Een aannemer over de vloer: waar doen ze dat van? Bisschop Bomers gaf de vrouwen gelijk Reportage Schemerzone: werkplaats tussen vrije tijd en arbeid Hoe 'vrijwillig' is een groot onderzoek naar vingerafdrukken? VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 PAGINA II gel doet de verhuurafdeling bij voorbeeld al jaren goede zaken. Steeds gespecialiseerder gereed schap, te duur voor de particulier om zelf aan te schaffen, gaat er de deur uit. Plaatsvervangend bedrijfsleider Mulder: "Mensen leggen tegenwoordig zelfs zelf een waterleiding aan, gasleidin gen en centrale verwarming". Klussen dus, waar je vroeger niet over décht om ze zelf ter hand te "Het wordt de mensen ingege ven door financiële noodzaak", meent Mulder, die overigens vooral de doe-het-zelvers in zijn zaak meent te herkennen. Het zijn volgens hem niet zozeer de grijswerkers die bij Gamma hun inkopen doen. "De prijzen die een vakman rekent, zijn toch ze ker veel te hoog? En dan komt daar nog bij dat er tegenwoordig aan gerichte produktinformatie wordt gedaan. En er zijn tal van boekwerkjes in de handel waar haarfijn uit de doeken wordt ge daan hoe bijvoorbeeld cv moet worden aangelegd". "En keukens en badkamers", vult de bedrijfsleider van Bouw- varia aan de Zoeterwoudseweg aan. Daar draaien de mensen hun hand niet meer voor om. Keukens kun je hier in een bouwpakket krijgen, elke leek zet hem zo in elkaar". Hij signa leert dat ook mensen met de be tere inkomens daarom zwichten voor het zelf doen. "Temeer daar de mensen steeds meer vrije tijd krijgen. Ze proberen eens wat te klussen, en dan blijkt al snel dat ze handiger zijn dan ze zelf altijd dachten. Daardoor komt het dat waar het zowat overal in de de tailhandel slechter gaat, de doe- het-zelfsector in de lift zit". Prutsen Timmerman Zwart bestrijdt echter de hoog gespannen ver wachtingen die de bouwmarkten kennelijk hebben van de capaci teiten van de doe-het-zelver. "Een keuken in elkaar zetten, daar heb je zelfs niet één vakman voor nodig, maar nota bene men sen van verschillende beroepen. Ik begrijp niet hoe mensen een keuken kunnen kopen van tien- a vijftienduizend gulden, om ver volgens duizend gulden te willen besparen op arbeidsloon". Hij .komj jaarlijks in enkele honderden huizen, zegt hij. En wat hij dan ziet: "Dan hebben mensen zitten prutsen, dat is ge woon zonde geweest van de tijd en de materialen. Soms kom ik zelfs gevaarlijke situaties tegen. Nee, ik kan er best in komen dat mensen zelf gaan behangen of een muurtje verven, maar echte dure investeringen, zoals een keuken of een dakkapel, die zijn echt beter af in de handen van een vakman". Toch zal de omvang van de schemerzone voorlopig alleen maar toenemen, voorspelt het Economisch Geografisch Insti tuut. "Zeker zolang de inkomens blijven dalen, de regels en wet ten almaar ingewikkelder wor den en de mensen steeds meer vrije tijd krijgen. Wil de overheid dat tegengaan, dan zal er ernst moeten worden gemaakt met het scheppen van werkgelegenheid en zal het eenvoudiger moeten worden gemaakt om wél formeel klussen te verrichten". Gewaarschuwd wordt voor een te felle bestrijding van de schemerzone. "Want ook bedrij ven maken er gebruik van en zouden ze dat niet doen, dan zou dat hun einde betekenen en tege lijkertijd een verlies aan arbeids plaatsen. Bovendien spelen er aspecten als 'zinvol bezig zijnen sociale contacten een rol. Het scheppen van een alles-controle- rende staat, die elke informele klus direct afstraft, is een schrik beeld dat vermeden moet wor den". AMSTERDAM (GPD) - Tot hoe ver kan de justitie gaan om een ernstig delict op te sporen; heiligt het doel de middelen? Wie het pu bliek zou vragen naar de toelaat baarheid van het