Eerst federatie, later samenvoeging lervormd en gereformeerd Leiden met elkaar op weg ATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 GEESTELIJK LEVEN iEIDEN- Om allerlei samenwerkingsafspraken te kun- en uitvoeren zullen de hervormde gemeente en de gere soneerde kerk van Leiden voorlopig een federatie moe- in aangaan, op weg naar een feitelijk en juridisch samen- ban. Er moeten nog veel zaken geregeld en heel veel proble- len worden overwonnen. Daarom zullen de twee kerken Is rechtspersoon voorlopig nog moeten blijven bestaan, ie gemeenschappelijke hervormde en gereformeerde sa- ienwerkingscommissie voor het 'Samen op weg'-beleid i Leiden, die hierover een 44 pagina's groot rapport heeft itgebracht, beveelt de beide kerkeraden de federatie- arm aan als groeimodel voor een geleidelijke integratie, eze commissie bestaat uit vertegenwoordigers van het astoraat, de kerkeraden, het materiële beheer en het ugdwerk. itgangspunt was, dat de financië- positie van beide kerken verre- lande samenwerking vereist, dat •incipiële argumenten voor een ischeiden bestaan goeddeels zijn eggevallen of voor velen niet eer gelden, en dat culturele ver- ihillen tussen beide kerken meer potioneel en traditioneel z'jn dan indamenteel. Aan de andere kant is de com- issie zich er goed van bewust, dat ees voor verandering en vernieu- rng weerstanden zal oproepen, ioral wanneer concrete voorstel- a en aanbevelingen worden ge- jan. lat cijfers Hervormd Leiden is verdeeld in Rijken, de gereformeerde kerk in Samen hebben 2e 10 kerkgebou- sn, waarvan de Zuiderkerk in- iddels is gesloten. Van het aantal hervormde adres- in (15.800) staan er 4200 als 'beta- nd' geregistreerd. Van het aantal •reformeerde adressen (2300) on weer 1600. Bij elkaar dus zo'n 100 betalende adressen op een to- al van ruim 18.000. Dat is slechts in derde deel van het totale adres- nbestand. ^)e commissie beschouwt in haar pport de betalende adressen als -astorale eenheden'. Zij vallen on- -*r de 'geregelde kerkelijke zorg'. de pastorale praktijk mag dit ge- 1 uiteraard niet strikt worden toe- •past. Er gaat ook pastorale zorg die niét betalen. I Bestuurlijk en pastoraal zijn in ide kerken samen ongeveer 240 ensen bij het kerkelijke gebeu- ti betrokken: predikanten, ou- rlingen, diakenen, kerkvoogden leden van de commissie van be ier. Daarnaast zijn er vele niet- ibtelijke vrijwilligers actief. wen' "Veelzeggende cijfers geeft het pport over het kerkbezoek. [n de Maranathakerk (Mors) ko- ;n zondagsmorgens gemiddeld 'n 240 mensen, in de Bevrijdings- rk (Zuidwest) 500, in de Mare- rk (binnenstad) 280, in de Oude ist-kerk (binnenstad) 110, in de Igenboog (Merenwijk), exclusief de rooms-katholieken, 150, in de Bethlehemkerk (Kooi) 90, in de Pe- trakerk (Kooi) 160, in de Hoogland se kerk (binnenstad) 65 en in de Vredeskerk (Zuid) 500. De avonddiensten in de Mare- kerk en de Bevrijdingskerk trek ken gemiddeld respectievelijk 120 en 50 mensen. Terug Het aantal wijkpredikanten van de twee kerken samen zal binnen afzienbare tijd via natuurlijk ver loop (pensioen) terug moeten van 11 naar 9V2, te weten 6 hervormd en 3V2 gereformeerd. De commissie verwacht, dat in de nabije toekomst (3 a 5 jaar) in totaal nog 7 of wellicht 6 kerkge bouwen (van de 9 zonder de Zuiderkerk) nodig zullen zijn. "Wat niet wil zeggen dat pas over 3 of 5 jaar met het afstoten van ker ken moet worden begonnen". Over welke kerken dan gemist kunnen worden laat het rapport zich niét uit. Dat is van later zorg. Wel signaleert het, dat de Oude Vest- en de Bethlehemkerk en de Hooglandse kerk de laagste bezet ting hebben. Twee helften Eerste aanbeveling van de 'Sa men op weg'-commissie is de vor ming van een 'federatieraad' (ker kenraad) op 50-50-basis, met verte genwoordigers van de wijkkerke- raden, de commissie van beheer, de kerkvoogdij, de twee diako- nieën en de jeugdraden. Wat de indeling van de stad be treft denkt de commissie aan twee helften: West-Zuid (Mors, Zuid west en Centrum-Noord) en Noord-Oost (Merenwijk, Kooi/Pan- cras en Zuidoost). De eerste helft krijgt in het plan van de beleidscommissie 5 predi kanten toebedeeld, de tweede 4!