Een actieweek als opstapje naar méér Weer protest buren tegen Gaarmeester-flat 'Te massaal, te hoog, te groot, te veel mensen ei Leiderdorpse werkgroep treedt naar buiten Woonwagenbewoners tevreden naar huis Streek twee scholen rijker @0§®0@i Digros wellicht naar Markthof REGIO LEIDEN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1 DEN HAAG/LEIDERDORP - "Dat flatgebouw is te massaal en het harmoniseert niet met de omge ving. Het is te hoog, te groot en er gaan teveel mensen in wonen". Al dus woordvoerder H. Langendoen van de Leiderdorpse werkgroep 'Gaarmeesterstraat' gisteren bij de Raad van State, waar hij protes teerde tegen de goedkeuring die de provincie heeft verleend aan de bouw van een appartementenge bouw met 63 flats aan die straat. Langendoen herinnerde staats raad Schilthus eraan dat de werk groep nu al bijna vier jaar bezig is met de strijd tegen het toekomsti ge woongebouw voor één- en twee persoonshuishoudens. Langen doen wees er op dat de toekomsti ge flats aan de nordkant van het ge bouw geen zonlicht zullen binnen krijgen en dat door het gebouw de huidige charme van de de wijk, het Zijlkwartier, verloren zal gaan. l)e bewoners vrezen met de komst van de flat ook lawaai van de toekomstige bewoners. Jeugd brengt dat nu eenmaal met zich mee, aldus de werkgroep. Ook ouderen Dat bestreed voorzitter G.P. Dui venvoorden van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp ten stelligste. Hij verklaarde dat ook ouderen in de flat zullen gaan wonen. Een flat, waarvan de komst volgens woordvoerder D. van den Driés van de provincie van het grootste belang is. Volgens hem ziin er in Leiderdorp ongeveer 250 gegadigden voor dergelijke wonin gen. De provincie én het ministerie van volkshuisvesting erkennen de grote behoefte aan woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens dan ook volledig. Van den Dries bracht verder de mening van de adviseur van de Raad van State naar voren. Net als de provincie vindt deze adviseur dat het geplande gebouw niet te dominant is voor de omgeving. In tegenstelling tot de bewoners is hij niet bang voor overmatige geluid soverlast of agressiviteit. "De woon- en leefsituatie van de bewo ners zal er zeker niet minder door worden", aldus ook Van den Dries. De provinciaal woordvoerder ad viseerde de Raad van State giste ren dan ook, net als de rapporteur, om de bezwaren tegen het bestem mingsplan ongegrond te verklaren en het te laten bij de provinciale beslissing. roep tegen het bestemmingsplan al behandeld. Daarbij werden vol gens Van den Dries geen nieuwe aspecten tegen het bestemmings plan naar voren gebracht. Voor wat het bouwplan betreft merkte Van den Dries op dat voor zo ver hij wist de wijkbewoners geen actie hebben ondernomen tegen de af gegeven bouwvergunning. Leiden LVC - Breestraat, optreden de groep Boegies', 14 i NVSH - Rapenburg, Spaans/Gri feest, 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, t avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualit» Caeciliastraat 18, disco, 22-2 r"ppn anfip De uitspraak van de gisteren be- handelde zaak zal naar schatting Overigens is vorige week vrijdag enkele maanden op zich laten bij de Raad van State het Kroonbe- wachten. LEIDERDORP - "Ik schaamde me dood dat ik blank was". Zo vat de Lei derdorpse Margaret Roest heel kort haar reis van vorig jaar naar Zuid-Afrika sa men. En ze verklaart zo te vens waarom ze een van de oprichtsters is geweest van de sinds een klein half jaar bestaande werkgroep Lei derdorp tegen