grootscheepse vingerafdrukkenonderzoek, zoals dat in de gemeente Stede Broec is uitgevoerd, krijgt vast en zeker een bijna unanieme adhesiebetuiging met die actie. Zeker nu dat onder zoek succes heeft opgeleverd. Een belangrijke functie van het straf recht is immers het wegnemen van onrustgevoelens en het voorko men dat mensen het recht in eigen hand nemen. Die onrust was er wel degelijk in Stede Broec. Maar wel ke gevaren schuilen er in een der- gelijk onderzoek? Vragen die de afgelopen dagen de strafrechtjuriste Sanne Berk hout uit Edam hebben beziggehou den. Zij is wetenschappelijk mede werkster Strafrecht aan de Univer siteit van Amsterdam en bezig aan een onderzoek naar de zogeheten 'maatregelen in het belang van het onderzoek'. Haar twijfels: „Als je me persoonlijk zou vragen, zeg ik dat het te ver gaat, zo'n onderzoek. Maar eerlijkheidshalve moet ik zeggen dat ik er, als ik op de stoel van de officier van justitie zou zit ten, gelet op eerdere uitspraken van de Hoge Raad, het nog niet zou weten". Bevolkingsonderzoeken als in Stede Broec begeven zich in een juridisch niemandsland. Een witte vlek in het hele rechtsbestel. Het is dan ook niet verwonderlijk dat .dergelijke onderzoeken, in al hun varianten, telkens weer kritische vragen oproepen. Is er wel sprake van vrijwilligheid bij de deelname aan zo'n onderzoek? Dat is de meest in het oog lopende vraag. Een verdachte die uit dat onder zoek naar voren komt, heeft hij niet op zijn minst uit morele dwang mee moeten doen aan dat onderzoek? Een advocaat zou ze ker ingaan op dat begrip 'vrijwillig heid' bij de verdediging van zijn cliënt. Het nemen van vingerafdruik- ken tegen de wil van de verdachte is volgens de wet uitsluitend toege staan wanneer er sprake is van een verdachte die in preventieve hech tenis is gesteld. Bij zo'n groot on derzoek is niet eens sprake van een verdachte, tenminste niet in de zin van de wet. Laat staan dat men al iemand in hechtenis had. De actie in Stede Broec is ge stoeld op een aantal criteria die volgens officier van justitie mr. G. Botman door de minster zijn aan vaard. Er was sprake van een zeer ernstig delict. Er was sprake van grote verontrusting bij de bevol king. Volgens mr. Botman wan trouwde iedereen iedereen in Ste de Broec. Het onderzoek was op al le mogelijke manieren vastgelo pen. De actie had een vrij grote kans op succes en ten slotte was er sprake van een duidelijk begrensd onderzoek. Daar komt bij dat de bevolking nadrukkelijk werd gewezen op de 'vrijwilligheid' van het onderzoek. En men gaf de garantie dat de vin gerafdrukken voor niets anders dan voor het doel van de actie, het oplossen van een zeer ernstig de lict, gebruikt zouden worden. Ze zijn ook daags na de bekentenis van de verdachte vernietigd. Waarom dan toch kritische kant tekeningen bij dit onderzoek? San ne Berkhout: „Laat ik eerst stellen dat de ernst van het feit buiten kijf staat. Wat ik me afvraag is echter, of je een zo vergaand middel als een massaal vingerafdrukkenon derzoek mag gebruiken om een verdachte op te sporen. Ik denk van niet. Maar het is wel een afwe ging, want aan de andere kant moeten daders ook opgespoord kunnen worden". „In het Wetboek van Strafvorde ring staat wat de overheid mag doen om een delict te onderzoe ken, welke bevoegdheden er zijn om tegen de wil van een burger toch op te treden. Een belangrijk beginsel van het strafprocesrecht is dat niemand verplicht is bewijs tegen zichzelf te leveren. „In Stede Broec had men zelfs nog geen verdachte in de zin van de wet. In principe waren er vijf duizend mannen tussen de 18 en de 40 iaar mogelijk verdacht. En ACHTERGROND misschien moest die dader nog wel verder gezocht worden. In de zin