Het blijft feest op Damrak Geldmarkten Beurs week Sanering goederenvervoer bij NS kost 800 banen 'Jeugclwerkplannen vaak moeilijk uit te voeren' Regering wil salaris van aantal ambtenaren aanpakken Goed nieuws maar verwachtingen die somber uitvallen Einde aan blokkade bij Spaanse grens Regels tegen vlucht in BV Chemie zet deuren open Werkgevers signaleren knelpunten Zwitserland weert schepen ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE DEN HAAG (ANP) - De operatie van overheid en NS om de tekor ten van het goederenvervoer per spoor te halveren, levert bij NS uit eindelijk een verlies van 800 ar beidsplaatsen op. Het kabinet is t gisteren akkoord gegaan met het t voorstel de rentabiliteit van het li goederenvervoer te verbeteren. Premier Lubbers zei na afloop van het kabinetsberaad geen gedwon- gen ontslagen te verwachten. Ver moedelijk zal het overschot aan ba- 1 nen via onder meer natuurlijke af- i vloeiing kunnen worden wegge werkt. Naast de verplichting die het rijk op zich neemt om tot 1988 bij te dragen aan de tekorten op het NS- goederenvervoer, komt er een jaar lijkse injectie van vijf miljoen gul den als bijdrage in nieuw spoor projecten. Dat geld komt wellicht volledig ten goede aan de spoor- aansluiting van de containertermi- nal op de Maasvlakte. Voorts zal de overheid van het tekort op het ge combineerd vervoer ongeveer 1 miljoen gulden afdekken. De regeling, waarmee NS inmid dels akkoord is gegaan, heeft een looptijd van vier jaar met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar. De plannen tot halvering van de tekorten betekenen onder meer sluiting van de rangeerterrei nen Watergraafsmeer en Susteren alsmede het opdoeken van een veertigtal laad- en losplaatsen. Over sluiting van laad- en losplaat sen, wordt nog overleg gepleegd met betrokken partijen. De slui ting van die plaatsen wordt in elk geval niet voor juni 1985 doorge- Het spoorbedrijf liet in het voor jaar van 1983 al weten dat iri de sec tor goederenvervoer de genoemde rangeerstations en laad- en los plaatsen zouden moeten verdwij nen. Het aantal daarmee gemoeide arbeidsplaatsen schatte NS toen op 850. De reorganisatie is inmiddels be gonnen. NS liet ruim een week ge leden weten dat verdere inkrim pingen in het goederenvervoer niet waarschijnlijk zijn, omdat het na een een aantal moeilijke jaren weer beter gaat in die sector. In de eerste zes maanden van dit jaar steeg de hoeveelheid vervoerde goederen met 10 procent ten opzichte van de eerste helft van 1983. In Washington, waar de afgelo pen weken bankiers en rege ringsvertegenwoordigers uit de hele wereld bijeenkomen voor de jaarlijkse vergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, heerste een tamelijk opgewekte sfeer. De aanwezigen konden elkaar felici teren met het feit dat de interna tionale schuldencrisis aardig is beheerst. Het internationale Fi nanciële bestel dat een jaar gele den op het randje van instorten leek te staan, heeft zich goed ge houden. Voor de grootste schul denlanden zijn regelingen getrof fen of in de maak. Zelfs met de lastigste klant van de banken. Argentinië, is overeenstemming nabij. Tevens stelden de deskun digen van het IMF hun voorspel lingen over de economische groei in de wereld voor dit jaar bij tot bijna 5%, terwijl een half jaar geleden nog op minder dan 4% was gerekend. Tegelijkertijd is er sprake van alle voorgaande records verbete ren. Dat werd de Duitse centrale bank te machtig. Vorige week verkocht de Bundesbank hon derden miljoenen dollars om de koers te drukken. Helemaal op eigen houtje, want andere cen trale banken wilden niet mee doen in een