E VPRO mikt op hoge kwaliteit C Televisie sluit een seizoen af Satire voor beter begrip minder heden TV-rubriek ®®®®©®©CD© Riskante soberheid Loeki Stardust Quartet: hoog niveau bv De Mooiste Melodieën' feest der herkenning :ATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 min de brievenrubriek van het En gelse dagblad The Times stond vorige week zaterdag de volgen de ingezonden brief van Norman Weply, Pecaw, Swallow Lane, Stoke Mandeville, Buckinghams hire: „Sir, 'Bonanza Spelen maken winst van 115 m pounds' (kop in de krant van 13 september). De Paralympics zijn in Groot- gBrtttannië gehouden, met behulp Ivan vrijwillige bijdragen. De ^Verenigde Staten konden ze niet Hfinancieren Zonder commentaar". Ja, dat u>as waar ook, nadat de Olympische Spelen voor Gehan dicapten in 1980 in Arnhem wa ren gehouden omdat Moskou (de fl Sowjet-Unie) daar geen moge- eta- kjkheden toe za9 de Russische gehandicapten hadden vervoers problemen bij hun terugkeer uit Afghanistan moesten ze vier iaar later ten dele in Stoke Man- ieville, Buckinghamshire, Great- Britain al improviserend wor- ien gehouden omdat de Ameri- canen op het laatste moment ont- lekt hadden dat de financiële niddelen ontbraken om behalve ie verlamden, wier Paralympics coni' n Nassau County bij New York mm «ha! door Nico Schoepmaker nent, log wel doorgang konden vin- len, ook nog de anders-gehandi capten in hun rolstoelen in Champaign bij Chicago hun vedstrijden te laten afwikkelen. Chronisch geldgebrek was de oor aak, de solutie voor de lekke tanden kon onmogelijk gefinan- ierd worden. Toen nam Stoke Mandeville, waar de British 'ports Association for the Disa bled over het Stoke Mandeville Stadium beschikt, de organisatie van de rolstoelspelen over en be kostigde die op de Amerikaanse manier: via vrijwillige bijdra gen en particuliere fondsen. Toen Peter Ueberroth met het nodige klaroengeschal bekend maakte dat de organisatie van de Olympische Spelen in Los An- gele een winst had gemaakt van 115 miljoen pond ofte wel zo'n kleine 500 miljoen gulden, opper de Ueberroth de mogelijkheid dat een deel van dat geld (dat overi gens voor het grootste deel be stemd is voor de Amerikaanse jeugdsportorganisaties) aan de onderontwikkelden landen zou worden gegeven als een bijdrage in hun reis- en verblijfskosten in Los Angele. Een tegemoetkoming dus zoals Roemenië dat al kreeg als beloning voor het feit dat het als enig Oostblokland het Sowje- trussische 'njet' had genegeerd. Over een donatie aan de Inter nationale Invaliden Sportorga nisatie, of aan de organisatoren van de Paralympics in Stoke Mandeville, heb ik hem niet ho ren reppen, maar misschien dat het bovenstaande ingezonden briefje in The Times hem via via aan deze genante situatie herin nert en hem er alsnog toe doet be sluiten een douceurtje voor de ge handicapten over te maken. Een videobandje van de uitzending die AVRO's Sportpanorama Vrij dagavond aan de hoogtepunten van de Paralympics in Nassau County en Stoke Mandeville be steedde, zou de Amerikaanse in teresse voor deze alternatieve spelen wellicht nog kunnen ver groten... De opmerkelijkste en hoopvol ste programma's van de afgelo pen week vond ik de volgende: 'Chips' (slot), 'Dallas' (slot), 'Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan' (slot), 'De overwin naars' (slot), 'Natuur in eigen land' (slot), 'Dagboek van een herdershond' (slot), '1990' (slot), 'De dieren van het groene woud' (slot), 'Maggie en David' (slot), 'Op dood spoor' (laatste