/2. Mors-Stevenshof IV2, Zuidwest 2 en Centrum-Noord IV2, de Meren wijk V/2, Kooi/Pancras 1 en Zuid oost 2. Bij Centrum-Noord (V/2) is gedacht aan een predikant mede voor de hervormde groep van de Gereformeerde Bond, die over heel Leiden is verspreid en ook mensen uit de omgeving aantrekt. Beide algemene kerkeraden deze week in de Maranathakerk, rapport van de samenwerkingscommissie. f ze een eerste bespreking wijdden aan het pas uitgebrachte Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Uitgaande van 5800 'pastorale eenheden' (betalende adressen) en enige groei van de Leidse bevol king als geheel en speciaal in de Stevenshof, zal elke predikant ver antwoordelijk zijn voor ruwweg 630 adressen. Waar dan nog de zorg voor niet-betalende kerkleden bij komt. Werkverzwaring 'Een aanzienlijke werkverzwa ring voor de predikanten', zegt het rapport. Het zal nodig zijn, het werk onderling goed te regelen, het pastoraat samen te doen, meer vrijwilligers in te zetten en zo mo gelijk nog meer gebruik te maken van de medewerking van niet- wijkpredikanten. In Leiden werken namelijk ook een evangelisatiepredikant, een voor de bejaarden, drie voor de stu denten, een voor diakonale zaken en 3»/2 in de ziekenhuizen. Bij el kaar dus ook 9V2. Zij zouden kun nen helpen bij kerkdiensten, cate chese, kringen, training en het lei den en bezoeken van kerkelijke vergaderingen. De twee kaartenbakken van pre dikanten in hetzelfde stadsdeel moeten zo snel mogelijk één bak worden. Daarna kan worden nage gaan, wie welke adressen krijgt toegewezen. dringt sterk aan op meer gericht huisbezoek en meer 'groothuisbezoek' (een aantal mensen tegelijk). De Stevenshof moet een officieel onderdeel worden van West-Zuid. De huidige aanpak (veel medewer king - zeer gewaardeerd! - van professor Van Gennep en zijn stu denten in de theologie) is slechts voorbereidend. Sluiting kerken Ten aanzien van het afstoten van kerkgebouwen dringt de commis sie aan op een 'serieuze toetsing'. Sluiting van kerken maakt nu een maal allerlei emoties los. Samen voeging van kerkdiensten is qua capaciteit en plaats in ieder geval uitvoerbaar. Ook moet worden onderzocht, of de twee kerkelijke bureaus onder één dak kunnen. Wellicht kan een begin worden gemaakt met de sa menvoeging van de ledenadmini stratie en -registratie. Vooruitlo pend op landelijke richtlijnen zou voor Leiden alvast een tussenrege- ling getroffen kunnen worden voor het materiële beheer, ook van de diakonieën. De commissie zal de gerefor meerde kerkeraad algemene zaken voorstellen, zijn diakonie en com missie van beheer een aantal be heersbevoegdheden te geven, die effectieve samenwerking mogelijk maken. Grote waarde hecht de commis sie aan een gemeenschappelijk kerkblad. Dat zou 24 keer per jaar moeten verschijnen, 12 keer vóór en 12 keer na de zomervakantie. Alle bijdragende 'pastorale eenhe den' (6000) moeten dat blad ont vangen, met het verzoek bij te dra gen in de kosten. "Zo'n blad is een onmisbaar me dium in het Samen op weg-proces. De gemeenteleden moeten van het begin af zorgvuldig worden geïn formeerd over de voornemens, de besluiten en de voortgang van dit samengaan". (De gereformeerden hebben nu de wekelijkse regionale kerkbode, de hervormden een eigen maand blad). Arbeidsplaatsen Sociale gevolgen van dit alles zijn vroeg of laat onvermijdelijk, zo voorziet de commissie. Ze denkt dan niet alleen aan predikanten, maar ook aan betaalde pastorale medewerkers, organisten, kosters, bureaumedewerkers, technische mensen en schoonmaakpersoneel. Beperking van het aantal arbeids plaatsen mag niet worden uitgeslo ten. Beide kerken zullen samen de verantwoordelijkheid hiervoor moeten dragen, ongeacht de kerke lijke gezindte van betrokkenen, zegt de commissie. In fazen Het spreekt vanzelf, dat de rap porteurs in hun geschrift toewer ken naar een doelgericht samen- op-weg-gaan van hervormd en ge reformeerd in deze stad. Een vrij blijvend 'ieder z'n gang gaan' wij zen zij af. Maar 'Samen op weg' mag ook niet geforceerd worden doorgevoerd. Er zitten veel gevoe lige kanten aan. Daarom moet rekening worden gehouden met tempoverschillen tussen de stadsdelen. En met het feit dat bepaalde groepen (nog) niet aan 'Samen op weg' kunnen beginnen, omdat ze er principieel niet achter staan. "In wederzijds respect zal dan een vorm gevonden moeten wor den, die aan deze modaliteiten ruimte geeft voor een eigen bele ving, zónder dat daardoor het 'Sa men op weg'-proces voor anderen wordt verstoord