gezamenlijke actie, omdat men het idee had dat het toch maar weggegooid geld zou blijken te zijn. Zij hielden hun dollars liever vast, om van een verdere waardestijging te profi teren. De Duitsers hebben tot voor kort de hoge dollarkoers hele maal niet zo erg gevonden. Hun produkten konden daardoor be ter op de wereldmarkt concurre ren en de export van BMW's, Mercedessen en andere goede ren naar de VS sprong omhoog. Maar inmiddels begint men zich in Duitsland zorgen te maken over de grote stroom van kapi taal die richting Amerika ver dwijnt. In juli en augustus ging door Paul Frentrop een daling van de rente in de Verenigde Staten, waar de ban ken hun prime rate een half pro centje lager konden stellen, doordat de gelden die ze elkaar onderling uitlenen voor het eerst onder de tien procent kwamen te liggen, na sinds begin dit jaar tussen de twaalf en elf procent te hebben geschommeld. Deze te vredenheid vertaalde zich op de Amsterdamse effectenbeurs in een hernieuwde vraag naar de aandelen van banken, vlak nadat verschillende banken hebben la ten weten dat er de komende tijd enkele duizenden arbeidsplaat sen zullen komen te vervallen uit kostenbesparende overwegin gen. Het grote nieuws op de beurs was echter dat het bagger- en aannemersconcern Koninklijke Boskalis Westminister hard op weg lijkt een tweede RSV affaire op te gaan leveren, waarbij meer dan 2 mrd aan door de overheid gegarandeerde exportkredieten op het spel staan. Boskalis on dervindt de effecten van de schuldencrisis aan den lijve. Een van de oorzaken van de proble men bij het concern is dat Argen tinië zijn Financiële verplichtin gen niet meer kan nakomen. Wandelgangen De slechte gang van zaken bij het bedrijf gooit roet in het eten van de plannen van Boskalis top man jonkheer Kraaijeveld van Hemert die zich vorig jaar nog liet ontvallen wel iets voor een politieke loopbaan te voelen. Nu lijkt de politiek hem aan te pak ken, want het was de topman van het ministerie van Financiën, pro fessor Kortweg die zich in de wandelgangen van de IMF jaar vergadering liet ontvallen dat voor Boskalis maar een sterf huisconstructie moest worden gevonden, waarbij de goede on derdelen van het concern kon den blijven voortbestaan. Terwijl de Financiële wereld top in Washington was verzekerd bleef de dollar verder stijgen en dat om circa drie miljard mark per maand. Al langer deden op de financiële markten geruchten de ronde dat de Duitsers eventu eel samen met Frankrijk wel eens zouden kunnen overwegen de verdere export van kapitaal naar de VS te verbieden. Een lid van bestuur van de Bundesbank liet zich vorige week na de inter venties woorden van gelijke strekking ontvallen, al ontkende Bundesbankpresident Pöhl even later het bestaan van dergelijke plannen. De waarschuwing lijkt echter te zijn gegeven. Dreigementen Waarschijnlijk zal het niet no dig blijken te zijn het dreigement ook echt uit te voeren. Dit jaar moet de Amerikaanse schatkist al 111 miljard aan rente op de staatsschuld betalen. De komen de vijf jaar zullen die rentelasten zelfs als het tekort niet verder groeit bijna verdubbelen en een groot deel van deze dollarstroom zal zijn weg gaan vinden naar de Europese beleggers die hun geld de laatste jaren aan de overkant van de oceaan hebben geïnves teerd. Steeds meer economen gaan zich somber uitlaten over de toe komst van de Amerikaanse eco nomie, ondanks de sterke groei die daar het afgelopen anderhalf jaar is opgetreden. Na de verkie zingen in november zal de rege ring gedwongen zijn de belastin gen te verhogen en dan is het af gelopen met de stimulerende werking die tot nog toe van de