afleve ring) en 'Ik hou van jou' (compi latie). Als rijpe kastanjes vielen de slotprogramma's deze week van de bomen, het onweerstaanbare teken dat de herfst en het nieuwe seizoener aan komen. Tegelijker tijd w^d bekend dat het theater bezoek weer aantrekt. De theater directeuren hebben gemeld dat er weer meer loop in de schouwbur gen komt, een verheugend teken, omdat televisie niet kan floreren zonder een gezond theaterachter land waar alle talenten (of laten we voorzichtig zeggen: het groot ste deel van de talenten) ge schoold worden en hun ervaring opdoen. Ook om een andere reden is een verhoogd theaterbezoek gunstig voor de televisie: de thuiskijkers, die ook wel eens een schouwburg bezoeken, beseffen, eenmaal teruggekeerd op hun driezitsbank voor de beeldbuis, daardoor beter dat 'toneelspelen' c.q. tv-spel-spelen niet zo simpel is als zij misschien altijd gedacht hadden. 'Het huwelijksaanzoek' bij voorbeeld, een eenakter van Tsje- chov, werd weliswaar als tv-pro- duktie gebracht, maar had ver der alle kenmerken en manke menten vari een verfilmd toneel stukje, waarbij de tekst heel ge trouw (op wat tussenwerpsels na) werd gevolgd. Het was vrien delijk, maar niet goed, althans niet goed genoeg voor tv. Weet u wat verrassend genoeg wel even voortreffelijk tv-toneel was? Adelheid Roosen als Hans van der Togt-fan in 't Andere Net van de TROS! De rest van dat pro gramma wil ik nog een keer aan kijken... ^STERDAM (ANP) - De VPRO zal ook in het komende nterseizoen op radio en televisie zichzelf blijven. De ndtijd die de VPRO dank zij de B-status ter beschikking eft (39 uur radio en zes uur televisie per week) zal wor- n gebruikt om vaak kleine groepen luisteraars en kij-, rs te plezieren met informatieve, culturele en verstrooi de programma's van hoge kwaliteit. Vooral jeugd en ageren zullen in het nieuwe seizoen beter aan hun trek- >n komen dan voorheen. kondigde directievoorzitter J. isbroek aan op een persconfe- tie in Amsterdam over het pro- mma voor het seizoen 1984/ ..5. „Teveel door de VPRO ver- naDijyioosde gebieden - het buiten- orziend, de actualiteit, kinderen en :htver-geren, de literatuur en interes- neenste muzie^uitingen voor kleine >lieksgroepen - kunnen nu ver st Kan worden ontgonnen", aldus VRIJ-isbroek. De VPRO zal op de rokkente zondag elke week tussen (0 en 17.30 uur ,Het huishouden Jan Steen' uitzenden, een on- lodox familieprogramma met ««■Jer meer „uitzinnige invallen en jggyjffi^pvoedkundige filmpjes". De ■■"■^RO-avond begint wekelijks met el.07t-12i Sloop', een produktie naar het k van Margriet Heymans. Om veek is .Achterwerk in de kast' 3"ien, waarin kinderen van 8 tot aar voor de camera de gelegen- 1 krijgen hun verhaal te hou- ees van Kooten en Wim de Bie IJVEN en in het nieuwe seizoen min- vaak op het scherm verschij- /jfysfö, omdat de maandelijkse regel- u XfO'tyt naar hun smaak een te voor- ^J^baar patroon oplevert. Op 23 ^^^^ember brengt het duo een ^^■idvullend programma. Verder IHHH uitzendingen voorzien in fe- jning vaari, maart en april 1985. Freek ne beglajonge en het Willem Breuker sheel omlectief zijn op 14 oktober te zien woonka het eerste deel van hun thea- Dijkeukenrogramma, Stroman. Het twee- 3 et.: 3 stteel, Trawanten, wordt na de inen. Eeiwisseling vertoond. Freek de /eel privage zal speciaal voor de VPRO- visie op Oudejaarsavond live -000,- van 22.45 tot 00.05 uur een pro gramma verzorgen. De actualiteiten komen 's zon dags op televisie twee keer aan bod in .Nieuws', een vijftien minuten durend programma dat geheel in handen is van een garde veelbelo vende jonge journalisten. Te zijner tijd kan .Nieuws' uitgroeien tot een complete actualiteitenrubriek. Buitenlands nieuws wordt ge bracht door Emile Fallaux, die voor de VPRO in Nicaragua ver toeft. Van oktober tot en met de cember vertoont de VPRO zijn reisbrieven op video. Fallaux brengt op 4 november een recht streeks verslag van de verkiezin gen in Nicaragua. Bekende programma's als 'Tijd verschijnselen' en ,Hier isA- driaan van Dis' zijn ook in het nieu we seizoen weer te zien. In ,Het On derhoud' ondervraagt Wim Kayzer maandelijks een persoon „om van zelfsprekendheden op hun (on houdbaarheid te toetsen". De extra zendtijd die de VPRO heeft .verdiend' met het hereiken van de B-status, wordt geheel gere serveerd voor met name jeugd en jongeren. Voor de jeugd heeft de VPRO nog een kunst- en cultuur- magazine voor kinderen in petto en voor de jongeren een vijfdelige serie van Wim T. Schippers ,Op zoek naar Yolanda' en ,The Tube', een uitzonderlijk popprogramma van Channel 4, waarin live-optre dens, reportages en interviews met popartiesten. Verder zal de omroep in het komende seizoen zo'n vijf te levisieregistraties van zaaloptre- Documentaires Op het gebied van documentai res haalt de VPRO fors uit. In de serie .Lotgevallen' op 7 oktober gaat Cherry Duyns op zoek naar de tango. Volgens tv-directeur Roelof Kiers een documentaire van „een zame klasse". Verder zijn docu mentaires geprogrammeerd over onder meer de Bhagwan-beweging (28 oktober), de bank van lening (2 december), Nederlandse militairen die in 1947 overliepen naar de In donesische vrijheidsstrijders (16 december) en over Sigmund Freud (23 december). Jan Blokker heeft een documentaire in voorberei ding over de huidige positie en in vloed van de Islam, toegespitst op de situatie in Iran en een documen taire over het heimwee dat voort leeft onder de tienduizenden land genoten die de tropen hebben ge kend. In het nieuwe seizoen brengt de VPRO ook veel (Nederlandstalig) drama. Zo zal de Maatschappij Dis- cordia te zien zijn met .Mercedes' (18 november) en een vierdelige co- medy-serie (vanaf 30 november). Het Zuidelijk Toneel Globe brengt volgend jaar ,In het tuinhuis' op de Je zou verwachten dat voor Theo Bakker de wereld niet veel groter is dan een tafeltennistafel. Hij was vroeger een zeer verdienstelijk speler, is al zeven of acht jaar trainer van Scylla, schrijft voor het Leidsch Dagblad over tafeltennis en levert ook gere geld bijdragen aan de Telegraaf, de AVRO en niet te vergeten het ANP. Die laatste bijverdienste kwam in opspraak toen Theo Bakker tijdelijk bondscoach was van het Ne derlandse team tijdens de wereldkampioenschap pen in Tokio. Bakker moest toen als journalist zijn eigen functioneren als bondscoach kritisch volgen. Dat blijkt hij te kunnen, Theo is daarnaast bekend als broer van Gerard. Dat hij wel degelijk verder kijkt dan de witte randen van de groene tafel, blijkt uit zijn Dwang buis. Eén avondje televisie was voor hem genoeg. Het medium televisie wordt meestal misbruikt. Slechts zel den programma's die wat voor stellen. Grotendeels pulp. Daar om probeer ik selectief te kijken. En soms ook omdat de puf ont breekt zelf iets te bedenken of te doen. Wat nogal eens voorkomt. Gelukkig mag je, als de eer je te beurt valt een Dwangbuis te' mogen schrijven, ook over maar één programma wat schrijven. Of over één avond. De zondag avond wordt