Felle uithaal van Gromyko naar VS Klopjacht in El Salvador Turks-Amerikaanse relatie op dieptepunt Reagan wil militair overwicht' Botha geeft zwarten in provincie rechten Proces gelast tegen Turks vredescomité VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 NEW YORK (GPD/AFP/Rtr) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft de Verenigde Staten gisteren in de Algemene Vergadering van de VN ervan beschuldigd bestaande overeenkomsten met de Sowjet-Unie op te offeren aan streven naar militaire superioriteit. „Op het hoogste officiële niveau", aldus Gromyko, „wordt verklaard dat de VS het recht heeft een eerste kernaanval te doen, dat wil zeggen een kernoorlog te ontketenen. On ze voormalige bondgenoot in de strijd tegen fascisme had het hart niet om te stemmen voor een door de Sowjet-Unie gesteunde resolu tie die kernwapens en het gebruik ervan moest verbieden". Doelend op de verzoenende toon van de toespraak van president Reagan in de Algemene Vergade ring merkte Gromyko op: „De Sowjet-Unie gelooft dat eerder concrete feiten dan verbale garan ties tot normalisering van de situa tie in onze betrekkingen met de Verenigde Staten zullen kunnen zorgen". Gromyko noemde als een van de concrete voorstellen een kwantita tieve en kwalitatieve bevriezing van de wederzijdse kernwapenar senalen. „Ons land wenste al een verbod van kernwapens toen het die zelf nog niet had en ook later toen het dergelijke wapens wel be zat. Op dit moment is de Sowjet- Unie net als voorheen voor onmid dellijke maatregelen om het aantal kernwapens te verminderen en uit eindelijk uit te bannen", aldus de bewindsman. Hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan de onderhandelingen over nucleaire wapens opzettelijk te hebben laten mislukken. „On geacht welk voorstel of argument wij lanceren, onze wederpartij zegt neen, niet acceptabel. Zij beweren Lloyds eist maatregelen VN tegen zee-piraterij LONDEN (AP) - De piraterij op zee heeft dermate onrustba rende proporties aangenomen, dat onder andere Britse rederij en de Verenigde Naties vragen geld uit te trekken voor inter nationale patrouilles, aldus het Nautische jaarboek van Lloyd's in Londen. Volgens het jaarboek hebben piraten voor de kust van Thai land sinds 1980 minstens 1.376 moorden en 2.283 verkrachtin gen gepleegd en hebben zij minstens 592 vrouwen geroofd. Sommige rederijen hebben voormalige Amerikaanse mari niers gehuurd om hun schepen in Aziatische en Mediterrane wateren te beschermen. Enkele Noorse reders hebben voor dat doel inheemse krijgers aange trokken. De redacteur van het jaar boek, Chris Mayer, noemt als gevaarlijke gebieden de kust wateren van Nigeria, de Filip pijnen, Indonesië, Thailand, Zuid-Amerika, de straat van Malakka en het Caribisch ge bied. In Nigeria dienden impor teurs tussen 1980 en eind 1983 voor in totaal 183,7 miljoen dol lar schadeclaims in voor goede ren, die in Nigeriaanse havens zijn gestolen, aldus Mayer. Andrei Gromyko. DEFENSIE VS - Het Amerikaan se congres is gisteren akkoord ge gaan met een compromisformule voor de defensiebegroting. Voor het begrotingsjaar 1985 wordt 292,9 miljard dollar uitgetrokken, vijf procent meer (na inflatie) dan in het lopende jaar, maar 12 procent minder dan de regering-Reagan aanvankelijk had gevraagd. JOHANNESBURG (Reuter/ANP)- De Zuidafrikaanse regering heeft deze week besloten meer rechten •te verlenen aan zwarte Zuidafrika nen in de westelijke Kaapprovin cie. Ze kunnen voortaan een pacht overeenkomst voor hun huis slui ten met een looptijd van 99 jaar. De uit 1955 daterende regeling waarbij werkgevers verplicht waren bij voorkeur kleurlingen (mensen van gemengd ras) in diepst te nemen, wordt opgeheven, zo berichtte gis teren de staatsradio. President P.W. Botha kreeg voor deze maatregelen dinsdag de goed keuring i Nasionale Party in Kaapstad. Waarnemers zien in de maatrege len een belangrijke koerswijziging in het regeringsbeleid ten aanzien van de vestiging van zwarte Zuid afrikanen in de westelijke Kaap- ATHENE (GPD) De aanklager bij de militaire rechtbank van Is- tanboel heeft een proces gelast te gen 48 Turkse intellectuelen op grond van hun activiteiten voor het