Apartheid. "Toen ik de apartheid van zo dichtbij had gezien, was het voor mij geen vraag meer of ik daar iets tegen wilde doen". En toen in februari een aantal vrouwenorganisaties in Leider dorp een informatiedag over de apartheid organiseerden, was Mar garet Roest daarbij betrokken. Uit de contacten die voor die dag met de Boycot Outspan Aktie (BOA) werden gelegd, vloeide een maand later het initiatief voort om een werkgroep tegen apartheid op te richten. Eind maart bestond de groep uit zes mensen, momenteel zijn dat er zeventien. Alle Leider dorpse politieke partijen, een aan tal kerken, scholen en andere maatschappelijke organisaties zijn bij de werkgroep betrokken. Van 10 tot 17 februari wil de werkgroep een actie- en informatieweek over de apartheid organiseren, waaraan alle betrokkenen een eigen invul ling kunnen gegeven. Apartheid, de tot wet verheven discriminatie van de zwarte bevolking in Zuid- Afrika, is in Nederland een veelbe sproken onderwerp. Voor een deel omdat Zuid-Afrika tenslotte door de Nederlander Jan van Riebeek is gesticht en de Nederlanders er eeu wenlang de dienst hebben uitge maakt. Dat is nog altijd te merken aan bijvoorbeeld de taal, die veel overeenkomst met de onze heeft. Hoewel de discriminatie van de ruim twintig miljoen zwarten al langer bestaat, is de apartheidswet geving nog geen 35 jaar oud. In 1948 werd de discriminatie van de niet-blanken bij wet geregeld en in de loop der jaren is die steeds aan gescherpt. Dumpplaats Vooral van Zuid-Afrika wordt vaak gezegd dat 'je er geweest moet zijn om er over te kunnen oordelen'. Margaret Roest is er ge weest. Haar oordeel: "Ik schaamde me dood dat ik blank was, het was •een afschuwelijke ervaring. Ik ben in een thuisland geweest. Officieel mag je daar niet in zonder pasje, maar er zat niemand in het grens- kantoor dus konden we gewoon doorrijden. We zijn zo verschrikke lijk geschrokken van de toestand daar dat we amper foto's durfden te maken. Het is afgrijselijk als je vanuit Johannesburg, een mooie stad, in zo'n dumpplaats van men sen terechtkomt". "Op een gegeven moment ver dwaalden we daar en vroegen de weg aan een man. Hij moest ook die kant op en reed met ons mee. We hebben met die man gesproken en hoorden hoe hij gedeporteerd was uit Pretoria. Volgens de wet krijgt iemand dan een tent en een heel klein beetje geld mee voor de eerste weken, maar zelfs dat had hij niet gehad. Hij liet ons een stuk je land zien dat nu van hem was: een stukje op een enorme uitge strekte woestijnvlakte. Helemaal droog en dor, nergens water en bloedheet. En daar moest hij dan met zijn gezin zien te leven- Terug in Nederland wilde ze iets doen tegen de apartheid. "Ik voor mij kon dat niet meer laten vallen. Je kunt nietje kop in het zand ste ken en zeggen: nou, dat is dan jam mer voor die mensen daar en ver der niets doen. De enige oplossing is om hier actief bezig te zijn, te blijven praten en mensen bewust te maken van de situatie daar. Dan kunnen we van onderaf de rege ring dwingen om iets te doen tegen die apartheid", zegt ze. De Nederlandse regering is tot nu toe niet verder gegaan dan het afkondigen van een olieboycot. De zo gewenste economische boycot is er nog altijd niet en zal er ook ZONDAG Leiden !ID Stadsgehoorzaal - 3 oktober bridge^ ft Leidse Werkgroep HomoseksualtiW^ Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 4de Swifttoer - Adm. Banckertweg, Lei^*"' Ontzet fietstocht, 10.30-12 uur. 1 PÜpenkabinet - demonstratie pijhor ken, 13-17 uur. l4T Rijksmuseum