het. Stamt nog uit de tijd dat de VPRO op die avond steevast voor een goede afsluiting van het weekeinde zorgde. Net één of twee? Twee, Veronica, dan maar. Per slot pro beer je nog jong te zijn en wat te willen. De gids erbij. Eerst Operation Petticoat, Amerikaanse comedy serie. Misschien gaat het wel over de a.s. presidentsverkiezin gen. Maar nee, aan boord van de roze zeetijger blijkt zich een vier- sterren-generaal te bevinden. En dat zo vlak na de maaltijd. Slaan we over. Nederland Muziekland ook maar. De spijsvertering zou er verstoord door raken. Kan Normaal niet terug naar de Ach terhoek en Lee Towers niet er gens als scheepstoeter worden ingebouwd. Waarom moet ik lachen om Magnum? Computergestuurde humor, een seniel plot, een snuf je van dit, snufje van dat, kort om, hapklare tv-brokken. 's - "Mensen gemoed is te manipule ren zodra-ie te eten en te drinken heeft. Zou 'Kramer versus Kra mer' in een der Sahellanden evenveel tranen los gemaakt hebben? Humor ter vergroting van de Magnum-winsten. Is la chen om die humor ook gezond? Dan volgt een programma over onze achterstand op het terrein van High-tech. Bestaan er dan geen presentatrices met én een (foto GPD) goed voorkomen én een te prui men intonatie? In de kop, 'we moeten niet bang zijn van alle nieuwigheden'. Ergens halfweg, 'de techniek doet in een griezelig hoog tempo, haar intrede in ons leven'. Aaien en knijpen tegelijk. Gelukkig wordt het programma enkele keren opgesierd door een technische storing. Uit dezelfde koker van tech niek en wetenschap komt ook de atoombom. Maar die willen we niet. Omdat-ie hel en vermoede- nis, op aarde al, met zich mee brengt. 'Threads', de twee uur durende film waar de VOO mee afsluit, laat dat zien. Goede zaak dat Veronica 'm uitzendt, en net de VPRO bijv., wat ook had ge kund. Miljoenen kijkers extra. He kan nooit kwaad als een grote groep kijkt naar wat de gevolgen van ons doen en laten zullen zijn. 'Nicht gewusst' kan niet meer. Van ons doen en laten? Is on derhand niet duidelijk dat WIJ er niks aan kunnen doen. Honderd duizenden demonstranten. Kun nen we niet omheen vindt de re gering. Maar wje gelooft nog dat de kernwapens om te beginnen, Nederland uitgaan? Toch wel van ONS doen en la ten. Omdat de maatschappij niets anders is dan een uitvergro ting, een optelsom van ONS doen en laten. In Threads zie je pal na de bom mensen roven, moorden, elkaar het laatste eten afnemen, elkaar de deur weige ren etc. Is dat nou goede tv? Ja toch, de gemiddelde kijker wordt toch mooi bewust gemaakt, aan het denken gezet. En als je er vanuit gaat dat politiek Den Haag zijn eigen gang gaat, zich niks gele gen laat liggen aan al die bewus te mensen, is 'Threads' dan nog goede tv? Brengt zo'n film dan juist geen gevoel van onmacht teweeg, zou het dan niet beter zijn er wat romantiek en avon tuur tegen aan te gooien? Mis schien wel. Maar als je nog steeds denkt dat DE OPLOS SING zit in eeen aanpassing van het systeem door maatschappij- bewuste mensen is Threads' weer nuttig. Kortom, na zo'n film zou een tv-discussie moeten vol gen, een programma waarnaar kijkers kunnen bellen. Misschien zou er bij de uiter aard verschillend geaarde ge sprekspartners dan ook iemand zitten die de link aangeeft tussen het individuele handelen en de nucleaire oorlog waarin dat uit eindelijk resulteert. Nu kwam al leen een droefgeestige Veronica- omroepster vertellen dat we maar moeten hopen dat het nooit zover komt, en hup, Boingggg, daar is het Journaal. DE