Turkse vredescomité. Dit wordt door het militaire bewind be schouwd als een communistische mantelorganisatie. Zoals in Turkije gebruikelijk, zijn de straffen reeds bij de aanvang geëist: 5 tot 15 jaar, wegens overtreding van artikelen in het Wetboek van Strafrecht die het oproepen tot klassenstrijd ver bieden. Onder de beklaagden, die in Turkije grote faam genieten, bevin den zich Aziz Nesin, de bekendste Turkse schrijver, voorzitter van de Schrijversbond, tegen wie nog twee andere processen lopen, de Doodvonnis voor 22 activisten acteur Tarik Akan. de schilder Sa- dik Karamustafa, twee voormalige televisie-omroepers, een theaterdi recteur, vier vooraanstaande medi ci, tien advocaten, vier journalis ten, benevens de econoom prof. Sadun Aren, die reeds gevangen heeft gezeten op verschillende an dere beschuldigingen. Allen zijn nog in vrijheid, in te genstelling tot 23 leden van het vredescomite, die driejaar geleden op dezelfde beschuldigingen wer den gearresteerd en intussen zijn veroordeeld tot straffen van vijf tot acht jaar. In hoger beroep zijn deze straffen intussen verworpen, we gens „onvoldoende onderzoek", en hun zaak is naar een gewone krijgsraad terugverwezen. Maar in strijd met de gewoonte zijn deze beklaagden, onder wie de ernstig zieke oud-diplomaat Mahmud Di- kedem, niet in voorlopige vrijheid gesteld. Doodvonnis Inmiddels werd hier gisteren weer een militair massaproces beëindigd tegen een van de vele gewelddadige groeperingen die vóór de staatsgreep van 1980 in Turkije opereerden: de Marxis- tisch-Leninistische Gewapende Propaganda-Eenheid, beschuldigd van 85 moorden, onder wie die op vier Amerikanen. Van de 328 be klaagden zijn er 22, onder wie vier meisjes, ter dood veroordeeld. Sinds het optreden van de civiele regering-Ozal in december vorig jaar is echter geen doodstraf meer voltrokken. dat zij voor stopzetting van de be wapeningswedloop zijn en probe ren de mensen wijs te maken dat zij de internationale spanningen willen verminderen, alleen door steeds meer militaire bases te vor men, door de militaire voorberei dingen te intensiveren, de ruimte te militariseren en nieuwe soorten Amerikaanse kernwapens in Euro pa te plaatsen". "Het enige dat we horen is dat kracht, kracht en nog eens kracht internationale vrede garandeert. Met andere woorden: wapens wa pens en nog eens wapens. Het touwtrekken tussen de groepen die het buitenlands beleid van de VS bepalen, is gewonnen door de militaristische denkers", aldus Gromyko. Hij noemde als voor beelden de Amerikaanse invasie in Grenada, „grove inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van El Salvador", een wezenlijke belegering van Nicaragua en drei gementen tegen Cuba. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, reageerde teleurgesteld op de toespraak van zijn Sowjetcolle- ga. „Het is triest en teleurstellend dat de heer Gromyko ons opnieuw een verkeerde voorstelling van de geschiedenis en een verdraaiing van de vreedzame en constructieve rol van de Verenigde Staten in we reldaangelegenheden moest ge ven", aldus Shultz bij het verlaten van het gebouw van de Algemene Vergadering. Gromyko spreekt vandaag in Washington met president Reagan. Hun ontmoeting wordt voor de be trekkingen van de Sowjet-Unie met het Westen van grote beteke nis geacht. In Manila, op de Filippijnen, is het gisteren tot een stevige botsing gekomen tussen 3000 demonstranten en de politie, die met kogels en waterkanonnen trachtte een opmars naar het paleis van president Marcos te verhinde ren. Zeker 12 mensen liepen schotwonden op. In de voorste rij van de demonstranten (foto ANP) liep ook de broer van de vermoorde oppositieleider Aquino mee. DURBAN (Rtr/UPI)- De Zuid afrikaanse dominee C. Beyers Naudé is gisteren, de eerste dag van zijn herkregen bewegings vrijheid, naar Durban gereisd om een bezoek te brengen aan de zes anti-apartheidsactivisten die al twee weken bivakkeren in het Britse consulaat in Durban. Een woordvoerder van de Britse am bassade zei dat toestemming voor dat bezoek was verleend. Hij ging niet in op suggesties dat dit bezoek mogelijk de ver houdingen tussen Engeland en Zuid-Afrika verder zou verslech teren. De twee landen zijn ver wikkeld in een diplomatieke re' omdat Engeland de zes mannen niet wil overdragen aan de Zuid afrikaanse politie. De zes voortvluchtige activis ten - vijf Indiërs en een zwarte Zuid-Afrikaan - zijn bestuursle- Beyers Naudé weer actief in Z.