van de wet is iemand pas verdacht wanneer er sprake is van een rede lijk vermoeden van schuld. Daar moet een objectief criterium voor ziin". „Vervolgens komt er dan toch dat onderzoek, onder het nadruk kelijke motto dat iedereen vrij is om er aan mee te doen of niet. Te gelijk verschijnen er in de pers al uitspraken da% iedereen die wei gert toch wel een beetje 'verdach ter' wordt. Die kan rekenen op ex tra aandacht van de politie. Dan heb ik het nog niet eens over de morele druk die er uit de buurt komt. Wie om wat voor reden dan ook weigert, komt in een kwalijk daglicht. Dat is het punt waar het om draait". „Hoe vrijwillig is zo'n onder zoek? De Hoge Raad gaat ver. Vrij willigheid wordt aangenomen zo lang een tegendeel niet aanneme lijk is geworden. Dat is heel iets an ders dan een positieve toestem ming. In Stede Broec heeft de ver dachte De W., nog voor hij zelfs verdacht kon zijn, ik zeg ge dwongen meegewerkt aan het ver schaffen van een bewijslast tegen zichzelf'. „Dergelijke acties omzeilen een wettelijke regeling. Nogmaals, na tuurlijk is het goed dat een ver dachte gepakt kan worden, maar in een rechtstaat heeft ieder individu rechten. Ook een verdachte, on geacht de aard of ernst van het de lict waarvan hij verdacht wordt. En dat is een groot goed, waar we zui nig op dienen te zijn". Met enige zorg vraagt de Edamse strafjuriste zich af hoe groot de kans is dat het succes van Stede Broec overslaat op tal van andere plaatsen in Nederland, waar even veel verontrusting is over een niet opgelost ernstig delict. En hoe hard zijn de waarborgen dat de re sultaten van vingerafdrukken of bijvoorbeeld schriftelijke enquêtes niet voor andere doelen dan dat ene doel gebruikt worden? Het is in het grotere kader van een steeds verder ingrijpen in de privacy, dat dergelijke grootschali ge onderzoeken, met de nodige omzichtigheid en van kritische kanttekeningen voorzien, begeleid dienen te worden. Rechtercommissaris T. den Otto- lander bij de dozen met vingeraf- drukkaarten die hebben geleid tot de opsporing van de moordenaar van mevrouw Tamis in Stede Broec. (foto anp> "Ik bespeur bij u mismoedig heid en vermoeidheid. Een hun kering naar uw eigen identiteit. U hebt gelijk. In onze cultuur hebt u als vrouw minder kansen. Ook in de kerk is dat tot op zeke re hoogte beslist het geval. Vrou wen worden gezien als vrouw van meneer X of als moeder van drie kinderen. Dat is allemaal voortreffelijk, maar wel eenzij dig". Woorden van bisschop Bomers van Haarlem bij de officiële op richting van de werkgroep 'Vrouwen, geloven, kerk-zijn'. De bisschop had de uitnodiging van de werkgroep om de oprich ting ervan te bevestigen graag aangenomen. "U mag hieruit concluderen, dat ik erachter sta". Het is een werkgroep in het bisdom, niet van het bisdom. De groep, die doelgericht aan de slag gaat voor een betere positie van vrouwen in de kerk, heeft zichzelf opgericht. Maar de bis schop gaf de vrouwen gisteren heel concreet zijn zegen mee: 'in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest'. De bisschop zei in zijn toe spraak, dat het evangelie - "en dat is niet hetzelfde als de manier waarop wij mensen er altijd mee omgaan" een bevrijdende kracht in zich heeft. Hij drukte de vrouwen ook op het «hart, vrouw te zijn en te blijven. "Pro beer niet, mannen na te apen". "Vrouwen moeten er ook voor waken, dat ze geen anti-houding aannemen". De bisschop hoopte, dat de vrouwen voor hun ge dachten en initiatieven een breed draagvlak zullen vinden. Zelf zal Bomers 'serieus om gaan' met de adviezen van de werkgroep. "Maar", voegde hij eraan toe, "we kunnen natuurlijk ook wel eens een andere mening hebben". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oosterzee (Fr.) voor deelwerk A. J. de Kieviet, bijstand in het pastoraat aldaar; bedankt voor Harkema-Opeinde J. Pronk Mar ken. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Meppel J. Kruidhof Hardenberg, te Drie- sum H. G. Gunnink Drachten. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Zwartsluis- Marknesse W. Smouter Dalfsen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Spijkenisse R. Boog aard Leiden. Jubileum. De uit Zoeter- woude afkomstige missionaris Jan Rekelhof, werkzaam in Ka meroen (Afrika), viert zondag zijn veertigjarig priesterfeest. Hij is voor een paar maanden met vakantieverlof in Zoeterwoude terug. Eerst is er zondagmorgen om 10 uur een feestelijke dienst in de Janskerk, daarna een re ceptie tot half 2 in 'Don Bosco' aan de Zuidbuurtseweg. Leerhuis. In Oegstgeest wor den in de periode van oktober tot april zes 'leerhuisavonden' ge houden, waarop de joodse tradi tie en haar relatie tot het vroege christendom centraal zal staan. Het motto van deze cyclus, die op 2 oktober begint, is: 'In de leer bij farizeeërs en rabbijnen'. De avonden worden gehouden in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg, steeds om 8 uur, en ge leid door de theologe drs. I. M. den Hartog, die verbonden is aan de Folkertsma-stichting in Hil versum. Wie belangstelling heeft, kan zich opgeven bij ds. J. J. Koo- man, Hofbrouckerlaan 24 Oegst geest, telefoon 071-155724. Monumentenwacht Het aantal monumentale ob jecten waarvoor de regionale stichtingen 'Monumentenwacht' een inspectie-abonnement afslo ten, steeg vorig jaar van 2635 tot 3997. De inspecties liepen op tot boven de 4000, een toeneming van 12 procent ten opzichte van 1982. Uit een proefonderzoek in Gel derland naar het effect van de in specties bleek, dat de eigenaars/ beheerders van 54 onderzochte monumenten na vier inspecties voor in totaal ruim f. 400.000 aan onderhouds- en herstelwerk had den laten uitvoeren. Een behoor lijk deel van dit onderhoudswerk is zeker toe te schrijven aan het inspectierapport van de monu mentenwacht. Kerken en torens vormen de hoofdmoot in het objectenbestand van de provinciale monumenten- wachten. Van de bijna 4000 ob jecten (per 31 december 1983) wa ren er 1918 kerken en torens. Gel derland staat het hoogst met 299 kerkelijke inspectie-abonnemen ten. Tweede is Friesland met 285, derde Zuid-Holland met 236, vierde Noord-Holland met 235. Voor Derde Wereld. Vorig jaar hebben de Nederlandse rooms-katholieken in verschil lende acties - waaraan in een aantal gevallen zeker ook niet- katholieken bijdroegen - ruim f. 130 miljoen bijeengebracht voor hulpverlening en ontwikkelings werk in de Derde Wereld. Daar van werd f. 72 miljoen ingeza meld via organisaties die met jaarlijks terugkerende acties een beroep doen op het Nederlandse volk. 'Mensen in Nood/Caritas Neer landica' gaf ruim f. 16 miljoen uit voor ontwikkelingslanden. 'Me- misa' (medisch werk) zamelde bijna f. 12 miljoen in. De Bis schoppelijke Vastenactie en de Pauselijke Missiewerken noteer den respectievelijk een op brengst van f. 9 en f. 6 miljoen. Priesterkleding. De rooms- katholieke geestelijken van West-Duitsland moeten weer herkenbare priesterkleding gaan dragen. Daartoe besloten de bis schoppen op hun najaarsconfe rentie in Fulda. De kleding, zei aartsbisschop Dyba van F\ilda, onderstreept hun bereidheid tot hulpverlening en getuigenis. Dr. Arie Brouwer, plaatsver vangend secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, is als enige voorgedragen voor de functie van secretaris-generaal van de Amerikaanse Raad van Kerken. Begin november zal het bestuur beslissen over de opvol ging van mevrouw Claire Ran dall. Brouwer, wiens voorouders kwamen