Koerswijziging bij LZ '86 Volleybalteams Gemini doen gooi naar titel 'Voetbal mist avontuur' e Parrel regeert met harde hand Ron Greenwood in autobiografie r ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 LEIDEN- Als de voortekenen niet bedriegen, dan dreigt het Nederlandse waterpolo de komende jaren in het slop te geraken. Tijdens de Olympische Spelen te Los Angeles bleek al dat het Nederlands team zich in een neerwaartse spiraal bevindt en danig aan de tand wordt gevoeld door de "B" landen. Nationaal bekeken lijkt het record aantal overschrijvingen 700 per 1 september) een indicatie voor het verval van deze in Leiden zo populaire zwem- sport. Het valt niet te ontkennen dat deze neergaande trend op geen enkele wijze een gezonde basis kan zijn voor de ongetwijfeld hard werkende verenigingen die voor taan de grootste voorzichtigheid zullen betrachten bij het aantrek ken van een gerenommeerde trai ner. Rob Schouten zwaait daaren tegen al jaren lang de scepter over De Zijl/LGB, dat door de komst van Ronald Hermsen in kwaliteit is vooruitgegaan. Weliswaar waren de trainingsresultaten onder de maat, maar de verwachting is, wan neer het zevental is ingespeeld, dat de Leidenaars een rol om het vice- kampioenschap gaan spelen. DZV uit Delft is opgezadeld met de erfenis van Harry Vriend die met een aantal ex-DZV spelers de wijk nam naar Hilversum. LZ'86 acterend in de hoofdklasse hield zijn spelersgroep in tact, maar zag zich door het terugtreden van Joop Siera, Fried Elzenga en Wim Klum- per naar de reserves genoodzaakt het eerste herenteam op enkele plaatsen te verjongen. De verjon ging kreeg gestalte in de vorm van Jim van Es (22), Renee v.d. Zeeuw (18) en Jan de Graaf (31!) die na een twee-jarig verblijf in het tweede team de handschoen weer oppakte en bereid is gevonden het jeugdig •talent zo nodig op te vangen en te begeleiden. Het meest opvallende gezicht bij LZ'86 is echter trainer Hans Parrel 'die na een succesvol jaar bij Vivax nu de bijna 100 jaar oude vereni ging onder zijn hoede heeft geno men. Hans Parrel, de 39-jarige oud international en in een grijs verle den zelf lid van LZC, zag zich di rect geconfronteerd met kwali teitsverlies en tracht dit te com penseren door in de voorberei dingsperiode met harde hand te re geren over de selectie. Opmerke lijk resultaat van deze koerswijzi ging is dat LZ'86 in de oefencam pagne veel agressiever acteerde dan voorheen. Of deze positieve agressie ook in klinkende munt kan worden omgezet zal de toe komst uitwijzen, want de tot nu toe behaalde resultaten getuigen van een wisselvallig karakter. Voornaamste uitgangspunt voor LZ'86 zal het behalen van de pro motiepoule zijn die enig perspec tief biedt op een plaats in de ereklasse. In de competitie '84-'85 zullen de krachtsverschillen gering zijn. Geen enkele vereniging kan de rol van favoriet op zich nemen, hoewel het Y en AZPC in fysiek opzicht meer gewicht in de schaal kunnen leggen dan de concurren tie. Vandaag wacht LZ'86 de eerste vuurproef. De wedstrijd tegen Merwede zal een goede graadmeter zijn voor het verloop van de com petitie die voor LZ'86 een nieuw (veijongd) tijdperk zal inluiden. Ontwikkelingswerk Bij de verenigingen in de Leidse regio staan eveneens andere trai ners aan het roer. LZ'86 doet in dit kader aan ontwikkelingswerk want zowel bij Vivax, Katwijk als DKD worden de trainingen ver zorgd door oefenmeesters die nauw gelieerd zijn aan de Leidse vereniging. Tweede klasser Vivax behaalde verleden jaar een verdienstelijke tweede plaats en zal volgens zegs man Wormgoor dit jaar met wat minder moeten doen te meer daar de routiniers Frits Welling en Leo Onderwater de polocaps aan de wilgen hebben