Leiden mist bus Advertentie trekt publiek Italiaan ontkent 'omkoopaffaire' Russen niet bij opening in Seoel LEIDSCH DAGBLAD Gesprekken inspireren Feyenoord Hormonen behandeling is 'spelen met vuur' Michels op symposium: Terug naar de techniek Tijdens WK-voetbal MAA1DAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 13 LEIDEN Uitgerekend bij de verste uitwedstrijd van dit seizoen, stonden de basketiallers van Elmex zaterdag tevergeefs op de bus te wachten. Het managiment van de Leidse club had voor het duel bij Haaksbergen alles prima geregeld, maar had één belangrijk detail over het hoofd ge zien. De herin waren vergeten een bus te bestellen voor het vervoer naar Twente. De spelers de zich bij de Vijf Meihal hadden verzameld voor het ver trek, moesten te reis met eigen auto's maken. Het bleek de inleiding tot een weinig succesvolle trip; voor het eerst sinds maart 1983 kon het frisse Haaksbergen aaisturen op de winst in een duel met Leiden. Snelheid ontwikkelde deoloeg van coach Harrewijn voldoende, maar de vastheid ontbrak. Het we:d 88-80, (de tweede nederlaag), waarmee Leiden ook in de competitie voorlopig nog niet in de bus kan blazen. SD T ROTTERDAM (GPD) De advertentie bleek te zijn aangeslagen. Onder het kopje 'Teleurgesteld? Wij ook', deed Opel als sponsor van Feyenoord zaterdag in een ochtendblad een unieke poging zoveel mogelijk toeschouwers te interesseren voor het duel Feye- noord-FC Twente. Na de schandalige vertoning tegen Volendam heerste de vrees dat het Rotterdamse pu bliek het treffen zou negeren, maar de geldschieter betaalde mee aan de plaatsen en liet aanvoerder Ben Wijnstekers overgaan tot een openbare schuldbeken tenis. Dat had succes. Met 18.621 man publiek werd gisteren in de Kuip een seizoenrecord geboekt. Nog niet voldoende om de kosten te dekken die met elke wedstrijd gepaard gaan (Feyenoord heeft gemid deld 20.000 kijkers nodig om de huishouding draaien de te houden), maar toch een opvallend aantal nu de ploeg tot gisteren in een dal vertoefde. De sponsor had er dan oek diep voor in de buidel moeten tasten en nam vijf gulden voor elk kaartje voor zijn rekening, terwijl kinderen en klanten voor de staantribunes, slechts één gulden hoefden neer te tellen. Ben Wijnstekers werd bovendien in het boetekleed gestoken met de woorden: „Na een teleurstellende competitie-start kunnen we concluderen dat Feye noord het niveau van vorig jaar nog niet heeft bereikt. U als trouwe bezoeker van de Kuip mag beter ver wachten van een landskampioen". En verderop: „Na mens ons volledige elftal durf ik te beloven dat wij er tegen FC Twente flink tegenaan zullen gaan". Wijnstekers wist niets van de tekst af, maar Feye noord ging er inderdaad tegenaan. De slogan die de sponsor en de club voeren luidt overigens: samen 'be rekend' op de toekomst. Het beslissende moment van Feyenoord-FC Twente: Peter Houtman scoort 5-3 na een fout van Jon Scheve. Doelman Theo Snelders is kansloos. (f0t0 anp) PAPENDAL (ANP) - De facul- teitsgroep fysiologie van het Bio medisch Centrum bij de Rijksuni versiteit Limburg is ontstemd over de suggestie van schaatstrainer Tjaart Kloosterboer als zou Harm Kuipers bereid zijn topsporters „lek" te spuiten. De damesschaats- coach reageerde in die zin op de opvatting van Kuipers, die het on der strenge medische controle ver antwoord acht anabolica toe te die nen. „Kloosterboer zou beter moe ten weten", zegt Kuipers' collega, Hans Keizer. Keizer