voor Volkenkundl C Steenstraat, film 'Bali verbrandt ijk 15 L ee Margaret Roest (links) en Marja de Bruin t clubs en instellingen uitgenodigd... centraal in de actieweek waar de permanent gaan bezighouden met groep nu al een half jaar aan werkt, het geven informatie over Zuid- imnl^s^inrrnp^nudiamant6 pri Aanstaande maandag treedt de hetzeffde afs^^erty Intemaüo- groep voor het eerst duidelijk naar nal werkt", verduidelijkt Marja de buiten via een bijeenkomst waar- Boer. Voorlopig blijft het echter voor meer dan tachtig Leiderdorp- nog afwachten. Margaret Roest: se clubs en instellingen zijn uitge- "Die informatiedag in februari is nodigd. Roest en De Bruin hopen echt heel indrukwekkend geweest, maandag veel mensen naar Ook na afloop hebben we nog veel Onbegrip De reis heeft haar ook begrip bij gebracht voor het gewelddadige verzet van de zwarten tegen het re gime, een punt dat bij veel Neder landers heel moeilijk ligt. "Ze heb ben geen stemrecht, ze kunnen op geen enkele manier invloed uitoe fenen. Het enige dat ze kunnen doen is ondergronds gaan. Ik kan begrijpen dat na het geweldloos verzet nu steeds meer rellen ko men en steeds meer bloed vergo ten wordt Kijk, er wordt vaak gezegd: dat mogen die zwarten niet doen. Maar er wordt dan wel verge ten dat hier in de tweede wereld oorlog ook veel mensen in het ver zet zijn gegaan en geweld hebben gebruikt. En iedereen begrijpt dat. ook, want we werden toen toch on derdrukt? de Sjelter komen. Ze beschouwen, zeggen ze, die actieweek als een 'opstapje'. Na de week reacties gehad. Ik hoop dat het i de actieweek weer zo gaat. Dan zou nog heel wat kunnen gaan ge- Oegstgeest Gemeentecentum Lijtweg, vredes per, 19 uur. Taberna - Julianalaan, Poppenthe-. Wellus Nietus met 'Wie niet blauw r' gezien', 4-10 jaar, 13 uur. r» I Noordkant Oegstgeester kanaal - H wijkloop, 11 uur. Wassenaar y Van Heeckerenhuis - tentoonster Modelbouwver. Wassenaar, 11-17 ut1' r Warmond Meerrust - Dorpsstraat, Jazzconcertn 1 topmusici, 15-18.45 uur. n< Gemeentehuis, Herenweg - Opeyw tentoonstelling 'Wonen als je ou b wordt', 15 uur. Zoeterwoude Dorpskern - dorpskerkmiddag, 1', uur. uS Voorschoten ?ri) Lindehoeve - disco, 14 uur. kei Poppentheater - Churchillweg, voor^ur ling voor kinderen, 14.30 uur. Bte Leiderdorp j water aan de Laan v. Ouderzorg -' monstratie Radiografisch bestuurf^ modelschepen, 14-17 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 12175? 134604, na 17 uur en in het weekent bereiken via dokterstelefoon: 12222! APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst ij de apotheken in de regio Leiden, v waargenomen van vr 28 september g Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg I werkgroep moeten komen die zich beuren in Leiderdorp", tel. 01717-2525. Informatie Het geven van informatie staat Compromis in Wassenaar De Voorschotense wethouder Marselis krijgt, om het nieuwe schoolge bouw van het Lucascollege officieel te openen, de schaar aangereikt van een zojuist gelande parachutist. (foto Holvast) LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - De regio is (nu officieel) twee middel bare scholen rijker. In Voorschoten werd de ruim 1,2 miljoen kostende nieuwbouw van het Lucascollege aan de Van Beethovenlaan geopend Morgen kunnen alle Voorschotenaren het gebouw bekijken, want de school houdt de hele ochtend open huis. Ook in Leiderdorp werd een school gisteren officieel ingeluid. Het be treft de nieuwe dependance van de Louise de Coligny-Scholengemeen- schap voor