Arme apotheker Het rijk bezit na Werkgroep bepleit feeks maatregelen egeii vernielingen WlantenverzameUng officieel overhandigd aan Rijksherbarium Schade jaarlijks zeker miljoen IJDAG 28 SEPTEMBER 1984 LEIDEN r. Lee honen i Tol. "ekuuCIDEN - Aan het eind van iage. m nog jonge leven was hij tel- "k\ berooid man. Toen de raytel:ic*se apotheker Antonius jiseniymans op 48-jarige leeftijd ahr, 2erf, restte zijn even armlasti- Midi weduwe niets anders dan n indrukwekkende verzame- uwenjg gedroogde planten te ver- Stollpen. Niet vermoedend dat ■uüne,ar driehonderd jaar later nog 'ns om zou worden gevoch- nyne.i, 166. Rijn, v.d. \)or i. waaskia Stoelinga n, Pag uur F een Amerikaan de hoogste bie- r is geweest of dat de verzame- ^eiml(g v*a omzwervingen in Amerika tein: terecht gekomen, het is niet imme?er te achterhalen. In elk geval ïrstrajeft de Universiteit van Californië nerstet werk in 1964 aangekocht, nadat raat3.t was ontdekt in een antiquari- ne boekhandel, van ld e ^raai in leer gebonden de- 0 heeft prof. dr. Arthur Gibson, •ecteur van de Botanical Garden 7.30 ui Los Angeles, tijdens zijn reis aan lar Nederland goed bewaakt. Gis- 'en is de Leidse universiteit, of J.J. ver gezegd het Rijksherbarium, achtb*cieel in het bezit gekomen van deze zeventiende eeuwse collectie, bestaande uit ruim 1600 exempla ren van planten. Gibson kreeg er 'slechts' een boek over de verzame ling van het Rijksherbarium - maar liefst vier miljoen planten - voor te rug. Hoewel velen voor dr. Ger van Vliet, directeur van de Leidse Hor tus, hebben geprobeerd de verza meling naar Nederland te krijgen, lukte het hem uiteindelijk. De Uni versiteit van Californië in Los An geles heeft na lang aarzelen toch gemeend dit uitzonderlijke gebaar te moeten maken, omdat ook zij vindt dat het Rijksherbarium het meest geschikte instituut is om dit werk te bestuderen en te bewaren. Bewijzen Overigens zagen de drie delen er bij aankoop helemaal niet zo fraai uit. Ook wist men in Amerika in eerste instantie niet dat het hier om een Gaymans-collectie ging. Pas toen professor Frans Stafleu uit Utrecht in 1965 een bezoek bracht aan de Botanie Garden en oog in oog kwam te staan met de verza meling, kreeg hij het flauwe ver moeden dat het hier een Neder landse collectie betrof die mis schien zelfs iets te maken had met de Leidse Hortus. Aanwijzingen voor hem waren: aantekeningen in het oud-Nederlands en Zuidafri- kaanse plantensoorten die op dat moment alleen afkomstig konden zijn uit de botanische tuin van Lei den. Toen de hand kon worden ge legd op de volledige catalogus van dit in eerste instantie opwindende en pas later boeiende herbarium, bleek het inderdaad te gaan om een complete verzameling uit de Hortus Botanicus rond 1870. De directeur van van het ge meentelijk archief in Leiden, R. Downer, kreeg de opdracht om uit te zoeken of Gaymans - men dacht aan hem - ook daadwerkelijk in die tijd in die tuin botaniseerde. Pi kant detail: Downer heeft ook nog ontdekt dat hijzelf een afstamme ling is van deze patriciërs familie Gaymans uit Gelderland. Restauratie De dikke boekwerken zelf heb ben in 1971 in Los Angeles een lief devolle behandeling gekregen van een Amerikaanse dame. Met veel gevoel voor humor vertelde Gib son gisteren dat zij zich er werkelijk met met hart en ziel op had geworpen en dat bij deze res tauratie, die zo kundig en nauwge zet werd uitgevoerd, niets verloren is gegaan. Het leer voor de omslag liet ze zelfs door haar zoon uit Duitsland meenemen. Verder meldde Gibson die daarover nog steeds heel verbaasd deed, dat ze voor de werkzaamheden een bela chelijk laag bedrag had gevraagd: slechts 150 dollar. In