staat evenals de momen teel in de Verenigde Staten werk zame Kuipers uiterst huiverig ten opzichte van hormoonbehandeling van topsporters om hun herstelver mogen te vergroten. „Het is spelen met vuur. Je moet er voor waken niet de farmacoloog te gaan spelen. Zuiver theoretisch en wetenschap pelijk is het te verdedigen de hor- moonvoorraad na inspanningen aan te vullen. Het is duidelijk dat er een verband is tussen vermoeid heid en de hormoonspiegel, maar het is nog onduidelijk hoe die rela tie zit". Politiek Keizer gelooft niet dat de uitla tingen van Kuipers een run op ana bolica in Maastricht tot gevolg zul len hebben. Hij meent wel dat de dopingdiscussie moet worden ver legd. „De zaak moet internationaal en politiek worden uitgevochten. Dopingcontrole schiet nu zijn doel voorbij. De controleur moet in de schoenen van de gebruiker gaan staan en zodoende de ontwikkelin gen voor zijn, in plaats van achter de feiten aan te lopen". De opmerkelijke uitspraken van Kuipers en de reacties daarop zijn eind vorige week binnen de facul- teitsgroep besproken. Met nadruk stelt Keizer dat de groep geen af stand wil nemen van de tot medio 1985 in Muncie in de Amerikaanse staat Indiana werkende collega. „Kuipers is zeer voorzichtig", zegt Keizer. „Zelfs met het voorschrij ven van aspirines". Keizer sprak zaterdag tijdens een studiedag van de Nederlandse schaatstrainersvereniging (NSDV) op het nationaal sportcentrum Pa pendal. „Er is nog veel onbekend over de werking van hormonen. We weten nu dat bij gebruik door vrouwen onder goede medische controle geen baardgroei behoeft op te treden. Geheel onbekend is echter het effect van gebruik op het genetische apparaat. Dat zal pas na generaties worden geopen baard". Een half jaar geleden pro moveerde Keizer op een proef schrift over hormonen. „Ik ben daar nu zes jaar mee bezig", zegt Keizer, „en het lijkt wel of ik er steeds .minder van weet". ROTTERDAM - Niemand kon precies zeggen hoe groot de invloed was ge weest, maar dat de ge sprekken hadden gehol pen, stond buiten kijf. In de dagen na het drama te gen Volendam werd er heel wat afgepraat in de Rotterdamse Kuip. Eerst door trainer Libregts in de bittere nabeschouwing, vervolgens door de spe lers onderling en tenslotte weer door alle betrokke nen gezamenlijk. Alles wat er aan frustaties leef de was op tafel gelegd. De hele selectie van Feyenoord was voor de spiegel gaan staan en het zelfonderzoek leverde re sultaat op. Bevrijd van alle klei ne irritaties speelden de Rotter dammers gisteren hun beste wedstrijd van het seizoen. De'5-3 zege op FC Twente kwam welis waar bepaald niet vlekkeloos tot stand, zoals al uit de cijfers blijkt, maar het voetbal was redelijk aantrekkelijk en bood tenminste weer perspectief. Libregts, die na het duel tegen Volendam niet meer wist waar hij moest begin nen ("want er zat kop noch staart aan"), heeft in elk geval weer een uitgangspunt. Vlak voor de sportief en finan cieel zo belangrijke Europa Cup- return met Panathinaikos, was dat de grootste winst van het treffen met het defensief overi gens opvallend lekke Twente. Het vertrouwen dat zolang ont brak, leek terug; het werd op het veld vertaald in grotere agressie en beweeglijkheid. Dynamisch "In de eerste helft was ons spel zelfs dynamisch", kon Libregts naar waarheid opmerken, maar helemaal tevreden kon hij moei lijk zijn. Daarvoor waren zijn spelers in hun drang naar reha- billitatie te ver