overheidstekorten uitgaat. Hal verwege volgend jaar wordt een nieuwe recessie in de VS voor zien. Dus tegen die tijd zullen be leggers hun dollars niet meer zo graag naar de VS gaan brengen, maar andere investeringsmoge lijkheden zoeken. De economische verwachtin gen zijn dus' aan de sombere kant. Maar toch leggen deze steeds minder gewicht in de schaal. Want de afgelopen tien jaar zijn economische voorspel lingen nooit echt uitgekomen. -Een beperkt aantal ambtenaren r jong verricht in diensttijd nevenwerk zaamheden, waarvoor zij verlof krijgen. Tot nog toe mag zo zonder ;er> dl financiële gevolgen een halve dag irt ajper week worden verzuimd. Elk ez B uur meer wordt op het salaris ge- en- kort. Het kabinet wil nu de salariskor- ting uitbreiden over de volledige stamt duur van het verlof, waarin de ne- ook venfunctie wordt vervuld. Een uit zondering wordt gemaakt voor die gevallen waarin het nevenwerk „in ^^het algemeen belang" wordt ver- richt. Dan wordt niet meer inge houden dan het met het neven werk verdiende inkomen. dhal- 'koop ..Het komt niet zoveel voor, maar Dfdin we moeten er iets aan doen in het belang van een gelijke behande ling", aldus Lubbers over het kabi netsbesluit. Het kabinet vindt dat g qq sommige werkzaamheden ten on- 15 0C rec^^e nevenwerk worden aan- j 3'ge geduid, zoals werk dat sterk ver jaar band houdt met de hoofdfunctie. Premier Lubbers gaf gisteren na g'jc het kabinetsberaad als voorbeeld g'0j van dat laatste een wetenschapper l'gjdie op aanraden van zijn universi- o'e, teit deel gaat nemen aan een onder- g'7, zoeksprojekt en daarvoor wordt 42 5( hetaald. Dat geld dient dan in de rijkskas te komen. RIJSWIJK (ANP) - De Franse vrachtwagenchauffeurs heb ben vrijdag in de namiddag hun blokkade van de grens overgangen in het westen van de Pyreneeën beëindigd. Dit meldt NOB Wegtransport, de grootste organisatie van trans portbedrijven in het wegver voer. In de nu weer op gang ko mende files aan beide zijden van de Frans-Spaanse grens overgangen in het westen staan naar schatting tachtig tot hon derd Nederlandse vrachtrijders onder de enige honderden vrachtwagencombinaties. Volgens informatie van de NOB hebben de chauffeurs tot het einde van de actie besloten na een stemming. De meerder heid was voor ophefFing van de blokkade. Uit protest tegen geweldda dige acties van Spaanse Bas- ken legden Franse chauffeurs dinsdag het grensverkeer tus sen beide landen stil. Volgens de autoriteiten aan de grens in Irun hebben de vrachtwagenchauffeurs hun blokkade beëindigd nadat de Spaanse regering de toezeg ging had gedaan dat de schade aan Franse vrachtwagens ver goed zou worden. Ook heeft de Spaanse regering bescherming tegen aanslagen door Basken toegezegd. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van Financiën werkt aan een wijziging van de vermogensaftrek in de vennootschapsbelasting met het doel de vlucht van particulie ren in besloten vennootschappen (BV's) om reden van deze aftrek te gen te gaan. Vermogende particu lieren brengen hun geld onder in beleggings fondsen omdat vermo gensaftrek is voorbehouden aan ondernemingen. Rechtstreekse be leggingen bij banken bieden geen recht op deze aftrek. Voor politieke nevenfuncties (zo als het lidmaatschap van gemeen teraad of Provinciale Staten) geldt een speciale regeling. Het salaris wordt reeds voor de volledige tijd Ivan het daartoe verleende buiten gewoon verlof gekort. LEIDSCHENDAM (ANP) - Op meer dan honderd plaatsen staan op zaterdag 13 oktober de deuren open van chemische bedrijven en laboratoria van overheids-, onder wijs-, ziekenhuis- en wetenschap pelijke instellingen. De