LEIDSCH DAGBLAD 'Economische wurgpoging' Iraanse ambassadeur gewond bij bezetting an voor Voor een tientje wijzer Ontvoerders kidnapten ook Caransa Surinaamse premier uit felle kritiek op Nederland: Shell sluit raffinaderij in Engeland Co Bakker neemt ook Jansen De Wit over In Katwijk centrum voor Idedingdistributie C&A? Dollar maakt 'vrije val' Protest tegen ABP-topman LEIDSCH DAGBLAD 5NDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37511 icteur: G. Koopman ildredacleur: drs. J. W, E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PosttiusM 2300 AB Leiden Voor Mm zie coMofl Handel in aandelen verboden Uit nog niet gepubliceerde dossiers zaak-Heineken blijkt: EN HAAG (GPD) - Op de msterdamse effecten- eurs is vandaag de handel j aandelen van Boskalis 'estminster Groep verbo- ;n. Waarschijnlijk heeft »t verbod te maken met de lannen om het bagger- en Duwbedrijf op te splitsen i goedlopende en verlies- jdende afdelingen. et organisatiebureau McKinsey iderzoekt op het moment die mo- ïlijkheid. En bij de Bouw- en outbond FNV wordt serieus re tiring gehouden dat McKinsey iet een dergelijke 'sterfhuiscon- xuctie' op de proppen zal komen, owel op het ministerie van finan- lën als bij de beide huisbankiers an Boskalis, Amro en ABN, is al ewezen op de positieve ervarin- en met de opsplitsing van het igem-concern in 1982. Een woordvoerder van de Amro il geen cijfers noemen over de be- ragen die de bank aan belangen i het concern heeft. „Zoals het nu aat bij Boskalis kan het in ieder eval niet doorgaan, anders kom je ïker bij een sterfhuisconstructie trecht", aldus de woordvoerder, langenomen wordt echter dat de önken voldoende zekerheden ebben om zich tegen verliezen bij ioskalis in te dekken. Anders ligt dat met de Staat der ïederlanden. Het keurig door Bos- :aüs afgeleverde pijpleidingen- iroject in Argentinië is voor een [root deel verzekerd bij de Neder- andse Credietverzekerings Maat- Ichappij (NCM), die het bij de over- ieid herverzekert tegen politieke lisico's. Volgens een woordvoerder ran het ministerie van financiën {aat het om een bedrag „ergens lussen de 2 en 2,5 miljard gulden". Bondsbestuurder A. Kamp van Ie FNV zei de laatste dagen alleen naar gesterkt te zijn in de mening lat de verliezen bij Boskalis over iet eerste half jaar aanzienlijk ho- (er kunnen uitvallen dan de 69 mil- oen die het bedrijf heeft gepubli- Winter schilder dreigt te verdwijnen SCHEVENINGEN (ANP) - Het fenomeen 'winterschilder' gaat verdwijnen. Het ziet er althans naar uit dat de premieregeling voor schilder- en behangwerk in de winter van 1985 op 1986 niet meer kan worden betaald. Dat heeft de voorzitter van het Koninklijke Verbond van Ondernemers in het Schilders bedrijf, J. van der Worp, van daag gezegd in zijn jaarrede. Gedeeltelijke oorzaak is vol gens hem dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid geen financiële steun meer geeft voor de regeling. Hij deed een beroep op minister De Koning die steun te hervat ten. Als er in het vorige wintersei zoen geen korting zou zijn ge geven, dan was de werkloos heid onder schilders en behan gers in die periode tot 75 pro cent opgelopen, verklaarde Van der Worp. Op het ogenblik is ongeveer 45 procent van alle schilders werkloos. Deze cijfers illustreren volgens Van der Worp duidelijk het belang van de premieregeling. De winterschilder zal er het komende seizoen nog wel zijn. De regeling houdt in dat parti culieren die in de wintermaan den het interieur van hun wo ning laten schilderen of behan gen een korting krijgen op het arbeidsloon van 50 gulden per man per dag. Voor bedrijven geldt een korting van 35 gul den. De regeling heeft de schil derswereld vorig jaar 22 mil joen gulden gekost. ceerd. Een verlies van 150 miljoen gulden zou realistischer zijn. Ook het