mavo, havo laan. i atheneum. De school staat aan de Buitenhof- WASSENAAR - De gemeente Was senaar en de woonwagenbewoners hebben een compromis bereikt: er komen vijf noodstandplaatsen. De bewoners, die paar dagen lang het voorterrein van het Wassenaarse raadhuis bezetten, zijn gisteren weer naar hun eigen 'stek' aan de Ruigelaan teruggekeerd nu ze uit zicht hebben op een betere toe komst. De bezetting was een protest te gen de zich nu al jaren slepende be sprekingen tussen gemeente, pro vincie en rijk over de plaats waar het definitieve woonwagenkamp Warmondse jazz In het Warmondse Meerrust is het jazzseizoen weer aangebro ken. Dat wordt met een swingen de session gevierd. Klinkende na men komen er morgen voor naar de Dorpsstraat. Huub Jansen bij voorbeeld (Dutch Swing College Banbd), Rob Agerbeek (Dixieland Pipers), Jos van Buren, Frits Ka- tee, Bert Boeren en Cees van de Heuvel. De session begint om drie uur en zal tot een uur of zeven doorgaan. Entree 7,50. Poppentheater Poppentheater 'Wellus-Nietus' bijt morgen het spits af van de zondagmiddag-aktiviteitcn die de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest dit seizoen weer organiseert. Het poppentheater brengt het stuk 'Wie niet blauw is, is gezien', bedoeld voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Aanvang één uur op het adres Julianalaan 1 in Oegstgeest. Fiets/wandeltocht De PvdA Leiderdorp organi seert voor haar leden morgen een fiets/wandeltocht in de omgeving. De partij wil door middel van de ze excursie haar leden een indruk geven van het gemeentelijk groenbeleid. De geschiedenis van het landschap rond Leiderdorp komt ook an de orde. De excursie staat onder leiding van Harry Wals. Belangstellenden dienen zich om 9 uur 's morgens te mel den bij restaurant De Houtkamp. De tocht eindigt om half één. Haaswijkloop De Oegstgeester buurtgroep Haaswijk organiseert morgen de derde Haaswijkloop. De start vindt om 11 uur plaats aan de noordkant van het Oegstgeester kanaal, te bereiken via de brug aan de President Kennedylaan. Lopers kunnen kiezen uit afstan den van 2, 5, IOV2 en 16 kilometer. Aan de finish is er, behalve een medaille, de traditionele beker chocolademelk. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig, kin deren betalen een rijksdaalder. Modelschepen De Leidse modelbotenclub de monstreert morgen radiografisch bestuurbare modelschepen in het water aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp (tegenover Winkel hof). Tussen twee en vijf is de club daar, behalve als het stormt of erg regenachtig weer is. Dorpskerkraiddag De laatste van de serie 'Dorps kerkmiddagen' wordt morgen middag in de gelijknamige Zoe- terwoudse kerk gehouden. De cantorij van de Dorpskerk, een blokfluittrio en blazers van 'Sue- tane Musica' verzorgen deze mid dag, die om half drie begint. De entree is gratis. Expositie wonen De door deze regio reizende ten toonstelling 'Wonen als je ouder wordt' doet de komende dagen Warmond aan. Van maandag 1 tot en met donderdag 4 oktober is de ze expositie, die allerlei woonvor men voor ouderen laat zien, te zien in de hal van het gemeente huis. Overigens hebben de ver schillende instellingen die voor ouderen actief zijn in het dorp voor aanvullende gegevens ge zorgd. De openingstijden: 's morgns van negen tot twaalf, 's middags van twee uur tot half vijf en 's avonds van acht uur tot half tien. moet komen. De gemeente wil dat ook aan de Ruigelaan vestigen, provincie en rijk willen dat abso luut niet omdat deze plek te