-Afrika den van het United Democratie Front en het Natal Indian Con gress, die campagne hebben ge voerd tegen de verkiezingen vo rige maand. „Ik ben niet bitter geworden," zei ds. Beyers Naudé nadat hij had gehoord dat zijn „banning order" was opgeheven. Met de hem eigen nederigheid ontving hij het nieuws, zo meldt de voor lichtingsdienst van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken. Behal ve blijdschap toonde de bekende strijder tegen de apartheid zich ook bezorgd over degenen die nog steeds door een banning or der getroffen zijn. „Soms voelde ik me boos en gefrusteerd. Ik had mijn vrouw echter gevraagd mij erop te wijzen wanneer ik wrokzuchtig en bitter zou wor den. In alle eerlijkheid kan ik zeggen: ik ben niet bitter gewor den." In verschillende delen van Zuid-Afrika woedden gisteren opnieuw rellen in zwarte woon gebieden. Meer dan 90.000 scho lieren namen deel aan een schoolboycot. In Port Elizabeth gebruikte de politie traangas om een menigte jongeren uit elkaar te drijven. Ook uit Soweto bij Jo hannesburg, de Kaapprovincie en Natal werden incidenten ge meld. provincie. Volgens het radiocom mentaar was de regeling die voor rang gaf aan kleurling-werknemers een belemmering voor de econo mische ontwikkeling. Maar deze regeling maakte ook "de toepas sing onmogelijk van de recente strategie voor de oplossing van het urbanisatieprobleem". Zwarte Zuidafrikanen zijn door de regering lange tijd beschouwd als gastarbeiders, die wel tijdelijk werkten in "blank" Zuid-Afrika, maar uiteindelijk allen staatsbur gers zouden moeten worden van de thuislanden. De laatste tijd In door guerrilla's bezette provincies Vier doden bij rellen in Bangla Desh DHAKA (Rtr/DPA) - In Bangla desh zijn gisteren bij botsingen tussen voor- en tegenstanders van het militaire bewind zeker vier do den gevallen en honderden gewon den. Volgens de politie zijn in de hoofdstad Dhaka zeker 400 men sen opgepakt. De onrust hield ver band met een algemene staking van 24 uur waartoe de oppositie had opgeroepen. In zeker 60 plaatsen in Bangla desh kwam het tot ongeregeldhe den. In Dhaka gebruikte de politie traangas en de wapenstok om de strijdende partijen te scheiden die gewapend waren met messen, stokken en ijzeren staven. Daarbij werden zeker 100 agenten gewond. Het openbare leven lag als gevolg van de staking volkomen stil. Volgens de oppositie werden twee van haar aanhangers gedood, onder wie het voormalige parle mentslid Mohammed Moizuddin, die in Kaliganj op 30 kilometer van Dhaka werd doodgestoken. Moi zuddin was plaatselijk leider van de oppositionele Awami Liga en vice-voorzitter van het Bengaalse Rode Kruis. De regeringsgezinde Janadal- partij zei dat in Chandina in het zuiden een van haar aanhangers werd gedood. In Chittagong, na Dhaka de belangrijkste stad in Bangaladesh, werd volgens oogge tuigen zeker een demonstrant doodgeschoten en vielen gewon den toen de politie het vuur open de op een menigte demonstranten. De staking was het initiatief van de twee belangrijkste oppositie allianties die 22 politieke groepe ringen omvatten. Zij eisen in ruil voor hun deelname aan de algeme ne verkiezingen van 8 december dat president Ershad de staat van beleg opheft en een interim-rege ring benoemt. De oppositie deed tenslotte een oproep tot het hou den van een nationale protestby- eenkomst op 14 oktober. ADVERTENTIE congres van zijn wordt in regeringskringen echter het idee geopperd dat de miljoenen "stedelijke zwarten" toch als per manente bewoners gezien moeten worden. President Botha zei op het partijcongres echter ook dat geen ongeremde 'stroom van zwarten naar de westelijke Kaap zal wor den toegestaan. De westelijke Kaap, waar het grootste deel van de rond 2,8 mil joen kleurlingen woont, is in het regeringsbeleid sinds 1955 be schouwd als een soort informeel "thuisland voor kleurlingen". Ves tiging in dit gebied was goeddeels voorbehouden aan blanken