slag om en bij Arnhem is die dag her dacht. Als Vera Lynn in beeld komt wordt de ondertoon me net te nostalgisch. Tv maar uitgezet. De man die ooit hoopte dat de mens een kortstondige plaag der aardkloot zou zijn, zal zijn zin wel krijgen. THEO BAKKER Scène uit de jeugdserie van Wim Schippers, 'Op zoek naar Yolanda', die de VPRO de komende winter op het scherm brengt. (foto gpd» televisie. De succesvolle one man show van Jim van der Woude is speciaal voor de televisie bewerkt. "Herenleed' is op 21 oktober, 18 november en 16 december te zien. Filmliefhebbers komen ook ruimschoots aan hun trekken. Op het programma staan onder meer drie speelfilms van de Duits/Ame rikaanse regisseur Ernst Lubitsch, twee films van de Indiase regisseur Mrinal Sen en drie films van de fa meuze Marx Brothers. Jonge dames Directievoorzitter Haasbroek stelde op een deze week gehouden persconferentie dat de program mering voor het winterseizoen een duidelijk bewijs is dat de VPRO geen concessies heeft gedaan aan de eigen identiteit. „Alles wijst er op dat de VPRO zichzelf gebleven is. Wij ontvangen u niet in een cir custent. Wij hinderen u niet met merkwaardige relatiegeschenken. Geen te jonge dames in te strak Lu- rex. Geen promotieteams, drive in- shows, braderieën of braadwor sten. Wij komen niet naar u toe. U komt - en zo hoort het ook - naar ons toe. Niks jeugdclubs, niks monsteraankopen, geen geklaag over Den Haag", aldus Haasbroek tegen de verzamelde pers. Op IKON-tv HILVERSUM (GPD/ANP) - Een door Turken, Marokkanen, Surina- mers en Nederlanders te presente ren satirisch televisieprogramma. Onder meer daarmee wil de IKON meer begrip gaan kweken voor et nische minderheden in ons land: Het satirische programma, waar voor overigens wel Nederlandse tekstschrijvers zullen worden aan gezocht, begint in het voorjaar en zal met een vierwekelijkse fre quentie op vrijdagavond worden uitgezonden. Dit werd deze week bekendgemaakt tijdens de presen tatie van de programma's waarmee de IKON zich in het komend sei zen gaat manifesteren. De kleine omroep krijgt in de nieuwe indeling tv-zendtijd op de vroege donderdagavond en de late vrijdagavond. Op de radio is de IKON op de nieuwe zender Hilver sum 5 het meest op zondag te be luisteren. Daarnaast heeft men op dezelfde zender korte blokjes zendtijd toegewezen gekregen van woensdag tot en met zaterdag. Op televisie probeert de IKON de goe de naam op het gebied van jeugd drama te bestendigen. Er staan er drie op het schema. Volgende week donderdag wordt een begin gemaakt met „Gat in de grens" waarin het weglopen van drie kinderen centraal staat. In januari wordt een vierdelige gedra matiseerde documentaire uitge zonden over jeugdwerkloosheid en vanaf eind februari komen er zes praatshows over lief en leed in het gezin. De presentatie is in handen van Wim Neijman. Voorts bevat de IKON-programmering onder meer een serie van vijf documentaires over gedachten rond de ondergang van de wereld en de reacties daar op aan beide zijden van de Atlanti sche Oceaan. Radio De Interkerkeliike Omroep Ne derland IKON, die volgende week naar Hilversum 5 verhuist, zal op vier achtereenvolgende dagen de nieuwe actualiteitenrubriek „Kwartier" uitzenden. In de vorm van reportages, commentaar en een kort vraaggesprek zal de IKON aandacht schenken aan ontwikke lingen en gebeurtenissen in kerk en samenleving. Drie IKON-programma's ver dwijnen als gevolg van de verhui zing: „De andere wereld van zon dagmorgen", de rubriek „Brood en spelen" over cultuur en theologie alsmede de informatierubriek „Kleur". In de plaats hiervan komt - be halve „Kwartier" het program ma „Het vijfde wiel" over theolo gie, cultuur en samenlevingsvra- gen. Een vast element hierin wordt dat wekelijks een in ons land wo nende „vreemdeling(e)" zijn of haar mening geeft op gebeurtenis sen in Nederland. Dit programma komt zondags om 09.07 uur, na de radiorubriek „Mensen" van ds. Al- je Klamer. -i!Mooiste Melodieën" met Caroli- 0>"M'iKaart, Elzbieta Szmytka, Hans jp* sson, Lex Goudsmit en het Hol- ds Solisten Ensemble. Muzikale ling: Co van der Reide Wijma. tien in de Leidse Schouwburg op IDEN - Het recept is eenvou- Men neme twee en een half van de populairste melo- <?n uit de wereld van opera, ^^foette en evergreen plus twee iesten die bekend zijn van ra- en televisie, en het succes ;t gegarandeerd. Dat de stem 1 Caroline Kaart nog maar een taduw is van de volle alt die zij ntig jaar geleden bezat, is van lergeschikt belang bij dit st der herkenning. en muziekavond met een pia- (de overigens voortreffeüjk eleidende Co van der Heide ma) en een enigszins armzalig end koortje van zestien is tenslotte meer bedoeld de gezelligheid dan L^: eikaal genot op niveau. En ge- ig werd het zeker, niet op de ste plaats dankzij de verbin- de praatjes, waarmee Caroli- iCaart handig inspeelde op al les waarop een gemiddeld pu bliek onvermijdelijk reageert. Het was trouwens een genoe gen om naast haar een onver woestbare theaterrot als Lex Goudsmit aan het werk te zien, die zich in het begin even vertil de aan "Der Bettelstudent", maar zich daarna uitstekend re vancheerde met o.a. Anatevka en een liedje van Eli Asser. De tenor Hans Nilsson bleek over een fraai natuurgeluid te beschik ken, dat echter nog dermate on gepolijst was, dat het stroef en bij vlagen over het voetlicht kwam. Aan de andere kant pre senteerde de jonge Poolse zange res Elzbieta Szmytka zich als een uitmuntend geschoolde lyrische sopraan met grote mogelijkhe den, zoals nu bleek uit een op merkelijk gezongen Traviata-aria die slechts in de afwerking nog wat wensen open liet. Dat het een "muzikaal theater- feest" werd, zoals de affiche be loofde, zou ik alles bij elkaar niet durven beweren, maar de lief hebber van populaire melodieën kwam zeker ruimschoots aan zijn trekken. PAUL KORENHOF 'Het Meer' door Marlies en Cecile Heuer. Regie: Ria Marks. Decor: He- leen Verschueren. Gezien op 28 sep tember in het LAK. Aldaar nog van avond te zien. Als project is het natuurlijk een aantrekkelijke uitdaging om op basis van een romantekst een theaterproduktie te maken. Ac trice Marlies Heuer heeft dit in opdracht van het Shaffy Theater op zich genomen: samen met haar zus Cecile en met regiebege leiding van Ria Marks heeft zij naar theatrale beelden gezocht bij de roman 'Het Huishouden' van de Amerikaanse schrijfster Marilynne Robinson. Wie Marlies Heuer eerder aan het werk gezien heeft, weet dat zij iets kan en zich aan een derge lijk project niet snel zal vertillen: ook in deze produktie toont zij haar kwaliteiten als geïnspireerd actrice. Ze speelt de in een droomwereld levende Ruth, die terugkijkt op haar door ernstige gebeurtenissen overschaduwde jeugd. Samen met haar zus Lu cille (Cecile Heuer) heeft ze voor al in droom en fantasie bij en rond het Meer veel beleefd. Dat zij in dit stuk op een met doek gestileerd aangegeven meer spelen, is een mooi vorm gegeven vondst. Zo blijft het meer als middelpunt en als bron