uit Harderwijk, trad een jaar geleden bij de Wereldraad in dienst. Daarvóór was hij secreta ris-generaal van de Hervormde Kerk in Amerika, die is ontstaan uit emigratie van Nederlanders. Wie huurt er tegenwoordig nog een bedrijf om de mu ren van een nieuw behangetje te voorzien of om de bin- nenboel te verven? De meeste mensen niet, die doen het óf zelf, óf roepen de hulp in van een kennis die best bereid is het klusje even op te knappen. Voor een paar tientjes, of misschien voor een wederdienst, zodat hij voor die dure reparatie aan de auto niet naar de garage hoeft. Meer dan de helft van alle Nederlanders neemt met dergelijke karweitjes wel eens deel aan de informele economie, het zogenaamde grijze circuit. Dat bleek on langs uit een onderzoek dat het Economisch Geogra fisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam hield in de hoofdstad. Het onderzoek ging over dié acti viteiten waarvan het onduidelijk is of ze nu arbeid of vrijetijdsbesteding betreffen: de activiteiten in de 'schemerzone'. Het kan een doe-het-zelver zijn, een kapster, de werkster of een verhuizer. In elk geval gaat het om werkzaamheden waartoe mensen zich, ook zonder oplei ding of ervaring, al snel bevoegd achten. "Ja, ik kan absoluut niet schilderen", zei een door de on derzoekers benaderde grijs wer ker. "Maar dat maakte allemaal niets uit. Dat was gewoon een kwestie van kladderen. Toen bleek dat de meeste mensen re delijk tevreden waren met dat geklieder, want het was redelijk netjes geklieder". De mensen die hun diensten in de schemerzone aanbieden, ver dienen daar gemiddeld ongeveer vijftien gulden per uur mee. Geld dat hen zo in het handje wordt gedrukt; met belastingen of so ciale premies wil men in de sche merzone nu eenmaal niets te ma ken hebben. Kenmerkend is juist dat het werk nergens wordt geregistreerd. En daarmee is het veel goedkoper dan de vaak ge peperde rekeningen van een er kend bedrijf dat, eer er ook maar een stuk gereedschap ter hand is genomen, al een bedrag aan voorrijkosten op de nota heeft staan. Gunstig dus voor de klant die goedkoper uit is, en voor de klus ser die wat bijverdient, maar een schadepost voor de bedrijven die steeds harder moeten opboksen tegen de grijswerker en de doe- het-zelver in de schemerzone. Bij het Leidse schilderbedrijf Ladan en Zn kunnen ze daarover mee praten. "Inderdaad hebben we tegenwoordig veel minder werk bij particulieren. Sinds een jaar of vijf geleden de aftrekbaarheid van groot onderhoud werd afge schaft, is het burgerwerk gehal veerd". Nood breekt wet Alleen de beter gesitueerden roepen er nog eèn vakman bij wanneer de plafonds zijn bruin gerookt. "Anderen verven zelf hun huis, of laten het door klus jesmannen doen.. En hoe nor maal dat tegenwoordig ook wordt gevonden, aanvaardbaar wordt het voor ons nooit. Maar ja, mensen die niet veel te beste den hebben, zullen wel denken: nood breekt wet". Dezelfde geluiden zijn te horen bij een andere branche waarin het grijswerken welig tiert: de timmerbedrijven. Met lede ogen heeft timmerman Ederveen uit Alphen aan den Riin zijn nering door ConnV Smits Vee' 'mensen nemen het schilderwerk tegenwoordig zelf ter hand. Of ze rr>epen de hulp in van een klusjesman. (foto Holvast* zien teruglopen, vooral wat be treft het binnentimmerwerk. "Werk waar je het dak voor op moet, dat krijgen wij nog wel, maar zoiets als een plafond ver nieuwen, daar worden we amper meer bijgeroepen". Het zijn niet alleen de doe-het- zelvers, meent Ederveen, die zijn markt verkleinen. "Er zitten veel beunhazen bij, en grijswerkers". Van de klanten kan hij het zich trouwens wel voorstellen dat ze naar zo iemand toestappen. "Want een aannemer de hele dag over de vloer, dat