gehangen. Deze plaatsen zullen worden ingenomen door Max de Mooy en Dick Lan- gerhorst. De nieuwe trainer van de Oegstgeestse formatie is Wim van Zijl die van Katwijk overkwam. Jan de Graaf moet jeugdig talent bij LZ 'opvangen'. Dames Bij Katwijk dat verleden jaar uit de tweede klasse kelderde haalde men Aad de Keyzer binnen die on danks een fiks aantal aderlatingen de toekomst op langere termijn re delijk zonnig tegemoet ziet. Hierbij wijzend op de gezonde jeugdop- bouw. Het huidige eerste team zal alle zeilen bij moeten zetten om niet in de gevaren zone terecht te komen. DKD treedt nu al weer een aantal jaren op in de 3de klasse. Zelden gebeurde dit op een overtuigende manier. Ook dit jaar zullen de Lei derdorpers onder hoede van al weer een nieuwe trainer (Roel Veenstra) tegen degradatie moeten knokken. Het Leidse damespolo zal ook dit jaar geen potten breken. Eerste klasser LZ'86 zal ondanks de te rugkeer van Ellen Hoogeboom de nodige moeite hebben om een te rugkeer naar lagere regionen te voorkomen. De Zijl/LGB, verleden jaar gedegradeerd uit de eerste klasse boette flink aan kwaliteit in door het vertrek van Jolanda v.d. Marei. Volgens trainer Albert Spij ker zal de kracht van dit team nu in het collectief moeten worden ge vonden. In een stad waar het polo op een hoog niveau staat lukt het de dames nog steeds niet het voor beeld van de heren te volgen. WIM SIERA LEIDEN - Dit weekeinde barst ook het volleybalgebeuren weer in alle hevigheid los. Over het algemeen waren er in de Leidse regio niet zulke spectaculaire wisselingen te noteren. Eruit sprongen Leython, dat er bij de heren een nieuwe top op kreeg met de komst van het eer ste herenteam van LUSV en Gemi ni dat enige oudgedienden binnen haalde. Bij de dames werden de va catures over het algemeen door ei gen jeugd opgevuld. De enige tweede divisionist bij de heren Leython brengt met een enkele aanvulling, het oude ver trouwde ex-LUSV-team binnen de lijnen. Onder leiding van John Groen werd vroeger dan ooit met de trainingen gestart en een ambi tieus oefenprogramma afgewerkt. Als laatste werd een wedstrijd te gen Thor afgewerkt (1-3 winst), een tegenstander waar vorig seizoen in de competitie nog tweemaal van werd verloren. Duidelijk bleek dat de inpassing van Ad Kerkhof moeiteloos is verlopen. Terugge haald werd tevens Waldo Broeks- ma, die vorig seizoen moest stop pen. Voorlopig zijn de verwachtin gen nog niet al te hoog. De nieuwe combinatie zal al tevreden zijn met een consolidatie te meer daar de poule-indeling sterker is dan vorig seizoen. Gemini (derde divisie), begon met een nieuwe coach aan te trek ken in de persoon van Willem Jan van Ieperen (ex-Be Fair). Aan de LONDEN (Rtr) - Ron Greenwood, tot de zomer van 1982 manager van het Engelse elftal, bekritiseert in zijn donderdag verschenen auto biografie de afnemende kwaliteit van het huidige voetbal. Green- LUXOR (121239): "Police academy", da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, Alphen (voor reserveringen 01720-20800) and the Temple of Doom", za. 2 uur, 16 jr. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: "Cannonball run II", za. en zo. 19.00 uur, 12 jr. "Terms of endearment", do. t/m v 20.00 uur, 16 jr. "Exposed", vr., za. en zo. 21.15 uui EURO 1: en 21.151 uui| oi ..ook 16.45 Nachtvoorstelling "Wild Pussycats", JündermatTnee: "Billy Turf, haantje 24.00 uur, 18 jr. ,-fg voorste", za., zo. en woe. 14.00 Her- a. LIDO 2: "Indiana Jones and the Tem ple of Doom", da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 12 jr. LIDO 3: "Romancing the stone", da. 14.30,19.00 en 21.15 - - - - uur, 12 jr. LIDO 4: "De grens", da. 19.00 en 21.15 Kindermatinee; "Vol gas uur, do., vr., ma. en