de reeks van nog bestaande oude herbariumcollecties van Ne derlandse herkomst nemen de her baria van Gaymans de derde en vierde plaats in. Een kleiner herba rium van hem met ongeveer 750 exemplaren is in het bezit van de botanische tuin van Dublin in Ier land. Deze verzameling, die daar wordt gezien als de oudste collec tie gedroogde planten, is destijds gekocht door een Ierse medisch student. In een eerder artikel in de ze krant (22/9/84) is de waarde van de Gaymans herbarium voor het Rijksherbarium al uitvoerig ter sprake gekomen, daarom ruimen we in de slotregels enig plaats in voor de hoofdpersoon. College Het spreekt haast vanzelf: Gay mans, zoon van een minister en ge boren in Arnhem, was een ver woed botanicus. Zijn grootvader was chirurg, zijn vader en enkele van zijn neven hadden theologie, recht en medicijnen gestudeerd aan de Leidse universiteit. Zelf leg de hij zich toe op de farmacie. Hij genoot een opleiding in Arnhem. Zijn interesse ging voornamelijk uit naar de farmaceutische eigen schappen van een plant. Op 24-jarige leeftijd verhuisde Gaymans naar Leiden en werd hij onder de hoede genomen van Ni- colaas Chimaer, de voorzitter van het college van apothekers. Chi maer was niet alleen een zeer voor aanstaand man, maar gaf als hoog leraar in de farmacie ook colleges plantenleer in de universiteitstuin: de Hortus Botanicus. Binnen korte tijd was ook de jonge Antoni een belangrijk lid van dit gilde. Het was niet ongebruikelijk in die tijd dat studenten planten ver zamelden om daar tijdens de les met de professor over van gedach ten te wisselen. Het ligt voor de hand dat Chimaer zijn leerling toe stemming heeft gegeven om een herbarium samen te stellen van de inheemse, geneeskundige en sier planten die werden gekweekt in de Leidse tuin. De verzameling uit Los Angeles is dus weer terug op de plaats van herkomst. Zoals het veel gedreven figuren vergaat: van zaken doen hebben ze geen verstand. Nog voor zijn dood moest Gaymans zijn apotheek aan de Lange Mare verkopen. Deze gegevens over Antonius Gay mans zijn ontleend aan de rede van drs. J. Heniger werkzaam op het Bio- historisch instituut in Utrecht, uitge sproken tijdens de overdacht van het herbarium aan de Leidse universiteit. Een bladzijde uit het historisch zeer waardevolle herbarium van Anto nius Gaymans, een Leidse apotheker die leefde van 1632 tot 1680. Alle planten zijn voorzien van de zeventiende eeuwse pre-Lxnneaanse namen. Gaymans heeft uitgebreid gebotaniseerd in de Leidse hortus. Voor de ge schiedenis van de Nederlandse floristiek is deze verzameling voor het Rijksherbarium een aanwinst, omdat de hortus in de zeventiende eeuw per traditie een grote collectie inheemse planten herbergde, waarover nog maar weinig bekend is. «toto Loek zuyderduim rsenk [sdien idsew» 1 der 31 (^7 O zerlaiEIDEN - Het vandalisme in Leiden is terug te dringen als er een aantal maatregelen ordt genomen. De maatregelen kunnen worden betaald uit de bezuiniging die de daling dyiaa^n het vandalisme met zich mee brengt. Tot deze conclusies komt een ambtelijke werk- oep in een rapport over de bestrijding van vandalisme. !en. teveel er wordt vernield in Lei- n is niet zo goed bekend. In 1983 jistreerde de Vereniging van Ne- M-landse Gemeenten het aantal ngiften in een groot aantal ge- 57, Lèen^en» waaronder Leiden. Uit n zo cijfers bleek dat er in een half ir 633 meldingen waren binnen- >eterMcomen over vandalisme. Het StoEfstel van de schade kostte toen im 325.000 gulden. De ambtelij- werkgroep denkt echter dat het ntal vernielingen en dus ook de 1. i2Thade veel groter is. Jaarlijks gaat weekq» zeker om ongeveer een miljoen 1: 