van herinneringen en leed tij dens de voorstelling zichtbaar aanwezig. Heden en verleden lo pen daarin door elkaar: nu eens haalt Ruth monologiserend en commentaar gevend herinnerin gen op, dan.weer richt zij zich di rect tot Lucille, die daardoor niet tot een wat schimmige achter grondfiguur verbleekt. Het is goed te merken, dat bei de actrices aan het vormgevings aspect prioriteit hebben gegeven boven het verschaffen van zo veel mogelijk informatie. Maar het is wel een riskante soberheid, waarvoor zij hebben gekozen. Het geheel komt net duidelijk genoeg over, de vorm blijft vol doende abstract en het één uur durende stuk had niet veel lan ger moeten duren. Zit dit project dus perfect in elkaar? Die bewe ring gaat echter duidelijk te ver. De structuur is goed, maar mist in zijn opbouw de als het ware. dwingende consequentie, die je pas echt enthousiast maakt. WIJNAND ZEILSTRA. Concert door het blokfluitensembte 'Amsterdam Loeki Stardust Quar tet', bestaande uit Daniël Bruggen. Bertho Driever, Paul Leenhouts en Karei van Steenhoven onder auspi ciën van K&O Leiderdorp. Gehoord op vrijdag 28 september in de Dorps kerk. LEIDERDORP - Het Loeki Stardust Quartet is een van de weinige blokfluit-ensembles die een vrij grote bekendheid genie ten. Dit hebben zij zeker te dan ken aan hun subliem (samen- )spel, doch ook door hun reper toirekeuze, die loopt van renais sance muziek tot eigen werk en arrangementen. Voor de renais sance liefhebbers zullen ver scheidenheid aan blokfluiten al leen al een rede zijn om een avond vrij te maken. Als opening van het program ma klonk het Chanson 'Qui bel les amour' van Josquin des Préz, een gepast begin; de compositie heeft als één van de uitgangs punten klankschoonheid. De be heersing waarmee werd ge speeld, gaf een zeer rustig beeld gedurende de hele avond: de le den staan zowel technisch als muzikaal boven de stof. In het tweede chanson 'wrong' de eer ste stem hier en daar. In o.a. 4 Vocum van John Baldwin be wees het ensemble ook ritmisch zeer sterk te zijn 'Wolken' van Van Steenhoven was van een heel andere orde. Deze composi tie toonde geheel andere technie ken. Eveneens als ook een eigen compositie van P. Leenhouts. Wat minder overtuigend klonk de Fantasia 5 van Henry Purcell. Misschien ook niet zo goed geko zen na het eigen werk op het pro gramma. De transparantheid was niet helemaal aanwezig. Dit in tegenstelling tot de Praelu- dium en fuga van Bach. Dit werk werd perfect uitgevoerd, het sa menspel was zo goed, dat men zou kunnen denken dat één per soon dit op een orgel speelde, doch noch verfijnder wegens de zeer fraJie toonvorming met cressendo's etc. hetgeen op een orgel onmogelijk is. Het Loeki Stardust Quartet staat technisch en muzikaal op een hoog niveau en is zeker voor de blokfluitlief hebbers een must. De avond werd besloten met een toegift, een luchtig arrangementje. CAECILE HOUTMAN. Broeksz- prijs voor KRO en Hum.-verbond HILVERSUM (ANP) - De J.B Broekszprijs is dit jaar toegekend aan het Humanistisch Verbond (HV) en aan de KRO. Het HV krijgt de prijs (een kunstwerk) voor het radioprogramma .Leven met kan ker' van Bert Boelaars en de KRO voor het televisieprogramma ,Joop Admiraal' van Leo Akkermans. De prijs is ingesteld bij het af scheid van J.B. Broeksz als voor zitter van de VARA in 1971 als be wijs van erkentelijkheid voor de verdiensten van Broeksz voor de VARA. ADVERTENTIE ^TIMMERMAN® 203-205 uuw ut.tzvn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29