Onbegonnen Werk Is potje touwtrekken vorm van sociale solidariteit'? 'Hyperventilatie't meest miskende ziektebeeld in de gezondheidszorg' Praatgroep van patiënten Leiden en omgeving in oprichting Jaar geëist tegen dief Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon I Ontzet (1) Is 3 oktober het feest van de 'so ciale solidariteit' in Leiden? Brian Home, een Canadese student in de antropologie, ver bonden aan de universiteit van Victoria, beweert dat in een so ciologische studie. "Die dag onderstreept de een heid van de Leidse bevolking en onderscheidt haar van die in an dere plaatsen", zo meent hij ver der. U merkt het: aan de universi teit van Victoria in British Co lumbia wordt druk meegedacht met het 3-oktoberfeest. De proj (dr. David Moyer), die straks de ze historische dag wetenschappe lijk de maat komt nemen (zie On begonnen Werk van vorige week) is ook van deze universiteit af komstig. De studie van Home, ons aan gereikt door voorzitter Rörsch van de 3 October-Vereeniging Leiden, is een paar jaar oud maar dat doet er niet toe. Het is en blijft leuk te weten hoe buiten staanders, en zeker buitenlan ders, de gebeurtenis bezien. Home vindt dat die 'sociale so lidariteit' al volop tot uiting komt in het maal dat vrijwel ie dereen op 3 oktober nuttigt: hut spot. (Hij dmkt daarbij nog eens dramatisch op het feit dat het een weesjongen was ("Leiden's child") die de hutspot in 1574 vond. Dat laatste is in elk geval historisch onjuist. De schutter Gijsbrecht Schaeck, huisvader van een fors gezin, ontdekte de pot). Andere tekenen van sociale so lidariteit ziet Home in het feit dat 3 oktober "niet de viering is van het einde van het beleg maar veeleer een herbevestiging van de sociale solidariteit die zich voor deed als een gevolg van het be leg". Als de van buiten komende redding belangrijker werd geacht dan de interne solidari teit zou de uitdeling van haring en wittebrood wel op een centra lere plaats aan de voorkant van het stadhuis) worden gehouden, vindt Home. Ook in de activiteiten van die dag meent hij meer aandacht voor het beleg dan voor de uitein delijke bevrijding te bespeuren. De verdediging van de stad ziet hij weerspiegeld in sommige sportwedstrijden. Vooral het touwtrekken beschouwt hij als een vorm van sociale solidariteit: "The team nature of tug-of-war makes it particularly appropria te symbol of social solidarity". Mooi, hoor. Iemand voegt met losse hand voor de leut een potje touwtrekken aan het programma toe en je ziet in wat voor weten schappelijk pulletje zoiets meteen valt. Ontzet (2) Het feit dat schepen en water helemaal niet essentieel zijn voor het 3 oktober-feest, terwijl sche pen en water in 1574 toch de red ding van Leiden betekenden, sterken Home nog verder in zijn oordeel dat de belegering voor de viering belangrijker is dan de be vrijding. In dat licht vindt hij het ook niet vreemd dat de universi teit als instituut in het geheel geen rol speelt. Die was er im mers ten tijde van het beleg nog niet? Het is een leuk stuk van Home, er zitten opvallende observaties in. Maar is het kenmerk van het ontroerende eenvoud: "Drie okto ber wordt het best gekarakteri seerd door dronkenschap en on gebonden vrolijkheid" ("3 Octo ber is best characterized by drun- kiness and abandoned gaiety". Zó mogen we het horen. Op het nippertje heeft hij het dan tóch nog begrepen. Vragen Gehoord bij de inschrijving voor haring en wittebrood. Vrouw tot degene die de porties noteert: "Meneer, me man is een paar weken geleden overleden. Maar dat was altijd zó'n liefheb ber van haring. Daar heb u geen idee van. Zou ik er daarom straks toch vier kunnen krij gen?". Oud vrouwtje tot inschrijver: "Die haring en dat wittebrood, meneer, eh. voor