organisatie van deze landelijke open dag is in handen van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie. De dag dient om onbegrip over chemie weg te nemen en te tonen welke rol de chemie in het dagelijks leven speelt. In alle deelnemende bedrij ven en instellingen kan men vrij rondwandelen of geleide excursies lm aken. j DEN HAAG (GPD) Ambtenaren die in diensttijd een betaalde nevenfunctie hebben en daarvoor buitengewoon verlof hebben gekregen, moeten worden gekort op hun mnd salaris. Dat vindt het kabinet, dat daarover volgende week D0 een brief aan de ambtenarenbonden zal sturen. ZANDVOORT - De zomer is definitief voorbij. Een duidelijk teken daarvan is het opruimen van huisjes e strandpaviljoens, zoals hier in Zandvoort. (f0to an LELYSTAD (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) merkt uit reacties van leden dat de diverse jeugdwerkplannen die in de marktsector op tafel lig gen, in de praktijk moeilijk zijn uit te voeren, omdat het kabinet ver zuimt een aantal knelpunten weg te nemen. Dit zei mr C.J.A. Van Le de, toekomstig voorzitter van het VNO, gistermiddag op de Bedrij- venmanifestatie '84 in Lelystad. De knelpunten die Van Lede aansneed zijn: - het ontbreken van de mogelijk heid automatisch onthefFing te krijgen van het minimumloon als de werkgevers en werknemers het daarover eens zijn (nu moet hun hoogste overlegorgaan de Stich ting van de Arbeid met iedere ont hefFing akkoord gaan); - de obstakels bij het treffen van een overeenkomst tussen jongere en bedrijf, in plaats van een ar beidsovereenkomst op cao-basis; - knelpunten op het gebied van de sociale zekerheid (een uitkering kan aantrekkelijker zijn dan een jeugdcontract of -overeenkomst). Van Lede meende dat thans al lerlei problemen op de lange baan worden geschoven, terwijl het meer dan ooit noodzakelijk is ze snel uit de wereld te helpen. Te meer omdat het vertrouwen in de wijze waarop het bedrijfsleven wil helpen bij de aanpak van de jeugd werkloosheid, danig kan worden ondermijnd. De overheid moet de ondernemingen volop in de gele genheid stellen dat vertrouwen ook in de praktijk waar te kunnen maken, aldus Van Lede. De bondsraad, het hoogste or gaan van de Industriebond FNV, is vrijdag ondanks kritiek akkoord gegaan met het Jeugdwerkplan, dat het bestuur van de bond eerder dit jaar opstelde in samenwerking met de metaalwerkgevers en de In dustriebond CNV. Het plan voor ziet in het aan het werk helpen van alle 250.000 schoolverlaters in 1985 en bovendien plaatsing van onge veer 20.000 langdurig werkloze jon geren, door middel van groeibanen (eerst 20 uur per week en geleide lijk meer tot 32 uur) en uitbreiding van het aantal leer- en arbeids plaatsen. In totaal moeten hiervoor 90.000 jongeren extra bij zowel be drijfsleven als overheid worden ge plaatst. De bondsraad plaatste gisteren in Nunspeet een aantal kantteke ningen bij het plan, die vooral be trekking hebben op de nadere uit werking ervan in de komende cao onderhandelingen met werkge vers. De bond zal er ondermeer voor moeten zorgen dat de combi natie van leren en werken zodanig wordt vastgelegd in de cao's, dat het verrichten van gewoon pro- duktiewerk onder het mom van een opleiding -en dus zonder sala ris- wordt voorkomen. Het mini- mum(jeugd)loon dient gehand haafd te blijven als basis voor de inkomens, en aan het afschaffen van minimumloon-bepalingen, zo als van werkgeverszijde is voorge steld, mag onder geen beding wor den meegewerkt. BERN/ROTTERDAM (ANP/AFP) - De Zwitserse regering heeft giste ren besloten de vestiging van 'brie- venbus-ondernemingen' in ^le Rijnvaart aan banden te leggen