122^den, aldus de werkgroep. *&*sQe meeste vernielingen werden ■tleegd aan schoolgebouwen. Op tweede plaats stonden de ver- lingen in parken, plantsoenen ander openbaar terrein. In Lei- n Noord (inclusief en de Meren- jk) komt vandalisme het meest or, bijna de helft van de gemelde Driftrnielingen kwam uit die wijken. De werkgroep stelt in het fap- 1 lz6, een aantal maatregelen voor r'bl /i het vandalisme in te dammen. T - kc «ur. isicogroep ricert Een van die projecten moet zich ;zig gaan houden met "persoon- roneeke ondersteuning van jongeren *ap eie met betrekking tot het plegen in vandalisme een risicogroep irmen". Het gaat dan met name ir zo11 j°ngeren van tien tot achttien ar die al eens met de politie in inraking zijn gekomen in ver- gelbemd met vandalisme of verwacht kan worden dat ze van dalisme plegen. Via het project, waar een volledige kracht werk zaam moet zijn, zouden de jonge ren geholpen moeten worden bij politiecontacten en de afwikkeling van de rechtzaak. Bevorderd moet worden dat de jongeren een alter natieve straf krijgen. Het project moet worden opgezet in nauwe sa menwerking met de .politie, de jeugdofficier van justitie en de kin derrechter. Een tweede taak van het project is het actief benaderen van de groe pen jongeren en het helpen organi seren van alternatieve tijdsbeste ding. De meeste jongeren plegen namelijk vernielingen uit verve ling. De kosten van het project be dragen ongeveer honderdduizend gulden. Spijbelaars lisme minder uit te lokken. Voor sloop bestemde panden moeten ook snel gesloopt worden, vernie lingen moeten snel worden her steld. Het is namelijk een feit dat leegstaande panden en het zien van vernielingen vandalisme uit lokt. Bij de nieuwbouw of verbouw van scholen en andere openbare gebouwen moet materiaal worden gebruikt dat niet zo gemakkelijk kapot gaat, zoals speciaal glas. Verder vindt de werkgroep dat scholen, de gebouwen waaraan de meeste vernielingen worden ge pleegd, ook voor andere doelein den moeten worden gebruikt. Het is belangrijk dat scholen vaker en langer onder toezicht staan, vooral in de avonduren en tijdens vakan ties. Het nevengebruik van de scholen mag geen hinder opleve ren voor het onderwijs. De voormalige fabriek van Nieuwenhuizen aan de Morsweg werd een paar jaar geleden in brand gestoken. Later werden er tal van vernielingen in aangericht. Leegstaande gebouwen zouden eerder moeten worden gesloopt, vindt de werkgroep. (archieffoto) Dronken piraat stoort politie LEIDEN - Gelukkig had de poli tie het vannacht vrij rustig. Tussen twee uur en half drie werd het mo bilofoonverkeer ernstig gestoord door een dronken FM-piraat. De man sloeg onsamenhangende taal uit en zijn woordkeuze werd steeds vager. De politie kon er niet uit op maken of de drank zijn tol ging ei sen of dat de piraat door slaap werd overmand. Na een half uur verdween de man uit de ether en bleek in elk geval nog in staat zijn installatie uit te schakelen. LEIDEN - Bü een inval in een pand aan de Ververstraat is gister middag tien gram heroïne ter waar de van drieduizend gulden in be slag genomen. Zes politiemensen vielen het huis gistermiddag rond twee uur binnen en troffen daar drie mensen aan die juist met een transactie bezig waren. Ze werden alledrie aangehouden: een 23-jari- ge handelaar uit Den Haag een twee gebruikers uit Leiden (22 en 24 jaar oud). Behalve de heroïne werd ook weegmateriaal en acht honderd gulden (vermoedelijk handelsgeld) meegenomen. Een betere registratie van vanda lisme wordt ook bepleit om meer inzicht in het probleem te krijgen. Tevens moet er ambtelijke project groep komen die het beleid op het terrein van vandalisme