wanneer is dat ook al weer? "Wij zijn eigenlijk vrij snel tot de conclusie gekomen dat een schoolgebouw nooit een negatie ve factor mag zijn in het onder wijs, maar juist een stimulerende factor". Zeker, en als de leer krachten fatsoenlijk les geven en de leerlingen doen hun best, kan er helemaal niets meer mis gaan, menen wij, ook vrij snel, te kun nen vaststellen. Het is die mengeling van opti misme en naïveteit die architec ten door de jaren heen op de been houdt. Wetend dat zij iets ontwer pen dat vrijwel altijd gedoemd is weer te worden afgebroken, kie zen ze graag voor een taalge- bmik dat hun arbeid bijna on aards maakt. Je zou haast zeg gen: ze bouwen aan luchtkaste len. "Een wervend gebouw dat op timisme uitstraalt". Stap er bin nen en je kunt al niet meer zitten blijven. En dat wervende is ook VRIJDAG 28 SEPTEMBE grauwheid en ingeslapen waar je beroerd van werd. 3-oktoberfeest echt de 'sociale so lidariteit'?. Kom nou, zo wordt het echt niet ervaren. Het is weer zo'n térm. Je ziet dat wel meer in de we tenschap. Een aantal gebeurte nissen wil men dolgraag onder het dak van een alomvattend be grip huisvesten, maar dat is dan zo weids en verheven dat men het feest niet meer goed duidt. De taptoe ("an organized cha os"), de optocht, de hutspot, de haring en wittebrood, de kermis, het vele volk op de straat - het is leuk, gezellig, maar 'sociale soli dariteit'? Ach. Drie oktober is een markante gebeurtenis, maar het verschilt wat de beleving ervan betreft in de meeste opzichten niet van de feesten die men gemeenlijk eens per jaar in tal van dorpen orga niseert. Alleen de schaal is aan zienlijk groter. Aan het eind van zijn studie komt Home ons gelukkig wat na der. Dan schrijft hij met bijna School Een school, leerden wij vroeger, dat is een gebouw met een stuk of wat lokalen, met zwarte borden aan de muur, sombere leerkrach ten er in, wat gangen met kap stokken, een kamer waarin de onderwijzers en onderwijzeres sen onduidelijke dingen doen, verder een schoolplein en een au la voor als het regent. Architect Wiek Röling, die een kaal terrein aan de Vliet met een schoolgebouw mag vullen, denkt er heel anders over. "Het moet een wervend gebouw worden, dat optimisme uitstraalt, waar groe pen en individuen een maximale privacy kunnen vinden, maar waar ook een goede wisselwer king mogelijk is tussen groepen en individuen", zei hij gisteren monter in deze krant. En het architectenduo John Verbeek een Eduard Reijzen die in de Camp een interconfessione le basisschool mogen neerzetten, kwamen met deze onthulling: nooit weg, met de concurrerende Haanstraschool op een steen worp afstand. Strafmiddagen krijgen ook een heel andere betekenis. Die kun nen toch niet anders zijn dan ui tingen van "een goede wisselwer king tussen verschillende groe pen en individuen"? Verheugend is vooral die "ma ximale privacy voor groepen en individuen". Afkijken mag dus voortaan, en als de meesteer of juf daar iets van durft te zeggen, wijs je hem of haar er gewoon op dat zo je privacy behoorlijk wordt geschonden. En in de zesde klas kunnen die soft-porno blaadjes eindelijk ongestoord in het rond gaan. Als groep heb je recht op maximale privacy. Röling is een architect van eni ge naam en aan de Vliet komt vast wel een mooi gebouw met daarbinnen, geheel in de geest van de tijd, twee vrouwen in een duobaan als hoofd. "Een licht en vrolijk gebouw", belooft Röling. 