:De Lakenhal: van extiel tot museum 'Leidse Courant blijft beschaafd' tentoonstelling over historie en toekomst Predikanten vieren dubbel jubileum De Lancia A112 Leuk als ie'm ïebt, maar je bent'm altijdkwi j Andere route bussen in verband met 3 oktober Stevenshofje na restauratie heropend TERDAG 29 SEPTEMBER 1984 rij De collectie van het museum breidde zich door schenkingen en aankopen langzaam uit. Twintig jaar na de opening ontstaat daar door reeds ruimtegebrek en wordt uitbreiding noodzakelijk. Die uit breiding wordt gevonden in het be lendende perceel aan de Oude Sin gel. Een schenking maakt tevens de bouw van een kunstzaal moge lijk die kunstenaars en anderen moet stimuleren om ook hun kunst in de Lakenhal onder te brengen. Als gevolg va,n een gestage uit breiding van de collectie heeft de Lakenhal al spoedig weer te kam pen met ruimtegebrek. Door een schenking van mr. C.P.D. Pape kan in 1920 een belangrijke uitbrei ding worden gerealiseerd. Een nieuw gebouw, bestaande uit twee verdiepingen, een kelder en een in gang aan de Scheistraat, omvatten de vier nieuwe zalen bestemd voor de plaatsing van schilderijen en voor de kunstnijverheid (de Pape vleugel). Tweedeling In de jaren dertig van deze eeuw worden verscheidene aanpassin gen en verbouwingen in het oor spronkelijke gebouw gepleegd. Daarbij wordt de ingang aan de Oude Singel weer in ere hersteld en worden op de begane grond al lerlei onnodige muurtjes en gan gen weggebroken waardoor een fraaie hal onstaat met een conciër gekamer en een garderobe. Na de ze reorganisatie besluit men om een duidelijke tweedeling in de collectie aan te brengen: het zuiver historische deel wordt opgesteld in de oude Lakenhal, terwijl de schil derkunst en kunstnijverheid een plaats zullen vinden in de nieuwe aanbouw. Aardig detail is nog dat na 1929, het jaar waarin het Leidse stadhuis in vlammen opging, huwelijken werden voltrokken in de Lakenhal. Foto's van Leidenaren die elkaar het ja-woord gaven tegen het decor van het stedelijk museum zijn ook te zien op de tentoonstelling. Na de oorlogsjaren verandert er weinig in het museum. In de jaren vijftig en zestig vinden wel weer kleine reorganisaties en verbou wingen plaats. Intussen groeit de wens, en de noodzaak, om de La- li, Jeroe ÜE.A?v jEIDEN - Geboren: Dirkje Josina dv. V. van Duijvenbode en IJ. Ouwehand, J.A.M. Sneijers en H. Sevin- Jeroen zv. A.L. Rikkers en J. Wieffe- Marije dv. P. de Wit en an Beers, Kwan Shing zv. W.H. ld en P.Y. Tsang, Michael Ralph zv. E.J. l-ouwrier en E. Schneider, Florence Eli- dv. J.W. van der Sluijs en M.J.M. Dorota dv. B. Hempel, Adrianus Gerardus zv. N.C. Dam en H.R.M.M. Straathof, Tom P.C.M. Wassenaar en M. van 't Oever, Hülya dv. R. Karaca en A. Ayt?, Bas- tiaan Benjamin zv. C.F. Ressenaar en O.E.M. Naut, Ronnie Antonius Cornelis zv. J.A.E.M. Zoet en R.M. van den Burg, Matthias Jacobus Johannes zv. M.J. Heemskerk en C.I.B.M. Bruines, Pieter- Bas zv. C. van Duijvenbode en E.P.J. Remmelzwaal, Aicha Nelina dv. R.J. Knaap en A.J.M. Zwetsloot, Martina Hendrika dv. W.F. van der Linden en M.H. Donders, Marc Miguel zv. R. Jans sen en M.C.G. de Mulder, Joost Ferdi nand zv. H.J. Wolfswinkel en V.M. Re gensburg, Shebbie Irene Margaretha dv. R.W. van Berkel en A.W. Klaasse, Bart Karei zv. R. van den Bosch en S.M.P. Offereins, Jurriaan Huibert Frank zv. I.G.F. van Leeuwen en H.J.W. Rietdijk, LEIDEN - De hervormde en gere formeerde wijkgemeente in Lei den Zuid-West hebben hun twee predikanten gisteravond een ge weldig feest bezorgd. Reden voor dit festijn van de 'Bevrijdingskerk