door VIOS met een 4-1 nederlaag al flink wakker geschud, nu kreeg SJC van RKAW er nog eens een toude douche overheen; het werd 1—2 voor de ploeg uit Leidschendam. WASSENAAR - Blauw Zwart kreeg met de 1-0 overwinning eigenlijk teveel van het goede. VIOS was immers gedurende de gehele wedstrijd gelijkwaardig aan de Wasse- naarse tweedeklasser geweest. Rob Gras had in de slotfase van het attractieve duel ma ling aan de heersende verhoudingen. Zijn mooie treffer betekende een overwinning voor Blauw Zwart, dat daardoor zijn uitstekende seizoenstart nog eens duidelijk onderstreep te. LEIDEN - Dankzij een ruime 4-1 overwinning op Laakkwartier heeft LFC zich in de bovenste regio nen van de derde klasse genesteld. Sjaak Rietber gen bleek weer goud waard voor de kanaries. De rappe vleugelspits scoorde gisteren drie doelpun ten. Met Bles Zuma, maar nog zonder de geschorste Ger Nagtegeller, legde LFC Laakkwartier vanaf de eerste minuut zijn wil op. Desondanks kwamen de Leidenaars (nog) niet tot scoren. Sterker nog, Laak kwartier kwam helemaal terug in de strijd. LFC had het vooral aan doelman Peter van der Wal te danken dat de 0-0 stand gehandhaafd bleef. Vlak voor de pauze scoorde Peter van der Broek toch 1-0 voor LFC. In de tweede helft maakte de thuisclub de indruk Laakkwartier snel op achterstand te willen zetten. Dat lukte. In een tijdbestek van tien minuten liep de Boshuizerkadeclub via twee treffers van Sjaak Rietbergen uit naar een 3-0 voorsprong. De bezoe kers profiteerden hierna van concentratieverlies aan Leidse kant. Corbee versloeg Van der Wal. Maar dat doelpunt kon LFC niet verontrusten. Vooral Rietbergen niet, die vijf minuten voor tijd in het strafschopgebied werd neergelegd. Hij scoorde zelf de door arbiter Van der Sluis toegekende straf schop: 4-1. Niet alleen dor dit resultaat, maar vooral door het vertoonde spel van gisteren, heeft LFC zich aangediend als één van de kampioenskandida ten in de derde klasse. Up de twee overwinningen volg den dus twee nederlagen en SJC staat hiermee in de middenmoot. Een nederlaag op zich is niet zón ramp, maar de manier waarop zal trainer Duyndain toch aan het den ken zetten. De thuisploeg werd sommige momenten door RKAW weggetikt en me', de 1-2 nederlaag wordt het krachtsverschil maar magertjes weergegeven. Indien de Leidschendamse spitsen maar een vierde van het grote aantal kansen hadden benut, was het minimaal 1-6 geworden. De voorwaartsen hadden soms de bal maar voor het inschuiven, maar keer op keer werd er gestunteld. Frank Faber opende de wedstrijd kansen mis sen door in vrije positie op twee meter van de doellijn de bal over te koppen. Tonnie Key en Bert Voge laar zetten met roÜertjes richting cornervlag de achtervolging in. In die beginfase speelde SJC ontstellend slecht. Als excuus mag het ontbreken van de geblesseerde Ruud Alkemade, Ben van der Zalm en René de Ridder worden aangevoerd, waardoor met een compleet nieuw middenveld moest worden gewerkt. Piet Al ders was wegens gebrek aan een centrumspits voorin geplaatst, maar moest herhaaldelijk naar ach ter om de bal op de gaan halen. Ook het vlak voor de wedstrijd wegvallen van keeper Ted van der Meer deed de ploeg geen goed. In valler Gé van der Berg maakte een verre van zekere indruk en droeg zo zijn steentje bij aan de paniek in de Noordwijkse formatie. Het duurde tot de vijfentwintig ste minuut voordat RKAW einde lijk de score kon openen. Keeper Gé van der Berg greep weer eens zwak in en Rob van der Tas was net iets eerder bij de bal dan Ruus Peschier om de 0—1 in te glijden. Even later maakte Van der Berg ziin foutje goed door de doorgebro- OEGSTGEEST Derdeklasser UDO leek gisteren op weg naar een ruime overwinning op HVV. Bij de rust stond het elftal van Kees Pou- wiel met 2-0 voor, maar in de twee de helft werden de Oegstgeestena- ren overspeeld: 2-3. Geen wonder dan ook dat Kees Pouwiel na af loop "baalde". "Zoiets mag natuurlijk niet ge beuren", aldus