of vertraagd". Concreet betekent dit, dat een be paalde plaats, pastoraat, kerkdien sten en vormen van wijkwerk voor deze groepen beschikbaar blijven. In het algemeen doet de c sie drie manieren aan de hand om 'Samen op weg' gestalte te geven: een beginplan voor wijken die sa menwerking overwegen, een ont wikkelingsplan voor wijken die met samenwerking zijn begonnen, en een integratieplan voor wijken waar nagenoeg alles al samen wordt gedaan. Voor integratie komen nu al in aanmerking: kerkdiensten, cate chese, pastoraat, bejaarden- en zie kenzorg, jeugdwerk, nevendien sten en crèches, diakonaal werk, huisbezoek, gesprekskringen, werkgroepen en interkerkelijke ac tiviteiten. Zowel in de federatie- raad als in de kerkeraden moet daarover zo spoedig mogelijk over eenstemming worden bereikt. "Samen op weg", zegt de c sie in haar slotwoord, is voor al len die uit liefde en solidariteit daadwerkelijk een stukje kerk wil len zijn een uitdaging". "SOW mag niet alleen als een lied in de oren klinken. Het woord moet worden waargemaakt". Twee zwakken met visie zijn samen wel sterker Deze week kwamen de her vormde centrale kerkeraad en de gereformeerde kerkeraad algemene zaken van Leiden in de Maranathakerk bijeen om aan de hand van het rapport van de gemeenschappelijke samenwerkingscommissie een begin te maken met 'Samen op weg' voor heel hervormd en gereformeerd Leiden. Een pro ces overigens, dat in verschil lende wijken van de stad al een eind op gang is gekomen. In een gesprek van de voor zitters van de twee kerkera den, ds. R. J. Koolstra en ds. E. M. Pannekoek, met deze krant werd duidelijk, dat het in deze vergadering niet ging om be slissingen maar om een con crete onderstreping van wat de twee kerken in de gemeen schappelijke kanselbood- schap van 2 oktober 1983 al uitspraken: samen op weg te gaan met het doel om beide ge meenten te herenigen. Ds. Koolstra: "Het rapport geeft de rich ting aan, waarin we moeten gaan werken. Het besef leeft dat het zó moet. Alleen, we we ten nu nog niet precies waar we zullen uitkomen. En dat is ook goed. De wind blaast waarheen hij wil. Misschien dat een volgende generatie pas zal denken, dat het zó echt moest. Het rapport van de be leidscommissie heeft nu de of ficiële organen van de twee kerken bereikt. Het ligt als het ware op het boterhammen bordje van de kerkeraadsle- den". "Nü zal duidelijk moeten worden, hoezeer dit samen-op- weg-gaan ons ter harte gaat. Want alleen praktische en eco nomische argumenten - en die wegen zwaar - zijn niet voldoende. Er zal een visie bij moeten. De redenering dat twee zwakken samen één ster ke worden is niet waar. Je moet je afvragen, wat van- dóag in onze situatie de kracht is van het betrokken willen zijn op de gemeente van Chris tus. En die gemeente is méér dan een optelsom van betalen de leden". Voor ds. Pannekoek is in dit stadium van de toenadering tussen beide kerken de vraag onontkoombaar, of ze de ge scheidenheid nog wel kunnen volhouden. "Nog afgezien van geld en goed". "Er zijn nog wel degelijk verschillen tussen de twee kerken, zowel in organisatie en aanpak als in mentaliteit. Die vallen niet zomaar weg van de ene op de andere dag. Je moet ze in het gesprek ook willen onderkennen. Ook de traditie kun je niet maar even uitvlakken. Maar dat alles hoeft geen onoverkomelijke barrière te vormen om elkaar te vinden". Koolstra ten slotte: "Samen gaan mag geen afvlakkings- proces zijn. Als het goed is, is het een verdiepingsproces. Je als kerk samen opnieuw bezin nen op je belijden en op de vormen waarin dat nü tot uit drukking kan komen". [tIÉAiDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. ■^Rrringa, 11.45 studentenekklesia; irekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. v.d. Hoef, degraven; iranathak. (L. Morsweg) 10 dr. Vlijm; ten cumenische geloofsgemeenschap De genboog (Merenwijk) 9.30 ds. De iy, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. dl; thlehemk. (Driftstr.) 9.30 ds. Horten- is en ds. Pannekoek, gez. dienst tgv jjarig bestaan kerk, mmv Leidse can- zrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. isen, 5 ds. Hortensius; fedesk. (Burggraven!.) 