door in de wet strengere eisen op te leggen aan de schepen die op deze wijze onder Zwitserse vlag varen. De schepen moeten voortaan ei gendom zijn van een onderneming die commercieel in Zwitserland opereert met een daadwerkelijke vestiging in dat land. De Zwitsers hebben hiertoe be sloten omdat er momenteel zo'n 200 tot 450 schepen waarvan de helft uit Nederland via een post bus-onderneming onder Zwitsser- se vlag varen. Zwitserland heeft daardoor een slechte naam gekre gen, omdat deze ondernemingen slechts om Fiscale redenen en rede nen van arbeidsvoorwaarden (ge makkelijker ontslag) onder Zwit serse vlag varen. ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek. In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! Hotel-Restaurant „DUINOORD" wassenaarseslag 26 2242 pj wassenaar telefoon 01751 - 12961 - telex 34383 sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties ii 1 iiLu door C. Wagenaar AMSTERDAM - Ook deze laat ste week van september kon Wall Street vooral 'in het begin niet goed zijn draai vinden. Hoe wel de koersindex gestadig met enkele punten klom, overtrof toch dagenlang het aantal koers dalingen het van de stijgingen. Deze laatste kwamen echter ver houdingsgewijs het meest voor bij de 30 in de Dow Jones-index opgenomen aandelen. Vooral de autofondsen lagen goed, nu bij General Motors een loonakkoord is bereikt en de stakingen, na ruim een week werkonderbre king, beëindigd zouden worden. Pas na vijf dagen sloeg de balans in New York om en begon het aantal koersstijgingen op één dag dat van de dalingen te over treffen. De dagomzet kwam daarbij boven de 100 miljoen aandelen De Amsterdamse effecten beurs lag van meet af aan veel positiever en was soms met moeite in bedwang te houden. Nog altijd overheerst hier de in druk dat menig aandeel aan de goedkope kant is en dat de rente de eerstkomende tijd zal dalen. Steeds meer Financiële instellin gen verlagen de op hypothecaire kredieten rustende rentetarie ven, terwijl talrijke bank- en spaarbrieven in rentepercentage worden verlaagd. Hierdoor blijft ook de obligatiemarkt in Amster dam de weg omhoog gadn, hoe wel dit nog niet erg overtuigend verloopt. Toch gaf Amsterdam de in druk zich meer door de Ameri kaanse dollar dan door het ge drag van haar Newyorkse zuster te laten leiden. Want toen deze week maandag de dollar duikel de tot even f 3,35, tegen nog f 3,58 vorige week als top, was Leiden in last en liet de algemene beurs index bijna tweeënhalve punt vallen. Woensdag, toen de dollar gaandeweg weer tot f3,48 was opgeklommen, werd alle schade weggewist en stond de beurs rond één punt hoger dan vorige week vrijdag. De internationals bereikten toen een nieuw histo risch hoogtepunt. Van de meeste hiervan wordt de koers in New York gemaakt en heeft de hoogte van de dollar dus grote invloed op het koersbeloop in Amster dam. Fent De Financiële top van de Ver enigde Staten liet zich, wat zijn standpunt rond de dollar betreft, eindelijk uit zijn tent lokken. Daarbij bleek dat de minister van financiën en zijn topambte naren, alsmede naar alle waar schijnlijkheid de leiding van de Amerikaanse centrale banken, voordelen zien in een zo hoog mogelijke waarde van hun natio nale munt in het buitenland. Want toen eind vorige week en begin deze week de Westduitse Bundesbank voor meer dan 700 miljoen dollar op de valutamarkt had gespuid, om zo de dollar in zijn opmars te stuiten, brak in Washington een wild protest los. Vooral toen daarop de dollar te rugtuimelde tot prijzen rond f 3,35 was men in alle staten. Kennelijk wenst Amerika dat zijn nationale munt zo hoog mo gelijk gaat staan en is