3 oktober: sociale solidariteit?. i en borstwerin- Tsja. Als gebouwen toch eens altijd bleven zoals architecten ze op maquettes maken. Jammer al leen dat het bekladden van mu ren zo oud is als krijt, al heet dat dan tegenwoordig deftig 'graffi- ty'. Dat kan zo'n gebouw zo iets afstotends, zo iets pessimistisch geven. Alsof de zes-min er het ma ximale is. Menken In de jubileumbijlage van de Leidse Courant komt een oude ty coon aan het woord: de KVP-er Steven Menken (75), die dik 25 jaar lang, van 1946 tot 1972, wet houder van sociale zaken, volks gezondheid en personeelszaken In sommige kringen wordt nog met enige vertedering aan hem teruggedacht, omdat hij de man was die zich met hand en tand verzette tegen de komst van condoomautomaten in Leiden. Maar daar gaat het in het be wuste interview niet om, wèl om de wijze waarop tegenwoordig de gemeente wordt bestuurd. Menken is daar niet verrukt over. Begrijpelijk. Er is een hoop dat tot kritiek of tot nadenken stemt. Over het parlementje spelen in de gemeenteraad valt inderdaad een lelijke boom op te zetten. Maar Menkens opgewekte ge praat over de afspiegelingscolle ges waarvan hij zoveel jaren zelf heeft deel uitgemaakt, is mis plaatst. Die leidden ten slotte, mede door een totaal gebrek aan openbaarheid, tot een politieke De woelingen van de begi ren zeventig in de gemeente-; tiek kwamen dan ook niet u lucht vallen, die waren daar 1 beslist een reactie op. M Menken: "Een fout van tijd is de manier waarop d< sluiten tot stand komen, j wordt van tevoren geregeld. gestructureerd overleg tu fractievoorzitters en wethou als blijkbaar nu bestaat, ker. wij niet. Het zwaartepunt lai A het college van B en W en c I hoort het ook. Er bestond niet invloedrijk informeel circui er waren geen afdelingsvoo ters die overal bij betrokken den. Het gebeurde vroeger c. orstellen van het c i commissie niet h den, maar dat achtten wij ni.e] bezwaarlijk. De Leidse poI[g begint zo nu en dan op dorps tiek te lijken, alsof op zondai de hoogmis in het café even wordt geregeld". (ie hi Menken scoort hier en daay enige punten. Maar hoe gin£$ in zijn tijd? Tal van wethoufc, gedroegen zich als regenten,jr niet al te veel binding meer I den met de partij waaruiijs voortkwamen. Niet zelden m den fractievoorzitters onaay naam verrast door wat hun e,e wethouder had klaargestoof\e de harmonie van het afspi lingscollege. ir( Het zwaartepunt lag bij college van B en W en daar h<^c het ook, zegt Menken. Daar ligt het nog steeds, m daar hóórt het nu juist niet. zwaartepunt dient bij de meenteraad te liggen. Als A ken op formele gronden het po mentje spelen afwijst dan n hij op dit punt ook formeel zy Met zijn allerlaatste opr king steelt Menken toch weer hart. Na al die jaren blijken dan eindelijk een rooms-ka liek gevonden te hebben dit iets op tegen heeft na de hoog politiek in het café te bedrijv Dat we dat nog mogen belei NVSH f! De afdeling Leiden van deèi derlandse Vereniging voor ra xuele Hervorming organtsjj morgen in het weekend-café i het Rapenburg een Spaq] Grieks feest. g "Aan de gasten wordt verz\g om als het mogelijk is ook infc sfeer gekleed te gaan". si Aan dit soort dingen kunji c meten in welk kuis tijdperkaj weer zijn beland. >a LEIDEN - "Soms word ik 's nacht wakker, haal ik vlug adem, ben ik bang en helemaal- verkrampt. Ja, ik probeer er eerst zelf wat aan te doen. Maar meestal is het te laat. Moet ik de dokter bellen en hem om wat kalmerends vragen. Dat helpt wel even, maar het echte probleem los je er niet mee op." door Jan Westerlaken Het verhaal van de Leidse Helen van Poelgeest. Ze lijdt - evenals een miljoen andere landgenoten - aan hyperventilatie. Samen met de nog jonge Nederlandse Hyperven tilatie Stichting in Amsterdam doet zij een poging om in Leiden en omgeving patiënten te mobilise ren die in groepjes van een 'man' of acht over hun 'ziekte' willen pra ten. Ervaringen uitwisselen, sug gesties doen, kortom, elkaar zoveel mogelijk tot steun willen zijn. Met die praatgroepen hoopt Helen voor het verstrijken van dit jaar aan de