doorgeslagen en was te gemakkelijk een ruime voorsprong (4-1) prijs gegeven (4- 3). "En dan kan het ook nog 4-4 worden", blikte de öefenmeester terug. "Want we werden weer te gretig". Zo kan Feyenoord woensdag in Athene dan ook niet spelen te gen Panathinaikos, besefte Li bregts "want dat zou zelfmoord betekenen", maar de vooruit zichten op dat duel zijn wel iets beter geworden. Het is natuurlijk iets gemakkelijker werken met spelers die de wil tonen om te winnen, dan met apatische voet ballers. En de wil was in elk ge val terug na het uitgebreide zelf onderzoek, waaraan de werkne mers van de Kuipclub zich vrij willig hadden onderworpen. Geschrokken van zichzelf en de felle kritiek op de trainer, met alle negatieve bijwerkingen in de publiciteit (Libregts en de tech nische commissie van de Kuip club zouden een controverse hebben, maar de öefenmeester wist van niets), staken de voet ballers de hand in eigen boezem. Met aanvoerder Wijnstekers als discussie-leider kwam tijdens het gesprek iedereen aan bod. "Ook degenen, die anders nooit hun mond opendoen", al dus Ruud Gullit. "We hebben tij dens die bijeenkomst met de spelers vastgesteld dat het aan onszelf lag en niet aan de trainer. We hebben onze eigen fouten er kend en elkaar op de fouten ge wezen. Dat was heel nuttig, want ik had daarna al direct het idee dat het tegen Twente niet meer stuk kon". Voor Gullit was een hoofdrol weggelegd in het woorden- en dadenspel. In het duel met Vo lendam had hij zijn neus gebro ken en eigenlijk mocht hij giste ren niet spelen. Hij wilde zelf echter graag, maar om hem te be schermen werd hij weggehou den van het front en teruggetrok ken naar het middenveld. Dat bleek een goede greep. Niet alleen voor hemzelf, omdat hij veel vrijheid kreeg van Vreij- sen, die de essentiële tweekamp niet aankon, maar ook voor de ploeg. Door de aanwezigheid van Gullit werd Been meer naar links gedwongen, waardoor Feye noord evenwichtiger was. Daar door fleurden zowel Petursson op links, als Rep op rechts min of meer op en het gevolg daarvan was weer dat Houtman de ballen vaker kreeg aangespeeld op de manier waarop hij ze wil hebben. De wijze waarop hij de gelijk maker scoorde was er een mooi voorbeeld van, zoals die 1-1 ook model kon staan voor het stukje hervonden wilskracht van Feye noord. Vanaf het moment dat Sanchez Torres verrassend de 0- 1 had gevonden, na een fout van Houtman, gingen de koppies niet omlaag, maar juist omhoog. Het team beet zich vast in de zichzelf verstrekte opdracht zich te revancheren, was overijverig en misschien overgeconcen treerd (Wijnstekers zag geel na een forse charge op Sanchez Tor res), maar was hoe dan ook veel beter bezig dan tot eerder in het seizoen. Feyenoord profiteerde ook dankbaar van de zwakte van de Twente-defensie, die onder druk een opvallende gelijkenis ver toonde met een zeef. Na de 1-1 van Houtman liep Birkedal 2-1 in eigen doel, Petursson maakte eenmaal gebruik van de verwar ring en scoorde 3-1, Houtman legde van elf meter 4-1 binnen, nadat Scheve in de fout was ge gaan tegen Been en dezelfde Twent verleende Houtman ook de vrije doortocht naar 5-3 waar mee de beslissing viel. Aan de negatieve kant stond dat de gretigheid af en toe te groot was geweest. Rutten en Carbo, in de tweede helft, had den daardoor tegen kunnen sco ren, waarbij doelman Hiele nog van geluk mocht spreken dat een schitterend schot van Sörensen door de lat was gekeerd. "Op het moment