gemeente' was het 25-jarig ambts jubileum van de hervormde predi kant K.J. Jansen en de gerefor meerde predikant L.C. Rietveld. Voor beiden viel dit jubileum toe vallig ook nog samen met hun 25- jarig huwelijksfeest. Dat de twee jubilarissen worden bemind binnen de 'Samen op Weg'-gemeente lijdt geen twijfel. Dominee Jansen en zijn vrouw kregen van de gemeenschap een reis naar Kreta aangeboden, terwijl het echtpaar Rietveld op de sport- fiets met tassen en een volledige kampeeruitrusting naar huis kon terug keren. Voor alle zekerheid was er ook aan regenkleding ge dacht. Lancia A112 Junior. Heel even voor heel weinig. {!2J5D,-.lny.II ld.03473 13951 lanciav WD - Het WD-raadslid G. Bak ker volgt zijn collega G. de Vries op als vice-voorzitter van de Leidse li berale partij. De Vries werd eerder dit jaar gekozen in het Europees parlement. Hij blijft voorlopig wel gemeenteraadslid. IIDEN - Keurmeesters bridgej het Leidse laken, chole- (suaititüders, kunstminnaars en a|on', ïdenaren die elkaar ja- „g.Lei/ord gaven. Zie hier de ir. 1 zeer uiteenlopende ;le pijpiare glibbers die tezamen tnkundi beeld geven van het ge- jrandt jik van de Lakenhal door eeuwen heen. vredes penthe-- blauw r" 331.1/1 Rijsdam t ,n Lakenhal tot museum: verle- 1-17 un hec*en en toekomst van het ge- uw aan de Oude Singel zijn te oncertn in een tentoonstelling die tot november zal duren. Tot de .Opeuw van de Lakenhal werd beslo- Je °H in de welvarende 17e eeuw tn de lakenindustrie voor Leiden dag jjr belangrijk was. Alle stoffen, ils laken, saai, fustein, baai en nijn zouden voortaan worden iceurd op dikte, weeftechniek en voor^ur, in het speciaal voor dat doel stemde gebouw. 2 iet ontwerp voor de Lakenhal is •stuurfi ^ian(^ van de toenmalige stadsarchitect, Arent van 's-Gra- vensande. Een architect die zeer wel zijn stempel op Leiden heeft weten te drukken. Van zijn hand zijn ook de Marekerk, het Brouc- hovenhofje, de Korenbrug, de Doe lenpoort, de bibliotheca Thysiana en (waarschijnlijk) de zuidgevel van het Gerecht aan het Pieters kerkhof. Na een periode van grote bloei ging het in de 18e eeuw snel berg afwaarts met de lakenindustrie en in 1823 werd uiteindelijk besloten de Lakenhal op te heffen. Hierna werd er de hal van inlandse manu facturen' gevestigd. Tijdens de ver schillende cholera-epidemieën (van 1848 tot 1866) fungeerde de Lakenhal als cholera-hospitaal. La ter bood het gebouw nog onderdak aan de 'Maatschappij van Welda digheid' Museum In 1868 werd de Lakenhal aange wezen als toekomstig museum van de stad Leiden. De opening van het museum vond plaats op 27 april 1874. Tot op dat moment werden voorwerpen van waarde of van be lang voor de oudheidkunde en kunstgeschiedenis bewaard in het stadhuis. LEIDEN kenhal weer aanzienlijk uit te brei den. Architect Bart van Kasteel krijgt opdracht, aan de hand van een programma van eisen, een ont werp te maken voor herindeling en uitbreiding van het museum. Verschiet Aanleiding voor de tentoonstel ling, die is opgezet door studenten van de Reinwardt Academie, is het afstudeerproject aan de T.H. te Delft, van architect J.W. Meinen. Dit project omvat een stedëbouw- kundig ontwerp voor de wijk Noordvest, waarin de Lakenhal is gelegen, een ontwerp voor recon structie van de Lakenhal en een ontwerp voor nieuwbouw achter het museum aan de- Lammer markt. Het plan van Meinen zal evenwel niet worden uitgevoerd. De reorganisatie- en verbouw wingsplannen die door architect Van Kasteel zijn gemaakt werden reeds in de zeventiger jaren in een aantal fasen uitgevoerd. Binnen