slag te kunnen gaan. Nog een verhaal. Van een man die 's avonds rustig thuis televisie zat te kijken, zich plotseling be roerd voelt, duizelig wordt, hoofd pijn krijgt en moeilijk gaat adem halen. Benauwdheid doet hem het ergste vermoeden. De man: "M'n hart begon als een razende te bonken en het klamme zweet brak me uit. Mijn vrouw zat me met grote angstogen aan te kij ken en zelf begon ik in paniek te raken. Ik was ervan overtuigd dat ik een hartaanval aan het krijgen was. Vijf minuten later lag ik in het ziekenhuis. Op de afdeling intensi ve care. Maar het cardiogram (hart- fïlmpje) vertoonde geen enkele af wijking. Dezelfde avond was ik al weer thuis. Ik voelde me een aan steller. Al die drukte, omdat ik ver keerd zou ademhalen?" Bekend Beschrijvingen die heel wat Ne derlanders bekend in de oren moe ten klinken. Tien procent van alle patiënten die met klachten bij hun huisarts komen zijn terug te voe ren op hyperventilatie. Het aantal spontane aanvallen is vele malen hoger. Nu het fenomeen zelf: hyperven tilatie, wat is dat eigenlijk? Simpel gezegd komt het hierop neer: hy perventilatie is een verzameling van klachten en verschijnselen die bij elkaar horen. Het lichaam rea geert op iets bedreigends, iets on plezierigs. De oorzaak is over het algemeen eerder van psychische, dan van lichamelijke aard. Span ningen, angst, oververmoeidheid kunnen een negatieve rol spelen. Hierdoor verliest men de controle over de ademhaling. Ventileren is een ander woord voor ademhalen. Als dat goed gaat is er niets aan de hand. Maar venti leert men overmatig, dan komen er problemen. Er is dan sprake van hyperventilatie. Hyper staat voor teveel of te vlug. Normaal raken we bij uitademing koolzuur kwijt. Dat is nodig, want anders zou de zuur graad van het lichaam te veel oplo pen. Bij hyperventilatie gebeurt het omgekeerde: we ademen teveel koolzuur uit. Gevolg daarvan is dat de zuurgraad van het lichaam daalt en de concentratie van calcium-io- nen (zeg maar kalk) ook omlaag gaat. De lichamelijke malaise - zweten, angst, droge mond, prikke lingen in armen en voeten, duize lig, slecht zien, ademnood, spier kramp, pijn in de borst enz. - slaat toe. Diagnose: hyperventilatie. Hy perventilatie is ongevaarlijk en geen inleiding tot een hartinfarct. Anders gezegd: je gaat er niet aan dood. Aanstellers Mensen die aan hyperventilatie lijden zijn aanstellers, hoort men nogal eens opmerken. Helen van Poelgeest kan zich daar over op winden. Zegt: "Zet dat maar gerust uitje hoofd. Heus, als je hyperven tilatie hebt, ben je echt ziek. Het is het meest miskende ziektebeeld in de gezondheidszorg. Vooral in het begin dacht ik dat ook. Zei ik tegen mezelf: jóh, stel je niet zo aan. Ge lukkig heb ik dat idee van me af kunnen zetten." Helen zegt mensen te kennen die 'doodziek' van hyperventilatie zijn, maar nauwelijks of helemaal geen begrip in hun naaste omgeving ontmoeten. Juist voor hen - be weert zij - is de komst van die praatgroepen zo van belang. "Pra ten, praten en nog eens praten. Het heeft zin", benadrukt de Leidse. "Op die manier praat je de proble men van je af. Hoe meer je dat doet, hoe beter het is. Je krijgt je zelf weer onder controle. Combi neer je dit met goed ademhalen en ontspanningsoefeningen, dan kun je na verloop van tijd zelf een opko mende aanval de kop indrukken." Patiënten die dat kunnen en zelfs helemaal genezen zijn van hy perventilatie, zijn de aangewezen mensen om deel te nemen aan de praatgroepen. Zij kunnen - beter dan ieder ander - vertellen wat ze hebben gedaan om van hun kwaal af te komen. Helen: "Er wordt nu nog veel teveel aangemodderd. Pa tiënten die aan hun lot worden overgelaten. Laat ik duidelijk zijn: die praatgroepen zijn niet bedoeld als