sociaaldemocratische kamerlid Van der Hek zegt over informatie te beschikken die wijst op een veel groter verlies. (zie ook pag. 9) AMSTERDAM (GPD) - Justitie is er van overtuigd dat de ontvoer ders van bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur Doderer ook be trokken zijn geweest bij de kid napping van de Amsterdamse za kenman Caransa. Het is bekend dat het hierbij gaat om twee Ne derlanders die momenteel in Spanje verblijven. Uitlevering van het tweetal kan niet worden gevraagd, omdat de bewijslast ontbreekt. Dit blijkt uit een nog niet open baar gemaakt deel van het proces verbaal over de Heineken-zaak, die gisteren door de Amsterdamse rechtbank werd behandeld. De twee Nederlanders, van wie de namen ook in de proces-stukken staan vermeld, zouden het plan voor de ontvoering hebben ge maakt. Een derde ook in Spanje woonachtige Nederlander, die in verband met de Heineken-ontvoe- ring werd aangehouden, verhoord en weer vrijgelaten, zou als con tactpersoon hebben gefungeerd tussen de vijf gearresteerde hoofdverdachten en de ontwer pers. De ontvoering van Heineken en Doderer vorig jaar leek ook bij zonder veel op die van Maup Ca ransa in 1977. Om die reden heeft de politie ook in die richting naar de oplossing gezocht. Caransa kwam zes dagen na zijn ontvoe ring vrij, nadat een losgeld was betaald van tien miljoen gulden. Deze onbewezen band tussen de beide ontvoeringen kwam giste ren nog niet ter sprake tijdens de eerste dag van het proces tegen drie van de vijf hoofdverdachten van de Heineken-ontvoering. Opmerkelijk was wel dat één van hen, de 30-jarige Jan B., steeds verwees naar „opdrachten van onbekende heren". Sterke aanwijzing voor deze theorie is de verklaring van de vrouw van Jan B. dat haar echtgenoot haar had verteld dat er in Spanje een fonds was waaruit zij bij een eventuele gevangenneming van hem een bij drage zou ontvangen. Ook zou uit het fonds de advocaat betaald worden. (zie verder pagina 5) (zie ook pag. 9) ""6 t-cgcu NEW YORK (ANP) - Nederland maakt zich schuldig aan verdragsschendingen, tast de Surinaamse soevereiniteit aan en poogt om het land economisch te wurgen. Bo vendien toont Nederland onvoldoende begrip voor Suri naamse verhoudingen en is daarover slecht geïnfor meerd. Koning Hoessein r) van Jordanië, die volgende week een bezoek brengt aan ons land, begroette vanochtend PLO-leider Arafat hartelijk bij zijn aankomst in het Nadwa-paleis in Amman. Het tweetal voerde besprekingen over een gezamenlijke aanpak bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten. (foto anp» DEN HAAG (GPD) - De ambassade van Iran in Den Haag is vanochtend korte tijd bezet geweest. Tegenstanders van het bewind van de Iraanse leider Chomeini bestormden het pand aan de Javastraat. Daarbij raakte de ambassa deur licht gewond. De bezetters zijn door de politie uit het pand gehaald. Perioden met zon In de ochtend perioden met zon, daar na van het westen uit toenemende be wolking maar vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 10, middagtemperatuur ongeveer 18 28 september 1984 Zon op: 07.35 uur, zon onder: 19.23 uur. Maan op: 12.04 uur, maan onder: 21.00 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.02 en 18.23 uur, laagwater 02.03 en 14 16 uur. LONDEN (UPI/ANP) - Shell UK, de Britse tak van Koninklijke/ Shell Groep, zal haar raffinaderij in Teesside in Noordoost-Engeland sluiten wegens grote verliezen. De raffinaderij heeft een produktieca- paciteit van 4,6 miljoen ton oliepro- dukten per jaar en biedt nu nog werk aan 260 mensen. De opdracht voor de bouw van de raffinaderij is pas vijftien jaar geleden gegeven, toen de vraag naar olieprodukten nog sterk toe nam. Sinds de oliecrisis van 1973 is het bergafwaarts gegaan. Volgens Shell UK is de vraag naar oliepro dukten in de