men vooral uiterst beducht voor een krachti ge reactie. Het lijkt erop dat de dollar een instrument is gewor den in Amerika's strijd tegen de inflatie. Hoe hoger de waarde, des te goedkoper krijgen de Ver enigde Staten de importgoede ren, want in Londen dalen de grondstofprijzen gelijk-op met de waardestijging van de dollar. Omgekeerd zal een forse waarde daling van de dollar de inflatie in de Verenigde Staten flink doen aanwakkeren. De wereld zal er dus rekening mee moeten hou den dat de Verenigde Staten di rect belang hebben bij een stij gende dollar. Op de deze week gehouden jaarvergadering van het Interna tionaal Monetair Fonds werd over de Amerikaanse munt dan ook nauwelijks gesproken. Wel waren vele Westeuropese ban kiers hoogst verbaasd, hoe het toch mogelijk is dat een land met razendsnel stijgende tekorten op de betalingsbalans, nu al ruim 100 miljard dollar op jaarbasis, over zo'n harde munt kan be schikken. Allerwegen wordt het gezien als een internationale ui ting van het enorm gestegen eco nomische prestige van de Ver enigde Staten en dus een van de meest opzienbarende successen van vier jaar regeren van Ronald Reagan. Toen hij het roer van Carter overnam, stond de dollar in Amsterdam amper op twee gulden; nu op bijna f3,50. Het merkwaardige is dat niet meer de Amerikaanse rente doorslaggevend is voor de hoog te van de dollar, maar dat omge keerd de hoogte van de dollar de rente in de Verenigde Staten rechtstreeks beinvloedt. Door de pijlsnelle opmars sinds begin au gustus is de Amerikaanse rente- markt gestadig verruimd. De eer ste berichten over een bankren- teverlaging kwamen vorige week al binnen. De verlaging van de leenrente op effecten volgde de ze week, terwijl vrijwel alle grote banken ook de bankrentedaling overnamen. Toch blijft de Amerikaanse obligatiemarkt nog onzeker en laat stijgingen met Fikse reacties afwisselen. Ook rente-goeroe Kaufmann acht de kans op een echte rentedaling in de Verenig de Staten gering zolang het be grotingstekort zo hoog blijft als thans. Feest In Amsterdam blijft het feest. Soms komen winstnemingsgol- ven opdagen die het koerspeil even terugdringen, maar dat is natuurlijk gezond. Nadat de in ternationals al enige weken bezig zijn het ene historische hoogtere cord na het andere te breken, kwam ook het algemene beurs- gemiddelde deze week vrijwel weer op de op 1 februari dit jaar bereikte historische hoogte stand. En dat terwijl de banken nog relatief laag staan door de in augustus jl. opgelopen harde klappen. Maar ook deze sector wist deze week flink bij te trek ken en zeven punten op de index te stijgen. Koninklijke Petroleum kwam op een nieuwe historische top- koers van 180 gulden, en ook Unilever overtrof het ene hoogte- record na het andere. KLM kwam zeven gulden vooruit, ABN was 15 gulden in herstel, terwijl gunstige berichten Borsu- mij en Proost Brandt 15 gul den deden oplopen. De textiel lag echter wat zwaar in de markt door tegenvallende prognoses bij Nijverdal ten Cate, terwijl Boskalis door dramatische ge beurtenissen tot tien gulden af brokkelde, waarna de beurs de handel zelfs stopzette uit protest tegen te weinig informatie van dc kant van het bedrijf en de on overzichtelijke situatie die daar heerst. Eerder dit jaar kwam nog een topkoers van 52 gulden voor. De Europese Optiebeurs was minder druk dan in de week daarvoor; het aantal contracten liep terug van 162.000 naar 122.000. Philips bleef vooral voor de calls nummer één, maar ook Koninklijke Olie en Akzo lieten zich niet onbetuigd. Ook in valu taopties werd weer druk gehan deld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9