therapie. Daarvoor moet je bij deskundigen zijn. In de groepen worden uitsluitend ervaringen uit gewisseld. Niet meer en niet min der. Zodra wij goed draaien gaan In- en uitademen in een plastic zakje, het is r sing; de kwaal zelf moet worden bestreden. (foto we kijken of het mogelijk is om te lefonische hulpgroepen in het le ven te roepen." Bandje Medicijnen om de ziekte te be strijden zijn er niet. Een arts kan een kalmeringsmiddel voorschrij vingen dat spierontspannend werkt. Voor even werkt het, maar daarna kan de patiënt de hyper ventilatie in volle hevigheid terug krijgen. Het inmiddels bekende plastic zakje waarin men in- en uit ademt, biedt ook maar voor tijde lijk een oplossing. Men moet zelf de kwaal bestrijden, zichzelf weer onder controle zien te krijgen. Met geduld e'n zelfvertrouwen kan dat worden bereikt. Er zijn allerlei therapieën die de hv-lijder bij dat streven kunnen steunen. Ademhalen, ontspannen en - vooral - praten zijn al ge noemd. De Nederlandse Hyper ventilatie Stichting (postbus 70386, 1007 KJ Amsterdam, telefoon 020- 628876) beschikt over cassette bandjes waarop staat wat een pa tiënt bij een aanval van hyperventi latie moet doen. Hv-lijders moeten in elk geval voorzichtig zijn met koffie, thee, cola, chocolade en het innemen van aspirines. Overmatig gebruik kan tot cafeïinisme leiden. Dit geeft dezelfde klachten en sympto men als hyperventilatie. Nuttig is het bijhouden van een dagboek waarin wordt aangetekend welke emotionele-gebeurtenissen er aan een hv-aanval voorafgingen. Het noteren van de plaats, tijd en hoe lang de aanval duurde is eveneens belangrijk. Modeziekte Vroeger hoorde men niets of nauwelijks iets van hyperventila tie. Is het een ziekte van deze tijd, een modeverschijnsel? Dat is niet waar. Ook in de vorige eeuw kwam hv al voor. In 1871 beschreef een Amerikaanse legerarts de ziekte voor het eerst. Soldaten die een ge vecht leverden vertoonden ver schijnselen die op hartklachten le ken. Na afloop verdwenen ze. De DEN HAAG, LEIDEN - Ee onvoorwaardelijke gevanr straf is gisteren voor de IT" rechtbank geëist tegen een 2C ge Leidenaar die verschild- diefstallen op zijn naam -1 staan. Zo heeft hij in oktober1 jaar een vrouw op straat een t1 haar handen gerukt en beeP' geluidsapparatuur gestolen.li stallen waar hij niet voor t(e stond maar die hij inmiddeP1 heeft bekend, zijn onder meF- van een racefiets, een porteftc een portemonnee en kledin1 een winkel. De Leidenaar pl<1 de diefstallen om aan geld f1 men om de heroïne te kopen e aan hij was verslaafd. 'e Voor vroegere diefstallen op het moment een celstraf maanden uit die op 7 decemrj loopt. Officier van justitie mr,. zijn wilde echter, ook in het b*J van de Leidenaar zelf, hij is n de drugs af, de nieuw op te 1<® straf meteen op de oude latei2 gen. Zij wil verder dat hij do< Consultatiebureau voor Alcol* Drugs (CAD) wordt begeleid 0 hij definitief van zijn verslavi komt. De rechtbank doet 11 ok* uitspraak. arts nam daarom i spanningen werden Waarschijnlijk komt de ziek meer voor. Er is meer stres3 maatschappij eist meer. B" dien is zij een stuk ingewikki Onzekere mensen, zei een ps{ loog onlangs, die het gevoel ben de greep op het leven te v zen, lopen kans hv-patiënt te* den. 1 Wie aan een praatgroep wil1( nemen kan contact opnemerj Helen van Poelgeest, telefoon 144429. Bingo (1) In het clubhuis De Mirt/Honken wordt vanavond een grote bingo dansant gehouden. Vanaf half acht is iedereen welkom in het clubhuis, Drifstraat 49. Bingo (2) Ook in het clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, wordt er van avond bingo gespeeld vanaf acht uur. Alleen toegang voor mensen ouder dan zestien jaar. Vegetarisch In het Eethuis van Repelsteel, Breestraat 19 (eerste