Pouwiel. "Hoe het wel kon gebeuren, kan ik niet ver klaren. In de tweede helft wonnen we geen duel meer, terwijl ons spel toen ook werd gekenmerkt door angst". Dat terwijl het er in de eer ste helft allemaal nog zo zonnig uit zag. Opnieuw Paul Rikken zette de thuisploeg op voorsprong, waarna hij ook het tweede doelpunt voor zijn rekening nam. "We konden verwachten dat HVV een offensief zou ontkete nen", aldus Pouwiel. "Daarom heb ik er op aangedrongen de rust te bewaren". Dat lukte niet. In de eer ste 25 minuten kon UDO nog rede lijk partij bieden, maar daarna sloeg HW in een tijdbestek van een kwartier drie keer toe: 2-3. VOORBURG - Docos is er giste ren niet in geslaagd de goede lijn van vorige week dor te trekken. De ploeg speelde toen gelijk en het ene punt dat die wedstrijd oplever de, leek het zelfvertrouwen van de Morsbewoners te hebben opge krikt. Gisteren evenwel ging de ploeg tegen Tonegido opnieuw on deruit: 2-0. Aanvankelijk kenden de Leide naars de grootste problemen in Voorburg, maar na ongeveer 25 mi nuten hervond de Morsploeg zich. Via Leo Nederpel kreeg Docos zelfs een goede kans, maar een doelpunt leverde de mogelijkheid niet op. Tevreden met het vertoon de spel en de stand begon Docos aan de tweede helft, die echter zeer slecht begon. Binnen vijf minuten immers keken de Leidenaars tegen een 1-0 achterstand aan. Vijfen twintig minuten later lag de bal voor de tweede keer achter doel man Hans Burghouwt. "Zeker de eerste helft hebben we het goed ge daan", aldus trainer Koos Crama. "Maar die snelle treffer in de twee de helft nekte ons. We scoren niet. Het ontbreekt ons momenteel aan een afmaker. Maar ik weet zeker dat we volgende week tegen VCS de eerste overwinning pakken". SCHAKEN - De achtste partij van de schaaktweekamp om de we reldtitel voor dames, tussen titel verdedigster Tsjiboerdanidse en Levitina, is naar morgen uitge steld. Het was de tweede „time out" van Tsjiboerdanidse. De stand in de tweekamp is 3V2-3V2. ken Vogelaar het scoren te belet ten. Aan de andere zijde kreeg de onopvallende Jos Alders bij een scrimmage de bal voor het inschie ten, maar hij knalde op collega-s pits Maarten Plug. Na de rust leek SJC de zaak an ders aan te pakken. Er werd voor zichtig aangevallen en al na vijf mi nuten lag de bal achter goalie Ge rard Smits, die bij een hoge voorzet van Peter Ruigrok verkeerd uit kwam en toen kansloos was op de kopbal van Piet Alders. De Noor- wijkse toeschouwers gingen er eens lekker voor zitten, maar die hoop bleek ijdel. Pal na de aftrap kreeg Frank Faber de bal rand strafschopgebied in zijn voeten en met een kogel in de kruising over trof de tot op dat moment blunde rende spits zichzelf: 1—2. SJC liet het er niet bij zitten en trok roeke loos ten aanval. De poort werd achterin volkomen opengezet, maar Wim Hooymans, Faber en Vogelaar wensten er geen gebruik van te maken. Bijna werd dit blun deren RKAW nog noodlottig. Een fel drukkend SJC kreeg na een handsbal op de doellijn via een pe nalty een uitstekende kans op de 2-2, maar Peter Marijnen bleek be smet door het virus en vuurde naast het doel. Aan de andere kant miste één minuut later Tonnie Key en nog mooiere kans. Hij omspeelde Peter LEIDEN Vorige week nog maakten de weersom standigheden het Lugdu num na ruim veertig minu ten onmogelijk om een 1-0 voorsprong bij NFC in een overwinning om te zetten. Gisteren tegen Hilversum (Lugdunum speelde gelijk: 2-2) had het er alle schijn van dat de Kikkerpolder- ploeg hetzelfde zou overko men, al lag er dit keer heel iets anders aan het inleve ren van de punten (naar la ter bleek één punt) ten grondslag. Henri van der Weijden werd .al na 25 minuten uit het veld gestuurd door scheidsrechter De Graaf ("Hij trapte na, dan is er maar één straf mogelijk"), juist nadat Aad van Tongeren zijn ploeg via een overi gens fraaie goal op voorsprng had gebracht. Maar ook nu leek dit doelpunt evenals die van vorige week zijn waarde te verliezen