kort zal de laatste fase volgen. De plannen voor nieuwbouw achter het museum, aan de Lammer markt, liggen evenwel nog in een ver verschiet. In de plannen van Bart van Kas- Goekoop bij jubileum: LEIDEN - "Wel is de Leidse Cou rant een beschaafde krant geble ven. Onvertogen woorden, laat staan schuttingwoorden, komen er zelden in voor", aldus burgemees ter Goekoop gistermiddag in De Waag tijdens de officiële viering van het 75-jarig jubileum van de Leidse Courant. Voordat de redevoeringen wer den gehouden, vonden buiten en kele feestelijke gebeurtenissen plaats: de politiekapel speelde en er stegen trossen ballonnen ten he mel, zodat ook in andere regionen duidelijk wordt dat de Leidse Cou rant 75 jaar bestaat. Na burgemeester Goekoop voer de directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas het woord. Ook hij bena drukte het respectabele karakter van de krant. Verder zei hij onder meer: "Nu, driekwart eeuw na de oprichting, vervullen we nog steeds een bijzondere functie in de regio Leiden, hoewel de omstan digheden en verhoudingen anders zijn komen te liggen". "We zijn trouw gebleven aan on ze afkomst in die zin, dat we er nog dagelijks blijk van geven, zo verze kerde ons een dezer dagen de bis schop van Rotterdam, mgr. Bar, door ook in deze nieuwe tijd uiting te geven aan de wezenlijke bedoe lingen van de stichters". Hoewel de Leidse Courant giste ren zijn redevoering al afdrukte en dus de indruk wekte dat hij zou ko men, kwam hij niet: minister Brinkman. In zijn plaats mocht topambtenaar Reinoldt het persbe leid in een wijder perspectief plaat sen, zoals wordt vermeld in de re devoering, waarin overigens ook nog eens een open deur wordt in getrapt: "De krant kun je niet mis sen. Geen dag". teel (verbouw en nieuwbouw) staat centraal het creëren van een logi sche looproute binnen het mu seum. Belangrijk is ook het over bruggen van de vele niveauver schillen in de Lakenhal. Niet alleen een face-lift maar ook een lift is daarom dringend noodzakelijk. Dit zou gerealiseerd kunnen worden op de binnenplaats van het mu seum, naast de huidige balie. Een aardige tentoonstelling: van de bouw van de Lakenhal in de welvarende 17e eeuw via de diver se tijdelijke bestemmingen in de niet zo florissante 19e eeuw naar verbouwing tot museum in 1870 en uitbreidingen in 1890 en 1920. Verleden en heden: op bescheiden wijze (één zaal), maar duidelijk in beeld gebracht. En wat zal de toekomst brengen? Volgens de tentoonstelling maakt de uitbreiding van de Lakenhal aan de zijde van de Lammermarkt pas kans aan bod te komen zo rond het jaar 2000. Directeur Wurfbain van de Lakenhal sprak gisteren evenwel de hoop uit dat de uitbrei ding reeds aan het eind van de ja ren tachtig gerealiseerd zal wor den. Een mooi moment om de ge schiedenis van de Lakenhal dan nog eens dunnetjes over te doen. LEIDEN - Het busverkeer volgt tot en met 5 oktober andere routes in het centrum van Leiden, in ver band met de kermis en de 3-okto- berviering. Sinds gisteravond worden alle bussen die van het station naar de Korevaarstraat rijden omgeleid via de route Morssingel - Steenstraat - Rapenburg - Breestraat - Korevaar straat. Van het Levendaal/Lam- menschansweg richting station rij den de bussen via Breestraat - Noordeinde - Haagweg - Rijnzicht- brug - Morsweg - Morssingel - Sta tionsplein. 