afgele gen is. Inmiddels leven de woon wagenbewoners volgens woord voerder Schneider in 'vooroorlog se toestanden'. Het feit dat er on langs een alternatief is gekomen in de vorm van acht standplaatsen aan de Dirk de Raetlaan plus 'be- drijfsplaatsen' aan de Ruigelaan deed daaraan niets af. Het plan moet nog door de raad en daarna kunnen de bewoners van de Dirk de Raetlaan nog zeggen wat ze van de plannen vinden. Maar voorlopig kunnen de woon wagenbewoners opgelucht adem halen. Het kamp aan de Ruigelaan wordt tijdelijk uitgebreid met vijf zogeheten noodstandplaatsen. De gemeente Wassenaar zal de kosten daarvan, die worden geschat op dertig- tot veertigduizend gulden, op zich nemen. Een woordvoerder van de pro vincie meldde gistermiddag het al ternatief goed te keuren. Temeer daar dat geld niet weggegooid wordt. "Het wordt zó gemaakt dat die voorzieningen ook voor defini tief gebruik zijn", aldus de woord voerder. De Markthof, het winkelcentrumf pje) OEGSTGEEST - Supergrutter Digros komt wellicht naar Oegstgeest. Hij heeft belang stelling voor een plaatsje in het in aanbouw zijnde 'Markthof aan de Kempenaerstraat. Be sprekingen daarover zijn gaan de. Direkteur J. van den Broek van Digros zegt "verliefd" te zijn op dat pand. "En we hebben altijd al een vestiging in Oegstgeest wil len hebben. Onze klanten moe ten nu immers helemaal naar Leiden komen". Er is wat hem betreft één 'maar' aan de zaak. Van den Broek: "De huurprijs is nogal hoog, ook omdat het winkelcen trum heel luxe is gebouwd. Daar over moet nog worden onder handeld. Daarnaast zouden de noodzakelijke verbouwingen toch wel erg veel geld gaan kos ten". laar B.J. Proper. Proper junior zegt graag de duurdere, luxueuze zaken naar de Markthof te willen trekken. "Luxueuze zaken lopen altijd in Oegstgeest", zo weet de makelaar, die graag kleine, wat duurdere winkels als een bon bonzaak en een schoenenwinkel naar de Markthof ziet komen. Winkels die, zegt hij, kwalitatief goed zijn en een degelijke finan ciële achtergrond hebben. Voor waarde is ook dat ze niet concur reren met de bestaande winkels in de Kempenaerstraet. In prin cipe is Proper bereid een super markt toe te laten in zyn winkel centrum. Hij wil een definitief 'ja' echter laten afhangen van de belangstelling voor de kleinere winkels. Van den Broek zegt dat Proper toch wel wat ziet in de komst van een supermarkt, die een mag neetfunctie voor andere winkels zou moeten vervullen. Volgens hem tast de makelaar ook de D eventuele belangstelling bij an dere supermarkten af. "Mis- schien dat die de gevraagde kos- m ten beter kunnen dragen. Maar daarover kan ik natuurlijk niets zeggen". g De Markthof zal naar verwach- w ting volgende maand gereed ko- men. Proper wil het winkelcen- y trum pas gaan gebruiken als hij fa voor alle winkels een kandidaat u, heeft. Op dit moment is het dus in nog niet zo ver, maar de Oegst- 4. geester makelaar verwacht dat het niet lang meer zal duren. Overigens heeft de oplevering van de winkelpassage enkele l, maanden vertraging opgelopen fa omdat één van de bouwleveran- tv ciers failliet ging. Eind juni is hij n begonnen met een landelijke ad vertentie-campagne om het een- trum meer bekendheid te geven. Ook heeft hij een speciale Markt- hof-folder uitgegeven. LEIDSCH m DAGBLAD Bij automatische overschrijving HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Commentaren: W F J.Wirtzen A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven: Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2