gaat coör dineren. Iedereen heeft tot 12 november de gelegenheid om te reageren op het rapport van de werkgroep. Het is te verkrijgen in het stadhuis en ligt in gebouwen ter inzage. Na de inspraaktermijn nemen B en W een beslissing over de al dan niet te ne men maatregelen, waarna de ge meenteraad het laatste woord krijgt. Pand gekraakt LEIDEN - Veertien mensen heb ben gisteren het pand Breestraat 122 gekraakt. Het pand was het laatst in gebruik bij de firma Ge rard de Lange, handelaar in huis houdelijke artikelen, en stond al anderhalf jaar leeg. Makelaardij Zadelhoff had het pand in beheer namens de Amsterdamse beleg gingsmaatschappij Beerstra. Om dat de bestemming onduidelijk is, laat de politie de krakers voorlopig ongemoeid. Zij hebben het hele ge bouw in gebruik genomen. ADVERTENTIE DE NIEUWE VISA 17D RIJDT SUPER OP DIESEL Al vanaf 19.250,- VAH DER MELDE A CITROEN I inbraak EIDEN - Bij een inbraak in een oonhuis aan de Rijndijk gister- 'ond is een massief gouden hals- ;est getting (waarde: drieduizend gul- 0-12 i»n) en een bedrag van vijftien- markl)nderd gulden ontvreemd. De in itieel 'e'cers moeten door de voordeur 1 uuriar binnen ziJn gegaan en tussen pre^art voor zes en elf uur hun slag i'r, stafhben geslagen. Een ander project is het opzetten van een spijbelgroep. Er zijn in Leiden zestig 4 zeventig jongeren tussen de twaalf en zestien jaar die de school niet meer bezoeken. De ze groep houdt zich, aldus de werk groep, nu vaak bezig met bepaalde vormen van vandalisme en kleine criminaliteit. Er zijn vergevorderde plannen om een opvang voor deze groep te realiseren. In samenwerking met een school voor voortgezet onder wijs zal getracht worden hen te hel pen bij het zoeken van een nieuwe school, een stageplaats en werk. Behalve deze twee projecten ge richt op de jongeren is er nog een aantal, al bekende maatregelen^ De vakantieprojecten worden voort gezet, er komt een lesproject van dalisme op scholen in wijken, waar veel vandalisme is en er zal voor lichting worden gegeven op mid delbare scholen. Bovendien vindt de werkgroep dat club- en buurthuizen en andere jongerencentra in de vakanties zo veel mogelijk open moeten zijn en activiteiten voor deze jongeren moet organiseren. De werkgroep stelt ook voor maatregelen te nemen om vanda- ADVERTENTIE Picard (lassen) Knlrps (parapluies) OPENINGSSTUNT Op alle Samsonlte artikelen 20% KORTING 3 lederen ceintuurs voor Bij elke aankoop gratis een porlemonnaie. Zolang de vc ƒ5,-* Juffrouw Jansen (1) De vrouw achter de informatie desk op Schiphol keek verbaasd. "Waarom gaat iedereen toch naar die Gehoorzaal". Het persbericht verschafte opheldering: "Aha, haring, zie je nou wel. Er komt hier net een man langs met een lading en ik zeg tegen hem: waar gaat dat heen en wat is dat? Zegt hij: haring voor de Gehoorzaal. Nou, toen ik het tegen m'n colle ga's zei dachten ze dat ik ze zag vliegen". Vijftienduizend haringen en negenhonderd flessen corenwyn gingen gistermiddag per vlieg tuig naar het buitenland, zodat het personeel van Nederlandse ambassades in het buitenland en leden van Nederlandse vereni gingen op 3 oktober het ontzet van Leiden kunnen vieren. In de Gehoorzaal van Schiphol vertelde burgemeester Goekoop hoe de actie was ontstaan. Dat ze vorig jaar ambassades en vereni gingen hadden aangeschreven, dat er meer dan honderdtwintig reacties waren gekomen, waar van tweederde min of meer posi tief... Juffrouw Jansen (2) Laten we burgemeester Goe koop maar even vergeten en ons bepalen tot de reacties van de ambassade-woordvoerders. On ze man in Havanna schrijft dat de Nederlandse gemeenschap het ontzet van Leiden op zeer be