kost veel geld. Vooral sinds de invoering van het btw-tarief en nu de sociale lasten steeds maar worden opge schroefd". Toch zijn het niet de laagste in komensgroepen die gebruik ma ken van het grijze circuit, ont dekten de onderzoekers van het Economisch Geografisch Insti tuut. Het zijn juist de goed ver dienenden met twee linker han den, eigen-huis-bezitters of twee verdieners die geen tijd hebben voor doe-het-zelven. Ze vinden, het prettig dat ze hun klusjes door een bekende kunnen laten doen, iemand die ze er nog een gunst mee bewijzen ook. In de wijken waar vooral men sen met lage inkomens wonen, vinden de grijs werkers niet zo'n goede markt. Die mensen vinden de kosten binnen het grijze cir cuit nog te hoog, en doen veelal zelf de klusjes. "Alles doen we zelf. De kapper kost dertig gul den. Als je zelf een schaar hebt, heb je die dertig piek zó ver diend. Zit wel niet mooi, maar verkering krijgen we toch niet meer", aldus een door de onder zoekers ondervraagde buurtbe- Voldoening Hoewel de financiën dus wel degelijk een reden zijn voor men sen om zich in de schemerzone te begeven, spelen er voor de grijze klussers ook nog andere factoren een rol. Het blijken vooral de goed geschoolde jongeren tussen de 25 en 35 jaar te zijn die met het klussen wat bijverdienen naast het loon, de uitkering of beurs. Zij vinden er de voldoening in die een werkloos bestaan of de officiële baan niet kon bieden. 'Het gevoel te werken is toch een redelijke kick. Het geld is niet het belangrijkste, maar voor al het praten in de pauze, het bor reltje achteraf'. En dap al die re gels, waaraan de klussers zouden moeten voldoen wanneer ze het wel helemaal netjes zouden aan pakken en zich bijvoorbeeld als officieel bedrijf zouden laten in schrijven. "Als je moet poepen, moet je al een vergunning heb ben", zei een geënquêteerde. "Bovendien, ik heb zó weinig geld, dat het belachelijk zou zijn als ik belasting moest betalen". En veel mensen delen die me ning. Moreel is het allang niet zo verwerpelijk meer als pakweg vijf jaar geleden om er als uitke ringsgerechtigde zwart wat bij te verdienen. Temeer daar iedereen weet dat die uitkeringen bepaald niet voor een vetpot zorgen. Zijn er twee buurmannen, de één een clandestine klusser, de ander die het verklapt aan de sociale dienst, dan is er in het algemeen maar één die het risico loopt door de buurt met de nek aange keken te worden: de 'verrader'. De heer Zwart, die een timmer mansbedrijf in Leiden heeft, weet het nog sterker te vertellen. "Het wordt niet alleen geaccep teerd, maar zelfs als vanzelfspre kend beschouwd om een grijs- werker te verkiezen boven een officieel en daarmee veel vak kundiger bedrijf. Mensen die een aannemer over de vloer krijgen, worden door de buurt gezien als lieden met teveel geld. Dan wordt er gezegd: waar doen ze het van". En zo, zeggen de onderzoekers, zien ook veel erkende bedrijven zich genoodzaakt de informele sector op te zoeken om, in con currentie met het informele cir cuit, het hoofd boven water te kunnen houden. De loodgieter komt bijvoorbeeld 's avonds nog eens bij een klant terug voor een informeel klusje of de boekhou der verzorgt in zijn vrije tijd nog even de administratie van een paar kennissen. Verweven En dat is niet de enige manier waarop formeel en informeel met elkaar verweven raken. De grijswerkers betrekken hun ma terialen en gereedschap immers van de formele bedrijven, die zo weer wel varen bij de uitbreiding van het grijze circuit. Neem al leen maar de doe-het-zelfzaken en bouwmarkten die de laatste jaren steeds talrijker, uitgebrei der en beter gesorteerd raken. Bii Gamma aan de Oude Sin

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11