en kleurlingen. Werkgevers mochten alleen zwarte Zuidafrikanen in dienst nemen als ze konden aanto nen dat geen kleurlingen beschik baar waren. SAN SALVADOR (RTR/UPI) - Het Salvadoraanse leger is een klop jacht gestart in twee door guerrilla strijders beheerste provincies. On geveer 1.500 militairen, aldus een mededeling van het ministerie van defensie, zijn ingezet in Chalate- nango en 600 soldaten opereren in de provincie Cuscutlan. Volgens militaire kringen in de hoofdstad hebben zich tot dusver geen con frontaties voorgedaan tussen rege ringstroepen en guerrillastrijders. Onder de 1.500 regeringstroepen in Chalatenango bevinden zich eenheden van het door de Verenig de Staten opgeleide Atlacatl-batal- jon. Eerder deze maand zijn eenhe den van dit bataljon door boeren beschuldigd van moord op 34 bur gers. Deze mensen, voornamelijk bejaarden, vrouwen en kinderen, werden neergeschoten toen zij vluchtten voor een bombardement van de Salvadoraanse luchtmacht, zo werd gezegd. President Duarte heeft deze week verklaard dat de slachtoffers zijn gevallen tijdens een vuurgevecht tussen regerings troepen en guerrillastrijders. De Salvadoraanse minister van defensie, Cienfuegos, heeft giste ren de cijfers tegengesproken die het radiostation van het verzet, Venceremos, de dag tevoren had verspreid over verliescijfers aan de kant van de regering. Volgens Ra dio Venceremos zijn er sinds de ambtsaanvaarding van president Duarte 1.998 soldaten gewond ge raakt of gedood. Minister Cienfue gos verklaarde dat dit hooguit een kwart is geweest. Hij zei dat er de afgelopen maan den nauwelijks gevechten tussen regeringstroepen en guerrillastrij ders hebben plaatsgehad. De enige confrontatie van betekenis, zo ver klaarde hij, kostte aan regerings kant 30 slachtoffers. Cienfuegos liet in het midden of het hier doden of gewonden betrof. Explosieven waken over route Zweden-Noorwegen RIKSGRANSEN (RTR) - De Zweedse koning Carl Gustaf en de Noorse koning Olav hebben gisteren in het Zweedse plaatsje Riksgransen offi cieel een weg door noord-Scandinavie geopend die strategisch zo belang rijk is dat er gedetailleerde plannen zijn gemaakt om hem op te blazen. De 180 km lange weg tussen het Zweedse mijnstadje Kiruna en de Noorse havenstad Narvik is bedoeld om noord-zweden toegankelijker te maken en meer toeristen naar vakantiegebieden te krijgen. Maar hij is aangelegd tegen het advies in van de militaire leidingen van beide lan den, die vrezen dat de weg de opmars van een binnendringend leger zeer gemakkelijk zou maken. Bij 70ste 'verjaardag' van Armeense massamoord Punkers versus kapitalisme LONDEN (UPI) - De Britse politie heeft gisteren 264 personen gearres teerd tijdens een demonstratie die tot doel had het financiële centrum van Londen te verlammen. De meeste arrestanten zijn jongelui met punkkapsel. Een politiewoordvoerder zei dat het de demonstranten „zeker niet ge lukt is de City af te sluiten". Volgens hem is één politieman licht gewond geraakt. De arrestanten zullen vervolgd worden wegens verstoring van de openbare orde. Bij een bankgebouw in het financiële centrum van Londen zijn ruiten ingegooid. Aan de demonstratie, waartoe de anarchistische groep „Greenpeace Londen" had opgeroepen, namen een paar honderd personen deel. De politie had er ongeveer 7.000 verwacht. (foto ap» ANKARA (GPD) - De betrekkin gen tussen Ankara en Washington hebben een dieptepunt bereikt. De situatie is te vergelijken met die van 1975, toen de Amerikanen een wapenermbargo afkondigden te gen Turkije vanwege de Turkse in terventies op Cyprus (drie jaar la ter werd dit embargo weer inge trokken). Reden van de huidige Turkse woede is een aangelegen heid die elders ter wereld, zelfs in door Frans van Hasselt de VS zelf, nauwelijks aandacht heeft gekregen: het Huis van Af gevaardigden in Washington heeft met algemene stemmen - maar er waren slechts enkele tientallen le den aanwezig - een door de joodse afgevaardigde Carl Levin inge diende motie aangenomen waarin wordt gevraagd de 24e april uit te roepen tot 'Nationale dag van her denking van 's mensens Onmense lijkheid'. De 24e april is al vele jaren de dag waarop de Armeniërs over de wereld