di. ook 14.30 uur; bie", za., zo. en woe. 13.45 uur, al. 16 jr. EURO 2: "Romancing the stone", Katwijk 101" «"An (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: "Halloween", do., vr., za., zo. i woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. S.45 CITY 2: "Chained heat", zie tijden als i City 1, 16 jr. uur, zo. ook 16.45 uur, al. Nachtvoorstelling: "Romancing the STUDIO (133210): "De Schorpioen", stone", za. 24.00 uur, 18 jr. da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook EURO 3: "Police Academy", da. "Emmanuelle IV", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): "Sweethearts", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Jonge meisjes 21.15 i zonder taboe", 23.30 u r, di. alleen 18.45 zo. en woe. ook 13.30 uur, al. CITY 3: "Footloose", zie tijden als i.. Nachtvoorstelling: "Zondige melo- city 1, al. ™eT^a" u,Vr' lT- CITY 4: "Enter the dragon", do. 14.45 EURO 4: Indiana Jones and the vr. en zo. 14.45 19.00 en 21.15 uur za., Temple of Doom", da. 18.30 en 21.00 ma ^i. én WOe. 19.00 en 21.15 uur al. uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur, 12 CITY 4: Kindermatinee: "Billy Turf, T haantje de voorste", za. en woe. 14.45 Indiana Jones uur ai De Lakenhal - tentoonstelling 'Beel den bekijken', 15/9 t/m 25/11; di t/m van 10-17 uur, zo 13-17 uur, 3/10 Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Ba rend Groenendijk, aquarellen en te keningen, Marceline Gevaerts, Majo- lika aardewerk, t/m 25/10; di 19-21, woe 10-12, do, za, zo, 14-16 uur. Stelling - Lange Mare, expositie Jan Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Art-House - Stille Mare, Aga Kaag, t sen; tot 15/10, ma 12-18 uur, dag. 10-18 uur, do tot 21 uur. zo 11-18 u Wisse, tot 29/9; di t/m za 12-19 thema expositie 'De toekomst', Hen drik Jan Brakels en Leo Oostenbrug, schilderijen, objecten, foto's, schaal modellen; iedere zondag tussen 14-16 uur doorlopende dia-show; t/m 18/10; di 19-21, woe, do, zo 14-16 uur, za 11-16 Galerie Van der Vlist - Botermarkt, Jan van Zonneveld, zeefdrukken en aquarellen, t/m 30/11; di t/m za van 10- Sylvius Laboratoria - werk van Gem- 17 uur. ma van den Broek en sieraden van Si- Wassenaar ta Falkena, tot 15/10, mat/mvr8.30-17 Caeciliastraal 18 - verkoop expositie ^ergeDeKieviet-Stoeplaan,Hans Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Arthur Stam, schilderijen, gouaches, grafiek en Jan de Graaf, kleinplastiek, 10/9 t/m 7/10; vr, za en zo 13.30-17.30 uur. Leiderdorp Vd Muzenhof - Alex Hakkaart, collages en Gijs van Duyvenbode, gouaches, Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, aquarel, 8/9 tot 11/10; ma t/m vr van Anja Duyvesteyn, schilderijen acryl/ 14-18 uur. za van 9.30-12.30 uur. linnen - acryl/papier en Henk Mooij, keramische plastieken, t/m 18/10; di tl Oegstgeest ni za van 10-17 uur. Kapsalon Jacques van Bellen - Lange Voort, expositie Leni Kluiters-Venne, Zoeterwoude keramiek en Hein Wilzen, aquarellen, Art Gallery JVC - Energieweg, Karei tot 26/10; di t/m do 9-18 uur, vr van van der Wilk, keramische schilderij- 9-21 uur, za van 9-17 uur. en, 3/9 tot 1/10; ma t/m vr 9-16 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Volwassen- en jonge renafdeling: elke dag van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderaf deling: elke dag van 10.30 tot 19.00 uur. De afdeling intensieve zorg: uitsluitend na overleg met het hoofd van de afde ling. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van Ziekenhuizen i 15.00-16.00 u 18.30-19.30 15.00- Bezoekuren St. Elisabcth-zicken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Kinderafdeling: dagelijki 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagejijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- wood, die na de uitschakeling van Engeland in de WK-eindronde in Spanje als bondscoach afhaakte, stelt dat de sport wordt geruineerd door slechte coaching, saaie theo retici en ongeduldige voorzitters. In zijn boek „Yours Sincerely" velt Greenwood een hard oordeel over het Engelse voetbal, dat op het vaste land nog de reputatie heeft publiek te boeien. „Voetbal is plezier, elke keer weer anders en eindeloos boeiend, maar toch gaat het langzaamaan kapot. Het kijk genot wordt verknoeid door onge duldige clubbestuurders, boek houders met zuur in de pen, bange managers, armetierige coaches en saaie theorie-mensen. De sfeer en geest rond het huidige voetbal zijn verkeerd. Er is geen avontuur meer. Daar gaat de sport aan ten onder", aldus Greenwood, die van zijn pensioen geniet. Als coach van het Engelse elftal werd hij opgevolgd door Bobby Robson. selectie werden toegevoegd Ruud Kooien, Frans van Sliedrecht en Eric Peters, allen van Ruiter af komstig. Ondanks deze versterkin gen verliep de oefenperiode niet geheel naar wens. Bernard v.d. Pols maakte nu zijn rentree na zijn blessure, terwijl Casper Brussee is overgestapt naar het geven van training. Gemini raakte Wilber Kokshoorn kwijt. Hij moet in dienst. De ploeg wil hoog eindigen en een gooi doen naar het kam pioenschap. Bij de dames moet Gemini (2e di visie) Marijke v.d. Poel en Ellen v.d. Berg missen die beiden stop ten. Versterking werd gevonden in de van Leython overgekomen mid- denaanvalster Maria de Groot en Ineke Havinga, de spelverdeelster van LUSV. Uit het tweede team werd Carla van Blijswijk doorge schoven en Anneke Verstegen ver huisde naar het reserve team. De veranderingen hebben tot nu toe positief gewerkt en Gemini ver wacht (voorzichtig) hoog te eindi gen. De NOVO-heren gaan voorals nog uit van handhaven in de derde divisie. Alleen Kerst Breman werd teruggezet, voor het overige bleef de hele selectie intact. De plaats van Kerst werd ingenomen door Nico van Kan. Bij de NOVO-dames (3e div.) dit jaar geen spectaculaire wijzigingen. Joke van Maastricht ging in een lager team spelen, ter wijl Yvonne v.d. Werf stopte. Ook Joke v.d. Bent zag er geen heil meer in vanwege haar blessure-ge voeligheid. De selectie werd aange vuld uit eigen kweek met Jacqueli ne Joustra (uit het tweede) en Es ther van der Niet uit meisjes A. On der leiding van trainer Ronald v. Nierop werd overgeschakeld op een 1-5 systeem en dat bleek wel even wennen. Dit keer komt NO VO in de parallelpoule (H) uit waarin er qua afstand wat minder gereisd hoeft te worden en die te vens op papier wat minder sterk bezet is. NOVO heeft vorig seizoen met de diverse teams nogal wat ter rein moeten prijsgeven, vandaar dat de verwachtingen nu hoog ge spannen zijn. Leython begint met slechts zes dames aan de nieuwe competitie. Het vertrek van Maria de Groot kon niet worden opgevangen en daar er van buitenaf tegen de ver wachting in geen nieuwe speel sters kwamen, werd het team ge completeerd met Conny van der Zaag uit het tweede. Door deze smalle selectie (tot overmaat van ramp ging ook nog spelverdeelster Annette Tebarts door haar enkel) zijn de kampioensaspiraties voor lopig maar in de ijskast gezet. In de promotieklas kreeg Donar er bij de heren geen nieuw talent bij. Traditioneel start Donar vrij matig er daar willen de Broek- plein-bespelers dit keer mee gaan breken. Toch kent de ploeg al een zware handicap: Cees de Bock en Ron Groen zijn als uitvloeisel van een incidentje vorig seizoen bij Ge- mini 2 voor twee wedstrijden ge schorst. Leython 2 zag Ad Kerkhof ver trekken naar het eerste, maar het team werd versterkt met jeugdin- ternational Paul de Winter en