afgelopen tien jaar met 35 procent verminderd. De raffinaderij in Teesside is bin nen enkele jaren de vijfde in het Verenigd Koninkrijk die dicht gaat. De andere vier stonden op het eiland Grain (BP), in Belfast (BP) in Ellesmere Port (Burmah Oil) en in Milford Haven (Esso). Shell heeft na de sluiting nog twee raffinaderijen in het Verenigd Koninkrijk, in Stanlow in het graafschap Cheshire en in Shell Haven in de monding van de Theems. Zij hebben een gezamen lijke capaciteit van 16,8 miljoen ton per jaar. Volgens de Haagse politie zijn de bezetters vermoedelijk Koerden. Bij de bestorming raakten zij slaags met het ambassadeperso neel. Onder de gewonden bevond zich de ambassadeur, die een lichte hoofdwond opliep. Een perso neelslid kon met een wond aan de lip in de ambassade achterblijven. De bezetting heeft nog geen tien minuten geduurd. De bezetters, achttien mannen en een vrouw, zijn overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Het is niet de eerste keer dat de Iraanse ambassade is overvallen. Vorig jaar werd het pand eveneens korte tijd door tegenstanders van Chomeini bezet. Ook toen raakte de ambassadeur gewond. Bronbeek op lijst van monumenten DEN HAAG Minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft het militair te huis Bronbeek op de aanvul lende monumentenlijst voor de gemeente Arnhem geplaatst. Het militair tehuis dateert van 1862-1863. Het gehele te huis, met inbegrip van het uit ongeveer 1900 daterende por tiershuisje is nu beschermd monument. In deze uiterst kritische bewoor dingen liet de Surinaamse premier Udenhout zich gisteravond tegen over een ANP-verslaggever uit kort voordat hij in New York een gesprek had met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Uden hout verklaarde dat Suriname be zig is met het scheppen van demo cratische structuren „volgens onze eigen inzichten", en dat het inter nationale begrip voor Suriname en zijn pogingen om orde op zaken te stellen, voortdurend toeneemt. Na afloop van het gesprek met Van den Broek zei premier Uden hout dat het gesprek in beschaafde sfeer had plaatsgehad. 'En dat is al heel wat', aldus Udenhout. De Ne derlandse bewindsman sprak over 'een plezierig en openhartig ge sprek'. Tijdens het gesprek zijn moge lijkheden geopend voor nieuwe contacten tussen Suriname en Ne derland. 'We zijn daartoe bereid zo dra Suriname de behoefte aan ver volggesprekken heeft laten blij ken' zo zei Van den Broek. Overi gens werden er geen nieuwe af spraken gemaakt. Enkele dagen geleden nog zei de Nederlandse minister dat in Suri name op dit ogenblik geen plannen bestaan voor concrete stappen in de richting van een herstel van de democratie. Udenhout daarenten zei dat Suriname wel degelijk be zig is democratische structuren te scheppen. 'Wij maken daar ook haast mee, maar niet om Nederland te plezie ren. Wij maken geen huiswerk voor Nederland. We werken in ons eigen tempo'. AUTOVERHUUR Luxe en bestel Gratis inztttendenverzekerlng (MHet Motorhuis vondellaan 80. Lelden Tel 071-769315 Van den Broek zei na afloop van het gesprek dat hij had geprobeerd Udenhout ervan te doordringen dat het Nederland niet gaat om af zonderlijke stappen, besluiten of personen „Wij hebben nooit ge zegd zolang Bouterse er zit valt er met Suriname geen zaken te doen" maar om structuren die een rede lijke zekerheid geven dat gebeurte nissen zoals in december 1982 zich niet zullen herhalen. Hij maakte ook duidelijk dat de ontwikkelingshulp niet is opge schort na de militaire machtsover name in 1980, maar dat de gebeur tenissen in 1982 het onmogelijk maakten de samenwerking met Suriname te handhaven. 