dat iedereen op onze ge lijkmaker zat te wachten, kregen we weer zo'n lullige goal tegen", aldus Twente-trainer Korbach, die de kritiek op zijn verdedigers maar liever voor zich hield. "Wat moet ik daar nou van zeggen, als je er vijf tegen krijgt?", merkte hij misnoegd op. Libregts kon de zaken weer wat zonniger inzien, hoewel hij meer fouten had geconstateerd: "In de tweede helft liep de wis selwerking Gullit-Rep niet meer en als ook anderen dan blijven diepgaan, hou je geen midden veld meer over. Zo kunnen we woensdag bij Panathinaikos dan ook niet spelen. Het wordt toch moeilijk om te bepalen wat je daar moet gaan doen. Het wordt hoe dan ook een pokerspel. Moet je op de bluftoer gaan, met de kans dat je ineens op de grond zit, of voor de counter kiezen, met alle gevaren vandien?". De meningen zijn verdeeld. Gullit: "Ik kies voor het spelen op de counter, met vier midden velders". Wijnstekers: "Maar als je ze laat komen, haal je ze in huis. We moeten, met een goede organisatie, juist op de bluf spe len". Genoeg stof dus voor een nieuw gesprek. PAUL DE TOMBE NIJMEGEN (GPD) Terug naar de techniek. Die wens stond afge lopen zaterdag centraal tijdens het symposium dat plaatsvond ter ge legenheid van het 75-jarig-jubi- leum van de afdeling Nijmegen van de KNVB. Het forum van Ne derlandse voetbalkopstukken - Ri- nus Michels, Ignace van Swieten, Cees Boerhout, Cees Roozemond, Rob de Bakker en Karei Jansen - zag daarin de enige mogelijkheid om de agressie op de velden de kop in te drukken en bovendien als hét middel om het publiek weer mas saal binnen de stadionpoorten te krijgen. In zijn openingswoord stelde staatssecretaris Van der Reijden (WVC) de agressie, spelverruwing in het betaalde voetbal centraal. Hij noemde daarvoor een tweetal oorzaken: het feit dat voetbal in de media zo enorm aan bod komt en een maatschappelijke verlegging van het normbesef. Eraan vastkop pelend noemde hij een aantal mo gelijkheden dat die tendens moge lijk zou kunnen beteugelen. Naast de tuchtrechtpleging binnen de sport stelde hij voor om meer za ken onder het civiele strafrecht te laten vallen, en daarnaast noemde hij een aantal mogelijkheden in de preventieve sfeer, zaken waar voor scheidsrechters en coaches taken weggelegd zijn. Onder het motto „laat voetbal voetbal blijven" boog het forum zich vervolgens over de toenemen de agressie op het veld. Bondsma- nager Rinus Michels toonde zich in Nijmegen een groot voorstander van dergelijke agressie, maar dan wel in sportieve zin. „Natuurlijk moeten binnen het voetbal de tech niek en het wederzijds respect pre valeren. Wanneer de belangen ech ter groter worden, en dat is in het huidige topvoetbal zeker het geval, houdt een dergelijke benadering niet lang stand. Gedreven door de collectieve opdracht om te winnen wordt de techniek al snel verlaten. Het resultaat komt centraal te staan en daarmee is de eerste aan zet tot agressie gegeven. Laten we echter met zijn allen proberen om die agressie op een sportieve ma nier te uiten en bij het spelen op resultaat de aanval de voorkeur te geven boven de verdediging. Maar vooral in de eerste plaats uit te blij ven gaan van de techniek". Michels kwam overigens terug op zijn kreet „voetbal is oorlog", die hij tijdens zijn functioneren als toptrainer zo frequent hanteerde: „Ik doelde daarmee meer op een koude oorlog, zoals die zich met name in de aanloop naar een top wedstrijd afspeelde, dan op de ge