Ro nald Koebrugge, beiden van het Warmonders WVC. Ook hier is de hand van John Groen voelbaar en moest er overgeschakeld worden op andere spelpatronen. Zonder zelf echt kansen te hebben zal het voor menige tegenstander moeilijk worden dit team te verslaan. Gemi ni 2 had niets nieuws te melden. Bij de dames promotieklassers is LUSV compleet leeggelopen. Al leen Cristel Logeman bleef over en noodgedwongen moest de selectie worden aangevuld met speelsters uit het eigen tweede. De eigen in breng van buitenaf kwam van He len van de Sluis en Co Pronk (ex-v. Santen). Trainer Hans van Balkom verwacht dat zijn team tot de de gradatiekandidaten behoort. Het pas gepromoveerde Leython 2 is ook al niet al te hoopvol ge stemd. Hier moest Gonny v/d Zaag afgestaan worden aan het eerste, terwijl waarschijnlijk ook nog een spelverdeelster zal moeten worden doorgeschoven. Versterking kwam in de vorm van Arine van Vliet en Cristel de Groot uit het derde. De oefenperiode werd redelijk succes vol afgewerkt zodat een handha ven mogelijk moet zijn. Gemini 2 tenslotte bleef ongewijzigd, afge zien van Carla v. Blijswijk die pro moveerde naar het eerste. Daar door zijn de vooruitzichten gunstig te noemen. GER RENES &OEP WÉRK. twéé- eo&v&M PEM AU UAMG G6- 2-0 CHT". JE Heer ZÉ Pf?!A\A ONSCHAPEUUK GEMAAKT", £>C/S AM/" H44S //C CMCHr/U. 04r//fj£*E&/<EM- P£.' s-fiS&r/m roae AV /A/i>s/c/s^r&£Z£r.'Aywc Os° Aj-3. /*- /VOS ££*JS IK BE6P0ET HET NIEUWE COMPROtVWb OVER PEFEN5IE WIET VREU6PE' HET 15 PR MA, PAT ER HA PAT COMPRO MIS TENMIHSJE... RU6T bEo/nr ronpdepmS/E!' KABELJAUW MET KAPPERTJES bloem over. Bak de in 100 g boter aan be ryden goudbruin baktijd hangt natuurlijk sterk af van de d ran de stukken maar reken in ïedei WINA BORN 29 september 1984 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een Elzasser dokter kwam dezer dagen te Parijs aan en werd aati het station aangespro ken door een net gekleed heer, die verklaarde de directeur van een hotel te zijn. Nadat men het over den prijs eens geworden was, reed men naar een hotel in de Rue Saint-Honoré. De beweerde directeur betaalde het rijtuig en was zelfs zoo beleefd, den dokter op diens kamer bij het eten gezel schap te houden, waarbij menig fleschje wijn geknapt werd. Toen de dokter met een zwaar hoofd naar bed ging, waarschuwde hem de ander dat hij niet schrik ken moest als te middernacht ie mand in zijne kamer kwam, want dat was een waker die een ronde deed. Te middernacht kwam dan ook die waker, maar... in de gedaante van den gewaanden directeur, die weder verdween met het gouden horloge en ketting van 800 fr. waarde en eene portefeuille met 15,000 fr., alles toebehoorende aan den naïeven logeergast. Later bleek dat de dief ook nog de pendule meegenomen had. Bij het station Signeulx, aan de lijn van AthiLS naar de Maas, in België, is een goederentrein op een personentrein geloopen. De schok was zoo hevig, dat de sto kers en machinisten van beide lo comotieven werden afgeworpen. De personentrein, juist in gang, stoomde zonder machinist in vol le vaart door. De grootste onge lukken zouden hebben plaats ge had, indien de hoofdconducteur, ofschoon zwaar gewond, er niet in aeslaaad was de locomotief te i den trein tot staan te Vijftig jaar geleden: - Twee dames in Lincolnshire, wilden een autootje koopen, maar hadden geen geld genoeg. Zij stuurden daarop een vaas van Chelsea aardewerk, welke jaren in de familie was geweest, naar een veiling te Londen, waar ze, tot hun stomme verbazing, 3000 pond sterling opbracht. De vaas bleek er een te zijn van een beroemd stel van drie, waarvan er één staat in het Victoria and Albert Museum te Londen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15