etage), kun nen vanavond Israëlisch vegeta rische gerechten worden gegeten. Het Eethuis is open van half zes tot half acht. LVC avond de bluesrockgroep Loaded op. De groep speelt voornamelijk eigen nummers. Aanvang half elf. Zaterdag treedt in het LVC de groep 'De Boegies' op. Hun mu ziek wordt kort omschreven als 'Groningse pretpunt'. Aanvang twee uur. Disco Voor leden, oud-leden, ouders en donateurs houdt de Fourty Four Degrees zaterdag een disco in het clubgebouw van de voet balvereniging LDWS op het sportpark De Vliet. Aanvang acht uur. NVSH De afdeling Leiden van de NVSH organiseert zaterdag in haar weekeindecafé een Spaans/ Grieks feest. Er worden drankjes uit die landen geschonken en de gasten worden verzocht te komen Prestatieloop Het clubhuis Matilo organi seert zaterdag een prestatie loop. De afstanden zijn twee, vijf, acht en elf kilometer. Inschrijven kan vanaf tien uur bij het clubhuis. Zaanstraat 126. De start is om elf Grammofoon In het Antoniusclubhuis, Lan ge Mare 43, wordt zaterdag een ruilbeurs voor grammofoonpla ten gehouden. Op de beurs, die van tien tot vijf uur duurt, is alle gelegenheid platen te ruilen. Alle muziekgenres zijn aanwezig. Proefrit Wie een proefrit wil maken in de Ford Sierra kan zaterdag te recht op het parkeerterrein van de Groenoordhallen van negen tot vijf uur. Ron Brandsteder zet het geheel in de morgen luister bij. Fietstocht De Leidse Toerfietsvereniging Swifttoer organiseert zondag de Leidens Ontzettocht. Er zijn twee afstanden: 25 en 50 kilometer. In schrijving kan in het clubhuis aan de Admiraal Banckertweg op het Industrieterrein de Wa.ard. Inschrijven en starten kan zondag tussen half elf en twaalf uur Pijpen In het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a wordt zondag weer een demonstratie pijpma- ken gegeven. Met origineel ge reedschap is daar van een tot vijf uur een pijpenmaker aan het werk. Tevens is het mogelijk de nieuwe najaarstentoonstelling te bezichtigen. Daar zijn de pro- dukten van drie eeuwen Neder landse pijpennijverheid uitge stald. Duivensport De postduivenvereniging 'De Rijnklievers' vloog met 152 dui ven van Moeskroen. De uitslag: 1 en 10. J. Zevenhoven; 2, 5 en 6. J. De Blauwkras vloog ook van Moeskroen. De uitslag: 1. Comb, de Mooy; 2 en 9. B. Diersman; 3, 8 en 10. R Verhoogt; 4. J. Franken; 5 en 6. Comb. v.d. Blom; 7. F. v.d. Wetering. De LPC vloog eveneens van Moeskroen. De uitslag: 1,3,4,5 en 8. J. Staffelen; 2. C. v.d. Horst; 6, 7 en 10. Schouten-Verhagen; 9. A. Siera jr. Vissen Het viscollege De Bliek viste in de Rij n haar derde wedstrijd. De uitslag: 1. K. v.d. Maat 11 stuks, 2505 gram2. H. Dool 20, 2500; 3. P. Haneveld3, 700; 4. J. Solleveld 4, 635; 5. C. v. Helden sr. 3, 630; 6. 5. Pijnacker 3, 555; 7. K. v.d. Wijngaard 7, 505; 8. J. v.d. Bijl 3, 420; 9. C. v.d. Maat 3, 290; 10. C D. Zandvliet sr. 2, 180. De Isv Zuid-West viste haar vierde wedstrijd in de Ringva te Lissebroek. 1. ARuis 51, IC 2. J. Benning 42, 881; 3. J. Mtf rel 38, 761; 4. R. Zuidmeer 31r 5. J. de Os sr. 28, 616; 6. H. Af nen 25, 568; 7. J. de Os jr. 28, 8. H. Rijsbergen 28, 541; 9.} Moenen 27, 502; 10. C. Cornet 380. De Sportvrienden viste in Rijn. 1. H. Jansen 28, 2450; 2.; Honsbeek 26, 1800; 3. S. Go' mans 16, 1790; 4. T. Kneyber 1560; 5. W. Schouten 20, 1330 K. Keyzer 16, 1270; 7. J. Zee i 1230; 8. B. Schrama 13, 990; 9.-, Janssen 12, 820; 10. Chr. Schi ten 10, 770. De visvereniging Hengelspv viste in de Ringvaart. 1. T. Bla; jaar 20, 2650; 2. J. Jansen 2050; 3. N. Verhoef 16, 1900; 4., v. Houten 13, 1770; 5. A. Beij 1730; 6. A. Lewahrt 13,1500; 7.\ den Edel 13, 1210; 8. C. v.d. Bi- li, 1150; 9. W. Verhoef 10, 780; W. Westbroek 3, 520.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4