om dat Van der Weijden zich vergreep aan Van Garderen. De thuisploeg werd verder als kansloos afgeschilderd tegen het geroutineerde Hilversum. En te recht, want de voetballers uit het Gooi beschikken sowieso over meer klasse en nu zij ook nog eens een man meer in het veld hadden staan, leek het slechts een kwestie van tijd om Lugdunum op de knieën te krijgen. Leek, want zoals zo vaak in het voetbal, pakte het weer eens heel anders uit. Zo zelfs, dat de Hilversummers uiteindelijk nog blij mochten zijn met de 2-2 deling. Want het elftal van Martin Kam- minga (ex-voetballer van DWS en FC Amsterdam) herbergt de nodi ge klasse, die evenwel nooit aan tempo en karakter wordt gekop peld. Dat, en de daaruit voort vloeiende slechte verstandhouding in het veld tussen de spelers, was de reden dat Kamminga halverwe ge de vorige week een bespreking had belegd. Het probleem van te veel 'dragende' spelers in één elftal In de bestuurskamer werd beter schap beloofd, maar in het duel met Lugdunum kon het elftal de VOLENDAM (GPD) - Haarlem- trainer Hans van Doorneveld dient er ernstig rekening mee te houden dat hij de komende weken de ver richtingen van zijn ploeg van af stand zal moeten volgen. De oefen- meester werd gistermiddag in de 38e minuut van de wedstrijd tegen en in Volendam (2-1) door scheids rechter Bosman achter de omhei ning gestuurd omdat hij tot drie maal toe weigerde gevolg te geven aan het verzoek van de arbiter om in de dug-out plaats te nemen. Van Doorneveld had die plaats verlaten om persoonlijk protest bij de leids man aan te tekenen tegen een aan Volendam toegekende penalty. Deze week nog zal de tuchtcom- missie van de KNVB zich over de bevindingen van het arbitrale trio en de rapporteur buigen, waarna mogelijk donderdag al een uit spraak volgt. Afhankelijk van de Alkemade en keeper Van der Berg en had de bal maar voor het inlo pen, maar Key liep met bal en al aan de verkeerde kant van de paal over de achterlijn. Ook de scheids rechter liet zien te kunnen blunde ren, want toen in de laatste minuut RKAW-invaller Bulo een beetje ging stoeien met Peter Alkemade stuurde hij alleen Bulo weg in plaats van allebei. WILL MOERER goede bedoelingen niet waarma ken. Na het verwijderen van Van der Weijden oefende de ex-hoofd klasser weliswaar geruime tijd druk uit op het doel van Wim Era dus, maar dit leverde nauwelijks kansen op omdat alle handelingen (op het eerste kwartier na) in een te laag tempo werden uitgevoerd. "Als je een man meer in het veld hebt, moet je tempo maken", wist Lugdunum-trainer Clement Kos ter. "En met vier spitsen gaan spe len. Dan hadden ze van ons kun nen winnen. Als Van der Weijden er niet was uitgestuurd, dan had den wij die pot gewonnen". Dat gebeurde niet, maar het scheelde niet veel of Kooimans c.s. had de eerste overwinning van het uitslag zal Haarlem volgens voor zitter Henk Hut eventueel verweer voeren. Vorig seizoen werd de voormali ge oefenmeester van PEC Zwolle, Cor Brom, voor een soortgelijk in cident acht wedstrijden naar de tri bune verbannen. Brom werd des tijds zo zwaar gestraft omdat hij al diverse malen scheidsrechters on heus had bejegend. Voor Hans van Doorneveld was het de tweede keer dat hij buiten het hekwerk diende plaats te ne men. Vier jaar terug overkwam hem hetzelfde tijdens de beker wedstrijd van Haarlem tegen Feye- noord in de Rotterdamse Kuip. Scheidsrechter Ignace van Swie- ten stuurde hem toen weg, omdat de voetbaltrainer net als gisteren tegen Volendam het veld in was gekomen om een arbitrale beslis sing aan te vechten. Van Doorne seizoen binnengesleept. Afgaande op de inzet, durf en de individuele acties van Jan Hölper, Aad van Tongeren en vooral Daan Kooi mans hadden de Kikkers daar nog recht op ook. Leo Wetselaar kreeg vijf minuten voor rust de kans om zijn ploeg, tegen alle verwachtin gen in, op 2-0 te schieten, maar de middenvelder verzuimde de straf-, schop te benutten nadat Kooimans was neergelegd door