scheiden wijze viert. Kan ook niet anders. In Cuba zijn immers veel onontbeerlijke ingrediënten voor de traditionele hutspot niet te krijgen. Komt nog eens bij dat de ha ring zich lastig laat vervangen door baracuda of red snapper. "Ik ga dan nog voorbij aan het feit dat de rond oktober heersen de temperatuur van tussen de dertig en vijfendertig graden Cel- cius niet direct noden tot stevige Leidse winterkost". De ambassadeur in Angola laat de gemeente Leiden weten dat de Nederlandse gemeenschap in dit Afrikaanse land zeer klein is. Leidenaren zijn er niet bij. "Per soonlijk ben ik de enige Neder lander in Angola die nog enigs zins banden met Leiden onder houdt, waar ik van 1958 tot 1964 rechten studeerde. Ik houd de herdenking van Leidens Ontzet op 3 oktober dan ook jaarlijks in ere, zij het dan weliswaar in 'splendid isolation". Arme man. Juffrouw Jansen (3) De leukste brief komt uit Qui to: "In het verleden schijnt door een van mijn voorgangers wel eens een 3-oktober-partij voor de gehele Nederlandse kolonie te Quito te zijn gegeven, maar daar wordt nog steeds schande over gesproken door oudere leden van de kolonie omdat tot weerzin van de gasten en ongezien door de gastheer het lokale personeel spijzen die traditioneel geschei den moeten blijven dooreen ge mengd had". Trouwens, ook de brief van een ambassadeur uit Afrika mag er zijn. "Mijn echtgenote en ik menen echter dat een dergelijk feest veeleer exclusief moet blij ven: gefeest wordt er genoeg, ook zonder aanleiding, dus moet de 3-oktober-viering voorbehou den blijven aan de Leidenaren, ook al moet worden toegegeven dat wij in de loop van onze diplo matieke loopbaan herhaaldelijk tegen dit principe gezondigd hebben, en waar het aantal Lei denaren te klein bleek ook lieden hebben verwelkomd van de stammen die Leiden als mark centrum beschouwen: Leider dorpers, Leidschendammers. en zelfs Katwijkers. Bij één gelegenheid, in Ivoor kust, kwam men een dag ver ge reisd om 's avonds te mijnent van hutspot en klapstuk te genie ten en een ietwat academische discussie te houden over de so ciologie van het gebaar. Deze oud-Leidenaren vertrokken in de kleine uurtjes om circa vier honderd kilometer terug te rij-, den naar hun standplaats, over de Afrikaanse wegen. Als bepaald ongepast ervaren wij dat een Nederlandse be drijfsleider uit onze huidige ko lonie enige jaren geleden de am bassade voor was en een groot 3 oktober feest organiseerde, voor welk feest hij ons uitnodigde! Het was een Delftenaar die ken nelijk zijn plaats niet wist". Juffrouw Jansen (4) Terug naar de Gehoorzaal op Schiphol, alwaar na burgemees ter Goekoop de staatssecretaris voor landbouw en visserij. Ploeg, het woord kreeg. Na zijn gehoor even te hebben verveeld met een babbel over de keuze van een das, vertelde de staatssecretaris zowaar een leuk verhaal. Daaruit bleek dat Ploeg een groot bewonderaar is van de schrijver Havank, want hij haal de iemand aan die in de boeken van deze auteur figureert. Een Fransman, om precies te zijn, die over de haring heeft gezegd: "Het is de juffrouw Jansen van het zilte nat". Na afloop van de redevoerin gen mengden meisjes in folklo ristische klederdracht zich onder het publiek met mootjes haring (waarom die leuke meisjes altijd voor gek moeten lopen is ons, eerlijk gezegd, een raadsel.) Burgemeester Goekoop wilde wel even voor de fotografen po seren. Routineus verslond hij juffrouw Jansen. Iets te gretig wellicht want hij was al bij het staartje toen een paar fotografen nog foto's wilden nemen. "O, eet die staart anders ook maar op, is best lekker", meende één van hen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3