's Avonds op 2 oktober zelf, van half zeven tot de volgende avond 3 oktober half zeven zijn de busrou tes als volgt. Richting Korevaar straat: station - Morssingel - Mors weg - Rijnzichtbrug - Haagweg - Witte Singel - Zoeterwoudse Sin gel - Korevaarstraat/Levendaal. Richting station: Korevaarstraat/ Levendaal - Jan van Houtkade - Witte Singel - Haagweg - Rijnzicht brug - Morsweg - Morssingel - Sta tionsplein. Op 3 oktober is de Burggraven- laan van acht tot twaalf uur 's och tends afgesloten. De Hoge Rijndijk en de Zijlsingel zijn die dag van twaalf tot drie uur afgesloten. Ondanks de omleidingen zijn het station en de ziekenhuizen met de normale lijndiensten te bereiken- Wel kunnen vertragingen optre den. ADVERTENTIE LEIDEN - Het geheel opgeknapte Sint Stevenshofje aan de Haarlem merstraat is gistermiddag officieel heropend. Van de zestien 'midde leeuwse krotten' zijn elf aardige woningen gemaakt. Het bestuurs lid J. Jesserun verrichtte gister middag in aanwezigheid van onder andere oud-wethouder Waal de of ficiële openingshandeling* door de nieuwe bewoners een 'witte bol' te overhandigen. Vroeger kregen de bewoners een dergelijk witbrood altijd op 3 oktober van de regenten. Het hofje werd in 1487 gesticht door Willem van Tetroede en zijn vrouw Cristina. "Zij zullen natuur lijk heus wel hebben gedacht dat zij daarmee een soort eerste klas enkele reis richting hemel koch ten, maar dat was het toch niet al leen", zo vertelde de voorzitter van het bestuur, Ch. van der Weijden. "Zij moeten in die tijd toch ook echt begaan zijn geweest met de wat minder bedeelde. En die doel stelling heeft uw nieuwe bestuur op een moderne wijze proberen te vertalen. Die doelstelling is voor ons van meet af aan geweest: we moeten, dit hof restaureren, maar dan zo dat de huur die er uit komt rollen als het ware door iedereen kan worden betaald". En dat is aar dig gelukt. De voorlopige huur va rieert tussen de 226 en 260 gulden per maand, maar moet nog wel de finitief door het ministerie worden vastgesteld. Het opvallende van de restaura tie is dat slechts een van de voor malige bewoners is teruggekeerd. De restauratie is in goed overleg met de bewoners tot stand geko men. Tijdelijk werden de bewo ners gehuisvest in nieuwe bejaar denwoningen achter het hofje. Na de restauratie besloot slechts een van hen terug te keren. De restauratie is uitgevoerd door het aannemersbedrijf Wouden berg. Architect Walraad tekende voor het plan. WD-raadslid verbaasd over schenking van clubhuis LEIDEN Het WD-raadslid Van der Nat is verbaasd over het feit dat het clubhuis 'Inde Vroolijcke Arke' 9.000 gulden heeft geschon ken aan het buurthuis van de buurtvereniging Noord-Rijnevest. Niet alleen automobilisten en bussen hebben de laatste maanden last van de aanleg van busbanen langs de Hoge Rijndijk, ook de middenstanders zijn er niet al te gelukkig mee. Hun winkel is vaak moeilijk bereikbaar. Toch maken sommige winkeliers van de nood een deugdzoals de plantenverkoper langs de Hoge Rijndijk. Nu maar hopen dat hij z'n plantjes weer uitgraaft, voordat de asfalteermachine het nieuwe fietspad aanlegt. (f0to Holvast». Het clubhuis 'Inde Vroolijcke Arke' is een instelling die finan cieel wordt ondersteund door de gemeente Leiden. Van der Nat vraagt dan ook schriftelijk aan het college van B en W of de schenking niet ten koste gaat van de eigen ac tiviteiten. Als dat niet het geval is, dan heeft 'Inde Vroolijcke Arke' in feite te veel subsidie van de ge meente gekregen, aldus het libera le raadslid. Van der Nat wijst er verder op dat de gemeenteraad dan de instantie is om de bestemming van het geld te bepalen. *Een van de vele, fraaie ornamenten aan de buitenkant van de Lakenhal. de bewoners een 'witte bol'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3