28 PAGINA'S Sieperda. (foto gpdi De rechter moet overuren maken Britten bejubelen verdrag Hongkong Landbouw kan meer werk opleveren PAGINA 9 Feyenoords trainer Libregts zondebok PAGINA 13 EMMEN (GPD) - Bloembollenhandelaar Co Bakker uit Hillegom heeft een voorlopig koopcontract getekend voor de overname van het textiel- concern Jansen de Wit in Schijndel en Emmen (Danlon). Bakker is van plan beide vestigingen in afgeslankte vorm voort te zetten. In Emmen kunnen minimaal 120 van de 250 mensen in dienst blijven, in Schijndel 60 van de 175. De heer Hubert, voorzitter van de ondernemingsraad Danlon Emmen verwacht dat op 15 oktober de kantonrechter in Assen gevraagd wordt om alle arbeidsovereenkomsten tussen Jansen de Wit en de personeelsle den te ontbinden; de dag daarna kan de nieuwe bedrijfsvoering begin nen, zegt hij. Een uitspraak van de kantonrechter maakt het mogelijk dat de personeelsleden een schadeloosstelling voor hun ontslag toegewezen krijgen door de rechtbank. Alle mensen bij Danlon krijgen ontslag, pas daarna wordt bekend wie terug mag komen en wie niet. Bakker heeft de laatste maanden diverse grote bedrijven overgenomen. (Van e r verslaggevers) OVERJAS NAPOLEON - Bij de veiling Sotheby's in Londen komt op 2 oktober een oveijas van Napleon Bonaparte onder de hamer. Verwacht wordt dat de versleten grijze mantel een be drag van ruim 60.000 gulden zal opbrengen. wereld B ^^onfa Icon^ct reis-informatie met Willy Dobbe kwis; zie PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De dollar lijkt sinds gisteravond in een vrije val terecht te zijn gekomen. Na een middenkoers van f3,4865 duikelde de dollar gisteravond naar f 3,40. Vanmorgen lag de opening rond f 3,43, maar in de loop van de och tend zakte de nqtering tot f3,4150. Handelaren wijzen erop dat de dollarrente sinds begin deze week lager is, waardoor beleggingen in de Amerikaanse valuta minder aantrekkelijk worden. „Het begint erop te lijken dat de stemming een beetje omslaat" aldus een hande laar. KATWIJK -C&A heeft een plan in studie de distributie van kleding na 1987 te concentreren in Katwijk en Amsterdam. De kledinggigant beschikt nu nog over zeven ver spreid over het land liggende ver- deelcentra. Het is de bedoeling dat personeel van de met sluiting be dreigde vestigingen elders binnen het concern aan de slag kan. Een woordvoerder van C A in Amsterdam wil over het eventuele nieuwe distributiesysteem geen nadere bijzonderheden bekend maken. "Het plan is nog slechts in studie en kan nog volledig worden gewijzigd", zo laat hij weten. De nieuwe opzet zou kostenbesparend zijn. Wanneer de plannen worden doorgevoerd bestaat de kans dat de vestiging in Katwijk - in het in- dustriegebeid 't Heen - zal worden uitgebreid. Dr. Van der Dussen. OISTERWIJK (ANP) - B en W van Oisterwijk hebben „ernstige be zwaren" tegen de plannen van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) om de ABP-hoofddirec- teur dr. J.W. van der Dussen te be noemen tot voorzitter van de Raad voor de Gemcentefinanciën. Het college heeft dit vandaag aan het hoofdbestuur van de VNG kenbaar gemaakt. Volgens B en W druist de voorge nomen benoeming in tegen „alle gevoel voor bestuurlijke zorgvul digheid". Zij wijzen er met nadruk op dat Van der Dussen als hoofd directeur van het ABP in opspraak is gekomen en op non-actief is ge steld. „Het is ongepast, onverstan dig en om weerstand vragen, de be trokkene nu te benoemen in deze functie", aldus B en W De benoeming komt begin okto ber aan de orde in de VNG-verga- dering. Uit vooroverleg is gebleken dat de benoeming daar niet op be zwaren stuit. Ook de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en Ruding (financiën) hebben met dc benoeming ingestemd. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noleer mij voor een kwartaalabonnement (163,10|; vóér hel abonnemenl ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam jel. Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1