verspreid herdenken hoe in 1915 in Oost-Turkije honderddui zenden hunner zelf spreken zij van anderhalf miljoen - zijn omge bracht onder het toenmalige Turk se bewind. Volgend jaar is dat 70 jaar geleden. En in de rest van de motie wordt er ook geen twijfel over gelaten dat speciaal deze 'ge nocide' niet mag worden vergeten. Zowel de Turkse als de Griekse pers (de laatste instemmend) blij ven trouwens hardnekkig spreken van de 'dag van de genocide' die op het punt zou staan te worden uitge roepen. Razernij Vlak daarna nam de commissie van buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat een motie aan waarin eveneens wordt gesproken van de 'genocide van 1915' en waarin de Amerikaanse re gering wordt gevraagd deze bij haar buitenlandse politiek te be trekken. Met andere woorden: de relaties met Turkije te herzien zo lang dit land de 'genocide' nog niet heeft erkend. Het is in deze motie dat Oost-Turkije 'het 2500 jaren ou de vaderland van de Armeniërs' wordt genoemd, iets wat nog het allermeest heeft bijgedragen tot de Turkse razernij. Ook in Turkije is men zich be wust dat deze parlementaire activi teit in Amerika niet los kan worden gezien van de naderende presi dentsverkiezingen waarbij de 250.000 Armeense stemmen in Ca- lifornië - dat ook een Armeense gouverneur heeft - naar Reagan kunnen gaan dan wel naar zijn te genstander Mondale. En het wordt hier sterk betwijfeld of Reagan de motie van het Huis, die overigens eerst nog de Senaat moet passeren, zal tekenen. Waarschijnlijk zal hij Turkije's aanhankelijkheid niet verspillen terwille van de Armeen se stemmen waar hij vermoedelijk wel zonder kan. Armeense lobby De Turkse minister van buiten- lanse zaken Halefoglu, die in de VS is voor de net weer geopende Alge mene Vergadering van de VN, 'zit daar ongetwijfeld niet stil en werpt zijn gewicht in de schaal tegen de Armeense en Griekse lobby's (de joodse schijnt wat minder geïnte resseerd). Het is met deze verwachtingen op de achtergrond dat de Turkse regering-Ozal, ook al heeft die in felle bewoordingen gereageerd op de moties („Een sanctionering en aanmoediging van de Armeense terreur"), probeert binnen Turkije het ergste anti-Amerikaanse tij te keren. Dat bleek dinsdag, toen de regerende Moederlandpartij ver hinderde dat het kwam tot een groot debat in het parlement waar om de twee oppositiepartijen had den gevraagd. Vooral afgevaardig den van de ietwat links georiën teerde Populistische Partij beplei ten nu al 'herziening van de betrek kingen met de VS' (lees: sluiting van de Amerikaanse basis, zoals ook in 1975 gebeurde). Tevergeefs probeerde de PP reeds eerder het parlementair zomerreces te onder breken voor een speciale zitting waarop de 24e september moest worden uitgeroepen tot 'Dag van herdenking van de Amerikaanse genocide op de indianen en de on derdrukking van de zwarten' De leider van de andere opposi tiepartij, genereaal b.d. Sunalp, had nog wat anders bedacht. „Het zijn de Armeniërs", zei hij „die de Koerden eerste genocide uit de wereldge schiedenis pleegden op de Urar tu's" (de oorspronkelijke bevol king van dit gebied, milennia gele den. Terwijl de grote Turkse dagbla den elkaar nu al twaalf dagen lang proberen te overtroeven met anti- Amerikaanse hoofdartikelen (hoofdmotief: met zulke vrienden, waar heb je dan nog vijanden voor nodig?), tracht de regering in An kara de boot af te houden en in ie der geval tot de 4e oktober, als het Amerikaanse Congres met reces Intussen is het opmerkelijk en ook een beetje schrijnend dat deze hele affaire (Er leven nauwelijks nog Armeniërs in Oost-Turkije) zich afspeelt terwijl zich in Oost- Turkije een nieuwe, rigoureuze campagne voltrekt tegen de Koer den, waar niet voor de eerste keer opstandige signalen vandaan ko men. Het zou interessant zijn te weten hoe 'hard' deze 'uitkamac tie', die tot in de winter zal voort duren, wordt gevoerd. Een extra ironische gril van de geschiedenis wil dat het juist de Koerden waren die zich in 1915 leenden voor het merendeel van de slachtingen op de Armeniërs toen die, door het Ot tomaanse bewind gedeporteerd, door hun gebied trokken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7