beurtenissen binnen de lijnen". BASTIA (AFP) - De Corsicaanse zakenman Orlando Moscatelli, die door het Italiaanse weekblad Epoca wordt aangeduid als bemiddelaar in de veronderstelde omkoopaffaire bij de wereldbekerwedstrijd 1982 Italië - Kameroen, heeft officieel ontkend. Zijn naam werd genoemd door Philippe Koutou; de tweede man van de geheime politie van Kameroen, die als kok van de ploeg het wereldkam pioenschap in Spanje meemaakte. Moscatelli hield zich nogal nadrukke lijk op in de buurt van de ploeg uit Kameroen. Hij was bevriend met de speler Roger Milla en trad op als tolk tijdens een persconferentie met de Italianen. Ongegrond „Alle beschuldigingen tegen mij zijn ongegrond", aldus de Italiaanse zakenman De waarheid is, dat iemand me de avond voor de wedstrijd opzocht. Hij was een Italiaan, maar geen lid van de delegatie. Ik kende hem niet. Hij vroeg me 'of ik iets aan de uitslag kon doen'. Verder ging het niet, want ik vertelde hem direct dat ik daar nieté in zag. Trouwens. Ik heb er met niemand over gesproken. Niet met de trainer Jean Vincent, noch met de spelers, of welk lid ook van de federatie van Kameroen" „De volgende dag belde dezelfde persoon me op", aldus Moscatelli. „Ik herhaalde dat ik niet kon en wilde doen. Sindsdien heb ik geen contact meer gehad". Op bezoek De reden dat hij werd benaderd, is volgens Moscatelli gelegen in het feit, dat hij de enige Italiaan was, die contacten had met de ploeg van Kameroen. De spelers Roger Milla en Gregoire M'Bida zijn later bij hem op bezoek geweest in Bastia. SEOEL (AFP/SID/DPA/Rtr) - Het Olympisch Stadion van Seoel, de voor naamste accommodatie voor de Zomerspelen van 1988, is zaterdag ge opend onder goedkeurend oog van honderdduizend Zuidkoreanen en Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Bij het uitverkochte openingsfeest waren ook vertegenwoordigers van de communistische wereld. China, dat in het jaar 2000 zelf de Spelen wil onderbrengen, had twaalf officials gestuurd, Roemenië, Hongarije en Oost-Duitsland waren de andere communistische landen, die afgezanten naar Seoel hadden gestuurd. De Sowjetunie, deze zomer ook al afwezig bij de Spelen van Los Angeles, was ondanks verschillende uitnodigingen niet bij de opening vertegenwoordigd. Datzelfde gold voor buurland Noord-Korea Zuid-Korea onderhoudt met de communistische landen van de wereld geen diplomatieke banden. Toch verwacht IOC-voorzitter Samaranch, dat alle landen in 1988 zullen verschijnen bij de Spelen van de 24ste Olympiade. „Als de politieke situatie normaal blijft", is het „mits", dat de Spanjaard aan die gunstige ontwikkeling heeft verbonden. Volgens Sa maranch, juist terug van een bezoek aan Moskou, zal de komst van de sportlieden uit de Sovjetunie dit najaar komen vast te staan. In Seoel prees Samaranch het werk van de Zuidkoreaanse organisatie, die in zeven jaar één van de fraaiste sportstadions ter wereld heeft ge bouwd. De kosten van het Olympisch stadion, in het zuidoostelijke deel van de miljoenenstad, bedragen 61 miljoen dollar (230 miljoen gulden). De begroting voor de Zomerspelen in Zuid-Korea is zeven keer zo hoog Onder het oog van honderdduizend Zuidkoreanen is zaterdag in Seoel het Olympisch Stadion geopend. Nellie als die van Los Angeles. De organisatie van Seoel wordt getest tijdens de Cooman won er de 100 meter in 11,69 seconden. ifotoAP) Aziatische Spelen van 1986.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13