Jos Jansen. In plaats van 2-0 was het even later gelijk, omdat Gert Jan Faessen (te ruggekeerd na een 'flirt' met IJs- selmeervogels) even later aan de andere kant een fout van Hans van As afstrafte: 1-1. "Maar toch heb ik de jongens ge zegd dat we moesten blijven aan- veld kreeg als uitvloeisel van die verwijdering een geldboete en een proeftijd van een jaar. Aangezien die periode inmiddels is verstreken en er in het KNVB- reglement staat, dat een vergrijp dat langer dan twee jaar geleden is gepleegd niet meer mag meespelen bij het bepalen van de strafmaat (zogenaamde recidive factor) wacht de oefenmeester ongetwij feld een mildere straf dan Brom. „Ik hoop niet dat ik dezelfde straf krijg dan Brom", aldus de voetbal docent. „Mocht dat wel zo zijn, dan is dat overigens ook weer niet zo'n groot probleem, want ik heb een uitstekende vervanger (assistent trainer Ted Immers) achter de hand". Van Doorneveld maakte zich gis teren terecht boos op Bosman, om dat de scheidsrechter Haarlem op Terwijl de verwachtingen aan de vooravond van het seizoen niet zo hooggespannen waren. Het feit dat een heel stel routiniers de Wasse- naarse vereniging om diverse rede nen vaarwel zegde, lag ten grond- vallen", aldus Koster na atloop. "Brussee en Van Tongeren moes ten steeds langs die middenvelders van Hilversum in de diepte dui ken". Ondanks de inbreng van de rappe Van Proosdij voor Luza, bleef Hilversum in een te laag toe rental draaien en speelde Lugdu num daarmee in de kaart. Het cen trale duo Wim Oppelaar/Will Hens- kens (de laatste werd geboekt na een overtreding tegen Faessen) kwam nauwelijks in de problemen. Aan de andere zijde van het veld daarentegen stichtten Kooimans, Hölper (later ingewisseld voor Gijs Collé) wél het nodige gevaar voor het doel van Van der Brink. De kopbal waarmee Van Tonge ren Lugdunum op aangeven van vele manieren benadeelde. Die woede ontlaadde zich na een serie onbegrijpelijke beslissingen van de dit seizoen veel bekritiseerde Bosman. Eerst onthield hij Haar lem in de 15e minuut een penalty toen Wim Balm in het strafschop gebied door Jan Klouwer onderuit werd gehaald, waarna hij vervol gens onschuldig duw- en trekwerk in het 16-metergebied tussen Haar lem-verdediger Bert van der Kuyl en Volendam-aanvaller Ton Blan ker met een strafschop honoreer de. Dat inconsequente optreden was voor Van Doorneveld reden om persoonlijk verhaal te gaan halen bij Bosman. „In eerste instantie", aldus de technische leider, „ben ik het veld ingelopen om de spelers tot kalmte te manen. Vervolgens ben ik naar Bosman gestapt en heb ik hem gevraagd waarom hij in het slag aan die gedachte. Van de for matie van vorig seizoen, hield oe fenmeester Chiel Jansen slechts vier mensen over: doelman Carlo l'Ami, Frank Voorham, Cees van Leeuwen en Marcel l'Ami. Omdat geen enkel talent naar de twee deklasser toekwam, diende Jansen zijn selectie met jeugdig talent en de voetballers uit het tweede elftal aan te zuiveren. Derhalve hielden velen Blauw Zwart als een gedood verfde kandidaat voor degradatie, maar de 'zwartkijkers' hebben hun mening inmiddels moeten herzien. De injectie van jeugdspelers heeft Blauw Zwart duielijk goed gegaan, leerde het duel met VIOS Brussee (73ste minuut) op voor sprong bracht, kwam dan ook niet eens onverwacht. De ploeg leek loon naar werken te krijgen, maar een fout van de verder attent kee per Wim Eradus (hij beoordeelde een afstandsschot van Ronald Smid verkeerd) stond een zege in de weg. Daan Kooimans en in de rebound Brussee (later vervangen door Wim Ligtvoet) misten daarna de scherpte om Lugdunum alsnog aan een overwinning te helpen. "Toch is dit resultaat een zege voor ons", beschouwde Clement Koster het gelijkspel als een over winning. "Was dat met Henri niet gebeurd, dan hadden we gewon- FRED SEGAAR ene geval wel een penalty geeft en in het andere geval niet. Ik weet dat een trainer niet het veld in mag komen, maar ik kon me niet meer bedwingen. „Vorige