10 ds. Rietveld; Éalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Igdkapel Vredeskerk 10; Igdkapel Bevrijdingskerk 10.30. lad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. |ref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- v.) zie Vredeskerk; trak. (Surinamestr.) geen dienst, zie "thl.kerk (vermelding in Geref. Kerk- de is fout); de Vest 10 ds. Keyser, Utrecht; •iranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; vrijdingsk. (Montgomerystr.) zie rv. gem.; iaardenhuis Groenhoven 10 ds. Erin- Den Haag; 'renwijk: zie herv. gem. jk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof jndijk): 10 kand. N. Falkenburg. ref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. 'utman. r. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 Den Hertog. ref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. ogaard, 3 okt. 10 ds. Boogaard, ref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk iftstr.): 11.30 en 5.30, ang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 15 ds. Mostert. opsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. iterskerkstr.): 10 ds. Koek, gezins- ptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos- d. ang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): evang. Dikkes. ndingswerk Middernachtsroep (Zoe- w.singel 21): 5 nam. hr. v. Duuren. angeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 di. 8 hr. Zijlstra. ïkstergem. (O. Vest 13): 10 ds. v. Twil- M gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30'en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Pannekoek, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Don- ner, Rijswijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Heerma, Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. t. ger des Heils (Groenest.-hoek Ves- tr.): 10 heiligingssamenk., 5 verlos- gssam. euw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 4, wo. 8. vendedagadventisten (Ontmoetings- rk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel- idie, 10.45 predikdienst, r. Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. idse Soefï-stichting: 11 mr. Baron ntinck over 'De navolging van iyat' (zaal Pieterskerk), rk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 hr. J. de Haan; Salv.kerk 9.30 dr. Maarsingh, A.foort, 6.30 ds. Richter, jeugddienst; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Kaars, Haaften. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. Zeelenberg-van Middelkoop, IJssel- stein. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. Kloek, Soest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Rietveld, Zoetermeer. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Ver doorn, Wadd.veen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. v.d. Boomgaard, Rijswijk. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) e ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruisk. 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn; Nabij 9.30 jeugdka- pel; Goede Herderk. 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Steinhart, zangdienst, mmv Alphens Mannenkoor; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. J. Sierat, Lei derdorp; Oudshoornse kerk 10 ds. Vlas blom, Boskoop; Sionskerk (Planeten- singel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 9.30 ds. Kool, Pijnacker, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 leesdienst, 5 ds. Sliggers. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 ds. v.d. Brink, Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vlietstra, 2.30 ds. De Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Ver baan, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 en 6.30 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. C. v.d. Plas. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Hooykaas. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Bregman, Rijs- sen, 4 okt. 7.30 ds. Beens, Scherpenisse. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Heykoop, Vreeswijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wijk, 5 ds. Snel, Rijnsburg. 1 Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, Vinkeveen, 7 ds. J. van Mulligen, A.dam, opendeur- geref. kerk. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 hr. Goed hart, Nieuwkoop. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Rk Kerk: zat. 7, 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen'. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. De Jonge, Alphen; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Koster. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 kand. Den Besten, 6 ds. Drie bergen; O. Kerk 10 kand. Spaans, 6 ds. Visser; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniélk. 9.30 ds. Visser, 6 ds. Schuur- aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Rietveld, Woerden; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 hr. P. Taal, Was- Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Wolthuis, Heemstede; Triumfatork. 9.30 ds. Doff, Den Haag, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. J. D. Janse, Den Haag, 7 ds. W. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Ent. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en' 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. Baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. H. Bakker. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. Westera-Franke; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10,30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 ds. Brommet en rec tor Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Snel, Rijnsburg, 7 kand. mevr. Teusink, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, 3 ds. Veldhuizen, Urk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, 3 okt. 7.30 ds. v.d. Poel, Yerseke. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. ds. Hanenburg, Voorburg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Roos, Utrecht. Remonstr. Gem.: 10 prof. dr. Kuiper. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bovenberg, Lei- Quak, Vianen, Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Buurtkerk 5 ds. Lyesen, Hattem; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eijk, Gou- Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ko- renhoff, 5 ds. Lyesen, Hattem; Vinkenl. (Binnen) 10 ds Lyesen; Stichtingskerk 11 ds. Lyesen. Zie ook herv. gem. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 11.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Heemskerk; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, 7 pastoor Koster, ds. Veg- ter en mevr. Voss, oecum. vesper. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Meijer, R.dam, 6.30 ds. De Korte, gez. jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN. Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Boer, Katwijk, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Kamp- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 Rk Kerk: 1. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Smaling, Rijnsburg, 7 ds. Germans. Geref. Kerk: 9.30 ds. C. J. de Jong, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Broström. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Bui- kema. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. len, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoekstra, O.geest, 6.30 ds. v.d. Horst, Katwijk. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. W. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Kramer, Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 en 4.30 ds. De Lange, Wekerom. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 8.30 ds. Houtman, 2.30 ds. Gratz. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst, onderwerp: 'Martelen is mensenwerk'. British School in The Netherlands (J. van Hooflaan 3): 10.15 anglicaanse Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. De Moor, 5 ds. S. v.d. Linde, Den Haag; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Linde. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Os, Maassluis. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, gezinsdienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 muziek dienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Zuurmond, Delft; Dorpscentrum 9.30 ds. Dekker, R.dam. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Niemants- verdriet, Moordrecht, 7 ds. v.d. Woude, jeugddienst; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner, familiedienst. Rk Kerk: 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Verwey, Krimpen aan de IJssel, 7 zie ge ref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 kand. v.d. Bo- venkamp. Utrecht, 7 ds. Kielder, Via- ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 1 Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11