week was Bosman ook al aangewezen voor Haarlem-Roda JC. Ook toen heb ik al gezegd dat ik van mening ben dat dit geen man is die op eredivisieniveau een wedstrijd kan leiden. Hij heeft het aan de discipline van de spelers van Haarlem en Volendam te dan ken dat het niet uit de hand is gelo pen". In zijn kritiek op Bosman werd de oefenmeester gesteund door club-voorman Hut. „Voor het eerst in twintig jaar heb ik na afloop ge weigerd een scheidsrechter te be danken. Normaal doe ik dat altijd, ongeacht de uitslag. Maar deze man en ook zijn grensrechters heb ben er werkelijk een potje van ge- gisteren. De Haagse ploeg, vorig jaar nog een klasse hoger uitko mend, werd met een van energie overlopende tegenstander gecon fronteerd, die weliswaar niet oog strelend voetbalde, maar met inzet veel bereikte. Er ontrolde zich een gelijkwaardige strijd, waarin zowel Blauw Zwart als VIOS de aanval niet schuwde. Dat leverde gevaar lijke situaties voor beide doelen op. Carlo l'Ami Evenals in voor gaande wedstrijden onderscheidde de Wassenaarse sluitpost Carlo l'A mi zich positief. Ondanks zijn jeug dige leeftijd, 18 jaar, kan l'Ami als een van de steunpilaren van Blauw Zwart worden beschouwd. Hij hield zijn doel met verve schoon en spoorde zijn elftalgenoten tot aan vallende daden aan. Zes minuten voor tijd viel de onverwachte Was senaarse treffer. Rob Gras mikte vanaf 20 meter raak. Een doelpunt waarmee Blauw Zwart teveel van het goede kreeg, maar dat heel Wassenaar uiteraard maling aan. WSB waant zich te vroeg veilig DEN HAAG - WSB heeft gis teren zijn eerste competitie- punt in de derde klasse binnen gehaald. De Noordwijkerhou- ters speelden met 2-2 gelijk te gen kampioenskandidaat VCS. Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat WSB met de volle winst huiswaarts zou keren. Twee minuten voor het einde pas kwam VCS naast het team van Leo Holl. In de eerste helft spotte WSB met de reputatie van de Hagenaars. Hoewel de gasten in de beginfase van de wed strijd op eigen helft werden ge drukt, pakten de Noordwij- kershouters de zaken nadien stevig aan. Dat resulteerde na twintig minuten in een treffer van Kees Nulkes, die de bal na een pass van Theo van Duiven voorde inschoot. Tien minuten later stond dezelfde Nulkes aan de basis van het tweede WSB- doelpunt dat werd gescoord door Henk van Maris. In de tweede helft werden de bezoekers in de kraag gepakt en op eigen helft vastgezet. Desondanks kreeg WSB via de counter enkele mogelijkhe den. Ad van der Togt, Theo van Duivenvoorde en Henk van Maris misten evenwel de scherpte, die Van Hes even la ter wel bezat. Na dertig minu ten in de tweede helft scoorde Van Hes 1-2. Juist op het mo ment dat WSB zich veilig waande, sloeg dezelfde Van Hes toe: 2-2. LEIDEN - UVS benutte het, voor de eersteklasser althans, verregen de voetbalweekeinde met het spe len van een oefenduel met DOSR. De derdeklasser uit Roelofarends- veen kreeg een 5-0 nederlaag te verwerken. Bij rust was een 2-0 stand bereikt. Voor de Leidenaars scoorden Bert Jansen, Hennie Koet (2), Hans van Leeuwen en Aad Neuteboom. maakt. Ik ben naar de kleedkamer van het arbitrale trio gegaan en heb ze ook gezegd waarom ik ze niet wilde bedanken voor de leiding", aldus de praeses. Bosman toonde zich naderhand de onschuld zelf. „Voor mij was het ene geval duidelijk een straf schop en het andere niet. Aanvan kelijk heb ik getolereerd dat Van Doorneveld het veld in kwam, om dat ik in de veronderstelling ver keerde dat hij de spelers wilde kal meren. Maar het tegendeel bleek het geval. Vervolgens heb ik hem tot drie keer toe gemaand het veld te verlaten en weer in de dug-out te gaan zitten. Maar op zijn weg terug bleef hij opmerkingen en beledi gingen maken over de leiding. Toen heb ik hem buiten het hek ge stuurd. Ik zal van deze affaire rap port opmaken en dan moet de tuchtcommissie van de KNVB maar een oordeel vellen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15